آیا میدانید ۳۰ درصد علل نازائی منشاء زنانه دارد؟

نازائی یک مشکل مشترک زن و مرد می باشد و هر زوجی که 18 ماه بعد از نزدیکی مداوم و کنترل نشده، بچه دار نشوند باید تحت بررسی علل آن قرار گیرند.

علل نازائی زنان

30 درصد علل نازائی منشاء زنانه دارد که در ادامه به بررسی علل آن می پردازیم.

1- اختلالات گردن رحم

در بررسی های انجام شده 5 درصد علت نازائی این زنان منشاء گردن دارند که باید بررسی شوند. موکوس یا مخاط دهانه رحم، مایعی است که توسط دهانه رحم در هنگام تحریک شدن توسط استروژن تولید می شود. این مایع اسپرم ها را قادر می سازد تا در محیط اسیدی و دشوار واژن زنده بمانند. مخاط غیر طبیعی دهانه رحم می تواند اسپرم ها را از رسیدن به تخمک باز دارد. متاسفانه، درمان هایی که برای بهبود مخاط دهانه رحم وجود دارند هیچ کدام اثبات نشده اند اما گذشتن از این مخاط با روش تلقیح داخل رحمی موثر می باشد.

2- اختلال در ساختار و آناتومی رحم

وجود رحم دو شاخه و وجود فیبروم های بسیار بزرگ در رحم می تواند با اختلال در جایگزینی تخمک باعث ناباروری با منشاء زنانه شود.

3- اختلال در عملکرد تخمدان ها

به علت یائسگی زودرس، اشعه درمانی، شیمی درمانی و یا برداشتن تخمدان ها با جراحی می توانند باعث اختلال در باروری زنان گردند.

درمان زگیل تناسلی در زنان

4- اختلال در تخمک گذاری

در بعضی از افراد علی رغم وجود تخمدان ها ولی عملکرد آنها در تخمک سازی ضعیف می باشدکه به آن تنبلی تخمدان گفته می شودو جزء علل شایع نازائی زنان بوده و اغلب منشاء ژنتیکی داشته و نسبت به عوامل دیگر قابل درمان تر می باشد.

مشکلات تخمک گذاری می توانند ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS باشند. این سندرم یک نامتوازنی هورمونی است که می تواند تخمک گذاری طبیعی را مختل کند. نارسایی اولیه تخمدان (نارسایی زودرس تخمدان یا POI نیز نامیده می شود) نیز می تواند سبب ایجاد مشکلاتی در تخمک گذاری شود. نارسایی اولیه تخمدان به زمانی گفته می شود که تخمدان ها قبل از سن 40 سالگی از عملکرد طبیعی خود بازمانده و بر روی تخمک ها و احتمال بارداری تاثیر می گذارند.

لازم به ذکر است که نارسایی اولیه تخمدان قبل از یائسگی رخ می دهد. یائسگی زمانی است که تخمک گذاری و قاعدگی فرد به طور کامل متوقف می شوند. هیپرپرولاکتینمی به زمانی گفته می شود که مقدار زیادی پرولاکتین در خون فرد موجود باشد. این هورمون شیردهی پستان را تحریک کرده و ممکن است سبب اختلال در تخمک گذاری نیز شود.

مشکلات تیروئیدی مانند هیپرتیروئیدیسم و هیپوتیروئیدیسم نیز می توانند چرخه قاعدگی را تحت تاثیر قرار دهند. هیپرتیروئیدیسم و هیپوتیروئیدیسم به ترتیب به تولید زیاد و کم هورمون تیروئیدی گفته می شود. هیپرپرولاکتینمی و وضعیت های تیروئیدی را می توان به آسانی درمان کرد به همین دلیل نیز پیگیری تشخیص این موارد ضروری می باشد.

5- اختلال در لوله های رحمی

شایعترین اختلال در لوله های رحم انسداد آنها می باشد که به دلیل عفونت های مکرر لگنی، چسبندگی بعد از جراحی و یا آندومتریوز یا مادرزادی لوله های حالب انسداد پیدا می کنند و لذا باعث اختلال در باروری زنانه می گردند. 30 الی 40 درصد علت نازائی زنان، اختلال در عملکرد لوله ها می باشد. بهترین روش تشخیص آن عکس برداری از رحم با ماده حاجب می باشد.

همچنین انسداد یا آسیب دیدگی لوله های فالوپ می توانند اسپرم ها را از رسیدن به تخمک ها بازداشته و مانع وارد شدن تخم به درون رحم شوند و باعث نازائی می شود. برخی عوامل رایج مشکلات لوله های فالوپ شامل عفونت های منتقله از راه جنسی مانند کلامیدیا و سوزاک، آندومتریوز و سابقه جراحی لگن می باشند. عفونت های کلامیدیا و سوزاک می توانند به بیماری التهابی لگن (PID) که عفونتی عمومی در آن ناحیه است منجر شوند. بیماری التهابی لگن می تواند سبب ایجاد بافت اسکار و انسداد لوله های فالوپ شود.

ممکن است فرد بتواند برای باز کردن لوله های فالوپ خود تحت عمل جراحی قرار گیرد.

6- وجود بیماری های سیستیک

از قبیل نقص سیستم ایمنی، بیماری های لا علاج و صعب العلاج از قبیل سرطان ها، نارسائی مزمن کلیه ها و …. که تعادل کل سیستم بدن را به هم زده و باعث نازائی یک زن می گردند.

7- وزن بدنی نامناسب

داشتن اضافه وزن، سبک زندگی بی تحرک و یا چاق بودن می توانند احتمال ناباروری را بالا برده و خطر سقط جنین را افزایش دهند. در صورتی که فرد به یک اختلال خوراکی مانند پرخوری یا بی اشتهایی عصبی مبتلا باشد و یا از رژیمی بسیار کم کالری و محدود شده پیروی کند در معرض خطر مشکلات باروری قرار می گیرد.

خوشبختانه، می توان جهت کاهش یا افزایش وزن از معیارهای استفاده کرده و پس از رسیدن به وزن مناسب و سالم بچه دار شد. ممکن است، زنان چاق پس از کاهش 5 درصد از وزن بدن خود متوجه عادی شدن تخمک گذاری خود شوند. برای مثال در این نوع کاهش وزن یک خانم 90 کیلویی باید 4.5 کیلو وزن از دست بدهد.

8- آندومتریوز

در آندومتریوز بافت پوشاننده رحم شروع به رشد کردن در جاهای دیگر مانند پشت رحم، درون لوله های فالوپ، درون لگن یا تخمدان ها می کند. این وضعیت سبب ایجاد تحریک و به وجود آمدن بافت اسکار (جای زخم) می شود. برخی زنان مبتلا به آندومتریوز هیچ گونه علائمی را بروز نمی دهند. دیگر زنان احساس درد در هنگام سکس یا قاعدگی، خونریزی شدید یا لکه های غیر معمول و درد عمومی در ناحیه لگن خود دارند.

آندومتریوز از آنجایی که می تواند سبب انسداد لوله های فالوپ، اختلال در لانه گزینی تخم، ایجاد التهاب در لگن و احتمالا تاثیر بر کیفیت تخمک ها شود، می تواند باردار شدن را دشوار کند. آندومتریوز درمان های متفاوتی دارد. برداشت بافت اسکار به روش جراحی یا بازکردن لوله فالوپ مسدود شده می تواند شانس باردار شدن را افزایش دهد.

9- ناهنجاری های رحمی

فیبروم یا فیبروئید ها می توانند لانه گزینی تخم بارور را مختل کنند. فیبروئید ها توده هایی غیر سرطانی از جنس بافت عضلانی و کلاژن هستند که می توانند در درون دیواره رحم رشد کند. فیبروئید ها بسته به تعداد، اندازه و موقعیتی که در رحم دارند می توانند با مشکلات تناسلی و باروری مرتبط باشند.

فیبروئید های نزدیک به پوشش آندومتر می توانند سبب ایجاد قاعدگی های شدید، مشکلات حاد در ارتباط با لانه گزینی رویان و عوارض در بارداری شوند. از آنجایی که اغلب فیبروئید ها در پوشش رحم قرار ندارند، بر روی بارداری تاثیری نداشته و آن بارداری را پر خطر نمی سازند. با این حال، ممکن است فرد را در معرض خطر بالای سقط جنین یا ناباروری قرار دهند.

در ادامه می توانید ۱۰ عامل مستعد کننده ناباروری مردان را نیز مطالعه کنید.

در صورت داشتن ناباروری، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجتبی یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده برای بچه دوم البته همراه با تعیین جنسیت (پسر) به پزشک مراجعه کردم که وضعیت بررس شود. ایشان گفتند آزمایش اسپرم دهم. ازمایش دادم که جواب به شرح زیر است:
  volume : 3ml که باید بین 1 تا 8 باشد
  viscosity : normal
  ph: 8 که باید بین 7 تا 9 باشد
  liquefaction time: 30min
  sperm count: 15 mil که باید بین 60 تا 150 باشد
  active motile : 10%
  low motile: 30%
  non motile: 60%
  wbc: 0-1
  rbc: 0-1
  epith cells: 0-1
  abnormal 46%
  small head: 20%
  double head: 20%
  amorphe head: 20%
  deformed neck: 4%
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۳( 4 سال پیش)
   حرکت کم است
 • تصویر کاربر علي شنبه ۲۳ اسفند ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دوباره خدمت جناب آقاي دكتر
  ببخشيد دوباره مزاحم وقت گرانبهاتون ميشم من قبلا يه سوال با كد رهگيري s84q85846
  فرستاده بودم كه شما جواب فرموديد نياز به عمل سوم ندارم فقط راهنمايي ميخواستم كه من اگه تصميم بگيرم بچه دار شم چيكار كنم جواب آزمايشامم طي چند دوره براتون فرستادم بي زحمت نظر ارزشمندتون رو بهم بگين
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ اسفند ۹۳( 4 سال پیش)
   حرکت پایین است
 • تصویر کاربر امید دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر از شما
  نتیجه آزمایش بنده به صورت زیر است. با توجه به اینکه 6 ماه برای بارداری اقدام کردیم و ناموفق بودیم، آیا ممکن است مشکل ناباروری داشته باشم، راه حل چیست؟
  volume 2.5
  ph 7.5
  viscosity normal
  sperm count/ml 0.5
  normal form 50%
  abnormal form 50%
  I (poor to fair activity) 40%
  II (good activity) 20%
  III (full activity) 40%
  W.B.C 18-20
  RBC 1-2
  epith.cells/hpf 1-2
  gaint head seen
  pin head seen
  deformed neck seen
  long tail seen
  small head seen
  double head seen
  ممنون میشم اگر جواب رو برام ایمیل کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۳( 4 سال پیش)
   صبر کنید زود است
 • تصویر کاربر مرتضی دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشید آیا تبدیل واریکوسل گرید ۲ به ۳ به معنی ناباروری است؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۳( 4 سال پیش)
   نه
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشی و تشکر از زحمات شما اقای دکتر با توجه به اینکه اثر دارو های افزایش تحرک اسپرم موقتی هست اگر به مدت یک ماه قطع شود اثر ان در بدن از بین میرود ؟؟ به عبارت دیگر چه مدت بعد از قطع دارو اثر ان از بین میرود البته به طور تقریبی شما پاسخ دادید جراحی جراحی برای چه؟ چون مشکل واریکوسل ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۳( 4 سال پیش)
   قابل پسشگویی نیست
 • تصویر کاربر mohammad سه شنبه ۵ اسفند ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. 23 سالمه. در معاینه برام تشخیص واریکوسل گرید 2 داده شده . به یکی از اورلوژیست ها که مراجعه کردم ایشون نتایج ازمایشی رو که هر شش ماه انجام می دادم بررسی کردن گفتن : عالیه در حال حاضر مشکلی نیست و هر 6 ماه هم که پیششون میرفتم همین رو میگفتن و اضافه میکردن که اگه دوس داری میتونی عمل بکنی. پزشک دیگه ای که مراجعه کردم ایشونم گفتن سایز بیضه ها نرماله و در حل حاضر مشکلی نداری اما بهتره برای پیشگیری واحتمال این که در دراز مدت اثری بزاره و این که یک فرد جوان هستی بهتره عمل کنی. هنوز سربازی نرفتم و در مقطع ارشد ادامه تحصیل میدم. سوالم اینه که توصیه شما به من نسبت به انجام عمل چیه؟اگر عمل کنم و عود کنه مجدد میشه واریکوسل رو دوباره عمل کرد اینو از این حیث می پرسم که توی سربازی با فعالیت های سنگین و ایستادن زیاد و .. احتمال عود هست. در ضمن ازدواج نکردم و تا چند سالی می خام مجرد بمونم. خواهشمندم راهنماییم کنین.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ اسفند ۹۳( 4 سال پیش)
   بهتر است عمل کنید
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۵ اسفند ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من حدودیک ساله که اقدام به بارداری کردم امانتیجه نداشت هم واریکوسل دارم هم دوطرفم فتق نتیجه ازمایش اسپرمم به این صورته
  volume;2.9
  ph;8
  concentration;62
  progressive moltility;46
  normal morphology;31
  msc;28.5
  functional sperm concen;14.5
  smi;170
  all sperm;179.80
  بهم گفتن باید عمل شم نظرشما چیه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ اسفند ۹۳( 4 سال پیش)
   نرمال است
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۴ اسفند ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت جناب آقای دکتر کرمی، بنده 24 ساله هستم و مجرد، یک ماه گذشته بنا به آزمایشات و سونوگرافی انجام شده فهمیدم که واریکوسل از نوع 3 دارم و بنا به تشخیص پزشک جراحی کردم حالا پس از گذشت دو هفته از جراحی باز هم داخل کیسه زیر بیضه چپ قابل لمس است البته نه نسبت به قبل و سپس در مورد آزمایشات بعدی چیزی نگفتن آیا ازمایش لازم است،از شما خواهشمند که رهنمایم کنید.استرس زیادی دارم که چه اتفاقی میفته، باتشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۴ اسفند ۹۳( 4 سال پیش)
   طبیعی است
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۹ دی ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  اقای دکتر بزای بالا بردن موروفولوژی ایا قرص یا امپولی هست؟چون شکل اسپرم من ۸میباشد.واینکه ۲ باراقدام به بارداری کرده ایم ولی در دور اول پریودی که با چند روز تاخیر انجام گرفته همسرم با درد فراوان پریود شده.این مشکل ۲ بار رخ داده .ایا مشکل ازشکل اسپرم من میباشد.تعداد اسپرم وبقیه موارد مشکلی نداشته
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۹ دی ۹۳( 5 سال پیش)
   دارو 5 در صد موثر است
 • تصویر کاربر عباس شنبه ۲۷ دی ۹۳( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  من پسرم در بدو تولد یکی از بیضه هایش داخل بود که در چهار سالگی عمل کردیم الان که به خدمت سربازی رفته گفتند که واریکوسل داره باید درمان یا جراحی بشه سوال من این هستش که ایا راه درمانی دارد ویا باید جراحی شود دوم این که اگر نیاز به جراحی داشت حدود هزینه این کار چقدر است سوم این که شما با چه بیمارستانهایی کار میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ دی ۹۳( 5 سال پیش)
   باید معاینه شوند
  2. تصویر کاربر عباس شنبه ۲۷ دی ۹۳( 5 سال پیش)
   با تشکر از جنابعلی
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر