درمان واریکوسل ،مراقبت ها و توصیه های مهم آن

امروزه عمل میکروسرجری و جدا کردن رگ های سالم از رگ های خراب شده زیر میکروسکوپ و بزرگ نمائی با استفاده از لوب و یا میکروسکوپ و عمل لاپاراسکوپی، دو روش طلائی ترمیم واریکوسل می باشند.

امروزه شایعترین علت ناباروری قابل درمان مردان جوان می باشد. در بیماری واریکوسل دریچه های سیاهرگ های بیضه خراب شده و باعث گشادی رگ ها و اختلال در خونرسانی و کاهش تعداد و حرکت اسپرم ها و افزایش شکل های غیرطبیعی اسپرم شده و لذا باعث ناباروری با منشاء مردانه می گردد.

بر اساس آمار 30-20 درصد مردان جوان واریکوسل دارند.

آیا همه بیماران مبتلا به واریکوسل باید عمل جراحی شوند؟

پاسخ منفی است.

 • اگر یک زوج پس از 18 ماه اقدام به باروری، موثر و موفق به باروری نشدند باید عمل شوند
 • اگر واریکوسل با گرید بالا و درجه 3 در سنین قبل بلوغ تشخیص داده شود جهت جلوگیری از آسیب به سلول های نطفه ساز و کوچکی بیضه باید با عمل جراحی واریکوسل آن را درمان کرد.

آیا واریکوسل درمان داروئی دارد؟

پاسخ منفی است، دارو یا استفاده از زالو درمانی و غیره در درمان واریکوسل موثر نیستند. قطعی ترین روش درمان این رگ های واریسی خراب، جراحی است.

 

روش های درمان واریکوسل چیست؟

1- جراحی باز

این روش درمانی اغلب به صورت بدون بستری و تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود. اغلب، جراح از طریق کشاله ران (ناحیه اینگوئینال یا ساب اینگوئینال) به سیاهرگ دسترسی پیدا می کند. با این حال، ممکن است برشی نیز در ناحیه شکم یا در زیر کشاله ران فرد به وجود آورد.

پیشرفت ها در درمان واریکوسل، به کاهش عوارض پس از جراحی منجر شده است. یکی از این پیشرفت ها استفاده از میکروسکوپ جراحی است. این وسیله جراح را قادر می سازد تا در حین جراحی ناحیه تحت درمان را بهتر مشاهده کند. دیگر پیشرفت در این زمینه، استفاده از سونوگرافی داپلر است که به هدایت این فرایند کمک می کند. ممکن است فرد بتواند پس از دو روز، انجام فعالیت های عادی و غیر استرسی (ملایم) خود را از سر گیرد. پس از دو هفته، تا حدی که فرد احساس ناراحتی نمی کند می تواند به فعالیت های شدید تری مانند ورزش کردن بپردازد.

درد ناشی از این جراحی معمولا خفیف است اما ممکن است برای چند روز یا چند هفته ادامه داشته باشد. ممکن است، پزشک برای مدتی کوتاه پس از جراحی دارو های مسکن را برای فرد تجویز کند. پس از آن، احتمال دارد پزشک مصرف دارو های مسکن بدون نسخه را مانند استامینوفن (تیلنول و…) یا ایبو پروفن (آدویل، موترین IB و…) برای تسکین درد توصیه کند.

ممکن است، پزشک به فرد توصیه کند تا برای مدتی از داشتن رابطه جنسی اجتناب کند. اغلب اوقات، چندین ماه پس از جراحی طول خواهد کشید تا بهبود کیفیت اسپرم ها در آزمایش منی قابل رویت شود. این به این علت است که حدودا 3 ماه طول می کشد تا اسپرم های جدید تشکیل شوند.

انجام جراحی باز با استفاده از میکروسکوپ و روش ساب اینگوئینال (واریکوسلکتومی ساب اینگوئینال به روش ریز جراحی) در مقایسه با دیگر روش های جراحی بالاترین میزان موفقیت را دارد.

2- جراحی لاپاراسکوپیک

در این روش جراح برشی کوچک در ناحیه شکم ایجاد کرده و جهت دیدن و ترمیم واریکوسل یک ابزار کوچک را از طریق این برش به داخل بدن وارد می کند. این فرایند نیازمند بیهوشی عمومی است.

جراحی لاپاراسکوپیک

3- آمبولیزاسیون زیر پوستی (پرکوتانئوس)

در این روش رادیولوژیست لوله ای را به درون وریدی در کشاله ران یا گردن وارد می کنند تا ابزار ها بتوانند از طریق آن عبور داده شوند. پزشک به وسیله مشاهده عروق متورم شده بر روی یک نمایشگر در جای مناسب کویل یا یک محلولی را رها می کند که سبب ایجاد بافت اسکار (جای زخم) می شود. با این کار در سیاهرگ های بیضه یک انسداد ایجاد شده و جریان خون رونده به بیضه ها مختل شود. در نتیجه این مختل شدن جریان خون، واریکوسل درمان می شود. شیوع استفاده از این فرایند هم اندازه با جراحی نیست.

اغلب دو روز پس از آمبولیزاسیون فرد می تواند به سر کار بازگردد. پس از 7 تا 10 روز می توان ورزش کردن را شروع کرد.

آیا رابطه جنسی فرد پس از درمان تغییر می کند؟

عملکرد جنسی در هر کدام از روش های درمانی تفاوتی ندارد. در صورتی که فرد مدت زمان توصیه شده را برای التیام یافتن صبر کند، رابطه جنسی بعد از درمان واریکوسل ،با درد همراه نخواهد بود.

مراقبت های پس از درمان واریکوسل

ممکن است فرد به مدت چند روز در بیضه خود احساس درد داشته باشد. پس از ترمیم واریکوسل، وجود تورمی خفیف در ناحیه بیضه عادی است. برای کمک به رفع این تورم می توان یک بسته یخ (یا یک بسته برنج یا نخود فرنگی یخ زده) را در حوله ای نازک پیچید و بر روی آن ناحیه قرار داد. این کار در هر بار نباید به مدت بیش از 20 دقیقه انجام شود. فرد باید استراحتی 2 تا 3 روزه را برنامه ریزی کند.

مراقبت های بعد از درمان واریکوسل

عوارض درمان واریکوسل

خطرات و عوارض احتمالی این فرایند ها شامل موارد زیر می شوند:

 • هماتوم (لخته خون)
 • عفونت
 • تجمع مایعات در اطراف بیضه (هیدروسل)
 • آسیب عصبی به ناحیه کشاله ران یا کیسه بیضه
 • آسیب به بافت یا ساختار های کیسه بیضه
 • آسیب به شریان های خون رسان به بیضه ها
 • خطرات بیهوشی عمومی (در صورت استفاده)
 • آسیب به ساختار های شکمی (جراحی لاپاراسکوپیک)

بهترین روش درمان واریکوسل

امروزه عمل میکروسرجری و جدا کردن رگ های سالم از رگ های خراب شده زیر میکروسکوپ و بزرگ نمائی با استفاده از لوب و یا میکروسکوپ و عمل لاپاراسکوپی، دو روش طلائی درمان واریکوسل می باشند که با این روش ها شانس عوارض عمل از قبیل کوچک شدن بیضه و آب آوردن آن بسیار پایین می باشد. عمل جراحی واریکوسل سرپایی بوده و بدون بستری بوده و بعد از چند ساعت شما از بیمارستان مرخص خواهید شد.

واریکوسل

آیا میزان اسپرم پس از درمان واریکوسل تغییر میکند؟

در هر دو روش، جراحی و آمبولیزاسیون واریکوسل می توانند شمار و کیفیت اسپرم ها را بهبود بخشند. در حالی که ظرف 1 تا 2 هفته پس از آمبولیزاسیون واریکوسل و 4 هفته پس از جراحی فرد می تواند فعالیت عادی جنسی خود را از سر گیرد اما حدودا 3 ماه زمان لازم است تا بهبودی قابل ملاحظه ای در شمار و کیفیت اسپرم ها دیده شود.

این به این دلیل است که حدودا 3 ماه طول می کشد تا اسپرم های جدید تشکیل شوند. در صورتی که فرد به انجام آمبولیزسیون واریکوسل به عنوان درمانی غیر جراحی علاقه مند است قدم بعدی یافتن یک رادیولوژیست مداخله ای در محل زندگی خود می باشد. فرد باید یک جلسه مشاوره با رادیولوژیست ترتیب دهد تا سابقه پزشکی او بررسی شده و مناسب بودن این روش غیر تهاجمی برای او تعیین شود.

توصیه های قبل از درمان واریکوسل

1- قبل از عمل درمان واریکوسل حتماً آزمایشات خون و فاکتورهای انعقادی باید انجام گردد.

2- در صورت درمان واریکوسل و مصرف آسپرین و داروهای رقیق کننده خون از قبیل پلاویکس و دی پیریدامل و بروفن و … حتماً یک هفته قبل با نظر پزشک معالجتان آن را باید قطع کنید.

3- چون اغلب جراحی های درمان واریکوسل با بی حسی نخاعی و یا بیهوشی عمومی انجام می شود جهت اطمینان از تحمل عمل در صورتیکه بالای 50 سال هستید باید دکتر قلب قبل از عمل شما را ویزیت و آمادگی شما را برای عمل به دکتر معالجتان تأیید نمایند.

4- جهت جلوگیری از عفونت های پوستی درمان واریکوسل محل عمل بهتر است چند روز قبل از عمل ناحیه عمل را از موهای زائد پاک نمایید.

5- هر گونه سابقه بیماری خاص از قبیل دیابت، صرع، حساسیت داروئی خاص و غیره را بلافاصله به پزشک معالج و دکتر بیهوشی قبل از عمل اطلاع دهید.

6- صبح روز عمل باید کاملاً ناشتا باشید و توصیه می گردد حداقل 8 ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن اجتناب نمائید و با آزمایشات انجام شده و مدارک در بیمارستان و محل عمل حاضر باشید.

دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری

4 (80.93%) 43 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهزاد جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سوزش شدید بیضه ها خصوصا پس از ادرار و نیز تکرر ادرار و ادرار بریده بریده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
   ازمایش ادرار بدهید بفرستید
 • تصویر کاربر حامد جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر عرض ادب. بنده ۳ ماه قبل واریکوسل دوطرفه عمل کردم. بیضه راست گرید ۲ و بیضه چپ گرید ۳. قبل از عمل غلظت اسپرم زنده ۳۲ و اسپرم متحرک ۳۴ بود.چند روز قبل اسپرموگرام دادم motile sperm 31.97 و progressive sperms 29.17 بود. دکتر ۳بسته (۹۰عدد) قرص orthomol fertil plus و tradamix و ال کارنیتین داد که ۳ ماه مصرف کنم ودوباره اسپرموگرام بدم. الان زود انزال شدم و میل جنسیم خیلی کم شده. وزنم ۱۰۴ کیلوگرم هست. خواهش میکنم بفرمایید چیکار کنم که مشکلم حل بشه؟باید دوباره عمل کنم؟ لطفا کمکم کنید.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)
   دیگر کاری نمیتوان کرد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)
   اگر اقدام به باروری کنید نشود باید ای وی اف کنید
  3. تصویر کاربر حامد جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)
   یعنی با خوردن این قرص ها خوب نمیشم؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
   زمان را از دست ندهید ای یو ای کنید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام،
  بنده حدود 10 ماه پیش جراحی واریکوسل توسط جناب دکتر مدائن در تبریز انجام دادم، ولی متاسفانه مقدار و کیفیت اسپرمها هنوز به حد نرمال نرسید. در آخرین مراجعه هم که پیش دکترم رفتم اطمینان کامل دادن که درست میشه. ولی در این میان با یکی دوتا دکتر دیگه هم مشورت کردم اونا حرفهای امیدوار کننده ای نزدن.
  خواستم نظر جنابتان را هم بدونم.
  ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)
   در صد موفقیت واریکوسل ۵۰ در صد است در دنیا وان بعد از یک سال بعد از عمل مشخص میشود
 • تصویر کاربر Babaknorani شنبه ۵ مرداد ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید
  دکتر چند وقته زیر بیضه چپم یه رگ خونی بزرگ دراومده که رنگش به سیاهی میزنه(خیلی وقته)ولی هیچ درد و علائمی نداره و بیشتر شده و به سمت بیضه راستم رفته، همون واریکوسله یعنی؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ مرداد ۹۸( 4 هفته پیش)
   این طبیعی است
 • تصویر کاربر ضیا شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دارای 60 سال سن می باشم و در سال 76 وازکتومی کردم و حال می خواهم بدلیل داشتن همسر جوان وازکتومی را بر گردان کنم ، لطفا راهنمایی بفرمایید قابل برگشت می باشد و هزینه عمل چقدر می باشد و آیا تضمینی خواهد داشت
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   در صد موفقیت ۱۵ الی ۲۰ در صد است ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰
 • تصویر کاربر هامی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  جناب دکتر من ۲ ماه پیش واریکوسل ۲طرفه عمل کردم.اما الان گاهی اوقات بیضه سمت راست که گرید ۲ بود درد میکنه و جلوء آلتم تیر میکشه. آیا واریکوسل عود کرده؟ و علت تیر کشیدن آلتم چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   بیایید ببینم۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  2. تصویر کاربر هامی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   جناب دکتر شهرستان هستم بخاطر شرایط کاری نمیتونم مرخصی بگیرم. علت تیر کشیدن آلت چیست؟ و آیا بعد از گذشت ۲ ماه از عمل واریکوسل می توانم ورزش دو میدانی انجام دهم؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   ورزش را شروع کنید نیاز به عمل مجدد نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدوی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر کرمی عزیز ، اقای یه سوال خدمتتون داشتم ، من دیشب تو خواب جنب شدم و‌اسپرمم خیلی کم‌بود ، کاهش اسپرم داشتم می خواستم‌ بدونم‌مشکلی هست یا نه ، خیلی نگرانم ممنون میشم توضیح بدین ، سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   اگر شک دارید ازمایش اسپرم دهید
 • تصویر کاربر حمزه جمعه ۷ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر بنده 26 سال سن دارم چند سالی میشه نعوظ صبحگاهی ندارم مگه خیلی بندرت قبلا هرروز داشتم تو رابطه جنسی نعوظم ناقصه و شل اصلا سیخ نمیشه چند بار با قرص سیدنافیلد50 برا رابطه استفاده کردم که خیلی عالی بود دکتر با رابطه دهانی اصلا تحریکم نمیشم و سیخم بشه خیلی زود میخوابه خود ارضایی هم که اصلا نمیتومم بکنم به نعوظ نمیزسه حتی شده تو خواب ارضا شدم خالی شده بدنم ولی بدون نعوظ و توی حالت شل دکتر تورو ازمایش های لازم رو پیوست میکنم تورو خدا بگین چیکار کنم خیلی نگرانم قدم 178 و وزنم 70 و ورزشکارم و سایزآلتم 16 با قطر نرمال لطفا بگین مشکل چیه و باید چیکار کنم کجای بدن من مشکل داره که با لمس تحریک نمیشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر حمزه پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   ممنون از شما دکتر ولی بااین اوصاف و وجود این ازمایشا بازم بنده نمیتونم به نعوظ برشم تو رابطه و مشکل دارم واقعا
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   شاید پنجری یا نشت وریدی داشته
  4. تصویر کاربر حمزه جمعه ۷ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   دکتر اگه پنجری یا نشت ویریدی باشه از کجا معلومه؟باسونوگرافی داپلرمشخصه؟ داخل ازمایش سونوگرافی داپلر رنگی مشخصه؟ الان ازمایشو مجددا براتون میفرستم
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   با سونو رنگی باتزریق مشخص میشود
  6. تصویر کاربر حمزه جمعه ۷ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   خب دکتر جان من این آزمایش رو دادم الان نتیجشم مینویسم خدمتتون اگه میشه بگبن مشکل رو کامل و و مشکل نشت وریدیه و پنجری بااین نتایج یا چی؟
   نتیجه آزمایش سونوگرافی داپلربا پاپاورین20:
   قطرشرایین عمقی قبل از تزریق سه دهم و چهاردهم میلی متر
   قطرشرایین بعد از تزریق 5دهم و 6 دهم mm
   در دوطرف افزایش قطر نرمال است.
   بعداز تزریق در زمان های مختلف سرعت جریان خون به صورت زیر میباشد:
   5دقیقه:سرعت ماکزیمم 75cm/s وend distolic 25cm/s
   10دقیقه:70cm/s و14cm/s
   15دقیقه:70cm/s و11cm/s
   20دقیقه:68cm/s و8cm/s
   25دقیقه:60cm/s و صفر
   برگه آزمایش هم الان پیوست با عکس میفرستم
  7. تصویر کاربر حمزه جمعه ۷ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   خب دکتر جان من این آزمایش رو دادم الان نتیجشم مینویسم خدمتتون اگه میشه بگبن مشکل رو کامل و و مشکل نشت وریدیه و پنجری بااین نتایج یا چی؟
   نتیجه آزمایش سونوگرافی داپلربا پاپاورین20:
   قطرشرایین عمقی قبل از تزریق سه دهم و چهاردهم میلی متر
   قطرشرایین بعد از تزریق 5دهم و 6 دهم mm
   در دوطرف افزایش قطر نرمال است.
   بعداز تزریق در زمان های مختلف سرعت جریان خون به صورت زیر میباشد:
   5دقیقه:سرعت ماکزیمم 75cm/s وend distolic 25cm/s
   10دقیقه:70cm/s و14cm/s
   15دقیقه:70cm/s و11cm/s
   20دقیقه:68cm/s و8cm/s
   25دقیقه:60cm/s و صفر
   برگه آزمایش هم الان پیوست با عکس میفرستم
  8. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   این کاملا نرمال است
  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربر حنا پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام همسررم قبلا واريكوسلش رو عمل كرده و حدود ٩ ماه پيش من با قرص باردار شدم الان ازمايش ايشون مورفولوژي ٤درصد و ابنرمال ٩٦ درصد هست ولي دكتر اورولوژ گفت مشكلي نيست براي بارداري درصورتي كه من در ٧هفته بارداري سقط كردم الان هم حدود يكماهه كه كيوتن پلاس مصرف ميكنه و به تازگي پروفرتيل
  چكار كنيم براي اقدام ميترسم از سقط مجدد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   سقط خانم به تزمایش ارتباطی ندارد
 • تصویر کاربر فرزین پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ساام آقای دکتر. من واریکوسل دوطرف گرید 2 و ۳ داشتم و تعدا ااسپرمم ۸ بود وپارسال دی ماه جراحی واریکوسل کردم و پس از ۶ ماه رفتم آزمایش اسپرم دادم و توی نتیجه م گفتن اسپرمم صفره و آزو اسپرم هستم . دکتر عزیز من همه موارد را رعایت کردم چرا به جای بهبودی ، بدتر شدم . چیکار کنم چرا خوب نشدم ؟ ممکنه با گذشت دو ماه دیگه تعدا اسپرمم تغییر کنه ؟ چرا از ۸ به صفر رسیدم ؟ لطفا منو کمک و راهنماییم کنید .خیلی ناراحتم. ممنونم از تون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   باید نمونه برداری بیضه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر