021-22642744
نشانی‌ما
نقشه مطب دکتر کرمی

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

توصیه های قبل و بعد از عمل پروستات

توسط دکترحسین کرمی ۲۹/مهر/۱۳۹۵ 60,635 بازدید
عمل پروستات

چه نوع جراحی باز یا بسته ؟ علی رغم پیشرفت در تکنولوژی در جهان هنوز عمل پروستات بسته به روش تراش یا TURP و عملپروستات باز دو عمل طلائی برای جراحی پروستات می باشند.

پروستات غده ای است که به اندازه گردو کوچک قسمت خروجی گردن مثانه را احاطه کرده و با گذر زمان بزرگ می شود و با حالت فشار در گلوگاه مثانه باعث کاهش قدرت پرش ادرار، تکرر ادرار ، سوزش، عدم تخلیه خوب ادرار، شب بلند شدن های بیش از حد برای دستشویی در نهایت احتباس ادراری می شود.

هیچ ارتباطی بین شدت بزرگی پروستات و شدت علائم وجود ندارد و لذا ممکن است پروستات بزرگ علامت نداشته باشد ولی پروستات با حجم کم باعث اختلال ادرار می شود.

درمان دارویی بزرگی پروستات

هنوز در دنیا داروی کوچک کننده پروستات کشف نشده است. همه داروها حالت شل کنندگی موقت دارند و زمانی موثرند که شما هر شب دارو را مصرف نمائید و با قطع دارو  بلافاصله  علائم بر می گردد.

چه کسانی کاندید عمل پروستات هستند؟

احتباس یا بند آمدن ادرار- سنگ همزمان مثانه- عدم تخلیه کامل مثانه و ادرار باقیمانده زیاد- به مخاطره افتادن کلیه ها به علت پس زدن ادرار از مثانه به علت انسداد پروستات- زمان که تخلیه مثانه به سختی انجام می شود و دارها دیگر موثر نیستند – قطره قطره آمدن ادرار و شب بیدار شدن های مکرر برای دستشوئی نشان از این هستند که باید برای درمان پروستات خود باید از روش قطعی جراحی

عمل بسته یا TURP

که در آن بدون شکاف جراحی و از مجرای ادراری، پروستات  برداشته می شود و بهترین عمل برای پروستات های زیر ۶۰ گرم می باشند.

بخوانید  همه چیز در مورد واریکوسل

 ویدیو عمل بسته پروستات

عمل باز

 اگر اندازه پروستات شما بالای ۷۰ گرم باشد، همزمان سنگ مثانه دارید، پروستات به داخل مثانه رشد کرده باشد، بهترین و موثرترین درمان فعلی، عمل باز می باشد.

ویدیو عمل بسته پروستات 

نوع بیهوشی در عمل پروستات: امروزه عمل جراحی پروستات چه باز و یا عمل بسته بدون بیهوشی عمومی و با بی حسی نخاعی انجام می شود.

توصیه های قبل از عمل پروستات

✅ جهت اطمینان از تحمل عمل جراحی باید دکتر متخصص قلب و بیهوشی قبل از عمل شما را ویزیت نماید.

✅ داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین، بروفن، ژلوفن، دپیریدامل، پلاویکس و غیره باید یک هفته تا ۱۰ روز قبل از عمل با نظر پزشک معالجتان قطع گردد.

✅ در صورت ابتلا و زمینه بیماری و مصرف داروهای خاص و سابقه عمل های جراحی قبلی حتماً آنها را به دکتر مشاورتان اطلاع دهید.

✅ صبح روز عمل ناشتا و در ساعت ۹-۱۰ صبح در بیمارستان حضور داشته باشید.

✅ بلافاصله پس از پذیرش آزمایشتات و عکسبرداری لازم قبل از عمل و مشاوره های بیهوشی و قلب در بیمارستان توسط متخصصین انجام خواهد شد تا با آرامش و اطمینان بیشتر برای اطاق عمل آماده شوید.

✅ جهت حفظ سلامتی شما و جایگزین کردن خونریزی احتمال حین عمل ۲-۳ واحد برای شما خون ذخیره در بیمارستان آماده می شود تا فقط در صورت نیاز استفاده گردد.

✅ توصیه می شود در صورت عمل باز موهای زائد بالای مثانه را چند روز قبل از عمل با مواد موبر حذف نمایید.

✅ به علت بی حسی نخاعی شما کوچکترین احساس درد و ناراحتی حین عمل نخواهید داشت.

بخوانید  پروستاتكتومی برداشتن پروستات به روش جراحی باز

✅ طول عمل جراحی پروستات شما حدود نیم الی یک ساعت است.

توصیه های بعد از عمل پروستات 

✅ در پایان عمل پروستات چه روش باز و یا بسته به مدت ۴۸ تا ۷۲ ساعت سوند فولی در داخل مثانه شما گذاشته می شود تا لخته ها و ترشحات محل عمل کاملاً تخلیه شود.

✅ رنگ سوند فولی خونی بعد از عمل طبیعی است و لذا جهت رقیق شدن آن از شستشو سوند به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت استفاده می شود و لذا اصلا ً نگران  نباشید.

✅ صبح فردا باید مصرف مایعات را شروع کنید و با کمک باید راه بروید تا از خطر لخته شدن خون در اندامتان و همچنین یبوست بعد از عمل جلوگیری شود.

✅ ۴۸ ساعت بعد از عمل با صلاحدید پزشک معالج سوند شما خارج خواهد شد و اگر تخلیه مثانه انجام شد، شما آماده ترخیص از بیمارستان می شوید. خون در ادرار، سوزش ادرار، عدم روان آمدن ادرار و قطره قطره آمدن ادرار بعد از خارج کردن سوند طبیعی است.

✅ گهگاهی به علت عوارض بیهوشی یا گیرکردن لخته یا قطعه کوچک پروستات در مجرا بعد از خارج کردن سوند ممکن است دچار احتباس ادرار شوید که بلافاصله باید پرسنل را مطلع سازید تا موقتاً دوباره سوند گذاشته تا مشکل شما حل شود.

✅ نمونه پروستات خارج شده حین عمل جهت نسج شناسی به آزمایشگاه فرستاده می شود و لذا توصیه می شود یک هفته بعد از عمل با در دست داشتن نتیجه پاتولوژی به پزشکتان مراجعه فرمائید.

✅ جهت جلوگیری از خونریزی از انجام کارهای سنگین و مقاربت جنسی یک ماه بعد از عمل اجتناب نمایید.

بخوانید  درمان سرطان پروستات در مردان

✅ بخیه ها جذبی است و نیاز به کشیدن ندارند.

✅ بلافاصله بعد از ترخیص از بیمارستان می توانید استحمام کنید.

✅ توصیه می شود جهت شفاف شدن رنگ ادرار بعد از عمل ترجیحاً از مواد نوشیدنی و مایعات زیاد استفاده شود.

عمل جراحی خوش خیم پروستات چه به روش باز یا بسته بر روی توان و میل جنسی شما اثر منفی ندارد و بعد از عمل مایع منی به داخل مثانه ریخته و با ادرار دفع خواهد شد.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

توصیه های قبل و بعد از عمل پروستات
۴.۲ (۸۴.۷۱%) ۱۷ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟ همین الان از طریق تلگرام سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را در یافت کنید ! سوال دارم

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات
دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

11
پــرســتــان

ســــــلــــــام 3مــــــاه قــــــبــــــل درد زیــــــر شــــــڪــمــــــم ســــــمــــــت چــــــپ آغــــــاز شــــــد وبــــــه شــــــڪــم وڪــمــــــرم رســــــیــــــد در حــــــد ســــــونــــــوگــــــرافــــــے ســــــنــــــگ نــــــبــــــود مــــــثــــــانــــــه هم چــــــیــــــزے مــــــشــــــاهده نــــــشــــــد بــــــعــــــد ســــــوزش در هنــــــگــــــام ادرار دارم شــــــب یــــــا ظــــــهر اســــــتــــــراحــــــت مــــــیــــــڪــنــــــم دردے یــــــا ســــــوزش یــــــا تــــــڪــرار ادرار نــــــدارمــــ.ولــــــےهنــــــگــــــامــتــــــحــــــرڪ مــــــشــــــڪــلــــــات مــــــیــــــاد ســــــراغــــــم رنــــــگ ادرار یــــــڪــم تــــــغــــــیــــــیــــــر ڪــرده در نــــــاحــــــیــــــه مــــــعــــــقــــــد هم گــــــاهے درد دارم 45 ســــــال ســــــن دارم مــــــجــــــراے تــــــنــــــاســــــلــــــیــــــم ســــــوزش داره چــــــه بــــــه هنــــــگــــــام ادرار چــــــه بــــــدون ادرار آزمــــــایــــــش عــــــفــــــونــــــت هم دادم عــــــفــــــونــــــت نــــــدارم قــــــرص بــــــهم دادن ســــــلــــــڪــوڪــســــــیــــــب 100،پــــــروتــــــڪــلــــــ4،افــــــلــــــوڪــســــــاســــــیــــــنــــــ300،وهنــگــامــمــصــرف قــرص بــه روزخــوبــم یــه روز نــامــیــزونــم یــا2 روز خــوبــے 2روز بــعــد،درضــمــن 3ســال هســت عــمــل قــلــب بــاز پــیــونــد عــروق انــجــام دادم قــرص اســتــفــاده مــیــڪــنــم تــو را بــخــدا ڪــمــڪــم بــڪــن اقــاے دڪــتــر مشاهده پاسخ دکتر
12
لطفا درصورت امکان یک دکتر خوب دراصقهان معرفی کنید مرسی

دچار بزرگی پروستات هستم وهمچنین ضخامت مثانه نوارمثانه وسیتوسکوپی انجام دادم دکترامنیک تجویز کرد ولی فایده نداره تکررادار شدید دارم لطفا کمکم کنید مرسی مشاهده پاسخ دکتر
13
کلیه و پروستات

با سلام جناب دکتر کرمی عزیز شرمنده من 48 ساله سه سالی است که چکاپ میگیرم کراتینم بالاست اخرین تست سوم دیماه کراتینم 1.37وPSA1.18و کشت ادرارم خوب بوده و تصویر سونو و ازمایش را هم براتون ارسال کردم اندازه پروستاتم 35 تا42 تو سونوها متفاوت بوده ازحد نرمال بزرگتر است اوره خونم6.1و چند نوبت به دکتر مراجعه کردم کپسول امنیک و تامسولوسین یک نوبت الوپورینول وترازوسین واین نوبت چون چهارپنج روزه سوزش ادرار شدیدی داشتم البته هیچ سنگی تو سونو که گرفتم داخل لوله حالب پیدا نبود وتصاویر اونو خدمتتان میفرستم قرص افلوکساسین و تامسولوسین و پروستاتان وفنازومکس 100 برام تجویز کرده و گاها یبوست شدید معده دارم ارتباطی با سوزش ادرار دارد لطف کنید اقای دکتر هم دستور دارویی وهم ازمایش وسونو که براتون فرستادم ملاحظه و راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
14
سرطان پروستات

با سلام خدمت آقای دکتر، پدر بزرگ بنده حدود 95 سالشونه الان 8 سالی هستش که پروستاتشون رو عمل کردن ولی اون زمان متاسفانه به طور کامل غده پروستات رو تخلیه نکردن، نمونه پاتولوژی هم ظاهرا بدخیم گزارش داده بودن و الان حدود 4 سالی هست که مجدد درگیر این مسئله شدن که با مراجعه به دکتر جدیدی که یکی از دوستان معرفی کردن سری آمپول های 1 ماهه هرمون درمانی که از داروخانه 13 آبان تهیه کردم رو شروع کردن که در این دوره 3 ماهه psa از حدود 4 به زیر 1 رسید و همچنین قرصهای پروستات از قبیل Tamsulosin هم بصورت روزانه مصرف میکردن، تو این 4 سال اکثرا این آمپول رو‌مصرف کردن مثلا یک دوره 6 ماهه مصرف میشده و مجدد 3 ماه بنا بر تشخیص دکتر استفاده نمیکردن، از حدود پارسال دیگه این آمپولها جوابگو نبودن و تو این 1 سال اخیر psa ایشون از 5 به 20 و 35 و الانم بالای 100 افزایش پیدا کرده و همین پارسال یه اسکن رنگی کامل از استخوان انجام دادن که موردی مشاهده نشد، البته تو 1 سال اخیر اکثرا درد از ناحیه پشت و اطراف ناحیه پروستات داشتن الان حدود 10 روزی هست که سمت راست پاشون درد شدید گرفته که قادر به راه رفتن به تنهایی نیستن، دکتر ایشون مجدد اسکن از استخوان نوشتن که انجام دادن که متاسفانه سمت پای راست و مهرهای پایین کمر و کمی دستشون رو درگیر کرده و به استخوان زده، متاسفانه در این 1 سال به خاطر ترس پرتو درمانی و شیمی درمانی هم انجام ندادن، ایشون 60 ساله ورزش میکنن ولی به خاطر مسئله اخیر درد پاشون دیگه قادر به انجام این کارم نیستن، دکتر کرمی عزیز آیا درمان جدید و تازه ای رو پیشنهاد میکنید؟ بسیار بسیار خوشحال میشم جواب شما رو بشنوم، با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
15
پروستات

سلام خواستم سوال کنم استفاده از کاندم های تاخیری که ژل دارند باعث التهاب پروستات می شود و ایا برای پروستات ضرر دارد بنده مرتب مصرف می کنم ممنونم مشاهده پاسخ دکتر
16
بزرگی پروستات

باسلام واحترام

خسته نباشیدجناب دکتر .من شبهااحساس دایم دستشویی رفتن دارم بخصوص اگر بیخواب شوم هنگام دفع ادارآنچنان مایعی نمی بینم شایدفقط درحد چند قطره توآزمایشات نشان داده که پروستاتم بزگ شده سن من57سال است ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.باتشکرواحترام
مشاهده پاسخ دکتر
17
پروستات بدخیم

پروستات بدخیم شد چند سال عمر میکنن؟بین چه رنجی باید باشه که ایده اله؟اگه سن زیاد بالای 82 سال شد اونوقت درد داره و آمپول هر 28 روز جواب نده باید بیمار درد بکشه دارویی نداره؟ مشاهده پاسخ دکتر
18
پروستات

سلام، 4٢ سالمه حدود دوساله التهاب پروستات دارم تمام ازمايشا رو انجام دادم psaروي ٢4 بوده و بزرگيش رو سونو سي ميلي نشون داده متاهلم بعد نزديكي سوزش و درد شديد ميگيرم پدرم سرطان پروستات داشتن عمل كردن خوب شدن گهگاهي خوب خوبم دوساله كپسول امنيك ميخورم فوق العاده زود جوش و استرسي ام نميدونم چيكار كنم ؟؟ عمل بسته انجام بدم يا صبر كنم شايد خوب شدم . متشكرم مشاهده پاسخ دکتر
19
پروستات

سلام دکتر وقت بخیر

چند سالی هست که حس کردم حجم ادرار من کمتر شده و سرعت اولیه رو نداره، اونقدر کم نشده که ادرارم قطره قطره بیاد، ولی سرعت خروجش کمتر شده!

میترسم بخاطر بزرگ شدن پروستات باشه!
من 26 سالمه

اگه علتش پروستاته عمل کنم، نابارور میشم؟
سلام دکتر وقت بخیر

چند سالی هست که حس کردم حجم ادرار من کمتر شده و سرعت اولیه رو نداره، اونقدر کم نشده که ادرارم قطره قطره بیاد، ولی سرعت خروجش کمتر شده!

میترسم بخاطر بزرگ شدن پروستات باشه!
من 26 سالمه

اگه علتش پروستاته عمل کنم، نابارور میشم؟
مشاهده پاسخ دکتر
20
مشکلات کلیه و پروستات

باسلام جناب دکتر کرمی عزیز شرمنده کراتینم دو سه سالی است بالاست اخرین تستی که دادم 137و psa118 کشت ادرارم خوب بوده عجالتن تصاویرش را براتون ارسال میکنم اندازه پروستاتم 35 ccبزرگتر از حد نرمال استو گاهآ تا 42ccهم مشاهده شده اوره خونم 61 وچند نوبت به دکتر کلیه مراجعه کردم کپسول امنیک وتامسولوسین یک نوبت الوپرینول با ترازوسیت برام تجویز کرد الان چهارپنج روزه سوزش ادرار شدید دارم تو سونو که گرفتم چیزی مشاهده نشده دیروز دکتر کلیه دیگه افلوکساسین و تامسولوسینوپروستاتانو فنازومکس 100 برام تجویز کرده لطفا راهنماییم کنید قبلا از توجه شما به سوالم سپاسگذاری میکنم مشاهده پاسخ دکتر