021-22642744
نشانی‌ما
نقشه مطب دکتر کرمی

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

علل درد بیضه در آقایان

توسط دکترحسین کرمی ۰۷/ارد/۱۳۹۳ 640,245 بازدید
درد بیضه در مردان

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها می باشد که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد.

عوامل درد بیضه می تواند منشا درونی یا بیرونی داشته باشد.

 چه عواملی باعث درد بیضه می شوند؟

در حالت کلی درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه باشد.

 چه عوامل درونی باعث درد بیضه می شوند؟

۱-     ورم بیضه

۲-     ورم اپیدیدیم

۳-     تومور یا سرطان بیضه

۴-     پیچش طناب بیضه

۵-     آب دور بیضه

همه موارد بالا از عوامل شایع علل درد بیضه می باشد که به اختصار به توضیح آنها می پردازیم.

۱-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف ۲ الی ۳ روز درد بیضه فروکش می کند.

۲- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین ۳۵-۲۰ سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

 درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زور زدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

۳- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض ۴ ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

بیضه مردان

– نکات قابل توجه

۱-  هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

۲-  در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی باعث پیچش طناب بیضه می شوند؟

۱-  ضربه

۲- دوچرخه سواری

۳- اسب سواری

۴- درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

– اگر یک پسر جوان درد ناگهانی بیضه پیدا کرد چه کار باید بکنیم؟

توصیه می شود در عرض ۴ ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه ۴ ساعت می باشد

۴-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

۱-  هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

۲-  در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

۵-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

بیضه مردان

 چه عللی باعث هیدروسل می شوند؟

۱-  تومور بیضه

۲- ضربه به بیضه

۳- عفونت بیضه

۴-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند

راه تشخیص هیدروسل

با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

علل درد بیضه در آقایان
۴.۳ (۸۶.۷۵%) ۸۰ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟ همین الان از طریق تلگرام سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را در یافت کنید ! سوال دارم

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات
دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

41
بیضه نزول نکرده

سلام آقای دکتر خسته نباشین من بیضه سمت چپم بالاست چند سالی هم ازدواج کردم بچه دار نشدم آیا با عمل کردن بیضه امکان بچه دار شدن از طریق طبیی امکان پذیر هست ممنون میشم راهنمایم بکنید با تشکر از شما مشاهده پاسخ دکتر
42
درد بیضه

با سلام وعرض ادب جناب دکتر. عذرخواهی میکنم مصدع شدم. بنده در هنگام آمیزش زمانی كه فرد دیگری قصد لمس بیضه بنده رو داشته باشه احساس درد خفیفی میكنم كه ادامه روند آمیزش رو برای من نا خوشایند میكنه. اما در حالت عادی بنده زمانی كه خودم اقدام به لمس بیضه هام میكنم دردی رو احساس نمیكنم. البته اگه لمس با فشار خفیف باشه درد احساس میشه. لازم به توضیح است كه امیال جنسی و روند سكس بنده بسیار خوب بوده و مشكلی در این رابطه ندارم. خواستم از محضر شریفتان كسب اطلاع كنم كه عدم تمایل به لمس بیضه توسط دیگری و موارد مشروحه فوق علل خاصی برای بیماری است یا خیر. در بیضه های بنده هیچ نوع تورمی هم مشاهده نمی شود. متشكرم از وقتی كه برای پاسخ به سوال بنده می دهید. ارادتمند .اسلامی مشاهده پاسخ دکتر
43
بیضه

ایا اسپرماتوسل درمانی غیر جراحی دارد؟
جدیدترین تکنیک جراحی ان چیست؟ ایا ابا ساکشن میتوان ان را درمان نمود؟
مشاهده پاسخ دکتر
44
درد خفیف بیضه سمت چپ که با نشستن تشدید میشه و چند روزیه اتفاق افتاده، موقعی ایستادن بدون درد

با عرض سلام و خسته نباشید، جناب دکتر من چند روزیه که بیضه ی سمت چپم درد خفیفی پیدا کرده، موقعی که میشینم درد میگیره و اگه پاشم وایسم یا دراز بکشم دردی نداره یا خیلی خیلی خفیفه، چند روز پیشتر شرتی که میپوشیدم یه مقدار تنگ بود و احساس میکنم فشار آورده بهش و همینطور شلوارمم راحت نبود و خب موقع نشستن فشار بیشتری میاورد، و یک روز قبلشم دو بار رابطه جنسی در یک روز داشتم، اون چیزهایی که تو اینترنت خوندمم بررسی کردم، تورم و قرمزی نداره، موقع لمس هم دردناک نیست، و همینطور علایمی که واسه واریکوسل ذکر شده بود رو هم تا جایی که شناخت داشتم چک کردم و چیزی مشاهده نکردم، ولی چند روزیه که احساس درد خفیف و سنگینی رو بیضه سمت چپم دارم و همینطور که گفتم با نشستن ایجاد میشه و یا وقتی پاهامو جفت میکنم و به هم میچسبونم، درد به ناحیه شکمم هم نمیکشه، و فقط بیضه ی سمت چپه و شاید یه مقداری زیرش و اونم نه خیلی شدید، و یه نکته هم که به ذهنم رسید که شایدش گفتنش کمک کنه اینکه من بعضی وقتا کمرم درد میگیره و دردش میکشه به پای سمت چپم، گقتم شاید بی ربط نباشه به این قصه، خواستم اگه میشه راهنماییم کنید، البته خواستم واسه شنیه بصورت آنلاین وقت بگیرم و غیر فعال بود وقت دادن اینترنتیتون مشاهده پاسخ دکتر
45
بیضه

سلام و عرض ادب و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
بنده به دستور روانپزشک و به علت افسردگی شدیدباید حداقل تا 4 سال قرص سرترالین 150 مصرف کنم و تا الان نیز یک سال مصرف نموده ام.
آقای دکتر اینکه میگویند مصرف طولانی مدت سرترالین باعث کوچکی بیضه و ناباروری و باعث شکست کروموزومی در اسپرم می شود درست است؟
ممنونم
مشاهده پاسخ دکتر
46
واريكوسل

سلام
جناب دكتر استفاده از زالو براي درمان واريكوسل چند ماه بعد از جراحي واريكوسل را تجديد ميكنه؟ مضره؟
مشاهده پاسخ دکتر
47
درد بیضه و لگن

چند مدت پیش بیضه سمت راست در تماس با دست به شدت درد میگرفت به حدی که نفسم بالا نمیومد ولی در شرایط عادی درد نداشت یه مدت بعد احساس کردم وقتی یه مدت روی صندلی میشینم از باسن به پایین پام خواب میره الان یه مدته که در محل اتصال استخوان پا به لگن در هر دو طرف درد دارم به طوری که حتی موقع ماساژ وقتی در محل درد انگشت‌ها رو فشار داده و میچرخانیم احساس میکنم خستگی از تن ادم در میره ولی هنوز درد وجود داره و احساس میکنم آلت تناسلیم به سمت بی حسی گرایش داره نسبت به گذشته.
سپاسگزارم
مشاهده پاسخ دکتر
48
بیصه

از اون موقع که یادم میاد بیصه چپم درد میکنه قبلا دیر به دیر درد میگرفت مثلا چند ماهی یا سالی یکبار درد میگرفت رفته رفته فاصله دردهاکم شده الان یکی دو هفته حتی کمتر درد میگیره قبلا با چند ساعت استراحت خوب میشد الان تا آمپول مسکن نزنم خوب نمیشه چندین بار دکتر هم رفتم خوب نشده مشاهده پاسخ دکتر
49
درد بیضه

سلام
31 ساله مجرد
چند روزی هست دچار درد خفیف در بیضه هستم، با مراجعه به متخصص داخلی و انجام آزمایش و سونوی کلیه و مثانه چیزی مشخص نشد، ضمنا انجام سونوی بیضه به دلیل نبود سونوگرافیست آقا ممکن نبود.
هیچ تغییر حالتی یا ورمی یا درد شدید ندارم
فقط با لمس بیضه چپ حس میکنم که یک توده کوچک کنار اون وجود داره.
با این توضیحات و اینکه درد شدید نیست و گاهی مقطعی است میخواستم تشخیص شما رو بدونم
ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
50
خارش سمت راست بیضه

با سلام . من از بچگی همیشه بیضه هایم شدیدا عرق می کرده است و همیشه متاسفانه در حال دست زدن به بیضه هایم بوده ام . چند وقتی است که چون شلوار کتان تنگ تر می پشم سمت راست کیسه بیضه ام کمی خارش دارد اما این خارش زمانی که عرق می کند به وحود می اید که این عکس را گرفتم . ایا به نظر شما بیماری خاصی دارم ؟ رابطه جسنی محافظت شده هم داشته ام اما تغییر از قبل و بعد رابطه ایجاد نشده و همیشه همین شکل است مشاهده پاسخ دکتر