بزرگی پروستات در مردان

درباره پروستات چه می دانید؟

50% مردان بالای 50 سال و 90% مردان بالای 80 مبتلا به بزرگی خوش خیم پروستات ( بزرگی پروستات ) هستند.

شرح حال یک بیمار با بزرگی پروستات

آقای 55 ساله که  از مشکل در ادرار کردن شاکی است. او می گوید هنگام دستشویی از زور زدن برای تخلیه ادرار استفاده می کند. شروع ادرار کردن با تأخیر می باشد. ادرار 2 شاخه و قطره قطره می آید و ادرار بیمار کاملاً تخلیه نمی شود. او می گوید شبها مجبور است جهت تخلیه مثانه 2 یا 3 بار از خواب بیدار شود و هر 1 تا 2 ساعت باید برای تخلیه مثانه به دستشویی برود و در بعضی از مواقع در صورت عدم دسترسی به دستشویی ممکن است خروج ناگهانی و خودبخودی ادرار اتفاق بیفتد.

سرعت پرش ادرار ایشان کاهش پیدا می کند و اظهار  می دارد که این مشکل تکرر و عدم تخلیه کامل مثانه زندگی ایشان را به درجاتی مختل کرده است. تشخیص پزشک پس از انجام سونوگرافی از بیمار بزرگی غده پروستات را نشان می دهد که حدود cc100 ادرار در داخل مثانه باقی مانده است.

 

صحبت های دکتر کرمی در مورد پروستات

 غده پروسات چیست

سوالی که مطرح می شود این است که غده پروستات چیست؟

پروستات عضوی به اندازه یک گردوی  کوچک است که در قسمت خروجی مثانه قرار گرفته است. پروستات به معنی غده رشد کننده می باشد.

به علت بزرگی پروستات گردن مثانه دچار انسداد می شود و باعث اختلال در خروج ادرار می شود. پروستات در دو مرحله از سن بزرگ می شود که عبارتند از هنگام بلوغ و پس از 35 سالگی که علائم آن پس از 50 سالگی خودش را نشان می دهد.

 علت بزرگی پروستات چیست؟

علت بزرگی پروستات ناشناخته است ولی بیشتر با افزایش سن، افراد مبتلا به بزرگی پروستات می شوند.

علائم بیمار مبتلا به بزرگی خوش خیم پروستات چیست؟

 1. تـأخیر در شروع ادرار
 2. کاهش میزان پرش ادرار
 3. قطع و وصل شدن ادرار
 4. تکرر روزانه و شبانه ادرار

بیمارانی که علائم گفته شده را دارند باید به پزشک متخصص ارولوژی مراجعه کنند تا تحت درمان قرار بگیرند. بر اساس شدت انسداد مجرا توسط پروستات، علامتهای تخلیه مشکل ادرار به خفیف – متوسط و شدید تقسیم می شوند.

نوع خفیف آن که علامتهای ادراری خیلی ضعیف است نیاز به درمان ندارد. دو نوع متوسط و شدید علامتهای انسدادی و تحریکی از قبیل: کاهش سرعت جریان ادرار، جریان ادرار، باریک آمدن ادرار و قطع و وصل شدن ادرار، تکرر مزمن ادرار در روز و شب که بیمار را از خواب بیدار می کند و عدم تخلیه کامل ادرار می باشد.

درمان پروستات

نکته مهم این است که ممکن است مصرف داروهایی از قبیل سرماخوردگی، داروهای اعصاب و مصرف الکل باعث احتباس و بندآمدن ادرار این افراد شود.

روشهای تشخیصی بزرگی پروستات کدامند؟

 • سونوگرافی از پروستات
 • معاینه از طریق انگشت توسط پزشک متخصص ارولوژی که بزرگی پروستات تشخیص داده می شود.
 • اندازه گیری و آزمایش PSA خون که در سرطان پروستات بالا می رود.
 • اندازه گیری سرعت پرش ادراری با دستگاه نوار مثانه

 

بهترین راه تشخیص سرطان پروستات آزمایش PSA است.

 

چه راههایی برای درمان بزرگی خوش خیم پروستات وجود دارد و آیا همه بیماران نیاز به عمل جراحی دارند؟

همه بیماران نیاز به عمل جراحی ندارند. بسته به شدت علامتهای ادراری درمان متفاوت است. اولین قدم درمانی استفاده از داروهای پروستات است که باعث گشاد شدن گردن مثانه و خارج شدن راحت ادرار از مثانه می شوند. در صورت عدم جواب به درمان دارویی و احتباس ادراری بهترین درمان جراحی پروستات است که به دو روش بدون شکاف شکمی (TURP) و یا با شکاف کوچک بالای مثانه انجام می شود که با این عملها انسداد برطرف شده و بیمار احسا راحتی تخلیه ادرار را پیدا می کند.

سوزش و تکرر ادرار، خونریزی خفیف و خروج غیر ارادی به صورت اضطراری تا 6 هفته پس از عمل طبیعی است.

توصیه های اینجانب برای جلوگیری و درمان بزرگی پروستات عبارتند از:

1-    مراجعه تمام مردان بالای 50 سال به پزشک متخصص ارولوژی جهت معاینه پروستات

2-    انجام آزمایشات لازم از جمله PSA و درمان به موقع توصیه می شود.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

 

5 (100%) 3 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر AAR جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  احتراما سه الی چهار سال پیش سنوگرافی و آزمایش دادم و مشخص شد که فقط دیواره مثانه ام ضخیم است و پس از تخلیه ادرار گاهی احساس می کردم کامل تخلیه نشده است و پزشک متخصص ارولوژی فرمودند مشکلی نیست و وسواس نداشته باشم و هرگونه مایعی بعد از تخلیه کامل ادرار پاک است و حکم ادرار را ندارد.ضمنا گرید کبدم 2 اعلام شده بود و علت را چاقی عنوان کردند.
  در تاریخ 29 مرداد 97 عمل اسلیو انجام دادم و بعد از تقریبا 11 ماه تقریبا 25 کیلوگرم کم کردم و در تاریخ 16 مردادماه 98 سونوگرافی مجدد دادم و گرید کبدم یک اعلام شده و مجددا دیواره مثانه ضخیم اعلام شده و در خصوص پروستات اعلام شد: " پروستات دارای حجم 30 cc و کمی بزرگتر از حد طبیعی و حاوی کانون های کلسیفیه داخلی می باشد. "
  سوال1: آیا با این اعلام نتیجه خطری وجود دارد؟ آیا باید ویزیت حضوری شوم؟ آیا نیاز به مصرف دارو برای کوچک کردن حجم پروستات است؟ وجود کانون های کلسیفیه داخلی خطرناک است و نیازی به مراقبت ویژه ای دارد؟
  سوال 2: آیا ضخیم بودن دیواره مثانه مشکل ساز است؟ آیا نیاز به مصرف دارویی می باشد؟ آیا با مصرف دارو برطرف می شود؟ عوارضی در زمان حال و آینده بوجود می آورد؟
  لازم به ذکر است از زود انزالی از جوانی تاکنون رنج می برم و ضمنا نغوظ نسبتا ضعفیی داشته و الان ضعف آن بیشتر شده است و همیشه از بیان آن و معاینه حضوری خجالت کشیده و بخاطر آن خیلی جدی در خصوص زود انزالی و ضعف نغوظ پیگیری خیلی جدی نکردم.
  ضمنا از فروردین 1392 بر اثر آنفولانزای شدید که 22 مرا در منزل بستری کرد دچار افسردگی بعد از آنفولانزا شدم (به تشخیص پزشک) و تاکنون درگیر بوده و دارو مختلف اعصاب مصرف کرده و در حال حاضر وضعیتم خیلی خوب شده و باید به دستور پزشک آنرا کم کم کاهش داده و حذف کنم ولی به دلیل عمل اسلیو که انسان را کمی عصبی می کند هنوز قرص ها را حذف نکردم (قرص دلوکستین 30 شبی یکعدد و قرص سروکوئل 25 شبی یکعدد مصرف می کنم و برای خواب نیز قرص زولپیدم 5 شبی یکعدد مصرف می کنم)
  زیاده گوی کردم ولی کل مسائل را گفتم تا به حواشی اشراف داشته باشید.
  خواهشمندم عاجزانه راهنمایی جامع بفرمائید
  بهترین آرزوها را از درگاه ایزد منان خواهانم
  با کمال احترام
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مرتضی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر کرمی، من چند مدت پیش سونوگرافی و ازمایش ادرار دادم که گفتند پروستاتت برجسته است با اندازه 30×34×53 و سایز 29 , عفونت اداری هم در ازمایشم مشهود بود،psa هم بار اول 1.3 و بار دوم 0.95 بود. نیازی به دارو و پیگیری وجود داره ؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر مرتضی شنبه ۲۲ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
   سنم ۳۳ میباشد.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،از دو ماه قبل احساس درد در ناحیه تحتانی لگن داشتم، و با مشاهده تغییر رنگ ادرار و سوزش ادرار به پزشک مراجعه کردم و سونوگرافی انجام دادم، اندازه پروستات طبیعی و هیچ عارضی در مثانه و کلیه ها مشاهده نشد و در کشت ادرار هم عفونت نداشتم، منتهی مقدار باقیمانده ادرار در مثانه غیر طبیعی اعلام شد، ارولوژیت با درمان آنتی بیوتیک افلوکساسین، پرازوسین و قرص روغن کدو تجویز کرد، اعلام سوزش و درد کمتر شد ولی هنوز قطع و وصل میشود، لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
   باید از نظر تنگی مجرا سیستوسکوپی کنید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، حدود 3 ماهه که همراه با ادرارم ماده نارنجی رنگی مثل زردچوبه تخلیه میشه، البته گاهی اوقات، آزمایش ادرار دادم همه چیز نرمال بود ، سونوگرافی انجام دادم و کلیه هام نرمال بودن، میزان باقی مانده ادرار در مثانه هم 3 سی سی بود، ولی دکتر گفت که پروستاتم نسبت به سنم بزرگه، 39 سی سی هستش، منم 38 سالمه، آیا این مشکل جدی هستش؟ مشکل تخلیه ادرار ندارم، شب که میرم سرویس مرحله بعد صبح که از خواب بیدار میشم میرم، ولی صبح احساس میکنم که مثانه ام خیلی پر شده، یک مقدار هم زیر دلم بصورت خفیف احساس درد میکنم، مثل اینکه باد داشته باشه شکمم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   اگر اذیت میکندبیایید نوار مثانه بگیرید02122642744

 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر شست سال سن دارم دو سال پیش با بزرگی پروستات مراجعه PSA 8.31وfree1.97 بی اوپسی کردم منفی بود یکماه PSAگرفتم 11.7 free 1.86بودیکما قرص تجویز شد بعد PSA 13.9 و Free 2.9شده است دستور چی می‌فرماید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام باید نمونه ذبرداری کنید فیلم نمونه برداری من در سایتم را ببینید تماس02122642744

 • تصویر کاربر جعفر یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام از مشهد مزاحمتون میشم. مردی ۴۷ ساله هستم. حدود ۱۶ سال قبل یک آقای دکتر داخلی که برای سرماخوردگی پیششون رفته بودم پرسیدند آیا ازدواج کرده ام و جواب منفی دادم. علتش را پرسیدند گفتم راحتم و علاقه ای به ازدواج ندارم. بعد موضوع را عوض کردند و در پایان گفتند سه آمپول میدهم که برای تقویت بدنت خوبست و سرحالت هم میکند و کمتر مریض میشوی، هر دو هفته یکی بزن. من دو آمپول را که زدم ، یک هفته قبل از تزریق سوم احساس توده بزرگ در پایین شکم و تکرر ادرار و انزال های پیاپی در خواب و نعوظ طولانی مدت داشتم. به یک دکتر اورولوژیست مراجعه کردم و ایشان از ابتلای من به این مشکلها در سن ۳۱ سالگی خیلی تعجب کردند و با وجود آنکه کشت ادرارم مشکلی نداشت پنج هفته نیتروفورانتوئین و باکلوفن مصرف کردم که در پایان که درباره آمپول ناندرولون دکانوئات گفتم ، گفتند همه از عوارض تجویز بی‌جای آن آمپول بوده است. بعد از آن مورد بزرگی پروستات و کوچک شدن بیضه ها با من ماند و کم کم اختلال حفظ نعوظ برای مدت طولانی تر و همچنین زود انزالی هم به آن اضافه شد اما چون مجرد بودم مشکل خاصی با آن نداشتم. آبان‌ماه ۹۷ داروی سیتالوپرام را که دوسال برای مشکلات سایکوسوماتیک مصرف میکردم را پس از تقلیل دوز قطع کردم. از یکماه پس از قطع آن احساس افزایش میل جنسی و فعالیت بیشتر پروستات را داشتم. دی ماه ۹۷ با درد در بیضه راست منتشر در پا به دکتر توکلی اورولوژیست مراجعه کردم . سونوگرافی کامل مثانه و پروستات و بیضه ها و آزمایش دادند. نتیجهpsa(CL)2.24. ادرار طبیعی . پروستات ۳۶ در ۵۴ یکنواخت با تشخیص هایپرپلازی خوش خیم. بیضه ها کوچک ۳۱ و ۳۳. تشخیص فقط هایپرپلازی خوش خیم بود و تجویز مصرف دوبار قرص پروستاتان در روز. البته متوجه شدم هربار از موتور سیکلت استفاده بیشتری برای رفت و آمد میکنم مشکلات پروستات بیشتر میشود.
  مشکل کامل حل شد و زندگی عادی و دوباره سفرهای شهری بیشتر با موتور سیکلت.
  یکماه قبل در اواخر فروردین ماه احساس سوزش ادرار و تغییر رنگ ادرار و احساس قلقلک و تحریک در طول آلت تناسلی داشتم. به حساب خوردن زیاد گرمی و آجیل در عید نوروز و بعد از آن گذاشتم و مایعات زیاد خوردم. بهتر شد اما در ۲۸ فروردین ماه با احساس لرز بسیار شدید و تب ۳۸ روبرو شدم. صبح روز بعد به درمانگاه رفتم و آزمایش و سونو انجام دادم. در ادرار وجود باکتری مشخص شد. اما پس از کشت no growth. و psa 10 و free psa 2.35. سونو همه چیز عادی در مورد مثانه بود.متاسفانه پنجشنبه بود و اجباراً دکتر داخلی رفتم ایشان دو آمپول جنتامایسبن و پنج قرص جمی فلوکساسین ۳۲۰ دادند. دو شنبه بعد خدمت دکتر اورولوگ رفتم و ایشان گفتند آنتی بیوتیک کافی نبوده و ده روز لووفلوکساسبن ۵۰۰ اضافه کردند و گفتند بعد از ده روز پس از اتمام دارو آزمایش پی اس آ و کشت ادرار بدهم. چند روز قبل که ۹ روز از آخرین آنتی بیوتیک گذشته بود آزمایش دادم ادرار طبیعی اما psa 16.9 و free psa 2.99 بود !! خیلی ترسیدم. به دکتر مهدوی مراجعه کردم ایشان گفتند آنتی بیوتیک ها کامل نبوده و ده روز سیپروفلوکساسبن ۱۰۰۰ واحد در روز و بعد از آن ده روز ۵۰۰ واحد در روز مصرف کنم و بعد از آن ده روز صبر کنم و ۲۲ خرداد ماه جاری آزمایش را تکرار کنم.
  جناب دکتر از این افزایش پی اس آ خیلی ترسیدم. اگر لازم می‌فرمایید تهران حضورا خدمت برسم . الان مشکل جدی تکرر ادرار یا بیدار شدن در خواب ندارم. کمی گاهی باسن و پاها سوزن سوزن می‌شود و گاهی خوب است. اما از نظر روحی حس خوبی ندارم. ممکن است پروستاتیت مزمن عصبی گرفتار شده باشم اما خدای ناکرده سرطان باشد چه کنم. بابت اینهمه توضیح عذر خواهم.
  الان همان قرصهای سیپرو و سلککسیب. و قرص اس سیتالوپرام ۱۰ و آپودوکسپین ۱۰ را که دکتر روانپزشک تجویز کردند را استفاده میکنم. باز هم سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)

   دارو را قطع و3 ماه ذبعد تست را تکرار کنید وبفزستید ببینم

 • تصویر کاربر جابر دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید من شب ادراری و هم روز ادراری زیاد دارم به همین دلیل رفتم پیش دکتر متخصص اقای فرهاد میرکاظمی از شیراز ایشون بعداز تست های به عمل اومده واسم دارو تجویز کردن دوتا قرص ترازوسین و باکلوفن میخام بدونم مشکل من چیه نتیجه تست ادرار و ازامایش ها هم براتون میفرستم اصلا ایشان رو مشناسین دکتر خوبی هستن؟ لطفا پاسخ بدیدین چون من یه سوال دیگم در مورد الت تناسلی دارم بعد ازتون میپرسم فقط خاستم بدوم خود ارضایی هم تو این بیماری نقشی داره یا نه ،جوانی 23ساله هستم
  1. تصویر کاربر جابر سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش)
   سلام دکتر نتایج تست ها و ازمایش هارو تو سوال کجی الت گذاشتم لطفا اونجا ببینید
  2. تصویر کاربر جابر سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش)
   اینم لینک اون سوال دیگه
   https://drkarami.com/faq?read=e22wn0159076
  3. تصویر کاربر جابر سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش)
   اینو میگم کجی الت - پرسش 159078
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
  5. تصویر کاربر جابر شنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
   چجوری و به چه شماره ای
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر جعفر سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر کرمی
  با تشکر از زحمات جنابعالی ، 66 ساله بوده واز سال 90 PSA خود را کنترل میکنم از حدود 3 تا به امروز به 14 رسیده است(FREE PSA برابر 4.1) . دارای پروستات بزرگ به ابعاد 155 سی سی با اکو هتروژن در تاریخ 96/7 میباشد . از سال 90 تا کنون سه بار نمونه برداری کرده ام که همگی منفی بوده اند (آخرین نمونه برداری مربوظ به 2.5 سال پیش بوده) . هیچگونه سابقه بدخیمی در فامیل نداشته ایم . آیا نیازی به نمونه برداری مجدد میباشدیا نه ؟ آیا بالا بودن PSA نگران کننده نیست ؟ آیا توصیه به جراحی غیر رادیکال(تراش پروستات) مینمایید ؟ با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 5 ماه پیش)
   باید بیایید حضوری صحبت کنیم ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر ali دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر ،خواهش میکنم کمکم کنید.سنم 28 ساله. از دوسال پیش این مشکل را دارم،هی میاد و میره.مشکل سوزش مجرا آلت و تکرر ادرار.سونو و سی تی اسکن وعکس و همچنین عکس RUG از مجرا هم گرفتم ،هیچ مشکلی ندارندوفقط در ازمایش ادرار خون میکروسکوپیک پیدا میشه.دو ماه اذیتم میکنه خوب میشه،سه ماهی خوبم دوباره شروع میشه.تا الان سه مرتبه توی این دوسال اینجور شدم.و چندین نوبت سونو و عکس و سی تی اسکن انجام دادم.کلییی هم دارو و انـتی بیوتیک خوردم و فایده ای نداشته.در آخر پزشکان میگن التهاب مزمن پروستات.در ضمن ادم بسار بسیار استرسی هستم و زندگیمو نابود کردم.کمکم کنید.بینهایت ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر ali شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش)
   خیلی ممنونم دکتر عزیز
   فقط چرا وقتی اینجور میشم خون میکروسکوپیک در آزمایش ادرار پیدا میشه.؟ من از این ترسیدم فقط،که نکنه تومور اینا باشه...
  3. تصویر کاربر ali یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش)
   دکتر جان خواهشا میشه جواب سوال دومم رو بدین. ممنونم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش)
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر رسول شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  لطفا اسم وفامیلی من را که به اشتباه در روی سوال قبلی نوشته ام پاک کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر