021-22642744
نشانی‌ما
نقشه مطب دکتر کرمی

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

علل درد بیضه در آقایان

توسط دکترحسین کرمی ۰۷/ارد/۱۳۹۳ 640,249 بازدید
درد بیضه در مردان

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها می باشد که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد.

عوامل درد بیضه می تواند منشا درونی یا بیرونی داشته باشد.

 چه عواملی باعث درد بیضه می شوند؟

در حالت کلی درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه باشد.

 چه عوامل درونی باعث درد بیضه می شوند؟

۱-     ورم بیضه

۲-     ورم اپیدیدیم

۳-     تومور یا سرطان بیضه

۴-     پیچش طناب بیضه

۵-     آب دور بیضه

همه موارد بالا از عوامل شایع علل درد بیضه می باشد که به اختصار به توضیح آنها می پردازیم.

۱-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف ۲ الی ۳ روز درد بیضه فروکش می کند.

۲- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین ۳۵-۲۰ سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

 درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زور زدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

۳- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض ۴ ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

بیضه مردان

– نکات قابل توجه

۱-  هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

۲-  در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی باعث پیچش طناب بیضه می شوند؟

۱-  ضربه

۲- دوچرخه سواری

۳- اسب سواری

۴- درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

– اگر یک پسر جوان درد ناگهانی بیضه پیدا کرد چه کار باید بکنیم؟

توصیه می شود در عرض ۴ ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه ۴ ساعت می باشد

۴-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

۱-  هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

۲-  در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

۵-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

بیضه مردان

 چه عللی باعث هیدروسل می شوند؟

۱-  تومور بیضه

۲- ضربه به بیضه

۳- عفونت بیضه

۴-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند

راه تشخیص هیدروسل

با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

علل درد بیضه در آقایان
۴.۳ (۸۶.۷۵%) ۸۰ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟ همین الان از طریق تلگرام سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را در یافت کنید ! سوال دارم

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات
دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

61
کوچکی بیضه و عدم وجود اسپرم

با سلام وخسته نباشید پسرم28 سال سن داره و برای بچه دار شدن آزمایش داده و آزمایش تعداد اسپرم رو صفر نشان داده به متخصص کلیه در شهر ما مراجعه کرده و اقای دکتر گفتن که به هیچ عنوان بچه دار نمیشه و باید اهدای جنین انجام بده .سوالم اینه آقای دکتر ما باید چکار کنیم و آیا راهی هست برای بچه دار شدن پسرم؟ در ضمن سونوگرافی اندازه بیضه ها رو کوچیک نشان داده.ممنون از پاسخگویی شما.تندرست باشید. مشاهده پاسخ دکتر
62
مشکل در مورد بیضه

با عرض سلام و خسته نباشید
من در کنار بیضه سمت چپم یک چیزی شبیه به خود بیضه ولی کوچک تشکیل شده و تازه متوجه این موضوع شدم و احساس درد هم ندارم میخواستم از دکتر بخوام منو راهنمایی کنند و علت اون چیست.
ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
63
نگرانی و شوکه شدن از نظر یک پزشک

سلام دکتر. رفتم پیش دکتر خسرو حق شناس که ارولوژیست نزدیکمون هست، برای نشان دادن نتیجه آزمایش اسپرموگرام.. ایشان معاینه کردند گفتند واریکوسل دارم. در صورتی که در چند سال اخیر چند بار معاینات سنگین استخدامی وزارت دفاع و وزارت اطلاعات قبول شدم و هیچ مشکلی نداشتم. ممکنه ایشون اشتباه کرده باشه؟ چیکار باید بکنم الان؟ جناب دکتر من خیلی متاثر و نگران شدم. لطفا راهنمایی کنید. چون من برای بحث بارداری میخواستم آزمایش اسپرموگرامم رو نشون دکتر بدم که اینجوری شوکه شدم.. مشاهده پاسخ دکتر
64
بررسی سی تی اسکن شکم و لگن

سلام قبلا نتیجه پاتولوژی عمل ارکیکتومی بیضه سمت چپ براتون فرستادم اینم نتیجه سی تی اسکن نظرتون چیه ؟رادیو تراپی یا شیمی درمانی یا هردو ؟؟و اینکه غدد لنفای صفاق شکم درگیر هستن یا ورم غدد کشاله ران در اثر عمل ؟؟سی تی روز 5 ام بعداز عمل بوده که آبسه و ورم داشتم مشاهده پاسخ دکتر
65
سئوالم تمام شده متشکرم

سلام جناب دکتر غلامرضا احمدی 66 سالمه داخل بیضه ام شن هست وسمت چپ بیضه ام درد شدیدی دارم وپروستاتم(42CC)وواریکوسلم گرید 2ونورلار3.5در سمت چپ دیده شده آیا عمل نیاز است واگر هست هزینه عمل چقدر است درضمن من بیمه جانبازان هستم مشاهده پاسخ دکتر
66
بررسی پاتولوژی و سی تی اسکن

سلام سونوگرافی کردم عمل جراحی بیضه سمت چپ خارج کردن نتیجه پاتولوژی و سی اسکن براتون میفرستم نظرتون چی هست اینکه غدد لنفای درگیر هستن یا نه مشاهده پاسخ دکتر
67
معاینه بیضه

اگر در هنگام معاینه بیضه توسط دکتر دچار درد شویم نشانه چیست؟
ایا این شیوه معاینه که در ان دکتر بیضه های بیمار را هنگام لمس میفشارد و بیمار دچار درد میشود مشکلی برای بیمار ایجاد نمیکند.
مشاهده پاسخ دکتر
68
بیضه نزول نکرده

سلام.
۱۰ روزه بعد از عمل بیضه سمت چپ که پایین بود رو پایین آوردم .
میخواستم ببینم چه مدت بعد از عمل میتونم س کس داشته باشم ؟
مشاهده پاسخ دکتر
69
درد بیضه و درد کشاله ران کنارشکم

دکتر عزیز بنده فردی هستم ۳۵ ساله . حدود دوساله پیش دردی در پهلوی چپ خود احساس کردم . این درد کم کم به بیضه چپ سرایت کرد . به دکتر مراجعه کردم . سونو گرافی از تمام لگن و پروستات گرفتم . حتی سیتی اسکن هم کردم . به دکتر نشون دادم . گفت چیزی نیست . حتی بیضه هام هم برسی کردن . خودم هم چیز غیر عادی در بیضه ها و کیسه بیضه ها هس نمیکنم و نمی بینم . خلاصه درد پهلوی من از بین رفت . ولی درد بیضه چپم همچنان هر چند ماه یک بار به سراغم میاد . و به تازگی به کشاله رانم هم کشیده میشه . هر چند درد بیضه چپم مثل سابقیه نیست . ولی خیلی میترسم . به نظر شما مشکل بنده چه چیز میتونه باشه مشاهده پاسخ دکتر
70
بزرگی یکی از بیضه ها

با سلام و خسته نباشید...
من بیضه هام طوریه که یکیش کمی بزرگتر از دیگره،بعبارتی بعضی وقتها بیضه چپم بزرگتر از راست و بعضی وقتها هم بیضه راستم بزرگتر از چب میشود،ولی در حالت کلی بیضه سمت چپم،بزرگتر از راست هست،میخاستم بپرسم این طبیعیه یا نه مشکلی وجود دارد؟
مشاهده پاسخ دکتر