علت ایجاد لکه های سفید روی آلت چیست؟

بسیاری از عوامل می توانند باعث ایجاد لکه های سفید روی آلت شوند. در صورت عدم درمان میتواند به عوارض طولانی مدت نیز منجر شود.

برخی از مردان با شرایطی متولد می شوند که آن شرایط، عامل به وجودآورنده این لکه ها بوده یا منجر به گسترش لکه ها خواهند شد. گاهی اوقات لکه های سفید بر روی پوست شما نشانه یک STI یا عفونت دیگری است.

1- پاپول های پنیس

پاپول های پنیس ردیف هایی از لکه های سفید روی آلت هستند که در اطراف سر و یا گلنس آلت تناسلی رشد می کنند. پاپول های پنیس بی ضرر هستند. روشن نیست که چه چیزی باعث ایجاد  این لکه های سفید روی آلت می شود، اما به هیچ وجه با STI مرتبط نیستند.

راهکارهایی برای درمان پاپول های پنیس 

پزشک معمولاً توصیه نمی کند که این پاپول ها برداشته شوند مگر اینکه موجب اضطراب یا نگرانی شما شوند. گزینه های ممکن برای برداشت عبارتند از:

✅  جراحی برداشت

پزشک پاپول ها را با استفاده از یک اسکالپل بریده و جدا می کند.

✅  جراحی با لیزر

پزشک با استفاده از تکنیک های جراحی لیزر به جدا کردن و حذف لکه های سفید روی آلت اقدام خواهد کرد.

✅ کرایوسرجری

پزشک از نیتروژن مایع برای انجماد لکه های سفید روی آلت یا همان پاپول ها استفاده کرده و آن ها را از آلت تناسلی جدا می کند.

2- دانه های فوردایس

دانه های فوردایس غدد چربی (سباسه) بزرگی هستند که بر روی سطح پوست قابل مشاهده می باشند. غدد سباسه به حفظ رطوبت پوست شما کمک می کنند. این غدد به طور معمول توسط پوست پوشیده می شوند، اما می توانند خوشه هایی از لکه های سفید روی آلت و یا پوست ظاهر شوند.

دانه های فوردایس بی ضرر هستند و می توانند تقریبا در هر قسمتی از بدن، از جمله پیش پوست آلت تناسلی شما ظاهر شوند. معمولاً با آن ها متولد می شوید هرچند ممکن است تا سن بلوغ بروز نکنند.

راهکارهایی برای درمان دانه های فوردایس 

پزشک معمولاً درمان این دانه ها را توصیه نمی کند مگر اینکه خودتان بخواهید آن ها را بردارید.گزینه های ممکن برای حذف عبارتند از:

✅ درمان با لیزر

پزشک با استفاده از تکنیک های لیزر اقدام به برداشت بافت و کوچک کردن ظاهر این دانه ها می کند.

✅ جراحی میکرو پانچ

دکتر با استفاده از دستگاهی از طریق پوست وارد شده و بافت هایی را که علل ایجاد نقاط فوردایس هستند برمی دارند.

3- جوش (کورک)

هنگامی که چربی های بدن یا بافت های مرده در منافذ گیر کرده و انسداد ایجاد می کنند، می توانند باعث رشد جوش ها شوند. هنگامی که منافذ پوست شما مسدود می شوند، باکتری ها می توانند در آن ها رشد کرده و این منافذ با ذرات چرکی آلوده پر شوند. در نتیجه این امر باعث سفید شدن جوش می شود.

جوش ها معمولاً بی ضرر هستند و با گذشت زمان محو میشوند. جوش های خود را نترکانید زیرا این کار باعث بدتر شدن التهاب یا ایجاد اسکار های دائمی می شود. اجازه دهید که این جوش ها خودشان محو شوند.

راهکاری برای درمان جوش

شما می توانید از پراکسید بنزوئیل یا اسید سالیسیلیک جهت پاکسازی باکتری ها و پوست اضافه و چربی ها استفاده نمایید. اما از داروهای ضد آکنه که برای صورت یا سایر قسمت های بدن به کار می روند، در درمان جوش های آلت تناسلی استفاده نکنید.

4- بالانیت

بالانیت زمانی اتفاق می افتد که پوست روی سر آلت تناسلی تحریک یا متورم شود.  لکه های سفید روی آلت به ویژه در نواحی سر آلت و پوست رویی آن می توانند یک علامت باشند.
سایر علائم عبارتند از:
☑ قرمزی
☑ درد هنگام ادرار کردن
☑ درد یا سوزش آلت تناسلی
چنانچه بالانیت به دنبال عفونت (قارچی یا باکتریایی) باشد، ممکن است یک ماده سفید یا ترشحاتی را نیز مشاهده کنید.

راهکارهایی برای درمان بالانیت

✔برای کاهش سوزش، یک پماد کورتیکواستروییدی مانند بتامتازون (Betaloan SUIK) را به پوست آلت تناسلی بزنید.

✔اگر مشکوک به عفونت هستید، به پزشک خود مراجعه کنید. وی ممکن است با تجویز یک ضد قارچ موضعی یا آنتی بیوتیک، هرگونه عفونت احتمالی ایجاد شده را پاکسازی کند.
✔اگر بعد از برقراری رابطه ی جنسی یا داشتن رابطه جنسی با شرکای جدید یا داشتن چندین شریک جنسی، دچار علائم شدید ، مجددا به پزشک خود مراجعه کنید.

 فولیکولیت یکی از عوامل ایجاد لکه های سفید روی آلت

5- فولیکولیت

فولیکولیت زمانی اتفاق می افتد که فولیکول های مو، متورم شوند. این اتفاق ممکن است به دنبال یک عفونت باکتریایی، عفونت قارچی، و یا موهای زیرپوستی صورت گیرد.
فولیکولیت می تواند ایجاد خارش و تحریک کند. با این حال، معمولا مضر نیست، مگر اینکه از یک عفونتی که درمان نشده ناشی شود.

در صورت بروز هر یک از این علائم،بلافاصله پزشک خود را ملاقات کنید:

☑ سوزش یا خارش
☑ ترشح یا چرک از جوش های سفید یا تاول ها
☑ درد یا حساسیت به لمس در اطراف جوش ها

راهکارهایی برای درمان فولیکولیت

با توجه به علت زمینه ای، فولیکولیت را می توان با استفاده از موارد زیر درمان کرد که عبارتند از:

✅ آنتی بیوتیک ها

✅ پماد هایی برای عفونت های قارچی یا باکتریایی درمان کرد.

✅ اگر مکرراً به فولیکولیت مبتلا می شوید، ممکن است پزشک عمل جراحی با لیزر برای حذف فولیکول های مو یا روش های تخلیه(درناژ) و یا پاکسازی عفونت های بزرگ تر را توصیه کند.

مولوسکوم کونتاژیوزوم

6- مولوسکوم کونتاژیوزوم

مولوسکوم کونتاژیوزوم یک عفونت ویروسی پوستی است و می تواند از طریق تماس پوست با پوست، داشتن رابطه جنسی با فرد مبتلا، یا به اشتراک گذاشتن لباس ها، حوله ها و یا سایر موارد آلوده انتقال یابد.

لکه های سفید روی آلت یا جوش بر روی آلت یک علامت رایج این بیماری هستند. این بیماری ممکن است با نقاط کوچک و سفید یا گوشتی شروع شده، اما در نتیجه ی مقابله ی بدن با عفونت می توانند بزرگ تر، قرمز تر و حساس تر شوند.

راهکارهایی برای درمان مولوسکوم کونتاژیوزوم

این جوش ها غالباً بدون درمان از بین می روند.اما اگر ضایعات بزرگ شده و یا ایجاد ناراحتی کنند، پزشک ممکن است موارد زیر را به شما توصیه کند:

✔ اسید موضعی یا محلول های تاول

پزشک این مواد را بر روی جوش ها استعمال می کند تا تا با تخریب لایه ی رویی پوست آن ها را از بین ببرد.

✔ جراحی کورتاژ

پزشک از یک ابزار به نام کورت استفاده می کند تا جوش ها. را از بین ببرد.

✔ جراحی لیزر

پزشک با استفاده از تکنیک های لیزر جوش ها را برداشته و از بین می برد.

✔ کرایو سرجری

همانطور که گفته شد پزشک از نیتروژن مایع برای انجماد استفاده کرده.

عفونت قارچی

7- عفونت قارچی پنیس

عفونت قارچی آلت تناسلی ناشی از قارچ کاندیدیا آلبیکنز است و می تواند با برقراری رابطه جنسی با فرد مبتلا یا عدم رعایت مراقبت های بهداشتی مناسب از آلت تناسلی منتقل شود.اگر به یک عفونت قارچی مبتلا هستید، علائم آن معمولاً در اطراف سر آلت تناسلی یا زیر پوست این قسمت ظاهر می شوند. سایر علائم عبارتند از:

جوش های سفید یا قرمز

 • قرمزی
 • علائم تحریکی
 • ترشحات پنیری شکل
 • سفتی و کشیدگی پوست آلت تناسلی (پیش پوست)

راهکاری برای درمان عفونت قارچی پنیس

✔ پمادها و کرم های ضد قارچ موضعی معمولاً برای پاک سازی عفونت کافی هستند. گزینه های رایج عبارتند از:

1- میکونازول (Desenex)

2-  میکونازول (Desenex)

3- HPV

8- سیفلیس

سیفلیس یک بیماری مقاربتی جدی است. بروز این بیماری بین سال های 2015 و 2016 افزایش یافته و هم اکنون به بیش از 5000 مورد در سال رسیده است. پس از دوره نهفتگی که بازه ای 9 تا 90 روزه دارد، سیفلیس خود را به صورت یک توده بدون درد (به اندازه یک سکه کوچک) بر روی آلت تناسلی یا دیگر نواحی حاضر در تماس جنسی نشان می دهد.

بسته به رنگ پوست فرد، توده به رنگ قرمز تیره، قهوه ای یا سیاه می باشد. این توده پس از مدت کوتاهی به یک زخم تبدیل می شود که بدون درد است. موردی که این بیماری را خطرناک می کند این موضوع است که پس از مدتی این زخم التیام یافته و فرد تصور می کند که درمان شده است در صورتی که این گونه نیست.

در صورتی که فرد کوچک ترین تردیدی در ارتباط با برآمدگی یا زخم بر روی آلت خود دارد باید فورا جهت انجام آزمایش و معاینه به یک کلینیک سلامت جنسی مراجعه کند زیرا ممکن است این زخم ناشی از سیفلیس باشد. خوشبختانه در صورتی که این عفونت زودهنگام تشخیص داده شود کاملا قابل درمان است. فرد تا زمانی که کاملا درمان نشده است نباید رابطه جنسی داشته باشد.

سیفلیس

9- بیماری های جنسی گرمسیری

برخی عفونت های جنسی گرمسیری سبب ایجاد برآمدگی کوچکی به رنگ قهوه ای یا صورتی بر روی آلت تناسلی مردان می شوند. این برآمدگی مانند توده ای است که توسط سیفلیس به وجود می آید. اغلب در این وضعیت، غده های موجود در کشاله ران نیز متورم می شوند.

بنابراین، در صورتی که فرد به تازگی در کشوری گرمسیری رابطه جنسی داشته و یا با شخصی از کشور های گرمسیری ارتباط جنسی داشته است او می تواند یک خطر تلقی شود. در صورت شک داشتن به آلوده شدن خود می توان به یک کلینیک سلامت جنسی (ادراری – تناسلی) جهت تشخیص و آزمایش شدن توسط متخصصان مراجعه کرد.

بیماری هایی که این متخصصان به دنبال آن ها خواهند گشت موارد زیر هستند:

 • لنفوگرانولوما ونروم (LGV)
 • شانکروئید (شانکر نرم)
 • گرانولوم اینگوینال

10- زگیل های تناسلی ناشی از HPV

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یک عفونت منتقله از راه جنسی (STI) است که به راحتی توسط رابطه ی محافظت نشده گسترش می یابد. زگیل های تناسلی علائم شایع HPV هستند و شبیه به جوش های سفید یا قرمز بوده و ممکن است در اطراف آلت تناسلی، پوست ناحیه و یا کل ناحیه تناسلی ظاهر شوند.

HPV که سبب ایجاد زگیل های تناسلی می شود، موقتی می باشد و در نتیجه باعث عوارض طولانی مدت نمی شود. اگر سیستم ایمنی شما ضعیف است یا اگر چندین شریک جنسی دارید، زگیل های تناسلی ممکن است به مدت طولانی تری باقی بمانند.

راهکاری برای درمان زگیل های تناسلی ناشی از HPV

اگر مشکوک به زگیل تناسلی یا HPV هستید، برای تایید تشخیص به پزشک خود مراجعه کنید.آن ها ممکن است موارد زیر را توصیه کنند:

✔ درمان موضعی . پزشک با استفاده از یک محلول موضعی می تواند به سیستم ایمنی بدن شما کمک کند تا زگیل را از بین برده یا آن ها را بسوزاند.

✔ جراحی با لیزر

✔ کرایوسرجری

تبخال تناسلی هرپس

11- زگیل های تناسلی ناشی از ویروس هرپس(تبخال)

هرپس یک عفونت ویروسی ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس است. زگیل های تناسلی از علائم رایج آن می باشند که می توانند مانند جوش های سفید یا قرمز باشند.علائم دیگری که می توانند بر پوست ناحیه تناسلی و یا آلت تناسلی تاثیر گذارند شامل موارد زیر می باشند:

 • قرمزی
 • علائم تحریکی
 • خارش
 • تاول هایی که سربازکرده و از آن ها چرک خارج می شود.

راهکاری برای درمان زگیل های تناسلی ناشی از  ویروس هرپس

اگر شما معتقدید که زگیل تناسلی یا ویروس هرپس سیمپلکس دارید، به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک به احتمال زیاد از داروهای ضد ویروسی برای کمک به بدن در مبارزه با عفونت استفاده می کند. اگرچه این داروها نمی توانند از شیوع بیماری های آینده جلوگیری کنند، اما می توانند به زمان بهبودی زخم ها را سرعت بخشیده و به کاهش درد کمک کنند. گزینه های رایج عبارتند از:

1- ایمیکوئیمود (آلدارا)

2-  پودوفیلین و پودوفیلیکس (Condylox)

3- اسید تری کلرواستیک (TCA)

این داروها ممکن است با بروز اولین علائم شیوع بیماری برای کاهش آن ها کمک کنند.

زمان مراجعه به پزشک متخصص

لکه های سفید روی آلت شما همیشه نگران کننده نیستند. اغلب اوقات در چند روز یا چند هفته خود به خود ناپدید می شوند. اگر علائم شما بیش از یک یا دو هفته طول کشید، به پزشک خود مراجعه کنید. اگر نشانه های زیر در شما ظاهر شدند، به پزشک خود مراجعه کنید:

 • درد
 • تورم
 • قرمزی یا تحریک
 • خشکی و ترک خوردگی پوست
 • راش(بثورات)
 • تخلیه واضح
 • خوشه هایی از 20 یا تعداد بیش تر جوش های قرمز یا سفید
 • جوش های گل کلمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

علت ایجاد لکه های سفید روی آلت چیست؟
4.5 (90%) 10 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عباس جمعه ۱۱ آبان ۱۳۹۷ ۰۷:۴۴( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید.آقای دکتر یه مدتی هست یه لکه های سفید رنگی روی بیضه هام افتاده که به طور دائم من نمیبینمشون یه وقتایی هست یه وقتایی نیست نه خارش داره نه سوزش نه دردی .ولی گاهی اوقات که به لکه ها دست میزنم خیلی کم سوزشی داره .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ آبان ۱۳۹۷ ۰۷:۴۴( 1 هفته پیش)
   دیدم مهم نیست
 • تصویر کاربر alireza جمعه ۱۱ آبان ۱۳۹۷ ۰۷:۳۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید
  حدود یک سال هست که بر روی کلاهک آلتم متوجه شدم که نقطه شیری رنگی ظاهر شده که به مرور در حال بزرگتر شدن هست
  البته به مرور به تعداد آنها نیز افزوده شده. ولی همگی در اطراف هم هستن و همگی هم در حال رشدن
  البته در حالت نعوظ محو میشن ولی بعدا دوباره ظاهر میشن
  آلان هر نقطه حدود 1 میلیمتر قطر داره
  اصلا درد و خارش نداره و احساسی ندارم بهشون ولی از نظر روانی نگرانم کرده و نمیدانم چی هستن.
  متاسفانه به پزشک هم مراجعه نکردم
  خواستم نظرتون رو بدونم تا اگه واقعا جدی هست راهنمایی کنید و اقدام کنم
  ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ آبان ۱۳۹۷ ۰۷:۳۹( 1 هفته پیش)
   عکس؟
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ ۱۰:۴۳( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من چند ماهی میشه که کلاهک الت تناسلیم برآمدگی سفیدی به وجود اومده میخواستم ببینم آیا زگیل تناسلی هست یا نه و خطری داره؟
  1. تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ ۲۱:۳۶( 2 هفته پیش)
   اقای دکتر اینم عکسش
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ ۱۰:۴۳( 2 هفته پیش)
   این زگیل نیست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Sh شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۰۰( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  چند سال روی کلاهک التم یک حالت التحاب که گاهی سفیدک هم می زنه اتفاق می افته که با شست و شو و خیس شدن سفید از بین میره و مجدد بر می گرده
  قبلا این اتفاق افتاد که بعد از مصرف پماد بر طرف شد ولی جاش روی آلتم مونده
  والان کنار همون دوباره این حالت پیش اومده

  و زیر التم از وقتی ب خاطر دارم دو تا جوش هست که هر از گاهی با فشار دادن ماده سفیدی ازش خارج میشه که فکر می کنم چربی هست
  لطفا نظرتون رو در مورد این دو موضوع بفرمایید
  هیچ گونه علایم سوزش یا خارش هم ندارم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۰۰( 2 هفته پیش)
   اینها زگیل نیستند
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۵۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  چند وقتی هست که یک سری لک‌های سفید رنگ روی آلتم مشهود هست به دکتر ارولوژی رفتم و در میان گذاشتم گفتن چیزی نیست و برای این مورد پماد (cortinil) بهم دادن که استفاده کنم ولی بهبود حاصل نشد، میخوام بدونم چی هست و درمان دارد یا قابل انتقال هست، لطفا راهنمایی فرمایید، ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ ۰۶:۳۳( 2 هفته پیش)
   عکس؟
  2. تصویر کاربر علی یکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ ۲۱:۲۰( 2 هفته پیش)
   ببخشید که بی ادبی می‌کنم
  3. تصویر کاربر علی یکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ ۲۱:۲۲( 2 هفته پیش)
   خیلی ممنون از راهنماییتون
  4. تصویر کاربر علی یکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ ۲۱:۲۴( 2 هفته پیش)
   عکس فرستادم نمیدونم رسید خدمتتون یا نه
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۵۷( 2 هفته پیش)
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مجتبی سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۳۵( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام . جناب دکتر من قبلا زیگیل تناسلی داشتم که توسط لیزر برداشته شده ولی ظاهرا ویروس اچ پی وی در خون موندگاره میخاستم بدونم این ویروس از طریق بزاق دهان در موقع بوسیدن و معاشقعه به طرف مقابلم سرایت میکند ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۳۵( 3 هفته پیش)
   نه منتقل نميشود
 • تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۳۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده بیست هشت سالمه متاهل مدتیهرو التم لگه های سفید درومد پیش دکتر رفتم گفت زگیل نیست پماد بهم داد و بعضی هاشون رفتن و بعضی ها سیاه شدن الان دوباره کمی دراومدن ایا اینا زگیلن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۳۷( 3 هفته پیش)
   زگيل نيست
 • تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۳۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده بیست هشت سالمه متاهل مدتیهرو التم لگه های سفید درومد پیش دکتر رفتم گفت زگیل نیست پماد بهم داد و بعضی هاشون رفتن و بعضی ها سیاه شدن الان دوباره کمی دراومدن ایا اینا زگیلن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۳۷( 3 هفته پیش)
   بياييد ببينم
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۱۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام‌دکتر
  چند وقتیه زیر التم یک‌ لکه ی قرمز‌ ماننده که سوزش هم داره یکمم وقتی خشک‌میشه پوست میندازه چند وقت پیش هم همچین لکه ای بود ولی از بین‌رفت ولی دوباره همچی‌لکه ای بوجود اومده هنوز خوب نشده و نمیدونم‌از چیه
  ممنون‌میشم راهنماییم‌کنین
  مشکل جدیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۱۷( 3 هفته پیش)
   عكسش را بفرستيد ببينم ا اينستاگرام من را كه حاوي بيش از ١٥٠٠ كليپ اموزشي است فالو كنيدdrkarami شماره هاي تماس با مطب اينجانب02122642744 02171062300 02171062400 ميباشد با تشكر واحترام
 • تصویر کاربر کاظم جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۷:۱۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام یه چند روزیه متوجه شدم خالهای برجسته قهو ا ی کم رنگ روی الت تناسلی ایجاد شده که نگرانم کرده میخواستم ببینم راه درمانش چیه .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۷:۱۷( 3 هفته پیش)
   عکس؟
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر