021-22642744
نشانی‌ما
نقشه مطب دکتر کرمی

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

آیا از تکرر ادراری رنج می برید؟

توسط دکترحسین کرمی ۲۵/ارد/۱۳۹۳ 450,406 بازدید
تکرر ادراری

موقعی که فرد با مصرف کم مایعات به تعداد زیاد دستشوئی می رود و در هر جلسه موقع دفع، ادرار کمتری را دفع می کند واحساس می کند که باز ادرار دارد و کامل تخلیه نشده است را از نظر عملی تکرر ادراری می گوئیم.

امروزه بیماران زیادی در مقاطع سنی مختلف از نوجوانان تا افراد مسن اعم از مرد و زن به مطب مراجعه کرده و از تکرر ادراری شاکی هستند. این افراد اظهار می دارند که با مصرف یک استکان چای یا آب مجبورند چندین بار به دستشوئی مراجعه کنند بطوریکه رفتن از خانه به محیط بیرون و یا مسافرت بین شهری برای این افراد بسیار مشکل شده و به علت نیاز شدید به دستشوئی ترجیح می دهند که در خانه بمانند. از طرفی به علت نیاز به دستشوئی رفتن های مکرر در خواب باعث بیدار شدن های مکرر و لذا خواب این افراد را نیز تحت تأثیر قرار داده و در یک جمله زندگی را برایشان سخت کرده است.

تعریف تکرر ادراری چیست؟

موقعی که فرد با مصرف کم مایعات به تعداد زیاد دستشوئی می رود و در هر جلسه موقع دفع، ادرار کمتری را دفع می کند واحساس می کند که باز ادرار دارد و کامل تخلیه نشده است را از نظر عملی تکرر ادراری می گوئیم.

آیا زمانی که فرد مایعات زیاد می خورد و یا مثلاً هندوانه مصرف می کند و زود زود دستشوئی می رود مبتلا به تکرر ادراری است؟

خیر، اگر فردی مایعات زیاد بخورد معمولاً مجبور می شود که مایع مصرف شده را دفع کند و در این حالت تعداد دستشوئی رفتن زیاد می شود و هر جلسه فرد ادرار زیادی را دفع می کند که درست برعکس تکرر ادراری مرضی است که حجم ادرار دفع شده کمتر است.

تکرار ادرار

انواع تکرر ادراری

تکرر ادراری به دو حالت حاد و مزمن تقسیم می شود.

 # تکرر ادراری حاد

شایعترین علت تکرر ادراری حاد عفونت های مجرا و مثانه می باشد که در این حالت فرد بدون سابقه قبلی و به صورت ناگهانی دچار تکرر ادرار و اغلب سوزش ادرار می شود که این حالت بیشتردر خانم های جوان شایع می باشد و شایعترین علت آن عفونت مثانه است که با مصرف آنتی بیوتیک بلافاصله خوب می شود.

# تکرر ادراری مزمن

در تکرر ادراری مزمن افرادی را می بینیم که چندین ماه و یا چندین سال است که مبتلا به دستشوئی رفتن های مکرر هستند و این حالت از نظ روحی فرد را خسته کرده است. در شرح حال، این افراد ذکر می کنند که با مصرف کوچکترین حجم از مایع مجبورند به تعداد زیادی دستشوئی بروند. این افراد اغلب دستشوئی های مسیر رفت و آمد خود را شناسائی می کنند و در مسیر کار و یا خانه مجبورند به این دستشوئی ها بروند.

بخوانید  آنچه والدین درباره شب ادراری باید بدانند

این افراد ترجیح می دهند که با ماشین مسافرت های بین شهری نداشته باشند و چه بسا در صورت عدم دسترسی به دستشوئی خودشان را خیس می کنند. در مراجعه به مطب این افراد چندین نسخه و چندین مراجعه به دکتر های مختلف را دارند که نتیجه نگرفته اند و بعضی از این افراد با ترس از لاعلاج بودن آن و تبدیل به سرطان دچار استرس و نگرانی بیش از حد هستند.

عوامل تکرر ادراری

سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چه عواملی باعث تکرر ادراری در یک فرد می شود که به شرح اینها می پردازیم:

۱-  عفونت ادراری

در این حالت فرد سالم که قبلاً مشکلی نداشته و به صورت ناگهانی دچار تعییر رنگ ادراری، تکرر ادرار و سوزش ادراری می شود که اغلب رنگ ادرار این ها تغییر یافته و اغلب بدبو می شود. اگر مبتلا به این حالت شدید شد بلافاصله به دکتر مراجعه و اول آزمایش و کشت ادرار بدهید و سپس با مصرف آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک معالجتان و با مصرف مایعات فراوان مطمئن باشید که در عرض ۲-۳ روز بهتر می شوید.

عکس بزرگی پروستات

۲- بزرگی پروستات

اگر شما مردی بالای ۵۰ سال هستید و مبتلا به تکرر ادراری مزمن هستید و ادرارتان دوشاخه و قطع و وصل می شود و راحت نمی آید و قطره قطره است، مبتلا به درجاتی از بزرگی پروستات هستید. توصیه می کنم حتماً به دکتر کلیه مراجعه کنید و از دکترتان بخواهید که:

۱- سونوگرافی از کلیه ها و مثانه و پروستات

۲- تست سرطان پروستات یا PSA را برای شما انجام دهد.

بعد از آماده شدن سونوگرافی و آزمایش دکتر معالجتان جهت درمان شما یا داروهای شل کننده پروستات و یا درمان جراحی را بر اساس بزرگی پروستات، پیشنهاد خواهد داد.

چون داروهای شل کننده پروستات همزمان باعث افت فشار خون نیز می شوند توصیه می کنم که این داروها را قبل از خواب مصرف کنید اگر تست سرطان پروستات یا PSA شما روند صعودی داشته باشد و بالای ۴ باشد و ایا اگر پدر و عمو و برادرتان مبتلا به سرطان پروستات بوده است، شما نیز ۴-۵ برابر افراد طبیعی در خطر این بیماری هستید. پس مراجعه منظم به دکترتان را فراموش نکنید و هر از چندگاهی باید توسط پزشک معالجتان معاینه انگشتی پروستات و تست PSA را انجام دهید و در شک به سرطان پروستات باید نمونه برداری از پروستات حتماً انجام دهید.

بخوانید  آشنایی با جدیدترین روش های درمانی بی اختیاری ادراری

لازم می دانم در پایان این قسمت عرض کنم که هنوز در دنیا داروئی که بتواند پروستات را کوچک بکند کشف نشده است و درمان داروئی اغلب نقش تسکینی دارد نه قطعی

۳- مثانه بیش فعال

یکی دیگر از علل تکرر ادراری مزمن چه در آقایان و چه در خانم های جوان مثانه های بیش فعال می باشد.

علائم مثانه بیش فعال عبارتند از:

۱- دستشوئی رفتن های بیش از ۸ بار در روز و ۲ بار در شب

۲- احساس عدم تخلیه کامل مثانه

۳- نیاز ناگهانی به دستشوئی رفتن به علت انقاباضات خودبخودی مثانه که اگر شدید باشد فرد لباس زیر خود را خیس می کند.

مثانه بیش فعال در افرادی که مبتلا به استرس و اضطراب هستند و تحریک پذیر هستند و اغلب در مردان و زنان جوان دیده می شود.

در بررسی های پزشکی، سونوگرافی و آزمایشات ادرار این افراد نرمال و طبیعی هستند. بهترین و قعطی ترین وسیله تشخیصی مثانه بیش فعال تست ارودینامیک یا نوار مثانه می باشد که هم بیماری و هم شدت بیش فعالی را مشخص می کند و بر اساس آن بیمار درمان می شود.

سونوگرافی کلیه

اگر شما علائم بیش فعالی مثانه را در خودتان می بینید توصیه می کنم که به پزشک جراحی کلیه مراجعه کنید. آزمایش ادرار و کشت ادرار و اندازه گیری قند خون شما و یک سونوگرافی، اولین قدم بررسی تشخیصی هستند اگر آنها طبیعی بودند باید تست ارودینامیک یا نوار مثانه بگیرید.

درمان مثانه بیش فعال اغلب داروئی و رفتار درمانی می باشد. از درمان داروئی برای کنترل و آرام کردن مثانه استفاده می شود که باعث می شود احساس تکرر ادراری شدید کاهش می یابد و همزمان من به بیمار هایم توصیه می کنم که با تربیت مثانه با جنگ و مقابله با تکرر ادراری بروند به این معنی که با یک برنامه ماهیانه فواصل دستشوئی رفتن را زیاد بکنند. مثلاً به بیمار می گویم روز اول ۵ دقیقه و روز بعد ۷ و روز بعد ۱۰ و … در مقابل احساس تکرر ادراری مقاومت کنید که در اوایل این کار کمی آزاردهنده است ولی تدریجاً از بین می رود. هدف ما از درمان این است که فرد ۲-۳ ساعت بتواند بدون اینکه به دستشوئی برود ادرار خود را نگاه دارد.

خوشبختانه مثانه های بیش فعال اغلب با دارو و رفتار درمانی تعییر در کیفیت زندگی از قبیل شروع ورزش، کاهش استرس های روزمره زندگی و عدم فکر کردن به دستشوئی و عدم توجه به تحریک های مثانه و احساس ادراری آرام آرام از بین می روند و درمان می شوند.

بخوانید  آشنائی با بی اختیاری ادراری

۴- مثانه عصبی

از علل دیگر تکرر ادراری مزمن، مثانه عصبی است. تعریف مثانه عصبی در افراد مبتلا به مثانه عصبی یک بیماری زمینه ای عبارتند از:

آسیب به نخاع، بیماری M.S، تومورهای نخاع، بیماریهای نخاعی مادرزادی از قبیل: مننگوسل، آسیب های مغزی هنگام تولد و یا بعد از آن مثلاً به علت تصادف، ضربه، تومور و بیماری پارکینسون وجود دارد که به علت بیماری زمینه ای عصب مثانه آسیب دیده و باعث می شود مثانه شدیداً تحریک پذیر شده و دچار انقباضات خودبخودی مثانه و بی اختیاری ادراری و تکرر ادراری شدید در شب و روز می شود که علت آن بالا رفتن فشار مثانه و کاهش شدید حجم مثانه می باشد. در موارد شدید اگر درمان مناسب و سریع انجام نشد فشار داخل مثانه به کلیه ها منتقل و سبب آسیب کلیه ها و نارسائی کلیه و سبب از کار افتادگی آنان می شود.

مثانه عصبی

اگر شما فکر می کنید که مبتلا به مثانه عصبی هستید باید سریعاً به دکتر کلیه مراجعه کنید. بهترین و دقیق ترین وسیله تشخیص مثانه عصبی تست نوار مثانه یا ارودینامیک می باشد که به وسیله آن نوع مثانه عصبی و شدت آن از قبیل حس مثانه، حجم مثانه و شدت انقباضات مهار نشده مثانه مشخص می گردد و دکتر شما بر اساس آن و با انتخاب داروهای مناسب به تعدیل علائم بیماری مثانه عصبی کمک خواهد کرد.

درمان مثانه عصبی در موارد خفیف استفاده از داروهای شل کننده ی خروجی مثانه و آرام کننده انقباضات عضله مثانه می باشد. در موارد شدید تزریق داخل مثانه بوتاکس و همچنین بزرگ کردن مثانه با برداشتن قسمتی از روده و گذاشتن آن روی مثانه عصبی آخرین درمان مثانه های عصبی می باشد.

در بعضی از مثانه های عصبی حسن مثانه از بین می رود و حجم آن افزایش پیدا می کند و مثانه قادر به پمپاژ و یا انقباض نبوده و لذا فرد دچار بزرگی شدید مثانه، احتباس ادراری و بی اختیاری لبریزی می گردد که شایعترین علت ایجاد کننده مثانه عصبی شل بیماری دیابت کنترل نشده می باشد و لذا در اینجا لازم می دانم به بیماران دیابتی عرض کنم که جهت جلوگیری از عوارض شدید دیابت روی مثانه حتماً با مراجعه به دکتر فوق تخصص غدد، قند خون خود در کنترل نگاه دارند.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

آیا از تکرر ادراری رنج می برید؟
۴.۱ (۸۱.۸۲%) ۳۳ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟ همین الان از طریق تلگرام سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را در یافت کنید ! سوال دارم

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات
دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

11
قطره قطره امدن ادرار

سلام خدا قوت.پسری 24ساله هستم...طعب بدنم سرد است...زیاد عصبانی میشوم.و دو سال است که قطره قطره از من ادرار خارج میشود..یبوست هم دارم...ولی ازمایشات هیچ نوع بیماری را نشان نداده اند..مثل نوار مثانه..سونوگرافی..و حتی عفونت نیز نداشته ام...و دو سال به هر دکتری مراجعه میکنم فقط میگوید مثانه شما احتمالا عصبی شده..لطفا شما راهنمایی بفرمایید.من چگونه مشکلم را حل کنم؟در ضمن الان از دست کش پلاستیکی برای جلوگیری از خیس شدن لباس هایم استفاده میکنم مشاهده پاسخ دکتر
12
مجاری ادرار

با سلام من الان حدود یک هفتس که ادرارم خیلی سخت خارج میشه و به صورت قطره ایی درمیاد و همیشه هم احساس میکنم کامل تخلیه نشدم و یه حالت قلقلک داخل الت تناسلی دارم که جمع شدن ادراره به محض دستشویی رفتن ده دوازده قطره دارم سونو هم گرفتم جواب همه چی عالیه
فقط نوشته حجم ادرار باقیمانده ناچیز است چه کار کنم
با سلام من الان حدود یک هفتس که ادرارم خیلی سخت خارج میشه و به صورت قطره ایی درمیاد و همیشه هم احساس میکنم کامل تخلیه نشدم و یه حالت قلقلک داخل الت تناسلی دارم که جمع شدن ادراره به محض دستشویی رفتن ده دوازده قطره دارم سونو هم گرفتم جواب همه چی عالیه
فقط نوشته حجم ادرار باقیمانده ناچیز است...سابقه بیماری هم نداشتم و هیچگونه دارویی هم مصرف نکردم فقط احساس پر بودن مثانه اذیتم میکنه و اینکه کامل تخلیه نمیشه و همیسه ادرار دارم
مشاهده پاسخ دکتر
13
بی اختیاری ادراری

با سلام و خسته نباشید. خواهری دارم 31 ساله و مجرد.در گذشته کمی وسواس داشت اما پس از مدتی وقتی که در دستشویی می رفت پس از تخلیه ادرار، ادرار قطع نمیشد و به صورت قطره ای تا چند دقیقه ادامه داشت و زمان نشستن در دستشویی طولانی میشد و وسواسش شدیدتر شد و این بی اختیاری در قطع ادرار و عدم اطمینان باعث شد که به دکتر روانپزشک و متخصص مجاری ادرار مراجعه کند. با وجود مصرف داروها اما متأسفانه نه تنها بهبود نیافت که بدتر هم شد. نوار مثانه و ام آر آی داد اما گفتند که دچار فلج لحظه ای است که جنبه عصبی و روانی دارد. به متخصص روانپزشک هم مراجعه کرد تا شاید داروهای وسواس از شدت استرس و عصبی بودن مثانه کم کندو نرمال شود اما هیچ نتیجه ای نداشت و هم وسواس و هم بی اختیاری ادرار افزایش یافت. ما در شهرستان هستیم. لطفا اگر موردی به نظرتان می رسد که این تخلیه ادرار با شدت و سپس قطره قطره درمان شود لطفا راهنمایی فرمایید. آیا ربطی به وسواس دارد؟ گرفتن شوک درمانی عصبی اثر مطلوب دارد؟ ممنون از لطفتون مشاهده پاسخ دکتر
14
تكرر ادرار

با عرض سلام
مادر اينجانب ٧5ساله است چند سالى هست كه تا دستشويى ميرسه لباس زيرش كمى خيس ميشه چند وقت پيش به دليل جواحى ستون فقرات چند ماهى بسترى و به علت ديابت و عفونت بعد از عمل مدت طولانى سوند داشت بد تر از قبل شده بود دكتر متخصص دو مدل قرص داد خورد خيلى كم بهتر شد و هم چنين گفته كه كارى براش نميشه كرد و كمى ورزش هاى سفت كردن مثانه و باسن رو داده اما همچنان قبل از رسيدن به دستشويى كمى خودش رو خيس ميكنه و هر جا كه ميخواد بره بايد پوشك بشه
سوالم اين است كه ايا درمانى برايش هست؟؟؟
مشاهده پاسخ دکتر
15
شب ادراری

با سلام،من خانمی هستم 29 ساله من هیچ مشکلی ندارم از لحاظ کلیه یا مثانه فقط از بعداز زایمان عفونت زنان دارم که بعداز ده ماه هنوز درمان نکردم،باتوجه به این موارد نصفه شب امروز از خواب بیدار شدم دیدم لباس زیرم خیلی خیس شده برای اولین بار با این مشکل مواجه شدم نمیدونم ادارار بوده یانه میخوام بدونم علتش چی بوده وباید چیکار کنم خیلی نگرانم .ممنون مشاهده پاسخ دکتر
16
دفع كم زور ادرار

مدتى است حدود دو سال ادرار من خيلي كم زور و بصورت شير سماورى دفع ميشود آزمايش و سونوگرافى كليه و پروستات و حالب و مثانه هم دادم نوشتن كليه ها اندازه و حالت نرمال ضايعه فضاگير ديده نشد پروستات هم نرمال فقط حدود ٣٠ سي سي دفع نميشود از مثانه و باقى ميماند

داروى تامسولوسين دادن در زمان مصرف دفع طبيعى شد پس از پايان مصرف مدتى بعد دوباره همين حالت شد


باتوجه به نرمال بودن اندازه و وضعيت پروستات و كليه ها چه مشكلى دارم كه اينجورى ميشه؟

تكرار تامسولوسين لازمه؟
چند دوره؟
چرا پزشك نگفت بعد از اتمام دوره دوباره دارو را تمديد كنم؟
مشاهده پاسخ دکتر
17
بي اختياري شديد

سالهاست كه مشكل بي اختياري دارم چند بار جراحي كردم موثرنبوده با داروكنترل ميكردم حدودا يكماهه كه خيلي شديد شده وداروهم اثري نداره مخصوصا شبها اصلا كنترل ندارم مشاهده پاسخ دکتر
18
بی اختیاری ادراری

27 ساله .مشکل بی اختیاری ادراری و ناراحتی هنگام دفع ادرار دارم مشاهده پاسخ دکتر
19
احساس خفیف دفع ادرار در ناحیه سر الت تناسلی

تقریبا 48 ساعت است که دچار تکرر ادرار شما بعد از خوردن قریب دو لیوان ماالشعیر -دو لیوان چایی -فسنجان و خیار و نارنگی و موز در ساعت 1230 شب شروع شد 48 ساعت قبل سه بار به دستشویی رفتم .ادرار می امد ولی رفته به رفته با وجود خوردن چایی و چایی سبز و نخوردن شام دیشب .حجم ان کمتر شده و سوزش خفیفی پیدا کرده است.
برای کاهش مراجعه به دستشویی بر روی مبل می نشینم و با چشمان بسته نفس عمیق می کشم .احساس گرمی در ناحیه سر الت تناسلی میکنم .قبلا چندین سال قبل عمل واریکوسل در بیمارستان خاتم داشته ام لطفا راهنمایی بفرمایید
سپاسگزارم نوریانی
مشاهده پاسخ دکتر
20
عدم تخلیه کامل مثانه

باسلام.بنده 34 سال سن دارم ومشکلم این است که مثانه ام کامل تخلیه نمی شود و بعداز رفتن به دستشویی دوباره با راه رفتن یا خم شدن چند قطره ادرار از من خارج می شود و چند سال است که مشکل دارم و از نظر معاینات پزشکی سالم بوده ام لطفا جهت درمان راهنمایی بفرمایید.
با تشکر.
مشاهده پاسخ دکتر