تکرار آزمایش psa و خواندن جواب پاتولوژی پروستات

اندازه گیری سطح آزاد PSA نسبت به سطح ترکیبی موجود می تواند کمک کننده باشد چرا که در سطح اندازه آزاد PSA در خون در سرطان پروستات خیلی کمتر است ولی قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات نمونه برداری از آن به روش سونوگرافی و از طریق مقعد می باشد.

پروستات چیست و عملکرد آن کدام است؟

پروستات به عنوان یکی از غده های بدن می باشد که مثل شکل زیر در قسمت خروجی گردن مثانه و دورادور مجرا را احاطه کرده است و نقش آن در بدن در رابطه با تولید موادی در رابطه با باروری و بالغ شدن نطفه مرد جهت آماده شدن با لقاح تخمک زن می باشد.

PSA چیست؟

PSA یک پروتئین است که در حالت طبیعی از غده پروستات به داخل خون ترشح می شود و به دو صورت آزاد و ترکیب بده در خون جریان دارد و به آن آنتی ژن مخصوص پروستات گفته می شود و در حالت طبیعی در خون مردان و به اندازه نزمال که اغلب زیر 4ng می باشد به صورت طبیعی وجود دارد. در حالت طبیعی انتظار می رود که اندازه آن زیر 2 باشد.

چه عواملی باعث بالارفتن PSA در خون می شوند؟

امروزه شایعترین علت بالارونده PSA خون سرطان پروستات می باشد. در بیماری سرطان پروستات اندازه PSA خون ماه به ماه و سال به سال روند صعودی پیدا کرده و به اصلاح حالت PSARizing یا PSA با طرح صعودی پیش می آید که خبر از سرطان پروستات دارد.
عوامل دیگر که اندازه PSA را بالا می برند عبارتند از:

1- عفونت حاد پروستات

2- دستکاری های پروستات مثلاً معاینه مقعدی، سیستوسکوپی یا نمونه برداری

3- اندازه پروستات: هر چه حجم و اندازه پروستات بالا باشد باعث بالا بودن اندازه PSA خواهد شد که اغلب موارد زیر 10 می باشد.

آیا همه مردان باید آزمایش PSA بدهند؟

امروزه از تست PSA برای غربالگری سرطان پروستات استفاده می شود. طبق قانون مصوب جهانی 1986، با توجه به اینکه سرطان پروستات شایعترین سرطان مردان بالای 50 سال می باشد، از تست PSA جهت پیدا کردن زودرس سرطان پروستات برای افراد زیر توصیه می شود:

1- همه مردان بالای 50 سال

2- همه مردانی که سابقه سرطان خانوادگی پروستات در پدر و عمو و برادر خود دارند باید از بالای 40 سال تحت پیگیری PSA قرار بگیرند.

3- در هر فردی که در آزمایش اولیه PSA بالای 4 و یا روند صعودی داشته باشد به صورت منظم تست انجام شود.

تفسیر نتیجه PSA چگونه است؟

 

 

در گذشته ملاک اندازه پروستات زیر 4 نانوگرم در میلی لیتر بود ولی امروزه هر گونه افزایش تدریجی در سطح PSA خون می تواند خبر از شروع سرطان پروستات باشد و لذا توصیه اکید می شود که در انجام این تست باید دقت شود که سر موقع انجام شود.

در مواردی که اندازه PSA مشکوک است آیا کارهای تکمیلی وجود دارد؟

بله، در مواردی که سطح PSA خون بالا است اولین اقدام تکرار آزمایش در یک آزمایشگاه معتبر می باشد. اگر بالا بودن آن دوباره تأیید شود معاینه مقعدی و انگشتی پروستات دومین اقدادم است. در معاینه انگشتی هر گونه سفت شدن پروستات شدیداً مشکوک به سرطان پروستات را مطرح می کند.

درمان بزرگی غده پروستات

روش قطعی تشخیص سرطان پروستات چیست تا بیمار از بلاتکلیفی خارج شود؟

اندازه گیری سطح آزاد PSA نسبت به سطح ترکیبی موجود می تواند کمک کننده باشد چرا که در سطح اندازه آزاد PSA در خون در سرطان پروستات خیلی کمتر است ولی قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات نمونه برداری از آن به روش سونوگرافی و از طریق مقعد می باشد.
نمونه برداری به روش زیر که در فیلم می بینید انجام می گردد.

1- بیمار یک هفته باید آسپرین و پلاویکس و داروهای رقیق کننده را باید قطع کند.

2- سه روز آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک قبل از نمونه بردای باید شروع شود.

3- شب قبل از نمونه برداری فقط مایعات و غذاهای آبکی مصرف نمایید.

4- در روز نمونه برداری از شیاف مولین جهت پاک کردن روده از مدفوع باید استفاده شود.

5- ناراحتی قلبی و حساسیت به داروها را به دکتر خودتان اطلاع دهید.

6- نمونه برداری به صورت سرپایی می باشد.

7- جهت کاهش درد نمونه برداری از بی حسی موضعی استفاده می شود مثل کشیدن دندان

8- تعداد 12 تا 15 قطعه از مناطق مخلتف پروستات نمونه برداری و جهت تشخیص قطعی به پاتولوژی فرستاده می شود و پس از یک هفته جواب قطعی از نظر سرطانی و یا غیرسرطانی بودن پروستات را اعلام می کنند.

اگر جواب نمونه برداری سرطانی بود اقدام بعدی چیست؟

اقدام بعدی در رابطه با شدت بدخیمی پروستات می باشد که به سه قسمت کم خطر، متوسط و پرخطر تقسیم می شود. بسته به گزارش جواب نمونه برداری و سطح و اندازه PSA اقدام بعدی فرق می کند.

اگر PAA خون بالای 10 باشد شانس انتشار به استخوان ها بالاست و لذا باید اسکن استخوان نیز انجام شود تا از نظر انتشار بیماری مطمئن بود.

درمان های سرطان پروستات کدامند؟

اگر سرطان محدود به پروستات باشد و به استخوان و غدد لنفاوی منتشر نشده باشد بهترین درمان جراحی و برداشتن غده سرطانی است. اگر در بررسی های انجام شده مشخص گردد که غده لنفاوی و یا استخوان بیمار درگیر است عمل جراحی هیچ فایده ای ندارد و لذا بهترین درمان استفاده از آمپول های مهار کننده ترشح و عمل کننده تستوسترون می باشد که بیمار تا آخر عمر خود باید هر ماه آن را تزریق نماید.

آیا عمل جراحی سرطان پروستات عوارض خاصی دارد؟

بله، عمل جراحی سرطان پروستات یا رادیکال پروستاتکتومی با عمل ساده پروستات فرق دارد و در عمل جراحی سرطان همه پروستات و اعضاء مجاور آن را برمی داریم که اغلب دو عارضه ایجاد می کند:

1- ناتوانی جنسی

به علت عبور اعصاب نعوظ کننده آلت تناسلی از محل عمل سرطان پروستات که حین جراحی مجبور به قطع آن می شویم باعث اختلال در نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی مردانه می گردد. در صورتیکه سرطان پروستات را در مرحله الویه تشخیص دهیم و چسبندگی نداشته باشد می توان با حفظ عصب آلت تناسلی به ماندن نعوظ مردانه کمک کرد.

2- بی اختیاری ادراری

با توجه به ماهیت عمل که در آن مجبور به برداشتن همه پروستات و پیوند مثانه به مجرای ادراری می شویم در 10 درصد موارد باعث بی اختیاری ادراری می گردد.

و اما توصیه های اینجانب جهت پیشگیری و درمان به موقع سرطان پروستات

1- مردان بالای 50 سال باید هر 6 ماه تا 1 سال آزمایش PSA بدهند.

2- اگر پدر، عمو و یا برادر شما به سرطان پروستات مبتلا است شانس ابتلا شما 5 برابر است و لذا باید از 40 سالگی تحت نظر باشید.

3- در هر زمان متوجه PSA بالای خون خود شدید بلافاصله جهت نمونه برداری و درمان به موقع به دکتر مراجعه کنید.

4-اگر سرطان پروستات در مرحله اولیه تشخیص داده شود و کاملاً قابل درمان بوده و شما طول عمل طبیعی خود را خواهید داشت.
جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 22642744  تماس بگیرید.

خدمتگزار شما
دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

4 (80%) 8 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض درود و سپاس
  64 سال سن دارم. حدود 30 سال است که تخلیه ی ادرار به راحتی انجام نمیشود. در حال حاضر اندازه ی پروستات 62*53*58 به حجم 101cc میباشد.
  در تاریخ 93525 PSA به مقدار 4.0
  در تاریخ 96216 PSA به مقدار 3.0 و آزاد 0.94
  در تاریخ 98225 PSA به مقدار 4.85
  در تاریخ 98530 PSA به مقدار 5.0 و آزاد 0.48
  بوده است.
  ضمنا فتق دو طرفه کشاله ی ران دارم. دکتر جراح گفته اول باید مشکل پروستات حل شود تا هنگام ادرار کردن فشاری به فتق نیاید و عود نکند.
  خواهشمند است بفرمایید آیا مشکل خاص پروستات دارم؟ و آیا تاثیری روی عمل فتق خواهد گذاشت؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۱ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)
   احتمال بالاي ٩٠ در صد سرطاني نيست بايد عمل كنيد هم پروستات وهم فتق02122642744
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید آقای دکتر بنده 31 سالم در حدود چند سال پیش کلیم درد کرد طی آزامایشی معلوم شد ادارم هم خون دارد و هم عفونت بعد درخواست سونوگرافی و عکس دادند اما چیزی مشخص نشد گفتند سنگ بود دفع شده من بیخیال شدم تا دو سال پیش که باز علائم اومد بعد از ازامایش و سونوگرافی مجدد تصمیم به سیستوسکوپی گرفتند و نظر دکتر التهاب پروستات و تنگ شدن مجرای خروجی بود بعد از خوردن چند ماه قرص دیگه خسته شدم با درد و بیرون روی زیاد و شب نخوابیدن ها کنار اومدم اما دیگه تحملم تموم شد مجددا سراغ یک دکتر دیگه رفتم اونم بدون ازمایش و... گفت التهابه و قرص تاوانکس و امگا 4 و... نوشت بعد از خوردن این قرصها خوب نشدم اقای دکتر بعد تحقیق فراوان با شما اشنا شدم بعد از خدا امیدم به شماست چون من راهم دوره نمیتونم حضوری خدمت برسم جواب سوال و علت این مریضی و رفع اون میگید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
   از نظر من با توجه به سن شما بيماري نداريد ودرمان اين حالت بيخيالي وورزش ومصرف مايعات زياد ميباشد
 • تصویر کاربر رحمان جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر؛
  پدر من 10 سال است که مشکل بزرگی پروستات دارن و به دلیل بیماری قلبی پزشکان ترجیح دادند که با داروی پروترال جلوی بزرگی پروستات رو بگیرن، سال 93 که مشکل ایشون اوت کرد و به دکتر برای عمل مراجعه کردیم، آزمایش psa و حدود 9 شد و گفتن باید نمونه برداری انجام بده و نتیجه نمونه‌برداری خوشخیم بود و بعد از مدتی هم چون بهتر شدن دیگه عمل نکردن و هر سال کم و بیش با مشکلات ادراری و سوزش دست و پنجه نرم میکردن و PSA ایشون هم یه چیزی بین 7 تا 9 بود؛ اما چند روز پیش که آزمایش psa دادن عدد 18 بود که مارا نگران به سرطان کرده است. می‌دونم که باید برای اطمینان نمونه‌برداری شود، ولی با توجه به سابقه ایشون به نظرتون چند درصد احتمال سرطان وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   باید نمونه برداری کنید فیلم من را ببینید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  2. تصویر کاربر رحمان دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   یعنی احتمال خوشخیم بودن وجود داره؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   بله
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر پیام یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدر من 69سال سن دارد و جواب سونوگرافی و آزمایش ایشان رو برای شما ارسال میکنم آیا پروستات ایشان نیاز به عمل یا نمونه برداری دارد یا خیر .؟ضمنا هیچگونه علایم شامل تکرر ادرار -دوشاخه بودن-سوزش-و...ندارد لطفا آقای دکتر نظرتون بفرمایید
  سونوگرافی و جواب آزمایش قبلی برای شما ارسال کرده بودم و فرموده بودین آزمایش پی اس ا تکرار شود مجددا جواب ها رو برای شما ارسال میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر بنده ۳۵ سال سن دارم و مدتی هست احساس سوزش خیلی کمی در سر آلتم دارم و احساس گرفتگی و در ناحیه مقعد سوزش ندارم بیشتر شبیه سوزن زدن هست زمانی که آب زیاد میخورم تکرر ادرار زمانی که مثانه پره جریان ادرار خوبه ولی زمانی که کمه انگار از سمت راست مجرای ادرار فقط تخلیه میشه و باریک و رنگ منی هم زرد شده و هنگام ارضا شدن جهش نداره من در کل آب خیلی کم میخورم😭😭😭
  من تازه دوماه که ازدواج کردم و خیلی از این موضوع میترسم و فکر کردن به این مسئله منو عذاب میده و روحیه ندارم لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
   اصلا جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب پروفسور
  بنده احمدی ۵۷ ساله از تهران حدودا از سال ۹۵ به عارضه پروستات دچار شده و تحت نظر دکتر مرتضوی مشغول مداوا گردیدم که پس از آزمایشات و بیوپسی متوجه شدند که خوشبختانه خوش خیم بوده و تاکنون آزمایشات PSA بین ۵/۲ لغایت ۶/۰۰ نوسان داشته که به تازگی جواب آزمایش ۵/۲ بوده است
  حالا سوال بنده از شما این است آیا با دارو ممکن است pSA بنده کنترل و یا پایین بیاید؟ و دیگه اینکه خطرناک نیست؟و یا عمل لازم است یا خیر؟
  ممنون میشم بنده را از نگرانی در بیاورید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
   هر سه ماه تکرار کنید اگر بالا رفت بیوپسی کنید
 • تصویر کاربر رحمانی یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر و خسته نباشید.
  من 38 سال دارم و تست پروستات در آزمایشگاه مرکزی انجام دادم و نتایج به شرح ذیل می باشد می خواستم مطلع بشم مشکلی وجود داره یا نه ممنون و سپاس از لطف و محبت شما.
  Total PSA :1.42 ng/ml
  Free PSA : 0.38
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   جای نگرانی نیست

 • تصویر کاربر احسان یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر خسته نباشيد.پدر بنده به علت بي حسي بدنشون رفتن چكاب.دكتر واسشون ازمايشات كلي نوشت.(قند-فشار خون-و مشكل معده)دارند.ازمايش پروستات رو بعد از ظهر انجام دادن و ناشتا نبودن،جواب ازمايشpsa90بود😳هيچ علائمي هم نداشتن.فقط حدود دو ماهي ميشه كه به قوله خودشون سوزش ادرار دارن.امروز دوباره دوتا ازمايشگاه رفت ازمايشگاهي كه قبلا عدد پي اس آ90بود جوابش اومد37-و يك ازمايشگاه ديگه جواب psa47/5دادند.تورو خدا ما خيلي نگرانيم.شهرستان هستيم و فردا قراره بيان تهران.شنبه كلينيك نيكان پيش جنابعالي نوبت گرفتم واسشون.ميشه لطف كنيد بگيد با اين ازمايشات تكليف چيه؟؟؟شهرستان بهش گفتن بايد نمونه برداري انجام بديد.به نظر شما يعني سرطان گرفته😢اونم بدخيم؟قراره فردا تهران دوباره ازمايشpsaرو تكرار كنه.ممنون ميشم جواب بديد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)

   حتما منتظرم بیایید حلش میکنم باید بی اس ا را در مرکز معتبر تکرار کنیم

 • تصویر کاربر dini یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خدا قوت و تبريك حلول ماه مبارك رمضان،
  جناب آقاي دكتر بنده از بيماران شما هستم (از دوستان آقاي دكتر سليمان زاده -مالي بيمارستان ميلاد)كه بعلت روند افزايشي شاخص هاي پروستات تحت درمان جنابعالي قرارگرفتم و اقدامات تشخيصي از جمله انجام بيوپسي(توسط جنابعالي در مطب) ، اخذ عكس رنگي (ترانس ركتال) و... را در سال 95-94 انجام داده ام و الحمدا... جواب منفي بوده است و به توصيه جنابعالي با توجه به عدم مشكلات اداري ، هر 6 و يا سالانه آزمايشات مزبور را تكرار مي نمايم، در 4 دوره اخير نتيجه آزمايشPSA بترتيب در تاريخ هاي شهريور95 برابر 5.9 در مهر 96 برابر 6.9 در آبان 97 مجددا 6.9 و در مورخه 98.02.12 بيكباره به عدد 11.13 افزايش يافته است (0.87 Free PSA، و7.8 F.PSA/T.PSA ) البته همه آزمايش ها در آزمايشگاه پاتابيولوژي مركزي انجام شده است با توجه به شرح حال مزبور و نيز عدم وجود مشكلات اداري خاص لطفا در خصوص ادامه فرايند درمان اينجانب را راهنمائي فرمائيد ، متشكرم و التماس دعا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربر هادی دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آزمایش psa من ب شرح ذیل است
  Psa 5.21
  Free PSA 0.42
  Free PSAspa 0.08 لطفا بفرمایید بنده مبتلا ب سرطان هستم یا خیر؟
  ضمنا من 38سالمه ودر آزمایش 6ماهه قبل psa 4.77 بود
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
   با نمونه برداری مشخص میشود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر