021-22642744
نشانی‌ما
نقشه مطب دکتر کرمی

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

علل درد بیضه در آقایان

توسط دکترحسین کرمی ۰۷/ارد/۱۳۹۳ 640,751 بازدید
درد بیضه در مردان

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها می باشد که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد.

عوامل درد بیضه می تواند منشا درونی یا بیرونی داشته باشد.

 چه عواملی باعث درد بیضه می شوند؟

در حالت کلی درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه باشد.

 چه عوامل درونی باعث درد بیضه می شوند؟

۱-     ورم بیضه

۲-     ورم اپیدیدیم

۳-     تومور یا سرطان بیضه

۴-     پیچش طناب بیضه

۵-     آب دور بیضه

همه موارد بالا از عوامل شایع علل درد بیضه می باشد که به اختصار به توضیح آنها می پردازیم.

۱-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف ۲ الی ۳ روز درد بیضه فروکش می کند.

۲- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین ۳۵-۲۰ سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

 درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زور زدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

۳- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض ۴ ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

بیضه مردان

– نکات قابل توجه

۱-  هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

۲-  در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی باعث پیچش طناب بیضه می شوند؟

۱-  ضربه

۲- دوچرخه سواری

۳- اسب سواری

۴- درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

– اگر یک پسر جوان درد ناگهانی بیضه پیدا کرد چه کار باید بکنیم؟

توصیه می شود در عرض ۴ ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه ۴ ساعت می باشد

۴-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

۱-  هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

۲-  در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

۵-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

بیضه مردان

 چه عللی باعث هیدروسل می شوند؟

۱-  تومور بیضه

۲- ضربه به بیضه

۳- عفونت بیضه

۴-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند

راه تشخیص هیدروسل

با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

علل درد بیضه در آقایان
۴.۳ (۸۶.۷۵%) ۸۰ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟ همین الان از طریق تلگرام سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را در یافت کنید ! سوال دارم

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات
دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

11
توضیح بیشتر در مورد سوال قبل در صورت امکان

ضمن عرض سلام مجدد بعد از جراحی واریکوسل 2 سال پیش تصویر آزمایش و سونو را در تصویر ارسال خواهم کرد در یکی از آزمایش ها سلول های نابالغ را ب عنوان لوکوسیت ودر دیگری اسپرماتوزوئد گزارش کردد داخل پرانتز عرض کنم هنگام انزال اسپرم با سرعت خیلی کمی خارج شده و مقداری داخل آلت میمونه ک باید به وسیله ی دست خارج بشه اگه لطف کنید نوع مشکلی ک فرمدید نیاز به ivfهست و علت ماندن اسپرم در مجاری رو بفرمایید،باتشکر مشاهده پاسخ دکتر
12
آزمایش اسپرم

با سلام من حدود دو سال پیش واریکوسل جراحی کردم
بعد از جراحی سونوگرافی انجام دادم هیچ علامتی از واریکوسل نبود ولی در آزمایش اسپرمم بی نهایت سلول های اسپرم‌ نابالغ وجود دارد و شکل اسپرم ها نیز غیر نرمال است
مشاهده پاسخ دکتر
13
درد بیضه چپ

با سلام خدمت استاد گرانقدر
استاد بنده بعد از انزال دچار درد در ناحیه بیضه چپ میشوم اول به واریکوسل شک داشتم که بعد از معاینه متخصص گفتند واریکوسل نیست و برام دیسیکلومین نوشتند که قبل از مصرف دارو برطرف شد ولی الان که چن روزه دوباره شروع شده میترسم سرطان بیضه باشه ممنون میشم اگر راهنمایی کنید با سپاس
مشاهده پاسخ دکتر
14
درد بیضه

بیضه سمت راست درد دارد وکمی متورم است ۴۵ سال سن دارم مشاهده پاسخ دکتر
15
بیضه

سلام
پسرم حدودا چهارماه پیش به دکتر کرمی مراجعه وبیضه درد شدید داره که دکتر بعداز معاینه وسونو گرافی فرمودین هیچی نیست ولی همچنان هفتیه 3 روز درد شدید طوری که باید بخوابه تاخوب بشه لطفا بفرمایید چکار کنیم
مشاهده پاسخ دکتر
16
بیضه

سلام من حدود یک ماه پیش عمل واریکوسل سمت چپ و توده خوش خیم در بیضه راست انجام دادم بعد از حدود 2 روز خود ارضایی کرده الان بعد از حدود یک ماه بعضی اوقات (وقتی که در حالت شل قرارمیگیرن) بیضه سمت چپ (واریکوسل)خیلی پایین تر از سمت راست است و توده هایی گره مانند در بیضه حس میکنم و درحالت عادی وقبل از عمل نیستن آیا نیازه که به دکتر مراجعه کنم؟ یا عادیه؟با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
17
درد بیضه سمت راست

سلام آقای دکتر من دیروز داشتم بدنسازی تمرین میکردم احساس کردم سمت راست بیضه درد کرد الان کمی درد از سمت بیضه راستم درد دارم . مشاهده پاسخ دکتر
18
درد در قسمت پایین بیضه

سالم خسته نباشید
در قسمت پایین بیضه راست توده به نسبت نرمی احساس می کنم که درد آن تا ناحیه زیر شکم حس می شود این حالت بعد از به رو خوابیدن واحتمالا فشار ایجاد شده می خواستم بدونم چکار باید بکنم آیا درمان دارد؟
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
19
درد بيضه و تكرر ادرار

سلام زماني كه كف سردم ميشه مخصوصا از ناحيه كف پا تكرر ادرار پيدا ميكنم و اگر ادرار رو نگه دارم حتي بعد از تخليه بيضه هام يه درد و فشاري داره
مخصوصا وقتي صبح ها از خواب بيدار ميشم درد بيضه دارم
ازمايش ادرار هم دادم عفونتي نبود
سونگرافي هم دادم مشكل خواستي نبود
خواستم بدونم اين درد بيضه چه علت هايي ميتونه داشته باشه ؟
مشاهده پاسخ دکتر
20
بیضه و آلت و آرواسپرمی

باسلام
من16سالمه
105کیلو هستم
165قدم هست
پست گذاشته بودید در مورد آزو اسپرمی
من تمام اون علاعم رو دارم
خروج اب از الت
شل شدن بیضه
سفت شدن رگ,واریکسول
و...
و حدود5سال هست که دستگاه تناسلیم هیچ گونه رشدی نداشته و آلتم کوچک است
چه اقدامی واسه آزو اسپرمی انجام بدم?
آیا تا قبل پایان سن بلوغ آلتم رو میشه,با خوردن قرص یا جراحی بزرگ کنم?
مشاهده پاسخ دکتر