آیا میدانید ۳۰ درصد علل نازائی منشاء زنانه دارد؟

نازائی یک مشکل مشترک زن و مرد می باشد و هر زوجی که 18 ماه بعد از نزدیکی مداوم و کنترل نشده، بچه دار نشوند باید تحت بررسی علل آن قرار گیرند.

علل نازائی زنان

30 درصد علل نازائی منشاء زنانه دارد که در ادامه به بررسی علل آن می پردازیم.

1- اختلالات گردن رحم

در بررسی های انجام شده 5 درصد علت نازائی این زنان منشاء گردن دارند که باید بررسی شوند. موکوس یا مخاط دهانه رحم، مایعی است که توسط دهانه رحم در هنگام تحریک شدن توسط استروژن تولید می شود. این مایع اسپرم ها را قادر می سازد تا در محیط اسیدی و دشوار واژن زنده بمانند. مخاط غیر طبیعی دهانه رحم می تواند اسپرم ها را از رسیدن به تخمک باز دارد. متاسفانه، درمان هایی که برای بهبود مخاط دهانه رحم وجود دارند هیچ کدام اثبات نشده اند اما گذشتن از این مخاط با روش تلقیح داخل رحمی موثر می باشد.

2- اختلال در ساختار و آناتومی رحم

وجود رحم دو شاخه و وجود فیبروم های بسیار بزرگ در رحم می تواند با اختلال در جایگزینی تخمک باعث ناباروری با منشاء زنانه شود.

3- اختلال در عملکرد تخمدان ها

به علت یائسگی زودرس، اشعه درمانی، شیمی درمانی و یا برداشتن تخمدان ها با جراحی می توانند باعث اختلال در باروری زنان گردند.

درمان زگیل تناسلی در زنان

4- اختلال در تخمک گذاری

در بعضی از افراد علی رغم وجود تخمدان ها ولی عملکرد آنها در تخمک سازی ضعیف می باشدکه به آن تنبلی تخمدان گفته می شودو جزء علل شایع نازائی زنان بوده و اغلب منشاء ژنتیکی داشته و نسبت به عوامل دیگر قابل درمان تر می باشد.

مشکلات تخمک گذاری می توانند ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS باشند. این سندرم یک نامتوازنی هورمونی است که می تواند تخمک گذاری طبیعی را مختل کند. نارسایی اولیه تخمدان (نارسایی زودرس تخمدان یا POI نیز نامیده می شود) نیز می تواند سبب ایجاد مشکلاتی در تخمک گذاری شود. نارسایی اولیه تخمدان به زمانی گفته می شود که تخمدان ها قبل از سن 40 سالگی از عملکرد طبیعی خود بازمانده و بر روی تخمک ها و احتمال بارداری تاثیر می گذارند.

لازم به ذکر است که نارسایی اولیه تخمدان قبل از یائسگی رخ می دهد. یائسگی زمانی است که تخمک گذاری و قاعدگی فرد به طور کامل متوقف می شوند. هیپرپرولاکتینمی به زمانی گفته می شود که مقدار زیادی پرولاکتین در خون فرد موجود باشد. این هورمون شیردهی پستان را تحریک کرده و ممکن است سبب اختلال در تخمک گذاری نیز شود.

مشکلات تیروئیدی مانند هیپرتیروئیدیسم و هیپوتیروئیدیسم نیز می توانند چرخه قاعدگی را تحت تاثیر قرار دهند. هیپرتیروئیدیسم و هیپوتیروئیدیسم به ترتیب به تولید زیاد و کم هورمون تیروئیدی گفته می شود. هیپرپرولاکتینمی و وضعیت های تیروئیدی را می توان به آسانی درمان کرد به همین دلیل نیز پیگیری تشخیص این موارد ضروری می باشد.

5- اختلال در لوله های رحمی

شایعترین اختلال در لوله های رحم انسداد آنها می باشد که به دلیل عفونت های مکرر لگنی، چسبندگی بعد از جراحی و یا آندومتریوز یا مادرزادی لوله های حالب انسداد پیدا می کنند و لذا باعث اختلال در باروری زنانه می گردند. 30 الی 40 درصد علت نازائی زنان، اختلال در عملکرد لوله ها می باشد. بهترین روش تشخیص آن عکس برداری از رحم با ماده حاجب می باشد.

همچنین انسداد یا آسیب دیدگی لوله های فالوپ می توانند اسپرم ها را از رسیدن به تخمک ها بازداشته و مانع وارد شدن تخم به درون رحم شوند و باعث نازائی می شود. برخی عوامل رایج مشکلات لوله های فالوپ شامل عفونت های منتقله از راه جنسی مانند کلامیدیا و سوزاک، آندومتریوز و سابقه جراحی لگن می باشند. عفونت های کلامیدیا و سوزاک می توانند به بیماری التهابی لگن (PID) که عفونتی عمومی در آن ناحیه است منجر شوند. بیماری التهابی لگن می تواند سبب ایجاد بافت اسکار و انسداد لوله های فالوپ شود.

ممکن است فرد بتواند برای باز کردن لوله های فالوپ خود تحت عمل جراحی قرار گیرد.

6- وجود بیماری های سیستیک

از قبیل نقص سیستم ایمنی، بیماری های لا علاج و صعب العلاج از قبیل سرطان ها، نارسائی مزمن کلیه ها و …. که تعادل کل سیستم بدن را به هم زده و باعث نازائی یک زن می گردند.

7- وزن بدنی نامناسب

داشتن اضافه وزن، سبک زندگی بی تحرک و یا چاق بودن می توانند احتمال ناباروری را بالا برده و خطر سقط جنین را افزایش دهند. در صورتی که فرد به یک اختلال خوراکی مانند پرخوری یا بی اشتهایی عصبی مبتلا باشد و یا از رژیمی بسیار کم کالری و محدود شده پیروی کند در معرض خطر مشکلات باروری قرار می گیرد.

خوشبختانه، می توان جهت کاهش یا افزایش وزن از معیارهای استفاده کرده و پس از رسیدن به وزن مناسب و سالم بچه دار شد. ممکن است، زنان چاق پس از کاهش 5 درصد از وزن بدن خود متوجه عادی شدن تخمک گذاری خود شوند. برای مثال در این نوع کاهش وزن یک خانم 90 کیلویی باید 4.5 کیلو وزن از دست بدهد.

8- آندومتریوز

در آندومتریوز بافت پوشاننده رحم شروع به رشد کردن در جاهای دیگر مانند پشت رحم، درون لوله های فالوپ، درون لگن یا تخمدان ها می کند. این وضعیت سبب ایجاد تحریک و به وجود آمدن بافت اسکار (جای زخم) می شود. برخی زنان مبتلا به آندومتریوز هیچ گونه علائمی را بروز نمی دهند. دیگر زنان احساس درد در هنگام سکس یا قاعدگی، خونریزی شدید یا لکه های غیر معمول و درد عمومی در ناحیه لگن خود دارند.

آندومتریوز از آنجایی که می تواند سبب انسداد لوله های فالوپ، اختلال در لانه گزینی تخم، ایجاد التهاب در لگن و احتمالا تاثیر بر کیفیت تخمک ها شود، می تواند باردار شدن را دشوار کند. آندومتریوز درمان های متفاوتی دارد. برداشت بافت اسکار به روش جراحی یا بازکردن لوله فالوپ مسدود شده می تواند شانس باردار شدن را افزایش دهد.

9- ناهنجاری های رحمی

فیبروم یا فیبروئید ها می توانند لانه گزینی تخم بارور را مختل کنند. فیبروئید ها توده هایی غیر سرطانی از جنس بافت عضلانی و کلاژن هستند که می توانند در درون دیواره رحم رشد کند. فیبروئید ها بسته به تعداد، اندازه و موقعیتی که در رحم دارند می توانند با مشکلات تناسلی و باروری مرتبط باشند.

فیبروئید های نزدیک به پوشش آندومتر می توانند سبب ایجاد قاعدگی های شدید، مشکلات حاد در ارتباط با لانه گزینی رویان و عوارض در بارداری شوند. از آنجایی که اغلب فیبروئید ها در پوشش رحم قرار ندارند، بر روی بارداری تاثیری نداشته و آن بارداری را پر خطر نمی سازند. با این حال، ممکن است فرد را در معرض خطر بالای سقط جنین یا ناباروری قرار دهند.

در ادامه می توانید ۱۰ عامل مستعد کننده ناباروری مردان را نیز مطالعه کنید.

در صورت داشتن ناباروری، جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام درازمایش اسپرموگرام من فاکتور A 21.2% -B 3.7%-C14.3%-D60.8%-می باشد بقیه فاکتورها نرمال است ایا امکان باروری وجود دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۵( 3 سال پیش)
   بله
 • تصویر کاربر کریمی شنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من37 سالمه،متاهل.حدود 6سال پیش جراحی باز واریکوسل انجام دادم ولی تاکنون بچه دار نشده و نیز بیضه چپم درد دارد و به نظر میر سد مجدد واریس عود کرده است آیا مجدد جراحی لازم است.تعداد اسپرم در آزمایش 5 میلیون. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۵( 3 سال پیش)
   بايد أيوب اف كنيد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۵( 3 سال پیش)
   اي وي اف صحيح است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر عبدالله سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده چهل وچهار سالم هست وبچه دار نشدم اخرین ازمایشم را برایتان میفرستم لطفا تفسیر فرمایید و ایا با دارو امکان درمان دارد یا خیر
  semen volume 4.00
  semen ph 8.00
  sperm count 32.48
  motile sperms 22.01
  progressive sperms 21.31
  round cell 0.34
  wbc density 0.29
  normal morphology 32.00
  خداوند یاور شما باشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۵( 3 سال پیش)
   حرکت کم است
 • تصویر کاربر احسان سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.خدمت جناب دکتر ،
  من.23 سالمه و مجردم ، هنگام نعوذ سمت چپ التم یه چیز سفتی نزدیک کلاهک احساس میکنم که اندازه عدس هس و با لمس یکم حرکت میکند ، ضمنا پارسال واریکوسل گرید2.5داشتم، این جسم سفت فقط هنگام.نعوذ قابل لمس هس ،،اقای دکتر خیلی نگرانم کرده ،
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۵( 3 سال پیش)
   باید ببینم
 • تصویر کاربر هژیر یکشنبه ۲۹ فروردین ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما اقای دکتر کرمی من 18 سالمه بعد واریکوسل درجه 4داشتم حدود 4ساله عمل کردم ولی ازمایشات اسپرم ندادم تا حد زیادی استمنا میکنم بعد یه چیزایی شنیدم که این بیماری باعث ایجاد مشکل اسپرم میشود میخواستم بدونم که این بیماری تا چه حد مشکل ساز هست ؟؟؟ ایا استمنا اختلالی در اسپرم ها ایجاد میکند؟؟؟بعد ایا امکان بروز دوباره ی این بیماری هست؟؟؟ اگه برام توضیح بدین خیلی ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ فروردین ۹۵( 3 سال پیش)
   مطالب سايت من را بخوانيد گويا است
 • تصویر کاربر م. یکشنبه ۸ فروردین ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، بنده آقایی 29ساله هستم. در سن 13یا14سالگی دچار اوریون شدم که منجر به التهاب وسفتی بیضه سمت راست و تحلیل رفتن بیضه چپم شد. اون موقع به کسی نگفتم و بعد از اوریون هم هیچ درد یا عارضه ای نداشتم. دوسال پیش رفتم سر خونه زندگیم در رابطه زناشویی فقط مشکل زودانزالی داشتم که با کاندوم حل میشد و اخیرا حدود 9ماهه با مصرف داروی گیاهی تا90%برطرف شده و بدون کاندوم رابطه خوبی دارم. یک سال پیش بخاطر کاردر شرکت هسته ای آزمایش منی دادم که متوجه شدم حجم منی ، تعداد و نرمال بودن اسپرمها در حد لب مرز هستند ولی تحرک اسپرم ها خیلی کم و در حد چهار یا پنج درصد می باشد...از تیرماه پیش متخصص طب سنتی رفتم و هفته پیش که آزمایش دادم حجم از2به 3 رسیده بود و تعداد از 24میلیون در میلی لیتر به 36میلیون رسیده بود. اما تحرک هیچ و در حد صفر!!!!
  به نظر شما امکان ایجاد تحرک در اسپرم ها وجود دارد .از نظر واریکوسل بررسی نشدم و نکردم....
  تصویری از دو آزمایش یکی قبل مراجعه به پزشک و یکی هفته پیش را در پیوست می گذارم
  لطفا جواب را خصوصی به ایمیلم بفرستید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۸ فروردین ۹۵( 3 سال پیش)
   اول بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر اسماعیل یکشنبه ۸ فروردین ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  جناب آقای دکتر سلام وقت بخیر
  من 6 ماه قبل در مشهد زیر نظر دکتر احمدنیا واریکوسل سمت چپ را عمل کردم. در آخرین آزمایش اسپرموگرام من تعداد اسپرم 116 میلیون بود و حرکت اسپرم 35 درصد و شکل آن 40 درصد است سه ماه قبل هم آزمایش را انجام دادم حرکت 35 درصد بود که با خودکار در آزمایش جدید نوشتم و آنرا برای شما ارسال کردم. به نظر شما جای امیدواری است؟ چون برخی ها می گویند باید آی وی اف کنی. با تشکر از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۸ فروردین ۹۵( 3 سال پیش)
   يك بار عمل كافي است
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۹ فروردین ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام و وقت بخیر خدمت جناب آقای دکتر
  بنده دفترچه درمانی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح (سپاه) رو دارم، می خواستم بدونم هزینه عمل واریکوسل (با هر سه روش) تحت پوشش این دفترچه می باشد؟
  و این که عمل جراحی در چه بیمارستانی انجام می شود؟ آیا بیمارستان مذکور طرف قرارداد می باشد؟
  با تشکر فراوان.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ فروردین ۹۵( 3 سال پیش)
   اول معاينه بعد در خدمتتم
 • تصویر کاربر فرشاد چهارشنبه ۷ بهمن ۹۴( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  من پسری 23 ساله هستم و دو ماهی هست که ازدواج کرده ام. چند سال پیش به دلیل درد بیضه به دکتر مراجعه کردم و بعد از سونوگرافی معلوم شد که واریکوسل نوع یک در سمت چپ و کیست اپیدیدیوم دارم... واریکوسل توسط جراح عمومی به صورت دستی جراحی شد. حدود یک سال بعد از جراحی به دلیل دردهای خفیف در بیضه به پزشک جراحم مراجعه کردم و دوباره به سونوگرافی رفتم، در سونوگرافی مجددا واریکوسل نوع یک دیده شد، اما پزشک جراحم گفت که بعد از عمل توی سونوگرافی به اشتباه همچین موردی دیده میشه، چند روز بعد هم از شهرستان به تهران رفتم و قضیه را به یک جراح اورولوژی گفتم و جواب سونوگرافی را هم به ایشان نشان دادم، ایشان هم بعد از معاینه گفتن که (بعد از عمل) دیگه واریکوسل ندارم. الآن مشکلی که دارم اینه که بعد از اینکه زیاد تحریک میشم بیضه چپم درد میگیره و خیلی اذیت میشم و کلا چند ساعتی حالم بد میشه. دلیل این موضوع چیه؟ و چطور میتونم از این درد بعد از تحریک، جلوگیری کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۷ بهمن ۹۴( 3 سال پیش)
   دكترتان جوابگو باشد بهتر است
 • تصویر کاربر غلام دوشنبه ۵ بهمن ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید اقای دکتر من احتمال میدم با کوچک بودن بیضه سمت چبم و حالت کرم مانندی که در کیسه بیضم قرار داره واریکوسل داشته باشم میخوام اقدام کنم برای معافیت چه جوری میشه گریدشو تشخیص داد؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۵ بهمن ۹۴( 4 سال پیش)
   باید معاینه شوید
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر