021-22642744
نشانی‌ما
نقشه مطب دکتر کرمی

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

علل درد بیضه در آقایان

توسط دکترحسین کرمی ۰۷/ارد/۱۳۹۳ 641,049 بازدید
درد بیضه در مردان

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها می باشد که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد.

عوامل درد بیضه می تواند منشا درونی یا بیرونی داشته باشد.

 چه عواملی باعث درد بیضه می شوند؟

در حالت کلی درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه باشد.

 چه عوامل درونی باعث درد بیضه می شوند؟

۱-     ورم بیضه

۲-     ورم اپیدیدیم

۳-     تومور یا سرطان بیضه

۴-     پیچش طناب بیضه

۵-     آب دور بیضه

همه موارد بالا از عوامل شایع علل درد بیضه می باشد که به اختصار به توضیح آنها می پردازیم.

۱-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف ۲ الی ۳ روز درد بیضه فروکش می کند.

۲- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین ۳۵-۲۰ سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

 درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زور زدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

۳- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض ۴ ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

بیضه مردان

– نکات قابل توجه

۱-  هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

۲-  در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی باعث پیچش طناب بیضه می شوند؟

۱-  ضربه

۲- دوچرخه سواری

۳- اسب سواری

۴- درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

– اگر یک پسر جوان درد ناگهانی بیضه پیدا کرد چه کار باید بکنیم؟

توصیه می شود در عرض ۴ ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه ۴ ساعت می باشد

۴-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

۱-  هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

۲-  در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

۵-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

بیضه مردان

 چه عللی باعث هیدروسل می شوند؟

۱-  تومور بیضه

۲- ضربه به بیضه

۳- عفونت بیضه

۴-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند

راه تشخیص هیدروسل

با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

علل درد بیضه در آقایان
۴.۳ (۸۶.۹۱%) ۸۱ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟ همین الان از طریق تلگرام سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را در یافت کنید ! سوال دارم

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات
دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

31
ورم بیضه بعد از عمل

سلام من هفته گذشته عمل جراحی فتق اینگوینال سمت چپ انجام دادم که دکتر در حین عمل متوجه واریکوسل هم شده بودن و اون رو هم عمل کردن بعد از دو روز از عمل بیضه چپم شروع به تورم و سفت شدن و درد ناک شدن شد بعد از مراجعه مجدد به پزشکم قرص ضد التهاب داد و گفت شورت تنگ بپوشم که هنوز بعد ازگذشت 4 روز هیچ تغییری در سایز و درد بیضم رخ نداده لطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
32
درد بيضه

vahid:
vahid:
سلام من واريكوسل نو ٢ دارم دو سه ماه در بييضه جب درد دارم يك جوريه تو ١٠ ثانيه يك بار بيضم درد ميكنه يك درد كوجك به مدت ٢ ثانيه اما دردش خيلي بده هر وقت يك بار اين درد شروع ميشه ٢ يا ٣ ساعت بعضي وقتا هم يك روز طول ميكشه . ميخواستم راهنماي كنيد تشكر
بعضي وقت هم دردش به بالاي عالتم ميزنه سمت جب
مشاهده پاسخ دکتر
33
بزرگی بیضه

سلام
من یه چندروزی احساس میکنم بیضه سمت راستم بزرگ تر شده ولی درد ندارم
لطفا بگید که علتش چی میتونه باشه
مشاهده پاسخ دکتر
34
لکه سیاه مایل به قرمز رو پوست بیضه

سلام آقای دکتر و وقت به خیر
امروز صبح یه لکه سیاه مایل به قرمز رو پوست بیضه ی خود دیدم در حد پشت ناخن و برجستگی و دردی هم ندارد ؟ نگران شدم ببینم نظرشما چیه؟
آیا مشکل بدی دارم؟ چکار کننم ؟ کجا برم؟ نظرتون چیه؟
مشاهده پاسخ دکتر
35
درد بيضه

سلام وقتتون بخير
من فوتبال بازي ميكنم و الان فصل مسابقاتمونه اما 45روزه زير شكمم و بيضه هام احساس درد دارم و با دويدن دردش بيشتر ميشه و نميزاره تمرين كنم..اولش فكر كردم فشار تمرينامه چون روزي ٣ساعت تمرين هوازي انجام ميدم..الان بازي داريم همش و فرصت استراحت زيادي ندارم ميخواستم ببينم دليلش چيه؟!
مشاهده پاسخ دکتر
36
بیضه

سلام. مدتی است یک غده سفت در بیضه راستم وجود دارد. البته این غده حرکت میکند .یعنی بعضی وقت ها در کیسه بیضه وجود دارد .بعضی وقت ها هم نیست و بیضه حالت طبیعی دارد. ایا سرطان بیضه هست؟ ممنون مشاهده پاسخ دکتر
37
در مورد هيدروسل

با عرض سلام و خسته نباشيد. پسر من ٢ سال و ٣ ماه سن داره. به تازگي متوجه شديم بيضه سمت راست او بزرگتر است با مراجعه به پزشك اورولوژي و سونو گرافي متوجه شديم كه هيدروسل داره. جواب دكتر با توجه به ديدن سونو اين بود كه فعلا نياز به عمل نيست تا ٣ سالگي صبر كنيد اگر هيدروسل خود بخود رفع نشد بعد عمل شود. ميخواستم نظر شما رو هم بدونم. با تشكر فراوان
اگر لازم بدونيد عكس سونو رو هم بفرستم
مشاهده پاسخ دکتر
38
آيا من مشكل ناباروري در اينده را دارم يا خير؟

سلام من ١٩ سال سن دارم، بيضه چپم نسبت به بيضه راست كوچكتر است و من خيلي از لحاظ روحي درگير اين مسأله هستم كه نكند باعث ناباروري من بشود در اينده، البته به گفته والدينم موقع نوزادي بيضه چپم بالا و داخل شكمم بوده كه با عمل اون رو سر جايش اوردن. و احساس ميكنم موقع نعوظ مقدار اسپرم كه بايد بين ١5-٢٠ ميليون در هر ميلي ليتر باشد نيست. لطفا در اين باره راهنماييم كنيد كه حدس من درست است يا نه؟ كه در اينده اين مشكل براي من وجود دارد يا نه؟خواهشا به سؤال من جواب بديد. با تشكر مشاهده پاسخ دکتر
39
میکرولیتیازیس بیضه و واریکوسل

با سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر
با انجام سونوگرافی بیضه ها و ازمایش در شهرستان معلوم شد که واریکوسل گرید 1 و گرید 2 و میکرولیتیازیس بیضه دارم. ازمایش اسپرم رو بعد از 40 روز دوباره دادم. نتایج بدتر از مرحله اول شده بود. توصیه شد که هر چه سریعتر عمل واریکوسل رو انجام بدم.
سوال من اینه
1. ایا باید اقدامات درمانی خاصی برای میکرولیتیازیس بیضه هم انجام بدم؟
2. با توجه به نتایج ازمایش و سونوگرافی پیوست شده، ایا به نظر شما باید عمل انجام بدم یا نه؟
3. عمل واریکوسل خطری برای میکرولیتیازیس ایجاد میکنه یا دو مقوله مجزا از هم هستند؟
4. هزینه عمل واریکوسل به روش لاپاراسکوپی در حال حاضر چقدر هست؟
بنده 30 سال سن دارم و مجرد هستم.
مشاهده پاسخ دکتر
40
گاهی اوقات درد در بیضه و ناتوانی جنسی

۴ماه کا حسی در بیضه ها ندارم و گاهی اوقات درد کمر تا درون بیضه میکشد و دارای ناتوانی جنسی شده ام دلیلش را نمیدانم.6 ماه هست که مادرم فوت شده که شک زیادی به من وارد کرد و چون دد فرودگاه کار میکنم دارای بی خوابی فراوان هم هستم مشاهده پاسخ دکتر