جواب و سوال درباره PSA بالارونده و زمان نمونه برداری پروستات

اندازه گیری سطح آزاد PSA نسبت به سطح ترکیبی موجود می تواند کمک کننده باشد چرا که در سطح اندازه آزاد PSA در خون در سرطان پروستات خیلی کمتر است ولی قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات نمونه برداری از آن به روش سونوگرافی و از طریق مقعد می باشد.

پروستات چیست و عملکرد آن کدام است؟

پروستات به عنوان یکی از غده های بدن می باشد که مثل شکل زیر در قسمت خروجی گردن مثانه و دورادور مجرا را احاطه کرده است و نقش آن در بدن در رابطه با تولید موادی در رابطه با باروری و بالغ شدن نطفه مرد جهت آماده شدن با لقاح تخمک زن می باشد.

PSA چیست؟

PSA یک پروتئین است که در حالت طبیعی از غده پروستات به داخل خون ترشح می شود و به دو صورت آزاد و ترکیب بده در خون جریان دارد و به آن آنتی ژن مخصوص پروستات گفته می شود و در حالت طبیعی در خون مردان و به اندازه نزمال که اغلب زیر 4ng می باشد به صورت طبیعی وجود دارد. در حالت طبیعی انتظار می رود که اندازه آن زیر 2 باشد.

چه عواملی باعث بالارفتن PSA در خون می شوند؟

امروزه شایعترین علت بالارونده PSA خون سرطان پروستات می باشد. در بیماری سرطان پروستات اندازه PSA خون ماه به ماه و سال به سال روند صعودی پیدا کرده و به اصلاح حالت PSARizing یا PSA با طرح صعودی پیش می آید که خبر از سرطان پروستات دارد.
عوامل دیگر که اندازه PSA را بالا می برند عبارتند از:

1- عفونت حاد پروستات

2- دستکاری های پروستات مثلاً معاینه مقعدی، سیستوسکوپی یا نمونه برداری

3- اندازه پروستات: هر چه حجم و اندازه پروستات بالا باشد باعث بالا بودن اندازه PSA خواهد شد که اغلب موارد زیر 10 می باشد.

آیا همه مردان باید آزمایش PSA بدهند؟

امروزه از تست PSA برای غربالگری سرطان پروستات استفاده می شود. طبق قانون مصوب جهانی 1986، با توجه به اینکه سرطان پروستات شایعترین سرطان مردان بالای 50 سال می باشد، از تست PSA جهت پیدا کردن زودرس سرطان پروستات برای افراد زیر توصیه می شود:

1- همه مردان بالای 50 سال

2- همه مردانی که سابقه سرطان خانوادگی پروستات در پدر و عمو و برادر خود دارند باید از بالای 40 سال تحت پیگیری PSA قرار بگیرند.

3- در هر فردی که در آزمایش اولیه PSA بالای 4 و یا روند صعودی داشته باشد به صورت منظم تست انجام شود.

تفسیر نتیجه PSA چگونه است؟

 

 

در گذشته ملاک اندازه پروستات زیر 4 نانوگرم در میلی لیتر بود ولی امروزه هر گونه افزایش تدریجی در سطح PSA خون می تواند خبر از شروع سرطان پروستات باشد و لذا توصیه اکید می شود که در انجام این تست باید دقت شود که سر موقع انجام شود.

در مواردی که اندازه PSA مشکوک است آیا کارهای تکمیلی وجود دارد؟

بله، در مواردی که سطح PSA خون بالا است اولین اقدام تکرار آزمایش در یک آزمایشگاه معتبر می باشد. اگر بالا بودن آن دوباره تأیید شود معاینه مقعدی و انگشتی پروستات دومین اقدادم است. در معاینه انگشتی هر گونه سفت شدن پروستات شدیداً مشکوک به سرطان پروستات را مطرح می کند.

درمان بزرگی غده پروستات

روش قطعی تشخیص سرطان پروستات چیست تا بیمار از بلاتکلیفی خارج شود؟

اندازه گیری سطح آزاد PSA نسبت به سطح ترکیبی موجود می تواند کمک کننده باشد چرا که در سطح اندازه آزاد PSA در خون در سرطان پروستات خیلی کمتر است ولی قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات نمونه برداری از آن به روش سونوگرافی و از طریق مقعد می باشد.
نمونه برداری به روش زیر که در فیلم می بینید انجام می گردد.

1- بیمار یک هفته باید آسپرین و پلاویکس و داروهای رقیق کننده را باید قطع کند.

2- سه روز آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک قبل از نمونه بردای باید شروع شود.

3- شب قبل از نمونه برداری فقط مایعات و غذاهای آبکی مصرف نمایید.

4- در روز نمونه برداری از شیاف مولین جهت پاک کردن روده از مدفوع باید استفاده شود.

5- ناراحتی قلبی و حساسیت به داروها را به دکتر خودتان اطلاع دهید.

6- نمونه برداری به صورت سرپایی می باشد.

7- جهت کاهش درد نمونه برداری از بی حسی موضعی استفاده می شود مثل کشیدن دندان

8- تعداد 12 تا 15 قطعه از مناطق مخلتف پروستات نمونه برداری و جهت تشخیص قطعی به پاتولوژی فرستاده می شود و پس از یک هفته جواب قطعی از نظر سرطانی و یا غیرسرطانی بودن پروستات را اعلام می کنند.

اگر جواب نمونه برداری سرطانی بود اقدام بعدی چیست؟

اقدام بعدی در رابطه با شدت بدخیمی پروستات می باشد که به سه قسمت کم خطر، متوسط و پرخطر تقسیم می شود. بسته به گزارش جواب نمونه برداری و سطح و اندازه PSA اقدام بعدی فرق می کند.

اگر PAA خون بالای 10 باشد شانس انتشار به استخوان ها بالاست و لذا باید اسکن استخوان نیز انجام شود تا از نظر انتشار بیماری مطمئن بود.

درمان های سرطان پروستات کدامند؟

اگر سرطان محدود به پروستات باشد و به استخوان و غدد لنفاوی منتشر نشده باشد بهترین درمان جراحی و برداشتن غده سرطانی است. اگر در بررسی های انجام شده مشخص گردد که غده لنفاوی و یا استخوان بیمار درگیر است عمل جراحی هیچ فایده ای ندارد و لذا بهترین درمان استفاده از آمپول های مهار کننده ترشح و عمل کننده تستوسترون می باشد که بیمار تا آخر عمر خود باید هر ماه آن را تزریق نماید.

آیا عمل جراحی سرطان پروستات عوارض خاصی دارد؟

بله، عمل جراحی سرطان پروستات یا رادیکال پروستاتکتومی با عمل ساده پروستات فرق دارد و در عمل جراحی سرطان همه پروستات و اعضاء مجاور آن را برمی داریم که اغلب دو عارضه ایجاد می کند:

1- ناتوانی جنسی

به علت عبور اعصاب نعوظ کننده آلت تناسلی از محل عمل سرطان پروستات که حین جراحی مجبور به قطع آن می شویم باعث اختلال در نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی مردانه می گردد. در صورتیکه سرطان پروستات را در مرحله الویه تشخیص دهیم و چسبندگی نداشته باشد می توان با حفظ عصب آلت تناسلی به ماندن نعوظ مردانه کمک کرد.

2- بی اختیاری ادراری

با توجه به ماهیت عمل که در آن مجبور به برداشتن همه پروستات و پیوند مثانه به مجرای ادراری می شویم در 10 درصد موارد باعث بی اختیاری ادراری می گردد.

و اما توصیه های اینجانب جهت پیشگیری و درمان به موقع سرطان پروستات

1- مردان بالای 50 سال باید هر 6 ماه تا 1 سال آزمایش PSA بدهند.

2- اگر پدر، عمو و یا برادر شما به سرطان پروستات مبتلا است شانس ابتلا شما 5 برابر است و لذا باید از 40 سالگی تحت نظر باشید.

3- در هر زمان متوجه PSA بالای خون خود شدید بلافاصله جهت نمونه برداری و درمان به موقع به دکتر مراجعه کنید.

4-اگر سرطان پروستات در مرحله اولیه تشخیص داده شود و کاملاً قابل درمان بوده و شما طول عمل طبیعی خود را خواهید داشت.
جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744  تماس بگیرید.

خدمتگزار شما
دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

جواب و سوال درباره PSA بالارونده و زمان نمونه برداری پروستات
4 (80%) 5 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پیام سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ ۰۹:۰۳( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  بعلت احساس پری در مثانه رفتم سونوگرافی. سونوگرافیست چون آشنا بود جواب رو کتبا نداد فقط گفت داخل پروستاتت یه ناحیه کیستیک وجود داره که یا کیست هستش یا مجاری یا لوله ای که اسمش یادم نیست الان بزرگتر ار حد نرماله که اصلا نمیخواد پیگیری کنی چیز مهمی نیست. Psa دادم شد 12
  1. تصویر کاربر پیام جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۳۳( 3 هفته پیش)
   ببخشید psa من شده یک ممیز دو که نرمال هستش نه ۱۲
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ ۰۹:۰۳( 3 هفته پیش)
   پس جاي نگراني نيست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۶ مهر ۱۳۹۷ ۲۰:۱۶( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  جوانی هستم 39 ساله
  تقریبا دو‌هفته هستش که ادرارم دو شاخه شده و بعد از ادرار احساس کشیدگی در ناحیه مثانه و درد دارم
  به دکتر مراجعه کردم ایشون سونو از موانه پر و خالی و کلیه و بیضه نوشتن که نتیجش این شد که پروستات رو 21 گرم گزارش کردن کلیه ها رو سالم و بیضه رو گفتن که یه واریس خفیف داره ولی 50 سی سی ادرار در مثانه باقی میمونه که گفتن التهاب مثانه هستش دارو دادن که به داروها حساسیت داشتم به دکتر مراجعه کردم که گفتن چون همه چی نرماله باید سیستوسکوپی کنیم بیمارستان بستریم کردن سیستوسکوپی کردن و گفتن که التهاب پروستات و گرفتگی شدید گردنه مثانه دارید که اگر تا یک ماه آینده خوب نشدید با لیزر باید التهاب پروستات رو درمان کنیم آیا راه دیگه ای هم برای درمان وجود داره من خیلی نگران بدخیمی در پروستات هستم سیستوسکوپی که کردن گفتن مثانه مشکلی نداره و پروستات هم التهاب داره میخواستم نظر شما رو بدونم
  داروهایی که استفاده میکنم به این ترتیبه
  تاواناکس 500
  پروترال 4.
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ مهر ۱۳۹۷ ۲۰:۱۶( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۳۶( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پدرم ۷۰ سالشونه. چند سال پیش بدلیل مشکلات پروستات به دکتر مراجعه کردند که عفونت تشخیص داد شد و با دارو درمان شدند و برای اطمینان نمونه برداری هم کردند که مشکلی نداشت. پارسال برای چکاب تست psa دادند که ۴.۳ بود و دکتر گفتند که نرماله امسال که این تست را تکرار کردند psa شده ۵.۲. میخواستم بپرسم این افزایش طبیعیه بدلیل افزایش سن با میتونه خطرناک باشه. در ضمن هیچ علائم و مشکلی ندارند و صرفا برای چکاب این تست را دادند. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۳۶( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۱۳( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید دکتر بنده به علت درد د ناحیه کشاله ران و دل درد و تکرر ادرار و حجم 35 گرمی پروستات با سن 32 سال (مجرد) به دکتر مراجعه کردم که آزمایش خون برای بنده تجویز کردن که سطح psa و free psa در رنج اما نسبت اینها در رنج نمی باشد خواستم راهنماییم کنید خیلی نگرانم آیا احتمال سرطان با این علائم وجود داره؟ ازمایش خونم رو پیوست ارسال میکنم . یک دنیا تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۱۳( 1 ماه پیش)
   نگران نباشید نه
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ۰۷:۳۴( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام درسونوگرافی نوشته شده سایز ۳۶×۳۸×۳۸ میلیمتروحجم ۲۸ سی سی وهیپواکو وقدری هتروژن است یعنی چی بایدچکارکرد ممنون میشم سریع جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ۰۷:۳۴( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۱۶( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت استاد گرامی
  پدر بنده خرداد 91 (6سال قبل) عمل رادیکال پروستاکتومی انجام دادند. در بهمن ماه سال 93 (1.5 بعد عمل) PSA از کمتر از 0.5 شروع به افزایش یافت تا تیرماه 94 که با حدود 3 ، هورمون درمانی و رادیوتراپی شروع شد. بعد از اتمام رادیوتراپی هورمون درمانی تا شهریور 96 یعنی 2 سال تمام ادامه پیدا کرد. ایشان هر 6 ماه یکبار آزمایش داده و تا اسفند 96 PSA به 0.5 رسیده و ثابت بود. اما در شهریور ماه سال جاری به مقدار 3.2 رسیده. درمانهای پیشنهادی جنابعالی چیست؟ با تشکر فراوان از زمانیکه صرف مینمایید. موفق باشید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۱۶( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حسن یکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۱۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سنم 55 سال و حجم پروستاتم 38 است. پی اس آ بین 1و2 در نوسان است.
  گاهی اوقات سوزش و درد در بین رانها دارم. وقتی که نوشابه بنوشم سوزش بیشتر می شود. آیا خطرناک است؟
  5 سال پیش عمل بای پس کرونر قلب انجام دادم و داروهای قلب مصرف می کنم. آسپرین و کرستور و آتاکاند 8 .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۱۷( 3 ماه پیش)
   از نظر من جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر بهزاد جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷ ۰۰:۵۲( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر
  مشكل تكرر إدرار داشتم
  روزي بالاي ٨ بار
  از سايت شما كمك گرفتم
  دكتر تكرر ادار دارم
  و يكي أر علايم پروستات از سايت شما خوندم تكرر إدرار هست
  من اين مشكل شايد نزديك ب ١٠ سال است ك تكرر إدرار دارم
  شايد بعد از نوشيدن هر مايعات نيز سريعا إدرار ميگيرم
  خوشبختانه مشكل عفونت و يا سوزش ادار نداشتم
  ولي تكرر إدرار و خالي شدن دير إدرار با فشار كم در زمان زياد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷ ۰۰:۵۲( 4 ماه پیش)
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰ با این شماره تماس ووقت تست عصب مثانه بگیرید تا ببینم مشکل چیست
 • تصویر کاربر عبدالرضا جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۹:۵۱( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر گرامی. بنده علیرضا واعظپور هستم. پدرم 52 سال دارند. ایشون از سال 93 آزمایش psa دارند و از اون موقع تا آذرماه سال قبل در تمامی آزمایشها مقدار psa حداکثر 1 بوده است. البته در سونوگرافی ها اندازه پروستات کمی بزرگ تشخیص داده میشده و در آخرین سونوگرافی در همان آذرماه قبل به 47 سی سی رسیده بود.
  دو هفته قبل که ایشون مجددا برای انجام آزمایش رفتند ناگهان مقدار psa به 9.88 رسید که باعث نگرانی شده است. تکرر و سوزش ادرار از علایم ایشان هستند.
  ممنون میشوم راه کار مناسب را جهت انجام بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۹:۵۱( 6 ماه پیش)
   دولاره تكوار كنيد اگر باز بالا باشد بايد نمونه برداري كنيد٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠
 • تصویر کاربر درمان جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶ ۱۴:۰۳( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب
  پدر من مبتلا به بیماری پروستات میباشد
  که با مراجعه به دکتر و آزمایش و سونوگرافی مشخص شده که غده بدخیم میباشد،وبا توجه به بار روانی منفی که متاسفانه در جامعه روی کلمه بدخیم وجود دارد،پدرم خیلی ناامید و خود را تمام شده میداند،راه حل پیشنهادی و درمان این بیماری چگونه میباشد؟
  با تشکر و احترام
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶ ۱۴:۰۳( 8 ماه پیش)
   ٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠ بياييد ببينم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر