درمان واریکوسل ،مراقبت ها و توصیه های مهم آن

امروزه عمل میکروسرجری و جدا کردن رگ های سالم از رگ های خراب شده زیر میکروسکوپ و بزرگ نمائی با استفاده از لوب و یا میکروسکوپ و عمل لاپاراسکوپی، دو روش طلائی ترمیم واریکوسل می باشند.

امروزه شایعترین علت ناباروری قابل درمان مردان جوان می باشد. در بیماری واریکوسل دریچه های سیاهرگ های بیضه خراب شده و باعث گشادی رگ ها و اختلال در خونرسانی و کاهش تعداد و حرکت اسپرم ها و افزایش شکل های غیرطبیعی اسپرم شده و لذا باعث ناباروری با منشاء مردانه می گردد.

بر اساس آمار 30-20 درصد مردان جوان واریکوسل دارند.

آیا همه بیماران مبتلا به واریکوسل باید عمل جراحی شوند؟

پاسخ منفی است.

 • اگر یک زوج پس از 18 ماه اقدام به باروری، موثر و موفق به باروری نشدند باید عمل شوند
 • اگر واریکوسل با گرید بالا و درجه 3 در سنین قبل بلوغ تشخیص داده شود جهت جلوگیری از آسیب به سلول های نطفه ساز و کوچکی بیضه باید با عمل جراحی واریکوسل آن را درمان کرد.

آیا واریکوسل درمان داروئی دارد؟

پاسخ منفی است، دارو یا استفاده از زالو درمانی و غیره در درمان واریکوسل موثر نیستند. قطعی ترین روش درمان این رگ های واریسی خراب، جراحی است.

 

روش های درمان واریکوسل چیست؟

1- جراحی باز

این روش درمانی اغلب به صورت بدون بستری و تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود. اغلب، جراح از طریق کشاله ران (ناحیه اینگوئینال یا ساب اینگوئینال) به سیاهرگ دسترسی پیدا می کند. با این حال، ممکن است برشی نیز در ناحیه شکم یا در زیر کشاله ران فرد به وجود آورد.

پیشرفت ها در درمان واریکوسل، به کاهش عوارض پس از جراحی منجر شده است. یکی از این پیشرفت ها استفاده از میکروسکوپ جراحی است. این وسیله جراح را قادر می سازد تا در حین جراحی ناحیه تحت درمان را بهتر مشاهده کند. دیگر پیشرفت در این زمینه، استفاده از سونوگرافی داپلر است که به هدایت این فرایند کمک می کند. ممکن است فرد بتواند پس از دو روز، انجام فعالیت های عادی و غیر استرسی (ملایم) خود را از سر گیرد. پس از دو هفته، تا حدی که فرد احساس ناراحتی نمی کند می تواند به فعالیت های شدید تری مانند ورزش کردن بپردازد.

درد ناشی از این جراحی معمولا خفیف است اما ممکن است برای چند روز یا چند هفته ادامه داشته باشد. ممکن است، پزشک برای مدتی کوتاه پس از جراحی دارو های مسکن را برای فرد تجویز کند. پس از آن، احتمال دارد پزشک مصرف دارو های مسکن بدون نسخه را مانند استامینوفن (تیلنول و…) یا ایبو پروفن (آدویل، موترین IB و…) برای تسکین درد توصیه کند.

ممکن است، پزشک به فرد توصیه کند تا برای مدتی از داشتن رابطه جنسی اجتناب کند. اغلب اوقات، چندین ماه پس از جراحی طول خواهد کشید تا بهبود کیفیت اسپرم ها در آزمایش منی قابل رویت شود. این به این علت است که حدودا 3 ماه طول می کشد تا اسپرم های جدید تشکیل شوند.

انجام جراحی باز با استفاده از میکروسکوپ و روش ساب اینگوئینال (واریکوسلکتومی ساب اینگوئینال به روش ریز جراحی) در مقایسه با دیگر روش های جراحی بالاترین میزان موفقیت را دارد.

2- جراحی لاپاراسکوپیک

در این روش جراح برشی کوچک در ناحیه شکم ایجاد کرده و جهت دیدن و ترمیم واریکوسل یک ابزار کوچک را از طریق این برش به داخل بدن وارد می کند. این فرایند نیازمند بیهوشی عمومی است.

جراحی لاپاراسکوپیک

3- آمبولیزاسیون زیر پوستی (پرکوتانئوس)

در این روش رادیولوژیست لوله ای را به درون وریدی در کشاله ران یا گردن وارد می کنند تا ابزار ها بتوانند از طریق آن عبور داده شوند. پزشک به وسیله مشاهده عروق متورم شده بر روی یک نمایشگر در جای مناسب کویل یا یک محلولی را رها می کند که سبب ایجاد بافت اسکار (جای زخم) می شود. با این کار در سیاهرگ های بیضه یک انسداد ایجاد شده و جریان خون رونده به بیضه ها مختل شود. در نتیجه این مختل شدن جریان خون، واریکوسل درمان می شود. شیوع استفاده از این فرایند هم اندازه با جراحی نیست.

اغلب دو روز پس از آمبولیزاسیون فرد می تواند به سر کار بازگردد. پس از 7 تا 10 روز می توان ورزش کردن را شروع کرد.

آیا رابطه جنسی فرد پس از درمان تغییر می کند؟

عملکرد جنسی در هر کدام از روش های درمانی تفاوتی ندارد. در صورتی که فرد مدت زمان توصیه شده را برای التیام یافتن صبر کند، رابطه جنسی بعد از درمان واریکوسل ،با درد همراه نخواهد بود.

مراقبت های پس از درمان واریکوسل

ممکن است فرد به مدت چند روز در بیضه خود احساس درد داشته باشد. پس از ترمیم واریکوسل، وجود تورمی خفیف در ناحیه بیضه عادی است. برای کمک به رفع این تورم می توان یک بسته یخ (یا یک بسته برنج یا نخود فرنگی یخ زده) را در حوله ای نازک پیچید و بر روی آن ناحیه قرار داد. این کار در هر بار نباید به مدت بیش از 20 دقیقه انجام شود. فرد باید استراحتی 2 تا 3 روزه را برنامه ریزی کند.

مراقبت های بعد از درمان واریکوسل

عوارض درمان واریکوسل

خطرات و عوارض احتمالی این فرایند ها شامل موارد زیر می شوند:

 • هماتوم (لخته خون)
 • عفونت
 • تجمع مایعات در اطراف بیضه (هیدروسل)
 • آسیب عصبی به ناحیه کشاله ران یا کیسه بیضه
 • آسیب به بافت یا ساختار های کیسه بیضه
 • آسیب به شریان های خون رسان به بیضه ها
 • خطرات بیهوشی عمومی (در صورت استفاده)
 • آسیب به ساختار های شکمی (جراحی لاپاراسکوپیک)

بهترین روش درمان واریکوسل

امروزه عمل میکروسرجری و جدا کردن رگ های سالم از رگ های خراب شده زیر میکروسکوپ و بزرگ نمائی با استفاده از لوب و یا میکروسکوپ و عمل لاپاراسکوپی، دو روش طلائی درمان واریکوسل می باشند که با این روش ها شانس عوارض عمل از قبیل کوچک شدن بیضه و آب آوردن آن بسیار پایین می باشد. عمل جراحی واریکوسل سرپایی بوده و بدون بستری بوده و بعد از چند ساعت شما از بیمارستان مرخص خواهید شد.

واریکوسل

آیا میزان اسپرم پس از درمان واریکوسل تغییر میکند؟

در هر دو روش، جراحی و آمبولیزاسیون واریکوسل می توانند شمار و کیفیت اسپرم ها را بهبود بخشند. در حالی که ظرف 1 تا 2 هفته پس از آمبولیزاسیون واریکوسل و 4 هفته پس از جراحی فرد می تواند فعالیت عادی جنسی خود را از سر گیرد اما حدودا 3 ماه زمان لازم است تا بهبودی قابل ملاحظه ای در شمار و کیفیت اسپرم ها دیده شود.

این به این دلیل است که حدودا 3 ماه طول می کشد تا اسپرم های جدید تشکیل شوند. در صورتی که فرد به انجام آمبولیزسیون واریکوسل به عنوان درمانی غیر جراحی علاقه مند است قدم بعدی یافتن یک رادیولوژیست مداخله ای در محل زندگی خود می باشد. فرد باید یک جلسه مشاوره با رادیولوژیست ترتیب دهد تا سابقه پزشکی او بررسی شده و مناسب بودن این روش غیر تهاجمی برای او تعیین شود.

توصیه های قبل از درمان واریکوسل

1- قبل از عمل درمان واریکوسل حتماً آزمایشات خون و فاکتورهای انعقادی باید انجام گردد.

2- در صورت درمان واریکوسل و مصرف آسپرین و داروهای رقیق کننده خون از قبیل پلاویکس و دی پیریدامل و بروفن و … حتماً یک هفته قبل با نظر پزشک معالجتان آن را باید قطع کنید.

3- چون اغلب جراحی های درمان واریکوسل با بی حسی نخاعی و یا بیهوشی عمومی انجام می شود جهت اطمینان از تحمل عمل در صورتیکه بالای 50 سال هستید باید دکتر قلب قبل از عمل شما را ویزیت و آمادگی شما را برای عمل به دکتر معالجتان تأیید نمایند.

4- جهت جلوگیری از عفونت های پوستی درمان واریکوسل محل عمل بهتر است چند روز قبل از عمل ناحیه عمل را از موهای زائد پاک نمایید.

5- هر گونه سابقه بیماری خاص از قبیل دیابت، صرع، حساسیت داروئی خاص و غیره را بلافاصله به پزشک معالج و دکتر بیهوشی قبل از عمل اطلاع دهید.

6- صبح روز عمل باید کاملاً ناشتا باشید و توصیه می گردد حداقل 8 ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن اجتناب نمائید و با آزمایشات انجام شده و مدارک در بیمارستان و محل عمل حاضر باشید.

دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

4 (80.93%) 43 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عادل پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر همسر من زیر نظر یک ارولوژیست هستن و دکتر ایشون به مدت دوماه قرص دادن که مصرف کنند حالا بعد از دوماه گفتن که قرص اثر نداشته باید عمل جراحی انجام دهند این فایل عکس آزمایش اسپرم قبل از مصرف قرص هستhttp://uupload.ir/files/sklu_img_20171216_205705.jpg و این فایل هم عکس بعد از دوماه مصرف قرص میباشدhttp://uupload.ir/files/0ob0_img_20171216_205650.jpg و همچنین همسرم آزمایش تیرویید و هورمونی هم دادند که مشکلی نداشتن بنظر شما جز جراحی راه دیگری هست؟ و اینکه اگر جراحی شود مورد رفع میشود یا خیر؟واقعا نگران این مسئله هستیم لطفا راهنماییمان کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام کن بدون معابنه نظر نمیدهم در خدمتم
 • تصویر کاربر بیرام پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر قبلا فرمودید عمل دوم واریکوسل انجام ندم.بیش از یکساله عمل کردم آزمایش اسپرم هم کم نشون میده قبل عمل تقریبا نرمال بودم وهمسرم هم یکبار حامله شده وسقط شده است حال به نطرتان بنده چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر مجید چهارشنبه ۲۲ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت دکتر کرمی بزرگوار. سال 94 با درد واریکوسل خدمتتون رسیدم . با دیدن آزمایشات فرمودین احتیاج بعمل نیست ولی مدتی هستش دردم بسیار طاقت فرسا شده لطف کنید راهنمایی کنید من چه کار باید بکنم آیا دوباره بیام مطب یا بیمارستان. از درد بسیار کرج رفتم دکتر آقای دکتر گفتن سریع باید عمل کنم اما چون پدرم هم از بیماران شماست و شما بسیار حاذق هستید خواستم نظر شما را بدونم . خیلی خیلی بزرگواری می کنید من را راهنمایی کنید. عزتتون مستدام . مجید زارع کهن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهرداد جمعه ۲۴ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ؛
  بنده 18 سال سن دارم و چند سالی بود که واریکوسل داشتم ولی نمیدونستم چیه که شریور ماه امسال متوجه بیماری شدم چون امسال قراره کنکور بدم نمیخوام وقفه ای تو مطالعه پیش بیاد اگر تابستان سال آینده عمل کنم آیا مشکلی به وجود نمیاد؟ واینکه توی بعد عمل سیاهرگ ها از بین میشن یا نه همچنین میخواستم بدونم وقتی یک بیضه دچار واریکوسل شده بیضه بعدی مگه پنجاه درصد اسپرم رو نمیسازه ؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر مهرداد چهارشنبه ۲۲ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سپاس فراوان جناب دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   تشکر
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۱۹ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر عصب لوله اسپرم که قطع شده امکان نداره با دارو رفع بشه مشکلم؟؟غیر از ای وی اف راه دیگه ای نیس؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۹ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۳ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر کرمی...امیدوارم حالتون خوب باشه...من 22 سال سن دارم و واریکوسل دارم...پارسال که دکتر رفتم و معاینه شدم گفتن که نیاز به عمل نداره و برام آزمایش منی هم نوشتن که اسپرم هام خداروشکر مشکلی نداشت...ولی الان که این پستاتون رو تو کانال میبینم بازم نگران میشم که نکنه خدایی نکرده نابارور بشم...میشه کمکم کنید؟؟؟آیا عمل لازم دارم یا خیر؟...و خودم به شخصه فهمیدم که ورزش کردن به خصوص دویدن در بهبود واریکوسل تاثیرگذاره...مرسی😊
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   باید معاینه کنم
 • تصویر کاربر صادقی جمعه ۲۴ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام بنده جوان۲۷ساله ومجردهستم سال ۸۷عمل واریکوسل چپ وراست انجام دادم هنوز درد بیضه چپ وراست رادارم بعداز عمل چندبار آزمایش اسپرم انجام دادم علت درد زیاد چیست لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   این درد درمان ندارد اهمیت ندهید
  2. تصویر کاربر صادقی پنجشنبه ۱۶ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   خب علت این درد چیست درد بیضعه به کمروپا چپ میزنه
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   اسپاسمهای عصبی است اهمیت ندهید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سمیه جمعه ۲۴ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  همسر من یکبار آزمایش اسپرم دادن که تعداد اسپرم 2.34 بود..حرکت پیشرونده و غیر پیشرونده 58{44338ab371d95ea5832471be88c6e90a887526311e3bef4d2e569ae6b820b654}و 60 درصد نرمال بود..در معاینه فیزیکی دکتر گفتن تا حدودی بیضه ها کوچیکن و دارو دادن. سوال من اینه امیدی به بچه دار شدن هست؟
  1. تصویر کاربر سمیه یکشنبه ۱۲ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   لطفا اگر امکان داره سوال من رو جواب بدین. ممنون میشم
  2. تصویر کاربر سمیه دوشنبه ۱۳ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   من هیچ پاسخی دریافت نکردم
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۶ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   شما باید ۱۸ماه نزدیکی بدون جلوگیری بکنید تا مشخص شود بچه دار میشوید یا نه؟با ازمایش تنها مشخص نمیشود
  4. تصویر کاربر سمیه پنجشنبه ۱۶ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   خب آخه گفته میشه تعداد اسپرم باید زیر 20 میلیون نباشه وگرنه ناباروری محسوب میشه. یعنی الان نیاز به اقدام درمانی نیست؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   باروری ارتباطی ندارد باید اقدام نکنید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۵ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  Ka:
  چندروزیش به بیضه سمت چپ آسیب میرسه همون لحظه درد شدید داشت که از 10 دقیقه درد ازبین رفت ولی بعدش بیضه سمت چپ سفت شد و ورم کرده دست میزنم درد نداره مگر خیلی دستکاری بشه فشار بیشتری بیارم درد داره اما سفتی و بزرگتر شدن همچنان داره و گاهی اوقات زمان ایستادن تیر کشیدن از ران پاها به سمت بالا و پشت دارم با دراز کشیدن خوب میشه سونو گرافی انجام دادم هیدوسل و عیره نیست و توده هایی ریز که پخش هستند نشون میده که اطرافش گرفتن .قبلا این سفتی و ورم نداشتم
  1. تصویر کاربر علی جمعه ۲۶ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
   پاسخ چی شد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
   سریعا شنبه فردا ساعت ۵عصر بیایید ویزیت کنم اورژانس است
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ بفرمایید دکتر گفته
  4. تصویر کاربر علی جمعه ۲۶ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
   دکتر متاسفانه شهرستانم و دکترم گفته بازم برم سونوگرافی انجام بدم جایی دیگه و آزمایش بدم هنوز جوابش نیومده یک هفته دیگه جوابش آماده میشه
  5. تصویر کاربر علی جمعه ۲۶ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
   بازم برم سونو بدم احتمال شما چیه ؟؟برداشتن بیضه؟؟
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
   نه این احتمال بالا تومور است باید عمل کنید
  7. تصویر کاربر علی شنبه ۲۷ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
   واقعا همیجور یک دفعه در عرض 5 روز بخاطر یک ضربه نه سابقه خانوادگی نه چیزی امکان داره؟؟
  8. تصویر کاربر علی شنبه ۲۷ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
   اگه جواب آزمایش خون خوب بود بازم تشخیص به تومور و برداشتن میدین؟؟
  9. تصویر کاربر علی شنبه ۲۷ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
   راه دیگه ای نیست نمونه گیری دیگه ای نداره ؟؟سونو و آزمایش خون کفایت میکنه برای تشخیص و اقدامات بعدی ؟؟
  10. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سریعا باید عمل کنید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  11. نمایش سایر 9 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۶ آبان ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر،
  حقیقتش من آلتم به سبب دلالیلی نامعلوم کمی انحراف به سمت راست داره، درضمن احساس میکنم بیضه هام یکم کوچیکه مخصوصا بیضه چپ وکمی احساس یا نمیدونم اینا شاید وسواس باشه، میخواستم طبق تصاویر کلی نظر بدید، و من رو از نگرانی دربیارید.
  دوماه دیگه عروسیمه
  طول آلت 13
  قطر 11 سانتی متر است.
  باتشکر فراوان نظر کلی درباره درصورت وجود واریکوسل و انحراف آلت.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
   نیاز به جراحی ندارد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر