جواب و سوال درباره PSA بالارونده و زمان نمونه برداری پروستات

اندازه گیری سطح آزاد PSA نسبت به سطح ترکیبی موجود می تواند کمک کننده باشد چرا که در سطح اندازه آزاد PSA در خون در سرطان پروستات خیلی کمتر است ولی قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات نمونه برداری از آن به روش سونوگرافی و از طریق مقعد می باشد.

پروستات چیست و عملکرد آن کدام است؟

پروستات به عنوان یکی از غده های بدن می باشد که مثل شکل زیر در قسمت خروجی گردن مثانه و دورادور مجرا را احاطه کرده است و نقش آن در بدن در رابطه با تولید موادی در رابطه با باروری و بالغ شدن نطفه مرد جهت آماده شدن با لقاح تخمک زن می باشد.

PSA چیست؟

PSA یک پروتئین است که در حالت طبیعی از غده پروستات به داخل خون ترشح می شود و به دو صورت آزاد و ترکیب بده در خون جریان دارد و به آن آنتی ژن مخصوص پروستات گفته می شود و در حالت طبیعی در خون مردان و به اندازه نزمال که اغلب زیر 4ng می باشد به صورت طبیعی وجود دارد. در حالت طبیعی انتظار می رود که اندازه آن زیر 2 باشد.

چه عواملی باعث بالارفتن PSA در خون می شوند؟

امروزه شایعترین علت بالارونده PSA خون سرطان پروستات می باشد. در بیماری سرطان پروستات اندازه PSA خون ماه به ماه و سال به سال روند صعودی پیدا کرده و به اصلاح حالت PSARizing یا PSA با طرح صعودی پیش می آید که خبر از سرطان پروستات دارد.
عوامل دیگر که اندازه PSA را بالا می برند عبارتند از:

1- عفونت حاد پروستات

2- دستکاری های پروستات مثلاً معاینه مقعدی، سیستوسکوپی یا نمونه برداری

3- اندازه پروستات: هر چه حجم و اندازه پروستات بالا باشد باعث بالا بودن اندازه PSA خواهد شد که اغلب موارد زیر 10 می باشد.

آیا همه مردان باید آزمایش PSA بدهند؟

امروزه از تست PSA برای غربالگری سرطان پروستات استفاده می شود. طبق قانون مصوب جهانی 1986، با توجه به اینکه سرطان پروستات شایعترین سرطان مردان بالای 50 سال می باشد، از تست PSA جهت پیدا کردن زودرس سرطان پروستات برای افراد زیر توصیه می شود:

1- همه مردان بالای 50 سال

2- همه مردانی که سابقه سرطان خانوادگی پروستات در پدر و عمو و برادر خود دارند باید از بالای 40 سال تحت پیگیری PSA قرار بگیرند.

3- در هر فردی که در آزمایش اولیه PSA بالای 4 و یا روند صعودی داشته باشد به صورت منظم تست انجام شود.

تفسیر نتیجه PSA چگونه است؟

 

 

در گذشته ملاک اندازه پروستات زیر 4 نانوگرم در میلی لیتر بود ولی امروزه هر گونه افزایش تدریجی در سطح PSA خون می تواند خبر از شروع سرطان پروستات باشد و لذا توصیه اکید می شود که در انجام این تست باید دقت شود که سر موقع انجام شود.

در مواردی که اندازه PSA مشکوک است آیا کارهای تکمیلی وجود دارد؟

بله، در مواردی که سطح PSA خون بالا است اولین اقدام تکرار آزمایش در یک آزمایشگاه معتبر می باشد. اگر بالا بودن آن دوباره تأیید شود معاینه مقعدی و انگشتی پروستات دومین اقدادم است. در معاینه انگشتی هر گونه سفت شدن پروستات شدیداً مشکوک به سرطان پروستات را مطرح می کند.

درمان بزرگی غده پروستات

روش قطعی تشخیص سرطان پروستات چیست تا بیمار از بلاتکلیفی خارج شود؟

اندازه گیری سطح آزاد PSA نسبت به سطح ترکیبی موجود می تواند کمک کننده باشد چرا که در سطح اندازه آزاد PSA در خون در سرطان پروستات خیلی کمتر است ولی قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات نمونه برداری از آن به روش سونوگرافی و از طریق مقعد می باشد.
نمونه برداری به روش زیر که در فیلم می بینید انجام می گردد.

1- بیمار یک هفته باید آسپرین و پلاویکس و داروهای رقیق کننده را باید قطع کند.

2- سه روز آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک قبل از نمونه بردای باید شروع شود.

3- شب قبل از نمونه برداری فقط مایعات و غذاهای آبکی مصرف نمایید.

4- در روز نمونه برداری از شیاف مولین جهت پاک کردن روده از مدفوع باید استفاده شود.

5- ناراحتی قلبی و حساسیت به داروها را به دکتر خودتان اطلاع دهید.

6- نمونه برداری به صورت سرپایی می باشد.

7- جهت کاهش درد نمونه برداری از بی حسی موضعی استفاده می شود مثل کشیدن دندان

8- تعداد 12 تا 15 قطعه از مناطق مخلتف پروستات نمونه برداری و جهت تشخیص قطعی به پاتولوژی فرستاده می شود و پس از یک هفته جواب قطعی از نظر سرطانی و یا غیرسرطانی بودن پروستات را اعلام می کنند.

اگر جواب نمونه برداری سرطانی بود اقدام بعدی چیست؟

اقدام بعدی در رابطه با شدت بدخیمی پروستات می باشد که به سه قسمت کم خطر، متوسط و پرخطر تقسیم می شود. بسته به گزارش جواب نمونه برداری و سطح و اندازه PSA اقدام بعدی فرق می کند.

اگر PAA خون بالای 10 باشد شانس انتشار به استخوان ها بالاست و لذا باید اسکن استخوان نیز انجام شود تا از نظر انتشار بیماری مطمئن بود.

درمان های سرطان پروستات کدامند؟

اگر سرطان محدود به پروستات باشد و به استخوان و غدد لنفاوی منتشر نشده باشد بهترین درمان جراحی و برداشتن غده سرطانی است. اگر در بررسی های انجام شده مشخص گردد که غده لنفاوی و یا استخوان بیمار درگیر است عمل جراحی هیچ فایده ای ندارد و لذا بهترین درمان استفاده از آمپول های مهار کننده ترشح و عمل کننده تستوسترون می باشد که بیمار تا آخر عمر خود باید هر ماه آن را تزریق نماید.

آیا عمل جراحی سرطان پروستات عوارض خاصی دارد؟

بله، عمل جراحی سرطان پروستات یا رادیکال پروستاتکتومی با عمل ساده پروستات فرق دارد و در عمل جراحی سرطان همه پروستات و اعضاء مجاور آن را برمی داریم که اغلب دو عارضه ایجاد می کند:

1- ناتوانی جنسی

به علت عبور اعصاب نعوظ کننده آلت تناسلی از محل عمل سرطان پروستات که حین جراحی مجبور به قطع آن می شویم باعث اختلال در نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی مردانه می گردد. در صورتیکه سرطان پروستات را در مرحله الویه تشخیص دهیم و چسبندگی نداشته باشد می توان با حفظ عصب آلت تناسلی به ماندن نعوظ مردانه کمک کرد.

2- بی اختیاری ادراری

با توجه به ماهیت عمل که در آن مجبور به برداشتن همه پروستات و پیوند مثانه به مجرای ادراری می شویم در 10 درصد موارد باعث بی اختیاری ادراری می گردد.

و اما توصیه های اینجانب جهت پیشگیری و درمان به موقع سرطان پروستات

1- مردان بالای 50 سال باید هر 6 ماه تا 1 سال آزمایش PSA بدهند.

2- اگر پدر، عمو و یا برادر شما به سرطان پروستات مبتلا است شانس ابتلا شما 5 برابر است و لذا باید از 40 سالگی تحت نظر باشید.

3- در هر زمان متوجه PSA بالای خون خود شدید بلافاصله جهت نمونه برداری و درمان به موقع به دکتر مراجعه کنید.

4-اگر سرطان پروستات در مرحله اولیه تشخیص داده شود و کاملاً قابل درمان بوده و شما طول عمل طبیعی خود را خواهید داشت.
جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744  تماس بگیرید.

خدمتگزار شما
دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4 (80%) 7 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پیام یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدر من 69سال سن دارد و جواب سونوگرافی و آزمایش ایشان رو برای شما ارسال میکنم آیا پروستات ایشان نیاز به عمل یا نمونه برداری دارد یا خیر .؟ضمنا هیچگونه علایم شامل تکرر ادرار -دوشاخه بودن-سوزش-و...ندارد لطفا آقای دکتر نظرتون بفرمایید
  سونوگرافی و جواب آزمایش قبلی برای شما ارسال کرده بودم و فرموده بودین آزمایش پی اس ا تکرار شود مجددا جواب ها رو برای شما ارسال میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر بنده ۳۵ سال سن دارم و مدتی هست احساس سوزش خیلی کمی در سر آلتم دارم و احساس گرفتگی و در ناحیه مقعد سوزش ندارم بیشتر شبیه سوزن زدن هست زمانی که آب زیاد میخورم تکرر ادرار زمانی که مثانه پره جریان ادرار خوبه ولی زمانی که کمه انگار از سمت راست مجرای ادرار فقط تخلیه میشه و باریک و رنگ منی هم زرد شده و هنگام ارضا شدن جهش نداره من در کل آب خیلی کم میخورم😭😭😭
  من تازه دوماه که ازدواج کردم و خیلی از این موضوع میترسم و فکر کردن به این مسئله منو عذاب میده و روحیه ندارم لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   اصلا جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب پروفسور
  بنده احمدی ۵۷ ساله از تهران حدودا از سال ۹۵ به عارضه پروستات دچار شده و تحت نظر دکتر مرتضوی مشغول مداوا گردیدم که پس از آزمایشات و بیوپسی متوجه شدند که خوشبختانه خوش خیم بوده و تاکنون آزمایشات PSA بین ۵/۲ لغایت ۶/۰۰ نوسان داشته که به تازگی جواب آزمایش ۵/۲ بوده است
  حالا سوال بنده از شما این است آیا با دارو ممکن است pSA بنده کنترل و یا پایین بیاید؟ و دیگه اینکه خطرناک نیست؟و یا عمل لازم است یا خیر؟
  ممنون میشم بنده را از نگرانی در بیاورید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   هر سه ماه تکرار کنید اگر بالا رفت بیوپسی کنید
 • تصویر کاربر رحمانی یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر و خسته نباشید.
  من 38 سال دارم و تست پروستات در آزمایشگاه مرکزی انجام دادم و نتایج به شرح ذیل می باشد می خواستم مطلع بشم مشکلی وجود داره یا نه ممنون و سپاس از لطف و محبت شما.
  Total PSA :1.42 ng/ml
  Free PSA : 0.38
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   جای نگرانی نیست

 • تصویر کاربر احسان یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر خسته نباشيد.پدر بنده به علت بي حسي بدنشون رفتن چكاب.دكتر واسشون ازمايشات كلي نوشت.(قند-فشار خون-و مشكل معده)دارند.ازمايش پروستات رو بعد از ظهر انجام دادن و ناشتا نبودن،جواب ازمايشpsa90بود😳هيچ علائمي هم نداشتن.فقط حدود دو ماهي ميشه كه به قوله خودشون سوزش ادرار دارن.امروز دوباره دوتا ازمايشگاه رفت ازمايشگاهي كه قبلا عدد پي اس آ90بود جوابش اومد37-و يك ازمايشگاه ديگه جواب psa47/5دادند.تورو خدا ما خيلي نگرانيم.شهرستان هستيم و فردا قراره بيان تهران.شنبه كلينيك نيكان پيش جنابعالي نوبت گرفتم واسشون.ميشه لطف كنيد بگيد با اين ازمايشات تكليف چيه؟؟؟شهرستان بهش گفتن بايد نمونه برداري انجام بديد.به نظر شما يعني سرطان گرفته😢اونم بدخيم؟قراره فردا تهران دوباره ازمايشpsaرو تكرار كنه.ممنون ميشم جواب بديد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   حتما منتظرم بیایید حلش میکنم باید بی اس ا را در مرکز معتبر تکرار کنیم

 • تصویر کاربر dini یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خدا قوت و تبريك حلول ماه مبارك رمضان،
  جناب آقاي دكتر بنده از بيماران شما هستم (از دوستان آقاي دكتر سليمان زاده -مالي بيمارستان ميلاد)كه بعلت روند افزايشي شاخص هاي پروستات تحت درمان جنابعالي قرارگرفتم و اقدامات تشخيصي از جمله انجام بيوپسي(توسط جنابعالي در مطب) ، اخذ عكس رنگي (ترانس ركتال) و... را در سال 95-94 انجام داده ام و الحمدا... جواب منفي بوده است و به توصيه جنابعالي با توجه به عدم مشكلات اداري ، هر 6 و يا سالانه آزمايشات مزبور را تكرار مي نمايم، در 4 دوره اخير نتيجه آزمايشPSA بترتيب در تاريخ هاي شهريور95 برابر 5.9 در مهر 96 برابر 6.9 در آبان 97 مجددا 6.9 و در مورخه 98.02.12 بيكباره به عدد 11.13 افزايش يافته است (0.87 Free PSA، و7.8 F.PSA/T.PSA ) البته همه آزمايش ها در آزمايشگاه پاتابيولوژي مركزي انجام شده است با توجه به شرح حال مزبور و نيز عدم وجود مشكلات اداري خاص لطفا در خصوص ادامه فرايند درمان اينجانب را راهنمائي فرمائيد ، متشكرم و التماس دعا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر هادی دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آزمایش psa من ب شرح ذیل است
  Psa 5.21
  Free PSA 0.42
  Free PSAspa 0.08 لطفا بفرمایید بنده مبتلا ب سرطان هستم یا خیر؟
  ضمنا من 38سالمه ودر آزمایش 6ماهه قبل psa 4.77 بود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
   با نمونه برداری مشخص میشود
 • تصویر کاربر شیوا سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر وقتتون بخیر پیرو سوال قبلی ازتون ممنونم که جواب دادین ولی بررسی شد گفتن متاستاز نزده الان دکتر اینجا گفته چون عوارض جراحی پروستات بی اختیاری ادرار هست عمل نمیکنم بیضه هارو بردارید با سی و دو جلسه رادیو تراپی نظر شما چیه در این مورد؟بهترین درمان چیه ایا بی اختیاری ادرار حتمیه بد از عمل و درمان ندارد؟

  مدارک مجددا خدمتتون ارسال میکنم ممنون میشم کمکمون کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
   باید حضوری صحبت کنیم با مدارک
 • تصویر کاربر عباس سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خدا قوت
  همسرم 38 سال سن دارند
  حدود یک هفته س درد در ناحیه پرینه ،بیضه و پنیس دارند و احساسی مثل گره در بعضی از این نواحی دارند
  چهار روز پیش به دکتر مراجعه کردند براشون سونو گرافی نوشتن همه چیز نرمال بود حجم پروستات24 میلی لیتر و باقیمانده حجم ادراری 17 میلی لیتر گزارش کردن
  بدون آزمایش ادرار و معاینه تشخیص پروستاتیت دادن
  داروها سیپرو فلوکساسین 500 دو بار در روز به مدت دو 15 روز
  جنتا 7 عدد شبی یک عدد
  قطره گیاهی اوریتیدین باریچ 30 قطره دو بار در روز

  با توجه به اینکه امکان واژنیت کلامیدیایی برای من که همسرشون هستم
  میباشد
  تشخیص و مخصوصا داروها درست هست ؟چون در مورد عوارض سیپرو فلوکساسین هم در جریان هستم آیا داروی سیف و مناسبتری برای استفاده جایگزین هست ؟
  آقای دکتر اگر مشاوره تلفنی هم داشته باشید بسیار ممنون میشم چون شهرستان هستیم و امکان ویزیت حضوری برام مقدور نیست در مورد پرداخت ویزیت مشاوره تلفنی هم اگه جسارت نباشه آنلاین پرداخت میکنم
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش)
  3. تصویر کاربر عباس شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش)
   خیلی سپاسگزارم آقای دکتر
   میشه لطف بفرمایید من چطوری میتونم باهاتون مشاوره تلفنی داشته باشم ؟خیلی ضروری و فوری آقای دکتر
   خیلی خیلی ممنون میشم
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش)
  5. تصویر کاربر عباس دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش)
   از لطف شما بی نهایت سپاسگزارم آقای دکتر
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش)
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر نام سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام قبلا هم در اینستا مزامحتون شدم اما اینبار گزارش سونو و ازمایش پدرم را حضورتون ارسال میکنم و ممنون خواهم شد نظر جنابعالی رو بدونم .سن پدرم هشتاد و چهارساله و در تخلیه ادرار مشکل داره بمحض اینکه آبگرم به ناحیه تناسلی و شکمشون میرسه تخلیه صورت میگیره. سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)
   بفرستید ببینم
  2. تصویر کاربر نام دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)
   با سلام و خسته نباشید مدارک رو دایرکت اینستا خدمتتون ارسال کردم اما اینجا ارسال انجام نمیشه.
  3. تصویر کاربر نام دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)
   نتیجه سونو و ازمایش
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)
  5. تصویر کاربر نام سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)
   سپاسگزارم دکتر کرمی عزیز خیلی زحمت کشیدید عمری باشه بعد از تعطیلات خدمت میرسیم
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر