درمان واریکوسل ،مراقبت ها و توصیه های مهم آن

امروزه عمل میکروسرجری و جدا کردن رگ های سالم از رگ های خراب شده زیر میکروسکوپ و بزرگ نمائی با استفاده از لوب و یا میکروسکوپ و عمل لاپاراسکوپی، دو روش طلائی ترمیم واریکوسل می باشند.

امروزه شایعترین علت ناباروری قابل درمان مردان جوان می باشد. در بیماری واریکوسل دریچه های سیاهرگ های بیضه خراب شده و باعث گشادی رگ ها و اختلال در خونرسانی و کاهش تعداد و حرکت اسپرم ها و افزایش شکل های غیرطبیعی اسپرم شده و لذا باعث ناباروری با منشاء مردانه می گردد.

بر اساس آمار 30-20 درصد مردان جوان واریکوسل دارند.

آیا همه بیماران مبتلا به واریکوسل باید عمل جراحی شوند؟

پاسخ منفی است.

 • اگر یک زوج پس از 18 ماه اقدام به باروری، موثر و موفق به باروری نشدند باید عمل شوند
 • اگر واریکوسل با گرید بالا و درجه 3 در سنین قبل بلوغ تشخیص داده شود جهت جلوگیری از آسیب به سلول های نطفه ساز و کوچکی بیضه باید با عمل جراحی واریکوسل آن را درمان کرد.

آیا واریکوسل درمان داروئی دارد؟

پاسخ منفی است، دارو یا استفاده از زالو درمانی و غیره در درمان واریکوسل موثر نیستند. قطعی ترین روش درمان این رگ های واریسی خراب، جراحی است.

 

روش های درمان واریکوسل چیست؟

1- جراحی باز

این روش درمانی اغلب به صورت بدون بستری و تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود. اغلب، جراح از طریق کشاله ران (ناحیه اینگوئینال یا ساب اینگوئینال) به سیاهرگ دسترسی پیدا می کند. با این حال، ممکن است برشی نیز در ناحیه شکم یا در زیر کشاله ران فرد به وجود آورد.

پیشرفت ها در درمان واریکوسل، به کاهش عوارض پس از جراحی منجر شده است. یکی از این پیشرفت ها استفاده از میکروسکوپ جراحی است. این وسیله جراح را قادر می سازد تا در حین جراحی ناحیه تحت درمان را بهتر مشاهده کند. دیگر پیشرفت در این زمینه، استفاده از سونوگرافی داپلر است که به هدایت این فرایند کمک می کند. ممکن است فرد بتواند پس از دو روز، انجام فعالیت های عادی و غیر استرسی (ملایم) خود را از سر گیرد. پس از دو هفته، تا حدی که فرد احساس ناراحتی نمی کند می تواند به فعالیت های شدید تری مانند ورزش کردن بپردازد.

درد ناشی از این جراحی معمولا خفیف است اما ممکن است برای چند روز یا چند هفته ادامه داشته باشد. ممکن است، پزشک برای مدتی کوتاه پس از جراحی دارو های مسکن را برای فرد تجویز کند. پس از آن، احتمال دارد پزشک مصرف دارو های مسکن بدون نسخه را مانند استامینوفن (تیلنول و…) یا ایبو پروفن (آدویل، موترین IB و…) برای تسکین درد توصیه کند.

ممکن است، پزشک به فرد توصیه کند تا برای مدتی از داشتن رابطه جنسی اجتناب کند. اغلب اوقات، چندین ماه پس از جراحی طول خواهد کشید تا بهبود کیفیت اسپرم ها در آزمایش منی قابل رویت شود. این به این علت است که حدودا 3 ماه طول می کشد تا اسپرم های جدید تشکیل شوند.

انجام جراحی باز با استفاده از میکروسکوپ و روش ساب اینگوئینال (واریکوسلکتومی ساب اینگوئینال به روش ریز جراحی) در مقایسه با دیگر روش های جراحی بالاترین میزان موفقیت را دارد.

2- جراحی لاپاراسکوپیک

در این روش جراح برشی کوچک در ناحیه شکم ایجاد کرده و جهت دیدن و ترمیم واریکوسل یک ابزار کوچک را از طریق این برش به داخل بدن وارد می کند. این فرایند نیازمند بیهوشی عمومی است.

جراحی لاپاراسکوپیک

3- آمبولیزاسیون زیر پوستی (پرکوتانئوس)

در این روش رادیولوژیست لوله ای را به درون وریدی در کشاله ران یا گردن وارد می کنند تا ابزار ها بتوانند از طریق آن عبور داده شوند. پزشک به وسیله مشاهده عروق متورم شده بر روی یک نمایشگر در جای مناسب کویل یا یک محلولی را رها می کند که سبب ایجاد بافت اسکار (جای زخم) می شود. با این کار در سیاهرگ های بیضه یک انسداد ایجاد شده و جریان خون رونده به بیضه ها مختل شود. در نتیجه این مختل شدن جریان خون، واریکوسل درمان می شود. شیوع استفاده از این فرایند هم اندازه با جراحی نیست.

اغلب دو روز پس از آمبولیزاسیون فرد می تواند به سر کار بازگردد. پس از 7 تا 10 روز می توان ورزش کردن را شروع کرد.

آیا رابطه جنسی فرد پس از درمان تغییر می کند؟

عملکرد جنسی در هر کدام از روش های درمانی تفاوتی ندارد. در صورتی که فرد مدت زمان توصیه شده را برای التیام یافتن صبر کند، رابطه جنسی بعد از درمان واریکوسل ،با درد همراه نخواهد بود.

مراقبت های پس از درمان واریکوسل

ممکن است فرد به مدت چند روز در بیضه خود احساس درد داشته باشد. پس از ترمیم واریکوسل، وجود تورمی خفیف در ناحیه بیضه عادی است. برای کمک به رفع این تورم می توان یک بسته یخ (یا یک بسته برنج یا نخود فرنگی یخ زده) را در حوله ای نازک پیچید و بر روی آن ناحیه قرار داد. این کار در هر بار نباید به مدت بیش از 20 دقیقه انجام شود. فرد باید استراحتی 2 تا 3 روزه را برنامه ریزی کند.

مراقبت های بعد از درمان واریکوسل

عوارض درمان واریکوسل

خطرات و عوارض احتمالی این فرایند ها شامل موارد زیر می شوند:

 • هماتوم (لخته خون)
 • عفونت
 • تجمع مایعات در اطراف بیضه (هیدروسل)
 • آسیب عصبی به ناحیه کشاله ران یا کیسه بیضه
 • آسیب به بافت یا ساختار های کیسه بیضه
 • آسیب به شریان های خون رسان به بیضه ها
 • خطرات بیهوشی عمومی (در صورت استفاده)
 • آسیب به ساختار های شکمی (جراحی لاپاراسکوپیک)

بهترین روش درمان واریکوسل

امروزه عمل میکروسرجری و جدا کردن رگ های سالم از رگ های خراب شده زیر میکروسکوپ و بزرگ نمائی با استفاده از لوب و یا میکروسکوپ و عمل لاپاراسکوپی، دو روش طلائی درمان واریکوسل می باشند که با این روش ها شانس عوارض عمل از قبیل کوچک شدن بیضه و آب آوردن آن بسیار پایین می باشد. عمل جراحی واریکوسل سرپایی بوده و بدون بستری بوده و بعد از چند ساعت شما از بیمارستان مرخص خواهید شد.

واریکوسل

آیا میزان اسپرم پس از درمان واریکوسل تغییر میکند؟

در هر دو روش، جراحی و آمبولیزاسیون واریکوسل می توانند شمار و کیفیت اسپرم ها را بهبود بخشند. در حالی که ظرف 1 تا 2 هفته پس از آمبولیزاسیون واریکوسل و 4 هفته پس از جراحی فرد می تواند فعالیت عادی جنسی خود را از سر گیرد اما حدودا 3 ماه زمان لازم است تا بهبودی قابل ملاحظه ای در شمار و کیفیت اسپرم ها دیده شود.

این به این دلیل است که حدودا 3 ماه طول می کشد تا اسپرم های جدید تشکیل شوند. در صورتی که فرد به انجام آمبولیزسیون واریکوسل به عنوان درمانی غیر جراحی علاقه مند است قدم بعدی یافتن یک رادیولوژیست مداخله ای در محل زندگی خود می باشد. فرد باید یک جلسه مشاوره با رادیولوژیست ترتیب دهد تا سابقه پزشکی او بررسی شده و مناسب بودن این روش غیر تهاجمی برای او تعیین شود.

توصیه های قبل از درمان واریکوسل

1- قبل از عمل درمان واریکوسل حتماً آزمایشات خون و فاکتورهای انعقادی باید انجام گردد.

2- در صورت درمان واریکوسل و مصرف آسپرین و داروهای رقیق کننده خون از قبیل پلاویکس و دی پیریدامل و بروفن و … حتماً یک هفته قبل با نظر پزشک معالجتان آن را باید قطع کنید.

3- چون اغلب جراحی های درمان واریکوسل با بی حسی نخاعی و یا بیهوشی عمومی انجام می شود جهت اطمینان از تحمل عمل در صورتیکه بالای 50 سال هستید باید دکتر قلب قبل از عمل شما را ویزیت و آمادگی شما را برای عمل به دکتر معالجتان تأیید نمایند.

4- جهت جلوگیری از عفونت های پوستی درمان واریکوسل محل عمل بهتر است چند روز قبل از عمل ناحیه عمل را از موهای زائد پاک نمایید.

5- هر گونه سابقه بیماری خاص از قبیل دیابت، صرع، حساسیت داروئی خاص و غیره را بلافاصله به پزشک معالج و دکتر بیهوشی قبل از عمل اطلاع دهید.

6- صبح روز عمل باید کاملاً ناشتا باشید و توصیه می گردد حداقل 8 ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن اجتناب نمائید و با آزمایشات انجام شده و مدارک در بیمارستان و محل عمل حاضر باشید.

دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

4 (80.93%) 43 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرضیه سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  پسری 10 ساله دارم که متوجه توده ای مانند رگ های پیچ خورده در بیضه سمت چپ او شدم . با توضیحاتی که در صفحه شما خواندم متوجه واریکوسل شدم . آیا در این سن نیاز به جراحی دارد؟ آیا قابل درمان است؟ آیا می تواند فعالیت ورزشی انجام دهد؟
  هیچگونه درد یا تورمی ندارد. خواهشمندم راهنمایی کنید من خیلی نگران هستم. من ساکن آبادان هستم و دسترسی به پزشک حاذق در این شهر بسیار دشوار است .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
   بايد سونو از بيضه بدهيد بفرستيد ببينم
 • تصویر کاربر طاهر سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر. مدتی است در موقع راه رفتن احساس درد در سمت راست مثانه میکنم که بیضه سنت راست نیز با ان درد میکنه و سمت راست مثانه نزدیک کشاله رانم برامدگی داره لطفا راهنمایی فرمایید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
   سونوگرافي كنيد
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. بنده سایت مطالب شما رو مطالعه کردم. دچار واریکوسل خفیف هستم. هنگام فعالیت و نشستن مداوم دچار درد می شوم. خواستم بپرسم آیا شما جراحی رو برای خلاصی از محدودیت های واریکوسل پیشنهاد میکنید؟ و اینکه در صورت تصمیم به جراحی، در کدام بیمارستان و هزینه های حدودی جراحی چقدر می باشد. متشکرم .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر جواد چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  درضمن گرید خفیف واریکوسل دارم ازمایش اسپرموگرامم دادم که نتیجه ش بنا به تشخیص پزشک تحرک پایین اسپرم ها بوده فقط
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام اگر واريكوسل داريد لايد عمل كنيد فيلمهاي من در سايتم در باره واريكوسل را ببينيد
 • تصویر کاربر آرمانعلی یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من حدود یک سال میشه بیضه سمت چپم‌ خیلی درد دارد حدود ۶ ماه پیش عمل واریکوسل را انجام دادم بازهم خوب نشد هنوز هم درد دارد بازم رفتم سونوگرافی کردم نتیجه سونوگرافی نشان داد که بازم واریکوسل دارم اعلان چی کار کنم باز عمل کنم یا خیر خوایش میکنم کمکم کنید خیلی درد دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
   جواب سونو غلط است يك بار عمل كافي است
 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ازمایش اسپرم من بدین صورت است راهکار اگر ممکن است ارایه دهید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام حركت پاييت است اگر واريكوسل داريد بايد عمل كنيد
  2. تصویر کاربر سعید یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
   قبلا وارکوسل داشتم عمل کردم الان دوباره عود کرده و گریدش یک است یک توده چربی در کنار بیضه چپم هست ولی چسبیده به آن نیست. دو سال پیش که عمل کردم دکترم گفت نمیخاد بردارمش تا بعد ار ازدواج و الان مجردم/این حرکت پایین با دارو رفع می شود؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام فعلا نياز به دارو نيست
  4. تصویر کاربر سعید سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام این ازمایش دوم هست که دیروز دادم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
   خوب است
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر حسام یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده بعد از ارضا شدن ( که قبلش چند بار جلوگیری کردم) درد شدیدی در ناحیه بیضه و اطراف پایین کمر احساس کردم طوری که چشمام واسه یه لحظه سیاهی دید و با لرزش داشتم زمین میخوردم! الان یک ساعتی گذشته و دردش کمتر شده ولی بیضه هامو که چک کردم سمت چپ یه چیزی مثل توپ گوچیک که کاملا لمس میشه احساس کردم... میخاستم بدونم این (همین توپه که نمیدونم چیه!!!!!) و درد بیضه ها طبیعیه و خوب میشه یا به پزشک مراجعه کنم؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
   سونو مشخص ميكند
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۸ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  بیضه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام مهم نيست
 • تصویر کاربر منصورصحت جمعه ۸ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام پیرو سوال قبلیم خواستم بگم مادرم سنش۵۸سال وسال گذشته عمل قلب باز داشته وهمچنان قرص قلب با انواع مختلف میخوره و همچنین قبل از آزمایش ادرار قرص خواب آور میخورده ازنوع خارجی آیا دلیل خون در ادرار این عوامل هم میباشد؟نتیجه آزمایشrbc:وblood:+218-20wbc:6-8تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر طاها یکشنبه ۲۰ فروردین ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر . در ادامه سوال قبلی که در مورد ورم الت پرسیدم ازتون میشه بگین چرا اینطور شده . تا حالا چندین بار اینجوری شدم یعنی بعد از استمنا ورم میکنه هیچگونه فشاریم روش نمیارم آیا در هنگام سکس هم ممکنه اینجوری ورم کنه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۰ فروردین ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام مال فشار وضربه است
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر