آیا میدانید ۳۰ درصد علل نازائی منشاء زنانه دارد؟

نازائی یک مشکل مشترک زن و مرد می باشد و هر زوجی که 18 ماه بعد از نزدیکی مداوم و کنترل نشده، بچه دار نشوند باید تحت بررسی علل آن قرار گیرند.

علل نازائی زنان

30 درصد علل نازائی منشاء زنانه دارد که در ادامه به بررسی علل آن می پردازیم.

1- اختلالات گردن رحم

در بررسی های انجام شده 5 درصد علت نازائی این زنان منشاء گردن دارند که باید بررسی شوند. موکوس یا مخاط دهانه رحم، مایعی است که توسط دهانه رحم در هنگام تحریک شدن توسط استروژن تولید می شود. این مایع اسپرم ها را قادر می سازد تا در محیط اسیدی و دشوار واژن زنده بمانند. مخاط غیر طبیعی دهانه رحم می تواند اسپرم ها را از رسیدن به تخمک باز دارد. متاسفانه، درمان هایی که برای بهبود مخاط دهانه رحم وجود دارند هیچ کدام اثبات نشده اند اما گذشتن از این مخاط با روش تلقیح داخل رحمی موثر می باشد.

2- اختلال در ساختار و آناتومی رحم

وجود رحم دو شاخه و وجود فیبروم های بسیار بزرگ در رحم می تواند با اختلال در جایگزینی تخمک باعث ناباروری با منشاء زنانه شود.

3- اختلال در عملکرد تخمدان ها

به علت یائسگی زودرس، اشعه درمانی، شیمی درمانی و یا برداشتن تخمدان ها با جراحی می توانند باعث اختلال در باروری زنان گردند.

درمان زگیل تناسلی در زنان

4- اختلال در تخمک گذاری

در بعضی از افراد علی رغم وجود تخمدان ها ولی عملکرد آنها در تخمک سازی ضعیف می باشدکه به آن تنبلی تخمدان گفته می شودو جزء علل شایع نازائی زنان بوده و اغلب منشاء ژنتیکی داشته و نسبت به عوامل دیگر قابل درمان تر می باشد.

مشکلات تخمک گذاری می توانند ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS باشند. این سندرم یک نامتوازنی هورمونی است که می تواند تخمک گذاری طبیعی را مختل کند. نارسایی اولیه تخمدان (نارسایی زودرس تخمدان یا POI نیز نامیده می شود) نیز می تواند سبب ایجاد مشکلاتی در تخمک گذاری شود. نارسایی اولیه تخمدان به زمانی گفته می شود که تخمدان ها قبل از سن 40 سالگی از عملکرد طبیعی خود بازمانده و بر روی تخمک ها و احتمال بارداری تاثیر می گذارند.

لازم به ذکر است که نارسایی اولیه تخمدان قبل از یائسگی رخ می دهد. یائسگی زمانی است که تخمک گذاری و قاعدگی فرد به طور کامل متوقف می شوند. هیپرپرولاکتینمی به زمانی گفته می شود که مقدار زیادی پرولاکتین در خون فرد موجود باشد. این هورمون شیردهی پستان را تحریک کرده و ممکن است سبب اختلال در تخمک گذاری نیز شود.

مشکلات تیروئیدی مانند هیپرتیروئیدیسم و هیپوتیروئیدیسم نیز می توانند چرخه قاعدگی را تحت تاثیر قرار دهند. هیپرتیروئیدیسم و هیپوتیروئیدیسم به ترتیب به تولید زیاد و کم هورمون تیروئیدی گفته می شود. هیپرپرولاکتینمی و وضعیت های تیروئیدی را می توان به آسانی درمان کرد به همین دلیل نیز پیگیری تشخیص این موارد ضروری می باشد.

5- اختلال در لوله های رحمی

شایعترین اختلال در لوله های رحم انسداد آنها می باشد که به دلیل عفونت های مکرر لگنی، چسبندگی بعد از جراحی و یا آندومتریوز یا مادرزادی لوله های حالب انسداد پیدا می کنند و لذا باعث اختلال در باروری زنانه می گردند. 30 الی 40 درصد علت نازائی زنان، اختلال در عملکرد لوله ها می باشد. بهترین روش تشخیص آن عکس برداری از رحم با ماده حاجب می باشد.

همچنین انسداد یا آسیب دیدگی لوله های فالوپ می توانند اسپرم ها را از رسیدن به تخمک ها بازداشته و مانع وارد شدن تخم به درون رحم شوند و باعث نازائی می شود. برخی عوامل رایج مشکلات لوله های فالوپ شامل عفونت های منتقله از راه جنسی مانند کلامیدیا و سوزاک، آندومتریوز و سابقه جراحی لگن می باشند. عفونت های کلامیدیا و سوزاک می توانند به بیماری التهابی لگن (PID) که عفونتی عمومی در آن ناحیه است منجر شوند. بیماری التهابی لگن می تواند سبب ایجاد بافت اسکار و انسداد لوله های فالوپ شود.

ممکن است فرد بتواند برای باز کردن لوله های فالوپ خود تحت عمل جراحی قرار گیرد.

6- وجود بیماری های سیستیک

از قبیل نقص سیستم ایمنی، بیماری های لا علاج و صعب العلاج از قبیل سرطان ها، نارسائی مزمن کلیه ها و …. که تعادل کل سیستم بدن را به هم زده و باعث نازائی یک زن می گردند.

7- وزن بدنی نامناسب

داشتن اضافه وزن، سبک زندگی بی تحرک و یا چاق بودن می توانند احتمال ناباروری را بالا برده و خطر سقط جنین را افزایش دهند. در صورتی که فرد به یک اختلال خوراکی مانند پرخوری یا بی اشتهایی عصبی مبتلا باشد و یا از رژیمی بسیار کم کالری و محدود شده پیروی کند در معرض خطر مشکلات باروری قرار می گیرد.

خوشبختانه، می توان جهت کاهش یا افزایش وزن از معیارهای استفاده کرده و پس از رسیدن به وزن مناسب و سالم بچه دار شد. ممکن است، زنان چاق پس از کاهش 5 درصد از وزن بدن خود متوجه عادی شدن تخمک گذاری خود شوند. برای مثال در این نوع کاهش وزن یک خانم 90 کیلویی باید 4.5 کیلو وزن از دست بدهد.

8- آندومتریوز

در آندومتریوز بافت پوشاننده رحم شروع به رشد کردن در جاهای دیگر مانند پشت رحم، درون لوله های فالوپ، درون لگن یا تخمدان ها می کند. این وضعیت سبب ایجاد تحریک و به وجود آمدن بافت اسکار (جای زخم) می شود. برخی زنان مبتلا به آندومتریوز هیچ گونه علائمی را بروز نمی دهند. دیگر زنان احساس درد در هنگام سکس یا قاعدگی، خونریزی شدید یا لکه های غیر معمول و درد عمومی در ناحیه لگن خود دارند.

آندومتریوز از آنجایی که می تواند سبب انسداد لوله های فالوپ، اختلال در لانه گزینی تخم، ایجاد التهاب در لگن و احتمالا تاثیر بر کیفیت تخمک ها شود، می تواند باردار شدن را دشوار کند. آندومتریوز درمان های متفاوتی دارد. برداشت بافت اسکار به روش جراحی یا بازکردن لوله فالوپ مسدود شده می تواند شانس باردار شدن را افزایش دهد.

9- ناهنجاری های رحمی

فیبروم یا فیبروئید ها می توانند لانه گزینی تخم بارور را مختل کنند. فیبروئید ها توده هایی غیر سرطانی از جنس بافت عضلانی و کلاژن هستند که می توانند در درون دیواره رحم رشد کند. فیبروئید ها بسته به تعداد، اندازه و موقعیتی که در رحم دارند می توانند با مشکلات تناسلی و باروری مرتبط باشند.

فیبروئید های نزدیک به پوشش آندومتر می توانند سبب ایجاد قاعدگی های شدید، مشکلات حاد در ارتباط با لانه گزینی رویان و عوارض در بارداری شوند. از آنجایی که اغلب فیبروئید ها در پوشش رحم قرار ندارند، بر روی بارداری تاثیری نداشته و آن بارداری را پر خطر نمی سازند. با این حال، ممکن است فرد را در معرض خطر بالای سقط جنین یا ناباروری قرار دهند.

در ادامه می توانید ۱۰ عامل مستعد کننده ناباروری مردان را نیز مطالعه کنید.

در صورت داشتن ناباروری، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر mohamad چهارشنبه ۸ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید اقای دکتر من 19 ساله هستم و دو هفته ای هست که عمل واریکوسل بیضه چپ رو انجام داده ام نوع جراحی من عمل باز بود اما الان خیلی استرس دارم چون فهمیدم عارضه این نوع جراحی بیشتر هست متاسفانه دکتری که من رو عمل کردند هیچ توضیحی راجبه نوع عمل و عوارض ان نگفت خواهش میکنم کمکم کنید اصلا حالم خوب نیست و استرس دارم بعد از دو هفته که عمل شدم مشکلاتی برام پیش اومده اما به دکتر جراحم که گفتم فرمودند طبیعیه و گفت سه ماه دیگر بروم پیششون من یک چیزی شبیه نخود در زیر بیضه سمت چپم در اومده در نزدیکی انتهای اپیدیدیمم یعنی پایین بیضم بیشتر هم وقتی میشینم یا بدنم گرم میشه و بیضم از بدنم خارج میشه و داخل کیسه بیضه قرار میگیره لمسش میکنم وقتی که راه میرم پاهام بهش میخوره یک درد خفیفی داره و در انتهای بیضم قرار دارد همچنین بیضه سمت چپم خیلی افتاده و سنگین شده و روی راه رفتنم تاثیر گذاشته و همش باید باز راه بروم و همچنین کشاله رانم سمت چپ حالت کشیدگی حس میکنم. خواستم کلا بدونم اگر پزشکم ماهر باشه برای عمل باز هیچ نگرانی نباید داشته باشم کلا خیلی تفاوت چشمگیری داره نوع عمل یعنی باید دوباره عمل بشم . خیلی لطف میکنید اگر پاسخ بدهید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   شما بیخودینگرانی عملتان خوب است ونیاز به عمل تکرتری نیست
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۱ شهریور ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده چند روزی به باشگاه بدنسازی رفتم و همزمان فوتبال بازی میکردم,بعد از چند روز دردی در سمت چپ شکم زیر ناف احساس کردم.به پزشک مراجعه کردم و سونوگرافی انجام دادم که مشخص شد واریکوسل دو طرفه گرید دو دارم یعنی قطر ورید ها قبل از انجام مانور ۲ میلیمتر و بعد از انجام مانور والسالوا ۲.۵ بود.پزشک آزمایش نطفه را توصیه کردند که انجام دادم و نتیجه به این شکل بود:
  تعداد اسپرم ۸۴ میلیون
  حرکت A+B=43%
  C=36%
  و مورفولوژی نرمال ۵۲ درصد بود
  پزشک گفتند که با توجه به آزمایش فقط حرکت مقداری کم شده که دارو استفاده کنید و فعلا نیاز به عمل نیست,فقط هر سه ماه کنترل کنید
  بنده مجردم و ۲۲ سال سن دارم و ۵۰ کیلو وزن
  خواستم ببینم باتوجه به اینکه نیاز نیست عمل کنم فعالیتم تا چه حد میتونه باشه؟
  میتونم فوتبال بازی کنم؟اگر میتونم محدودیتی داره و تا چه اندازه؟چون زمانی که فوتبال بازی میکنم درناحیه سمت چپ شکم و کشاله ران احساس درد میکنم و پس از دو سه روز درد کاهش پیدا میکنه؟آیا واقعا با این درد نیاز به عمل نیست؟
  و سوال بعد اینکه میتونم سنگینی بلند کنم,که اگر میتونم تا چه حد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ شهریور ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر طالعی سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  لطفا نتیجه آزمایش اسپرموگرام بنده را تفسیر بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۳ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر طالعی دوشنبه ۲۳ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   با عرض سلام مجدد خدمت آقای دکتر
   بنده این آزمایش را در آزمایشگاه بیمارستان فوق تخصصی شهید هاشمی نژاد تهران انجام داده ام که فوق تخصص در زمینه کلیه و مجاری ادرار می باشد
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۳ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
  4. تصویر کاربر طالعی دوشنبه ۲۳ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   بی نهایت سپاسگزارم
  5. تصویر کاربر طالعی دوشنبه ۲۳ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   آیا آزمایش اسپرموگرام جز دسته آزمایشات
   " مایعات بدن " می باشد؟
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   نه
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۷ مرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.مقدار اسپرم من صفره راه چاره چیست.البته با آمپول hcg مقدار بیشتر میشه و همچنین مقدار نطفه ولی اسپرم صفرنشون میده با تزریق قدرت جنسی و مقدار نطفه به شدت افزایش میآید ولی آزمایش صفر نشون میده اسپرم.وباروری نداره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   بايد از بيضه نمونه برداري كنيد
 • تصویر کاربر رومل یکشنبه ۱۵ مرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من 2 3 سال پیش عمل واریکوسل چپ کردم که اون موقع 15 سالم بود که الان 17-18 سالمه اول می خواستم بدونم الان یعنی درست شده یا امکان باروری چون خیلی حساسم روی ای چیزها الان اسپرم سازی بهتر شده؟
  دوم اینکه باید 2نا تخم باشه تو بیضه من تخم چپم بزرگتر از راست یعنی مشکل داره یا باید هم اندازه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   سونو كنيد وبفرستيد
 • تصویر کاربر صادق شنبه ۱۴ مرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز اقای بوعذار هستم دیروز امدم مطب شما نوبت عمل برا سه شنبه این هفته گرفتم عمل واریکوسل دو طرفه طبق گفته شما خواستم بدونم اگه این عمل به خوبی و سلامتی انجام شد می تونم از طریق طبیعی بچه دار شویم و نوع عمل خواستم بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۴ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱ مرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر وقت بخير در جواب سونوگرافي بنده واريكوسل نسبتا شديد در بيضه سمت چپ مشاهده شده ودر ازمايش اسپرم جواب نرمال بوده است ايا نياز به عمل ميباشد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱ مرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من واریکوسل بیضه چپ دارم میخواستم ببینم با این ازمایشی که دادم در مورد اینده یا همون باروری مشکلی نداره ؟یا اگه مشکل داره با دارو حل میشه یا باید عمل کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر سجاد شنبه ۲۴ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشي خدمت شما...آقاي دكتر من واريكوسل گريد ٣ دارم و ميخوام عمل كنم ولي قبل از عمل ميخوام براي گرفتن معافي اقدام كنم و چون معافي رو در صورتي ميدن كه بعد از عمل عود كرده باشه...ميخواستم اول مدارك عمل و سونوگرافي رو تهيه كنم كه نشون بده عمل كردم و عود كرده...ميخواستم ببينم شما اينكار رو ميكنيد يا خير يا دكتري رو ميتونيد معرفي كنيد كه اينكارو بكنه؟! ...سوال دوم هم اينه كه عمل به صورت لاپاراسكوپي يا ميكرو سرجري چقد بستري داره و ايا بيهوشي كامله؟!! خيلي ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   عمل ما سرپايي است معافيت را من نميدانم
 • تصویر کاربر محمدرضا سه شنبه ۲۰ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  Mohammad Reza: سلام،خسته نباشید،ببخشید من از حدود 15 سالگی واریکوسل گرید3 چپ داشتم اما به خاطر معافیت سربازی و تشخیص پزشک عمل نکردم الان 20 ساله هستم و واریکسل گرید2به3 راست و 3به4 چپ دارم(بنا به تشخیص سونوگرافی و پزشک متخصص)اما اندازه بیضه ها نرمال است و عارضه دیگری وجود ندارد،ازمایش اسپرمو گرافی هم نداده ام،1به نظر شما بدون ازمایش عمل کنیم یا لزوما باید ازمایش داده شود؟،2جسارتا شما لاپاراسکوپی را برای وضعیت من صلاح میدانید یا میکروسرجری؟با تشکر از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   اول بايد معاينه كنم هر دو روش لاپاروسكوپي وميكرو سرجري خوبند
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر