021-22642744
نشانی‌ما
نقشه مطب دکتر کرمی

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

علل درد بیضه در آقایان

توسط دکترحسین کرمی ۰۷/ارد/۱۳۹۳ 640,244 بازدید
درد بیضه در مردان

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها می باشد که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد.

عوامل درد بیضه می تواند منشا درونی یا بیرونی داشته باشد.

 چه عواملی باعث درد بیضه می شوند؟

در حالت کلی درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه باشد.

 چه عوامل درونی باعث درد بیضه می شوند؟

۱-     ورم بیضه

۲-     ورم اپیدیدیم

۳-     تومور یا سرطان بیضه

۴-     پیچش طناب بیضه

۵-     آب دور بیضه

همه موارد بالا از عوامل شایع علل درد بیضه می باشد که به اختصار به توضیح آنها می پردازیم.

۱-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف ۲ الی ۳ روز درد بیضه فروکش می کند.

۲- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین ۳۵-۲۰ سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

 درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زور زدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

۳- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض ۴ ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

بیضه مردان

– نکات قابل توجه

۱-  هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

۲-  در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی باعث پیچش طناب بیضه می شوند؟

۱-  ضربه

۲- دوچرخه سواری

۳- اسب سواری

۴- درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

– اگر یک پسر جوان درد ناگهانی بیضه پیدا کرد چه کار باید بکنیم؟

توصیه می شود در عرض ۴ ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه ۴ ساعت می باشد

۴-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

۱-  هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

۲-  در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

۵-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

بیضه مردان

 چه عللی باعث هیدروسل می شوند؟

۱-  تومور بیضه

۲- ضربه به بیضه

۳- عفونت بیضه

۴-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند

راه تشخیص هیدروسل

با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

علل درد بیضه در آقایان
۴.۳ (۸۶.۷۵%) ۸۰ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟ همین الان از طریق تلگرام سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را در یافت کنید ! سوال دارم

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات
دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

51
ورم بیضه وخون درمنی

عذرمیخام اقای دکتر من چند روزه که بیضه هام دردمیکنه وهمش حس ارضاشدن دارم ودرضمن خونریزی هم دارم یعنی منی که خارج میشه کمی خونیه.ساکن اصفهان هستم.به پزشک مراجعه کردم گفته التهاب پروستات داری و قرص استرومارین 125تجویز کرده روزی یک عدد.ازمایشم قبل از این مشکلم دادم که گفته التهاب داری.بنظرتون مشکل من چی میتونه باشه بااین توضیحی که دادم؟قرصو که مصرف کردم 5روزه هیچ تفاوتی نکردم مشاهده پاسخ دکتر
52
واريكوسل و هيدروسل

سلام من 4 ماهه عمل واريكوسل گريد2 سمت چپ انجام دادم
چند تا سوال ذهن منو درگير كرده ممنون ميشم جواب بدين
اول اين كه چرا بيضم يكم سنگين شده و حس ميكنم گرم شده
؟
شب ها موقع خواب مثل يه بار سنگين هستش
البته بعضي اوقات
دوم اين ك يكم درد دارم بعد از اين ك عمل واريكوسل انجام دادم
نميدونم طبيعي هستش يا ن
همه چيم خوب هستش اما بعضي وقتا يكم درد دارم البته هنوز ازمايش اسپرمً ندادم
مخصوصا وقتي كار زياد انجام ميدم

سنم ٢٣ هستش

بعد از عمل واريكوسل حس ميكنم يكم بيضه چپم بزرگ شده
امكان داره هيدروسل گرفته باشم؟؟؟
بعد از عمل بايد بيضه چپ كوچك شود يا بزرگ ؟؟
البته من ٢ بار تماس گرفتم و منشي شما محبت كردن و وقت ندادن به من ☹️
ممنون ميشم جواب بدين
مشاهده پاسخ دکتر
53
لمس چیزی شبیه توده

سلام آقای دکتر در سونوی بیضه همسرم همه چی خوب بود اما واریکوسل دو طرف یک و دو داشت در انتها هم نوشته شده در مجاورت baseپنیس یک ساختمان بیضوی شکل با حدود شارپ و مشخص ونسبتا هیپراکوئیک به ابعاد کلی ۱۸×۸ در نسج زیر جلدی دیده شده که احتمال وجود لیپوما یا سایر توده های نسج نرم را مطرح مینماید.
لطفا نظرتون رو بفرمایید
مشاهده پاسخ دکتر
54
لمس چیزی شبیه توده

سلام آقای دکتر سونو گرافی بیضه همسرم همه چی نرمال بود فقط در انتها نوشته شده در مجاورت baseپنیس در سمت چپ تصویر یک ساختمان بیضوی با حدود شارپ و مشخص و نسبتا هیپراکوئیک به ابعاد کلی ۱۸×۸ در نسج زیر جلدی دیده میشود که احتمال وجود لیپوما یا سایر توده های نسج نرم را مطرح مینماید
خواستم نظرتون و بدونم.متشکرم.در ضمن همسرم واریکوسل یک و دو هم در دو طرف دارن و وازکتومی هم انجام دادن.
مشاهده پاسخ دکتر
55
بیضه

سلام مدتیه احساس میکنم یه چیز جوش مانندی روی بیضه سمت چپم ایجاد شده که ریز هست صبح ها که معمولا سفتگی آلت هست از بین میره اما بعدش بوجود میاد
آیا نیاز به سونوگرافی هست ؟
آیا هر گونه تورم و جوش مانندی ارتباط به سرطان بیضه دارد ؟
مشاهده پاسخ دکتر
56
تب مالت

سلام دکتر خسته نباشین
بنده چن ماهی دچار بیماری تب مالت بودم و متوجه نشدم.اما بعد از هشت ماه متوجه این بیماری شدم که در طول این دوره احساس سوختگی شدید در داخل مجرای الت بودم و بیضه ها هم دچار داغی و اسپاسم شدید بود(گ گاهی خیلی شدید)
در طول این طوره بنده سونوگرافی انجام دادم قطر ورید سمت راست حد اکثر ۳میلی متر و سمت چپ کمتر از ۲میلیمتر
بنده به دنبال این بیماری دچار کیست ۶میلی متری در بالای اپیدیدیم راست شده ام
دو ماه است داروی ریفامپین و داکسی مصرف میکنم کمی داغی بیضه چپ و سوزش ماده است.عایا این دردها هم از بین میرود؟؟
نیاز ب انتی بیوتیک تراپی بیشتری است؟؟
بنده واریکوسل دارم ؟؟(در هنگام زور زدم ورید راست کمکی با معاینه دو انگشت ورم میکند.بعضی پزشکان میگویند واریکوسل نداری یک موردم گفته داری؟؟؟)
کیست من اسپرماتوسل است یا کیست بوسلایی؟؟
درد تب مالتی من بعد از درمان هم باقی میماند یا تا رفع کامل درد من باید دارو مصرف کنم؟؟
مشاهده پاسخ دکتر
57
درمورد بیضه

با سلام کانون اکوژن متعدد وریز05_1میلیمتری به صورت پراکنده در پارانشیم هردو تسیتس رویت می شودنمای سونگرافیک (starryskay(؛کانون اکوژن شناور با سایه آکوستیک خلفی به سایز3×15م م به نفعstoneدرحفره اسکروتال چپ رویت می شود آیا باعث سرطان می شوند؟ واز کدام دسته میکروکلسیفیکاسیون میباشد نوع خطرناکش است چون تو اینترنت نوشته نوع نامنظمش باعث سرطان می شود مشاهده پاسخ دکتر
58
بیضه

سلام.مجرد دارایی سنگ کلیه در قسمت پایین کلیه هستم. گاهی بیضه چپ درد خفیفی میگیره. وقت کشیدن قلیان یا پیپ درد خفیفی به وجود میاد. در حالت عادی درد نیست اما گهگاه درد میاد. دکتر متخصص نظر دادن چیزی نیس اما این درد خفیفی که گاهی میاد باعث شد پیام بدم.
علت؟ و جای نگرانی دارد؟
مشاهده پاسخ دکتر
59
بیضه

من رفتم پیش متخصص اورولوژوازبیضه هام سونوگرافی گرفتم وعکس ازسونوگرافی روبراتون می فرستم.
سوالام اینه
1.تفسیرسونوگرافی من چیه؟
2.باتوجه به جواب سونوگرافی من احتمال اینکه سرطان بگیرم هست؟
3.وجودکانون های اکوژن فراوان دربیضه باعث سرطان میشه؟
4.برای ازبین بردن این کانون های اکوژن بایدچیکارکنم؟
دکتروقتی جواب سونوگرافیه منودیدگفت هیچی نیست.
خواهشن زودجواب بدید
مشاهده پاسخ دکتر
60
تفسیر ازمایش اسپرم

میخواستم لطفا تفسیر ازمایش را بیان کنید ممنون و اینکه ازمایش با فاصله 5 روز از انزال قبلی صورت گرفته است مشاهده پاسخ دکتر