درمان واریکوسل ،مراقبت ها و توصیه های مهم آن

امروزه عمل میکروسرجری و جدا کردن رگ های سالم از رگ های خراب شده زیر میکروسکوپ و بزرگ نمائی با استفاده از لوب و یا میکروسکوپ و عمل لاپاراسکوپی، دو روش طلائی ترمیم واریکوسل می باشند.

امروزه شایعترین علت ناباروری قابل درمان مردان جوان می باشد. در بیماری واریکوسل دریچه های سیاهرگ های بیضه خراب شده و باعث گشادی رگ ها و اختلال در خونرسانی و کاهش تعداد و حرکت اسپرم ها و افزایش شکل های غیرطبیعی اسپرم شده و لذا باعث ناباروری با منشاء مردانه می گردد.

بر اساس آمار 30-20 درصد مردان جوان واریکوسل دارند.

آیا همه بیماران مبتلا به واریکوسل باید عمل جراحی شوند؟

پاسخ منفی است.

 • اگر یک زوج پس از 18 ماه اقدام به باروری، موثر و موفق به باروری نشدند باید عمل شوند
 • اگر واریکوسل با گرید بالا و درجه 3 در سنین قبل بلوغ تشخیص داده شود جهت جلوگیری از آسیب به سلول های نطفه ساز و کوچکی بیضه باید با عمل جراحی واریکوسل آن را درمان کرد.

آیا واریکوسل درمان داروئی دارد؟

پاسخ منفی است، دارو یا استفاده از زالو درمانی و غیره در درمان واریکوسل موثر نیستند. قطعی ترین روش درمان این رگ های واریسی خراب، جراحی است.

 

روش های درمان واریکوسل چیست؟

1- جراحی باز

این روش درمانی اغلب به صورت بدون بستری و تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود. اغلب، جراح از طریق کشاله ران (ناحیه اینگوئینال یا ساب اینگوئینال) به سیاهرگ دسترسی پیدا می کند. با این حال، ممکن است برشی نیز در ناحیه شکم یا در زیر کشاله ران فرد به وجود آورد.

پیشرفت ها در درمان واریکوسل، به کاهش عوارض پس از جراحی منجر شده است. یکی از این پیشرفت ها استفاده از میکروسکوپ جراحی است. این وسیله جراح را قادر می سازد تا در حین جراحی ناحیه تحت درمان را بهتر مشاهده کند. دیگر پیشرفت در این زمینه، استفاده از سونوگرافی داپلر است که به هدایت این فرایند کمک می کند. ممکن است فرد بتواند پس از دو روز، انجام فعالیت های عادی و غیر استرسی (ملایم) خود را از سر گیرد. پس از دو هفته، تا حدی که فرد احساس ناراحتی نمی کند می تواند به فعالیت های شدید تری مانند ورزش کردن بپردازد.

درد ناشی از این جراحی معمولا خفیف است اما ممکن است برای چند روز یا چند هفته ادامه داشته باشد. ممکن است، پزشک برای مدتی کوتاه پس از جراحی دارو های مسکن را برای فرد تجویز کند. پس از آن، احتمال دارد پزشک مصرف دارو های مسکن بدون نسخه را مانند استامینوفن (تیلنول و…) یا ایبو پروفن (آدویل، موترین IB و…) برای تسکین درد توصیه کند.

ممکن است، پزشک به فرد توصیه کند تا برای مدتی از داشتن رابطه جنسی اجتناب کند. اغلب اوقات، چندین ماه پس از جراحی طول خواهد کشید تا بهبود کیفیت اسپرم ها در آزمایش منی قابل رویت شود. این به این علت است که حدودا 3 ماه طول می کشد تا اسپرم های جدید تشکیل شوند.

انجام جراحی باز با استفاده از میکروسکوپ و روش ساب اینگوئینال (واریکوسلکتومی ساب اینگوئینال به روش ریز جراحی) در مقایسه با دیگر روش های جراحی بالاترین میزان موفقیت را دارد.

2- جراحی لاپاراسکوپیک

در این روش جراح برشی کوچک در ناحیه شکم ایجاد کرده و جهت دیدن و ترمیم واریکوسل یک ابزار کوچک را از طریق این برش به داخل بدن وارد می کند. این فرایند نیازمند بیهوشی عمومی است.

جراحی لاپاراسکوپیک

3- آمبولیزاسیون زیر پوستی (پرکوتانئوس)

در این روش رادیولوژیست لوله ای را به درون وریدی در کشاله ران یا گردن وارد می کنند تا ابزار ها بتوانند از طریق آن عبور داده شوند. پزشک به وسیله مشاهده عروق متورم شده بر روی یک نمایشگر در جای مناسب کویل یا یک محلولی را رها می کند که سبب ایجاد بافت اسکار (جای زخم) می شود. با این کار در سیاهرگ های بیضه یک انسداد ایجاد شده و جریان خون رونده به بیضه ها مختل شود. در نتیجه این مختل شدن جریان خون، واریکوسل درمان می شود. شیوع استفاده از این فرایند هم اندازه با جراحی نیست.

اغلب دو روز پس از آمبولیزاسیون فرد می تواند به سر کار بازگردد. پس از 7 تا 10 روز می توان ورزش کردن را شروع کرد.

آیا رابطه جنسی فرد پس از درمان تغییر می کند؟

عملکرد جنسی در هر کدام از روش های درمانی تفاوتی ندارد. در صورتی که فرد مدت زمان توصیه شده را برای التیام یافتن صبر کند، رابطه جنسی بعد از درمان واریکوسل ،با درد همراه نخواهد بود.

مراقبت های پس از درمان واریکوسل

ممکن است فرد به مدت چند روز در بیضه خود احساس درد داشته باشد. پس از ترمیم واریکوسل، وجود تورمی خفیف در ناحیه بیضه عادی است. برای کمک به رفع این تورم می توان یک بسته یخ (یا یک بسته برنج یا نخود فرنگی یخ زده) را در حوله ای نازک پیچید و بر روی آن ناحیه قرار داد. این کار در هر بار نباید به مدت بیش از 20 دقیقه انجام شود. فرد باید استراحتی 2 تا 3 روزه را برنامه ریزی کند.

مراقبت های بعد از درمان واریکوسل

عوارض درمان واریکوسل

خطرات و عوارض احتمالی این فرایند ها شامل موارد زیر می شوند:

 • هماتوم (لخته خون)
 • عفونت
 • تجمع مایعات در اطراف بیضه (هیدروسل)
 • آسیب عصبی به ناحیه کشاله ران یا کیسه بیضه
 • آسیب به بافت یا ساختار های کیسه بیضه
 • آسیب به شریان های خون رسان به بیضه ها
 • خطرات بیهوشی عمومی (در صورت استفاده)
 • آسیب به ساختار های شکمی (جراحی لاپاراسکوپیک)

بهترین روش درمان واریکوسل

امروزه عمل میکروسرجری و جدا کردن رگ های سالم از رگ های خراب شده زیر میکروسکوپ و بزرگ نمائی با استفاده از لوب و یا میکروسکوپ و عمل لاپاراسکوپی، دو روش طلائی درمان واریکوسل می باشند که با این روش ها شانس عوارض عمل از قبیل کوچک شدن بیضه و آب آوردن آن بسیار پایین می باشد. عمل جراحی واریکوسل سرپایی بوده و بدون بستری بوده و بعد از چند ساعت شما از بیمارستان مرخص خواهید شد.

واریکوسل

آیا میزان اسپرم پس از درمان واریکوسل تغییر میکند؟

در هر دو روش، جراحی و آمبولیزاسیون واریکوسل می توانند شمار و کیفیت اسپرم ها را بهبود بخشند. در حالی که ظرف 1 تا 2 هفته پس از آمبولیزاسیون واریکوسل و 4 هفته پس از جراحی فرد می تواند فعالیت عادی جنسی خود را از سر گیرد اما حدودا 3 ماه زمان لازم است تا بهبودی قابل ملاحظه ای در شمار و کیفیت اسپرم ها دیده شود.

این به این دلیل است که حدودا 3 ماه طول می کشد تا اسپرم های جدید تشکیل شوند. در صورتی که فرد به انجام آمبولیزسیون واریکوسل به عنوان درمانی غیر جراحی علاقه مند است قدم بعدی یافتن یک رادیولوژیست مداخله ای در محل زندگی خود می باشد. فرد باید یک جلسه مشاوره با رادیولوژیست ترتیب دهد تا سابقه پزشکی او بررسی شده و مناسب بودن این روش غیر تهاجمی برای او تعیین شود.

توصیه های قبل از درمان واریکوسل

1- قبل از عمل درمان واریکوسل حتماً آزمایشات خون و فاکتورهای انعقادی باید انجام گردد.

2- در صورت درمان واریکوسل و مصرف آسپرین و داروهای رقیق کننده خون از قبیل پلاویکس و دی پیریدامل و بروفن و … حتماً یک هفته قبل با نظر پزشک معالجتان آن را باید قطع کنید.

3- چون اغلب جراحی های درمان واریکوسل با بی حسی نخاعی و یا بیهوشی عمومی انجام می شود جهت اطمینان از تحمل عمل در صورتیکه بالای 50 سال هستید باید دکتر قلب قبل از عمل شما را ویزیت و آمادگی شما را برای عمل به دکتر معالجتان تأیید نمایند.

4- جهت جلوگیری از عفونت های پوستی درمان واریکوسل محل عمل بهتر است چند روز قبل از عمل ناحیه عمل را از موهای زائد پاک نمایید.

5- هر گونه سابقه بیماری خاص از قبیل دیابت، صرع، حساسیت داروئی خاص و غیره را بلافاصله به پزشک معالج و دکتر بیهوشی قبل از عمل اطلاع دهید.

6- صبح روز عمل باید کاملاً ناشتا باشید و توصیه می گردد حداقل 8 ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن اجتناب نمائید و با آزمایشات انجام شده و مدارک در بیمارستان و محل عمل حاضر باشید.

دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

4 (80.93%) 43 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۳ آبان ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید ، بنده ۲۴ سالمه و مجرد - و مدت ۶ سال آرایشگرم - تیر ماه سال گذشته به تشخیص پزشک عمل واریکوسل درجه ۲/۵ الی ۳ سمت چپ انجام دادم و درد و تورم بیضه ام خیلی کم شد ، اما طی ۱ ماه اخیر مجدد تورم و درد دارم - سوالم اینه مجدد باید عمل کنم ؟ استمنا باعث عود شدن میشه ؟ هزینه عمل چقدره ؟ و اینکه من هرگونه فعالیت که باعث تشدید عود واریکوسل شده باشه رو ، قطع کردم - بنظرم تنها موضوعی که ممکنه باعث عود شدن باشه ، سرپا وایسادن هنگام کارم هست به مدت ۶-۷ ساعت در روز -- بی نهایت ممنون میشم جواب ۳ پرسشم رو بدید متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
   يك بار عمل كافي است عمل ديگر مطلقا نميخواهد تورم طبيعي است
 • تصویر کاربر مهدي یکشنبه ۳۰ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد

  من ٢٣ سال سن دارم و مدتي بيضه سمت راست من درد گرفته و گاها تير ميكشه

  در همين حين متوجه سه توده در بيضه شدم كه حركت دارند اما يكي از اين ها لمس سفت مانند دارند و دو توده ديگر بزرگ شدن به سرعت و گاها با لمس ناپديد ميشوند

  به متخصص اورواوژي مراجعه كردم و كاملا معاينه كردند و خيلي محكم گفتن كيست هست و توده اي كه سفت هست به بيضه چسبيده نشده و اصلا نگران نباشيد

  حتي با اصرار چند باره من به سونوگرافي گفتن خيالتون راحت و اصلا دكتر اومدن شما هم لازم نبوده

  ممنون ميشم دكتر كرمي راهنمايي كنيد و من خيالم راحت بشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   جواب سونو را بفرستيد ببينم
 • تصویر کاربر حامداصلاني یکشنبه ۲۳ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام واريكوسل با معاينه تسخيص داده ميشه يا سونوگرافي و عكس برداري٢هزينه تقريبي عمل چقد هست و محل عمل روي بيضه است يا زير ناف بالاي الت .تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۳ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   فيلم عمل من در سايتم را ببينيد
 • تصویر کاربر مجید یکشنبه ۱۶ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید، من از بدو تولد بیضه ها داخل شکمم بودن به دلیل آگاهی نداشتن از این موضوع در سن 9 سالگی عمل کردم هر دو تا بیضه هارو ،ولی بیضه چپ در کیسه قرار نگرفت ودر کنار ریشه آلت تناسلی قرار دارد و بیضه راست درون کیسه هست، الان من 30 سال سن دارم و ازدواج کردم و مشکل تعداد اسپرم دارم دو میلیون هست به همین خاطر نابارور هستم ،سوالات من اینه که

  1. آیا من باید عمل کنم بیضه چپ رو و در داخل میشه قرار دهم ؟

  2.آیا بعد از عمل امکان افزایش اسپرم یا کاهش اسپرم هست ؟

  3.برا عمل روش لاپراسکوپی هم وجود دارد ؟

  4.هزینه عمل رو هم اگه بگید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر مجید پنجشنبه ۱۳ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   جواب کن رو چرا نمی دید ؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   كيفيت خيلي پائين است اگر بعد از يك سال اقدام موفق نشديد بيائي معاينه كنم٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
  3. تصویر کاربر مجید جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام آقای دکتر پس بقیه سؤالاتم رو جواب ندادید ،میدونم پایین هست ،دو سال هست اقدام کردیم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   اگر واريكوسل داريد بايد عمل كنيد وگرنه اي وي اف بايد بكنيد
  5. تصویر کاربر مجید شنبه ۱۵ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   واریکسول ندارم دکتر جان، میخوایم اقدام کنیم واسه ای وی اف یا میکرو ،از آنجایی که دکترا میگن باید بیضه ای که بالاست احتمال سرطان و پروستات هست باید عمل کنی ،منم میترسم عمل کنم همین دو میلیون هم ار بین بره ،به نظر شما چیکار کنم ؟
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   اقدام كنيد
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر عليرضا پنجشنبه ۶ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد
  پسر بنده الان ٢ ماه و ٢٠ روز داره، بعد از اينكه متوجه عدم نزول بيضه سمت چپش شديم به دكتر مراجعه كرديم و بعد از انجام سونوگرافي به ما گفتند كه بيضه سمت چپ كاملا اكوژن و اتروفي مي باشد (ابعاد آن ٢/٦*٨/٣ ميليمتر ميباشد)، همچنين ضايعه intratesticular در بيضه چپ ديده نشد.
  و بيضه سمت راست ابعاد و اكوي طبيعي و بدون ضايعه intratesticular مشاهده ميشود.
  mild hydrocele در سمت راست ديده ميشود.
  خواهشا من رو راهنمايي كنيد كه بايد چيكار كنم؟ آيا اين سرطان هستش؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   بايد معاينه كنم٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ تماس
  2. تصویر کاربر عليرضا پنجشنبه ۶ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   دكتر من شهرستان هستم و برام سخته حضوري خدمت برسم
   تويه رباط تلگرامتون عكس يونو رو فرستادم
   ميشه رويه همين توضيحات نظرتون رو بگين
   خواهش ميكنم
   ممنونم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   سونو كنيد بفرستيد ببينم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   منظور عكس سونو نه جواب را
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۲۸ شهریور ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من سونو انجام دادم وارکوسل 28 دارم و 2 ماهه که اقدام به بارداری میکنم ولی هنوز نشده
  مخوام بدونم نیاز به جراحی دارم
  واینکه این واریکوسل در بارداری تاثیر دارد یا نه .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ شهریور ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر عادل چهارشنبه ۲۲ شهریور ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام، بنده دوسال ازدواج كردم، و ١٠ ماه اقدام به بارداري كرديم ولي همسرم باردار نشد، خودم ٣6 سالمه، همسرم٢٨، همسرم ازمايشهاي مربوط به سونو و تخمك گذاري،و پرولاكتين رو دادند، و مشكلي ندارند، من ازمايش اسپرم دادم، تحرك و تعداد اسپرمم خيلي كمه، تعداد، 4.5، و تحرك رو به جلو ١٠، مورفولوژي هم 6٠، سونو بيضه دادم، تشخيص داده شده واريكوسل خفيف دارم، در عكس مشاهده ميكنيد، بنظر شما ، عمل بايد انجام بدهم؟ يا با زالو درماني درست ميشود،؟ آيا اين مشكل در ازمايش اسپرمم خلل ايجاد كرده؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ شهریور ۹۶( 1 سال پیش)
   بايد بيائيد معاينه كنم٢-زمان اقدام ١٨ ماه مداوم است هنوززمان داريد
 • تصویر کاربر محمدرضا جمعه ۱۰ شهریور ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب و احترام
  آقای دکتر بنده به مدت 2 سال از قرص سرترالین(زولفت) 150mg برای درمان افسردگی به دستور پزشک مصرف نموده ام.طی این مدت که این قرص را استفاده نموده ام روز به روز متوجه کاهش حجم و کوچک شدن بیضه دو طرف خود بوده ام.
  از شما خواهشمند هستم که بفرمایید آیا مصرف سرترالین می تواند باعث کوچکی بیضه و کاهش حجم آن گردد؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۰ شهریور ۹۶( 1 سال پیش)
   طبق قانون نه چون هورموني نيست
 • تصویر کاربر م.عیدانی چهارشنبه ۸ شهریور ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  آقای دکتر حدودا هشت ماهه ک با همسرم عقد کردیم
  و یه ماه بعد از عقد درد بیضه داره
  البته چند روز قبل از عقد بیضه درد داشت و دکتر رفت و امپول زد ولی اثری نداشت ولی پماد ویکس زد و فرداش خوب شد
  بعد از یه ماه عقد درد بیضه شروع شده
  دکتر رفت ولی نتونستن تشخیص بدن
  تا اینکه بیمارستان رفتیم و ما رو به دکتر معرفی کرد و تا همسرم رو دید گفت واریکوسل و با آزمایش و سونوگرافی ک دادیم گفتن واریکوسل گرید دو داره و دو طرفه هست
  ما در رشت در بیمارستان آریا عمل رو انجام دادیم
  الان ده روز از عمل گذشته ولی درد بیضه مثل قبل از عمل شروع شده و همسرم خیلی درد داره
  دکترش هم گفته من دردش رو تضمین نمیکنم
  عملش بخاطر باروریه
  اخه بحث یه روز دو روز نیست
  نمیشه ک هر روز درد کشید
  اخه وقتی عمل شده دردش چرا دوباره مثل قبل شروع شده ؟
  اقای دکتر برا درد چکار کنیم ؟
  میشه راهنمایی کنید
  همسرم امیدی به زندگی ندارد
  درد بیضه چگونه رفع میشه؟
  وقتی ما با وجود درد پیش دکتر رفتیم و تشخیص واریکوسل بود پس چرا درد قبلیش باز هم شروع شده
  لطفا راهنمایی کنید ک چه دارویی برا درد استفاده کنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ شهریور ۹۶( 1 سال پیش)
   درمان اين درد فقط بيخيالي است وبس
 • تصویر کاربر پيمان سه شنبه ۱۷ مرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  اقاي دكتر
  بنده اقامجرد٢٧سالهبدون سابقه ي عمل براي ويزيت خدمت يكي از همكارانتون مراجعه كردم
  دكتر محمد جباري
  ايشون برام سونوگرافي از بيضه و ازمايش اسپرم نوشتن در سونو اعلام شد بيضه ها خوبه و گريد ٢ ولي در معاينه گريد ٣

  در ازمايش تعداد ميزان و نوع اسپرم ها خوب بود و قابل قبول و فقط يكم تحرك و فرمودند كم است بعد فرمودند ازمايش بعد از ١هفته تكرار شود نتيجه ازمايش همين صورت بود و تغييري محسوس نبود

  فرمودند صبر كنم تا ازدواج منتج به ناباروي شد عمل كنم
  خدمت همكار ديگتون مراجعه كردم جناب اقاي دكتر فرامرز فرهي
  فرمودند عمل احتياج نيست مگر موجب ناباروري شود

  مجدد خدمت همكارتان اقاي دكتر فرزين وكيل مراجعه كردم
  در ازمايش جديد اعلام كردند ك تحرك هست و دقيقا اعلام كردند اگر قصد ازدواج و بچه دار شدن داري عمل نكن در حال حاظر ميخوام ببينم نظر شما چيست؟!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   من با دكتر اولي موافقم فعلا عمل نكنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر