آیا وازکتومی یعنی قطع راه بی بازگشت باروری مردان؟

ممکن است پس از وازکتومی فرد به دلیل از دست دادن فرزند، ازدواج مجدد و یا هزاران  دلیل دیگر اقدام به بچه دار شدن کند. اما آیا باروری مردان پس از وازکتومی برگشت پذیر است؟

راه های مختلفی برای جلوگیری از باروری زوجین وجود دارد که از آن جمله می توان به استفاده از کاندوم، تکنیک with drawl (انزال به بیرون) و استفاده از قرص های جلوگیری کننده توسط خانم ها و استفاده از وسیله های اسپرم کش، می توان اشاره کرد. موضوع ناباروری قصه عجیبی است.

از یک سو زوجین جوانی را می بینیم که در بدو ولد له له زنان آرزومند باروری و داشتن یک بچه هستد و در این راه تمام مشکلات و سختی های مسیر را که می توان مسئله فرهنگی خانواده و فشار از بیرون خانواده به زوجین و از طرفی تحمل پرداخت هزینه های بالای باروری از قبیل جراحی واریکوسل و IVFو IUI، به جان خریده و چه بسا در بسیاری از مواقع موفق به بچه دار شدن نمی شوند و این آرزو بر دل آنها می ماند. از این سو شاهد مردان جوانی هستیم که با داشتن یک بچه اقدام به قطع راه تولید اسپرم و باروری یعنی وازکتومی می کنند.

 

وازکتومی و ناباروری

 

اینجانب بر اساس تجربه 20 سالگی جراحی کلیه و مشاهده بیماران زیادی که بعد از وازکتومی دچار مشکلاتی از قبیل درد مزمن بیضه و یا احساس پشیمانی از وازکتومی به علت طلاق و اقدام دوباره برای بچه دار شدن با خانم جدید و یا از دست دادن بچه ها به علت تصادفات و بیماری و غیره، بوده ام. هرگز در طول 20 سال سابقه جراحی ام عمل وازکتومی را انجام نداده ام. عمده دلیل من در این موضوع قطع سه صوت آن توسط پزشکان عمومی ولی در صد موفقیت بسیار پایین عمل برگشت و یا وازووازستومی است و لذا این راه تقریباً بی برگشت را به عنوان یک روش جلوگیری مناسب نمی دانم و از زوجین خواهشمندم که قبل از اقدام به وزاکتومی حتماً مطالعه کافی و مشورت با چند پزشک متخصص را داشته باشند.

لوله واز چیست و عملکرد آن کدام است؟

 

وازکتومی

 

لوله های واز در طرف راست و چپ به بیضه ها متصل هستند و از طرفی با طی مسیر در طناب بیضه ها در نهایت منجر به مجرای ادرار مردان و در قسمت جلو پروستات باز می شوند. نقش اصلی لوله های واز در بیضه راست و چپ حمل سلول ها یا نطفه های تولید شده در مرد و بارور کردن و به بلوغ رساند آنها در طول مسیر و سپس ریختن مایع منی به مجرای ادرار و سپس انزال مایع منی موقع مقاربت می باشد که این امر در نهایت باعث مواجه اسپرم یا نطفه مرد با تخمک خانم در موقع انزال شده و ترکیب آنها منجر به باروری می شود.

عمل وازکتومی چیست؟

وازکتومی به معنی قطع کردن دوطرفه لوله های واز یا منی بر می باشد.

# چگونگی انجام عمل

در این روش به صورت سرپایی و در درمانگاه ها و اغلب توسط پزشکان محترم عمومی انجام می شود که اغلب بدون بیهوشی و با تزریق بی حس کننده به محل با برش کوچک روی پوست بیضه ، واز را بیرون کشیده و قطع می کنند و با نخ غیرقابل جذب گره می کنند. این عمل دوطرفه و در راست و چپ بیضه انجام می شود.

imagesx

درصد موفقیت آن چقدر است؟

به علت قطع شدن کامل مسیر و حبس شدن سلول های نطفه ساز و مرگ تدریجی آنها اصولاً پس از 3-4 هفته دیگر اسپرمی در مایع انزالی وجود ندارد و در آزمایش اسپرم تعدا نطفه ها صفر است و هر چه زمان پیش می رود سلول های نطفه ساز در بیضه کم کارتر خواهند شد و لذا می توان گفت عمل وازکتومی 100 درصد مرد بارور را نازا خواهد کرد.

عوراض وازکتومی چیست؟

عوارض را می توان به دو گروه کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم کرد. در کوتاه مدت پس از عمل، التهاب و درد و یا جمع شدن خون یا هماتوم و عفونت محل عمل را می تواند پس از عمل وازکتومی را ایجاد کند.

در عوارض بلند مدت وازکتومی: درد مزمن بیضه ها را می توان نام برد.

هنوز مطالعه ثابت شده ای که عمل وازکتومی شانس سرطان بیضه و پروستات را بالا می برد ثابت نشده است.
از دیگر عارضه وازکتومی بعد روحی و روانی آن است. کسانی که از اقدام خود پشیمان می شوند دوباره باید تحت عمل جراحی وازووازستومی یا عمل پیوند مجدد قرار گیرند که همچنانکه عرض کردم یک عمل میکروسکوپی و با درصد موفقیت پایین می باشد و بین 20-40 درصد گزارش شده است.

آیا وازکتومی باعث قطع شدن مایع منی می شود؟

مایع منی ترکیبی از ترشحات کیسه های منی و پروستات می باشد که به آنها نطفه هایی نیز از طریق لوله منی بر یا واز اضافه می شوند و لذا در هنگام وازکتومی مایع منی وجود دارد ولی در داخل آن اسپرم یا نطفه اصلاً وجود ندارد و لذا خاصیت باروری ندارد.

 

وازکتومی

آیا وازکتومی روی میل و توان جنسی اثر دارد؟

ارتباطی ساختاری بین عمل وازکتومی و میل و توان جنسی وجود ندارد ولی از لحاظ روحی اغلب کسانی که وازکتومی می کنند به علت درد مزمن محل و نیز مشکلات روحی و روانی ممکن است میل و توان جنسی آنها با منشاء روحی کاهش پیدا کند.

☑️ اما توصیه های پایانی و علمی اینجانب

1- حتی الامکان وازکتومی را به عنوان روش اول رای ایجاد ناباروری انتخاب نکنید چون تقریباً برگشت پذیر نیست و اول روش های ساده را انتخاب کنید.

2- قبل از انجام وازکتومی حتماً تمام جوانب آن را در نظر بگیرید.

3- با همسر خود مشورت کنید و او را در جریان عواقب آن قرار دهید.

4- با چند پزشک متخصص مشورت کنید.

5- با گذشت زمان بیشتر از زمان عمل وازکتومی شانس باروری از بین خواهد رفت ولذا در صورت پشیمانی هر چه سریتر نسبت به عمل وازووازستومی اقدام نمایید.

سوال: آیا وازکتومی را می توان جهت جلوگیری از انتقال بعضی از بیماری ها از والدین به بچه انجام داد؟

بله، سوال خوبی است. بعضی از بیماری ها به صورت ارثی و ژنتیکی که غیر قابل درمان هستند از مرد منتقل می شود. مثلاً بیماری پلی کیستیک کلیه ها و … که با جلوگیری از باروری از انتقال آن جلوگیری می شود و لذا این کار باید به تشخیص پزشک و مشورت بیمار و با رضایت آنها انجام داد.
در صورت نیاز، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

 

4.3 (86.67%) 6 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با توجه به نتایج ازمایش سونوگرافی طبق تصاویر ارسالی ایا برای درمان واریکوسل میبایست جراحی انجام داد یا از طریق مصرف دارو درمان میشود ،در صورت درمان با دارو ،چه دارویی باید مصرف کرد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)
   سونو وازمایش اسپرم بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر بنده چند ماه پیش به صورت ناگهانی میل جنسی خودم رو از دست دادم وقتی پیش دکتر رفتم گفتند مشکل واریکوسل درجه ۳ بیضه چپ می باشد و من عمل کردم و بعد از عمل میل جنسی من خوب خوب شد ولی بعد از یک ماه دوباره میل جنسی ام رو از دست دادم اگه میشه علتش روبگید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر Aa دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما پروفسور.من سوالی دارم خدمتتون پروفسور.لطفا پاسخ جامع و کاملی بمن بدید.متشکر میشم.من چند وقت پیش سونو از پروستات گرفتم.در سونوگرافی مشخص شده که پروستات کمی از حالت نرمال بزرگتره.و التهاب تشخیص داده شده.سن من 39 سال هستش.و 3نوع قرص بمن داده شده که یکی از انها که الان تو ذهنم هستش اسمس آمنیک4درصد بود.به مدت یک ماه هر سه قرص رو مصرف کردم.و همچنین کم تحرکی اسپرم داشتم و 3 مدل قرص دیگه به نامهای ال کارنتین و پنتوکسیفلین400و ویتامین ای 400 هم همراه قرصهای التهاب پروستات مصرف میکردم.ولی امروز یه یه آزمایش اسپرم دادم که عکسش رو براتون میفرستم .خیلی آزمایشم نسبت به آزمایشهای گذشتم بد شده.تعداد اسپرمهای من در ازمایشهای گذشته 50ملیون هم رسیده بوده اما در این ازمایش به نظر من صفر شده در کمال ناباوری.ایا ممکنه در مدت 1ماه اسپرم از 50 ملیون بشه صفر.البته شما بهتر تشخیص میدید.خیلی نگرانیم لطفا بگید مشکل از چی میتونه باشه ایا ممکنه مشکل از قرصای پروستاتی باشه که طی یک ماه مصرف کردم.لطفا کامل برام توضیح بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر ایمان جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پسری 20 ساله هستم از کودکی رفلکس ادراری دارم و هر از چند گاهی ادرارم برگشت میکنه و موجب درد و ناراحتی در ناحیه کلیه و مجاری میشه مدتی قبل حین شوخی با دوستانم ضربه ای ناگهانی به بیضه سمت چپم وارد شد دو روز بعد با مراجعه به دکتر و انجام سونوگرافی قطر ورید در حالت ایستاده و مانوروالساوا ۲ میلی متر دیده شد علت همون ضربه است یا در اثر مشکلات قبلی و به مرور ایجاد شده؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)
   نه اصلا ارتباطی ندارد
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ایا امکانش هست برگرده میشه لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)
   امکان برگشت ۱۵ در صد است
 • تصویر کاربر امین سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. بعد از یک سال اقدام ناموفق برای بارداری، حدود سه ماه قبل به تشخیص پزشک واریکوسل دو طرفه عمل کردم، بعد از عمل به مدت ۳ ماه از قرص ویتامین ای، پنتافیل و سلن پلاس استفاده کردم. اما دیروز پس از آزمایش با نتایج کاملا غیر قابل باوری مواجه شدم که تقریبا همه فاکتورها بدتر از قبل عمل شده بود، علت این مشکل چی میتونه باشه؟امکان داره در ماه های بعدی نتایج بهتر بشه؟
  1. تصویر کاربر امین پنجشنبه ۲۳ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)
   نتایج آزمایش قبل و بعد از جراحی
  2. تصویر کاربر امین پنجشنبه ۲۳ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)
   تصاویر ازمایش قبل و بعد از جراحی
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)

   ازمایش را در محل معتبر تکرار کنید اگر همین باشد باید ایوی اف کنید

  4. تصویر کاربر امین شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)
   میشه بفرمایید چرا جواب اینقدر منفی شده؟ شما با نمونه ای مثل من برخورد داشتین؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)

   این مهم نیست بله موارد زیاد است ازمایش جدید معتبر در مراکز ناباروری بفرستید ببینم

  6. تصویر کاربر امین دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)
   من شهرستان هستم و اینجا مرکز ناباروری نداره متاسفانه، آزمایش های قبلی رو هم مشهد و در مرکز ناباروری انجام دادم، در اولین فرصت مشهد رفتم مجددا آزمایش میدم و براتون ارسال میکنم
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)

   به من ادامه چت مقدور نیست

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر کرمی ما نزدیک به یکسال اقدام جهت بچه دار شدن کردیم بعد از حدود 7 ماه همسر اینجانب حامله شدن بعد از حدود چند هفته متوجه شدیم پوچ بوده، دوباره اقدام کردیم حدود 4 ماهه هنوز موفق نشدیم رفتم سونوگرافی داپلر واریکوسل گرید 1 در سمت راست و گرید دو سمت چت دارم آزمایش اسپرم رو هم براتون لینک می کنم لطفا راهنمایی می کنید باید عمل کنم یا نه یک بارداری پوچ هم داشتیم نظرتون چیه عمل یا نه ممنون
  1. تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش)
   سلام اقای دکتر اگر ممکنه زودتر پاسخ بدین ممنون
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش)
  3. تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش)
   با تشکر بابت پاسختون دکتر نظرتون راجب عمل چی هست اونو انجام بدم یا خیر احتیاجی به عمل نیست. ببخشید مزاحم شدم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش)
   بدون معاینه نمیتوانم
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر میلاد سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خوبید
  ایا اوودارت برای اینکه بخواهم باخانمم نزدیکی کنم وبچه دار شویم مشکل دارد؟ الان 8 ماه استفاده می کنم و باهاش مشکلی ندارم
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش)
   اسم ژنریک دارو را بفرمایید
  2. تصویر کاربر میلاد شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش)
   دوتاستراید
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش)
   مطلقا استفاده نکنید تز کار میاندازد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سعیدج شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سعید:
  سلام.
  اقای دکتر بنده حدودا ۲۲ سالم هست و واریکوسل سمت راست دارم.ایا ارتباطی با سرطان کلیه دارد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب آقای دکتر،

  من چهارده روز قبل عمل واریکوسل چپ انجام دادم توسط شما و به روش میکروسرجری.

  الان بیضه ام تقریبا چهار برابر بزرگتر از قبل شده و فرمش هم تغییر کرده و مثل سنگ سفت هست، خیلی نگران هستم خواستم بدون این حالت طبیعی هست یا خیر؟
  و چقدر زمان میبره که به حالت و اندازه نرمال برگرده؟

  با سپاس از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر