آیا وازکتومی یعنی قطع راه بی بازگشت باروری مردان؟

ممکن است پس از وازکتومی فرد به دلیل از دست دادن فرزند، ازدواج مجدد و یا هزاران  دلیل دیگر اقدام به بچه دار شدن کند. اما آیا باروری مردان پس از وازکتومی برگشت پذیر است؟

راه های مختلفی برای جلوگیری از باروری زوجین وجود دارد که از آن جمله می توان به استفاده از کاندوم، تکنیک with drawl (انزال به بیرون) و استفاده از قرص های جلوگیری کننده توسط خانم ها و استفاده از وسیله های اسپرم کش، می توان اشاره کرد. موضوع ناباروری قصه عجیبی است.

از یک سو زوجین جوانی را می بینیم که در بدو ولد له له زنان آرزومند باروری و داشتن یک بچه هستد و در این راه تمام مشکلات و سختی های مسیر را که می توان مسئله فرهنگی خانواده و فشار از بیرون خانواده به زوجین و از طرفی تحمل پرداخت هزینه های بالای باروری از قبیل جراحی واریکوسل و IVFو IUI، به جان خریده و چه بسا در بسیاری از مواقع موفق به بچه دار شدن نمی شوند و این آرزو بر دل آنها می ماند. از این سو شاهد مردان جوانی هستیم که با داشتن یک بچه اقدام به قطع راه تولید اسپرم و باروری یعنی وازکتومی می کنند.

 

وازکتومی و ناباروری

 

اینجانب بر اساس تجربه 20 سالگی جراحی کلیه و مشاهده بیماران زیادی که بعد از وازکتومی دچار مشکلاتی از قبیل درد مزمن بیضه و یا احساس پشیمانی از وازکتومی به علت طلاق و اقدام دوباره برای بچه دار شدن با خانم جدید و یا از دست دادن بچه ها به علت تصادفات و بیماری و غیره، بوده ام. هرگز در طول 20 سال سابقه جراحی ام عمل وازکتومی را انجام نداده ام. عمده دلیل من در این موضوع قطع سه صوت آن توسط پزشکان عمومی ولی در صد موفقیت بسیار پایین عمل برگشت و یا وازووازستومی است و لذا این راه تقریباً بی برگشت را به عنوان یک روش جلوگیری مناسب نمی دانم و از زوجین خواهشمندم که قبل از اقدام به وزاکتومی حتماً مطالعه کافی و مشورت با چند پزشک متخصص را داشته باشند.

لوله واز چیست و عملکرد آن کدام است؟

 

وازکتومی

 

لوله های واز در طرف راست و چپ به بیضه ها متصل هستند و از طرفی با طی مسیر در طناب بیضه ها در نهایت منجر به مجرای ادرار مردان و در قسمت جلو پروستات باز می شوند. نقش اصلی لوله های واز در بیضه راست و چپ حمل سلول ها یا نطفه های تولید شده در مرد و بارور کردن و به بلوغ رساند آنها در طول مسیر و سپس ریختن مایع منی به مجرای ادرار و سپس انزال مایع منی موقع مقاربت می باشد که این امر در نهایت باعث مواجه اسپرم یا نطفه مرد با تخمک خانم در موقع انزال شده و ترکیب آنها منجر به باروری می شود.

عمل وازکتومی چیست؟

وازکتومی به معنی قطع کردن دوطرفه لوله های واز یا منی بر می باشد.

# چگونگی انجام عمل

در این روش به صورت سرپایی و در درمانگاه ها و اغلب توسط پزشکان محترم عمومی انجام می شود که اغلب بدون بیهوشی و با تزریق بی حس کننده به محل با برش کوچک روی پوست بیضه ، واز را بیرون کشیده و قطع می کنند و با نخ غیرقابل جذب گره می کنند. این عمل دوطرفه و در راست و چپ بیضه انجام می شود.

imagesx

درصد موفقیت آن چقدر است؟

به علت قطع شدن کامل مسیر و حبس شدن سلول های نطفه ساز و مرگ تدریجی آنها اصولاً پس از 3-4 هفته دیگر اسپرمی در مایع انزالی وجود ندارد و در آزمایش اسپرم تعدا نطفه ها صفر است و هر چه زمان پیش می رود سلول های نطفه ساز در بیضه کم کارتر خواهند شد و لذا می توان گفت عمل وازکتومی 100 درصد مرد بارور را نازا خواهد کرد.

عوراض وازکتومی چیست؟

عوارض را می توان به دو گروه کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم کرد. در کوتاه مدت پس از عمل، التهاب و درد و یا جمع شدن خون یا هماتوم و عفونت محل عمل را می تواند پس از عمل وازکتومی را ایجاد کند.

در عوارض بلند مدت وازکتومی: درد مزمن بیضه ها را می توان نام برد.

هنوز مطالعه ثابت شده ای که عمل وازکتومی شانس سرطان بیضه و پروستات را بالا می برد ثابت نشده است.
از دیگر عارضه وازکتومی بعد روحی و روانی آن است. کسانی که از اقدام خود پشیمان می شوند دوباره باید تحت عمل جراحی وازووازستومی یا عمل پیوند مجدد قرار گیرند که همچنانکه عرض کردم یک عمل میکروسکوپی و با درصد موفقیت پایین می باشد و بین 20-40 درصد گزارش شده است.

آیا وازکتومی باعث قطع شدن مایع منی می شود؟

مایع منی ترکیبی از ترشحات کیسه های منی و پروستات می باشد که به آنها نطفه هایی نیز از طریق لوله منی بر یا واز اضافه می شوند و لذا در هنگام وازکتومی مایع منی وجود دارد ولی در داخل آن اسپرم یا نطفه اصلاً وجود ندارد و لذا خاصیت باروری ندارد.

 

وازکتومی

آیا وازکتومی روی میل و توان جنسی اثر دارد؟

ارتباطی ساختاری بین عمل وازکتومی و میل و توان جنسی وجود ندارد ولی از لحاظ روحی اغلب کسانی که وازکتومی می کنند به علت درد مزمن محل و نیز مشکلات روحی و روانی ممکن است میل و توان جنسی آنها با منشاء روحی کاهش پیدا کند.

☑️ اما توصیه های پایانی و علمی اینجانب

1- حتی الامکان وازکتومی را به عنوان روش اول رای ایجاد ناباروری انتخاب نکنید چون تقریباً برگشت پذیر نیست و اول روش های ساده را انتخاب کنید.

2- قبل از انجام وازکتومی حتماً تمام جوانب آن را در نظر بگیرید.

3- با همسر خود مشورت کنید و او را در جریان عواقب آن قرار دهید.

4- با چند پزشک متخصص مشورت کنید.

5- با گذشت زمان بیشتر از زمان عمل وازکتومی شانس باروری از بین خواهد رفت ولذا در صورت پشیمانی هر چه سریتر نسبت به عمل وازووازستومی اقدام نمایید.

سوال: آیا وازکتومی را می توان جهت جلوگیری از انتقال بعضی از بیماری ها از والدین به بچه انجام داد؟

بله، سوال خوبی است. بعضی از بیماری ها به صورت ارثی و ژنتیکی که غیر قابل درمان هستند از مرد منتقل می شود. مثلاً بیماری پلی کیستیک کلیه ها و … که با جلوگیری از باروری از انتقال آن جلوگیری می شود و لذا این کار باید به تشخیص پزشک و مشورت بیمار و با رضایت آنها انجام داد.
در صورت نیاز، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی 

 

آیا وازکتومی یعنی قطع راه بی بازگشت باروری مردان؟
5 (100%) 5 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۷ بهمن ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر بهتون گفتم 6ماه واریس عمل کردم و سنو الان دادم شما گفتیت من نگران نباشم..پس جناب دکتر من الان درد دارم توی کیسه بیضه ام و حتی دردش هم توی پاه چپ ام میندازه و حتی جاه بیخه ام و تمام شکمم درد میکنه و حتی التم میسوزه و حتی کمرم و پهلوم ام درد میکنه بخاطر چیه جناب دکتر و قرص چیزی نیست من استفاده کنم و دردم رفع بشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ بهمن ۹۷( 6 روز پیش)
   اینها را نمیتوان کاری کرد
 • تصویر کاربر فیض چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  اینجانب دارای 57 سال سن ، دچار بزرگی پروستات شده ام که پس از انجام سونوگرافی نتیجه بصورت زیر :
  پس از تخلیه مثانه 15cc رزیدو
  پروستات با حجم 16٨cc حاوی چند ناحیه کلسیفیه میباشد

  و تکرار پس از یک ماه و مصرف داروهای
  Tavanex 500mg
  Tamsulosin 0.4
  Azithromycin 250
  Phenazomex 100

  سونو پس از تخلیه مثانه 12cc
  پروستات با حجم 145cc حاوی چند ناحیه کلسیفیه بود

  و آزمایش خون psa نتیجه در سه مرحله در فواصل یکماهه
  اول
  total psa=23

  دوم
  Total psa=17
  Free psa=2.3

  سوم
  Total psa=15.7
  Free psa=3.6
  بوده است.
  شرح حال به این صورت میباشد، بنده ساکن استان ایلام و کورد هستم ، میخاستم نظر حضرتعالی را در این خصوص جویا شوم .
  با آرزوی سلامتی و توفیق روز افزون برای شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر موسی جمعه ۷ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشی خدمت پروفسور بزرگوار.واریکوسل دو طرفه شدید دارم .خواستم ببینم پذیرش در کدوم بیمارستان صورت میگیره؟تعرفه عمل چقدر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 1 ماه پیش)
   بياييد معاينه٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ ٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠
 • تصویر کاربر حمید شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید و تشکر فراوان.
  مدتی میشه که بیضه چپ در زمانی که تحریک جنسی میشم درد میگیره حتی اگه زمانش هم کوتاه باشه و بیضه به صورت افقی قرار میگیره و وقتی انزال صورت میگیره درد خیلی کم میشه و تقریبا از بین میره حدود 30 دقیقه بعد دوباره درد شروع میشه که با استراحت شبانگاهی درد کاملا از بین میره تا حدود 20 روز بعد که دوباره پروسه تکرار میشه . متاسفانه اخیرا بیضه راست هم همینجوری شده یعنی یا بیضه چپ یا راست به این درد دچار میشه و به صورت افقی قرار میگیره و رگ های داخل بیضه هم قطور میشه .در زمان درد .درد به ران پا هم سرایت میکنه. بنده 27 ساله و مجرد هستم.لازم به ذکر است که گاهی اوقات هم در زمان سرپا ایستادن یا قدم زدن هم بیضه به صورت افقی قرار میگیره و رگ های داخل قطور میشه و درد شروع میشه.سونوگرافی رو براتون میفرستم. ممنون از راهنماییتون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر سهیلا یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیا وازکتومی با لیزر وجود دارد؟ همسر بندە ادعا میکند کە با این روش وازکتومی کردە و این در حالی است کە بندە تمایل بە بارداری دارم آیا برگشتی در این روش وازکتومی برای بارداری وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 3 ماه پیش)
   باید بیایید ببینم جهت معاینه
 • تصویر کاربر سامان جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید.دکتر روش زالو درمانی برای واریکوسل جواب میده؟یا حتما باید عمل انجام بشه؟هزینه جراحی با دفترچه روستایی چقد میشه؟ما خرم آباد زندگی میکنیم شما همه روزی نوبت دهی دارید؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 4 ماه پیش)
   اصلا فایده ندارد با دفترچه کارت را انجام میدهم
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .حدود سیزده روز است عمل واریکوسل دوطرفه داشتم .الان زیر محل عمل ناگهان درد میکند .وبیضه ی چپم هم وقتی دستم میخورد خیلی درد میکند علتش چیست نیاز به مراجعه به پزشک دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 4 ماه پیش)
   طبيعي است
 • تصویر کاربر اعظم چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خواهر من 45 سالشونه و به علت برست سینه متاستاز به مغز دارن که در این باره دو مرحله 10 جلسه ای رادیوتراپی مغز شدن و 15 جلسه شیمی درمانی از اسفند سال 95 این مشکل رو دارنن که از اواخر اردیبهشت دجار بی اختیاری ادرار و در حدود دو ماه پیش بی اختیاری مدفوع دچار شدن - ایشان دست و پاشون کاملا بی حرکت بوده و تشخیص دکتر مغز و اعصاب تشخیص دادن تومور برروی عصب حرکتی بوده در حال حاضر در حد کم حرکت دست و پاشون یه کم بهبود پیدا کرده ایا برای این مشکل بی اختیاری ادرار و مدفوع را ه حلی وجود دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربر دانيال سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  تقريبا نزديكه يه ماه است كه بيضه هام افتادگي پيدا كرده و احساس ميكنم خيلي اومده پايين
  و در زمان شق شدن هم التم زياد سفت نميشه و احساس ميكنم توانم يكم كم شده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  هزینه عمل وارکوسل چقدر هست؟ و اینکه آیا در مطب انجام میشود یا بیمارستان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 4 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 4 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر