021-22642744
نشانی‌ما
نقشه مطب دکتر کرمی

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

بیماری APCK یا کیست ارثی کلیه ها (ارثیه خونین)

توسط دکترحسین کرمی ۲۷/مهر/۱۳۹۳ 18,551 بازدید

بیماری APCK یا کیست ارثی کلیه ها

در بسیاری از مواقع وقتی جهت انجام چکاب کلیه خود سونوگرافی انجام می دهیم دکتر سونوگرافی در گزارش خود وجود کیست در کلیه هایتان را گزارش می دهد که در بسیاری از موارد باعث نگرانی مان می گردد.

کیست کلیه

کیست کلیه چیست؟

به جمع شدن مایع در داخل یک حفره در اعضای بدن کیست گفته می شود و اغلب این کیست ها از نوع ساده هستند و هیچ خطری ما و کلیه هایمان را تهدید نمی کند.

آیا همه کیست های کلیه یکسانند؟

خیر، کیست ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

  1. کیست ساده کلیه :این کیست شایعترین کیست کلیه می باشد که در اغلب موارد به علت افزایش سن در کلیه ها تشکیل می شود. از مشخصات این کیست ها :
    1. اغلب ۱از نظر تعداد یا ۲ تا هستند
    2. ارثی نیستند
    3. دیواره آنها در سونوگرافی صاف و داخل آنها فقط آب است. این کیست ها نیاز به درمان ندارند و هر ۶ ماه باید پیگیری شوند و در صورتیکه اندازه آنها بالای ۶-۷ سانت بوده و باعث درد پهلو و یا فشار خون شوند باید آنها را خالی کرد. در گذشته از طریق سوزن و با راهنمایی سونوگرافی آب این کیست ها را تخلیه می کردند ولی امروزه درمان قطعی آنها درمان لاپاراسکوپی است که بدون برش بزرگ جراحی و با استفاده از لاپاراسکوپی با قیچی دیواره کیست را برمی داریم و دیواره اش را می سوزانیم و باعث می شود که کیست دوباره عود نکند.
  2. کیست های مشکوک به سرطان کلیه : این کیست ها دیواره نامنظم در سونوگرافی و CT اسکن دارند و داخل آنها حفره است و اغلب خون و سلول های بدخیم در داخل آنها مشاهده می شود. در صورت شک به کیست های سرطانی کلیه باید حتماً عمل جراحی و تخلیه کیست سرطان انجام گردد.
  3. سومین نوع کیست کلیه ارثی یا APCK می باشد: که از آن به عنوان ارثیه خونین نام می برم چرا که از طریق پدر و مادر دارای کیست ارثی به بچه ها منتقل می شود و باعث کاهش سن و از کارافتادن کلیه ها و نیاز به دیالیز زودرس می گردد که جهت کسب اطلاع شما عزیزان به تفصیل در مورد آن توضیح می دهم:
بخوانید  در مورد کیست های کلیه چه می دانید؟

APCK یا بیماری کیست ارثی کلیه چگونه انتقال پیدا می کند؟

این بیماری ارثی است و از نظر شیوع در جامعه در یک نفر از صدهزار نفر در جوامع مختلف دیده می شود که کلیه ها و کبد و قلب و مغز مبتلا به کیست های متعدد می شود و به جای بافت طبیعی کیست در آنها رشد پیدا می کند. از نظر شدت انتقال بیماری به دو نوع تقسیم می شود: ۱- نوع غالب و ۲- نوع مغلوب

نوع غالب بیماری کیست ارثی کلیه یا APCK

چهارمین علت از کار افتادن زودرس کلیه ها می گردد چرا که به سرعت به جای بافت طبیعی کلیه ها کیست های ریز و درشت متعدد رشد می کنند و اغلب در میانسالی و بین ۳۰-۴۰ سال تقریباً تمام کلیه ها پر از کیست متعدد کلیه می شود.نوع مغلوب ان رونداهسته ای داشته و با شدت کمتری انتقال پیدا کرده و اصولا ۱ به چهار فرزندان را مبتلا می نماید

از کجا بدانیم که به بیماری کیستیت ارثی کلیه مبتلا هستیم یا نه؟

باید منشاء این بیماری را در والدین خود پدر و مادر و یا اجداد خود پیدا کنیم چرا که منشاء انتقال آن از نسلی به نسل دیگر و با توالد می باشد ولی به تدریج درد پهلو، خون در ادرار، احساس پری شکم، عفونت های عود کننده، فشار خون بالا در میانسالی می تواند نشان از وجود این بیماری در مراحل اولیه باشد. در مراحل پیشرفته که باعث ار کارافتادن شدید کلیه ها می شود، ضعف و بیحالی، خستگی، بوی بد دهان، رنگ پریده گی، بی اشتهایی، خارش پوست و یا پف کردن اندام ها می تواند نشان از کار افتاده گی کامل کلیه ها و نیاز اورژانس به دیالیز باشد. در بعضی از مواقع بیماری عروقی مغز به همراه گشادشدن رگ های مغز یا آنوریسم در این افراد همزمان وجود دارد که عدم تشخیص و درمان سریع آنها ممکن است باعث پارگی این رگ های مغز و خونریزی سریع و باعث مرگ ناگهانی می شود.

بخوانید  در مورد کیست های کلیه چه می دانید؟

آیا راهی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری APCK یا کیست ارثی کلیه وجود دارد؟

تنها راه جلوگیری از ابتلا عدم بچه دار شدن والدینی هستند که مبتلا به بیماری ارثی کلیه اند چرا که با بچه دار شدن آنها انتقال بیماری ادامه خواهد داشت و لذا بهترین توصیه من انجام مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج از نظر حامل بودن زن این بیماری می باشد.

در صورت ابتلا به کیست ارثی کلیه چه کار باید کرد؟

واقعیت این است که پس از ابتلا تنها راه مقابله ما مراقبت های درمانی، رعایت رژیم غذایی کم پروتئین و بی نمک و حفظ عملکرد کلیه ها می باشد. باید با مراجعه به پزشک و انجام سونوگرافی و انجام آزمایشات خون کامل و عملکرد کلیه ها از جمله اوره و کراتی نین باید به صورت منظم تحت نظر دکتر خود باشیم در صورت داشتن فشار خون بالا و عفونت های ادراری باید آنها را با دارو کنترل کنیم. از مصرف بی رویه داروهایی که از کلیه ها دفع می شوند اجتناب نماییم تا به کلیه هایمان فشار وارد نشود. از انجام ورزش های سنگین باید اجتناب کرد. مصرف آب هر ۳ ساعت یک لیوان توصیه می گردد. اغلب در داخل کیست ها سنگ تشکیل می شود که نیاز به درمان ندارند.

آیا درمان داروئی و یا جراحی برای کیست های ارثی مادرزادی کلیه وجود دارد؟

هنوز هیچ درمان دارودی برای درمان این کیست ها و جلوگیری از رشد آنها در کلیه کشف نشده است و به علت رشد مجدد کیست ها درمان جراحی و تخلیه کیست ها برای درمان بیماری APCK مؤثر نیست.

بخوانید  جواب سوالهای شما در باره کیست کلیه

و اما توصیه های اینجانب

۱- قبل از ازدواج مشاوره ژنتیکی از نظر حامل بودن بیماری ارثی کیست کلیه بسیار مفید است.
۲- در صورت حامل بودن کیست ارثی در رابطه با بچه دار شدنتان تأمل نمایید.
۳- در صورت کشف بیماری APCK در یکی از اعضاء خانواده همه اعضاء خانواده مخصوصاً بچه ها باید از نظر وجود کیست در کلیه بررسی شوند.
۴- در صورت ابتلا به بیماری APCK با مراجعه به پزشک و رعایت موارد توصیه شده از پیشرفت بیماری خود جلوگیری نمایید.
۵- در صورت داشتن کیست در کلیه های خود جهت مشاوره با شماره تلفن های ۲۲۶۴۲۷۴۴ و یا ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰ تماس بگیرید.

بیماری APCK یا کیست ارثی کلیه ها (ارثیه خونین)
۳ (۶۰%) ۴ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟ همین الان از طریق تلگرام سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را در یافت کنید ! سوال دارم

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات

دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
ریزش موهای شاق پا

M:
سلام.من مردهستم و37 سالمه.ومدت یک ماه هست که موهای ساق پا و پشت ساق پام می ریزن و دارن رشد می کنن نه کامل خیلی مختصر تر .وزمانی که موهای ساق پام را با دست می کنم خیلی راحت و بدون درد است.لطفا راهنمایی بفرمایید.و
مشاهده پاسخ دکتر
2
توده کلیه

با سلام
دکتر آزاده رئوفی هستم پزشک عمومی
چند وقت پیش در سونوگرافی پدرم دو توده درکلیه راست یکی بالا ودیگری پایین کلیه گزارش شد . که متاسفانه در حال حاضر تثویرش در دسترسم نیست
اما جواب سی تی که بعد از ان درخواست شد را خدمتتان ارسال میکنم .
سن پدر 80 سال
البته خود سی تی الان در اختیارم نیست
و عجیب اینکه در سی تی انجام شده گزارشی از توده پایینی داده نشده
در اسرع وقت هم سونو و هم سی تی را ارسال میکنم
مشاهده پاسخ دکتر
3
مولتی کیست کلیه

باسلام
نوزادی 5روزه کلیه راست سالم وکلیه چپ مولتی کیست13میل.12میل10میل.ایا کلیه چپ کامل ازکار می افتد درصورت عدم کارایی کلیه چپ بایک کلیه سالم امکان حیات هست راه درمان چیست؟
مشاهده پاسخ دکتر
4
عفونت کلیه

سلام
61 ساله هستم دارای بیماری قند. مدتی است عفونت ادراری دارم چندین بار به پزشک مراجعه کرده و دارو مصرف کرده ام اما عفونت پایین نیامده است و پزشک معالج این برای بار سوم دارو تجویز کرده و گفته اگر عفونت از بین نرود باید کلیه خارج شود. می خواستم نظر شما را بدانم و راهنمایی بفرمایید. از محبت شما سپاسگزارم در پناه حق موفق و پیروز باشید.
مشاهده پاسخ دکتر
5
توده کلیه

در ضمن هفته گذشته سوال پرسیدم قرار شد سی تی تزریقی بفرستم.مجددا ازمایش گرفتم با سی تی تزریقی الان براتون ارسال کردم در ضمن کد رهیگیری ام
f38ul962823
Kasra:
Kasra:
با سلام.پدر من از طریق سونوگرافی متوجه شده یک توده ایزواکو به اندازه 15 میلی متر در پل فوقانی کلیه سمت راست اش دیده شده و در ازمایش خونش خون دو پلاس دیده شده و اوره و کراتینش نرماله و هیچ دردی نداره خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید
مشاهده پاسخ دکتر
6
نارسایی کلیه

سلام پدر بنده دچار نارسایی کلیه شده کلسیم خونش15.5 و کراتین2.7 هست و مقدار اوره خونش خیلی بالاست دکتر های بیمارستان به ایشون سوند و سرم مداوم تزریق کردند دستور تزریق امپول پامیترنات رو هم دادند و پس از تزریق اندکی در حد یک شماره کلسیم پایین امد و دوباره امشب یکی دیگه به ایشون تزریق کردن گفتن اگر جواب نده باید برای دیالیز اماده بشوند ایا دیالیز چاره راه هست !؟
این برگه ازمایش اولیه است 👇👇👇👇
مشاهده پاسخ دکتر
7
سنگ کلیه

با سلام و احترام
بنده 37سال سن دارم.12سالگی هر دو طرف بدلیل سنگهای متعدد عمل شدم.از 12سالگی به بعد هر چند سال یک بار سنگ شکن شدم.تقریبا هر طرف پانزده بار.الان هم سنگ دارم هر دو طرف داخل کلیه.دکتر دیگه اجازه سنگ شکنی نمیده.لطفا راهنمایی کنید.
مشاهده پاسخ دکتر
8
کلیه

با عرض سلام..پسرم تنگی upjo داره.و سنگ 6میل هم داره.پارسال اسکن انجام دادیم.دکتر گفت فعل هم نیاز به جراحی ندارد امسال اسکن dtpa انجام دادیم.اسکن رو براتون میفرستم.لطف کنین اوامر شما را درخصوص اینکه نیاز به جراحی دارد یا خیر بفرمایید.در خصوص سنگش ایا از کلیه جدا بشه و بخاطر تنگی نتونه بره تو حالب و در کلیه شناور باشه ایا باز هم درد داره یا خیر؟ مشاهده پاسخ دکتر
9
درمان بيماری پلی کیستیک کلیه

با سلام و احترام
39 سال سن دارم. نزديک 2 هفته است که تشخیص داده شده مبتلا به بیماری پلی کیستیک کلیه ارثی هستم. کلیه چپ 18 سانت و کلیه راست 15 سانت شده است. در کلیه چپ همیشه درد خفیفی را احساس می کنم. در شهر اروميه تحت نظر متخصص نفرولوژی دارو مصرف می کنم. عملکرد کلیه ام فعلا خیلی خوب است. چند مدت طول می کشد تا نارسايی کلیه پیدا کنم. بهترين درمانی که برای بنده پيشنهاد می فرمایید چیست؟ آيا دارويی وجو داردکه باعث پوچ شدن این کیست ها شود؟ سپاسگزارم
مشاهده پاسخ دکتر
10
درد کلیه

سلام خسته نباشید من یه مشکلی دارم شب ها تا صبح هنگام خواب هر نیم ساعت یک بار باید برم دستشویی نه این که تکرر ادرار داشته باشه اگه بخوام دستشویی نرم اصلا نفسم بالا نمیاد و کلیه هام درد میگیره تیر میکشه وقتی هم میره دستشویی ادرارم خیلی کم هست و یکم بهتر میشه و دوباره نیم ساعت بعد اگر برای تخلیه ادرار نرم کلیه هام تیر میکشه و درد میگیره
ممنون از پاسخگوییتون
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 175 بعدی »