معرفی درمان های سنتی و داروهای شیمیائی واریکوسل

25 درصد مردان در بررسی و معاینه طبیعی واریکوسل دارند. قطعی ترین و بهترین روش تشخیص واریکوسل معاینه با دست توسط جراح کلیه و مجاری ادراری می باشد.

علت واریکوسل خرابی دریچه های وریدی لانه کبوتری است که باعث می شود به علت خراب و عدم بسته شدن دریچه ها خون برگشت پیدا نکرده و باعث گشادی رگ های بیضه می شود.

سونوگرافی برای تشخیص واریکوس های خفیف و یا در صورت شک به واریکوسل کمک کننده است و باید به صورت کالر داپلر و رنگی انجام شود. سونوگرافی ساده کمک کننده نیست و تنها گشادی رگ را نشان می دهد.

واریکوسل شایعترین علت ناباروری مردان جوان است که خوشبختانه قابل درمان می باشد.

قطعی ترین روش درمان واریکوسل جراحی است. عمل حراحی 60 درصد موثر بوده و باعث بهبودی در حرکت و تعداد و شکل اسپرم های مرد می شود.

جراحی زگیل تناسلی

بهترین و قطعی ترین روش جراحی واریکوسل

لاپاراسکوپی و سپس میکروسرجری می باشند. انتخاب اول و پیشنهاد اینجانب به عنوان درمان انتخاب لاپاراسکوپی واریکوسل می باشد.

دومین قدم درمان برای کسانی که حاضر به عمل نیستند درمان دارویی واریکوسل می باشدکه به توضیحات آنها می پردازم:

# درمان های سنتی

بر اساس اعتقاد قدیمی و سنتی عده ای علت واریکوسل را تجمع سودا در سیاهرگ های بیضه می دانستند و راه درمان آن را رفع تجمع سودا می دانستند و در همین راستا پیشنهاد های درمانی عبارت بودند از:

# انداختن زالو 

که به علت مکش خون وریدی توسط زالو این روش موثرترین و قطعی ترین روش درمان واریکوسل قلمداد می شد که به نوبت 3-4 جلسه انداختن زالو مکش خون وریدی جهت درمان واریکوسل استفاده می کردند.

# درمان های سنتی دارویی

این درمان توسط طبیبان سنتی از دم کرده گل گاوزبان و خاکشیر جوشانده و سنبل به همراه ماساژ بیضه ها جهت درمان واریکوسل پیشنهاد می گردید.

# درمان های شیمیایی فعلی

بر اساس پیشرفت در علم و تکنولوژی و در دسترس بودن آزمایشگاه های پیشرفته سلولی مولکولی و از طرفی روش های عکس برداری پیشرفته علت واقعی ایجاد واریکوسل و تشخیص آن مثل بیماری های دیگر امروزه به سهولت انجام می شود. به عنوان مثال آزمایشگاه های میکروسکوپی اسپرم مرد، نمونه برداری و بررسی میکروسکوپی بیضه ها و امکان اندازه گیری هورمون های مغزی تحریک کننده اسپرم سازی FSH, CH و تستوسترون و پرولاکنین و غیره کمک شایانی در رابطه با تشخیص و درمان واریکوسل کرده است.

درمان دارویی بر اساس علل ایجاد کننده ناباروری مرد می باشد.

اگر در فرد مبتلا به واریکوسل در آزمایشات اسپرم هیچ نطفه ای گزارش نشود و یا تعداد و حرکت اسپرم ها صفر باشد دو احتمال وجود دارد یا بیضه ها برای نطفه سازی کار نمی کنند و یا هورمون های تحریک کننده هیپوفیز یا FSH و LH و هورمون های هیپوتالاموس مغزی کم کار هستند.
اگر مورد اول اتفاق بیافتد ناباروری درمان ندارد و ختم بررسی و درمان اعلام می شود.

اگر هورمون های تحریک کننده کم با شند باید توسط آمپول های HMG یا HCG عمل نطفه سازی را در بیضه ها تحریک کرد.

درمان دارویی واریکوسل

در اغلب موارد به همراه واریکوسل نطفه وجود دارد ولی حرکت و تعداد آن ها کم می باشد که ما به همراه جراحی و یا بعد از عمل از داروهای زیر استفاده می کنیم:

1- کلومنیس سیترات

این دارو با دوز 50 میلی گرم شروع می شود. مکانیسم اثر آن افزایش تحریک ترشح هورمون FSH از هیپوفیز می باشد که جهت تحریک اسپرم سازی در مردان و از طرفی جهت تحریک تخمک گذاری در زنانی که عادت ماهانه شان مختل و نامنظم می باشد استفاده می گردد. عوارض آن تهوع، استفراغ، حساسیت پستان ها و اختلال در خلق و خو و همچنین تحریک کیست تخمدان در خانم ها است.

2- آمپول HCG

که شامل هورمون LH و FSH بوده و لذا تزیق آنها باعث تحریک سلول های نطفه ساز جهت تولید اسپرم و تحریک تولید تستوسترون توسط هورمون LH می شود.

3- قرص بروموکریپتین

در بعضی از افراد نابارور سطح هورمون پرولاکتین بالا است که می تواند به علت ترشح بیش از حد هورمون پرولاکتین توسط مغز باشد که باعث ناباروری می شود. قرص بروموکریپتین باعث کاهش هورمون پرولاکتین شده و به بارور شدن فرد کمک می کند. عوارض آن تهوع، استفراغ، سرگیجه و کاهش فشار خون می باشد.

4- آمپول GNRH

در کسانی که در مغز و قسمت هیپوفیز تالاموس هورمون های تحریک کننده GNRH ترشح نمی شود و کمبود دارند از این آمپول به عنوان جایگزین تزریق و لذا باعث تحریک نطفه سازی در مرد و تخمک گذاری در زن می شود.

5- انواع ویتامین ها

از قبیل ویتامین E و مولتی ویتامین و آسپرین نیز جهت درمان باروری استفاده می گردد.

نقش رژیم غذایی در درمان واریکوسل

بعضی ها از قدیم بر این عقیده بوده و هستند که مصرف غذاهای مقوی از قبیل عسل، حبوبات مثل پسته و گردو و … و خرما و غذاهای با طبع گرم به باروری مرد کمک می کند که جایگاه این دارو ها شاید در ایجاد نعوظ قوی در مرد باشد و به بارور بودن مرد کمک کننده نیست.

در پایان جمع بندی اینکه:

1- علت واریکوسل خرابی دریچه های وریدی بیضه می باشد.

2- قطعی ترین روش درمان واریکوسل جراحی است.

3- بهترین روش درمان: جراحی لاپاراسکوپی و میکروسرجری می باشد.

4- عمل جراحی 60 درصد باعث کیفیت اسپرم می شود.

5- داروها خط دوم درمانی و در کنار جراحی مفید و کمک کننده هستند نه به تنهایی.

6- حداکثر قدرت اثر داروها در درمان واریکوسل 5-10 درصد می باشد (جراحی 60درصد) یعنی جراحی 10 برابر داروها در درمان موثر می باشند.

7- برای درمان ناباروری باید هم زن و هم مرد بررسی شوند و در صورت تشخیص علل زمینه ای باید همزمان آنها را نیز با درمان های دارویی اصلاح کرد.

8- داروهای ناباروری باید با تشخیص و توسط پزشک تجویز شود و از مصرف خودسرانه حتما اجتناب نمایید.

9- فیلم ها و عمل جراحی واریکوسل با میکروسرجری و باز عمل واریکوسل در سایت اینجانب و قسمت ویدئو ها مشاهده فرمائید.

در صورت داشتن واریکوسل ،جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744-021 تماس بگیرید.

 

 دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

معرفی درمان های سنتی و داروهای شیمیائی واریکوسل
3.6 (72.38%) 21 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حامد سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام؛ جناب آقای دکتر سن من 37 ساله.من بعد از دفع مدفوع و برخاستن، درد شدید سمت راست شکم و به سمت کف شکمم حس میکنم و این درد حتی بیضه راستمو درگیر میکنه ودردناک میشه ضمنا مدت این درد حدود یکسانی هست و خودبخود رفع میشه، سوزش ادراری و یا ادرار منقطع ندارم، سونوگرافی از کلیه،مجاری ادراری،مثانه و پروستات انجام دادم و همه نرماله و سایز پروستات 22 گزارش شده.ضمنا آزمایش خون، ادرار و مدفوع هم دادم و همگی نرمال بودن. البته من هموروئید داخلی دارم ولی ترومبوزه نیست، برای معده ام هم کپسول آزونیوم 20 مصرف میکنم.ضمنا شدیدا دچار اضطراب وافسردگی هستم و پزشک ایمی پرامین 25 برام تجویز کردن که شبها بخورم. ممنون میشم در مورد مشکلم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر بنده 30 سال سن دارم و 2 سال و نیم ازدواج کردم حدود 6 سال پیش ازمایش اسپرم و سنوگرافی گرفتم واریکوسل گرید 2 در بیضه چپ داشتم که ازمایش رو براتون ارسال کردم چند مدتی هست که در بیضه راست هم احساس این بیماری رو دارم . واینکه یک سال هست که به صورت طبیعی جلوگیری میکنم. ایا امکان ناباروری در من هست یا خیر با تشکر از لطف شما.
  1. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۷ دی ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام خسته نباشید جواب سوال بنده هنوز داده نشده ممنون میشم جواب بدید.
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر طحانی یکشنبه ۹ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من سال 91 توسط آ قای دکتر نوروزی جراحی واریکوسل انجام دادم،و بعد از عمل ایشون آ زمایش رو لازم ندونستند،بع از عمل تا به حال رگهای متوم از بین نرفتند و وقتی رگها رو گرفته و زور میزنم متورم میشوند چند روز پیش در باشگاه با پا وزنه زدم و دو روز هست در ناحیه برش عمل احساس سوزش میکنم،در ضمن در حالت دراز کش قوام بیضه ام کمتر شده و در حالت ایستاده بیشتر میشود ودر حالت کلی از بیضه راستم قوام کمتری دارد.آ یا رگها بعد از عمل باید از بین میرفتند؟ایا این سوزش در ناحیه عمل به دلیل فشار و مشکل در ناحیه عمل شده است؟ایا با لمس رگها و زور زدن تورم رگها طبیعی است؟واگر عود کرده باشد ویا از همان اول عمل به درستی انجام نشده باشد،به دلیل از بین نرفتن رگها،عمل مجدد به صلاح هست.بنده مجرد هستم.می بخشید طولانی شد با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 1 ماه پیش)
   بعد از عمل رگها گشادتر ميشوند ودليل عود نيست
  2. تصویر کاربر طحانی جمعه ۷ دی ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر ایا شل وسف شدن هنگام سرفه هم طبیعی است؟قوام بیضه ها چطور؟ لطف میکنید کمی با جزییات بیشتر پاسخ بدهید.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 1 ماه پیش)
   بله
  4. تصویر کاربر طحانی جمعه ۷ دی ۹۷( 1 ماه پیش)
   اقای دکتر مگر در عمل رگها بسته نمیشوند پس جرا من در خالت ایستاده رگها متورم میشوند ودر حالت دراز کش از بین میروند و وقتی سرفه میکنم لحظه ای متورم میشوند درست مقل قبل از عمل،آ یا این طبیعی است؟
  5. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ دی ۹۷( 1 ماه پیش)
   سونو رنگي كنيد
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر ایمان سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام فراوان
  آقای دکتر جوانی هستم 28 ساله در ابتدای بلوغ تا چند سالی نعوظ صبحگاهی در من ایجاد می شد اما در یکسال اخیر این حالت اتفاق نمی افتد.
  آیا عدم نعوظ صبحگاهی نشانه بیماری است و نیاز به پیگیری و درمان دارد؟
  پیشاپیش از جنابعالی تشکر نموده و از اینکه بخشی از وقت خود را در راه مشاوره و آگاهی رساندن به هم نوعان اختصاص می دهید قدر دانی می نمایم. با سلام و احترام فراوان
  آقای دکتر جوانی هستم 28 ساله در ابتدای بلوغ تا چند سالی نعوظ صبحگاهی در من ایجاد می شد اما در یکسال اخیر این حالت اتفاق نمی افتد.
  آیا عدم نعوظ صبحگاهی نشانه بیماری است و نیاز به پیگیری و درمان دارد؟
  پیشاپیش از جنابعالی تشکر نموده و از اینکه بخشی از وقت خود را در راه مشاوره و آگاهی رساندن به هم نوعان اختصاص می دهید قدر دانی می نمایم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)
   طبیعی است نگران نباش
 • تصویر کاربر مرتضی شنبه ۵ آبان ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پروفسور،
  به مطبتون مراجعه کردم و ازمایش اسپرمم نشون داد که حرکت اسپرمم کمه و واریکوسل ندارم،فرمودید که برو ازدواج کن و در آینده با همین اسپرم بچه دار میشی،اما من نگران شدم،سوالم اینه که امکانش هست بچه دار نشم؟در اینصورت درمان داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ آبان ۹۷( 3 ماه پیش)
   با امیدواری بله
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید چند وقتیه یجا میشینم مثل صندلی و جاهای سفت وقای بلند میشم بیضه هام سِر میشه خیلی ذهنمو درگیر کرده لطفن راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 4 ماه پیش)
   سونوگرافي كنيد
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۲۲ مهر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من کمبود اسپرم دارم امپول hmg مفید تر است یا امپول hcg
  تعداد اسپرم من بعد از چهار بار ازمایش بیشتر از سه میلیون نبوده است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ مهر ۹۷( 4 ماه پیش)
   راه درمان قطعي ندارد
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  ببخشید آقای دکتر من یک ماه و نیم پیش جراحی واریکوسل کردم بعدش الان احساس مسکنم که پوست ناحیه بیضه من رو به پایین بیشتر شده.یعنی یه جورایی حجم پوست این ناحیه بیشتر شده.آیا این ارتباطی به عمل واریکوسل داره یا نه؟
  ممنون سلام خسته نباشید
  ببخشید آقای دکتر من یک ماه و نیم پیش جراحی واریکوسل کردم بعدش الان احساس مسکنم که پوست ناحیه بیضه من رو به پایین بیشتر شده.یعنی یه جورایی حجم پوست این ناحیه بیشتر شده.آیا این ارتباطی به عمل واریکوسل داره یا نه؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۲ مهر ۹۷( 4 ماه پیش)
   بعد از عمل طبیعی است
 • تصویر کاربر میترا شنبه ۷ مهر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام همسر من دوسال پیش واریکوسل داشت و عمل کرد و پس از معاینه واریکوسل بهبود یافت.ولی دو روز هست که بالای الت تناسلی زیر شکم سمت چپ درد احساس میکند.آیا مربوط به واریکوسل میباشد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ مهر ۹۷( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربر جعفر دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام 
  بنده تاریخ 9بهمن سال 1396عمل واریکوسل چپ انجام دادم.بعد از گذشت تقریبا هفت ماه احساس متورم شدن رگ در ناحیه راست را هم دارم به صورتی که وقتی با دست رگ را جابجا میکنی محو میشود و بعد از چند دقیقه باز ظاهر میشود.ولی سمت چپ طبیعی است .البته این تورم هفته ای یک بار شاید مشاهده شود و جدیدا بیشتر شده است و در صورتی که کیسه ی بیضه شل است هیچ مورد غیر طبیعی ای مشاهده نمیشود.همچنین در موقع تحریک سیاهرگ های روی بیضه راست حالت ورم به خود میگیرد. آیا این طبیعی است یا نیاز به معاینه دارد و واریکوسل راست هم گرفته ام؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ مرداد ۹۷( 6 ماه پیش)
   بايد بياييد معاينه شويد
  2. تصویر کاربر جعفر شنبه ۱۳ مرداد ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر
   بعضی موقع زیر کیسه بیضه سمت چپ یا راست احساس تیک دارم که بیشتر به قول معروف رو مخه!!!علت این چیه؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 6 ماه پیش)
   بياييد ببينم٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر