021-22642744
نشانی‌ما
نقشه مطب دکتر کرمی

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

علل درد بیضه در آقایان

توسط دکترحسین کرمی ۰۷/ارد/۱۳۹۳ 550,906 بازدید

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها می باشد که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد.

 چه عواملی باعث درد بیضه می شوند؟

در حالت کلی درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه باشد.

 چه عوامل درونی باعث درد بیضه می شوند؟

۱-     ورم بیضه

۲-     ورم اپیدیدیم

۳-     تومور یا سرطان بیضه

۴-     پیچش طناب بیضه

۵-     آب دور بیضه

همه موارد بالا از عوامل شایع علل درد بیضه می باشد که به اختصار به توضیح آنها می پردازیم

 

۱-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف ۲ الی ۳ روز درد بیضه فروکش می کند.

۲- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین ۳۵-۲۰ سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زورزدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

۳- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض ۴ ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

بیضه مردان

نکات قابل توجه

۱-     هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

۲-     در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی باعث پیچش طناب بیضه می شوند؟

۱-     ضربه ۲- دوچرخه سواری ۳- اسب سواری ۴- درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

اگر یک پسر جوان درد ناگهانی بیضه پیدا کرد چه کار باید بکنیم؟

توصیه می شود در عرض ۴ ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه ۴ ساعت می باشد

۴-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

۱-     هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

۲-     در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

۵-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

بیضه مردان

چه عللی باعث هیدروسل می شوند؟

۱-  تومور بیضه

۲- ضربه به بیضه

۳- عفونت بیضه

۴-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند

راه تشخیص هیدروسل با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

 

 

علل درد بیضه در آقایان
۴.۴ (۸۷.۶۹%) ۳۹ رای

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات

دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

31
بیضه و آلت

سلام آقای دکتر من 20 سالمه وقتی ک بیضه هام جمع میشن بالای بیضه راست ی چیزی جمع میشه ب اندازه ی تیله بالای بیضه چپ هم هس ولی کوچکتر ب اندازه ی نخود ودر خیلی از مواقع اصلا ناپدید میشه و اثری ازش نیست فقط زمانی ک جمع میشه معلومه اونم بعضی مواقع ی مشکل دیگه من آلتمه 15 سانته ولی یکم انحراف ب سمت پایین و چپ داره خیلی زیاد نیست ولی بازم نگرانم وقتی با دستم صاف میکنم بدون هیچ دردی با انعطاف پذیری کاملا صاف میشه ولی بدون دخالت دستم انعطاف داری نمیدونم موقع ارتباط با مشکل رو برو میشم یا ن خیلی از لطفتون ممنونم کمکم کنید مجرد هستم مشاهده پاسخ دکتر
32
کم شدن توان بیضه ها

با سلام بنده یک جوان بیست و دو ساله هستم حدود پنج سالی خود ارضایی داشتم که حدود چند وقته گذاشتمش کنار سوال من این بود من مقدار ابی که از الت تناسلی در اولین بار استمناع خارج شد خیلی بیشتر از مقدار ابی بوده که در اخرین بار خارج شده و این اب کم شده به مرور میخواستم بدونم که ایا من عقیم شده ام و امیدی به بچه دار شدن دارم یا نه ؟ با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
33
واریکوسل

باسلام من دوبار برای واریکوسل بیضه سمت چپ عمل شده ام ولی متاسفانه بهبود پیدانکردم وبازم درد دارم به پزشک مراجعه کردم بعد آزمایش وسونوگرافی گفتند باید بازهم عمل بشم ولی از نظر دکتردرصدش خیلی که که خوب بشم نتفه ام هم خیلی پایین هس 12هست یه بچه دارم 28سالمه لطفا راهنمای کنید بخاطر این بیماری مشکل اعصاب هم پیداکردم باتشکر مشاهده پاسخ دکتر
34
در مورد الت تناسلی وبیضه

سلام وقت بخیر
سال هاست خود ارزایی نموده ام اکنون التم در زمان عادی از عالت نوزاد کوچیکتر شده و پر از چین و چروک وکیسه بیضه اویزان حدود 6 سانت ونمیتوان بهش گفت کیسه ول ول شده و تهش زدوتا دونه خسته الوچه مانده با این مشکل میشه ازدواج کرد
کدام ازمایش را بدم بفهمم اسپرمم قابلیت باروری دارد با این مشکلات ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
35
وجود توده درکیسه بیضه

دوسه روزاست متوجه وجود توده ای درداخل کیسه بیضه ودواقع زیرپوست ان شدهام ایانیاز به معاینه وپیگیری دارد مشاهده پاسخ دکتر
36
درد پس از يك سال و نيم انجام دادن عمل واريكوسل

عرض سلام و ارزوي قبولي طاعات خدمت جناب دكتر

من يك سال و نيم پيش واريكوسل بيضه و باد فتق رو باهم عمل كردم
از زمان عمل تا الان يه درد خفيفي رو دائما داشتم(منظور از دائما روزي چند مرتبه به مدت نيم ساعت تا يك ساعت).
پيش دكتر جراحم رفتم 6ماه قبل معاينه كرد و گفت چيز خاصي نيست و برطرف ميشه و گفت عمل موفقيت اميز بوده اما من هنوز درد خفيفي دارم (شدتش زياد نيست اما چون مدت زيادي هست واقعا خسته شدم ديگه) و در كنار اين علائمي مثل منقبض شدن كشاله پشت ران رو دارم كه با حركت كششي همون لحظه برطرف ميشه . ضمنا براي عمل بادفتق از مش استفاده نكردن و گفتن بدون مش بخيه ميزنن (من خودم كه بررسي ميكنم علامتي از واريكوسل دوباره نميبينم ضمنا)

ميخواستم ببينم تشخيص شما چيه
عذرميخوام طولاني شد
با تشكر
مشاهده پاسخ دکتر
37
صحت جواب ازمایش

Rahman Erfani Rad:
با سلام من بعد ازمایش اسپرم زمانی که داشتم ظرف نمونه رو تحویل میدادم از دستم از ارتفاع یکی دو متر افتاد و به روی زمین خورد الان جواب ازمایشم خوب نبوده و بیشتر اسپرم ها از نوع d بوده البته اسپرم با شکل غیر طبیعی نداشتم میخاستم بدونم ایا این ضربه تاثیری بر جواب ازمایش داره
مشاهده پاسخ دکتر
38
درد بيضه

پسرم چند روزي هست كه بيضه سمت راست بعد بازي درد شديد ميگيره مشاهده پاسخ دکتر
39
پوست بیضه و گوشت اضاف

سلام اقای دکتر مدتیس بیضه من پوست میندازد و خارش شدید دارد از پماد کلوتریمازول هم استفاده کردم یکم خوب میشه و دوباره شروع میشه اصلا پوست بیضه هم دو رنگ شده یه گوشت اضاف هم داشت اونم با نخ کشیدم بیرون البت یه ریشه کوچولو هم داشت اگه امکان داره کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
40
به چه صورت درمان می شود؟

m o:
سلام همسر بنده 36 سال سن دارند و چندین سال هست که درد بیضه دارند از زمان سربازی الان پیش دکتر رفتند حدود دیماه ایشان تشخیص التهاب بیضه داده اند.دو دوره آنتی‌بیوتیک نوشتند دوره اول سفکسیم و این دوره تاوانکس ولی هنوز درد دارند به چه صورت درمان می شود؟
مشاهده پاسخ دکتر