درمان واریکوسل ،مراقبت ها و توصیه های مهم آن

امروزه عمل میکروسرجری و جدا کردن رگ های سالم از رگ های خراب شده زیر میکروسکوپ و بزرگ نمائی با استفاده از لوب و یا میکروسکوپ و عمل لاپاراسکوپی، دو روش طلائی ترمیم واریکوسل می باشند.

امروزه شایعترین علت ناباروری قابل درمان مردان جوان می باشد. در بیماری واریکوسل دریچه های سیاهرگ های بیضه خراب شده و باعث گشادی رگ ها و اختلال در خونرسانی و کاهش تعداد و حرکت اسپرم ها و افزایش شکل های غیرطبیعی اسپرم شده و لذا باعث ناباروری با منشاء مردانه می گردد.

بر اساس آمار 30-20 درصد مردان جوان واریکوسل دارند.

آیا همه بیماران مبتلا به واریکوسل باید عمل جراحی شوند؟

پاسخ منفی است.

 • اگر یک زوج پس از 18 ماه اقدام به باروری، موثر و موفق به باروری نشدند باید عمل شوند
 • اگر واریکوسل با گرید بالا و درجه 3 در سنین قبل بلوغ تشخیص داده شود جهت جلوگیری از آسیب به سلول های نطفه ساز و کوچکی بیضه باید با عمل جراحی واریکوسل آن را درمان کرد.

آیا واریکوسل درمان داروئی دارد؟

پاسخ منفی است، دارو یا استفاده از زالو درمانی و غیره در درمان واریکوسل موثر نیستند. قطعی ترین روش درمان این رگ های واریسی خراب، جراحی است.

 

روش های درمان واریکوسل چیست؟

1- جراحی باز

این روش درمانی اغلب به صورت بدون بستری و تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود. اغلب، جراح از طریق کشاله ران (ناحیه اینگوئینال یا ساب اینگوئینال) به سیاهرگ دسترسی پیدا می کند. با این حال، ممکن است برشی نیز در ناحیه شکم یا در زیر کشاله ران فرد به وجود آورد.

پیشرفت ها در درمان واریکوسل، به کاهش عوارض پس از جراحی منجر شده است. یکی از این پیشرفت ها استفاده از میکروسکوپ جراحی است. این وسیله جراح را قادر می سازد تا در حین جراحی ناحیه تحت درمان را بهتر مشاهده کند. دیگر پیشرفت در این زمینه، استفاده از سونوگرافی داپلر است که به هدایت این فرایند کمک می کند. ممکن است فرد بتواند پس از دو روز، انجام فعالیت های عادی و غیر استرسی (ملایم) خود را از سر گیرد. پس از دو هفته، تا حدی که فرد احساس ناراحتی نمی کند می تواند به فعالیت های شدید تری مانند ورزش کردن بپردازد.

درد ناشی از این جراحی معمولا خفیف است اما ممکن است برای چند روز یا چند هفته ادامه داشته باشد. ممکن است، پزشک برای مدتی کوتاه پس از جراحی دارو های مسکن را برای فرد تجویز کند. پس از آن، احتمال دارد پزشک مصرف دارو های مسکن بدون نسخه را مانند استامینوفن (تیلنول و…) یا ایبو پروفن (آدویل، موترین IB و…) برای تسکین درد توصیه کند.

ممکن است، پزشک به فرد توصیه کند تا برای مدتی از داشتن رابطه جنسی اجتناب کند. اغلب اوقات، چندین ماه پس از جراحی طول خواهد کشید تا بهبود کیفیت اسپرم ها در آزمایش منی قابل رویت شود. این به این علت است که حدودا 3 ماه طول می کشد تا اسپرم های جدید تشکیل شوند.

انجام جراحی باز با استفاده از میکروسکوپ و روش ساب اینگوئینال (واریکوسلکتومی ساب اینگوئینال به روش ریز جراحی) در مقایسه با دیگر روش های جراحی بالاترین میزان موفقیت را دارد.

2- جراحی لاپاراسکوپیک

در این روش جراح برشی کوچک در ناحیه شکم ایجاد کرده و جهت دیدن و ترمیم واریکوسل یک ابزار کوچک را از طریق این برش به داخل بدن وارد می کند. این فرایند نیازمند بیهوشی عمومی است.

جراحی لاپاراسکوپیک

3- آمبولیزاسیون زیر پوستی (پرکوتانئوس)

در این روش رادیولوژیست لوله ای را به درون وریدی در کشاله ران یا گردن وارد می کنند تا ابزار ها بتوانند از طریق آن عبور داده شوند. پزشک به وسیله مشاهده عروق متورم شده بر روی یک نمایشگر در جای مناسب کویل یا یک محلولی را رها می کند که سبب ایجاد بافت اسکار (جای زخم) می شود. با این کار در سیاهرگ های بیضه یک انسداد ایجاد شده و جریان خون رونده به بیضه ها مختل شود. در نتیجه این مختل شدن جریان خون، واریکوسل درمان می شود. شیوع استفاده از این فرایند هم اندازه با جراحی نیست.

اغلب دو روز پس از آمبولیزاسیون فرد می تواند به سر کار بازگردد. پس از 7 تا 10 روز می توان ورزش کردن را شروع کرد.

آیا رابطه جنسی فرد پس از درمان تغییر می کند؟

عملکرد جنسی در هر کدام از روش های درمانی تفاوتی ندارد. در صورتی که فرد مدت زمان توصیه شده را برای التیام یافتن صبر کند، رابطه جنسی بعد از درمان واریکوسل ،با درد همراه نخواهد بود.

مراقبت های پس از درمان واریکوسل

ممکن است فرد به مدت چند روز در بیضه خود احساس درد داشته باشد. پس از ترمیم واریکوسل، وجود تورمی خفیف در ناحیه بیضه عادی است. برای کمک به رفع این تورم می توان یک بسته یخ (یا یک بسته برنج یا نخود فرنگی یخ زده) را در حوله ای نازک پیچید و بر روی آن ناحیه قرار داد. این کار در هر بار نباید به مدت بیش از 20 دقیقه انجام شود. فرد باید استراحتی 2 تا 3 روزه را برنامه ریزی کند.

مراقبت های بعد از درمان واریکوسل

عوارض درمان واریکوسل

خطرات و عوارض احتمالی این فرایند ها شامل موارد زیر می شوند:

 • هماتوم (لخته خون)
 • عفونت
 • تجمع مایعات در اطراف بیضه (هیدروسل)
 • آسیب عصبی به ناحیه کشاله ران یا کیسه بیضه
 • آسیب به بافت یا ساختار های کیسه بیضه
 • آسیب به شریان های خون رسان به بیضه ها
 • خطرات بیهوشی عمومی (در صورت استفاده)
 • آسیب به ساختار های شکمی (جراحی لاپاراسکوپیک)

بهترین روش درمان واریکوسل

امروزه عمل میکروسرجری و جدا کردن رگ های سالم از رگ های خراب شده زیر میکروسکوپ و بزرگ نمائی با استفاده از لوب و یا میکروسکوپ و عمل لاپاراسکوپی، دو روش طلائی درمان واریکوسل می باشند که با این روش ها شانس عوارض عمل از قبیل کوچک شدن بیضه و آب آوردن آن بسیار پایین می باشد. عمل جراحی واریکوسل سرپایی بوده و بدون بستری بوده و بعد از چند ساعت شما از بیمارستان مرخص خواهید شد.

واریکوسل

آیا میزان اسپرم پس از درمان واریکوسل تغییر میکند؟

در هر دو روش، جراحی و آمبولیزاسیون واریکوسل می توانند شمار و کیفیت اسپرم ها را بهبود بخشند. در حالی که ظرف 1 تا 2 هفته پس از آمبولیزاسیون واریکوسل و 4 هفته پس از جراحی فرد می تواند فعالیت عادی جنسی خود را از سر گیرد اما حدودا 3 ماه زمان لازم است تا بهبودی قابل ملاحظه ای در شمار و کیفیت اسپرم ها دیده شود.

این به این دلیل است که حدودا 3 ماه طول می کشد تا اسپرم های جدید تشکیل شوند. در صورتی که فرد به انجام آمبولیزسیون واریکوسل به عنوان درمانی غیر جراحی علاقه مند است قدم بعدی یافتن یک رادیولوژیست مداخله ای در محل زندگی خود می باشد. فرد باید یک جلسه مشاوره با رادیولوژیست ترتیب دهد تا سابقه پزشکی او بررسی شده و مناسب بودن این روش غیر تهاجمی برای او تعیین شود.

توصیه های قبل از درمان واریکوسل

1- قبل از عمل درمان واریکوسل حتماً آزمایشات خون و فاکتورهای انعقادی باید انجام گردد.

2- در صورت درمان واریکوسل و مصرف آسپرین و داروهای رقیق کننده خون از قبیل پلاویکس و دی پیریدامل و بروفن و … حتماً یک هفته قبل با نظر پزشک معالجتان آن را باید قطع کنید.

3- چون اغلب جراحی های درمان واریکوسل با بی حسی نخاعی و یا بیهوشی عمومی انجام می شود جهت اطمینان از تحمل عمل در صورتیکه بالای 50 سال هستید باید دکتر قلب قبل از عمل شما را ویزیت و آمادگی شما را برای عمل به دکتر معالجتان تأیید نمایند.

4- جهت جلوگیری از عفونت های پوستی درمان واریکوسل محل عمل بهتر است چند روز قبل از عمل ناحیه عمل را از موهای زائد پاک نمایید.

5- هر گونه سابقه بیماری خاص از قبیل دیابت، صرع، حساسیت داروئی خاص و غیره را بلافاصله به پزشک معالج و دکتر بیهوشی قبل از عمل اطلاع دهید.

6- صبح روز عمل باید کاملاً ناشتا باشید و توصیه می گردد حداقل 8 ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن اجتناب نمائید و با آزمایشات انجام شده و مدارک در بیمارستان و محل عمل حاضر باشید.

دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

4 (80.93%) 43 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر گودرزي دوشنبه ۲۱ مهر ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  دردي در بيضه دارم حالت تير كشيدن لازم به ذكر است من عمل وازكتومي انجام داده ام البته 3 سال پيش و اين درد منو ازار ميده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۱ مهر ۹۳( 4 سال پیش)
   درد از عوارض عمل است
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱۴ مهر ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر اگر من واریکوسلم را عمل کنم با توجه به اینکه رگ ها سر جای خودشان باقی می مانند من در معاینه پزشکی مراکز نظامی واریکوسلی شناخته میشم و رد میشم ؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ مهر ۹۳( 4 سال پیش)
   بله ختما
  2. تصویر کاربر حسین یکشنبه ۱۳ مهر ۹۳( 4 سال پیش)
   یعنی دکتر منو رد می کنن
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ مهر ۹۳( 4 سال پیش)
   نمیدانم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر صالح یکشنبه ۱۳ مهر ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید ایا کسی که واریکسل دارد خودارضایی نکند روی اسپرم هایش تاثیری داردیا باید خودارضایی کند؟؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ مهر ۹۳( 4 سال پیش)
   ارتباطی ندارد
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۹ مرداد ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
  بنده حدود شش ماه میباشد که عمل جراحی واریکوسل بیضه سمت چپء گرید سه انجام داده ام بعد ازحدود دوماه از عمل جراحی احساس درد در ناحیه بیضه سمت چپ کردم که پس از مراجعت به دکتر مشخص شد که یک توده هیدروسلی به قطر16mm در0.5mmدر پشت بیضه سمت چپ ایجاد شده که دکتر فقط قرص دیکلو فناک برای من تجویز نمودندکه پس از حدود شش ماه باز هم احساس درد میکنم خواهشمندم در این خصوص راهنمای های لازم را بفرماید.
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۳( 4 سال پیش)
   درد طبیعی است با کزر زمان بهتر میشود
  2. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۹ مرداد ۹۳( 4 سال پیش)
   با تشکر از پاسخگویی شما
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید من پسری 19 ساله هستم که هر چند وقت یک بار بدون هیچ دلیلی بیضه هام درد میگره، و بعد خودش خوب میشه، هیج تورمی هم نمیکنه فقط درد میگیره میخواستم اگه میشه دلیلشو بگید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۳( 4 سال پیش)
   سونو ار بیضه انجام دهید
 • تصویر کاربر حامد سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  من حدود5 سال است ک ازدواج کردم
  اقدامات برای بچه دار شدن: بعد از 1سال فهمیدم واریکوسل دارم قبل عمل اسپرمم 7میلیون بود بعدعمل 10 میلیون شد یک دوره قرص خوردم 16 میلیون شدهیچی قرصو ول کردم رفتیم ivf
  2بار انجام شد هر دو تا نا موفق تو این بین همسرم مشکلی نداره مشکل اینه که من اسپرمم کمه حالا بعد پنج سال باز رفتم پیش دکتری که همسرم رفته بود ی ازمایش اسپرم بعد 5سال دادم
  جوابش اینه
  count/mil:8
  normal morphology:52
  head pathology:24
  :22 tail pathology
  ph:7.8
  این آزمایش 2ماه پیشه ک بعد این هم دوتا قرص به مدت 2 ماه خوردم میخام نظرتونو بدونم به نطر شما ما به طور طبیعی بچه دار میشیم؟
  ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۳( 4 سال پیش)
   حرکت اسبرم چقدر است
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  عرضه سلام و خسته نباشید دکتر من 20سالمه واریسه بیضه دارم دوطرفه عمل نیاز داره خواستم ببینم بعد از عمل میشه بدنساری کار کردبا پودرهای کمکی یا خیر ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۳( 4 سال پیش)
   باید معاینه شوید بودر کلا ضرر دارد
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  راستش یک دو روزی هست بیضه چپ من درد میکنه و نمیدونم چرا اینطوری شده
  هرگاه به بیضیه ام دست میزنم حس میکنم یک لوله ازش بیرون اومده!!
  ولی تورمی ایجاد نشده فقط یکم سایزش از بیضه سمت راستم بزرگ تره!
  الان چیکار کنم خوب بشه!!
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۳( 4 سال پیش)
   سونوگرافی بکنید
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۹ مرداد ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  تقریبا 18 روز است که عمل واریکوسل انجام دادم . و در این 18 روز فقط 2 روز درد داشتم که امروز ینی روز 18 دومین بار است که درد دارم در ناحیه ی بیضه چپ .
  میخواستم بدانم آیا این درد طبیعی است ؟
  یا اینکه بعد از عمل عود کرده ؟
  پیشنهاد شما چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۳( 4 سال پیش)
   درد دلیل عود نیست طبیعی است
 • تصویر کاربر وحید سه شنبه ۷ مرداد ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  میخواستم حدود هزینه عمل واریکوسل بعه روش لاپاروسکوپی رو بدونم با دفترچه سلامت و با کارت طلایی فرهنگیان
  خواهش میکنم جوابمو بدید
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۶ مرداد ۹۳( 4 سال پیش)
   اول ویزیت و معاینه است من هر مریضی را عمل نمیکنم
  2. تصویر کاربر وحید سه شنبه ۷ مرداد ۹۳( 4 سال پیش)
   با تشکر اقای دکتر من فقط خواستم حدود هزینه ی عمل واریکوسل به روش لاپاراسکوپی رو بدونم البته با استفاده از بیمه طلایی فرهنگیان
   ممنون
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر