021-22642744
نشانی‌ما
نقشه مطب دکتر کرمی

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

معرفی درمان های سنتی و داروهای شیمیائی واریکوسل

توسط دکترحسین کرمی ۰۱/اسف/۱۳۹۳ 62,084 بازدید
درمان واریکوسل با دارو

۲۵ درصد مردان در بررسی و معاینه طبیعی واریکوسل دارند. قطعی ترین و بهترین روش تشخیص واریکوسل معاینه با دست توسط جراح کلیه و مجاری ادراری می باشد.

علت واریکوسل خرابی دریچه های وریدی لانه کبوتری است که باعث می شود به علت خراب و عدم بسته شدن دریچه ها خون برگشت پیدا نکرده و باعث گشادی رگ های بیضه می شود.

سونوگرافی برای تشخیص واریکوس های خفیف و یا در صورت شک به واریکوسل کمک کننده است و باید به صورت کالر داپلر و رنگی انجام شود. سونوگرافی ساده کمک کننده نیست و تنها گشادی رگ را نشان می دهد.

واریکوسل شایعترین علت ناباروری مردان جوان است که خوشبختانه قابل درمان می باشد.

قطعی ترین روش درمان واریکوسل جراحی است. عمل حراحی ۶۰ درصد موثر بوده و باعث بهبودی در حرکت و تعداد و شکل اسپرم های مرد می شود.

جراحی زگیل تناسلی

بهترین و قطعی ترین روش جراحی واریکوسل

لاپاراسکوپی و سپس میکروسرجری می باشند. انتخاب اول و پیشنهاد اینجانب به عنوان درمان انتخاب لاپاراسکوپی واریکوسل می باشد.

دومین قدم درمان برای کسانی که حاضر به عمل نیستند درمان دارویی واریکوسل می باشدکه به توضیحات آنها می پردازم:

# درمان های سنتی

بر اساس اعتقاد قدیمی و سنتی عده ای علت واریکوسل را تجمع سودا در سیاهرگ های بیضه می دانستند و راه درمان آن را رفع تجمع سودا می دانستند و در همین راستا پیشنهاد های درمانی عبارت بودند از:

# انداختن زالو 

که به علت مکش خون وریدی توسط زالو این روش موثرترین و قطعی ترین روش درمان واریکوسل قلمداد می شد که به نوبت ۳-۴ جلسه انداختن زالو مکش خون وریدی جهت درمان واریکوسل استفاده می کردند.

بخوانید  آشنایی با عوارض واریکوسل

# درمان های سنتی دارویی

این درمان توسط طبیبان سنتی از دم کرده گل گاوزبان و خاکشیر جوشانده و سنبل به همراه ماساژ بیضه ها جهت درمان واریکوسل پیشنهاد می گردید.

# درمان های شیمیایی فعلی

بر اساس پیشرفت در علم و تکنولوژی و در دسترس بودن آزمایشگاه های پیشرفته سلولی مولکولی و از طرفی روش های عکس برداری پیشرفته علت واقعی ایجاد واریکوسل و تشخیص آن مثل بیماری های دیگر امروزه به سهولت انجام می شود. به عنوان مثال آزمایشگاه های میکروسکوپی اسپرم مرد، نمونه برداری و بررسی میکروسکوپی بیضه ها و امکان اندازه گیری هورمون های مغزی تحریک کننده اسپرم سازی FSH, CH و تستوسترون و پرولاکنین و غیره کمک شایانی در رابطه با تشخیص و درمان واریکوسل کرده است.

درمان دارویی بر اساس علل ایجاد کننده ناباروری مرد می باشد.

اگر در فرد مبتلا به واریکوسل در آزمایشات اسپرم هیچ نطفه ای گزارش نشود و یا تعداد و حرکت اسپرم ها صفر باشد دو احتمال وجود دارد یا بیضه ها برای نطفه سازی کار نمی کنند و یا هورمون های تحریک کننده هیپوفیز یا FSH و LH و هورمون های هیپوتالاموس مغزی کم کار هستند.
اگر مورد اول اتفاق بیافتد ناباروری درمان ندارد و ختم بررسی و درمان اعلام می شود.

اگر هورمون های تحریک کننده کم با شند باید توسط آمپول های HMG یا HCG عمل نطفه سازی را در بیضه ها تحریک کرد.

درمان دارویی واریکوسل

در اغلب موارد به همراه واریکوسل نطفه وجود دارد ولی حرکت و تعداد آن ها کم می باشد که ما به همراه جراحی و یا بعد از عمل از داروهای زیر استفاده می کنیم:

بخوانید  ایا واریکوسل درمان دارویی دارد؟

۱- کلومنیس سیترات

این دارو با دوز ۵۰ میلی گرم شروع می شود. مکانیسم اثر آن افزایش تحریک ترشح هورمون FSH از هیپوفیز می باشد که جهت تحریک اسپرم سازی در مردان و از طرفی جهت تحریک تخمک گذاری در زنانی که عادت ماهانه شان مختل و نامنظم می باشد استفاده می گردد. عوارض آن تهوع، استفراغ، حساسیت پستان ها و اختلال در خلق و خو و همچنین تحریک کیست تخمدان در خانم ها است.

۲- آمپول HCG

که شامل هورمون LH و FSH بوده و لذا تزیق آنها باعث تحریک سلول های نطفه ساز جهت تولید اسپرم و تحریک تولید تستوسترون توسط هورمون LH می شود.

۳- قرص بروموکریپتین

در بعضی از افراد نابارور سطح هورمون پرولاکتین بالا است که می تواند به علت ترشح بیش از حد هورمون پرولاکتین توسط مغز باشد که باعث ناباروری می شود. قرص بروموکریپتین باعث کاهش هورمون پرولاکتین شده و به بارور شدن فرد کمک می کند. عوارض آن تهوع، استفراغ، سرگیجه و کاهش فشار خون می باشد.

۴- آمپول GNRH

در کسانی که در مغز و قسمت هیپوفیز تالاموس هورمون های تحریک کننده GNRH ترشح نمی شود و کمبود دارند از این آمپول به عنوان جایگزین تزریق و لذا باعث تحریک نطفه سازی در مرد و تخمک گذاری در زن می شود.

۵- انواع ویتامین ها

از قبیل ویتامین E و مولتی ویتامین و آسپرین نیز جهت درمان باروری استفاده می گردد.

نقش رژیم غذایی در درمان واریکوسل

بعضی ها از قدیم بر این عقیده بوده و هستند که مصرف غذاهای مقوی از قبیل عسل، حبوبات مثل پسته و گردو و … و خرما و غذاهای با طبع گرم به باروری مرد کمک می کند که جایگاه این دارو ها شاید در ایجاد نعوظ قوی در مرد باشد و به بارور بودن مرد کمک کننده نیست.

بخوانید  آزمایش اسپرم و هر آنچه که باید در باره آن بدانید

در پایان جمع بندی اینکه:

۱- علت واریکوسل خرابی دریچه های وریدی بیضه می باشد.

۲- قطعی ترین روش درمان واریکوسل جراحی است.

۳- بهترین روش درمان: جراحی لاپاراسکوپی و میکروسرجری می باشد.

۴- عمل جراحی ۶۰ درصد باعث کیفیت اسپرم می شود.

۵- داروها خط دوم درمانی و در کنار جراحی مفید و کمک کننده هستند نه به تنهایی.

۶- حداکثر قدرت اثر داروها در درمان واریکوسل ۵-۱۰ درصد می باشد (جراحی ۶۰درصد) یعنی جراحی ۱۰ برابر داروها در درمان موثر می باشند.

۷- برای درمان ناباروری باید هم زن و هم مرد بررسی شوند و در صورت تشخیص علل زمینه ای باید همزمان آنها را نیز با درمان های دارویی اصلاح کرد.

۸- داروهای ناباروری باید با تشخیص و توسط پزشک تجویز شود و از مصرف خودسرانه حتما اجتناب نمایید.

۹- فیلم ها و عمل جراحی واریکوسل با میکروسرجری و باز عمل واریکوسل در سایت اینجانب و قسمت ویدئو ها مشاهده فرمائید.

در صورت داشتن واریکوسل جهت معاینه و مشاوره با شماره تلفن های ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰ و ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ تماس حاصل فرمائید.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

معرفی درمان های سنتی و داروهای شیمیائی واریکوسل
۲.۹ (۵۸.۴۶%) ۱۳ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟ همین الان از طریق تلگرام سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را در یافت کنید ! سوال دارم

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات
دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
واریکوسل

سلام اقای دکتر .
بنده بصورت اتفاقی به دکتر کلیه مجرای ادرار مراجعه کردم جهت بیضه درد خیلی خفیف که بعضی وقت ها تا ماه ها ان درد خفیف رو هم نداشت خوب میشد در حین درد نداشتن هم به دکتر مراجعه کردم و گفتم قضیه این هست برام سونوگرافی بیضه نوشتن انجامش دادم و به دکتر مراجعه کردم بهم گفتن واریکوسل دو طرفه گرید 1 دارم گفتن باید عمل کنم و چون از عمل ترس دارم به دکتر دیگری مراجعه کردم گفتم شاید راه حلی به غیر از عمل وجود داشته باشد کمکم کند ایشون ازمایش اسپرم نوشتن من ازمایش اسپرم را انجام دادم همه چیز خوب بود ولی یک مشکلی وجود داشت اون هم کندی اسپرم بود 28 . و ایشون هم پیشنهاد عمل رو دادن و من دیگر به دکتر 4 سال مراجعه نکردم تا الان که خدمت شما این پیام را میفرستم اکنون میخواهم ازدواج کنم باید حتما عمل کنم یا راه دارویی وجود ندارد ؟ که عمل نکنم اقای دکتر و اگر هم این عمل باید انجام شود شما انجامش بدید چقدر هزینه این عمل می شود و اقای دکتر زود انزالی هم دارم به 2 دقیقه نمیرسه و نوجوانی استمنا داشتم .
با تشکر فراوان.
مشاهده پاسخ دکتر
2
عوارض بعد عل

سلام بنده 40 ساله هستم کمی درد در بعیضه داشتم گاهی اوقاتکه دکتر تشخیص وارکوسل خفیف داد و با ترساندن من از عقیمی. تشویق به عملم کرد از راه جراحی باز الان یک هفته عمل کردم و با کوچکترین حرکت بیضه سمت چپم که روش عمل شده درد میگیرد در ضمن دکتر گفته برای عود نکردن 6 ماه ورزش نباید کنم و یکماه استراحت خیلی کلافه ام از. کار و زندگی افتادم چکار کنم الان؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
واریکوسل

سلام آقای دکتر . خسته نباشین
من 21 سالمه مجرد و الان تقریبا حدود 4 یا 5 ساله که واریکوسل دارم . به همراه یه توده نرم .
چند سال پیش سونگرافی هم رفتم گفتن کیست اپیدیدیم بیضه دارم و مشکلی نیس. و هنوز هم هست به همراه واریس ها . الان واریسها باعث کوچیک شدن بیضهام شده و هیچ احساس دردی هم ندارم . فقط از اون شبی که احساس گرفتگی در قسمت ران و کشاله ران کردم روز بعدش دچار واریکوسل شدم .
الان که 21 سالم هس هنوز هم هس و تغییری نکرده .
چند روزی هست که میرم باشگاه و از دیشب احساس گرفتگی دوباره کردم تویه همون قسمتها .
می خواسم بدونم که باید چکار کنم ؟
و اینکه بدنسازی واسه من که واریکوسل دارم مشکلی ایجاد نمیکنه ؟؟
ممنون میشم چند راهکار بدین . خیلی ممنونم . خدانگدار
مشاهده پاسخ دکتر
4
ناباروری ناشی از واریکوسل

سلام آقای دکتر ، خسته نباشین، ببخشین آقای دکتر اگه واریکوسل رو درمان نکنیم منجربه ناباروری میشه؟ و اینکه آیا شخصی که عمل واریکوسل کرده موقع نزدیکی درد یا عوارض دیگه ای رو خواهد دید؟ و یه سوال دیگه اینکه آیا اختلالات ناشی از فعالیت جنسی بالا و مکرر خود به خود در طول زمان درمان میشن و آیا واریکوسل هم از این نوع اختلالاته؟ یعنی میخوام بگم آیا این اختلالاتو بدون عمل یا دارو درمانی میشه درمان کرد؟ مشاهده پاسخ دکتر
5
انحراف آلت و سایز بیضه و واریکوسل

سلام دکتر،
حقیقتش من آلتم به سبب دلالیلی نامعلوم کمی انحراف به سمت راست داره، درضمن احساس میکنم بیضه هام یکم کوچیکه مخصوصا بیضه چپ وکمی احساس یا نمیدونم اینا شاید وسواس باشه، میخواستم طبق تصاویر کلی نظر بدید، و من رو از نگرانی دربیارید.
دوماه دیگه عروسیمه
طول آلت 13
قطر 11 سانتی متر است.
باتشکر فراوان
نظر کلی درباره درصورت وجود واریکوسل و انحراف آلت.
مشاهده پاسخ دکتر
6
عمل واریکوسل

سلام خدمت اقای دکتر شوهر من 35 ساله هستن و یه ساله عمل واریکوسل کردن گرید سه سمت چپ که حرکت نداشتن اسپرمشون و تعدادشون 5 میلیون بود بعد سه ماه رفت رو شش میلیون و حرکتش یکم بهتر شد دوباره بعد سه ماه ازمایش داد با کلی داروی گیاهی و شیمیایی بازهم همون 6 میلیون بود انگار ازمایش قبلی رو دوباره چاپ کرده بودن بعد چهار ماه که هفته قبل رفت ازمایش یه میلیون دیگه بالا رفته و رفته رو هفت میلیون a+b19
c10
d71
a+b+c28
norm31
patology69
head88
neck0
tail12
ph 7.5
dilution 25
الان کپسول پروفرتیل دکترش داده گفت اگه دیگه بالا نرفت ای وی اف کنین گفتم ببینم نظر شما چیه خیلی ناراحتم خودمم 25 سالمه چون همش تو کلیپها می گین واریکوسل قابل درمانه امیدی به من می دین
اگه لازمه حضوری بیایم حتما اعلام کنین و نحوه نوبت دهیتون بفرمایین
مشاهده پاسخ دکتر
7
واریکسل

سلام-من سنم 26 -چند سال پیش سونوگرافی دادم واریکسل سمت چپ با دیامتر وریدی2/5میلیمتردارم وبیضه سمت راست به ابعاد16*34میلیمتر نسبتا کوجکتر از حد طبیعی با اکوی نرمال است . با عمل کردن واریکسل ایا بیضه سمت راست درست می شود یا مشکل از چیز دیگری است هیچ دردی هم در بیضه سمت راست ندارم خواهش میکنم کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
8
درد بيضه و واريكوسل

در بيضه راست احساس درد دارم تا بالاي لگن راست درد ميگيره
جهشه مني هم ندارم
موقع دويدن درد بيشتر ميشه
مشاهده پاسخ دکتر
9
پارامترهای آزمایش اسپرم بعد از عمل واریکوسل

درود بر شما..بنئه بعد از یکسال که از عمل واریکوسلم گذشته چندروز پیش در مرکز ناباروری اصفهان ازمایش اسپرم دادم که نتیجه اون خیلی برام عجیب بود چون ضعیف ترین نتیجه تاحال بوئه...آیا احتمال اینکه عملم ناموفق بوئه و قصور پزشکی صورت گرفته؟
total count sperm 110mil-----abnormal 97---progressive 25---immotile 60-volu2.3 wbc 1------motiliy 40
مشاهده پاسخ دکتر
10
واریکسل

درود وخسته نباشید خدمت جناب دکتر. بنده 5 سال ازدواج کردم دچار ناباروری هستیم در طول این 5 سال پیشگیری نکردیم.اخیرا متوجه شدم واریکسل دارم تاکنون روی همسرم تمرکز ناباروری داشتیم.باتوجه به ازمایش اسپرمو گرام که فرستادم ایا باید عمل کنم ؟ ممنون مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 254 بعدی »