درمان واریکوسل ،مراقبت ها و توصیه های مهم آن

امروزه عمل میکروسرجری و جدا کردن رگ های سالم از رگ های خراب شده زیر میکروسکوپ و بزرگ نمائی با استفاده از لوب و یا میکروسکوپ و عمل لاپاراسکوپی، دو روش طلائی ترمیم واریکوسل می باشند.

امروزه شایعترین علت ناباروری قابل درمان مردان جوان می باشد. در بیماری واریکوسل دریچه های سیاهرگ های بیضه خراب شده و باعث گشادی رگ ها و اختلال در خونرسانی و کاهش تعداد و حرکت اسپرم ها و افزایش شکل های غیرطبیعی اسپرم شده و لذا باعث ناباروری با منشاء مردانه می گردد.

بر اساس آمار 30-20 درصد مردان جوان واریکوسل دارند.

آیا همه بیماران مبتلا به واریکوسل باید عمل جراحی شوند؟

پاسخ منفی است.

 • اگر یک زوج پس از 18 ماه اقدام به باروری، موثر و موفق به باروری نشدند باید عمل شوند
 • اگر واریکوسل با گرید بالا و درجه 3 در سنین قبل بلوغ تشخیص داده شود جهت جلوگیری از آسیب به سلول های نطفه ساز و کوچکی بیضه باید با عمل جراحی واریکوسل آن را درمان کرد.

آیا واریکوسل درمان داروئی دارد؟

پاسخ منفی است، دارو یا استفاده از زالو درمانی و غیره در درمان واریکوسل موثر نیستند. قطعی ترین روش درمان این رگ های واریسی خراب، جراحی است.

 

روش های درمان واریکوسل چیست؟

1- جراحی باز

این روش درمانی اغلب به صورت بدون بستری و تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود. اغلب، جراح از طریق کشاله ران (ناحیه اینگوئینال یا ساب اینگوئینال) به سیاهرگ دسترسی پیدا می کند. با این حال، ممکن است برشی نیز در ناحیه شکم یا در زیر کشاله ران فرد به وجود آورد.

پیشرفت ها در درمان واریکوسل، به کاهش عوارض پس از جراحی منجر شده است. یکی از این پیشرفت ها استفاده از میکروسکوپ جراحی است. این وسیله جراح را قادر می سازد تا در حین جراحی ناحیه تحت درمان را بهتر مشاهده کند. دیگر پیشرفت در این زمینه، استفاده از سونوگرافی داپلر است که به هدایت این فرایند کمک می کند. ممکن است فرد بتواند پس از دو روز، انجام فعالیت های عادی و غیر استرسی (ملایم) خود را از سر گیرد. پس از دو هفته، تا حدی که فرد احساس ناراحتی نمی کند می تواند به فعالیت های شدید تری مانند ورزش کردن بپردازد.

درد ناشی از این جراحی معمولا خفیف است اما ممکن است برای چند روز یا چند هفته ادامه داشته باشد. ممکن است، پزشک برای مدتی کوتاه پس از جراحی دارو های مسکن را برای فرد تجویز کند. پس از آن، احتمال دارد پزشک مصرف دارو های مسکن بدون نسخه را مانند استامینوفن (تیلنول و…) یا ایبو پروفن (آدویل، موترین IB و…) برای تسکین درد توصیه کند.

ممکن است، پزشک به فرد توصیه کند تا برای مدتی از داشتن رابطه جنسی اجتناب کند. اغلب اوقات، چندین ماه پس از جراحی طول خواهد کشید تا بهبود کیفیت اسپرم ها در آزمایش منی قابل رویت شود. این به این علت است که حدودا 3 ماه طول می کشد تا اسپرم های جدید تشکیل شوند.

انجام جراحی باز با استفاده از میکروسکوپ و روش ساب اینگوئینال (واریکوسلکتومی ساب اینگوئینال به روش ریز جراحی) در مقایسه با دیگر روش های جراحی بالاترین میزان موفقیت را دارد.

2- جراحی لاپاراسکوپیک

در این روش جراح برشی کوچک در ناحیه شکم ایجاد کرده و جهت دیدن و ترمیم واریکوسل یک ابزار کوچک را از طریق این برش به داخل بدن وارد می کند. این فرایند نیازمند بیهوشی عمومی است.

جراحی لاپاراسکوپیک

3- آمبولیزاسیون زیر پوستی (پرکوتانئوس)

در این روش رادیولوژیست لوله ای را به درون وریدی در کشاله ران یا گردن وارد می کنند تا ابزار ها بتوانند از طریق آن عبور داده شوند. پزشک به وسیله مشاهده عروق متورم شده بر روی یک نمایشگر در جای مناسب کویل یا یک محلولی را رها می کند که سبب ایجاد بافت اسکار (جای زخم) می شود. با این کار در سیاهرگ های بیضه یک انسداد ایجاد شده و جریان خون رونده به بیضه ها مختل شود. در نتیجه این مختل شدن جریان خون، واریکوسل درمان می شود. شیوع استفاده از این فرایند هم اندازه با جراحی نیست.

اغلب دو روز پس از آمبولیزاسیون فرد می تواند به سر کار بازگردد. پس از 7 تا 10 روز می توان ورزش کردن را شروع کرد.

آیا رابطه جنسی فرد پس از درمان تغییر می کند؟

عملکرد جنسی در هر کدام از روش های درمانی تفاوتی ندارد. در صورتی که فرد مدت زمان توصیه شده را برای التیام یافتن صبر کند، رابطه جنسی بعد از درمان واریکوسل ،با درد همراه نخواهد بود.

مراقبت های پس از درمان واریکوسل

ممکن است فرد به مدت چند روز در بیضه خود احساس درد داشته باشد. پس از ترمیم واریکوسل، وجود تورمی خفیف در ناحیه بیضه عادی است. برای کمک به رفع این تورم می توان یک بسته یخ (یا یک بسته برنج یا نخود فرنگی یخ زده) را در حوله ای نازک پیچید و بر روی آن ناحیه قرار داد. این کار در هر بار نباید به مدت بیش از 20 دقیقه انجام شود. فرد باید استراحتی 2 تا 3 روزه را برنامه ریزی کند.

مراقبت های بعد از درمان واریکوسل

عوارض درمان واریکوسل

خطرات و عوارض احتمالی این فرایند ها شامل موارد زیر می شوند:

 • هماتوم (لخته خون)
 • عفونت
 • تجمع مایعات در اطراف بیضه (هیدروسل)
 • آسیب عصبی به ناحیه کشاله ران یا کیسه بیضه
 • آسیب به بافت یا ساختار های کیسه بیضه
 • آسیب به شریان های خون رسان به بیضه ها
 • خطرات بیهوشی عمومی (در صورت استفاده)
 • آسیب به ساختار های شکمی (جراحی لاپاراسکوپیک)

بهترین روش درمان واریکوسل

امروزه عمل میکروسرجری و جدا کردن رگ های سالم از رگ های خراب شده زیر میکروسکوپ و بزرگ نمائی با استفاده از لوب و یا میکروسکوپ و عمل لاپاراسکوپی، دو روش طلائی درمان واریکوسل می باشند که با این روش ها شانس عوارض عمل از قبیل کوچک شدن بیضه و آب آوردن آن بسیار پایین می باشد. عمل جراحی واریکوسل سرپایی بوده و بدون بستری بوده و بعد از چند ساعت شما از بیمارستان مرخص خواهید شد.

واریکوسل

آیا میزان اسپرم پس از درمان واریکوسل تغییر میکند؟

در هر دو روش، جراحی و آمبولیزاسیون واریکوسل می توانند شمار و کیفیت اسپرم ها را بهبود بخشند. در حالی که ظرف 1 تا 2 هفته پس از آمبولیزاسیون واریکوسل و 4 هفته پس از جراحی فرد می تواند فعالیت عادی جنسی خود را از سر گیرد اما حدودا 3 ماه زمان لازم است تا بهبودی قابل ملاحظه ای در شمار و کیفیت اسپرم ها دیده شود.

این به این دلیل است که حدودا 3 ماه طول می کشد تا اسپرم های جدید تشکیل شوند. در صورتی که فرد به انجام آمبولیزسیون واریکوسل به عنوان درمانی غیر جراحی علاقه مند است قدم بعدی یافتن یک رادیولوژیست مداخله ای در محل زندگی خود می باشد. فرد باید یک جلسه مشاوره با رادیولوژیست ترتیب دهد تا سابقه پزشکی او بررسی شده و مناسب بودن این روش غیر تهاجمی برای او تعیین شود.

توصیه های قبل از درمان واریکوسل

1- قبل از عمل درمان واریکوسل حتماً آزمایشات خون و فاکتورهای انعقادی باید انجام گردد.

2- در صورت درمان واریکوسل و مصرف آسپرین و داروهای رقیق کننده خون از قبیل پلاویکس و دی پیریدامل و بروفن و … حتماً یک هفته قبل با نظر پزشک معالجتان آن را باید قطع کنید.

3- چون اغلب جراحی های درمان واریکوسل با بی حسی نخاعی و یا بیهوشی عمومی انجام می شود جهت اطمینان از تحمل عمل در صورتیکه بالای 50 سال هستید باید دکتر قلب قبل از عمل شما را ویزیت و آمادگی شما را برای عمل به دکتر معالجتان تأیید نمایند.

4- جهت جلوگیری از عفونت های پوستی درمان واریکوسل محل عمل بهتر است چند روز قبل از عمل ناحیه عمل را از موهای زائد پاک نمایید.

5- هر گونه سابقه بیماری خاص از قبیل دیابت، صرع، حساسیت داروئی خاص و غیره را بلافاصله به پزشک معالج و دکتر بیهوشی قبل از عمل اطلاع دهید.

6- صبح روز عمل باید کاملاً ناشتا باشید و توصیه می گردد حداقل 8 ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن اجتناب نمائید و با آزمایشات انجام شده و مدارک در بیمارستان و محل عمل حاضر باشید.

دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

4 (80.93%) 43 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر hamide.raz دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ازمایش اسپرم همسرم رو تفسیر میکنید؟
  یکسال و نیم درحال اقدامیم امانتیجه نگرفتیم متاسفانه.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   بهتر است ازمایش را مرکز ناباروری رویان تکرار کنید

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام خدمت اقای دکتر من تحرک کم اسپرم دارم واسم پرو فرتیل تجویز شده ولی شهرستان هستم گیرم نیومد بجاش فرتیل پلاس گرفتم نمیدونم خوبه همین یا از جایی دیگه اونو تهیه کنم داروخانه بهم گفت این باهاش فرقی نمیکنه میخواستم نظر شما رو بدونم ممنون از زحمتتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   موافق نظر دکتر دارو ساز هستم

 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر ...
  دکتر من توسط دکتر متخصص شهرستان معاینه شدم وایشون گفتن بیضه چپ کمی بر اثر واریس کوچیک شده و سه تا سونوگرافی کالر داپلر انجام دادم پیش دکترای مختلف و هرسه گفتن ابعاد بیضه نرمال هست ...حالا خواستم ببینم سونوگرافی ها ابعاد دقیق میگن؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   بس جای نمگرانی نیست

 • تصویر کاربر یونس سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر کرمی عزیز
  اقا دکتر من یه هفته هست که بیضه
  ران و کمی کمرم درد خفیف دارد
  و موقع دویدن پایه راستم کمی از بالا تیر میکشد
  من یکسال پیش هم درد شبیع این داشتم که دکتر گفته بود واریکسل است
  امدم پیش شما ماینه کردید گفتید هیچ مشکلی ندارم
  بعدش سونو هم کردم همون موقع و همون دکتر گفت چیزی نیس
  دیگه هم نیاوردم شما ببنید
  ایا این درد میتونه درد عصبی باشه
  یا نه
  اگر باشه میتونه مشکلی ایجاد کنه یا نه فقط درده
  چون بعضی موقه ها به خاطر استرس
  و فکر زیاد دردهای عصبی داشتم
  اون موقه هم که پیش شما اومدم که گفتین واریکسل نیس
  از فرداش خوب شد
  به خاطر همین میگم شاید عصبی باشه
  29 سالمه متاهل
  مرسی
  ممنون که وقت میذارین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
   به این موضوع اهمیت ندهید
 • تصویر کاربر نيما شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  حدود ١٠ روز بعد از رابطه جنسي متوجه جوش به رنگ پوست در قسمت خلف پوست بيضه شد كه در ابتدا خارش داشت كه تصوير آن در عكس اول قابل مشاهده است.اين برجستگي حدود يك هفته بعد بدون هيچ درد و خارشي بود ولي تبديل به رنگ قرمز شد كه تا الان حدود يك ماه به صورت برجستگي قرمز مانده است وتنها در صورت تحريك ناحيه با دست خارش خيلي خفيف احساس مي شود كه تصوير اين برجستگي در عكس دوم قابل مشاهده است. نقطه هاي قرمز ديگر حدود 3-4 تا بدون برجستگي در نقاط ديگر بيضه به صورت پراكنده هم ديده ميشه كه تصوير بعضي ها در عكس دوم ديده ميشه.
  با توجه به اينكه شريك جنسي بنده قابل اعتماد مي باشد و ظاهر پاتولوژي چقدر احتمال هرپس (hsv)و يا پاپيلوما (hpv)وجود دارد و چه احتمال هايي براي
  اين مشكل مطرح است؟
  ممنون ميشم راه تشخيص و يا درمان را بفرماييد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۳ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)
   روی بیضه را بیایید کرایو کنم بقیه مشکلی ندارد
  2. تصویر کاربر نيما پنجشنبه ۲۳ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)
   ممنون از پاسختون
   ممنون ميشم علت اين زائده رو بفرماييد.احتمال انتقال از شريك جنسي به بنده مي باشد يا علت ديگري دارد ؟ و مربوط به چه ويروس و يا پاتولوژي مي باشد؟
   با كرايو مشكل كامل حل مي شود يا احتمال عود و يا انتقال به شخص ديگري نيز وجود دارد ؟
   امكان تشديد زائده هاي قرمز ديگري كه در سؤال عرض شد برجستگي ندارند نيز وجود دارد ؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)
  4. تصویر کاربر نيما جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)
   ممنون از پاسختون
   اين ضايعه به صورت قطع ناشئ از پاپيلوما هست ؟
   احتمال انتقال به نقاط ديگر بدن خودم نيز وجود دارد ؟
   كرايو حتما نياز است يا درمان ديگري نيز دارد و با درمان جلوي ساير عوارض مانند كنسر گرفته مي شود؟
  5. تصویر کاربر نيما یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)
   متخصص پوست با توجه به تصوير ضايعه تشخيص قطعي آنژيوكراتوم گذاشتن.
   شما دليلي ديگه اي دارين كه فرمودين زگيل هست؟
   تصويري كه براتون فرستاده بودم رو مشاهده كردين؟
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش)
   بهترین درمان کرایو است
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر داود سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  جناب دکتر من سه روزه که عمل فتق انجام دادم قبل از عمل بیضه ی راستم بسیار بزرگ و سفت بود ولی بعد از عمل اصلا تغییری ایجاد نشده و هنوز بیضم متورم و به حالت قبله.به نظرتون این طبیعیه یا باید دقیقا بعد از عمل بیضه به حالت قبل برگرده و کوچک بشه؟ممنونم از پایخ گوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مهرداد چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقاي دكتر .ببخشید سوالم طولانی است. 27 سالمه- مجرد- وزن 59 کیلو. یک سال قبل در خدمت سربازی وسایل سنگین برداشتم و بعد از آن بیضه هایم درد می کرد وتیر می کشید بضه سمت راستم تیر می کشد مخصوصا بیضه چپ و حتی دردش هم توی شکمم طرف چپ شمکمم میندازه چهار بار دکتر مراجعه کردم دکتر اول سونوگرافی کرد گفت واریکوسل داری هر دو طرف راست وچپ بیضه درجه 2 باید عمل کنی دکتر دوم معاینه کردند گفت سمت چپ خفیف عمل کنی درد سمت چپ بیضه ات خوب نمی شود ازمایش اسپرم نوشتن اما سه بار سعی کردم ازمایش اسپرم بدهم اما نتواستم ازمایش بدهم دکتر بعدی رفتم قزوین گفتند اصلا واریکوسل نداری قرص هایی برای درد بیضه تجویز کردن دو هفتهای خوب شدم وقتی وسایل سنگین برداشتم دردش شروع شد الان حدود هشت ماه قبل دوباره سونگرافی کردم گفتند اصلا واریکوسل نداری بیضه هایت کم کار است در سونرافی نوشته بود یک کیست کوچک به اندزه4mm در بیضه ات وجود دارد آقای دکتر الان 9 ماه است که سرکار می روم وکارم برداشتن وسایل سنگین و12 ساعت ایستاده باید کار کنم همین امروزسرکار بیضه سمت چپ تیر می کشد ودرد را به پهلوم ام شکمم انتقال می دهد الان 8 ساعت است که درد می کند نمی دونم تا کی ادامه دارد بعضی موقع ها هم بیضه سمت راستم هم تیر می کشد هفته قبل یک سونوگرافی جدید انجام دادم جواب به شرح زیر است: 1- ورید های واریکوءید ظریف به قطر حداکثر mm 3.4 درسمت چپ بدون وجود ریفلاکس وریدی مشهور است.
  2-در سمت راست واریکوسل واضحی رویت نشد.
  3- علاءمی به نفع هیدروسل وهرنی اینگونال در طرفین رویت نشد.
  حالا اقای دکتر تکلیفم چیه برای رفع درد بیضه باید چیکار کنم لطفا راهنمایم کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)
   این درد ارتباطی به بیضه ندارد نیاز به عمل ندارد با عمل خوب نمیشود
 • تصویر کاربر arman شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.
  پسر دوماه ونیمه دارم از بدو تولد هیدروسل داره درسونو هیدروسل خفیف تا متوسط گفته شده اما بیضه هاش رفته رفته دارن بزرگتر میشن واندازه شون درطول روز متغیر هستن وکم وزیاد میشن بعضی مواقع بالای بیضه ها هم سفت میشه مثل اینکه ورم داره در ضمن بچه اکثرا ارومه و زیاد گریه نمیکنه .پیش متخصص اوروژی اطفال که بردیمش چیز خاصی نگفت وگفت فعلا ختنه نکنید .من خیلی از این بابت نگرانم ممنون میشم اگه لطف کنید راهنمایی کنید وبگید کی ختنه اش کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر الف-ق شنبه ۲۲ دی ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اگر فردی بیضه چپش رو که تومور خوش خیم داشته در بیاره .. ایا در سالهای بعد براش مشکلی پیش میاد ؟

  ( چه به لحاظ باروری و اسیب رسیدن به کلیه ها و سایر مشکلات )

  چه ازمایشاتی باید انجام بده تا مطمئن بشه مشکلی نداره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 7 ماه پیش)
   شانس باروری کم میشود
 • تصویر کاربر سجاد شنبه ۱۵ دی ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من حدود ۸ سال پیش به دکتر مراجعه کردم گفت واریکوسل دارید با دارو رفع میشه و به من دارو داد بچه دار شدیم ولی دوباره من چند بار آزمایش میدم باز هم واریکوسل دارم و با دارو هم رفع نشد چکار کنم زیاد دارو خوردم اگه نیازه با نوبت اینترنتی ثبت نام کنم این نوبت دهی اینترنتی قابل اطمینان هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ دی ۹۷( 7 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر