021-22642744
نشانی‌ما
نقشه مطب دکتر کرمی

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

معرفی درمان های سنتی و داروهای شیمیائی واریکوسل

توسط دکترحسین کرمی ۰۱/اسف/۱۳۹۳ 69,839 بازدید
درمان واریکوسل با دارو

۲۵ درصد مردان در بررسی و معاینه طبیعی واریکوسل دارند. قطعی ترین و بهترین روش تشخیص واریکوسل معاینه با دست توسط جراح کلیه و مجاری ادراری می باشد.

علت واریکوسل خرابی دریچه های وریدی لانه کبوتری است که باعث می شود به علت خراب و عدم بسته شدن دریچه ها خون برگشت پیدا نکرده و باعث گشادی رگ های بیضه می شود.

سونوگرافی برای تشخیص واریکوس های خفیف و یا در صورت شک به واریکوسل کمک کننده است و باید به صورت کالر داپلر و رنگی انجام شود. سونوگرافی ساده کمک کننده نیست و تنها گشادی رگ را نشان می دهد.

واریکوسل شایعترین علت ناباروری مردان جوان است که خوشبختانه قابل درمان می باشد.

قطعی ترین روش درمان واریکوسل جراحی است. عمل حراحی ۶۰ درصد موثر بوده و باعث بهبودی در حرکت و تعداد و شکل اسپرم های مرد می شود.

جراحی زگیل تناسلی

بهترین و قطعی ترین روش جراحی واریکوسل

لاپاراسکوپی و سپس میکروسرجری می باشند. انتخاب اول و پیشنهاد اینجانب به عنوان درمان انتخاب لاپاراسکوپی واریکوسل می باشد.

دومین قدم درمان برای کسانی که حاضر به عمل نیستند درمان دارویی واریکوسل می باشدکه به توضیحات آنها می پردازم:

# درمان های سنتی

بر اساس اعتقاد قدیمی و سنتی عده ای علت واریکوسل را تجمع سودا در سیاهرگ های بیضه می دانستند و راه درمان آن را رفع تجمع سودا می دانستند و در همین راستا پیشنهاد های درمانی عبارت بودند از:

# انداختن زالو 

که به علت مکش خون وریدی توسط زالو این روش موثرترین و قطعی ترین روش درمان واریکوسل قلمداد می شد که به نوبت ۳-۴ جلسه انداختن زالو مکش خون وریدی جهت درمان واریکوسل استفاده می کردند.

بخوانید  پیچ خوردگی بیضه ( تورشن )

# درمان های سنتی دارویی

این درمان توسط طبیبان سنتی از دم کرده گل گاوزبان و خاکشیر جوشانده و سنبل به همراه ماساژ بیضه ها جهت درمان واریکوسل پیشنهاد می گردید.

# درمان های شیمیایی فعلی

بر اساس پیشرفت در علم و تکنولوژی و در دسترس بودن آزمایشگاه های پیشرفته سلولی مولکولی و از طرفی روش های عکس برداری پیشرفته علت واقعی ایجاد واریکوسل و تشخیص آن مثل بیماری های دیگر امروزه به سهولت انجام می شود. به عنوان مثال آزمایشگاه های میکروسکوپی اسپرم مرد، نمونه برداری و بررسی میکروسکوپی بیضه ها و امکان اندازه گیری هورمون های مغزی تحریک کننده اسپرم سازی FSH, CH و تستوسترون و پرولاکنین و غیره کمک شایانی در رابطه با تشخیص و درمان واریکوسل کرده است.

درمان دارویی بر اساس علل ایجاد کننده ناباروری مرد می باشد.

اگر در فرد مبتلا به واریکوسل در آزمایشات اسپرم هیچ نطفه ای گزارش نشود و یا تعداد و حرکت اسپرم ها صفر باشد دو احتمال وجود دارد یا بیضه ها برای نطفه سازی کار نمی کنند و یا هورمون های تحریک کننده هیپوفیز یا FSH و LH و هورمون های هیپوتالاموس مغزی کم کار هستند.
اگر مورد اول اتفاق بیافتد ناباروری درمان ندارد و ختم بررسی و درمان اعلام می شود.

اگر هورمون های تحریک کننده کم با شند باید توسط آمپول های HMG یا HCG عمل نطفه سازی را در بیضه ها تحریک کرد.

درمان دارویی واریکوسل

در اغلب موارد به همراه واریکوسل نطفه وجود دارد ولی حرکت و تعداد آن ها کم می باشد که ما به همراه جراحی و یا بعد از عمل از داروهای زیر استفاده می کنیم:

بخوانید  درد بیضه چرا؟

۱- کلومنیس سیترات

این دارو با دوز ۵۰ میلی گرم شروع می شود. مکانیسم اثر آن افزایش تحریک ترشح هورمون FSH از هیپوفیز می باشد که جهت تحریک اسپرم سازی در مردان و از طرفی جهت تحریک تخمک گذاری در زنانی که عادت ماهانه شان مختل و نامنظم می باشد استفاده می گردد. عوارض آن تهوع، استفراغ، حساسیت پستان ها و اختلال در خلق و خو و همچنین تحریک کیست تخمدان در خانم ها است.

۲- آمپول HCG

که شامل هورمون LH و FSH بوده و لذا تزیق آنها باعث تحریک سلول های نطفه ساز جهت تولید اسپرم و تحریک تولید تستوسترون توسط هورمون LH می شود.

۳- قرص بروموکریپتین

در بعضی از افراد نابارور سطح هورمون پرولاکتین بالا است که می تواند به علت ترشح بیش از حد هورمون پرولاکتین توسط مغز باشد که باعث ناباروری می شود. قرص بروموکریپتین باعث کاهش هورمون پرولاکتین شده و به بارور شدن فرد کمک می کند. عوارض آن تهوع، استفراغ، سرگیجه و کاهش فشار خون می باشد.

۴- آمپول GNRH

در کسانی که در مغز و قسمت هیپوفیز تالاموس هورمون های تحریک کننده GNRH ترشح نمی شود و کمبود دارند از این آمپول به عنوان جایگزین تزریق و لذا باعث تحریک نطفه سازی در مرد و تخمک گذاری در زن می شود.

۵- انواع ویتامین ها

از قبیل ویتامین E و مولتی ویتامین و آسپرین نیز جهت درمان باروری استفاده می گردد.

نقش رژیم غذایی در درمان واریکوسل

بعضی ها از قدیم بر این عقیده بوده و هستند که مصرف غذاهای مقوی از قبیل عسل، حبوبات مثل پسته و گردو و … و خرما و غذاهای با طبع گرم به باروری مرد کمک می کند که جایگاه این دارو ها شاید در ایجاد نعوظ قوی در مرد باشد و به بارور بودن مرد کمک کننده نیست.

بخوانید  مقایسه روشهای درمانی جراحی میکروسرجری و لاپاروسکوپی و عمل باز

در پایان جمع بندی اینکه:

۱- علت واریکوسل خرابی دریچه های وریدی بیضه می باشد.

۲- قطعی ترین روش درمان واریکوسل جراحی است.

۳- بهترین روش درمان: جراحی لاپاراسکوپی و میکروسرجری می باشد.

۴- عمل جراحی ۶۰ درصد باعث کیفیت اسپرم می شود.

۵- داروها خط دوم درمانی و در کنار جراحی مفید و کمک کننده هستند نه به تنهایی.

۶- حداکثر قدرت اثر داروها در درمان واریکوسل ۵-۱۰ درصد می باشد (جراحی ۶۰درصد) یعنی جراحی ۱۰ برابر داروها در درمان موثر می باشند.

۷- برای درمان ناباروری باید هم زن و هم مرد بررسی شوند و در صورت تشخیص علل زمینه ای باید همزمان آنها را نیز با درمان های دارویی اصلاح کرد.

۸- داروهای ناباروری باید با تشخیص و توسط پزشک تجویز شود و از مصرف خودسرانه حتما اجتناب نمایید.

۹- فیلم ها و عمل جراحی واریکوسل با میکروسرجری و باز عمل واریکوسل در سایت اینجانب و قسمت ویدئو ها مشاهده فرمائید.

در صورت داشتن واریکوسل ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن ۲۲۶۴۲۷۴۴-۰۲۱ تماس بگیرید.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

اگر از این مطلب خوشتان آمده به آن امتیاز دهید
سوال پزشکی دارید ؟!؟ همین الان از طریق تلگرام سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را در یافت کنید ! سوال دارم

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات
دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
واریکوسل

سلام.27سالمه مجرد هستم.از خرم اباد لرستان.
شهریور95اتفاقی سونوگرافی دادم دکترگفت سمت چپم واریکوسل داره(وریدشو نمیدونم).همون موقع(شهریور95) رفتم آزمایش نطفه هم دادم.دکتر گفت خوبه فقط جهش نداره.سال بعد(شهریور96)دوباره سونو دادم دکتر گفت علاوه بر سمت چپ که وریدش 3.5هست،سمت راستم واریکوسل مشاهده شده با ورید3
اقای دکتر شرح حالمم اینه که وقتی پیاده روی میکنم یا سرپا هستم کیسه بیضم درد میگیره که درد به جفت نافم و ران پام هم میکشه در هردو طرف البته شدید نیست.مایع منیم هم جهش نداره.به نظرتون چکار کنم ایا باید جراحی بشم.تشکر.عید فطرم مبارک.
اینم آزمایش هام هستن
مشاهده پاسخ دکتر
2
عمل واریکوسل

با سلام...
دکتر ، من یک سال پیش عمل واریکوسل یکطرفه انجام دادم اما ازمایش ندادم ک بهبود بعد عمل رو متوجه بشیم ..حالا بعد یک سال دوباره درد دارم ...میترسم مشکلی داشته باشه ..حالا بنظرتون ازمایش بدم یا نه ....

سپاس ....
مشاهده پاسخ دکتر
3
بیماری واریکوسل

سلام من واریکوسل دارم در سمت چپم شدید تره کلی راستم نسبتا خوبه به نظر شما من باید عمل کنم یا با دارو درمان میشم ازمایش اسپرم‌هم نورماله مشاهده پاسخ دکتر
4
سوالی در مورد واریکسل

سلام دکتر جان
من جوانی 19 ساله هستم و این مشکل واریکسل دارم
علاقه دارم برم بدنسازی ایا مشکلی برام ایجاد میکنه ؟
دوم این که چطور میتونم درمانش کنم ؟ ایا با دارو میشه ؟
من شنیدم میگن وقتی سودای خون زیاد باشه باعث واریکسل میشه چیکار کنم؟
حتما باید عمل بشه ؟
گاهی اوقات احساس درد میکنم تکلیف من جوان 19 ساله چیه ؟
مشاهده پاسخ دکتر
5
واریکوسل

سلام.من بعداز۵ماه نزدیکی با همسر،و حامله نشدن ایشانبه دکتر مراجعه کردم دکتر اسدی ایشان گفت شما واریکوسل دارید و نیاز به عمل.در مراجعه دوم به دکتر دوم آقای کاشی ایشان گفتند واریکوسل ندارید.و آزمایش اسپرم نوشتن.من براتون ارسال میکنم،حالا باز نیاز به دکتر سونی هست جهت تشخیص واریکوسل.و اینکه من آزمایشم چی رو نشون میده آیا نابارورم؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
واریکوسل

سلام آقای دکتر
من مجرد و 25 ساله هستم ، مدتی بود که مشکل عدم تقارن بیضه را داشتم و به دکتر مراجعه کردم و پس از سونوگرافی متوجه شدم که وریکسل گرید3 دارم و اقدام به گرفتن آزمایش منی کردم که متوجه شدم که جواب آزمایشم به شرح زیر هست:
sperm count ml 1300000
motilty 20
Nonmotile 80
rapid progression 0
و این جواب خیلی نگرانم کرده و اینم بگم که تا یه هفته قبل از این به دلیل ریزش مو قرص فیناستراید مصرف می کردم و همچنین تا سه هفته پیش ورزش بدنسازی کار می کردم که کراتین ، امینو انرژی و پروتین مصرف می کردم. لطفا راهنمای کنید چکار باید بکنم - تمام آزمایشات انجام شده هم به پیوست براتون ارسال کردم
ممنون.
مشاهده پاسخ دکتر
7
واریکوسل

باعرض سلام و خسته نباشید خدمت پرفسور کرمی.بیست روز پیش عمل واریکوسل سمت چپ داشتم.بعد از عمل برام آمپول کورنیک گونادوتروفین تجویز کردین.فرمودین هر هفته یک عدد تزریق شود تا یک ماه .ولی تعداد آمپولی که نوشتین بیشتر از یک هفته هست.همه امپول هارو تزریق کنم.پیاده روی باعث عود عمل میشه .از کی شروع به ورزش کردن کنم.با تشکر فراوان و آرزوی طول عمر با عزت برای شما پر فسور گرامی مشاهده پاسخ دکتر
8
جراحی واریکوسل

RTB:
RTB:
با سلام ...حدود ۴ سال هست ازدواج کردم و اینکه حدود یک سال هست از ممانعت نمیکنیم از از انجام بارداری خانمم و برای فرزند دار شدن ...واینکه طبق ازمایشهای رنگی و دکتری که رفتم بنده مشکل واریکوسل دارم بیضه سمت چپم شدید تر از سمت راست هست و اینکه حرکت اسپرم هام جالب نیست و حدود ۳الی ۴ ملیون است....واینکه با نظر دکتر اورولوژی قرار شد عمل جراحی واریکوسل انجام بدم و ایشان عمل جراحی باز اینگوینال رو پیشنهاد دادن میخواستم بدونم ایا این روش مطمعنی هست و اینکه درصد عود کردن یا مشکلی بعد باز برام پیش نیاد و یا باز ممنون میشم شما اگه روشهای بهتری رو با کمترین اسیب یا عود دوباره هست پیشنهاد میکنید...بی نهایت سپاسگذارم
مشاهده پاسخ دکتر
9
قطور شدن لوله ای در کیسه بیضه

با سلام خدمت جناب دکتر میخواستم بدونم که چند وقتی است در بیضه چپ خودم وجود لوله و توده ای تقرییا قطور تر از سمت راست و انرمال را احساس میکنم چقدر احتمال واریکوسل بودن یا تورشن (پیچیدگی) ان هست؟
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
10
بعد از عمل واریکوسل

سلام آقای دکتر من حدود 4ماه پیش عمل واریکوسل بیضه راست انجام دادم که هنوزم اندازه بیضه ام تغییری نکرده و از سمت دیگه بزرگتره و همچنین لکه های وریدی داره و کمی هم درد داره مخصوصا به هنگام لمس کردن
میخواستم علت و راه درمانش رو بدونم
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 279 بعدی »