آیا میدانید ۳۰ درصد علل نازائی منشاء زنانه دارد؟

نازائی یک مشکل مشترک زن و مرد می باشد و هر زوجی که 18 ماه بعد از نزدیکی مداوم و کنترل نشده، بچه دار نشوند باید تحت بررسی علل آن قرار گیرند.

علل نازائی زنان

30 درصد علل نازائی منشاء زنانه دارد که در ادامه به بررسی علل آن می پردازیم.

1- اختلالات گردن رحم

در بررسی های انجام شده 5 درصد علت نازائی این زنان منشاء گردن دارند که باید بررسی شوند. موکوس یا مخاط دهانه رحم، مایعی است که توسط دهانه رحم در هنگام تحریک شدن توسط استروژن تولید می شود. این مایع اسپرم ها را قادر می سازد تا در محیط اسیدی و دشوار واژن زنده بمانند. مخاط غیر طبیعی دهانه رحم می تواند اسپرم ها را از رسیدن به تخمک باز دارد. متاسفانه، درمان هایی که برای بهبود مخاط دهانه رحم وجود دارند هیچ کدام اثبات نشده اند اما گذشتن از این مخاط با روش تلقیح داخل رحمی موثر می باشد.

2- اختلال در ساختار و آناتومی رحم

وجود رحم دو شاخه و وجود فیبروم های بسیار بزرگ در رحم می تواند با اختلال در جایگزینی تخمک باعث ناباروری با منشاء زنانه شود.

3- اختلال در عملکرد تخمدان ها

به علت یائسگی زودرس، اشعه درمانی، شیمی درمانی و یا برداشتن تخمدان ها با جراحی می توانند باعث اختلال در باروری زنان گردند.

درمان زگیل تناسلی در زنان

4- اختلال در تخمک گذاری

در بعضی از افراد علی رغم وجود تخمدان ها ولی عملکرد آنها در تخمک سازی ضعیف می باشدکه به آن تنبلی تخمدان گفته می شودو جزء علل شایع نازائی زنان بوده و اغلب منشاء ژنتیکی داشته و نسبت به عوامل دیگر قابل درمان تر می باشد.

مشکلات تخمک گذاری می توانند ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS باشند. این سندرم یک نامتوازنی هورمونی است که می تواند تخمک گذاری طبیعی را مختل کند. نارسایی اولیه تخمدان (نارسایی زودرس تخمدان یا POI نیز نامیده می شود) نیز می تواند سبب ایجاد مشکلاتی در تخمک گذاری شود. نارسایی اولیه تخمدان به زمانی گفته می شود که تخمدان ها قبل از سن 40 سالگی از عملکرد طبیعی خود بازمانده و بر روی تخمک ها و احتمال بارداری تاثیر می گذارند.

لازم به ذکر است که نارسایی اولیه تخمدان قبل از یائسگی رخ می دهد. یائسگی زمانی است که تخمک گذاری و قاعدگی فرد به طور کامل متوقف می شوند. هیپرپرولاکتینمی به زمانی گفته می شود که مقدار زیادی پرولاکتین در خون فرد موجود باشد. این هورمون شیردهی پستان را تحریک کرده و ممکن است سبب اختلال در تخمک گذاری نیز شود.

مشکلات تیروئیدی مانند هیپرتیروئیدیسم و هیپوتیروئیدیسم نیز می توانند چرخه قاعدگی را تحت تاثیر قرار دهند. هیپرتیروئیدیسم و هیپوتیروئیدیسم به ترتیب به تولید زیاد و کم هورمون تیروئیدی گفته می شود. هیپرپرولاکتینمی و وضعیت های تیروئیدی را می توان به آسانی درمان کرد به همین دلیل نیز پیگیری تشخیص این موارد ضروری می باشد.

5- اختلال در لوله های رحمی

شایعترین اختلال در لوله های رحم انسداد آنها می باشد که به دلیل عفونت های مکرر لگنی، چسبندگی بعد از جراحی و یا آندومتریوز یا مادرزادی لوله های حالب انسداد پیدا می کنند و لذا باعث اختلال در باروری زنانه می گردند. 30 الی 40 درصد علت نازائی زنان، اختلال در عملکرد لوله ها می باشد. بهترین روش تشخیص آن عکس برداری از رحم با ماده حاجب می باشد.

همچنین انسداد یا آسیب دیدگی لوله های فالوپ می توانند اسپرم ها را از رسیدن به تخمک ها بازداشته و مانع وارد شدن تخم به درون رحم شوند و باعث نازائی می شود. برخی عوامل رایج مشکلات لوله های فالوپ شامل عفونت های منتقله از راه جنسی مانند کلامیدیا و سوزاک، آندومتریوز و سابقه جراحی لگن می باشند. عفونت های کلامیدیا و سوزاک می توانند به بیماری التهابی لگن (PID) که عفونتی عمومی در آن ناحیه است منجر شوند. بیماری التهابی لگن می تواند سبب ایجاد بافت اسکار و انسداد لوله های فالوپ شود.

ممکن است فرد بتواند برای باز کردن لوله های فالوپ خود تحت عمل جراحی قرار گیرد.

6- وجود بیماری های سیستیک

از قبیل نقص سیستم ایمنی، بیماری های لا علاج و صعب العلاج از قبیل سرطان ها، نارسائی مزمن کلیه ها و …. که تعادل کل سیستم بدن را به هم زده و باعث نازائی یک زن می گردند.

7- وزن بدنی نامناسب

داشتن اضافه وزن، سبک زندگی بی تحرک و یا چاق بودن می توانند احتمال ناباروری را بالا برده و خطر سقط جنین را افزایش دهند. در صورتی که فرد به یک اختلال خوراکی مانند پرخوری یا بی اشتهایی عصبی مبتلا باشد و یا از رژیمی بسیار کم کالری و محدود شده پیروی کند در معرض خطر مشکلات باروری قرار می گیرد.

خوشبختانه، می توان جهت کاهش یا افزایش وزن از معیارهای استفاده کرده و پس از رسیدن به وزن مناسب و سالم بچه دار شد. ممکن است، زنان چاق پس از کاهش 5 درصد از وزن بدن خود متوجه عادی شدن تخمک گذاری خود شوند. برای مثال در این نوع کاهش وزن یک خانم 90 کیلویی باید 4.5 کیلو وزن از دست بدهد.

8- آندومتریوز

در آندومتریوز بافت پوشاننده رحم شروع به رشد کردن در جاهای دیگر مانند پشت رحم، درون لوله های فالوپ، درون لگن یا تخمدان ها می کند. این وضعیت سبب ایجاد تحریک و به وجود آمدن بافت اسکار (جای زخم) می شود. برخی زنان مبتلا به آندومتریوز هیچ گونه علائمی را بروز نمی دهند. دیگر زنان احساس درد در هنگام سکس یا قاعدگی، خونریزی شدید یا لکه های غیر معمول و درد عمومی در ناحیه لگن خود دارند.

آندومتریوز از آنجایی که می تواند سبب انسداد لوله های فالوپ، اختلال در لانه گزینی تخم، ایجاد التهاب در لگن و احتمالا تاثیر بر کیفیت تخمک ها شود، می تواند باردار شدن را دشوار کند. آندومتریوز درمان های متفاوتی دارد. برداشت بافت اسکار به روش جراحی یا بازکردن لوله فالوپ مسدود شده می تواند شانس باردار شدن را افزایش دهد.

9- ناهنجاری های رحمی

فیبروم یا فیبروئید ها می توانند لانه گزینی تخم بارور را مختل کنند. فیبروئید ها توده هایی غیر سرطانی از جنس بافت عضلانی و کلاژن هستند که می توانند در درون دیواره رحم رشد کند. فیبروئید ها بسته به تعداد، اندازه و موقعیتی که در رحم دارند می توانند با مشکلات تناسلی و باروری مرتبط باشند.

فیبروئید های نزدیک به پوشش آندومتر می توانند سبب ایجاد قاعدگی های شدید، مشکلات حاد در ارتباط با لانه گزینی رویان و عوارض در بارداری شوند. از آنجایی که اغلب فیبروئید ها در پوشش رحم قرار ندارند، بر روی بارداری تاثیری نداشته و آن بارداری را پر خطر نمی سازند. با این حال، ممکن است فرد را در معرض خطر بالای سقط جنین یا ناباروری قرار دهند.

در ادامه می توانید ۱۰ عامل مستعد کننده ناباروری مردان را نیز مطالعه کنید.

در صورت داشتن ناباروری، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر م سه شنبه ۲۲ دی ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دكتر ببخشید وقتتونو میگیرم یه سوال خدمتتون داشتم
  بنده حدود یك سال هست كه فیناستراید 1 واسه ریزش مو مصرف میكنم یه آزمایش شمارش اسپرم دادم كه تحركش كمتر از 30 درصد هست چه دارويي مصرف كنم
  من این ازمایشو واستون میفرستم لطفا اگه میشه نظرتون رو بگید و. راهنمایی كنید ممنون از محبتتون
  MAIN PARAMETERS
  SEMEN VOLUME 4 .... NORMAL...More than 2
  SEMEN PH 7.2....NORMAL....7.2-8
  SPERM COUNT 26.18...NORMAL...MORE THAN 20
  MOTILE SPERMS 28.46.... ABNORMAL.. MORE THAN 60
  PROGRESSIVE SPERMS 27.64...... ABNORMAL....A>25% OR A+B>50%
  ROUND .37.... NORMAL...0-1
  NORMAL MORPHOLOGY 74.....NORMAL.....MORE THAN 40
  چهارمی و پنجمین ردیف قرمز نشون داده بقیه سبز
  یه برگ دیگه هست اونم مینویسم
  EPIHELIAL CELLS ..3-4....ABNORMAL....0-1
  RBC...0-1...NORMAL
  WBC 0-1....NORMAL...0-1

  اینم با قرمز نشون داده
  لازم باشه بقیشمم بنویسم
  neck deficiency 19 normal....less than60
  NORMAL MORPHOLOGY 74....NORMAL.... MOREHTAN40
  ABNORMAL MORPHOLOGY ..26... NORMAL....LESS THAN 60
  HEAD DEFICIENCY ..19....NORMAL....LESS THAN 60
  TAILDEFICIENCY 5...NORMAL... .LESS THAN 60
  TERATOZOMIA INDEX .. 1... NORMAL.... UP TO18
  SPERM DEFORMITY... .26... NORMAL.... UP TO 1.6

  A (RAPID Progressive 4.07
  B slow progressive 23.58
  c nea progressive .81
  D inmotile 71.54
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۲ دی ۹۴( 4 سال پیش)
   خوب است
 • تصویر کاربر على دوشنبه ۷ دی ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام و خسته نباشيد.
  بنده مدتى است درد ناحيه بيضه سمت چپ دارم..و البته درد خفيفى در زير شکم.. به پزشک ارولوژيست مراجعه کردم. ايشان پس از معاينه و سونوگرافى تشخيص واريکوسل دادند. مى خواستم بدونم تا چند,وقت مى تونم عمل جراحى نکنم و ايا درد بيضه بدون عمل از بين مى رود؟ لازم به ذکر است من متاهل هستم و بچه ندارم فعلا..
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۷ دی ۹۴( 4 سال پیش)
   فیم عمل من در سایتم را ببینید
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۲ آذر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خدا قوت خدمت دکتر کرمی بزرگوار
  لطفا نتایج آزمایش اسپرم بنده را ملاحظه بفرمایید

  total sperm count 58
  abnormal morphology 50
  motility 1 hr 58
  grade 3 (fast) 26
  grade 4(faster) 13
  بنده 36 ساله و دارای یک فرزند هستم. هشت ماه است که برای باروری مجدد اقدام کردیم ولی نتیجه نداشت. آیا امکان باروری طبیعی برای من وجود دارد؟ آیا عمل واریکوسل برای من ضروری است؟
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ آذر ۹۴( 4 سال پیش)
   خوب است
 • تصویر کاربر فرزاد سه شنبه ۲۶ آبان ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نبا شید خدمت شما و تشکر از سایت خوبتون
  آزمایش آنالیز اسپرم بنده به صورت زیر هست،حدود چند ماهی هست که نامزد کردم،با مطالعه سوال ها و پاسخ ها خیلی از گزینه های آزمایش رو متوجه شدم . میخواستم بدونم motility و morphology به خودی خود و با رژیم غذایی بهبود پیدا میکنبن یا حتماً باید به پزشک مراجعه کنم؟و اینکه روزی 3 تا 4 نخ سیگار هم میکشم
  ممنونتون میشم در مورد آزمایش هم نظرتون رو بگید
  Abstinence : 3
  Volume : 6
  Appearance : Normal
  liquefaction : Normal
  Viscosity : Normal
  pH : 7.5
  W.B.C: Normal
  Alive Sperm Concentration : 21 Million/ml
  Motility (grade a & b) : 25%
  Morphology Normal : 18%
  Motile Sperm Concentration : 5.2
  Functional sperm concentration : 2.0
  Sperm Motility Index : 63
  All Sperm : 126 Mil
  All motile Sperm: 31 Mil
  All Functional Sperm : 12 Mill
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ آبان ۹۴( 4 سال پیش)
   قابل قبول است
 • تصویر کاربر احسان جمعه ۱۵ آبان ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید آقای دکتر بنده به دکتر فوق تخصص کلیه مراجعه کردم و ایشان تشخیص دادند بنده واریکوسل دارم از من خواستند آزمایش اسپرم انجام بدهم و بنده پشت گوش انداختم سوالم اینه که آیا یه دکتر عمومی هم میتواند همان آزمایش را برایم بنویسد و سوال دومم این است که بنده باوجود اینکه 22سال سن دارم اما ریش و سبیلم در نیامده و بدنم کم مو است ایا این نشانه ای از کمبود تستسترون در بدن من هست یا نه با توجه به اینکه این مسعله به هیچ عنوان ارثی نیست آیا این کمبود تستسترون ربطی به واریکوسل دارد یا نه و آیا با درمان واریکوسل این مشکل کمبود تستسترون رفع میشود؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ آبان ۹۴( 4 سال پیش)
   مراجعه به دکتر غدد
 • تصویر کاربر غزل سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت شما.من بعداز یکسال جلوگیری الان حدود یکسال و سه ماهه که میخوام حامله بشم ولی نشدم خودم رفتم دکتر به من قرص لتروزول2.5داد مصرف کردم شوهرم درزمان عقد بیضه راستشو عمل واریکوسل کرد یکماه پیش بعداز سه یا چهارسال از عملش آز اسپرم داد که مربوط به قبل از تزریق امپول هاست جوابشو پایین نوشتم جوابو بردیم متخصص اورولوژی بهش 5تا امپول اچ سی جی داد که تزریق کرد حالا میخوام بدونم شانس بارداری من چقدره؟ خودم بعداز مصرف قرص رفتم سونو اندازه فولیکول غالبم 26 میل بود که دکتر گفت خیلی خوبه.لطفا توضیح بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴( 4 سال پیش)
   بالا است صبر کنید
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۷ مهر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید .
  در عمل واریکوسل با روش میکروسرجری احتمال عود کمتر میشه یا نه..
  بعد عمل گذاشتن سوند ادرار اجباریه یا نه..
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ مهر ۹۴( 4 سال پیش)
   1 بله کمتر است 2-نیازی به سوند نیست 09351142080 تماس
 • تصویر کاربر sajad دوشنبه ۲۷ مهر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا واریکوسل گرید1پیشرفت می کند ؟به عمل احتیج دارد یا نه ؟ درباروری یا ازداوج مشکلی به وجود نمی آورد 18 ساله وزن105 قد 178
  1. تصویر کاربر sajad شنبه ۱۸ مهر ۹۴( 4 سال پیش)
   ناهاه
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۵ مهر ۹۴( 4 سال پیش)
   باید اول معاینه شوید
  3. تصویر کاربر sajad شنبه ۲۵ مهر ۹۴( 4 سال پیش)
   سلام معاینه شده ام ونتیجه هم این شد که واریکوسل نوع یک دارم و6 ماه یک بار چک شوم دردی هم ندارم.
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ مهر ۹۴( 4 سال پیش)
   همین کافی است
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۱۵ مهر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.ممنون میشم اگه نظرتون رو راجع به جواب آزمایش من(فایل ضمیمه) بدید. با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ مهر ۹۴( 4 سال پیش)
   حرکت کم است
 • تصویر کاربر نوید شنبه ۱۱ مهر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما.اقای دکتر من پس مراجعه به شما فرمودید که واریکوسل گرید 1 دارم و نیاز به درمان نیست.اما احساس میکنم رگ های داخل بیضه کمی بزرگتر از زمان مراجعه به شما شده.خواستم ببینم امکات دارد واریکوسل تشدید پیدا کرده و گریدس بیشتر شود؟ایا نیاز به مراجعه مجدد میباشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ مهر ۹۴( 4 سال پیش)
   سلام نه
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر