021-22642744
نشانی‌ما

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

جواب همه سوالات شما راجع به واریکوسل

توسط دکترحسین کرمی ۲۸/شهر/۱۳۹۵ 5,840 بازدید
واریکوسل

  آقای علی ۲۸ ساله و خانم زهرا ۲۲ ساله که از ۴ سال پیش ازدواج کرده اند و از دو سال پیش بدون استفاده از وسایل جلوگیری اقدام به باروری کرده اند و بچه دار نمی شوند، برای پیگیری مشکل شان به مطب دکتر کرمی مراجعه نموده اند که سوالات و جواب دکتر کرمی را در رابطه با مشکل ناباروری زوجین نامبرده مرور می کنیم:

سوال: بعد از اقدام به باروری و بدون استفاده از جلوگیری چند مدت باید صبر کرد و یا چند مدت اگر بچه دار نشویم طبیعی است؟

دکتر کرمی: اگر بعد از ۱۲ الی ۱۸ ماه اقدام به باروری مؤثر و داشتن روابط جنسی منظم و بدون جلوگیری از زوجین بچه دار نشوند باید از نظر علت ناباروری بررسی شوند.

زهرا: چه زمانی برای اقدام به باروری در طول ماه مناسب است؟

دکتر کرمی: ۲ فاکتور در اقدام به باروری بسیار مهم می باشد:

۱- باید روابط جنسی منظم و موفق داشته باشند.

۲- بهترین زمان اقدام به باروری زمان تخمک گذاری خانم ها می باشد و لذا بهترین زمان دهمین روز تا بیستمین روز بعد از قطع عادت ماهانه می باشد و اوج تخمک گذاری در روزهای ۱۵-۲۰ می باشد و لذا زوجین باید در این فاصله یک الی دو شب در میان رابطه جنسی باید داشته باشند.

علی: اگر بعد از مدت ذکر شده بچه دار نشدیم چکار باید کرد؟

دکتر کرمی: باید به پزشک ارولوژی و متخصص زنان مراجعه نمایید. علت ناباروری ۴۰ درصد منشاء زنانه و ۴۰ درصد منشاء مردانه و ۲۰ درصد منشاء مشترک می باشد و لذا هم زن و هم مرد باید بررسی شوند .

بخوانید  تنبلی تخمدان ها تشخیص و درمان

زهرا: چه عللی باعث ناباروری با منشاء زنانه می شود؟

دکتر کرمی: کم کاری تخمدان ها، چسبندگی لوله های تخمدان ها، رحم دوشاخه و مشکل دار، سابقه شیمی درمانی، اختلالات هورمونی زنانه و خونریزی های نامنظم، بیماری های تیروئیدی و چاقی مفرط خانم ها و کیست های متعدد و بزرگ تخمدان ها از علل شایع ناباروری زنانه می باشد.

علی: علل ناباروری با منشاء مردان کدامند؟

دکتر کرمی: شایعترین علت ناباروری با منشاء مردان که خوشبختانه قابل درمان می باشد وجود واریکوسل است. ولی کم کاری غده فوق کلیه، بیضه های نزول نکرده، کم کاری بیضه ها و سلول های نطفه ساز و یا آسیب آنها با شیمی درمانی و رادیوتراپی، چسبندگی لوله های منی بر، بستن لوله های منی بر با جراحی و مصرف زیاد سیگار، الکل، اختلالات در نعوظ و انزال زودرس و عدم داشتن سکس موفق می تواند از علل شایع ناباروری بامنشاء مردان باشند.

علی: می توانید درباره واریکوسل بیشتر توضیح دهید؟

دکتر کرمی: علت ایجاد واریکوسل مشخص نیست و ۲۰ درصد مردان مادرزادی واریکوسل دارند. در بیماری واریکوسل دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها خراب می شوند و لذا برگشت خون سیاهرگی از بیضه ها مختل می شود و باعث می شود که رگ های طناب بیضه گشاد شده و مثل یک کیسه کرم برجسته به نظر برسند. این اختلال در برگشت خون باعث اختلال در سلول های نطفه ساز بیضه شده و باعث می شود که نطفه هایی تولید شود که شکل غیرطبیعی دارند، حرکت آنها مختل است و تعداد شان کم شده و لذا این افراد قادر به نعوظ و بارور کردن تخمک زنانه نبوده و باعث ناباروری می شود.

بخوانید  ناباروری مردان

واریکوسل در ۹۰ درصد مواقع در بیضه چپ دیده می شود.

علی: درمان واریکوسل چگونه است؟

دکتر کرمی: تنها راه قطعی درمان واریکوسل بستن رگ های خراب شده به روش جراحی است و بهترین نوع عمل آن میکروسرجری می باشد که در آن رگ های خراب را زیر دستگاه میکروسکوپی و با بزرگ نمائی مشخص و می بندیم.

زهرا: بعضی ها درمان های دارویی و زالو درمانی و غذایی را نیز در درمان واریکوسل مؤثر می دانند از نظر علمی، نظر شما چیست؟

دکتر کرمی : همچنانکه عرض کردم در بیماری واریکوسل سیاهرگ های بیضه خراب می شوند و لذا قطعی ترین درمان بستن رگ ها ی خراب به روش جراحی است و لذا زالودرمانی کاملاً اشتباه و خرافی و در کتاب های معتبر پزشکی و مراکز پزشکی در دنیا اصلاً جایگاهی ندارد و توصیه نمی شود.

علی: آیا عمل واریکوسل ۱۰۰ درصد در باروری موثر است؟

دکتر کرمی: بر اساس آمارهای ثابت شده دارو ۵ درصد و عمل جراحی ۵۰-۶۰ درصد یعنی ۱۰ برابر دارو درمانی عمل جراحی باعث موفقیت و افزایش کیفیت اسپرم و بهبود باروری می گردد.

زهرا: بعد از چند مدت اثرات موفقیت آمیز عمل جراحی مشخص می شود؟

دکتر کرمی: ۶ ماه بعد از عمل جراحی اوج درصد موفقیت جراحی واریکوسل خود را نشان می دهد.

علی: بهترین روش جراحی واریکوسل کدام است؟

دکتر کرمی: عمل میکروسرجری و لاپاراسکوپی دو روش ارجح امروزی درمان واریکوسل می باشد که هر دو به صورت سرپایی و بدون بستری انجام می شود و باعث برش کمتر با درد کم و مرخصی سریع و بدون بستری در بیمارستان انجام می شوند.

بخوانید  آزواسپرمی شایعترین علت نازایی مردان

اینجانب روش میکروسرجری را به صورت روزمره برای بیمارانم و به صورت سرپائی انجام می دهم و با رضایت زیاد بیماران همراه می باشد.

عوارض عمل واریکوسل چیست؟

عوارض احتمالی عمل جراحی واریکوسل آب آوردن بیضه یا هیدروسل و کوچک شدن احتمالی بیضه بعلت آسیب به شریان آن می باشد که خوشبختانه در روش میکروسرجری و لاپاراسکوپی درصد آنها بسیار پایین است.

پیگیری بعد از عمل بیماران چگونه است؟

این عمل به صورت سرپایی انجام می شود و ۳ ساعت بعد از عمل بیمار به خانه بر می گردد و ۲۴ ساعت بعد پانسمان کوچک را برداشته و دوش می گیرید و من توصیه می کنم که ۱) یک هفته در خانه استراحت نسبی داشته باشید ۲) بیخودی سرپا نایستید ۳) ۲۴-۴۸ ساعت با حوله سرد زیر بیضه آن را بالا نگاه دارید تا ورم آن کم شود.

فردای روز عمل می توانید دوش بگیرید. در یک هفته اول ورم بیضه طبیعی است و دلیل آب آوردن یا هیدروسل نمی باشد. از شب بعد از عمل مقاربت بلامانع می باشد.

ضمناً جهت دیدن فیلم میکروسرجری واریکوسل و لاپاراسکوپی واریکوسل فیلم های عمل جراحی دکتر کرمی را در زیر با توضیحات می بینید.

در صورت داشتن ناباروری و واریکوسل جهت ویزیت و مشاوره با شماره  تلفن های ۲۲۶۴۲۷۴۴ – ۲۲۶۴۷۴۰۴-۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰ تماس بگیرید.

اگر از این مطلب خوشتان آمده به آن امتیاز دهید

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.


1
نوع عمل

سلام اقای دکتر ببخشید من هفته قبل عمل واریکوسل دو طرفه به جهت کمی تعداد اسپرم انجام دادم که این عمل از دوطرف بصورت عمودی انجام شده ولی خیلی از دوستان من سوال کردم پارگی عمل بصورت افقی بوده ایا این موضوع تاثیری دارد؟تشکر مشاهده پاسخ دکتر
2
واریکوسل

سلام ایا بعد از عمل کش امدگی کیسه بیضه برطرف میشه . ممنون مشاهده پاسخ دکتر
3
مشکلات بدنسازی

با سلام
بنده سه یا چهار ماهی میشود که بدنسازی کار میکنم و در این مدتی که رشد داشته ام متوجه شده ام سینه راستم کمتر از سینه چپم رشد میکند. در ضمن بنده مشکوک به اینم که بیماری واریکوسل بیضه داشته باشم.
میخواستم بدونم که این دو مورد میتوانند به هم ربط داشته باشن ؟
(بنده تا حدود زیادی مطمئنم که به خاطر اشتباه زدن حرکات بدنسازی نمیتواند باشد و تا حد زیادی مطمئنم که حرکات را درست میزنم)
میبخشید طولانی شد. نمیدانستم سوالم را کجا باید مطرح کنم.
مشاهده پاسخ دکتر
4
واریکوسل

سلام اقای دکتر .بنده جوانی 30ساله هستم متاهل 5سال پیش متوجه شدم واریکوسل دارم که عمل کردم بعدازعمل بچه دارشدم وخداروشکرعمل خوب بود تااینکه بعد ازدوسال رفتم پیش دکتروگفت واریکوسلت عودکرده الان درمانده هستم میخوام برابچه اقدام کنم که فقط 7ملیون قدرت اسپرم هست راه حلی داره ایا عمل دوباره بایدبکنم یادارواصلا راهی داره .ممنون میشم جواب بدین مرسی مشاهده پاسخ دکتر
5
واریکوسل

سلام آقای دکتر
من مراجعه کردم به مطب شما و گفتم چند سال پيش واريگوسل عمل کردم و العان یه موقع هاي متورم و درد ميکنه
و شما گفتيد آزمایش اسپرم بدم
میشه جواب ازمايش منو ببینید و نطرتون بدید .خواهشا .لطف میکنید
مشاهده پاسخ دکتر
6
سوال

سلام اقای دکتر خسته نباشید، من قبلا خودارضایی میکرد ولی الان 4 ماهه ترک کردم و واریکوسل خفیف دارم. در این مدت فقط یک بار محتلم شدم در خواب.ولی اکثرا بعد از ادرار و کمی فشار مایع سفید رنگی از من خارج میشود. میخواستم بدونم که آیا این عدم محتلکم نشدن اثر بدی بر روی اسپرم ها ندارد و بیضه ها کم کار نمیشوند؟ در ضمن اگر بخوام برم بیرون برای آزمایش مجبور میکنن که خود ارضایی کنم چون مجردم ومن نمیخام این کارو انجام بدم
ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
7
درمان واریگوسل

سلام من واریگوسل دارم البته از قبل از ازدواج داشتم الان هم دارای یک فرزند میباشم .مشکل من در خفیفیاست که همیشه دارم آیا باید عمل جراحی انجام دهم یا درمان دارویی دارد .عمل در مطب انجام میشود یا خیر هزینه عمل چقدر است مشاهده پاسخ دکتر
8
درمان واریکوسل

با سلام بنده ۲۶ سالمه مادر زادی دچار واریکوسل شدم بیضه چپ من کاملا بالا میباشد فقط میتوان لمسش کرد من باید چه بکنم مشاهده پاسخ دکتر
9
واریکوسل

سلام اقای دکتر ببخشید دوباره مزاحم میشم اقای دکتر من شنیدم عمل واریکوسل بیشتر باعث بهبود تعداد اسپرم میشود.باتوجه باینکه مشکل شوهرمن حرکت که 0 است و مورفولوژی نرمال4 درصد است ایا این گفته صحت داردیاخیر چون همسر من از نظر تعداد مشکلی ندارد ایا عمل روی شکل و حرکت تاثیر خوبی میگذارد؟ممنون از پاسخگویی تان مشاهده پاسخ دکتر
10
ازدواج

باسلام ودرود فراوان.ایا در صورت داشتن واریکسل که موجب ضعیف شدن اسپرم شده ونیاز به عمل جراحی دارد ایا باید این موضوع در هنگام خواستگاری به خانواده دختر گفته شود با لزومی ندارد اقای دکتر در صورت نگفتن گناه مرتکب شدیم مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 174 بعدی » همه