021-22642744
نشانی‌ما
نقشه مطب دکتر کرمی

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

راهنمای آموزش بیماران بزرگی خوش خیم پروستات و مراقبت های پس از درمان

توسط دکترحسین کرمی ۳۰/آذر/۱۳۹۵ 42,364 بازدید
بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگی خوش خیم پروستات (هیپرپلازی خوش خیم پروستات BPH) بعد از ۵۰ سالگی بروز می کندو ۵۵-۵۰ درصد مردان دچار این مشکل می شوند. بیشترین میزان بروز آن در سن ۸۰-۷۵ سالگی است.

پروستات غده ای است که در گردن مثانه قرار می گیرد و عملکرد آن ترشح فروکتوز، پروستاکلاندین ها، مواد ضدمیکروبی و مواد دیگر از جمله ترشح مایع منی است. با بزرگ شدن و فشار به گردن مثانه، راه عبور ادرار تنگ و یا بسته شده و خروج ادرار با مشکل روبرو می شود.

علت این بیماری نامعلوم است، اما دانشمندان معتقدند که عوامل هورمونی (تغییرات هورمونی)، عدم تعادل هورمون های مردانه، عفونت های مزمن ادراری، عوامل اقتصادی، اجتماعی و اثرات نژادی در بروز آن تاثیر دارند.

پیشگیری خاصی برای این بیماری وجود ندارد. با مراجعه به موقع و گرفتن شرح حال و معاینه از طریق مقعد (رکتال)  توسط پزشک و  انجام سونوگرافی می توان به بزرگی و بیماری های دیگر پروستات پی برد و اقدام به درمان های بعدی نمود.

علائم و نشانه ها بزرگی خوش خیم پروستات

تکرر ادرار، احساس نیاز فوری به دفع ادرار، ادرار شبانه (بیش از یکبار)، احساس فشارهای شکمی، کاهش فشار جریان ادرار، بند آمدن ادرار، قطره قطره ادرار کردن پس از پایان دفع ادرار، عدم احساس تخلیه کامل ادرار، احتباس شدید ادراری، عفونت های مکرر ادرار و در صورت عدم درمان گشادشدن لگنچه های کلیه، صدمه به کار کلیه ها و عواقب بعدی نارسایی کلیه می باشد. تغییرات ساختمان مثانه و تشکیل سنگ در مثانه نیز از دیگر عوارضی است که ممکن است رخ دهد.

تکرر ادراری

تشخیص بیماری بزرگی خوش خیم پروستات

اخذ شرح حال دقیق و معاینه پروستات، سونوگرافی و سیستوسکوپی، سه روش اصلی تشخیص این بیماری هستند.

درمان بزرگی خوش خیم پروستات

درمان بزرگی خوش خیم پروستات بستگی به شدت علائم و عوارض و علائم ناشی از آن، سن و شرایط عمومی بیمار دارد. ابتدا از درمان دارویی استفاده می شود. در صورت عدم بهبودی و ایجاد انسداد مسیر ادراری، بر حسب اندازه پروستات و علائم و شرایط بیمار، از دو روش رایج جراحی پروستات (پروستاتکتومی) استفاده می شود.

بخوانید  مراقبت های بعد از عمل در جراحی پروستات

۱- تراشیدن پروستات با ابزارهای مخصوص از طریق مجرای ادرار (TUR)

۲- روش جراحی باز و درآوردن کامل پروستات (جراحی شکمی)

مراقبت های بعد از عمل در بیمارستان بزرگی خوش خیم پروستات

✅ تا ۲۴ ساعت در تخت استراحت خواهید کرد و در صورت درد، به شما مسکن تزریق خواهد شد.

✅ بعد از عمل، مرتب سرفه کنید و تنفس عمیق داشته باشید. در هنگام سرفه، کشیدن نفس عمیق و یا تمرینات تنفسی با دست یا با یک بالش کوچک، محل جراحی خود را حمایت کنید.

✅ جهت پیشگیری از تشکیل لخته در پاها، ممکن است برای شما جوراب طبی کشی تجویز شود. ابتدا پاها را کمی (۱۵ تا ۳۰ درجه) بالا بیاورید و سپس جوراب را بپوشید. موقع پوشیدن، جوراب نباید چین و چروک داشته باشد تا فشاری به رگ های پا وارد نشود. روزی دو بار به مدت ۲۰ دقیقه آن را باز کنید و سپس مجدداً بپوشید.

✅ ادرار شما برای چند روزی خونی خواهد بود که یک امر طبیعی است، لذا نگران نباشید. برای جلوگیری از لخته شدن خون (که موجب انسداد ادرار می شود)، از راه سوند فولی (سه راهه) مثانه شستشو داده می شود تا ادرار به راحتی خارج گردد. معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

✅ به محض اجازه پزشک، با کمک پرستار از تخت خارج شوید. با قدم زدن، روند بهبودی بیماری تسریع می شود و از لخته شدن خون در عروق پاها جلوگیری می شود.

بخوانید  پروستاتكتومی برداشتن پروستات به روش جراحی باز

✅ معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.

✅ هنگام راه رفتن کیسه ادرار باید پایین تر از سطح بدن باشد ولی مواظب باشید کشیده نشود و به محض اینکه دو سوم کیسه پر شد، می بایست تخلیه گردد.

آموزش مراقبت از خود در منزل بزرگی خوش خیم پروستات

تشخیص بزرگی پروستات

✅ در منزل به طور مرتب راه بروید، تحرک داشته باشید و از نشستن به مدت طولانی (بیش از ۲ ساعت ) خودداری کنید.

✅ هنگام دفع زور نزنید و با رعایت رژیم غذایی نظیر سبزیجات و میوه جات و یا با مصرف ملین طبق نظر پزشک، از پیدایش یبوست جلوگیری کنید. رژیم غذایی شما معمولی خواهد بود مگر پزشکتان نظر دیگری داشته باشد.

✅ مایعات زیاد بنوشید (۸ تا ۱۰ لیوان) تا ادرار رقیق شود. بعد از شروع مصرف مایعات، از آب، چای کمرنگ، آب کمپوت (سیب، گلابی، آناناس) استفاده کنید و برای مدتی از آب میوه های خام استفاده نکنید. از مصرف غذاها و نوشابه های محرک سیستم عصبی مثل کافئین (قهوه و نوشابه های حاوی کولا مثل کوکاکولا) و نوشابه های الکلی خودداری کنید.

✅ مرتب با ورزش هاش پرینه مثل جمع کردن و شل کردن عضلات باسن و ایستادن و نشستن، عضلات ناحیه باسن را تقویت کنید (۱۰ بار در ساعت). هر روز دوش بگیرید و برای تسکین ناراحتی ناحیه پرینه از لگن آب گرم طبق نظر پزشک می توانید استفاده کنید.

✅ هنگام ادرار کردن جریان ادرار را قطع و وصل کنید. این کار به تقویت اسنفکتر ها و کنترل ادرار کمک می کند.

✅ تا مدتی ممکن است بی اختیاری داشته باشید، این امری طبیعی است بنابراین نگران نباشید. این نوع بی اختیاری مدتی طول می کشد و به مرور برطرف خواهد شد.

بخوانید  بزرگی خوش خیم پروستات و مراقبت های پس از درمان جراحی آن

✅ ۸ هفته بعد از جراحی مجاز به فعالیت جنسی هستید. در صورت ناتوانی جنسی از مشاوره پزشک کمک بگیرید.

تعویض پانسمان در منزل یا درمانگاه باید با روش استریل انجام شود.

✅ داروهایی که برایتان تجویز شده را به موقع استفاده کنید و مقدار آن را کم و یا زیاد نکنید. چنانچه مصرف دارویی را فراموش کردید، اگر نزدیک به ساعت بعدی است آن را نخورید و داروی ساعت بعدی را مصرف کنید.

✅ اندازه گیری درجه حرارت از راه مقعد، تنقیه، رکتال تیوب (لوله مخصوص دفع گاز از روده) و شیاف ممنوع می باشد.

✅ در صورت پیدایش علائم و نشانه هایی مثل بسته شدن راه ادرار، احساس پری در مثانه، احساس نیاز به دفع ادرار، اسپاسم (گرفتگی عضلات) مثانه، نشت ادرار اطراف سوند، کاهش ادرار یا قطع ادرار در کیسه به مدت ۴ ساعت و علائم عفونت ادراری شامل تب ، لرز، گیجی و بی قراری فورا ًبه جراح خود گزارش دهید.

✅ ۴ تا ۶ هفته از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و فعالت های خود را به مرور افزایش دهید.

✅ از رانندگی در جاده های پر دست انداز خودداری کنید و حد مجاز رانندگی حداکثر ۲ ساعت می باشد.

✅ جواب نمونه پروستات ارسالی به آزمایشگاه را بعد از ۱۴-۱۰ روز از بخش پاتولوژی دریافت و به پزشک خود نشان دهید.

✅ به تاریخ ویزیت بعدی که برای شما تعیین شده توجه کنید و در آن تاریخ مراجعه نمایید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

راهنمای آموزش بیماران بزرگی خوش خیم پروستات و مراقبت های پس از درمان
۴.۴ (۸۷.۵%) ۸ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟ همین الان از طریق تلگرام سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را در یافت کنید ! سوال دارم

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات
دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

21
سیتولوژی ادرار

اقای 50 ساله سابقه وجود سلول خون در ادرار و افزایش کلسیم ادرار بعد سونوگرافی کلیه نشان دهنده کلسیفیکاسیون در کلیه و قسمت آکوستیک در کلیه
سیتولوژی ادرار نشان دهنده nuclear cytoplasmic ratio
Atypical cells are seen
بدون درد بدون تکرر ادرار بدون خون واضح در ادرار
مشاهده پاسخ دکتر
22
طول آلت تناسلی مردان

حداقل اندازه طول و قطر الت تناسلی باید چقد باشد تا مشکل ایجاد نشود؟و درمان کوتاهی الت تناسلی چیست؟
من آلتم٩سانت و نیم است قطرش احساس میکنم کم است.آیا مشکل دارم؟
مشاهده پاسخ دکتر
23
درد بیضه

سلام. مدتی هست که بیضه سمت راستم درد وقتی بهش فشار وارد میشه درد میکنه.
وقتی بهش دست میزنم کنار بیضه سمت راستم یه چیز کوچیک اندازه یه بند انگشت حس میشه که وقتی لمسش میکنم درد میکنه و همه درد از اونه. اگه اصلا بهش فشار وارد نشه دردی نداره ولی وقتی به اون چیز کوچیک فشار وارد بشه درد میکنه.
میخواستم بدون علتش چیه و آیا عادی هست یا نه؟
ممنون میشه جواب بدید
مشاهده پاسخ دکتر
24
درمان زگیل آلت تناسلی

با سلام خدمت دکتر کرمی
حدود 3 سالی است که تعدادی زگیل در ناحیه آلت تناسلی من بوجود آمده در ابتدا یک عدد بود که افزایش یافته و منتشر شده است، لطفا بفرمایید به جهت حذف اینها میشود کاری انجام داد. لطفا راهنمایی کنید. ممنون
درمان به چه طریقی است؟ و آیا بعد از درمان احتمال بازگشت زگیل وجود دارد؟
لطفا هزینه های درمان را اعلام نمایید.
مشاهده پاسخ دکتر
25
بزرگی پروستات

با سلام....اینجانب 33 ساله متاهل و دارای فرزند می باشم...از 25 سالگی با سوزش ادرار به دکتر مراجعه کردم که متخصص اعلام کرد پروستاتیت دارم و دارو دادند و خوب شدم...8 ماه قبل دوباره سوزش ادرار داشتم که پس از مراجعه به دکتر و دادن سونوگرافی ، در آزمایش مشخص شد که psa به 3.6 رسیده که متخصص گفتند که این آزمایش از لحاظ من اشتباه هست و به من برای 45 روز تاوانکس و داروی دیگر دادند و من مصرف کردم ولی دیگر به آزمایش نرفتم واکنون بعد از 8 ماه آزمایش را در یک آزمایشگاه معتبرانجام دادنم که PSA برابر با 2.6 بود...حال آقای دکتر آیا من باید نگران این نتیجه باشم.؟؟من هر از چندگاهی سوزش ادرار می گیرم آیا این عفونت مزمن خوب می شود؟و احتیاج به پیگیری دارد....ضمنا فایل آزمایش و سونوگرافی 8 ماه قبل و فایل آزمایش جدید را ارسال کردم.ممنون مشاهده پاسخ دکتر
26
نشت وریدی

محمودmahmood کمالیkamali:
جناب دکترکرمی تمام مطالبی که فرمودیدازقبیل باروری وعدم ازدواج بازن جوان مطلعم ولی سوال اصلی ائنجانب معالجه نشت وریدی بود درست است درسن 70 توانائی جنسی کم میشه ولی بالاخره دیر به دیرمثلا هفته یادوهفته یکبارهم نزدیکی میشود انجام داد ولیلازمه آن عمل نعوظ است که بیماری نشت وریدی مانع نعوظ میشه لذا سوال من معالجه نشت وریدی میباشد که ازشمااستمدادکر دممحمودmahmood کمالیkamali:
توضیح اینکه اینجانب محمودکمالی هستم که چندروزقبل درموردنوعی ناتوانی جنسی یعنی نشت وریدی ومعالجه آن سوال کردم ولی جنابعالی درپاسخ به مواردی کلی حاشیه ای اشاره کردید لذا مجددمزاحم شدم
مشاهده پاسخ دکتر
27
بزرگ شدن کلیه

من سونوگرافی کلیه انجام دادم اندازه آن 135mmگزارش شد وگفتند مشکل بزرگی کلیه دارم آزمایش ادرار24ساعته دادم پروتئین دفع نمیکردم ولی 8ماه پیشبعد زایمان دفع پروتین داشتم آزمایش ادرارساده خون در آن دیده شدومقداری سطح آن پایین بود شبهاکلیه ام درخواب منقبض میشود ودردمیگیردطوری که ازخواب بیدارمیشوم خواستم ببینم علت این بزرگی کلیه ازچیست؟وآیااحتیاج به نمونه برداری هست یانه؟
من سال93عمل کلاف عروقی مغزانجام دادم میخواستم ببینم ربطی به این موضوع دارد؟ خیلی احساس ضعف وخستگی میکنم
مشاهده پاسخ دکتر
28
بلاک اعصاب

سلام وخسته نباشید
1.به هردلیلی که باشد میخواهم اعصاب سرآلت تناسلیم (مذکر)روبه صورت کامل ودایمی بلاک کنم برای اینکارروش های موجود همراه باعوارض وهزینه تقریبی رابه صورت کامل توضیح دهید
2.درعکس فرستاده شده ترک های موجودروی سرآلت وجوددارند که با هرنوع ماده مرطوب کننده و وازلین و...برطرف نشدوچندسالیه همین طوریه که دراثرتماس دردناک است ونمیتوانم نزد دکتر روم خواهشا راهنمایی کنید.
مشاهده پاسخ دکتر
29
شب ادراری قابل درمان یا خیر

باسلام. بنده 35 سال سن دارم و دچار شب ادراری هستم که هر 3ماه یکبار ممکنه اتفاق بیفته. تا بحال به هیچ پزشکی مراجعه نکردم. سوالم این هستش که ایا شب ادراری خصوصا که این همه مدت از درمانش گذشته قابل درمان هست یا خیر؟
همیشه از ترس اینکه قابل درمان نباشه و فقط ابروی من بره به هیچ پزشکی مراجعه نکردم.
سپاس
مشاهده پاسخ دکتر
30
الت تناسلی۵

با عرض سلام و خسته نباشید و عرض معذرت با توجه به عکس پیوست میخواستم نظر خودتان را راجبه صحت ختنه اینجانب جویا شوم ایا مشکلی میباشد یا خیر و همچنین وجود این دو علامت که با دای ه مشخص شده بروی قسمت تاجی الت تناسلی طبیعی میباشد یا خیر مشاهده پاسخ دکتر