021-22642744
نشانی‌ما

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

جواب همه سوالات شما راجع به واریکوسل

توسط دکترحسین کرمی ۲۸/شهر/۱۳۹۵ 8,120 بازدید
واریکوسل

  آقای علی ۲۸ ساله و خانم زهرا ۲۲ ساله که از ۴ سال پیش ازدواج کرده اند و از دو سال پیش بدون استفاده از وسایل جلوگیری اقدام به باروری کرده اند و بچه دار نمی شوند، برای پیگیری مشکل شان به مطب دکتر کرمی مراجعه نموده اند که سوالات و جواب دکتر کرمی را در رابطه با مشکل ناباروری زوجین نامبرده مرور می کنیم:

سوال: بعد از اقدام به باروری و بدون استفاده از جلوگیری چند مدت باید صبر کرد و یا چند مدت اگر بچه دار نشویم طبیعی است؟

دکتر کرمی: اگر بعد از ۱۲ الی ۱۸ ماه اقدام به باروری مؤثر و داشتن روابط جنسی منظم و بدون جلوگیری از زوجین بچه دار نشوند باید از نظر علت ناباروری بررسی شوند.

زهرا: چه زمانی برای اقدام به باروری در طول ماه مناسب است؟

دکتر کرمی: ۲ فاکتور در اقدام به باروری بسیار مهم می باشد:

۱- باید روابط جنسی منظم و موفق داشته باشند.

۲- بهترین زمان اقدام به باروری زمان تخمک گذاری خانم ها می باشد و لذا بهترین زمان دهمین روز تا بیستمین روز بعد از قطع عادت ماهانه می باشد و اوج تخمک گذاری در روزهای ۱۵-۲۰ می باشد و لذا زوجین باید در این فاصله یک الی دو شب در میان رابطه جنسی باید داشته باشند.

علی: اگر بعد از مدت ذکر شده بچه دار نشدیم چکار باید کرد؟

دکتر کرمی: باید به پزشک ارولوژی و متخصص زنان مراجعه نمایید. علت ناباروری ۴۰ درصد منشاء زنانه و ۴۰ درصد منشاء مردانه و ۲۰ درصد منشاء مشترک می باشد و لذا هم زن و هم مرد باید بررسی شوند .

بخوانید  عمل میکروسرجری واریکوسل

زهرا: چه عللی باعث ناباروری با منشاء زنانه می شود؟

دکتر کرمی: کم کاری تخمدان ها، چسبندگی لوله های تخمدان ها، رحم دوشاخه و مشکل دار، سابقه شیمی درمانی، اختلالات هورمونی زنانه و خونریزی های نامنظم، بیماری های تیروئیدی و چاقی مفرط خانم ها و کیست های متعدد و بزرگ تخمدان ها از علل شایع ناباروری زنانه می باشد.

علی: علل ناباروری با منشاء مردان کدامند؟

دکتر کرمی: شایعترین علت ناباروری با منشاء مردان که خوشبختانه قابل درمان می باشد وجود واریکوسل است. ولی کم کاری غده فوق کلیه، بیضه های نزول نکرده، کم کاری بیضه ها و سلول های نطفه ساز و یا آسیب آنها با شیمی درمانی و رادیوتراپی، چسبندگی لوله های منی بر، بستن لوله های منی بر با جراحی و مصرف زیاد سیگار، الکل، اختلالات در نعوظ و انزال زودرس و عدم داشتن سکس موفق می تواند از علل شایع ناباروری بامنشاء مردان باشند.

علی: می توانید درباره واریکوسل بیشتر توضیح دهید؟

دکتر کرمی: علت ایجاد واریکوسل مشخص نیست و ۲۰ درصد مردان مادرزادی واریکوسل دارند. در بیماری واریکوسل دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها خراب می شوند و لذا برگشت خون سیاهرگی از بیضه ها مختل می شود و باعث می شود که رگ های طناب بیضه گشاد شده و مثل یک کیسه کرم برجسته به نظر برسند. این اختلال در برگشت خون باعث اختلال در سلول های نطفه ساز بیضه شده و باعث می شود که نطفه هایی تولید شود که شکل غیرطبیعی دارند، حرکت آنها مختل است و تعداد شان کم شده و لذا این افراد قادر به نعوظ و بارور کردن تخمک زنانه نبوده و باعث ناباروری می شود.

بخوانید  ایا میدانید وازکتومی یعنی قطع راه بی بازگشت باروری مردان؟ پس تامل کنید

واریکوسل در ۹۰ درصد مواقع در بیضه چپ دیده می شود.

علی: درمان واریکوسل چگونه است؟

دکتر کرمی: تنها راه قطعی درمان واریکوسل بستن رگ های خراب شده به روش جراحی است و بهترین نوع عمل آن میکروسرجری می باشد که در آن رگ های خراب را زیر دستگاه میکروسکوپی و با بزرگ نمائی مشخص و می بندیم.

زهرا: بعضی ها درمان های دارویی و زالو درمانی و غذایی را نیز در درمان واریکوسل مؤثر می دانند از نظر علمی، نظر شما چیست؟

دکتر کرمی : همچنانکه عرض کردم در بیماری واریکوسل سیاهرگ های بیضه خراب می شوند و لذا قطعی ترین درمان بستن رگ ها ی خراب به روش جراحی است و لذا زالودرمانی کاملاً اشتباه و خرافی و در کتاب های معتبر پزشکی و مراکز پزشکی در دنیا اصلاً جایگاهی ندارد و توصیه نمی شود.

علی: آیا عمل واریکوسل ۱۰۰ درصد در باروری موثر است؟

دکتر کرمی: بر اساس آمارهای ثابت شده دارو ۵ درصد و عمل جراحی ۵۰-۶۰ درصد یعنی ۱۰ برابر دارو درمانی عمل جراحی باعث موفقیت و افزایش کیفیت اسپرم و بهبود باروری می گردد.

زهرا: بعد از چند مدت اثرات موفقیت آمیز عمل جراحی مشخص می شود؟

دکتر کرمی: ۶ ماه بعد از عمل جراحی اوج درصد موفقیت جراحی واریکوسل خود را نشان می دهد.

علی: بهترین روش جراحی واریکوسل کدام است؟

دکتر کرمی: عمل میکروسرجری و لاپاراسکوپی دو روش ارجح امروزی درمان واریکوسل می باشد که هر دو به صورت سرپایی و بدون بستری انجام می شود و باعث برش کمتر با درد کم و مرخصی سریع و بدون بستری در بیمارستان انجام می شوند.

بخوانید  آزواسپرمی شایعترین علت نازایی مردان

اینجانب روش میکروسرجری را به صورت روزمره برای بیمارانم و به صورت سرپائی انجام می دهم و با رضایت زیاد بیماران همراه می باشد.

عوارض عمل واریکوسل چیست؟

عوارض احتمالی عمل جراحی واریکوسل آب آوردن بیضه یا هیدروسل و کوچک شدن احتمالی بیضه بعلت آسیب به شریان آن می باشد که خوشبختانه در روش میکروسرجری و لاپاراسکوپی درصد آنها بسیار پایین است.

پیگیری بعد از عمل بیماران چگونه است؟

این عمل به صورت سرپایی انجام می شود و ۳ ساعت بعد از عمل بیمار به خانه بر می گردد و ۲۴ ساعت بعد پانسمان کوچک را برداشته و دوش می گیرید و من توصیه می کنم که ۱) یک هفته در خانه استراحت نسبی داشته باشید ۲) بیخودی سرپا نایستید ۳) ۲۴-۴۸ ساعت با حوله سرد زیر بیضه آن را بالا نگاه دارید تا ورم آن کم شود.

فردای روز عمل می توانید دوش بگیرید. در یک هفته اول ورم بیضه طبیعی است و دلیل آب آوردن یا هیدروسل نمی باشد. از شب بعد از عمل مقاربت بلامانع می باشد.

ضمناً جهت دیدن فیلم میکروسرجری واریکوسل و لاپاراسکوپی واریکوسل فیلم های عمل جراحی دکتر کرمی را در زیر با توضیحات می بینید.

در صورت داشتن ناباروری و واریکوسل جهت ویزیت و مشاوره با شماره  تلفن های ۲۲۶۴۲۷۴۴ – ۲۲۶۴۷۴۰۴-۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰ تماس بگیرید.

اگر از این مطلب خوشتان آمده به آن امتیاز دهید

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
عود واریگسل

با سلام
پسری ۲۸ ساله هستم و مجرد
دو بار عمل واریگسل ی ط رفه چپ انجام دادم . از عمل دومم دو سال میگذره و بعضی اوقات احساس درد خفیف در بیضه دارم . آیا لازم هست ب پزشک مراجعه کنم یا طبیعیه ؟
مرسی از شما
مشاهده پاسخ دکتر
2
ازمایش اسپرم

سلام دکتر خسته نباشید. بنده هنگام تحرک (ورزش فوتبال) مقداری درد در بیضه خود احساس میکردم که به پزشک مراجعه کرده و واریکوسل تشخیص داده و آزمایش اسپرم نوشتند.
جواب آزمایش رو براتون ارسال کردم. میشه بفرمایین نتیجه آزمایش چطوره ؟‌
مشاهده پاسخ دکتر
3
بیماری واریکوسل

میخواستم بدونم هزینه جراحی واریکوسل چقدره و چه مدت زمان میبره
منظورم زمان بستری شدنه
مشاهده پاسخ دکتر
4
واریکوسل

باسلام اقای دکتر من تقریبا4روز هست عمل کردم ولی بیضه هام ورم کرده وبیضه چپ گاهی اوقات درد عجیبی میگیره وادرار رو حس نمیکنم به یکباره شکمم احساس سنگینی میکنه ایا ورم بیضه مشکلی پیش نمیاورد باتشکر مشاهده پاسخ دکتر
5
عمل واریکوسل

سلام.آیا fast forward motilityمن که 4% (چهار)میباشد.اگر بچه دار بشیم باعث سقط یا مشکل دیگری میشود؟بقیه موارد آزمایش اسپرم نرمال میباشند.واریکوسل گرید 1 دوطرفه دارم.واگر عمل کنم روز بعد مرخصی میتوانم تا طبقه 3 که منزل میباشد پله هارا بالا بروم؟
بسیار متشکر از سایت خوبتون.
مشاهده پاسخ دکتر
6
واریکوسل

با سلام و خسته خدمت اقای دکتر کرمی من ۲۶ سالمه و واریکوسل دارم ایا عمل واریکوسل برای من واجب است یا نه ممنونم مشاهده پاسخ دکتر
7
کمبود اسپرم و واریکوسل

با عرض سلام و خسته نباشید من ۵ سال پیش عمل واریکوسل چپ انجام دادم چون نابارور بودم الان یک بچه دارم یکسال هست که تلاش میکنیم برا بچه دوم ولی بچه دار نمی شیم آزمایش اسپرم دادم تعداد اسپرم ۱۰بود آیا امکان داره الان دچار واریکوسل راست شده باشم و باید عمل کنم لطفا راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
8
بیماری واریکوسل

سلام
من یه جوان ۱۸ ساله هستم و با و حالا متوجه این بیماری شدم و اینکه بیضه هام کمی کوچک شده.
میخواستم بدونم میتونم این عمل رو چند سال به عقی بیندازم و اگه نع که قیمت عمل و مدت زمان درمان آن چقدر است
مشاهده پاسخ دکتر
9
ضرورت عمل واریکوسل

سلام
جناب آقای دکتر کرمی
بنده از بیماران خودتون،31 ساله ، مجرد و دارای بیماری واریکوسل هستم و قصد ازدواج هم ندارم. لطفا با توجه به آزمایشات که عکسشو گذاشتم راهنمایی بفرمایید چکار کنم؟ اگه نخواهم عمل کنم در نهایت چه اتفاقی می افتد؟
مشاهده پاسخ دکتر
10
آزمایش اسپرمو گرام

سلام من به علت واریکوسل عمل انجام دکتر گفت با لوپ انجام دادم الان سه ماه ازش گذشته ولی هر گاهی درد خفیفی دارد به دکترم هم گفتم گفت هیچی نیس من ازمایشمو براوتن می فرستم و ببنید ایا خوب است خیلی نگرانم؟
ممنون از لطفتون
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 188 بعدی » همه