درمان واریکوسل ،مراقبت ها و توصیه های مهم آن

امروزه عمل میکروسرجری و جدا کردن رگ های سالم از رگ های خراب شده زیر میکروسکوپ و بزرگ نمائی با استفاده از لوب و یا میکروسکوپ و عمل لاپاراسکوپی، دو روش طلائی ترمیم واریکوسل می باشند.

امروزه شایعترین علت ناباروری قابل درمان مردان جوان می باشد. در بیماری واریکوسل دریچه های سیاهرگ های بیضه خراب شده و باعث گشادی رگ ها و اختلال در خونرسانی و کاهش تعداد و حرکت اسپرم ها و افزایش شکل های غیرطبیعی اسپرم شده و لذا باعث ناباروری با منشاء مردانه می گردد.

بر اساس آمار 30-20 درصد مردان جوان واریکوسل دارند.

آیا همه بیماران مبتلا به واریکوسل باید عمل جراحی شوند؟

پاسخ منفی است.

 • اگر یک زوج پس از 18 ماه اقدام به باروری، موثر و موفق به باروری نشدند باید عمل شوند
 • اگر واریکوسل با گرید بالا و درجه 3 در سنین قبل بلوغ تشخیص داده شود جهت جلوگیری از آسیب به سلول های نطفه ساز و کوچکی بیضه باید با عمل جراحی واریکوسل آن را درمان کرد.

آیا واریکوسل درمان داروئی دارد؟

پاسخ منفی است، دارو یا استفاده از زالو درمانی و غیره در درمان واریکوسل موثر نیستند. قطعی ترین روش درمان این رگ های واریسی خراب، جراحی است.

 

روش های درمان واریکوسل چیست؟

1- جراحی باز

این روش درمانی اغلب به صورت بدون بستری و تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود. اغلب، جراح از طریق کشاله ران (ناحیه اینگوئینال یا ساب اینگوئینال) به سیاهرگ دسترسی پیدا می کند. با این حال، ممکن است برشی نیز در ناحیه شکم یا در زیر کشاله ران فرد به وجود آورد.

پیشرفت ها در درمان واریکوسل، به کاهش عوارض پس از جراحی منجر شده است. یکی از این پیشرفت ها استفاده از میکروسکوپ جراحی است. این وسیله جراح را قادر می سازد تا در حین جراحی ناحیه تحت درمان را بهتر مشاهده کند. دیگر پیشرفت در این زمینه، استفاده از سونوگرافی داپلر است که به هدایت این فرایند کمک می کند. ممکن است فرد بتواند پس از دو روز، انجام فعالیت های عادی و غیر استرسی (ملایم) خود را از سر گیرد. پس از دو هفته، تا حدی که فرد احساس ناراحتی نمی کند می تواند به فعالیت های شدید تری مانند ورزش کردن بپردازد.

درد ناشی از این جراحی معمولا خفیف است اما ممکن است برای چند روز یا چند هفته ادامه داشته باشد. ممکن است، پزشک برای مدتی کوتاه پس از جراحی دارو های مسکن را برای فرد تجویز کند. پس از آن، احتمال دارد پزشک مصرف دارو های مسکن بدون نسخه را مانند استامینوفن (تیلنول و…) یا ایبو پروفن (آدویل، موترین IB و…) برای تسکین درد توصیه کند.

ممکن است، پزشک به فرد توصیه کند تا برای مدتی از داشتن رابطه جنسی اجتناب کند. اغلب اوقات، چندین ماه پس از جراحی طول خواهد کشید تا بهبود کیفیت اسپرم ها در آزمایش منی قابل رویت شود. این به این علت است که حدودا 3 ماه طول می کشد تا اسپرم های جدید تشکیل شوند.

انجام جراحی باز با استفاده از میکروسکوپ و روش ساب اینگوئینال (واریکوسلکتومی ساب اینگوئینال به روش ریز جراحی) در مقایسه با دیگر روش های جراحی بالاترین میزان موفقیت را دارد.

2- جراحی لاپاراسکوپیک

در این روش جراح برشی کوچک در ناحیه شکم ایجاد کرده و جهت دیدن و ترمیم واریکوسل یک ابزار کوچک را از طریق این برش به داخل بدن وارد می کند. این فرایند نیازمند بیهوشی عمومی است.

جراحی لاپاراسکوپیک

3- آمبولیزاسیون زیر پوستی (پرکوتانئوس)

در این روش رادیولوژیست لوله ای را به درون وریدی در کشاله ران یا گردن وارد می کنند تا ابزار ها بتوانند از طریق آن عبور داده شوند. پزشک به وسیله مشاهده عروق متورم شده بر روی یک نمایشگر در جای مناسب کویل یا یک محلولی را رها می کند که سبب ایجاد بافت اسکار (جای زخم) می شود. با این کار در سیاهرگ های بیضه یک انسداد ایجاد شده و جریان خون رونده به بیضه ها مختل شود. در نتیجه این مختل شدن جریان خون، واریکوسل درمان می شود. شیوع استفاده از این فرایند هم اندازه با جراحی نیست.

اغلب دو روز پس از آمبولیزاسیون فرد می تواند به سر کار بازگردد. پس از 7 تا 10 روز می توان ورزش کردن را شروع کرد.

آیا رابطه جنسی فرد پس از درمان تغییر می کند؟

عملکرد جنسی در هر کدام از روش های درمانی تفاوتی ندارد. در صورتی که فرد مدت زمان توصیه شده را برای التیام یافتن صبر کند، رابطه جنسی بعد از درمان واریکوسل ،با درد همراه نخواهد بود.

مراقبت های پس از درمان واریکوسل

ممکن است فرد به مدت چند روز در بیضه خود احساس درد داشته باشد. پس از ترمیم واریکوسل، وجود تورمی خفیف در ناحیه بیضه عادی است. برای کمک به رفع این تورم می توان یک بسته یخ (یا یک بسته برنج یا نخود فرنگی یخ زده) را در حوله ای نازک پیچید و بر روی آن ناحیه قرار داد. این کار در هر بار نباید به مدت بیش از 20 دقیقه انجام شود. فرد باید استراحتی 2 تا 3 روزه را برنامه ریزی کند.

مراقبت های بعد از درمان واریکوسل

عوارض درمان واریکوسل

خطرات و عوارض احتمالی این فرایند ها شامل موارد زیر می شوند:

 • هماتوم (لخته خون)
 • عفونت
 • تجمع مایعات در اطراف بیضه (هیدروسل)
 • آسیب عصبی به ناحیه کشاله ران یا کیسه بیضه
 • آسیب به بافت یا ساختار های کیسه بیضه
 • آسیب به شریان های خون رسان به بیضه ها
 • خطرات بیهوشی عمومی (در صورت استفاده)
 • آسیب به ساختار های شکمی (جراحی لاپاراسکوپیک)

بهترین روش درمان واریکوسل

امروزه عمل میکروسرجری و جدا کردن رگ های سالم از رگ های خراب شده زیر میکروسکوپ و بزرگ نمائی با استفاده از لوب و یا میکروسکوپ و عمل لاپاراسکوپی، دو روش طلائی درمان واریکوسل می باشند که با این روش ها شانس عوارض عمل از قبیل کوچک شدن بیضه و آب آوردن آن بسیار پایین می باشد. عمل جراحی واریکوسل سرپایی بوده و بدون بستری بوده و بعد از چند ساعت شما از بیمارستان مرخص خواهید شد.

واریکوسل

آیا میزان اسپرم پس از درمان واریکوسل تغییر میکند؟

در هر دو روش، جراحی و آمبولیزاسیون واریکوسل می توانند شمار و کیفیت اسپرم ها را بهبود بخشند. در حالی که ظرف 1 تا 2 هفته پس از آمبولیزاسیون واریکوسل و 4 هفته پس از جراحی فرد می تواند فعالیت عادی جنسی خود را از سر گیرد اما حدودا 3 ماه زمان لازم است تا بهبودی قابل ملاحظه ای در شمار و کیفیت اسپرم ها دیده شود.

این به این دلیل است که حدودا 3 ماه طول می کشد تا اسپرم های جدید تشکیل شوند. در صورتی که فرد به انجام آمبولیزسیون واریکوسل به عنوان درمانی غیر جراحی علاقه مند است قدم بعدی یافتن یک رادیولوژیست مداخله ای در محل زندگی خود می باشد. فرد باید یک جلسه مشاوره با رادیولوژیست ترتیب دهد تا سابقه پزشکی او بررسی شده و مناسب بودن این روش غیر تهاجمی برای او تعیین شود.

توصیه های قبل از درمان واریکوسل

1- قبل از عمل درمان واریکوسل حتماً آزمایشات خون و فاکتورهای انعقادی باید انجام گردد.

2- در صورت درمان واریکوسل و مصرف آسپرین و داروهای رقیق کننده خون از قبیل پلاویکس و دی پیریدامل و بروفن و … حتماً یک هفته قبل با نظر پزشک معالجتان آن را باید قطع کنید.

3- چون اغلب جراحی های درمان واریکوسل با بی حسی نخاعی و یا بیهوشی عمومی انجام می شود جهت اطمینان از تحمل عمل در صورتیکه بالای 50 سال هستید باید دکتر قلب قبل از عمل شما را ویزیت و آمادگی شما را برای عمل به دکتر معالجتان تأیید نمایند.

4- جهت جلوگیری از عفونت های پوستی درمان واریکوسل محل عمل بهتر است چند روز قبل از عمل ناحیه عمل را از موهای زائد پاک نمایید.

5- هر گونه سابقه بیماری خاص از قبیل دیابت، صرع، حساسیت داروئی خاص و غیره را بلافاصله به پزشک معالج و دکتر بیهوشی قبل از عمل اطلاع دهید.

6- صبح روز عمل باید کاملاً ناشتا باشید و توصیه می گردد حداقل 8 ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن اجتناب نمائید و با آزمایشات انجام شده و مدارک در بیمارستان و محل عمل حاضر باشید.

دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

4 (80.93%) 43 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پوریا سه شنبه ۲۷ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.من واریکوسل عمل کردم.و الان رگ بیضه سمت چپم حالت تورم ودرد داره و درد رگ تا پهلویه من سمت کلیه ادامه داره .ممنون میشم اگه بفرمایید مشکل چیه .دکتری که جراحی رو انجام داد گفتن که عفونت و با دارو هم خوب نشد .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   اين ورم طبيعي است درست ميشود
 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۲۷ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  آتروفیک بیضه
  1. تصویر کاربر احمد جمعه ۲۳ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   جواب کجاست ؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
  3. تصویر کاربر احمد دوشنبه ۲۶ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   ممنون آقای دکتر از لطفتون , هم سونوگرافی تازه دادم اما آزمایش اسپرم , خدمت میرسم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   در خدمتم
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مريم سه شنبه ۲۰ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقاي دکتر من و همسرم سه سال پيش سابقه ي يک بارداري ه نا موفق داشتيم 4 ماهه سقط شد .بعد از اون چندين بار دکتر رفتيم ولي مشخص نشد مشکل کجاس. همسره من بيماري بهجت دارند نميدونم اين بيماري روي اسپرم هاشون تاثير داره يا نه ولي بار اخري که ايشون آزمايش دادند رو براتون عکسش رو ميفرستم. يه چند باري اقدام براي بچه کرديم ولي نتيجه نداد. ميخوام ببينم با توجه به اينکه من 35 سالمه و همسرم 40 سالشونه و فرصت ه زيادي براي يک باروري خوب نداريم اين آزمايش تا چه حد خوبه؟ واگر خوب نيس بايد چيکار کنيم؟و اينکه اگر نخوايم از درمانهاي iui وivfاستفاده کنيم راهي و يا دارويي هست که تعداد و حرکت و يا زمان زنده بودن اسپرم رو بيشتر کنه؟و يا تنها راهمون همين دو روش هست؟ لطفا لطفا لطفا راهنماييمون کنين...... بسيااااااااااار سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   شما فقط مركز ناباروري رويان مراجعه نماييد جهت اي وي اف
 • تصویر کاربر شهروز سه شنبه ۲۰ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر کرمی من 34 سالمه مجردم با سونوگرافی که انجام دادم معلوم شد واریکوسل دو طرفه راست mm3/6 و چپ3/7mm دارم آزمایش اسپرمم تحرکش 26.75 بود که دکتر گفتن باید هر دو طرف عمل بشن با این اوصاف نیاز به عمل هست یا نه و آیا بعد عمل تحرک اسپرمم خوب میشه مشکلی برای بچه دار شدن بوجود نمیاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   بايد اول معاينه كنم اگر صلاح بود عمل ميكنم
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۰ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر
  چند روزی هست که در ناحیه اپیدیدیم بیضه چپ کمی درد احساس می کنم و درد گاهی اوقات به سمت کشاله ران می ره ( ناحیه اپیدیدیم قرمزه و دقیقا پایین بیضه هم به لمس حساسه و درد بسیار خفیفی می گیره با لمس ) گاهی اوقات اینطوری میشه و بعد از چند روز درد کاملا میره ، معمولا بعد از انزال این اتفاق میوفته و یکی دو روز مخصوصا موقع خواب بر روی پهلو کمی سخت میشه

  چند ماه پیش برای همین مسئله دکتر رفتم و سونو هم انجام دادم که گفت اپیدیدیم حساس دارم و باید استراحت کرد ، این اپیدیدیم حساس همیشگی هستش یا دوره ای؟ و این که بدون دارو و صرفا استراحت رفع میشه؟ سنم 19 هست و بیشتر روز بر روی صندلی می شینم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   اين نياز به جراحي ندارد
  2. تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۸ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   مرسی متشکر آقای دکتر
   نیاز به چ درمانی داره لازم هست به پزشک مراجعه کنم؟ سری قبل دکتر فقط دیکلوفناک تجویز کرده بودن
   درد خاصی ندارم فقط موقع خواب کمی اذیت می شم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   اهميت ندهيد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سیدابوالفضل یکشنبه ۱۸ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.چندسالی هست بامشکل سختی دفع ادارمواجه هستم ادرار من قطع وصل میشه هنگام آمدن یا بادردشدید مدتی هم همراه باخون بود ادرارم.گاهی هم اذیتی نداره وعادی هستش.پیش متخصص گوارش ومجاری ادراری رفتم گفت تورم روده بزرگ مشکلم هست ومدت۸ماه دارو خوردم وخوب نشدم.میخواستم بی زحمت راهنمایی کنید که باید چکارکنم.ممنون میشم واقعا خسته شدم واززندگی سیرشدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام بايد سيستوسكوپي كنيد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ تماس
 • تصویر کاربر مجتبی جمعه ۹ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتربنده پارسال دردبیضه داشتم رفتم دکترسنوگرافی ازبیضه انجام دادم گفتن هیدروسل خفیف داریدبایدچکارکنم الان دوسه روزی هست دردخفیفی دربیضه سمت چپ احساس میکنم لطفاراهنمایی ام کنید
  1. تصویر کاربر مجتبی چهارشنبه ۷ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   لطفاجواب بدهید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام اگر خفيف است عمل كنيد بد تر ميشود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر کامران جمعه ۲ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  من 10 سال پیش واریکوسل چپ گرید 3 عمل کردم حدود 6 سال هست ازدواج کردم اکنون قصد بچه دار شدن داریم ولی متوجه شدم طبق سونوی کالر داپلر واریکوسل راست گرید 3 دارم ...به نظر شما برای بچه دار شدن احتیاح به عمل دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   بايد اقدام كنيد اگر بعد از ٦ ماه نتيجه نگرفتيد بياييد ببينم
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۶ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ببخشیدمزاحم شدم.ببخشیداقادکتر من 4 ماه پیش عمل واریکوسل کردم وکارسنگین دارم درد عمل و بیضه ها تااخرعمرخوب میشه یاخیرواینکه مایع منی من سفید با یه کم غلظت است ایامشکلی دربچه دار شدن به امیدخداندارم و این دردبیضه چپ چگونه است سونوگرافی شکم ولکن دارم خداروشکرنوشته بودضایعه فضاگیروچندمورددیگرندارم بعد عمل این سونوگرافی را دادم.اگه بچه دارن نشم خودم رانابودخواهم کرد.خواهش میکنم جواب امیدوارکننده بدید.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۶ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام به اميد خدا ميشويد نگران نباشيد
 • تصویر کاربر نوید شنبه ۶ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید جناب دکتر کرمی ببخشید آیا واریس پا به واریکوسل بیضه نیز ریطی داره؟یعنی واریس پا داشته باشی باعث میشه واریکوسل بیضه مبتلا بشی؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام اصلا ارتباطي ندارند
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   9-شما می توانید از طریق صفحه اینستاگرام یا کانال تلگرام سلسله مباحث پزشکی اینجانب را دنبال کنید.
   🆔 https://www.instagram.com/drkarami/
   🆔 http://t.me/irdarman
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر