برداشتن پروستات به روش جراحی پروستاتکتومی

پروستات یک غده کوچک در زیر مثانه است که در تمام مردان وجود داشته و بعد از 50 سالگی بتدریج بزرگ می شود و با فشار بر روی مجرای ادرار منجر به اشکال در دفع ادار می گردد.

در صورتکیه این عارضه شدید بوده و با دارو درمان نشود، پزشک مجبور به جراحی می گردد. پزشک پس از سونوگرافی و سیستوسکوپی اقدام به عمل جراحی باز پروستات می نماید که این روش موثرتر از روش TURP (برش پروستات از طریق مجرا) بوده و عوارض کمتری دارد.

روش های جراحی پروستاتکتومی

# روش اول

برای این جراحی پروستات ،جراح یک برش روی پایین شکم شما ایجاد میکند، این شکاف از پایین ناف تا استخوان شرمگاهی ادامه میابد. شما هنگام جراحی یا تحت بیهوشی عمومی خواهید بود یا به شما بی حسی درون نخاعی (بیحسی کمر به پایین) به همراه آرامبخش خواهند داد.

اگر شانس معقولی برای این که ممکن باشد سرطان به گره های لفناوی نزدیک منتشر شده باشد وجود داشته باشد (براساس میزان PSA شما، نتایج نمونه برداری پروستات، و دیگر عوامل)، ممکن است در همین هنگام جراح تعدادی از گره های لنفاوی اطراف را نیز بردارد. این گره ها معمولا به آزمایشگاه فرستاده میشوند تا مشاهده شود آیا سلول های سرطانی در آن وجود دارد یا خیر، اما در بعضی موارد ممکن است گره ها درهنگام جراحی مشاهده شوند.

اگر این کار انجام شود و سلول های سرطانی در هر کدام از گره ها یافته شوند، ممکن است جراح ،جراحی را ادامه ندهد. این به دلیل آن است که ممکن نیست بتوان سرطان را با جراحی درمان کرد، و برداشتن پروستات میتواند منجربه عوارض جانبی جدی شود.

بعد از جراحی، وقتی شما هنوز تحت بیهوشی هستید، یک کاتتر (لوله ای نازک و انعطاف پذیر) در آلت تناسلی شما وارد خواهد شد تا به تخلیه مثانه کمک کند. این کاتتر معمولا 1 یا 2 هفته هنگامی که شما بهبود می یابید در جای خود باقی خواهد ماند. شما بعد از برداشتن کاتتر میتوانید خودتان ادرار کنید.

شما احتمالا چند روز بعد از جراحی در بیمارستان خواهید ماند، و فعالیت های شما برای چند هفته بعد از جراحی محدود خواهند شد.

# روش دوم

در این عمل، جراح برشی روی پوست بین کیسه بیضه و مقعد ایجاد میکند. این روش کمتر استفاده میشود زیرا احتمال زیادی دارد که منجربه مشکلات نعوظ شود و همینطور زیرا گره های لنفاوی اطراف نیز نمی توانند خارج شوند. اما اغلب این عمل کوتاه تری است ممکن است درصورتی که درمورد نعوظتان نگران نیستید و نیازی به خارج کردن گره های لنفاوی نباشد این گزینه راه مناسبی برای شما باشد.

همچنین این روش ممکن است درصورتی که به دیگر مشکلات سلامتی دچار باشید که جراحی نوع اول برای شما مشکل کند استفاده شود. این روش اگر به درستی انجام شود میتواند اثرات درمانی مانند روش داشته باشد. این عمل معمولا زمان کمتری از روش می برد، و ممکن است درد کمتر و بهبودی ساده تری داشته باشد.

بعد از جراحی، وقتی که همچنان بیهوش هستید، ، یک کاتتر در آلت تناسلی شما وارد خواهد شد تا به تخلیه مثانه تان کمک کند. این کاتتر معمولا 1 یا 2 هفته هنگامی که شما بهبود می یابید در جای خود باقی خواهد ماند. شما بعد از برداشتن کاتتر میتوانید خودتان ادرار کنید.

قبل از عمل جراحی پروستات

قبل از عمل بیمار توسط متخصص بیهوشی مشاوره می گردد. بیه بیمار توصیه می شود به منظور کاهش احتمال خونریزی طی 10 روز قبل عمل، از مصرف آسپرین و سایر داروهای مسکن ضد التهاب (مانند: ایبوپروفن و ایندومتاسین) خودداری نماید.

جراحی

بیمار روز قبل از عمل بستری شده از شب قبل از عمل ناشتا بوده و برای وی سرم و آنتی بیوتیک تزریقی شورع شده و سه واحدخون نیز رزرو می گردد. این عمل معمولاً با بیحسی نخاعی انجام می شود. در این روش با تزریق ممواد بیحس کننده بین مهره های کمر یک بیدردی کامل در حین عمل عمل ایجاد می شود. عمل جراحی با یک برش در قسمت پایین شکم انجام می شود. بعد از خارج کردن پروستات، برای کنترل خونریزی بعد از عمل معمولاً یک سوند از راه شکم بداخل مثانه قرار داده می شود.

بعد از جراحی

بیمار معمولاً حدود 4-3 روز در بمیارستان بستری خواهد بود. در 24 ساعت اول بعد از عمل جهت کنترل خونریزی در ادرار از شستشوی مثانه با سرم استفاده می شود. بعد از بر طرف شدن خونریزی و خارج کردن لوله شکم،  بیمار می تواند با سوند مجرا مرخص شود و چند روز بعد جهت خارج کردن سوند مجرا و کشیدن بخیه ها بطور سرپایی به پشک مراجعه نماید.

سنگ مثانه و پروستات

در منزل

ادرار بیمار تا چند روز ممکن است قرمز رنگ باشد. برای رفع این مسئله می بایست حداقل ساعتی یک لیوان آب یا مایعات دیگر مصرف شود. بیمار تا چند روز از آنتی بیوتیک خوراکی مصرف می نماید. بعد از خارج کردن سوند بیمار تا چند روز حالت تکرر ادرار، سوزش و اضطرار در دفع ادرار دارد که بتدریج برطرف می گردد. 8-6 هفته بعد از عمل،‌ از بلند کردن اجسام سنگین پرهیز گردد.

در صورت تب، بندآمدن ادرار یا تورم بیضه ها بیمار می بایست  با پزشک خود تماس بگیرد.

عوارض جراحی پروستات

این عمل بر روی توانایی جنسی تاثیری ندارد ولی در اکثر موارد به هنگام مقاربت از بیمار مایع منی  خارج نمی شود. این مسئله بعلت برداشته شدن پروستات و برگشت منی بداخل مثانه بوده و بعداً این مایع به همراه ادرار دفع می شود. بیماران نباید خارج نشدن منی را بعنوان ناتوانی جنسی تلقی نمایند.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

 

1.5 (30%) 2 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امین یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من 34 سال دارم و 5 ساله ازدواج کردم. سه سال است مشکل پروستاتیت مزمن دارم(تکرر ادرار، سوزش هنگام و خصوصاٌ بعد از ادرار،باقیماندن ادرار در مثانه، عدم پرتاب منی و بعضی وقت ها درد هنگام انزال) و نزد متخصص اورولوژی و متخصص عفونی رفتم ، آزمایشات انواع عفونت ها هم گرفتم که مشکلی نداشت. و انواع آنتی بیوتیک ها رو مصرف کردم اما هر چند وقت یکبار عود می کند. عکس برای تنگی مجرا هم گرفتم و مشکلی نبود.
  ضمنا جناب دکتر من قبل از ازدواج(6 سال پیش) جوش های گوشتی مثل زگیل اطراف ناحیه تناسلی و ران ها داشتم که بر طرف شد(متاسفانه بدلیل عدم پیگیری علت آن را نفهمیدم). یکی دو سال بعد از ازدواج همسرم دچار همان جوش ها شد که او هم بر طرف شد.
  لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر سید یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خداقوت. آقای دکتر پدر بنده مرداد96 عمل رادیکال پروستات انجام دادن بعد از مراجعه هرماهه شما تجویز یک ساله آمپول هورمونی که اسمشو فراموش کردم سوالم اینه الان سیزده تا از این آمپولو زدن اسفند 97 آخرین مراجعه ایشون بوده. به خاطر ماه رمضان چون از کاشانیم اردیبهشت نمیتونستیم بیاییم با هماهنگی خودتون آمپول سیزدهمی را هم 25 اردیبهشت تزریق کردند آقای دکتر سوال من اینه الان خرداد ماه هم چون فصل گل محمدی ماهست و پدرم در روستا مشغول برداشت گل هستن این ماه هم نمیتونن خدمتتون برسند میتونیم برا خرداد هم یه آمپول دیگه بزنند تا تیر ماه خدمت برسیم چون خود بیمار استرس داره میگه آمپولو اگه ضرر نداره بزنم که بیماری عودنکنه .ممنون اگه جواب کتبی بدین که آیا چهاردهمین آمپولو بزنیم در خرداد . تا تیر خدمت برسیم .با تشکر و التماس دعا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلبام بله حتما بزنید

 • تصویر کاربر علي شنبه ۴ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير
  اقاي دکتر پدر من 68 سال دارن و حدود 3 سال هست که دارو مصرف ميکنن . تو ازمايش و نمونه برداري که اين بار انجام دادن ، دکتر ها نظر هاي مختلفي داشتن ،پزشک شيراز اقاي دکتر لطفي و چند پزشک ديگه گفتن که بايد عمل بشه و چند تا دکتر ديگه گفتن که نياز به عمل نيست و يکي از دکتر ها هم گفته با ليزر رفع ميشه . ممنون ميشم شما ما رو راهنمايي کنين و ما رو از نگراني در بيارين .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)

   ازمایش بی اس ا چند است؟ فعلا دست نگه دارید منظر جوابی شما هستم

  2. تصویر کاربر علي دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)
   18
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۴ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سه ماه بعد بیوبسی تکرار شود

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر جواد پنجشنبه ۲۳ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،عرض خسته نباشید.
  استدعا دارم دقیق مطالعه فرمایید
  پسر 20 ساله هستم.ادرارم نازک میاد و کامل دفع نمیشه و ادرارم بوی بدی میده.احساس سرمای زیاد بویژه هنگام ادرار در پشتم دارم و کمر درد هم دارم.آزمایش کشت ادرار و سونوگرافی کلیه ام نرمال بوده،عکس مجرا گرفتم و تنگی مجرا هم ندارم.دکتر احتمال داده پروستاتیت هست.سیپروفلوکساسین و ترازوسین تجویز کرده.اوایل مصرفم خوب بود ولی یه هو سوزش ادرارم دوباره برگشت.الان باز کامل تخلیه نمیشه.گاهی خودارضایی هم دارم.
  سیپروفلوکساین رو یه سال پیش قبلا دکتر دیگری به دلیل عفونت تجویز کرده بود و چون کامل جواب نداده بود خودسرانه هم زیاد مصرف کردم حدود یکی دو ماه.
  دکتر قبلی یه بار سوند زد و گفت تنگی داری و تاوانکس نوشت به مدت پنج روز که اثرش خوب بود ولی بعد از اتمام مصرف باز مشکلم برگشت.
  نظر شما چیه ممنون.
  1. تصویر کاربر جواد دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)
   در ضمن دایم نفخ هم دارم و شکمم صدا میده،این اواخر هم 8 کیلو لاغر شدم.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)
   تشخیص قطعی تنگی مجرا با سیستوسکوپی است باید انجام دهید
  3. تصویر کاربر جواد سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)
   آخه آقای دکتر الان که سیپرو 500 میخورم جواب داده بود و جریان ادرارم بهتر شده ولی وسطا سوزشم دوباره شروع شد و رنگ ادرارم عوض شده و بوی بدی میده.وگرنه حجم ادرارم خیلی بهتر شده.
   پس چرا موقعی که دکتر تاوانکس بعد سوند زدن نوشت خوب شدم ولی بعدا که بعد سوند سفیکسیم نوشت نه؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)
   بعد از تعطیلات بیایید ببینم برای سیستوسکوپی
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۲۹ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام همسر من 58 ساله است و از بزرگی پروستات رنج می برد پارسال سیستوسکوپی شده و امسال در چند ماهه اخیر میزان psa او از 15 به 32رسیده است و دکتر ایشان برایشان MRIپروستات را توصیه کرده است آیا این مسئله می تواند خطرناک باشد؟لطفا راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)
   نه باید نمونه برداری کنید فیلم من را ببینید در drkarami.com
 • تصویر کاربر ناصر شنبه ۱۵ دی ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.من ناصر و ۳۶ سالم هست و مجرد از مشهد. حدود ۳ سال است که درگیر بزرگی پروستات هستم .بارها دکتر رفتم و انواع قرص بهم دادن.از فیناستراید تا تامسولوسین۰.۴ تا چرک خشک کن و قرص کدو و قرص نخل اره ای خارجی و ولمن پروستاویت و فنازوپریدین ۱۰۰ که در این مدت گاهی خوب بودم و گاهی بد.اما الان ۲ ماهه که ادرارم بدتر شده و مثانه ام درست تخلیه نمیشه و خیلی درد میکنه و شبها خیلی کم میتونم بخوابم و بارها و بارها میرم برای ادرار با فشار و درد و نمیتونم بخوابم.گاهی درد به کلیه هام میزنه.گاهی هم که قرصها رو می خورم رادارم با فشار میاد ولی بازم آخرش تخلیه نمیشه و سوزش در کل مجاری آلت و درد و درد.بنظر شما عمل کنم راحت میشم و کارم و زندگیم رو هم تحت تاثیر قرار داده و عجیب ناراحتم .دکتر هزینه عمل از راه مجاری ادرار با بیمه و آزاد چقدر است و چند روز باید بستری باشم.با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 7 ماه پیش)
   در سن شما بزرگی پروستات نداریم هر عملی روی پروستات مسایل جنسی غیر قابل برگشت ایجاد میکند
  2. تصویر کاربر ناصر پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 7 ماه پیش)
   پروستاتیت تشخیص دکترها بوده و فعلا که متاسفانه هی بزرگ و کوچک میشود .ممکنه از بیماری عفونی باشه و ماندگار شده و با اینکه تو آزمایشات چیزی مشخص نشد و چند خال گوشتی کوچک کنار ران هام در حد ۶ عدد و چند تا دور پایین کلاهک آلت هست؟ ممکنه؛ از عفونت چیزی باشه که منو اذیت میکنه و لی تو آزمایشات چیزی نشون نداد اون موقع و آیا ممکنه به عفونت مبتلا شدم که مشخص نمیشه و در آخر اگر عمل کنم کلا این بدبختی بد ادرار کردن رفع میشه؟با تشکر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ دی ۹۷( 7 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حامد یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده 34 ساله حدودا 7 روز سوزش ادرار شدید همراه با حدودا 15 قطره خون تازه در اخر ادرار و احساس تورم در قسمت مقعد وزیر کیسه بیضه و ادرار با تاخیر و مشکل دار
  سابقه
  1_عفونت در کشیدن دندان عقل از سه هفته قبل ومصرف مترونیدازول و سیپروفلوساکسین به مدت 3 هفته و برطرف نشدن تا الان و مصرف کلرهگزیدین هر 4 ساعت
  2_دیستروفی عضلانی و تحرک کم و زیاد نشستن
  3_احتمال الوده بودن به ویروس hpv تناسلی و الوده شدن دهان همسرم و ناحیه تناسلی هردو
  رابطه نامشروع و مشکوک نداشتم

  آزمایشات
  1_سنگریزه 35 میلی در لگنچه قطب فوقانی کلیه
  2_پروستات بزرگتر از حد نرمال 42*28*52 میلی وحجم 33 و پارانشیم نرمال
  3_مثانه و کلیه سالم و نرمال
  4_خون در ادرار+ و
  Wbc 1_2
  Rbc 3_4
  Epithelial cell 1_2

  5_ازمایش خون
  Hgb 14.8
  Hct 45.7
  Mcv 77.9 Low
  Mch 25.2 Low
  Mchc 32.4 Low
  Rdw_cv 14.2
  Rdw_sd 41.5
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 10 ماه پیش)
   بياييد معاينه وببينم
 • تصویر کاربر اصغر چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  51 سال سن دارم که پس از آزمایش پروستات نتیجه آزمایش به این صورت است که تست psa 4.6 می باشد و freepsa 2 می باشد ، که پس از مراجعه به ارولوژ و بدون معاینه، تشخیص cancer داده است ، نظر شما چیست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 10 ماه پیش)
   باید نمونه برداری کنید
 • تصویر کاربر اردوان چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من اسفند ٩6 در پي يك رابطه دچار سوزش آلت شدم كه با مراجعه به دكتر تتراسايكلن داده شد پس از فسفينكس 3gr به تعداد ١٠ عدد و به علت جواب نگرفتن دكتر بعدي تاوانكس تجويز كرد كه باز ادامه داشت كه مجددا دكتر براي من دو تزريق مختلف فكر كنم hexa .. و يك تزريق إنتي بيونيك ديگر نوشت و پس از ان هم حدود 4 ماه است كه كلوتريموكسازول 4٠٠٨٠ ميخورم توضيح اينكه ازمايش إدرار و كشت و همينطور آزمايش خون مشكلي نداشته و فقط سو نو گرافي مقداري التهاب و بزرگي پروستات إعلام نمود در طَي اين مدت سوزش تا حد بسيار ناچيز كم شد ولي هيچوقت قطع نشد و اينكه در مواقعي بسيار كم و تقريبا بسيار ناچيز ميشود و دوباره يك يا دو ساعتي سوزش زياد ميشود متاسفانه الان چند روز است كه سوزش در حال زياد شدن است و اندكي حالت لرز و بيحالي دارم در تمام مدت هم دارو ها را سر وقت مصرف كرده ام واقعا مانده ام چه كنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 10 ماه پیش)
 • تصویر کاربر بامشاد شنبه ۷ مهر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  جراحی پروستات بصورت بسته هم امکان دارد یا حتمن باید باز انجام بشه.درصد موفقیت چقدره.عوارض وخطراتش چیه؟؟؟ وکدام بیمارستان یا کلینیکی پیشنهاد میکنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ مهر ۹۷( 10 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر