021-22642744
نشانی‌ما
نقشه مطب دکتر کرمی

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

علل درد بیضه در آقایان

توسط دکترحسین کرمی ۰۷/ارد/۱۳۹۳ 640,246 بازدید
درد بیضه در مردان

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها می باشد که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد.

عوامل درد بیضه می تواند منشا درونی یا بیرونی داشته باشد.

 چه عواملی باعث درد بیضه می شوند؟

در حالت کلی درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه باشد.

 چه عوامل درونی باعث درد بیضه می شوند؟

۱-     ورم بیضه

۲-     ورم اپیدیدیم

۳-     تومور یا سرطان بیضه

۴-     پیچش طناب بیضه

۵-     آب دور بیضه

همه موارد بالا از عوامل شایع علل درد بیضه می باشد که به اختصار به توضیح آنها می پردازیم.

۱-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف ۲ الی ۳ روز درد بیضه فروکش می کند.

۲- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین ۳۵-۲۰ سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

 درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زور زدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

۳- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض ۴ ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

بیضه مردان

– نکات قابل توجه

۱-  هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

۲-  در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی باعث پیچش طناب بیضه می شوند؟

۱-  ضربه

۲- دوچرخه سواری

۳- اسب سواری

۴- درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

– اگر یک پسر جوان درد ناگهانی بیضه پیدا کرد چه کار باید بکنیم؟

توصیه می شود در عرض ۴ ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه ۴ ساعت می باشد

۴-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

۱-  هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

۲-  در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

۵-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

بیضه مردان

 چه عللی باعث هیدروسل می شوند؟

۱-  تومور بیضه

۲- ضربه به بیضه

۳- عفونت بیضه

۴-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند

راه تشخیص هیدروسل

با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

علل درد بیضه در آقایان
۴.۳ (۸۶.۷۵%) ۸۰ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟ همین الان از طریق تلگرام سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را در یافت کنید ! سوال دارم

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات
دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

2171
توده چسبیده به بیضه

سلام.ممنون که وقتتون رو در اختیار ما میدید.
علی15ساله هستم.
داخل بیضه راست من توده ای چسبیده بهش دارد که شبیه توپ رفته تا کنار بیضه.به دکتر مراجعه کردم دکتز گفته این همیشه وجود داره.
فکر کنم روی بیضه چپم هم وجود داره ولی کوچک.
می خواستم ببینم مشکلی برای بچه دار شدن دارم؟
مشکل اصلی چیست؟
خطر ناک است؟
این عکس مطابقتی با مشکل من دارد؟
ببخشید اگه سوالات زیاده.ولی خواهشا جواب بدید دارم دیوونه میشم.ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
2172
بیضه

9ماه قبل یک توده ی کوچک زیر پوست بیضه ی چپم پیدا کردم.به متخصص ارولوژی مراجعه و بعد زید نظر یکی ز سونوگرافیست های مشهد که دانشیار دانشگاه میباشد سونو انجام دادم.
در سونو که انجام دادم نوشته در کپسول بیضه ی چپ چند توده ی کلسیفیه مشاهده شده که بزرگترین ان به قطر 3 مییمتر میباشد.که به احتمال زیاد ضایعات عفونی یا گرانالوماتوز قدیمیه کلسیفیه میباشد.
سایز و اکوی بیضه ها نرمال اپدیدیم در دو طرف نرمال است.
این توده ها چندین سال قبل که سونو کردم نبودن.
سابقه ی بیضه ی نزول نکرده نداشتم سابقه ی خانوادگی سرطان هم ندارم. 24 ساله هستم
این توده ها ریسک سرطان رو بالا میبره؟
در اینترنت میخوندم میکرولیتازیس خطر سرطان داره اما سایر گونه های کلسیفیه خیر.
لطفا پاسخ صریح دهید که این ها تا چه حد ریسک سرطان رو بالا میبرن؟
مشاهده پاسخ دکتر
2173
درد شديد در بيضه سمت چپ

با عرض سلام و خسته نباشيد

اقاي دكر كرمي من مبتلا به بيماري واريكسل درجه ٣بودم و ٦ ماه پيش عمل كردم و هم اكنون هيچ گونه تغييري احساس نكردم و احساس درد شديد در بيضه سمت چپ به حدي شديد است كه توانايي ايستادن بيشتر از ٣٠ دقيقه را ندارم،و به علت مهاجرت دسترسي به دكتر خودم ندارم لطفا راهنمايي كنيد.با سپاس فراوان.
مشاهده پاسخ دکتر
2174
epididim

سلام

پسر 24 ساله هستم
3 سال پیش از بیضه سونو انجام داده بودم نوشته بودافزایش ضخامت در اپیدیدم به خصوص سمته چپ
بقیه همه چیز نرمال بود .سایز بیضه نرمال اسپرماتوسل و توده ی فضا گیر هم دیده نشده .
از اون زمان به بعد زمانی که زیر دوش ابگرم که بیضه شل هست بیضم رو معاینه میکنم اپیدیدم بیضه ی چپ بزرگتر از اپیدید مبیضه ی راست است...با چشم مشخصه بالای بیضه ی راست یک چیزه نرم و بزرگیه.البته هیچ دردی ندارم.ولی یک مقدار نگرانم کرده که چراا نقدر بزرگ مونده اپیدیدم سمته چپم!
لطفا نظر خود را بگید.سلامت باشید
مشاهده پاسخ دکتر
2175
ورم بیضه

سلام آقای دکتر من پسری 27 ساله ومجرد هستم که به دلیل ورم بیضه سمت راست به دکتر مراجعه کردم که برام سونوگرافی نوشت جوابش اينجوريه
فلوی نرمال شریانیlow resistance شریان های تستیکولار مشهود است
آیا این نشانه سرطان بیضه می باشد؟ تورو خدا جواب بدین از اصطرس دارم میمیرم.
مشاهده پاسخ دکتر
2176
غیر عادی بودن بیضه چپ

سلام دکتر
بیضه سمت چپم همیشه پایین تر از سمت راسته در ضمن حالت سمت راست رو نداره و.حتی بعضی از مواقع که بیضه ها جمع میشن اون میره کنار زیر پوستم انگار که سمت چپ بیضه ندارم میخواستم ببینم اینا طبیعی هستن یا مشکل دارم....
ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
2177
درد شدید بیضه وکلیه

سلام اقای دکتر مرسی از اینکه سوالمو جواب دادین و. اقای دکتر چرا بیضه ها وکلیه ام یک هفته است درد میکنه .دردش ازارم میده وقتی دوش ابگرم مییرم یه مقدار خوب میشم الان دو روزه سفالکسلین و ناپروکسن میخورم ولی فایده نداره یه با بیضه چپ یه بار بیضه راست بعد درد میزنه به کلیه چپم بعد کلیه چپو دیونه شدم سر کار همش فکر در گیره کلافم کرده درد وسوزش جالبه دردش باعث میشه حس خستگی تو پام داشته باشم اقای دکتر چیکار کنم سه سال پیش عمل واریکوسل کردم واریکوسل چپ دارم دیونه میشم مشاهده پاسخ دکتر
2178
درد!!

باسام...اقای دکتر تقریبا دوروز میشه که دربیضه سمت راستم احساس درد میکنم که با کوچکترین برخوردی درد شدیدی بوجود میاد....الان که بیضه سمت راست رو لمس کردم متوجه یه غده یاشاید یه جوش رو بیضه ام شدم که عامل درد همونه.....تشخیص شما چیه؟؟؟؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
2179
بیضه

سلام پسری هستم26 ساله پنجم ابتدایی بیضه سمت راستم ضربه خورده و به بالا نزدیک زیر شکمم(بین الت و کشاله ران) جابجا شده بیضه سمت چپم مشکلی نداره متاسفانه دیر متوجه این مشکلم شدم حالا میخوام بدونم این موضوع میتوان در اینده مشکل ساز بشود؟ وایا نیازی به جراحی هست یا خیر؟خواهش میکنم منو از نگرانی در بیارین .یک دنیا ممنون مشاهده پاسخ دکتر
2180
جواب سونو

پس خیالم راحت اصلا نگران نباشم؟ مشاهده پاسخ دکتر