آیا میدانید ۳۰ درصد علل نازائی منشاء زنانه دارد؟

نازائی یک مشکل مشترک زن و مرد می باشد و هر زوجی که 18 ماه بعد از نزدیکی مداوم و کنترل نشده، بچه دار نشوند باید تحت بررسی علل آن قرار گیرند.

علل نازائی زنان

30 درصد علل نازائی منشاء زنانه دارد که در ادامه به بررسی علل آن می پردازیم.

1- اختلالات گردن رحم

در بررسی های انجام شده 5 درصد علت نازائی این زنان منشاء گردن دارند که باید بررسی شوند. موکوس یا مخاط دهانه رحم، مایعی است که توسط دهانه رحم در هنگام تحریک شدن توسط استروژن تولید می شود. این مایع اسپرم ها را قادر می سازد تا در محیط اسیدی و دشوار واژن زنده بمانند. مخاط غیر طبیعی دهانه رحم می تواند اسپرم ها را از رسیدن به تخمک باز دارد. متاسفانه، درمان هایی که برای بهبود مخاط دهانه رحم وجود دارند هیچ کدام اثبات نشده اند اما گذشتن از این مخاط با روش تلقیح داخل رحمی موثر می باشد.

2- اختلال در ساختار و آناتومی رحم

وجود رحم دو شاخه و وجود فیبروم های بسیار بزرگ در رحم می تواند با اختلال در جایگزینی تخمک باعث ناباروری با منشاء زنانه شود.

3- اختلال در عملکرد تخمدان ها

به علت یائسگی زودرس، اشعه درمانی، شیمی درمانی و یا برداشتن تخمدان ها با جراحی می توانند باعث اختلال در باروری زنان گردند.

درمان زگیل تناسلی در زنان

4- اختلال در تخمک گذاری

در بعضی از افراد علی رغم وجود تخمدان ها ولی عملکرد آنها در تخمک سازی ضعیف می باشدکه به آن تنبلی تخمدان گفته می شودو جزء علل شایع نازائی زنان بوده و اغلب منشاء ژنتیکی داشته و نسبت به عوامل دیگر قابل درمان تر می باشد.

مشکلات تخمک گذاری می توانند ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS باشند. این سندرم یک نامتوازنی هورمونی است که می تواند تخمک گذاری طبیعی را مختل کند. نارسایی اولیه تخمدان (نارسایی زودرس تخمدان یا POI نیز نامیده می شود) نیز می تواند سبب ایجاد مشکلاتی در تخمک گذاری شود. نارسایی اولیه تخمدان به زمانی گفته می شود که تخمدان ها قبل از سن 40 سالگی از عملکرد طبیعی خود بازمانده و بر روی تخمک ها و احتمال بارداری تاثیر می گذارند.

لازم به ذکر است که نارسایی اولیه تخمدان قبل از یائسگی رخ می دهد. یائسگی زمانی است که تخمک گذاری و قاعدگی فرد به طور کامل متوقف می شوند. هیپرپرولاکتینمی به زمانی گفته می شود که مقدار زیادی پرولاکتین در خون فرد موجود باشد. این هورمون شیردهی پستان را تحریک کرده و ممکن است سبب اختلال در تخمک گذاری نیز شود.

مشکلات تیروئیدی مانند هیپرتیروئیدیسم و هیپوتیروئیدیسم نیز می توانند چرخه قاعدگی را تحت تاثیر قرار دهند. هیپرتیروئیدیسم و هیپوتیروئیدیسم به ترتیب به تولید زیاد و کم هورمون تیروئیدی گفته می شود. هیپرپرولاکتینمی و وضعیت های تیروئیدی را می توان به آسانی درمان کرد به همین دلیل نیز پیگیری تشخیص این موارد ضروری می باشد.

5- اختلال در لوله های رحمی

شایعترین اختلال در لوله های رحم انسداد آنها می باشد که به دلیل عفونت های مکرر لگنی، چسبندگی بعد از جراحی و یا آندومتریوز یا مادرزادی لوله های حالب انسداد پیدا می کنند و لذا باعث اختلال در باروری زنانه می گردند. 30 الی 40 درصد علت نازائی زنان، اختلال در عملکرد لوله ها می باشد. بهترین روش تشخیص آن عکس برداری از رحم با ماده حاجب می باشد.

همچنین انسداد یا آسیب دیدگی لوله های فالوپ می توانند اسپرم ها را از رسیدن به تخمک ها بازداشته و مانع وارد شدن تخم به درون رحم شوند و باعث نازائی می شود. برخی عوامل رایج مشکلات لوله های فالوپ شامل عفونت های منتقله از راه جنسی مانند کلامیدیا و سوزاک، آندومتریوز و سابقه جراحی لگن می باشند. عفونت های کلامیدیا و سوزاک می توانند به بیماری التهابی لگن (PID) که عفونتی عمومی در آن ناحیه است منجر شوند. بیماری التهابی لگن می تواند سبب ایجاد بافت اسکار و انسداد لوله های فالوپ شود.

ممکن است فرد بتواند برای باز کردن لوله های فالوپ خود تحت عمل جراحی قرار گیرد.

6- وجود بیماری های سیستیک

از قبیل نقص سیستم ایمنی، بیماری های لا علاج و صعب العلاج از قبیل سرطان ها، نارسائی مزمن کلیه ها و …. که تعادل کل سیستم بدن را به هم زده و باعث نازائی یک زن می گردند.

7- وزن بدنی نامناسب

داشتن اضافه وزن، سبک زندگی بی تحرک و یا چاق بودن می توانند احتمال ناباروری را بالا برده و خطر سقط جنین را افزایش دهند. در صورتی که فرد به یک اختلال خوراکی مانند پرخوری یا بی اشتهایی عصبی مبتلا باشد و یا از رژیمی بسیار کم کالری و محدود شده پیروی کند در معرض خطر مشکلات باروری قرار می گیرد.

خوشبختانه، می توان جهت کاهش یا افزایش وزن از معیارهای استفاده کرده و پس از رسیدن به وزن مناسب و سالم بچه دار شد. ممکن است، زنان چاق پس از کاهش 5 درصد از وزن بدن خود متوجه عادی شدن تخمک گذاری خود شوند. برای مثال در این نوع کاهش وزن یک خانم 90 کیلویی باید 4.5 کیلو وزن از دست بدهد.

8- آندومتریوز

در آندومتریوز بافت پوشاننده رحم شروع به رشد کردن در جاهای دیگر مانند پشت رحم، درون لوله های فالوپ، درون لگن یا تخمدان ها می کند. این وضعیت سبب ایجاد تحریک و به وجود آمدن بافت اسکار (جای زخم) می شود. برخی زنان مبتلا به آندومتریوز هیچ گونه علائمی را بروز نمی دهند. دیگر زنان احساس درد در هنگام سکس یا قاعدگی، خونریزی شدید یا لکه های غیر معمول و درد عمومی در ناحیه لگن خود دارند.

آندومتریوز از آنجایی که می تواند سبب انسداد لوله های فالوپ، اختلال در لانه گزینی تخم، ایجاد التهاب در لگن و احتمالا تاثیر بر کیفیت تخمک ها شود، می تواند باردار شدن را دشوار کند. آندومتریوز درمان های متفاوتی دارد. برداشت بافت اسکار به روش جراحی یا بازکردن لوله فالوپ مسدود شده می تواند شانس باردار شدن را افزایش دهد.

9- ناهنجاری های رحمی

فیبروم یا فیبروئید ها می توانند لانه گزینی تخم بارور را مختل کنند. فیبروئید ها توده هایی غیر سرطانی از جنس بافت عضلانی و کلاژن هستند که می توانند در درون دیواره رحم رشد کند. فیبروئید ها بسته به تعداد، اندازه و موقعیتی که در رحم دارند می توانند با مشکلات تناسلی و باروری مرتبط باشند.

فیبروئید های نزدیک به پوشش آندومتر می توانند سبب ایجاد قاعدگی های شدید، مشکلات حاد در ارتباط با لانه گزینی رویان و عوارض در بارداری شوند. از آنجایی که اغلب فیبروئید ها در پوشش رحم قرار ندارند، بر روی بارداری تاثیری نداشته و آن بارداری را پر خطر نمی سازند. با این حال، ممکن است فرد را در معرض خطر بالای سقط جنین یا ناباروری قرار دهند.

در ادامه می توانید ۱۰ عامل مستعد کننده ناباروری مردان را نیز مطالعه کنید.

در صورت داشتن ناباروری، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۱۱ شهریور ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.بنده ۱۰ ماه پیش عمل واریکوسل سمت چپ کردم اما الان بعضی مواقع رگ هاش درد میکنه لطفا راهنمایی کنید بخاط چی هست یا چیکار کنم خوب شن.ممنون با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۹۵( 3 سال پیش)
   طبيعي است
 • تصویر کاربر صادق یکشنبه ۷ شهریور ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت دکتر
  آقای دکتر من تاریخ 94/12 عمل واریکوسل گرید از 3 بیشتر داشتم
  در حالی که دکترم گفته ورزش سنگین انجام ندم می خواستم ببینم
  میتونم ورزش وزنه برداری رو شروع کنم ؟ آیا فشار نمیاد یا عود نمیکنه؟
  یا خطرات خاصی رو در پیش نداره سنم هم 18/5 سال است
  خواهش میکننم پاسخگو باشید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ شهریور ۹۵( 3 سال پیش)
   ٢ماه بعد ازعمل بله ميتوانيد
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.من 23 ساله و دانشجوی سال آخر لیسانسم.سال بعد میخوام برم نیروی نظامی بشم.من خودم متوجه شدم که داخل کیسه بیضه همان کرم های برجسته یعنی واریکوسل دارم.نمیدونم دوطرفه هست یا نه.میخوام بدونم اگه عمل میکروسرجی رو انجام بدم و بعد از کرم های محو کننده بخیه استفاده کنم پزشک معاینه در نیروی نظامی متوجه میشه که من عمل کردم یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 3 سال پیش)
   بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید،من ی مدت وقتی ب مرحله انزال میرسیدم از خروج مایع منی جلوگیری میکردم ک باعث درد در بیضه هام میشد ایا در ناباروری من در اینده ازدواج میکنم ثاثیری میتونه داشته باشه؟!!ممنون میشم توضیح بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 3 سال پیش)
   نه نگران نباش
 • تصویر کاربر حسين جمعه ۲۲ مرداد ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر
  تقريبا ٢سال پيش عمل واريكوسل دوطرفه به روش لاپراسكوپي توسط خودتون انجام دادم.چند ماهي ميشه اندازه بيضه هام بزرگتر شده و مقدار اسپرمم خيلي كم شده.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ مرداد ۹۵( 3 سال پیش)
   بیایید ببینم
 • تصویر کاربر میناطلایی دوشنبه ۲۵ مرداد ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.همسرم روز سوم که ازنزدیکی میگذشت ازمایش اسپرم داد و تعداد ان4.43میلیون بود پیش دکتر زنانم که رفتم گفت خییلی کمه وبه روش عادی باردارنمیشی وباید ای وی اف شی..البته ویتامینسی250 و ویتامین ای100 و قرص اومیید روزی یه دونه و قرص کارنیمکس (ال کارنیتین)بعداز هروعده غذا یکی
  اگراینا نتیجه نداد گفت ای وی اف شم
  ایا به نظر شما قابل درمان نیست؟؟؟؟؟
  درضمن همسرم اعتیاد به هیچ مواد مخدر و سیگار وحتی قلیون هم ندارد.ازمایشات و سونوگرافی من هم نرمال وخوب بودن.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ مرداد ۹۵( 3 سال پیش)
   موافق نظر دكتر هستم
 • تصویر کاربر آآرمین چهارشنبه ۱۹ خرداد ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.

  آیا روش خاصی برای گرفتن اسپرم غیر از تماس
  با آلت (خودارضایی)وجوددارد؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۹۵( 3 سال پیش)
   نه
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۵ خرداد ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  آیا بعد ازقطع قرص فسفامید پس از دو سال دوباره تحرک اسپرم اتفاق می افتد وبارور می شود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ خرداد ۹۵( 3 سال پیش)
   معلوم نیست
 • تصویر کاربر امین شنبه ۱۹ تیر ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من دو هفته ست عمل کردم...قبل عمل کانت اسپرم به ترتیب ۴۸ و بعد یه ماه ۱۴...الان بعد دو هفته کانت اسپرم صفر شده‌...ممنون میشم اگه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ تیر ۹۵( 3 سال پیش)
   باید یررسی شوید
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر..بنده چند روز پیش توسط شما معاینه شدم وتشخیص دادین باید عمل شم....حالا هزینه عمل با بیمه حدودا چقد میشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۵( 3 سال پیش)
   بر اساس تعرفه است
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر