آیا میدانید ۳۰ درصد علل نازائی منشاء زنانه دارد؟

نازائی یک مشکل مشترک زن و مرد می باشد و هر زوجی که 18 ماه بعد از نزدیکی مداوم و کنترل نشده، بچه دار نشوند باید تحت بررسی علل آن قرار گیرند.

علل نازائی زنان

30 درصد علل نازائی منشاء زنانه دارد که در ادامه به بررسی علل آن می پردازیم.

1- اختلالات گردن رحم

در بررسی های انجام شده 5 درصد علت نازائی این زنان منشاء گردن دارند که باید بررسی شوند. موکوس یا مخاط دهانه رحم، مایعی است که توسط دهانه رحم در هنگام تحریک شدن توسط استروژن تولید می شود. این مایع اسپرم ها را قادر می سازد تا در محیط اسیدی و دشوار واژن زنده بمانند. مخاط غیر طبیعی دهانه رحم می تواند اسپرم ها را از رسیدن به تخمک باز دارد. متاسفانه، درمان هایی که برای بهبود مخاط دهانه رحم وجود دارند هیچ کدام اثبات نشده اند اما گذشتن از این مخاط با روش تلقیح داخل رحمی موثر می باشد.

2- اختلال در ساختار و آناتومی رحم

وجود رحم دو شاخه و وجود فیبروم های بسیار بزرگ در رحم می تواند با اختلال در جایگزینی تخمک باعث ناباروری با منشاء زنانه شود.

3- اختلال در عملکرد تخمدان ها

به علت یائسگی زودرس، اشعه درمانی، شیمی درمانی و یا برداشتن تخمدان ها با جراحی می توانند باعث اختلال در باروری زنان گردند.

درمان زگیل تناسلی در زنان

4- اختلال در تخمک گذاری

در بعضی از افراد علی رغم وجود تخمدان ها ولی عملکرد آنها در تخمک سازی ضعیف می باشدکه به آن تنبلی تخمدان گفته می شودو جزء علل شایع نازائی زنان بوده و اغلب منشاء ژنتیکی داشته و نسبت به عوامل دیگر قابل درمان تر می باشد.

مشکلات تخمک گذاری می توانند ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS باشند. این سندرم یک نامتوازنی هورمونی است که می تواند تخمک گذاری طبیعی را مختل کند. نارسایی اولیه تخمدان (نارسایی زودرس تخمدان یا POI نیز نامیده می شود) نیز می تواند سبب ایجاد مشکلاتی در تخمک گذاری شود. نارسایی اولیه تخمدان به زمانی گفته می شود که تخمدان ها قبل از سن 40 سالگی از عملکرد طبیعی خود بازمانده و بر روی تخمک ها و احتمال بارداری تاثیر می گذارند.

لازم به ذکر است که نارسایی اولیه تخمدان قبل از یائسگی رخ می دهد. یائسگی زمانی است که تخمک گذاری و قاعدگی فرد به طور کامل متوقف می شوند. هیپرپرولاکتینمی به زمانی گفته می شود که مقدار زیادی پرولاکتین در خون فرد موجود باشد. این هورمون شیردهی پستان را تحریک کرده و ممکن است سبب اختلال در تخمک گذاری نیز شود.

مشکلات تیروئیدی مانند هیپرتیروئیدیسم و هیپوتیروئیدیسم نیز می توانند چرخه قاعدگی را تحت تاثیر قرار دهند. هیپرتیروئیدیسم و هیپوتیروئیدیسم به ترتیب به تولید زیاد و کم هورمون تیروئیدی گفته می شود. هیپرپرولاکتینمی و وضعیت های تیروئیدی را می توان به آسانی درمان کرد به همین دلیل نیز پیگیری تشخیص این موارد ضروری می باشد.

5- اختلال در لوله های رحمی

شایعترین اختلال در لوله های رحم انسداد آنها می باشد که به دلیل عفونت های مکرر لگنی، چسبندگی بعد از جراحی و یا آندومتریوز یا مادرزادی لوله های حالب انسداد پیدا می کنند و لذا باعث اختلال در باروری زنانه می گردند. 30 الی 40 درصد علت نازائی زنان، اختلال در عملکرد لوله ها می باشد. بهترین روش تشخیص آن عکس برداری از رحم با ماده حاجب می باشد.

همچنین انسداد یا آسیب دیدگی لوله های فالوپ می توانند اسپرم ها را از رسیدن به تخمک ها بازداشته و مانع وارد شدن تخم به درون رحم شوند و باعث نازائی می شود. برخی عوامل رایج مشکلات لوله های فالوپ شامل عفونت های منتقله از راه جنسی مانند کلامیدیا و سوزاک، آندومتریوز و سابقه جراحی لگن می باشند. عفونت های کلامیدیا و سوزاک می توانند به بیماری التهابی لگن (PID) که عفونتی عمومی در آن ناحیه است منجر شوند. بیماری التهابی لگن می تواند سبب ایجاد بافت اسکار و انسداد لوله های فالوپ شود.

ممکن است فرد بتواند برای باز کردن لوله های فالوپ خود تحت عمل جراحی قرار گیرد.

6- وجود بیماری های سیستیک

از قبیل نقص سیستم ایمنی، بیماری های لا علاج و صعب العلاج از قبیل سرطان ها، نارسائی مزمن کلیه ها و …. که تعادل کل سیستم بدن را به هم زده و باعث نازائی یک زن می گردند.

7- وزن بدنی نامناسب

داشتن اضافه وزن، سبک زندگی بی تحرک و یا چاق بودن می توانند احتمال ناباروری را بالا برده و خطر سقط جنین را افزایش دهند. در صورتی که فرد به یک اختلال خوراکی مانند پرخوری یا بی اشتهایی عصبی مبتلا باشد و یا از رژیمی بسیار کم کالری و محدود شده پیروی کند در معرض خطر مشکلات باروری قرار می گیرد.

خوشبختانه، می توان جهت کاهش یا افزایش وزن از معیارهای استفاده کرده و پس از رسیدن به وزن مناسب و سالم بچه دار شد. ممکن است، زنان چاق پس از کاهش 5 درصد از وزن بدن خود متوجه عادی شدن تخمک گذاری خود شوند. برای مثال در این نوع کاهش وزن یک خانم 90 کیلویی باید 4.5 کیلو وزن از دست بدهد.

8- آندومتریوز

در آندومتریوز بافت پوشاننده رحم شروع به رشد کردن در جاهای دیگر مانند پشت رحم، درون لوله های فالوپ، درون لگن یا تخمدان ها می کند. این وضعیت سبب ایجاد تحریک و به وجود آمدن بافت اسکار (جای زخم) می شود. برخی زنان مبتلا به آندومتریوز هیچ گونه علائمی را بروز نمی دهند. دیگر زنان احساس درد در هنگام سکس یا قاعدگی، خونریزی شدید یا لکه های غیر معمول و درد عمومی در ناحیه لگن خود دارند.

آندومتریوز از آنجایی که می تواند سبب انسداد لوله های فالوپ، اختلال در لانه گزینی تخم، ایجاد التهاب در لگن و احتمالا تاثیر بر کیفیت تخمک ها شود، می تواند باردار شدن را دشوار کند. آندومتریوز درمان های متفاوتی دارد. برداشت بافت اسکار به روش جراحی یا بازکردن لوله فالوپ مسدود شده می تواند شانس باردار شدن را افزایش دهد.

9- ناهنجاری های رحمی

فیبروم یا فیبروئید ها می توانند لانه گزینی تخم بارور را مختل کنند. فیبروئید ها توده هایی غیر سرطانی از جنس بافت عضلانی و کلاژن هستند که می توانند در درون دیواره رحم رشد کند. فیبروئید ها بسته به تعداد، اندازه و موقعیتی که در رحم دارند می توانند با مشکلات تناسلی و باروری مرتبط باشند.

فیبروئید های نزدیک به پوشش آندومتر می توانند سبب ایجاد قاعدگی های شدید، مشکلات حاد در ارتباط با لانه گزینی رویان و عوارض در بارداری شوند. از آنجایی که اغلب فیبروئید ها در پوشش رحم قرار ندارند، بر روی بارداری تاثیری نداشته و آن بارداری را پر خطر نمی سازند. با این حال، ممکن است فرد را در معرض خطر بالای سقط جنین یا ناباروری قرار دهند.

در ادامه می توانید ۱۰ عامل مستعد کننده ناباروری مردان را نیز مطالعه کنید.

در صورت داشتن ناباروری، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۳ شهریور ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  هنوز بعد عمل رگ از بین نرفته چرا؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۳ شهریور ۹۴( 4 سال پیش)
   بعد از عمل از بین نمیرود
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۸ شهریور ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.بعد از عمل چند روز طول میکشه تا دوباره به حالت عادی برگردیم.وبعد از چند وقت از زمان تشخیص بیماری عقیم میشویم اگر عمل نکنیم.واینکه گفتید رگ را برمیدارید .مگر ان رگ نباید در بدن باشد ؟پس چرا ان را برمیدارید.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۸ شهریور ۹۴( 4 سال پیش)
   نه فقط رنگهای خراب را میبندیم
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۸ شهریور ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر من 22 سالمِ و واریکوسل دارم.سه سال پیش که برای معافیت از سربازی اقدام کردم اینطور تشخیص دادند که بین درجه ی دو و سه هستش و البته معاف هم نشدم و الان دانشجو ام.به ورزش ژیمناستیک مشغولم ولی زیاد سنگین کار نمیکنم.مجرد هستم و خود ارضایی هم نمیکنم اما وقتی طولانی مدت تحریک جنسی میشم درد شدیدی در سمت چپ و قسمت بیضه تا زیر شکمم بوجود میاد که در بعضی مواقع حتی به سختی راه میرم...سوال من این است که آیا این مشکل به واریکوسل مربوط است؟ چون منی خارج نمیشه این درد باعث بالا رفتن درجه ی وارکوسل نمیشه؟وچه ضرر هایی داره...من نگران آینده ی جنسی و بچه دار شدن هستم...و مهمتر از همه راهکار و پیشنهاد شما چیست؟
  با تشکر از توجه شما.خدا پشت و پناهتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۸ شهریور ۹۴( 4 سال پیش)
   نه نگران نباشید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۳۰ مرداد ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و و قت بخیر آقای دکتر
  من حدود سه هفته پیش عمل واریکوسل دوطرفه و فتق دوطرفه انجام دادم و بیضه سمت چپم بزرگتر از بیضه سمت راستم است.
  میخواستم بدونم بیضه من آب آورده یا این بزرگی بیضه چپ طبیعیه؟
  یک دنیا ممنون آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ مرداد ۹۴( 4 سال پیش)
   هنوز زود است
 • تصویر کاربر محمدی شنبه ۲۴ مرداد ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب دکتر، آیا میان استمنا در مردان و قدرت باروری ارتباط علمی وجود دارد?
  آیا کوچک بودن بیضه ها ربطی به قدرت جنسی و کیفیت اسپرم دارد? با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ مرداد ۹۴( 4 سال پیش)
   نه بله
 • تصویر کاربر اصغر پنجشنبه ۸ مرداد ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من 35 ساله هستم ، اسپرم من صفر می باشد. به دکتر محبوبی متخصص ارولوژیست مراجعه کردم ایشان در معاینات بالینی گفتند واریکوسل خفیف دارم ولی نیازی به عمل نیست و فرمودند مشکل من از غدد درون ریز می باشد الان هم تحت نظر دکتر نویدی متخصص غدد هستم ولی ایشان کمی با شک و تردید برای من دارو تجویز نموده اند. کمی درد خفیف در بیضه چپ احساس میکنم. نظر شما در این خصوص چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۸ مرداد ۹۴( 4 سال پیش)
   با نطر دکترا موافقم
 • تصویر کاربر حسام سه شنبه ۱۳ مرداد ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید جناب دکتر
  بنده بیش از ۹ ماه پیش احساس درد در بیضه هام داشتم که بیش از ۶ ماه پیش به دکتر مراجعه کردم تشخیص دکتر همراه با سونوگرافی واریکوسل گرید ۳ در جفت بیضه ها بود
  دکتر گفت باید آزمایش اسپرم گرفته بشه
  ولی من طی ۶ ماه گذشته هیچ اقدامی نکردم برای عمل و آزمایش اسپرم
  و الانم مشغول کارم که کارمم نسبتا سنگین است و سرپایی زیاد داره
  دوتا سوال دارم
  آیا ممکن است تو این مدت به بیضه های من آسیبی رسیده باشه ؟ احتمال ناباروری من هست ؟
  و اگه عمل کنم چند وقت باید استراحت کنم و کاره سنگین نکنم ؟
  راستی بنده ۲۲ سال سن دارم
  ممنون از پاسخی که میدین آینده
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۳ مرداد ۹۴( 4 سال پیش)
   باید ببینم و معاینه شوید
 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۷ مرداد ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و پیشاپیش تشکر از لطفتون
  من مشکل غده هیپوفیز داشتم با ام آر آی مشخص شد انحراف در غده بوجود اومده
  به هرحال تستوسترون عدد دو رو نشون میداد پرولاکتین بسیار بالا بود تعداد اسپرم بیست میلیون
  دکتر غدد کابرگولین نوشت بعد از دوماه مصرف تستستورونم اومد بالا البته سه و نیم شد
  پرولاکتین هم نرمال شد
  آزمایش اسپرم هم دادم تعداد 60 میلیون شد
  اما سرعت و چسبندگی و روانی اسپرم مشکل داره
  جواب آزماش اینه
  volume 2.5
  color/App milky-Opaque
  ph 8
  liquefaction 60
  Viscosity Gelatinous
  Aggregated sperm0 negative
  total sperm count 60
  Motility:
  rapid 50%
  progression
  slow progression 30%
  non progression 10%
  Immotile 10%
  normal from 85%
  Abnormal from 15%
  WBC cells 0-1
  RBC cells 0-1
  spermatocyte 0-1
  در ضمن دو و نیم ساله متاهل هستم وقصد بچه دار شدن دارم
  با این وضعیت اممکانش هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۷ مرداد ۹۴( 4 سال پیش)
   واریس در معاینه دارید.?
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۷ فروردین ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسمه تعالی
  خسته نباشید. از شیراز مزاحم میشم
  بیضه راستم گاهی اوقات بدجور درد دارد. 6 سال از ازدواجم میگذره ولی آزمایشات انجام شده به نابارور بودنم اشاره دارند. آزمایش اسپرم:
  volume:6
  color: milky
  Appearance: opalescent
  Liquefaction: 29
  Viscosity: many
  ph: 7.6
  total sperm count: L0
  Abnormal Morphology: 0
  Motility 1 hr: 0
  epithelial cell ./H.P.F:1-2
  W.B.C/H.P.F: 2-3
  R.B.C/H.P.F:0-1
  آیا با عمل جراحی واریکوسل، تولید اسپرم، نرمال و از ناباروری نجات خواهم یافت؟
  ضمنا بیضه هایم شکل طبیعی داشته و نه کوچک هستند و نه بزرگ، آیا امیدی هست؟
  ارسال پاسخ و راهنمایی موجب کمال امتنان است. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ فروردین ۹۴( 4 سال پیش)
   باید بررسی شوید
 • تصویر کاربر امین یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  salam man chand rozi mishe ke aslan esperm nadaran man az sene 18 salegi khod erzaai mikardam ama hala chand rozi esperm nadaram bejay edperm edrar mikonam dalilesh chi mitone bashe mamnon az shoma
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۳( 4 سال پیش)
   اگر طول کشید بررسی میخواهد
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر