آیا میدانید ۳۰ درصد علل نازائی منشاء زنانه دارد؟

نازائی یک مشکل مشترک زن و مرد می باشد و هر زوجی که 18 ماه بعد از نزدیکی مداوم و کنترل نشده، بچه دار نشوند باید تحت بررسی علل آن قرار گیرند.

علل نازائی زنان

30 درصد علل نازائی منشاء زنانه دارد که در ادامه به بررسی علل آن می پردازیم.

1- اختلالات گردن رحم

در بررسی های انجام شده 5 درصد علت نازائی این زنان منشاء گردن دارند که باید بررسی شوند. موکوس یا مخاط دهانه رحم، مایعی است که توسط دهانه رحم در هنگام تحریک شدن توسط استروژن تولید می شود. این مایع اسپرم ها را قادر می سازد تا در محیط اسیدی و دشوار واژن زنده بمانند. مخاط غیر طبیعی دهانه رحم می تواند اسپرم ها را از رسیدن به تخمک باز دارد. متاسفانه، درمان هایی که برای بهبود مخاط دهانه رحم وجود دارند هیچ کدام اثبات نشده اند اما گذشتن از این مخاط با روش تلقیح داخل رحمی موثر می باشد.

2- اختلال در ساختار و آناتومی رحم

وجود رحم دو شاخه و وجود فیبروم های بسیار بزرگ در رحم می تواند با اختلال در جایگزینی تخمک باعث ناباروری با منشاء زنانه شود.

3- اختلال در عملکرد تخمدان ها

به علت یائسگی زودرس، اشعه درمانی، شیمی درمانی و یا برداشتن تخمدان ها با جراحی می توانند باعث اختلال در باروری زنان گردند.

درمان زگیل تناسلی در زنان

4- اختلال در تخمک گذاری

در بعضی از افراد علی رغم وجود تخمدان ها ولی عملکرد آنها در تخمک سازی ضعیف می باشدکه به آن تنبلی تخمدان گفته می شودو جزء علل شایع نازائی زنان بوده و اغلب منشاء ژنتیکی داشته و نسبت به عوامل دیگر قابل درمان تر می باشد.

مشکلات تخمک گذاری می توانند ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS باشند. این سندرم یک نامتوازنی هورمونی است که می تواند تخمک گذاری طبیعی را مختل کند. نارسایی اولیه تخمدان (نارسایی زودرس تخمدان یا POI نیز نامیده می شود) نیز می تواند سبب ایجاد مشکلاتی در تخمک گذاری شود. نارسایی اولیه تخمدان به زمانی گفته می شود که تخمدان ها قبل از سن 40 سالگی از عملکرد طبیعی خود بازمانده و بر روی تخمک ها و احتمال بارداری تاثیر می گذارند.

لازم به ذکر است که نارسایی اولیه تخمدان قبل از یائسگی رخ می دهد. یائسگی زمانی است که تخمک گذاری و قاعدگی فرد به طور کامل متوقف می شوند. هیپرپرولاکتینمی به زمانی گفته می شود که مقدار زیادی پرولاکتین در خون فرد موجود باشد. این هورمون شیردهی پستان را تحریک کرده و ممکن است سبب اختلال در تخمک گذاری نیز شود.

مشکلات تیروئیدی مانند هیپرتیروئیدیسم و هیپوتیروئیدیسم نیز می توانند چرخه قاعدگی را تحت تاثیر قرار دهند. هیپرتیروئیدیسم و هیپوتیروئیدیسم به ترتیب به تولید زیاد و کم هورمون تیروئیدی گفته می شود. هیپرپرولاکتینمی و وضعیت های تیروئیدی را می توان به آسانی درمان کرد به همین دلیل نیز پیگیری تشخیص این موارد ضروری می باشد.

5- اختلال در لوله های رحمی

شایعترین اختلال در لوله های رحم انسداد آنها می باشد که به دلیل عفونت های مکرر لگنی، چسبندگی بعد از جراحی و یا آندومتریوز یا مادرزادی لوله های حالب انسداد پیدا می کنند و لذا باعث اختلال در باروری زنانه می گردند. 30 الی 40 درصد علت نازائی زنان، اختلال در عملکرد لوله ها می باشد. بهترین روش تشخیص آن عکس برداری از رحم با ماده حاجب می باشد.

همچنین انسداد یا آسیب دیدگی لوله های فالوپ می توانند اسپرم ها را از رسیدن به تخمک ها بازداشته و مانع وارد شدن تخم به درون رحم شوند و باعث نازائی می شود. برخی عوامل رایج مشکلات لوله های فالوپ شامل عفونت های منتقله از راه جنسی مانند کلامیدیا و سوزاک، آندومتریوز و سابقه جراحی لگن می باشند. عفونت های کلامیدیا و سوزاک می توانند به بیماری التهابی لگن (PID) که عفونتی عمومی در آن ناحیه است منجر شوند. بیماری التهابی لگن می تواند سبب ایجاد بافت اسکار و انسداد لوله های فالوپ شود.

ممکن است فرد بتواند برای باز کردن لوله های فالوپ خود تحت عمل جراحی قرار گیرد.

6- وجود بیماری های سیستیک

از قبیل نقص سیستم ایمنی، بیماری های لا علاج و صعب العلاج از قبیل سرطان ها، نارسائی مزمن کلیه ها و …. که تعادل کل سیستم بدن را به هم زده و باعث نازائی یک زن می گردند.

7- وزن بدنی نامناسب

داشتن اضافه وزن، سبک زندگی بی تحرک و یا چاق بودن می توانند احتمال ناباروری را بالا برده و خطر سقط جنین را افزایش دهند. در صورتی که فرد به یک اختلال خوراکی مانند پرخوری یا بی اشتهایی عصبی مبتلا باشد و یا از رژیمی بسیار کم کالری و محدود شده پیروی کند در معرض خطر مشکلات باروری قرار می گیرد.

خوشبختانه، می توان جهت کاهش یا افزایش وزن از معیارهای استفاده کرده و پس از رسیدن به وزن مناسب و سالم بچه دار شد. ممکن است، زنان چاق پس از کاهش 5 درصد از وزن بدن خود متوجه عادی شدن تخمک گذاری خود شوند. برای مثال در این نوع کاهش وزن یک خانم 90 کیلویی باید 4.5 کیلو وزن از دست بدهد.

8- آندومتریوز

در آندومتریوز بافت پوشاننده رحم شروع به رشد کردن در جاهای دیگر مانند پشت رحم، درون لوله های فالوپ، درون لگن یا تخمدان ها می کند. این وضعیت سبب ایجاد تحریک و به وجود آمدن بافت اسکار (جای زخم) می شود. برخی زنان مبتلا به آندومتریوز هیچ گونه علائمی را بروز نمی دهند. دیگر زنان احساس درد در هنگام سکس یا قاعدگی، خونریزی شدید یا لکه های غیر معمول و درد عمومی در ناحیه لگن خود دارند.

آندومتریوز از آنجایی که می تواند سبب انسداد لوله های فالوپ، اختلال در لانه گزینی تخم، ایجاد التهاب در لگن و احتمالا تاثیر بر کیفیت تخمک ها شود، می تواند باردار شدن را دشوار کند. آندومتریوز درمان های متفاوتی دارد. برداشت بافت اسکار به روش جراحی یا بازکردن لوله فالوپ مسدود شده می تواند شانس باردار شدن را افزایش دهد.

9- ناهنجاری های رحمی

فیبروم یا فیبروئید ها می توانند لانه گزینی تخم بارور را مختل کنند. فیبروئید ها توده هایی غیر سرطانی از جنس بافت عضلانی و کلاژن هستند که می توانند در درون دیواره رحم رشد کند. فیبروئید ها بسته به تعداد، اندازه و موقعیتی که در رحم دارند می توانند با مشکلات تناسلی و باروری مرتبط باشند.

فیبروئید های نزدیک به پوشش آندومتر می توانند سبب ایجاد قاعدگی های شدید، مشکلات حاد در ارتباط با لانه گزینی رویان و عوارض در بارداری شوند. از آنجایی که اغلب فیبروئید ها در پوشش رحم قرار ندارند، بر روی بارداری تاثیری نداشته و آن بارداری را پر خطر نمی سازند. با این حال، ممکن است فرد را در معرض خطر بالای سقط جنین یا ناباروری قرار دهند.

در ادامه می توانید ۱۰ عامل مستعد کننده ناباروری مردان را نیز مطالعه کنید.

در صورت داشتن ناباروری، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صمدزاده جمعه ۲۶ دی ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نیاشید ببخشید که من خیلی مزاحمتون میشم میخاستم ازتون بپرسم با توجه به این که حرکت اسپرم کمه اگه من بخام iui انجام بدم ایا نتیجه میگیرم چون متخصص زنان به من گفتن باید این عمل رو انجام بدم بازم ازتون معذرت میخام اجرتون با خدا....
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ دی ۹۳( 5 سال پیش)
   اگر واریکوسل داری اول ان را عمل کنید
 • تصویر کاربر mahsa شنبه ۲۰ دی ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض احترام.این نتیجه آزمایش اسپرم همسرم هست. آیا مشکلی دارد؟
  volome ,ml 1
  liquefaction tim,min 30
  ph 7.8
  rapid progressive(class a) 2%
  class b 20%
  class a+b 22%
  class c 7%
  clas a+b+c 29%
  non motile (class d) 71%
  ejaculate volume,ml 1
  ejaculate sperm count,m 29,983
  count,mill/ml 29,983
  pathology 72%
  normal morphology 28%
  wbc 1-2
  rbc 0-1
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۰ دی ۹۳( 5 سال پیش)
   حرکت ضعیف است
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۲ دی ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  هزینه عمل واریکوسل چقدر است؟
  آیا نزدیکی بیش از اندازه میتواند مانع ناباروری شود به طوری که عمل واریکوسل هم تاثیری در باروری نداشته باشد؟
  به تعبیر دیگر آیا نزدیکی ( خروج منی - انزال ) بیش از حد میتواند باعث ناتوانی ساخت اسپرم یا کاهش تحرک آنها یا تغییر شکل آنها شود؟

  ممنون از محبت شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ دی ۹۳( 5 سال پیش)
   خیر
 • تصویر کاربر موسوی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مجدد و عذر خواهی بابا تصدیع .بعدعمل واریکوسل ازمایش سرعت وتعداد اسپرمهای مرده را صفر نشان میده.به نظر شما چه کنم وچه دارویی تجویز میکنید؟ازکجا مطمئن شم دکترم درست عمل کرده ورگ واریس بسته؟ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۳( 5 سال پیش)
   نیاز به عمل مجد د نیست
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام میخواستم بدونم من واریکوسل درجه3دارم هنوز دردی ندارم ازمایشم دادم مشکلی نبوده از لحاظ اسپرم سنم 18ساله
  من ورزشکارم و نمیخوام عمل کنم میتونم تا کی عمل نکنم و مشکلی برام پیش نیاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۳( 5 سال پیش)
   اگر در معاینه 3 است بهتر است عمل کنید
 • تصویر کاربر مجتبی چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشید خدمت اقای دکتر
  من 20 ساله هستم. میخواستم بپرسم بنده با مراجعه به پزشک در شهرخودمان متوجه شدم که واریکوسل بیضه چپ گرید 3 دارم وباید عمل کنم.حال باتوجه به این امر باتحقیق در این زمینه با سایت شما آشناشدم وخواستار این هستم که جنابعالی برایم این عمل واریکوسل را باروش لاپاراسکوپی (باتوجه به توضیحات و محاسن این نوع روش)انجام دهید. به نظر شما لازم هست برای معاینه حضورا خدمت برسم ؟باید قبلش ازمایش اسپرم انجام بدم یا نه؟ همچنین بهتر است به مطب مراجعه کنم یا بیمارستان؟
  باتشکر فراوان والتماس دعا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۳( 5 سال پیش)
   جهت مغاینه تشریف بیاورید
 • تصویر کاربر محسن جمعه ۹ آبان ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من بهمن ماه 92 عمل واریکوسل از روش میکروسرجری انجام دادم طی ازمایشی که پس از 7 ماه گرفتم با توجه به ازمایش قبل از عمل نتیجه مطلوبی داده ولی شکل ظاهری اسپرم که قبل از عمل 55٪ بوده بعد از عمل 27٪ شده علت چیست؟ ازمایش ها را براتون ارسال می کنم .با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ آبان ۹۳( 5 سال پیش)
   قابل قبول است
 • تصویر کاربر محمدعلی یکشنبه ۱۳ مهر ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر با تشکر از اینکه برای ما وقت می گذارید ، شما فرمودید که آزمایش اسپرم من مشکل ندارد ولی یک آزمایش خون هم برام نوشته بودید که به شرح ذیل می باشد، البته من برای 20 مهرماه از مطب شما وقت گرفتم ولی می خواهم تا اون روز بدونم وضعیت جواب آزمایش من چظوری هست:
  LH:8.02
  FSH:10.2
  Prolactin:362.4
  Testosterone:3.06
  درضمن من طبق گفته شما واریکوسل درجه 1 دارم ، خواهش می کنم اینجانب را راهنمایی بفرمائید ، چرا LH خون من بالا هست؟
  1. تصویر کاربر محمدعلی شنبه ۱۲ مهر ۹۳( 5 سال پیش)
   سلام آقای دکتر ممنون می شوم اگه جواب سوال اینجانب را بدهید
   من نگران وضعیتم هستم
   باتشکر
  2. تصویر کاربر محمدعلی شنبه ۱۲ مهر ۹۳( 5 سال پیش)
   volume:3
   coler:milky
   liquifacation time 15min
   viscosity:normal
   PH:8
   Sperm count: 83 mil/ml
   wbcs:1-2
   RBCS:1-2
   Epithelial cells:2-4
   none motile:25%
   minimal forward progression:20%
   poor to fair activity:10%
   good activity and tail movement:25%
   full activity:20%
   motility 1h:40%
   motility 2h:30%
   abnormal forms 25%
   double head :10%
   double tail: 10%
   این هم آزمایش بنده هست که شما فرموده بودید که مشکل ندارد
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ مهر ۹۳( 5 سال پیش)
   حضورا میبینم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۷ شهریور ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  تشکر از توجهتون
  قبلا یک بار به علت احتمال ناباروری ازمایش اسپرم داده بودم فرمودید تکرار کنم
  تکرار کردم، نتیجش رو ضمیمه کردم
  اگر زحمت نیست نگاهی بیندازید و نطرتون رو بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ شهریور ۹۳( 5 سال پیش)
   قابل قبول است
  2. تصویر کاربر حمید جمعه ۷ شهریور ۹۳( 5 سال پیش)
   جسارتا؛ یعنی نیاز نیست حضورا خدمت برسم جهت معاینه؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ شهریور ۹۳( 5 سال پیش)
   بله
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر احسان سه شنبه ۴ شهریور ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت شما
  بنده واریکوسل درجه دو دارم که در آزمایش جدیدم که در رویان انجام دادم دیدم که روی شکل و فرم اسپرم ها خیلی تاثیر گذاشته یعنی فقط دو درصد اسپرم ها سالم هستند ، بقیه موارد مورد نداره.
  راهی غیر از جراحی وجود داره؟
  اگر نیاز به جراحی باشه لطفا بفرمایید هزینه عمل میکروسرجری توسط شما چه قدر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ شهریور ۹۳( 5 سال پیش)
   حضورا مراجعه نمایید
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر