در مورد کیست کلیه چه می دانید؟

کیست های کلیه اغلب بی علامت هستند و به صورت اتفاقی در بررسی های سونوگرافی تشخیص داده می شود

بیماری45 ساله به علت درد پهلوی مبهم و جهت بررسی و چکاپ سلامتی کلیه ها به دکتر مراجعه می کند و در بررسیهای انجام شده توسط دکتر در سونوگرافی یک کیست به اندازه 5 سانتی متر در کلیه چپ تشخیص داده می شود که باعث نگرانی مریم شده و جهت پیگیری بیشتر به دکتر کرمی مراجعه می کند. به خاطر نگرانی مریم از این موضوع سوالها و جوابهایی که بین ایشان و دکتر کرمی مطرح شده است را در زیر می خوانیم.

کیست کلیه چیست؟

 کیست به جمع شدن مایع در یک حفره با دیواره نازک که راه خروجی ندارد کیست گفته می شود که به جمع شدن این مایع در دیواره کلیه ها کیست کلیه گفته می شود.

علامت وجود کیست در کلیه چیست؟

کیستهای کلیه اغلب بی علامت هستند و به صورت اتفاقی در بررسی های سونوگرافی تشخیص داده می شود ولی وقتی اندازه کیست کلیه بزرگتر می شود و به علت اثرات فشاری روی کلیه ها می تواند باعث درد پهلو و بالارفتن فشار خون شود.اگر اندازه کیست کلیه خیلی بزرگ باشد می تواند با اثر فشاری روی کلیه آن را از کار بیندازد.

علت تشکیل کیست کلیه چیست؟

در کلیه ها ما دو نوع کیست داریم:

1- کیست ساده که اغلب به صورت تکی و با دیواره صاف در سونوگرافی می باشد به علت سن بالا ایجاد می شود و 50درصد افراد بالای 50 سال در بررسی سونوگرافی ممکن است کیست ساده داشته باشند. کیستهای ساده در سونوگرافی دیواره صاف دارند و در داخل آنها چرک و خون و لخته وجود ندارد.

2- کیست های متعدد می باشند که این کیستها باید دقیقاً بررسی شوند. بعضی از این کیست ها علت ارثی دارند و از والدین به بچه ها منتقل می شوند. که به آنها (APCK) گفته می شود. نکته مهم در مورد این کیست ها تشخیص به موقع و کنترل آنها می باشد چرا که ممکن است در نهایت منجر به از کار افتادن کلیه ها و دیالیز در سنین پایین شود. لذا انجام سونوگرافی قبل از ازدواج در تشخیص و جلوگیری از انتقال آن بسیار مهم است.

3- نوع دیگر کیست ها: کیستهای مخلوط می باشند که در سونوگرافی تعداد کیست ها متعدد و در داخل آنها دیواره های متعددی وجود دارد. این کیست ها باید از نظر سرطان کلیه دقیقاً بررسی کرد.

جمع بندی اینکه در کلیه سه نوع کیست وجود دارد:

 1. کیست های ساده
 2. کیست های متعدد و ارثی
 3. کیست های دیواره دار و نامنظم

آیا ارتباطی بین کیست کلیه و تبدیل آن به سرطان کلیه وجود دارد؟

کیست ساده هیچ نگرانی نداشته و به سرطان تبدیل نمی شود.  اما کیست هایی که دیواره آنها نامنظم و داخل آنها حفره حفره است حتماً باید از نظر سرطان کلیه هرچه زودتر بررسی شوند و کیست های ارثی متعدد اغلب باعث از کارافتادگی کلیه ها می شوند و ندرتاً به سرطان کلیه تبدیل می شوند.

آیا درمانی برای کیست های کلیه وجود دارد؟

 کیست های ساده کوچک کلیه اغلب به صورت اتفاقی کشف می شوند و نیاز به درمان ندارند ولی وقتی اندازه آنها بزرگتر می شود  باعث درد مداوم پهلوها و یا با اثر فشاری روی کلیه ها فعالیت کلیه ها را خراب می کند و یا باعث افزایش فشار خون بشود باید درمان کرد که امروزه بهترین و قطعی ترین روش درمان آنها برداشتن کیست با عمل لاپاراسکوپی  و بدون شکاف جراحی می باشد.

در این روش با عبور دوربین و لوله های باریک به شکم و مشخص کردن کیست کلیه دیواره های آن بریده می شود و خارج می گردد.انجام این عمل به صورت سرپائی و بدون بستری شب در بیمارستان و بدون شکاف بزرگ انجام   می گردد.

در کیست های متعدد و ارثی، کیست ها در گوشت کلیه رشد کرده و باعث از بین رفتن کلیه ها  می شود و نیاز به دیالیز می شود و باید با تشخیص به موقع آنها را درمان کرد.

کیست های مشکوک به سرطان باید هر چه سریعتر تحت عمل جراحی قرار گیرند. که بهترین روش جراحی آنها نیز عمل لاپاراسکوپی می باشند و ممکن است در این عمل جهت حفظ سلامتی بیمار کل کلیه برداشته شود .

اما توصیه های اینجانب جهت جلوگیری، تشخیص و درمان به موقع کیست های کلیه:

 1. قبل از ازدواج با انجام سونوگرافی از وجود بیماری ارثی کیست کلیه مطمئن شوید تا از انتقال آن به فرزندانتان جلوگیری شود.
 2. هر 6 ماه یکبار سونوگرافی از کلیه ها انجام شود.
 3. کیست های ساده کلیه کوچک نیاز به درمان ندارند. آنها هیچ موقع به سرطان تبدیل  نمی شوند و هر 6 ماه باید کنترل شوند.
 4. کیست های مشکوک به سرطان کلیه باید به موقع و سریع درمان شوند.

نگران نباشید امروزه همه کیستهای کلیه با لاپاراسکوپی و بدون شکاف جراحی و به صورت سرپائی قابل درمان می باشند. 

در ویدئوی زیر کیست کلیه از داخل کلیه ی بیمار بیرون آورده می شود.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

 

3.8 (75%) 12 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر dorsa یکشنبه ۷ شهریور ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  من مادرم روی کلیه اش یه توده وجود داره که مانع میشه از اینکه کلیه هاش کار کنه و دفع ادرار نداره و مجاری ادرارش توسط این توده تحت فشار است نظر شما چیه؟؟ ایا میشه کاری کرد؟؟ لطفا جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ شهریور ۹۵( 2 سال پیش)
   بايد عكسش را ببينم
 • تصویر کاربر فهیمه پنجشنبه ۲۸ مرداد ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من یک زن ۳۸ ساله هستم و الان مدت ۲۰ سال هست که به عفونت کلیه دچار هستم اولین بار دوران حاملگی اولین فرزندم به علت درد و تب و لرز بالا ۴۳ درجه در ۴ ماهگی در بیمارستان بستری شدم و از اون موقع تا به حال دچار این عارضه سالی یک یا دو بار هستم
  تا کنون نزد متخصص و یا فوق تخصص نرفتم و بعد از مصرف انتی بیوتیک تقریبا سرپا می شوم ولی الان یک سال هست که مدام درد پهلو رو دارم و با کوچکترین باد سردی شروع به درد گرفتن می کنه و کلا این درد همیشگی شده
  جدیدا یک ماهی هست که سمت راست دقیقا جایی که آپانتیش هست هم همزمان درد می کنه و کلی سونوگرافی انجام دادم و می گویند که آپانتیس نیست و احتمالا مجرای اداری من هم درگیر شده حالا از شما درخواست دارم بگید من باید چه کار بکنم تا این قدر درد نکشم ؟؟؟؟؟؟
  ممنون می شم اگر بیشتر راهنمایی ام کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۸ مرداد ۹۵( 3 سال پیش)
   بايد ببينم
 • تصویر کاربر صمد جمعه ۸ مرداد ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر . مادر من سنگ کلیه دار د بردیم سونگرافی .نوشته سنگ لگنچه کلیه چب همراه باهیدرونفروز کلیه چپ . باید عمل شه یا نه چ متخص میتوان عمل کن با چ گرایشی باشد ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ مرداد ۹۵( 3 سال پیش)
   فیلم عمل سنگ کلیه سایت من را ببینید
 • تصویر کاربر فرشته شنبه ۱۵ خرداد ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من یک ماهه حامله ام و در دو نوبت آزمایش دار خون 1تا2عدد دیده شده ولی blood منفی بوده وزیر میکروسکوپ دیده شده در نوبت اول عفونت اداری تشخیص دادن دارو مصرف شد و یک هفته بعد آزمایش دوم تکرار شده ودر ضمن کوليت اولسروز دارم ک یک صبح و یک عدد عصر مزالازين می خورم
  لطفا بگین مصرف این قرص برا حاملگی بد نیست و برا آزمایشم چه اقدامی لازمه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ خرداد ۹۵( 3 سال پیش)
   سونوگرافی کنید از کلیه ومثانه مطلب سایت من در مورد خون در ادرار را بخوانید
 • تصویر کاربر جعفر جمعه ۱۷ اردیبهشت ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت جناب دکترکرمی خسته نباشید من 61 سالمه دیابت دارم ومدتی است که عفونت اداری وسنگ کلیه دارم که با دردشدید پهلو واستفراغ به دکتررفتم با عکس وآزمایش وستی اسکن معلوم شدکه هم عفونت وهم سنگ 17 و13 میلیمتری دارم طبق نظردکترقرارشده کهروزشنبه صبح کلیه هام لیزر بشند جواب سیتی اسکن وآزمایش روبرای شما میفرستم خواهش میکنم قبل از لیزر کردن جوابم بدین خیلی ازشما ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۷ اردیبهشت ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام باز نشد دوباره بفرستید
 • تصویر کاربر محمدرضا یکشنبه ۲۹ فروردین ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با درود بر شما
  من مردی۴۹ ساله هستم
  سنگی بقطر ۱۰/۷میلیمتر درون حالب گیر کرده ایا بروش tulاز طریق مجرای ادرارمیتوان انرا سنگ شکن کرد در صورت امکان بفرمایید هزینه آن چقدو است وآیا نیاز به بستری دارد ونیاز به بودن همراه دارد یا خیر,
  در خاتمه از شما تقاضا دارم جهت پاسخگویی به تلفنهایتان شخصی مودب وبا حوصله را به عنوان پاسخگوی مراجعین انتخاب کنید.
  باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ فروردین ۹۵( 3 سال پیش)
   در خدمتم فيلم سنگ حالب من را ببينيد
 • تصویر کاربر یوسف پنجشنبه ۸ بهمن ۹۴( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. من مردی 41 ساله هستم در سونوگرافی از کلیه کیست کورتیکال به ابعاد 18*16 mm بدون سپتوم و جزء سالید در کلیه چپ دیده شد. دکتر سونوگراف به من گفت نیاز به کار خاصی نیست. من نگرانم لطفا بفرمایید باید چکار کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۸ بهمن ۹۴( 3 سال پیش)
   مهم نیست
 • تصویر کاربر رسول یکشنبه ۲۷ دی ۹۴( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر کرمی ضمن عرض ادب ،آیا فاصله نزدیکی سه روز باشد کیفیت اسپرم های Y بهتره؟ یا 14 روز باشه؟ چون بعضی ها عقیده دارند اگر فاصله نزدیکی هر چه بیشتر باشه شانس پسر دار شدن بیشتر است.آیا درسته؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ دی ۹۴( 3 سال پیش)
   3روز
 • تصویر کاربر علی,احمدی چهارشنبه ۹ دی ۹۴( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  من دارای کیست بزرگ ساده پنج سانتی روی کلیه بودم یک مرتبه درد شدیدی در پهلو احساس کردم وقتی سونوگرافی مجدد از کلیه گرفتم اثری از کیست نبود ولی در سونوگرافی گفته بود هماتوم پنج سانتی و دارای خراش می باشد. آیا کیست پاره شدهذبود و در صورت پارگی محتویات کیست کجا پخش می شود حالربعد از گذشت شش ماه مجددا درد بوجود اماده است تکلیف چیست با تشکر لطفا ادرس مطب را بدهید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۹ دی ۹۴( 3 سال پیش)
   بايد بررسي شويد
 • تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۱ دی ۹۴( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. چند روز پیش سوالی مطرح کردم در مورد تکرر ادرار و شما علت آن رو بیشتر عصبی دونستید و امروز به متخصص شهر خود مراجعه کردم ایشون هم نظر شما رو داشتند و برای بنده قرص فلوکستین 10 رو به مدت 1 ماه تجویز کردند. خواستم نظر شما رو درباره تجویز ایشون بدونم.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ دی ۹۴( 3 سال پیش)
   02122642744 نوار مثانه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر