درمان سرطان پروستات در مردان

سرطان پروستات در مردان  شایعترین سرطان در مردان مسن می باشد که در آن نسج پروستات مثل اعضای دیگر بدن تدریجاً تبدیل به غده ی سرطانی می شود و اگر به موقع تشخیص داده نشود مثل سرطان های دیگر به اعضای دیگر بدن از جمله استخوان ها منتشر و باعث مشکلات جدی و عدیده برای بیماران می گردد.

علائم و نشانه های سرطان پروستات در مردان چیست؟

متأسفانه تا زمانی که سرطان پروستات پیشرفت نکرده واعضای دیگر بدن را درگیر نساخته است هیچ علامتی ندارد. در مراحل اولیه دو روش تشخیص طلائی آن معاینه انگشتی پروستات از طریق مقعد و انجام آزمایش PSA می باشد.

اگر در معاینه بالینی قوام پروستات سفت شده باشد و یا در آزمایشات مکرر انجام شده PSA خون روند صعودی پیدا کرده باشد و یا به صورت اتفاقی بمیار در چند آزمایش انجام شده PSA بالائی داشته باشد، شک بسیار قوی به سرطان پروستات ایجاد می شود مخصوصاً اگر سابقه خانوادگی سرطان پروستات در پدر و عمو و برادر نیز وجود داشته باشد. این افراد 4 الی 5 برابر نسبت به افراد طبیعی در معرض سرطان پروستات هستند.

بزرگی خوش خیم پروستات

آیا بزرگی پروستات همان سرطان پروستات است؟

خیر، بزرگی پروستات در مردان شتری است که در خانه همه مردان بالای 50 سال دیر یا زود می خواهد در این بیماری، پروستات به صورت غیرسرطانی بزرگ شده و گردن مثانه را فشار می دهد و باعث علائم : تکرر ادرار، سوزش، قطره قطره آمدن ادرار و دو شاخه شدن آن و عدم تخلیه کامل ادرار و در مراحل پیشرفته باعث احتباس ادرار یا شاش بند شدن آن می شود.

این بیماری اصلاً سرطانی نیست و جزء تغییرات طبیعی با سن افراد می باشد. مثل سفید شدن موهای سر و صورت ، پوک شدن استخوان ها، چروک پوست و دیگر تغییرات که به صورت طبیعی با افزایش سن ایجاد می شود و درمان این بیماری اغلب به صورت داروئی است ولی در مراحل پیشرفته با عمل جراحی که در آن فقط هسته پروستات برداشته می شود کاملاً قابل درمان است ولی در سرطان پروستات در مردان قسمتی از پروستات که ممکن است با بزرگ شدن همزمان پروستات باشد و یا نباشد شروع به تکثیر سرطانی می گردد و همه اعضای بدن را با متاستاز درگیر می کند و باید هر چه سریعتر تشخیص داده شود و همه نسج پروستات باید از بدن خارج شود.

عوامل خطر ساز سرطان پروستات کدامند؟

 • سن بالا
 • سابقه ارثی خانوادگی پروستات در خانواده
 • مصرف رژیم غذایی پرچرب و پر پروتئین
 • نژاد، مخصوصا ًرنگ سیاه پوست از عوامل زمینه ساز سرطان پروستات هستند

آیا امکان تشخیص زود سرطان پروستات در مردان وجود دارد؟

بله، اگر شما سابقه سرطان پروستات در خانواده در پدر، عمو و یا برادر دارید و بالای 40 سال سن دارید حتما جهت چکاب به دکتر ارولوژی مراجعه نمایید و با معاینه انگشتی و چکاب PSA خون بررسی شوید.

اندازه گیری psa

آیا هر PSA بالا دلیل سرطان پروستات در مردان است؟

PSA ماده ای است که فقط از غده پروستات ترشح می شود  و به مقدار کم در بدن همه مردان وجود دارد و اغلب زیر 3 می باشد، و عموماً در بیماری غیر سرطانی پروستات هیچ موقع به بالاتر از 10 نمی رسد ولی در سرطان پروستات سطح PSA خون بدن همیشه سیر صعودی پیدا می کند و انتها و توقف ندارد. به عنوان مثال از 1- 2- 3- ….. و 10 و یا چه بسا در بیماری منتشر به 100 نیز برسد. هر چه PSA خون بالاتر باشد شانس سرطان پروستات در مردان پیشرفته بیشتر است.

قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات چیست؟

در صورت سفت شدن قوام پروستات در معاینه و یا PSA بالارونده جهت تشخیص قطعی و 100 درصد باید نمونه برداری از پروستات انجام شود که با توضیح اینجانب در فیلم زیر می بینید. در این روش توسط سونوگرافی از جاهای مشکوک پروستات تعداد 12 قطعه نمونه برداری انجام شده و جهت تعیین جواب پاتولوژی به آزمایشگاه فرستاده می شود. اگر گزارش سرطان پروستات در مردان تأیید شود باید بلافاصله درمان را شروع کرد.

تشخیص سرطان پروستات

راههای درمان سرطان پروستات چیست؟

جراحی، هورمون درمانی، رادیوتراپی و شیمی درمانی روش های متداول درمان جراحی سرطان پروستات می باشد.

اگر سرطان پروستات در مردان در مرحله اولیه تشخیص داده شود درمان طلائی و قطعی آن جراحی رادیکال و برداشتن کل غده و لذا کسانی سود کامل از درمان می برند که در مراحل اولیه و قبل از انتشار سرطان پروستات تشخیص داده می شود و با یک عمل سرپائی و یک شب بستری در بیمارستان کاملاً درمان می شوند. اگر شخص زمانی مراجعه کند که سرطان پروستات نسوج اطراف و یا دور بدن از جمله استخوان ها را درگیر کرده، متأسفانه درمان در این مرحله تسکینی می باشد که در این زمان از هورمون درمانی و یا برداشتن بیضه ها و یا اشعه درمانی استفاده می شود  و لذا توصیه می گردد:

 • همه مردان بالای 50 سال باید از نظر سرطان پروستات بررسی شوند.
 • اگر عمو، پدر و یا برادرتان مبتلا به سرطان پروستات بوده اند شما از بالای 40 سال در خطر هستید و باید بررسی شوید.
 • چکاب منظم PSA و معاینات مقعدی پروستات توسط پزشک ارولوژی را فراموش نکنید.
 • در صورت بالا بودن PSA خون و سیر بالارونده آن جهت نمونه برداری حتما ًبه پزشک ارولوژی مراجعه نمائید.

در صورت نیاز، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید..

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

5 (100%) 4 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر منصور دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما پدرم با بیماری زمینه ای دیابت ؛سنگ کلیه ک هر دو کلیه سنگ شکن شده ،بیماری قلبی؛پروستات طی تست های پی اس ا خوش خیم بوده تا ک طی بررسی مبتلا ب سرطان پروستات شده ودر بهمن ۹۶ تحت عمل رادیکال پروستاکتومی قرار گرفته وسه روز بعد عمل در سون ترشحات قهو ه ای دیده شد ک دکتر پدرم ب دلیل جوانی ترسیدن و بعد بررسی ها گفتن سنگریزه دفع کرده است خوب شدن فقط سوزش بیضه دارند و هنوز قادر ب برقراری ارتباط جنسی نیستن ک ب دلیل بیماری قلبی دارو ندادن ،از نطر سوزش بیضه در دی ۹۷ سیستوسکوپی شدن ک دکتر گفته خوب جای نگرانی نیس اقای دکتر سوال من این تا قبل عید تمام تست هاس پی اس ا خوب بوده تا ۱۷ فروردین ۹۸ جواب پی اس ا ۸۶./ ک دکتر با توجه ب جواب ازمایش و علایمی ک پدرم گفت دکتر گفتن تست دوباره تکرار بشه ک پنچ روز بعد تکرار کردیم شد ۷/. و دکتر گفت خوب و فعلا جای نگرانی نیس چون دکتر جوان ما میترسیم اقای دکتر پدرم درد کمر دارد تا لگن ک با گرما همراه قبل سرطان پروستات هم این علایم بوده در واقع کمردرد قدیمی داشتن ک نمیدانیم مربوط ب عود سرطان ب لگن یا کمردرد حتی ب دلیل دیابت دکتر نفرولوزی مراجعه کردیم گفتن از کلیه ها نیس دکتر هفته یکبار هم شبها عرق سرد میکنه چون مشکل قلبیش هم از قبل عید عود کرده الان از ترس اینکه سرطان ب لگن رسیده دچار استرس شده لطفا جواب رو زودتر بدید خدا پدر و مادرتون رو بیامرزه با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خداقوت به ارولوژیست و قاری برجسته. به دلیل مشکلات تا چند سال دیگه قادر به ازدواج نیستم و از طرفی نمیخوام گناهی مرتکب شوم ولی با وجود پرهیز از تحریک شدن ب خاطر تولید شدن ترشحات پروستات، بعد از گذشت مدتی از محتلم شدن درد خفیفی را در زیر شکمم احساس می کنم و یکی دو بار هم هنگام ادرار یا حتی مدفوع کردن ترشحات پروستات که غلیظ و شبیه به مایع منی است از مجرام خارج میشه. کشت ادرار منفی و در سونوگرافی حجم پروستات 28cc بود و به غیر از درد موقت پروستات، تنها علامتی که دارم قطع و وصل شدن ادراره. میخواستم اگه دارویی گیاهی یا شیمیایی ترجیحا کم عارضه هست که ترشحات پروستات به جای ذخیره شدن داخل خودش به مثانه برن یا اینکه به جای چند هفته یک بار، سریع تر محتلم بشم تا باعث تشدید التهاب پروستات نشه رو در صورت صلاحدید تجویز کنید چون متخصص ارولوژی در شهر ما خودارضایی رو توصیه کردند. با تشکر و دعای خیر برای شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   با ورزش ونشاط هیچ جای نگرانی ندارد وخود ارضتیی نکن مشکلی نیست
 • تصویر کاربر سید جمعه ۷ دی ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر کرمی عزیز بنده 49 ساله پارسال مشکل ادراری داشتم و باهاتون تماس گرفتم با توجه به مدارک ارسالی فرمودید مشکلی نداریدمدتی 6 ماه دارو مصرف کردم و دیگه ظاهرا مشکل ادراریم خوب شد ولی دارو را قطع کردم الان وضعم بد نیست فقط صبح ادرارم بد دفع میشود و کمی زور میبرد طول روز فشارش بد نیست ولی شب یک یا دو بار دستشویی میرم اندکی ادرارم قطع و وصل میشود یبوست هم دارم متاسفانه مدتی است التم نعوظ کامل نمیشود وبعد از چند لحظه شل میشود حالت نیمه سفت و بتازگی میل جنسیم ضعیف شده و میلی ندارم و نعوظ انجام نمیشود بعضی وقت کمردرد هم میگیرم انگشت مابین کوچک و سبابه دست راستم هم سوزنی و خواب میره موقع خواب نوار هم گرفتم لطفا دستور بدید دارو را مجدد بخورم یا نه مدارکم را براتون میفرستم قبلا یه دوره امنیک و ترازوسین وتامسوسولین مصرف کردم ولی چند ماه شبی یکی ترازوسین تنها مصرف کردم ممنون میشم جناب دکتر جواب بدهید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 3 ماه پیش)
   اکر بدون دارو اذیت نمیشوید مصرف نکنید
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۷ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  28سالمه، توی 15سالگی جسم سنگینی برداشتم و بعد متوجه تغییر بیضه شدم، حرکات سریع تر مثلا...اقدامی هم نکردم به خاطر ترس، از اون زمان تا حالا انتهای ادرارم قطره قطره میشه، توشرو ادرار دو سه ثانیه تاخیر دارم، مشکل نعوذ هم دارم و نمیتونم سفت نگه دارم اصلا، چه کار باید کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)
   مهم نبستند
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)
   اگر نگرانی بیایید چکاب۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
  3. تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۲۵ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)
   خیلی ممنون دکتر ، حتما خدمتتان می رسم
   فقط مشکل نعوذ هم مهم نیس?اصلا نمی تونم حتی سی ثانیه نگه دارم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)
   در خدمتم
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر طاها شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر لطفا با توجه به سونوگرافی و آزمایشات ارسالی راهنمایی بفرمایید که آیا برای پروستات پدرم جراحی نیاز هست؟و به چه صورت ؟باتشکر.
  1. تصویر کاربر طاها پنجشنبه ۱۵ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)
   با سلام آقای دکتر لطفا با توجه به سونوگرافی و آزمایشات ارسالی راهنمایی بفرمایید که آیا برای پروستات پدرم جراحی نیاز هست؟و به چه صورت ؟باتشکر.
  2. تصویر کاربر طاها پنجشنبه ۱۵ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)
   با سلام آقای دکتر لطفا با توجه به سونوگرافی و آزمایشات ارسالی راهنمایی بفرمایید که آیا برای پروستات پدرم جراحی نیاز هست؟و به چه صورت ؟باتشکر.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)
  4. تصویر کاربر طاها شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)
   متشکرم آقای دکتر بزرگوار.
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Farzad جمعه ۷ دی ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتربنده 31ساله هستم حجم پروستا 30وpsa0.68به نظرشما چیکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 3 ماه پیش)
   خوبند
 • تصویر کاربر شهرام سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام،پدر 71ساله بنده از اردبیل بدون هیچ گونه درد و علائمی اتفاقی 2سال قبل با ازمایش چک psa=8.2شدکه بعد ازان دکتر برا نمونه برداری فرستادن ان هم شد 2+2=4 گفتن که پروستاتش سرطانی شده که برا ادامه درمان پیش دکتر کمالدین حسن زاده در تبریز بردیم که ایشون برا هم سی تی اسکن و عکس هسته ای فرستادن البته مدارکش را براتون میفرستم گفتن که به استخوان ستون فقرات نفوذ کرده و از 7ماه قبل هورمون درمانی را برای پدرم شروع کردن که الان هم جواب psa=044 شده، ولی خیلی احساس گر گرفتگی دارن و کلا مسائل جنسیش تعطیل شده ،البته چند جای دیگه هم بردم که برداشتن بیضه هارو صلاح دانستن لطفا بفرمایین که باتوجه به عکس و ازمایشها وضعیت بیماری پدرم در چه شرایطی هست وچند سال میشه در کنترل نگه داشت ایا امیدی به درمان قطعی هست و همچنین درمان طلاییش چیه ادامه هورمون درمانی با همون دکتر ش یا جراحی و برداشتن بیضه هاش.خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ آبان ۹۷( 5 ماه پیش)
   تنها راه درمان ادامه هورمون ودر صورت نیاز رادیو تراپی است
  2. تصویر کاربر شهرام شنبه ۵ آبان ۹۷( 5 ماه پیش)
   با سلام خیلی ممنون،اقای دکتر مدارک پزشکی که براتون فرستادم را هم ملاحظه فرمودین؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 5 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مجید دوشنبه ۲۳ مهر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر
  من 35 ساله و متاهل هستم.از چند سال پیش مشکل تکرر ادرار داشتم ولی اذیت کننده نبود تا اوایل امسال که شدت پیدا کرد و شبها چند بار برای ادرار کردن بیدار میشدم.دردهای متناوب پایین کمر و لگن و دوشاخه شدن ادرار داشتم.به اورولوژیست مراجعه کردم سونوگرافی مثانه و پروستات و کشت ادرار نرمال بود ولی psa ام بالا و حدود 1.16 بود یک ماه و نیم افلو کساسین و تامسولین و روزی 2عدد دیکلوفناک 100 تجویز کردند پس از آن کاملا مشکلم برطرف شد ولی ناراحتی معده گرفتم.الان بعد از 4 ماه مجددا به تکرر ادرار و علائم قبلی دچار شدم.لطفا راهنمایی کنید واقعا مستاصل شدم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۳ مهر ۹۷( 6 ماه پیش)
   باید تست ارودینامیک بگیرید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر محمود شنبه ۲۷ مرداد ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  41 ساله هستم مشکلی در ادرار کردن ندارم و کلیه ها طبیعی هستن در بررسی سونوگرافی گفته شده پروستات دارای ابعاد طبیعی هست ولی پروستات coarse و داری بافت غیر یکنواخت هست.ایا غیر یکنواخت بودن بافت پروستات نشانه سرطان هست؟؟چون پدرم سرطان پروستات داشتن الان خیلی نگرانم راهنمایی بفرمایین انجام ازمایش psa لازم هست؟؟ درباره غیر یکنواخت بودن بافت پروستات و درمان ان توضیح بفرمایین خیلی نگران هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ مرداد ۹۷( 8 ماه پیش)
   بهتر است تست منظم psaدهيد
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  من یک آقا 28 ساله هستم که تقریبا سه هفته پیش به خاطر در کمر و کنار ران و همچنین جریان ضعیف ادرار به دکتر مراجعه کردم که برام آزمایش نوشت، تو آزمایش پروستات نوشته: حجم پروستات 26 سی سی همراه با کلسیفیکاسیون پارانشیمال و اکوی مختصر هتروژن.
  همچنین آزمایش PSA هم 0.95 هست و آزمایش ادرار هم مشکل نداره و باقیمانده ادرار هم 4ccهست.
  لطفاً راهنمایی کنید
  در ضمن ظاهر مایع منی هم مثل قبل نیست و مایع سفید رنگ قبل رو نداره و بیرنگ و با حجم کم
  ممنون عکس آزمایش ها رو هم بپوست ارسال می کنم خدمتتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 9 ماه پیش)
   در سن شما اینها اهمیت ندارند
  2. تصویر کاربر مهدی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 9 ماه پیش)
   ممنون، اقای دکتر نیاز به پیگیری واسه درمان هست؟
   اخ جریان ادارارم مثل قبل نیست و ضعیف و بعضی مواقع هم تکرر ادرار دارم
  3. تصویر کاربر مهدی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 9 ماه پیش)
   ممنون، اقای دکتر نیاز به پیگیری واسه درمان هست؟
   اخ جریان ادارارم مثل قبل نیست و ضعیف و بعضی مواقع هم تکرر ادرار دارم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 9 ماه پیش)
   تینها همه عسبی است
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 9 ماه پیش)
   عصبی
  6. تصویر کاربر مهدی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 9 ماه پیش)
   ممنون آقای دکتر خیالم راحت باشه؟؟؟
   اخ می خوام برم خواستگاری بعدا مشکل ساز نشه یه وقت؟؟
  7. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 9 ماه پیش)
   راحت
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر