در مورد کیست کلیه چه می دانید؟

کیست های کلیه اغلب بی علامت هستند و به صورت اتفاقی در بررسی های سونوگرافی تشخیص داده می شود

بیماری45 ساله به علت درد پهلوی مبهم و جهت بررسی و چکاپ سلامتی کلیه ها به دکتر مراجعه می کند و در بررسیهای انجام شده توسط دکتر در سونوگرافی یک کیست به اندازه 5 سانتی متر در کلیه چپ تشخیص داده می شود که باعث نگرانی مریم شده و جهت پیگیری بیشتر به دکتر کرمی مراجعه می کند. به خاطر نگرانی مریم از این موضوع سوالها و جوابهایی که بین ایشان و دکتر کرمی مطرح شده است را در زیر می خوانیم.

کیست کلیه چیست؟

 کیست به جمع شدن مایع در یک حفره با دیواره نازک که راه خروجی ندارد کیست گفته می شود که به جمع شدن این مایع در دیواره کلیه ها کیست کلیه گفته می شود.

علامت وجود کیست در کلیه چیست؟

کیستهای کلیه اغلب بی علامت هستند و به صورت اتفاقی در بررسی های سونوگرافی تشخیص داده می شود ولی وقتی اندازه کیست کلیه بزرگتر می شود و به علت اثرات فشاری روی کلیه ها می تواند باعث درد پهلو و بالارفتن فشار خون شود.اگر اندازه کیست کلیه خیلی بزرگ باشد می تواند با اثر فشاری روی کلیه آن را از کار بیندازد.

علت تشکیل کیست کلیه چیست؟

در کلیه ها ما دو نوع کیست داریم:

1- کیست ساده که اغلب به صورت تکی و با دیواره صاف در سونوگرافی می باشد به علت سن بالا ایجاد می شود و 50درصد افراد بالای 50 سال در بررسی سونوگرافی ممکن است کیست ساده داشته باشند. کیستهای ساده در سونوگرافی دیواره صاف دارند و در داخل آنها چرک و خون و لخته وجود ندارد.

2- کیست های متعدد می باشند که این کیستها باید دقیقاً بررسی شوند. بعضی از این کیست ها علت ارثی دارند و از والدین به بچه ها منتقل می شوند. که به آنها (APCK) گفته می شود. نکته مهم در مورد این کیست ها تشخیص به موقع و کنترل آنها می باشد چرا که ممکن است در نهایت منجر به از کار افتادن کلیه ها و دیالیز در سنین پایین شود. لذا انجام سونوگرافی قبل از ازدواج در تشخیص و جلوگیری از انتقال آن بسیار مهم است.

3- نوع دیگر کیست ها: کیستهای مخلوط می باشند که در سونوگرافی تعداد کیست ها متعدد و در داخل آنها دیواره های متعددی وجود دارد. این کیست ها باید از نظر سرطان کلیه دقیقاً بررسی کرد.

جمع بندی اینکه در کلیه سه نوع کیست وجود دارد:

 1. کیست های ساده
 2. کیست های متعدد و ارثی
 3. کیست های دیواره دار و نامنظم

آیا ارتباطی بین کیست کلیه و تبدیل آن به سرطان کلیه وجود دارد؟

کیست ساده هیچ نگرانی نداشته و به سرطان تبدیل نمی شود.  اما کیست هایی که دیواره آنها نامنظم و داخل آنها حفره حفره است حتماً باید از نظر سرطان کلیه هرچه زودتر بررسی شوند و کیست های ارثی متعدد اغلب باعث از کارافتادگی کلیه ها می شوند و ندرتاً به سرطان کلیه تبدیل می شوند.

آیا درمانی برای کیست های کلیه وجود دارد؟

 کیست های ساده کوچک کلیه اغلب به صورت اتفاقی کشف می شوند و نیاز به درمان ندارند ولی وقتی اندازه آنها بزرگتر می شود  باعث درد مداوم پهلوها و یا با اثر فشاری روی کلیه ها فعالیت کلیه ها را خراب می کند و یا باعث افزایش فشار خون بشود باید درمان کرد که امروزه بهترین و قطعی ترین روش درمان آنها برداشتن کیست با عمل لاپاراسکوپی  و بدون شکاف جراحی می باشد.

در این روش با عبور دوربین و لوله های باریک به شکم و مشخص کردن کیست کلیه دیواره های آن بریده می شود و خارج می گردد.انجام این عمل به صورت سرپائی و بدون بستری شب در بیمارستان و بدون شکاف بزرگ انجام   می گردد.

در کیست های متعدد و ارثی، کیست ها در گوشت کلیه رشد کرده و باعث از بین رفتن کلیه ها  می شود و نیاز به دیالیز می شود و باید با تشخیص به موقع آنها را درمان کرد.

کیست های مشکوک به سرطان باید هر چه سریعتر تحت عمل جراحی قرار گیرند. که بهترین روش جراحی آنها نیز عمل لاپاراسکوپی می باشند و ممکن است در این عمل جهت حفظ سلامتی بیمار کل کلیه برداشته شود .

اما توصیه های اینجانب جهت جلوگیری، تشخیص و درمان به موقع کیست های کلیه:

 1. قبل از ازدواج با انجام سونوگرافی از وجود بیماری ارثی کیست کلیه مطمئن شوید تا از انتقال آن به فرزندانتان جلوگیری شود.
 2. هر 6 ماه یکبار سونوگرافی از کلیه ها انجام شود.
 3. کیست های ساده کلیه کوچک نیاز به درمان ندارند. آنها هیچ موقع به سرطان تبدیل  نمی شوند و هر 6 ماه باید کنترل شوند.
 4. کیست های مشکوک به سرطان کلیه باید به موقع و سریع درمان شوند.

نگران نباشید امروزه همه کیستهای کلیه با لاپاراسکوپی و بدون شکاف جراحی و به صورت سرپائی قابل درمان می باشند. 

در ویدئوی زیر کیست کلیه از داخل کلیه ی بیمار بیرون آورده می شود.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

 

3.8 (75%) 12 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۷ فروردین ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر کرمی- ضمن تشکر از صبر و حوصله شما در پاسخدهی به پرسش های بیماران یک سوال خدمتتان دارم. چند روز قبل برای چک آپ عمومی کلیه و دردی که فکر می کردم مربوط به پروستات هست به دکتر مراجعه کردم. در سونوگرافی حجم پروستات 27 سی سی اعلام شد که دکتر گفت با توجه به سن (38) مشکلی ندارد و البته PSAهم زیر 2 بود. اما در سونوگرافی معلوم شد که در کلیه سمت چپ یک سنگ در اندازه 4 میلیمتر دارم. من چون 8 ماه قبل از کمبود ویتامین دی مطلع شدم، روزانه یک قرص ویتامین دی 3 با دوز 1000 میلی مصرف میکنم .خودم احتمال می دهم سنگ کلیه من می تواند اثر همین قرص ویتامین دی 3 باشه. به نظر شما اولا مصرف ویتامین دی 3 را ادامه دهم یا قطع کنم؟ و این که آیا برای دفع سنگ باید کار خاصی انجام دهم یا خیر؟ ممنون از راهنماییتان.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ فروردین ۹۴( 4 سال پیش)
   اب زیاد نمک کم
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۲۳ اسفند ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام. خدمت آقای دکتر. همسرم ۲۷سالشونه.وزن بالا.سابقه اسید اوریک دارن. اما الان حدود یک ماه میشه که درد ناگهانی کلیه داره.سونو انجام داد. کلیه سمت چب سنگ حدود ۳ میلی داشت. اما کلیه سمت راست هم درد داره. اسید اوریک خونش ۱۱ بود.اما قند خون و کلسترول پایین.ازتون راهنمایی میخواستم. ببینم مشکل حادی دارن واسه کلیه. با تشکر فراوان از شما.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۳ اسفند ۹۳( 4 سال پیش)
   باید اسید اوریک را پایین بیاورید
 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  خانمی 40 ساله هستم و دارای سابقه سنگ سازی می باشم . سال های قبل سه بار سنگ شکن کرده ام . اکنون که سونوگرافی داده ام دارای یک سنگ با قطر 15 میلی در PUJ ویک عدد سنگ به قطر 6 میلی در ثلث تحتانی کلیه راست دیده میشودو یک عدد سنگ به قطر 7 میلی در ثلث تحتانی کلیه چب وجود دارد . درضمن هیدرونفروز خفیف تا متوسط درسمت راست دیده می شود. آیا با ورزش و نوشیدن مایعات زیاد دفع می شوند اگر نمی شود چه باید کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۳( 4 سال پیش)
   باید ببینم
 • تصویر کاربر حامد یکشنبه ۵ بهمن ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  این درد را سالهاست که دارم.تا یک سال پیش,هر چند ماه یک بار به مدت خیلی کوتاهی ایجاد شده و سپس رفع میشد.اما اخیرا دفعات بروز این درد بیشتر شده و بیشتر اذیت میکنه.اینطور که به نظر میرسد از کلیه باشد چون در محدوده ی محل کلیه این درد خود را نشان میدهد.به نظر شما به چه پزشکی مراجعه کنم.ایراد از چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ بهمن ۹۳( 4 سال پیش)
   حتما
 • تصویر کاربر mohsen جمعه ۱۲ دی ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و تشکر از زحماتتان
  من خانمم 3 ماهه بارداره که در کلیه چپش در سونو چیزهایی شبیه کیست دیده شده البته ایشون نه قبلا درد داشته نه الان و اندازه کلیه هم طبیعی دیده شده به چند تا دکتر مختلف مراجعه کردیم یکی میکه عکس بگیر یکی میگه نه آیا این نوع عکس برای نوزاد ضرر داره ضمنا مشکل ایشون ارثی هم نیست لطف کمک کنید ایشون خیلی استرس دارن ونگرانن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ دی ۹۳( 4 سال پیش)
   پيگيري بعد از زايمان
  2. تصویر کاربر mohsen جمعه ۱۲ دی ۹۳( 4 سال پیش)
   سلام و‌خسته نباشید اگر تنگی حالب باشه هم بعد از زایمان میشه پیگیری کرد ؟ممنون
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکنر کرمی عزیز.من جوانی31 ساله هسنم به تازگی آزمایش خون دادم مقدار اسیداوریک خون من8/3 بود کمی هم غلظت خون دارم با توجه به این که مئت 1 ماه است که من هرروز صبح 1 ساعت ورزش و فعالیت بدنی هم دارم به نظر شما اسداوریک خون من بالاست؟ و اگر اینطور است چرا باید با وجود ورزش کردن هم این اتقاق بیفتد.ممنون می شم اگر راهنمایی ام کنید چون نگرانم مه نکنه کلیه هام دچار مشکل شده باشه.ضمناٌ مدتی است گرفتگی در ماهیچه پشت ساق پا دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۳( 4 سال پیش)
   اسید اوریک بالاست باید بررسی شوید
 • تصویر کاربر ايمان جمعه ۳۰ آبان ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  من۴ساله(والپروات سدیم – پروپرانولول۲۰)با تجویزپزشک مصرف میکنم.روی صورتم لکه های قرمز رنگ میزنه بیرون که با سوزش همراه است خواب الودگی تارشدن چشم تکرار ادرار را دارم.ازمایش ادرار دادم۲درصد دفع پروتیین داشتم بعد دو روز ازمایش دادم۱٫۵درصد امد روش درصورتی که من طی دو روز پروتیینی مصرف نکرده بودم.میخواستم بدونم ازمصرف این قرصه که جواب ازمایشم به این شکل در امده یا نه
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳۰ آبان ۹۳( 4 سال پیش)
   دکتر نفرولوگ مراجعه شود
 • تصویر کاربر ف.غ سه شنبه ۲۷ آبان ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید،جناب دکتر بنده بنا به تشخیص دکتر رادیولوژیست دچار تنگی UPJ مادرزادی می باشم که در سن 7 سلگی عمل باز انجام دادم ولی رفع نشد الان که 25 ساله هستم به دکتر مراجه می کنم و بر طبق عکس رنگی و سونوگرافی باز هم تشخیص دادند که باید عمل شود.سوال من این است که اگر عمل کنم به طور کامل و همیشگی مشکل من بر طرف می شود یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ آبان ۹۳( 4 سال پیش)
   با نشد
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ آبان ۹۳( 4 سال پیش)
   باز نشد
  3. تصویر کاربر ف.غ سه شنبه ۲۷ آبان ۹۳( 4 سال پیش)
   جناب دکتر فایل پیوست را به ایمیل [email protected] ارسال کردم. خیلی ممنون می شوم که پاسخ دهید با تشکر فراوان
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ آبان ۹۳( 4 سال پیش)
   تشکر
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲۷ آبان ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.مردی 41ساله هستم که گاهی اوقات درقسمت چپ پشت درپایین احساس دردی بصورت تیرکشیدگی نچندان شدید دارم وچون کارفیزیکی میکنم احساس کردم درتابستان که مقداربیشتری آب میخوردم این درد بیشتر احساس میشد
  لطفا بفرمایید آیا این دردمربوط به چیست وآیانیاز به پیگیری دارد یاخیر ضمنا سابقه هیچ نوع بیماری ندارم.متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ آبان ۹۳( 4 سال پیش)
   باید سونوگرافی بکنید
 • تصویر کاربر مريم سه شنبه ۲۰ آبان ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر
  ببخشيد ديشب ازشما سؤال كردم فرموديد ivp بهتره.آقاي دكتر از امروز صبح كليه اي كه بزرگ شده بود و درد هم نداشت درد شديد گرفته وتوي ادرارش خونه.شرمنده از اينكه اينقدر مزاحم وقتتون ميشم.ولي خيلي نگرانيم.آقاي دكتر تا سوم آذر خيلي مونده اگه امكانش هست ما زودتر بيايم خدمتتون.تا حضورا بيايم راهي نيست كه كمكش كنه؟ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آبان ۹۳( 4 سال پیش)
   تشریف بیاورید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر