درمان واریکوسل ،مراقبت ها و توصیه های مهم آن

امروزه عمل میکروسرجری و جدا کردن رگ های سالم از رگ های خراب شده زیر میکروسکوپ و بزرگ نمائی با استفاده از لوب و یا میکروسکوپ و عمل لاپاراسکوپی، دو روش طلائی ترمیم واریکوسل می باشند.

امروزه شایعترین علت ناباروری قابل درمان مردان جوان می باشد. در بیماری واریکوسل دریچه های سیاهرگ های بیضه خراب شده و باعث گشادی رگ ها و اختلال در خونرسانی و کاهش تعداد و حرکت اسپرم ها و افزایش شکل های غیرطبیعی اسپرم شده و لذا باعث ناباروری با منشاء مردانه می گردد.

بر اساس آمار 30-20 درصد مردان جوان واریکوسل دارند.

آیا همه بیماران مبتلا به واریکوسل باید عمل جراحی شوند؟

پاسخ منفی است.

 • اگر یک زوج پس از 18 ماه اقدام به باروری، موثر و موفق به باروری نشدند باید عمل شوند
 • اگر واریکوسل با گرید بالا و درجه 3 در سنین قبل بلوغ تشخیص داده شود جهت جلوگیری از آسیب به سلول های نطفه ساز و کوچکی بیضه باید با عمل جراحی واریکوسل آن را درمان کرد.

آیا واریکوسل درمان داروئی دارد؟

پاسخ منفی است، دارو یا استفاده از زالو درمانی و غیره در درمان واریکوسل موثر نیستند. قطعی ترین روش درمان این رگ های واریسی خراب، جراحی است.

 

روش های درمان واریکوسل چیست؟

1- جراحی باز

این روش درمانی اغلب به صورت بدون بستری و تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود. اغلب، جراح از طریق کشاله ران (ناحیه اینگوئینال یا ساب اینگوئینال) به سیاهرگ دسترسی پیدا می کند. با این حال، ممکن است برشی نیز در ناحیه شکم یا در زیر کشاله ران فرد به وجود آورد.

پیشرفت ها در درمان واریکوسل، به کاهش عوارض پس از جراحی منجر شده است. یکی از این پیشرفت ها استفاده از میکروسکوپ جراحی است. این وسیله جراح را قادر می سازد تا در حین جراحی ناحیه تحت درمان را بهتر مشاهده کند. دیگر پیشرفت در این زمینه، استفاده از سونوگرافی داپلر است که به هدایت این فرایند کمک می کند. ممکن است فرد بتواند پس از دو روز، انجام فعالیت های عادی و غیر استرسی (ملایم) خود را از سر گیرد. پس از دو هفته، تا حدی که فرد احساس ناراحتی نمی کند می تواند به فعالیت های شدید تری مانند ورزش کردن بپردازد.

درد ناشی از این جراحی معمولا خفیف است اما ممکن است برای چند روز یا چند هفته ادامه داشته باشد. ممکن است، پزشک برای مدتی کوتاه پس از جراحی دارو های مسکن را برای فرد تجویز کند. پس از آن، احتمال دارد پزشک مصرف دارو های مسکن بدون نسخه را مانند استامینوفن (تیلنول و…) یا ایبو پروفن (آدویل، موترین IB و…) برای تسکین درد توصیه کند.

ممکن است، پزشک به فرد توصیه کند تا برای مدتی از داشتن رابطه جنسی اجتناب کند. اغلب اوقات، چندین ماه پس از جراحی طول خواهد کشید تا بهبود کیفیت اسپرم ها در آزمایش منی قابل رویت شود. این به این علت است که حدودا 3 ماه طول می کشد تا اسپرم های جدید تشکیل شوند.

انجام جراحی باز با استفاده از میکروسکوپ و روش ساب اینگوئینال (واریکوسلکتومی ساب اینگوئینال به روش ریز جراحی) در مقایسه با دیگر روش های جراحی بالاترین میزان موفقیت را دارد.

2- جراحی لاپاراسکوپیک

در این روش جراح برشی کوچک در ناحیه شکم ایجاد کرده و جهت دیدن و ترمیم واریکوسل یک ابزار کوچک را از طریق این برش به داخل بدن وارد می کند. این فرایند نیازمند بیهوشی عمومی است.

جراحی لاپاراسکوپیک

3- آمبولیزاسیون زیر پوستی (پرکوتانئوس)

در این روش رادیولوژیست لوله ای را به درون وریدی در کشاله ران یا گردن وارد می کنند تا ابزار ها بتوانند از طریق آن عبور داده شوند. پزشک به وسیله مشاهده عروق متورم شده بر روی یک نمایشگر در جای مناسب کویل یا یک محلولی را رها می کند که سبب ایجاد بافت اسکار (جای زخم) می شود. با این کار در سیاهرگ های بیضه یک انسداد ایجاد شده و جریان خون رونده به بیضه ها مختل شود. در نتیجه این مختل شدن جریان خون، واریکوسل درمان می شود. شیوع استفاده از این فرایند هم اندازه با جراحی نیست.

اغلب دو روز پس از آمبولیزاسیون فرد می تواند به سر کار بازگردد. پس از 7 تا 10 روز می توان ورزش کردن را شروع کرد.

آیا رابطه جنسی فرد پس از درمان تغییر می کند؟

عملکرد جنسی در هر کدام از روش های درمانی تفاوتی ندارد. در صورتی که فرد مدت زمان توصیه شده را برای التیام یافتن صبر کند، رابطه جنسی بعد از درمان واریکوسل ،با درد همراه نخواهد بود.

مراقبت های پس از درمان واریکوسل

ممکن است فرد به مدت چند روز در بیضه خود احساس درد داشته باشد. پس از ترمیم واریکوسل، وجود تورمی خفیف در ناحیه بیضه عادی است. برای کمک به رفع این تورم می توان یک بسته یخ (یا یک بسته برنج یا نخود فرنگی یخ زده) را در حوله ای نازک پیچید و بر روی آن ناحیه قرار داد. این کار در هر بار نباید به مدت بیش از 20 دقیقه انجام شود. فرد باید استراحتی 2 تا 3 روزه را برنامه ریزی کند.

مراقبت های بعد از درمان واریکوسل

عوارض درمان واریکوسل

خطرات و عوارض احتمالی این فرایند ها شامل موارد زیر می شوند:

 • هماتوم (لخته خون)
 • عفونت
 • تجمع مایعات در اطراف بیضه (هیدروسل)
 • آسیب عصبی به ناحیه کشاله ران یا کیسه بیضه
 • آسیب به بافت یا ساختار های کیسه بیضه
 • آسیب به شریان های خون رسان به بیضه ها
 • خطرات بیهوشی عمومی (در صورت استفاده)
 • آسیب به ساختار های شکمی (جراحی لاپاراسکوپیک)

بهترین روش درمان واریکوسل

امروزه عمل میکروسرجری و جدا کردن رگ های سالم از رگ های خراب شده زیر میکروسکوپ و بزرگ نمائی با استفاده از لوب و یا میکروسکوپ و عمل لاپاراسکوپی، دو روش طلائی درمان واریکوسل می باشند که با این روش ها شانس عوارض عمل از قبیل کوچک شدن بیضه و آب آوردن آن بسیار پایین می باشد. عمل جراحی واریکوسل سرپایی بوده و بدون بستری بوده و بعد از چند ساعت شما از بیمارستان مرخص خواهید شد.

واریکوسل

آیا میزان اسپرم پس از درمان واریکوسل تغییر میکند؟

در هر دو روش، جراحی و آمبولیزاسیون واریکوسل می توانند شمار و کیفیت اسپرم ها را بهبود بخشند. در حالی که ظرف 1 تا 2 هفته پس از آمبولیزاسیون واریکوسل و 4 هفته پس از جراحی فرد می تواند فعالیت عادی جنسی خود را از سر گیرد اما حدودا 3 ماه زمان لازم است تا بهبودی قابل ملاحظه ای در شمار و کیفیت اسپرم ها دیده شود.

این به این دلیل است که حدودا 3 ماه طول می کشد تا اسپرم های جدید تشکیل شوند. در صورتی که فرد به انجام آمبولیزسیون واریکوسل به عنوان درمانی غیر جراحی علاقه مند است قدم بعدی یافتن یک رادیولوژیست مداخله ای در محل زندگی خود می باشد. فرد باید یک جلسه مشاوره با رادیولوژیست ترتیب دهد تا سابقه پزشکی او بررسی شده و مناسب بودن این روش غیر تهاجمی برای او تعیین شود.

توصیه های قبل از درمان واریکوسل

1- قبل از عمل درمان واریکوسل حتماً آزمایشات خون و فاکتورهای انعقادی باید انجام گردد.

2- در صورت درمان واریکوسل و مصرف آسپرین و داروهای رقیق کننده خون از قبیل پلاویکس و دی پیریدامل و بروفن و … حتماً یک هفته قبل با نظر پزشک معالجتان آن را باید قطع کنید.

3- چون اغلب جراحی های درمان واریکوسل با بی حسی نخاعی و یا بیهوشی عمومی انجام می شود جهت اطمینان از تحمل عمل در صورتیکه بالای 50 سال هستید باید دکتر قلب قبل از عمل شما را ویزیت و آمادگی شما را برای عمل به دکتر معالجتان تأیید نمایند.

4- جهت جلوگیری از عفونت های پوستی درمان واریکوسل محل عمل بهتر است چند روز قبل از عمل ناحیه عمل را از موهای زائد پاک نمایید.

5- هر گونه سابقه بیماری خاص از قبیل دیابت، صرع، حساسیت داروئی خاص و غیره را بلافاصله به پزشک معالج و دکتر بیهوشی قبل از عمل اطلاع دهید.

6- صبح روز عمل باید کاملاً ناشتا باشید و توصیه می گردد حداقل 8 ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن اجتناب نمائید و با آزمایشات انجام شده و مدارک در بیمارستان و محل عمل حاضر باشید.

دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

4 (80.93%) 43 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدرضا جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من الان ۵سال است که ازدواج کردم وتابه حال ۳بارعمل واریکوسل انجام دادم یه بارطرف چپ یه بارهردوطرف ویه باردوباره طرف چپ والان بازم بآنجام سنوگرافی کالرداپلربازدرطرف چپم واریکوسل دارم به اندازه ۳میلیمتروباکالرداپلرریفلاکس به مدت ۴و۵ثانیه هست ودکترابازمیگن بایدعمل شم میشه کمکم کنیدچیکارکنم آخه درطرف چپم خیلی درددارم حتی وقتی دردمیگیره رگ های بیضه چپم کلف میشه وبالمس کردن خیلی واضح هست لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 10 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من پسری 26ساله هستم قبلا واریکوسل عمل کردم اما سمت چپ بوده اما الان چند روزی هست که درد بیضه در سمت راست را احساس میکنم
  می خواهم بدونم این امکان است که واریکوسل باشه
  چون دکتر گفت هر کس یک بار واریکوسل عمل کنه امکان نداره مجددا واریکوسل بگیره .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 10 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمدحسین دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید ببخشید مزاحم وقتتون می شوم . من یک نوجوان 14ساله هستم از استان قم . من یک دفعه ای که اب مذی از من خارج شدم به حمام رفتم و وقتی بیرون امدم متوجه شدم ابی بی رنگ از من خارج می شود . حدود یک ماه است از بعد از ادرار این اب به اندازه کم خارج می شود . به دکتر که مراجعه کردیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 10 ماه پیش)
   اهمیت نده مهم نیست
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۷ مهر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آزمایش اسپرم دادم و نگران شکل بد اسپرم هستم. مئشه راهنمایی کنید؟ ممنون
  Motility 55, progressive 45, non progressive 10, immotile 45.
  Viscosity normal, agglutinathon normal, volume 3.4 , wbc/hpf 1 ,
  Abstinence time , day3,
  concentiation milion/ml 50. total count milion /ml 170.000
  Morphologie report:
  Abnormal 98
  A.-HEAD 98
  A.neck 20
  A.tail 11
  Immature 5,
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ مهر ۹۷( 10 ماه پیش)
   حركت كم است
 • تصویر کاربر فرزاد شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر، من ۶ ماه پیش عمل واریکسل کردم دوطرفه به گفته ایشون سمت راست گرید ۲ سمت چپ گرید ۴ ، دکترم گفتند امکان عود هست ولی اگر لود کنه گرید دو ، امروز دوباره پبش ایشون رفتم و گفتن عود کرده گرید ۳ و گفتن باید عمل کنی ایندفعه از روی بیضه ، واقعا دیوانه دارم میشم نمیدونم چیکار کنم ، اگر میشه کمک کنید ، هرچند حس میکنم باید حضوریم خدمتتون برسم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   نيازي به عمل مجدد ميست
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۳ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.وقت بخیر.
  لطفا نظر خودتون رو راجع به آزمایش بنده بفرمایید.30 ساله و مجرد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   عالي است
  2. تصویر کاربر امیر جمعه ۱۲ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام مجدد و خسته نباشید
   جناب کرمی من واریکوسل خفیف دارم و در سوال قبل فراموش کردم بگم.
  3. تصویر کاربر امیر جمعه ۱۲ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام مجدد و خسته نباشید
   جناب کرمی من واریکوسل خفیف دارم و در سوال قبل فراموش کردم بگم.
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر هادی دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر آیا عمل واریکوسلی که توسط شما انجام میشه درمان قطعیه یا برگشت داره وهزینه عمل چقد
  باتشکر .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   بیایید معاینه کنم۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.پسر 23ساله هستم که تازه میخوام نامزد کنم.از بچگی تخم راستم بزرگتر بود نسبت به چپ.دیروز رفتم دکتر گفت تخم چپت واریکوسل داره.تخم راستت هم چیزی نیست فقط اب انداخته.ازمایش برام نوشت برای واریسکول که جوابش اینه.
  2/50(Volume(ml
  Color Gray &White
  Viscosity normal
  Dilution(min 25
  PH 7.0
  Mucus notseen
  Wbc 0_1
  Rbc 0_1
  Epithelial 0_1
  Agglutination not seen
  Concenteration 4.77
  A+B(pR 20
  C(np 13
  D(IM 67
  A+B+C 32
  Norm 36
  Pathology 64
  Head 84
  Neck 6
  ERC defects 0
  Tail 9
  البته من یک روزو نصف بعد از تخلیه منی قبل ازمایش دادم این بود جوابش.و خیلی سردرگممم کمکم کنید یا بچه دار نمیشم‌من؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر سعید جمعه ۲۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   اقای دکتر جواب لطفا
  2. تصویر کاربر سعید جمعه ۲۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   اقای دکتر جواب لطفا
  3. تصویر کاربر سعید جمعه ۲۲ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   اقای دکتر جواب لطفا
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   حرکت کم تست بیایید ببینم
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرامحمودی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام واحترام -همسر من واریکوسل دوطرفه درجه 3داشت عمل کردن وجواب آزمایش اسپرم بعد3ماه خوب بود یعنی دکترش گفت جواب آزمایش نرماله بعد7ماه بچه دارنشدن دوباره رفتیم یه دکتر متخصص ارولوژی دیگه ازمایش اسپرم دادن وجوابش خوب بود ولی دکتر سونوکرد گفت عود کرده ودوباره واریکوسل دوطرفه درجه 3 داره ،اقای دکتر گفتن دوباره با وجود ازمایش اسپرم خوب باید عمل کنن Tتا واریکوسل برطرف بشه بچه دارشین ،موندم چیکار کنیم میشه بی زحمت نظرتون, بگین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   یک بار عمل کافی است اگر جواب ندهد باید ای وی اف کنید
 • تصویر کاربر ایمان شنبه ۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  بنده ۴ سال پیش عمل واریکوسل انجام داده ام
  مدتیست از ناحیه بیضه ها دچار درد شده ام
  متاهلم.
  پس از مراجعه به دکتر و اراعه ازمایش اسپرم و سونوگرافی مشخص شد واریکوسل گرید ۱دارم.
  دکتر گفت نیازی به عمل نیست و به مرور زمان بهبود خواهد یافت و کپسول سلکوکسیب ۱۰۰تجویز کرد.

  میخواستم بپرسم آیا واقعا نیازی به عمل نیست و بهبود خواهم یافت؟

  از چه کارهایی باید پرهیز کنم ٫ ایا ورزش کردن برایم مضر است؟

  چه چیزی یا کار به درمان و تسکین درد کمک میکند؟

  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   يك بار عمل كافي تست نياز. به اقدام بعدي نيست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر