هر آنچه که درباره اندازه آلت تناسلی مردان باید بدانید

هر روز شاهد مراجعه مردان جوانی هستم که به تنهایی و یا همراه همسرشان به اینجانب مراجعه می کنند و از من درباره اندازه آلت تناسلی شان سوال می کنند.

بعضی از این افراد نگران هستند که آلتشان کوچکتر از نرمال است. بعضی از این افراد به دنبال بزرگ کردن طول و کلفت کردن آلت تناسلی شان هستند. از طرفی هر روزه در تبلیغات ماهواره ای و فضای مجازی شاهد آگهی هایی هستیم که تکنیک های مختلفی از قبیل جراحی، داور و کرم های مخصوص را به عنوان افزایش دهنده طول آلت تناسلی مردان معرفی میکنند.

اینجانب بر حسب وظیفه علمی خود به عنوان دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران که وظیفه تربیت پزشکان جوان کشورمان در رده های مختلف پزشکی اعم از عمومی و دوره رزیدنتی و کسب تخصص جراحی کلیه را دارم در اینجا به سوالات شما عزیزان جواب علمی و آخرین اقداماتی که در این مورد در دنیا و به دور از تبلیغات کاذب ماهواره ای و فضای مجازی انجام می شود را تحت عنوان سوال های شایع جواب می دهم.

در ابتدا لازم است توضیح مختصری درباره ی سیستم تناسلی مردانه بدهم.

سیستم تناسلی مردانه

سیستم تناسلی مردانه جهت تولید و توزیع اسپرم و هورمون مردانه تستوسترون ساخته شده است. غده هیپوفیز هورمون هایی ترشح می کند که بیضه های مرد را برای تولید تستوسترون تحریک می کنند. تستوسترون سبب تولید اسپرم و بلوغ مرد می شود.

هنگامی که مرد به بلوغ رسید، سیستم تناسلی مرد روزانه میلیون ها اسپرم تولید می کند. اجزای سیستم تناسلی مردانه شامل بیضه ها، آلت تناسلی، سیستم مجاری (اپی دیدیم و وازو دفران)، غده های جانبی (وزیکول سمینال ها و پروستات) و کیسه بیضه می شوند. بیضه ها در بیرون بدن و در یک کیسه محافظ به نام کیسه بیضه قرار دارند.

اپی دیدیم و وازو دفران مجاری هستند که اسپرم ها را جا به جا می کنند. غده های جانبی شامل وزیکول سمینال ها و غده پروستات می شوند. کار این غده ها این است که این سیستم را روان و نرم کرده و همچنین اسپرم ها را تغذیه کنند. عملکرد تناسلی آلت، توزیع اسپرم ها به درون واژن است.

اندازه نرمال آلت تناسلی یک مرد جوان چقدر است؟

اندازه آلت تناسلی مرد مثل قد افراد و دیگر مشخصات از قبیل رنگ مو، چشم و پوست از فردی به فرد دیگر کاملاً متفاوت است و نباید با همدیگر مقایسه شوند. اندازه آلت تناسلی مرد در حالت نرمال و در حالت نعوظ بین 11-15 سانت متغییر است. بر اساس ژنتیک و جسه فرد و قد فرد این اندازه کاملاً بین مردهای مختلف متغییر است. یعنی هر اندازه آلت تناسلی که در حالت نعوظ و در اندازه گیری از محل اتصال آلت به استخوان عانه یا پوبیس تا نوک آن اگر بین 9 و 15 سانتی متر باشد طبیعی است و نیاز به درمان ندارد.

روش صحیح اندازه گیری آلت تناسلی

اندازه واژن خانم ها که در حالت نعوظ کامل آلت مرد در داخل آن قرار می گیرد چقدر است؟

اندازه واژن خانم ها در حالت اتساع و هنگام مقاربت بین 7-9 سانتی متر متغییر می باشد و لذا تنها 7-9 سانت آلت تناسلی مرد می تواند در داخل واژن قرار گیرد و اضافه آن در صورت فشار توأم با درد شدیدی برای خانم خواهد بود که مانع رسیدن آنها به اوج لذت جنسی یا ارگاسم می شود.

آیا بین طول آلت جنسی مرد و کلفت و نازک بودن آن و شدت لذت جنسی خانم ها ارتباطی وجود دارد؟

بیشترین لذت جنسی خانم ها از 1/3 انتهایی آلت تناسلی مرد می باشد و برخلاف تصور عمومی بزرگ بودن آلت و کلفت تر بودن آن باعث لذت جنسی بیشتر خانم ها نمی باشد. همچنانکه ذکر شد واژن خانم ها توانایی جادادن بیش از 7-9 سانت آلت تناسلی مرد را در خود ندارد.

با توجه به تبلیغات گسترده و معرفی کرم ها و قرص هایی جهت بزرگ کردن آلت تناسلی آیا از نظر علمی این کار در مراکز معتبر جراحی دنیا قابل انجام است؟

هنوز قرص و یا کرمی که باعث بزرگ شدن آلت تناسلی مرد شود کشف نشده است و تبلیغات انجام شده همه کاذب هستند. تزریق ژل و دیگر موارد جهت کلفت کردن آلت عارضه عمده ای که دارد: باعث نامنظمی و کاهش حس آلت تناسلی شده و لذت آمیزش جنسی را از بین می برد.

در بعضی مراکز برای افزایش طول آلت تناسلی مردان با عمل جراحی لگنی، آویز کننده آلت را قطع می کنند که این با این عمل طول آلت افزایش پیدا می کند ولی بزرگترین عارضه آن افتادگی شدید آلت و عدم راست شدن آن می باشد که باعث اختلال شدید در مقاربت می شود و لذا در حالت نرمال اصلاً توصیه نمی شود.

در تبلیغات وسیع ماهواره ای انواع کرم ها، تزریق ماده حجم دهنده، دستگاه های کشش دهنده آلت، دستگاه مکنده …… به عنوان روش های افزایش دهنده طول و قطر آلت را ذکر می کنند که همه کاملاً دروغ و کاذب هستند.

انزال زودرس

آلت پنهان یا دفن شده چیست؟

این حالت به نوجوانان و یا جوانان چاقی گفته می شود که علیرغم اینکه اندازه آلت تناسلی آنها نرمال است ولی به علت چربی زیاد ناحیه عانه آلت تناسلی در داخل آن پنهان و یا دفن شده است و این حالت اغلب باعث نگرانی والدین شده و با شکایت از کوچک بودن آلت بچه به مطب ها مراجعه می کنند تنها درمان این حالت کاهش وزن و ذوب کردن چربی است که با از بین رفتن چربی آلت اندازه طبیعی خودش را نشان می دهد.

آیا بعد از بلوغ امکان افزایش آلت وجود دارد؟

اندازه آلت تناسلی را باید از دوران نوزادی در نظر داشته باشیم. اندازه آلت تناسلی نوزاد در حالت طبیعی باید بالای 1/9سانت باشد و با توجه به ژنتیک فرد تا سن بلوغ آلت به تدریج رشد می کند. اندازه های نرمال آن در حالت نعوظ در سن 2 سالگی 5-4 و در سن 5-6 سالگی 7-6 سانتی متر می باشد. بعد از کامل شدن بلوغ رشد آلت تناسلی برای همیشه متوقف می شود.

اما توصیه های اینجانب

۱- تشخیص اندازه آلت تنها توسط پزشک ارولوژ است .

۲- 95درصد کسانی که فکر می کنند آلت تناسلی شان کوچک است در معاینه نرمال هستند.

۳- از مقایسه آلت تناسلی خود با دیگران اجتناب کنید( مهم نرمال بودن آن است)

۴- جهت جلوگیری از ایجاد آلت پنهان یا دفن شده از چاق شدن خود جداً جلوگیری نمایید.

۵- از نظر علمی هنوز راهی و درمانی بدون عارضه جهت الت تناسلی مردان و افزایش کلفتی آن وجود ندارد. گول تبلیغات افزایش کاذب را نخورید.

۶- به علت عوارض غیر قابل برگشت از هر گونه جراحی و یا اقدامی در این رابطه بدون مشاوره با پزشک اجتناب نمایید.

تعریف میکروپنیس یا آلت کوچک از نظر علمی

میکروپنیس

همچنانکه گفته شد اندازه آلت تناسلی به ژنتیک و هورمون و فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. بسیاری از مردان همچنانکه گفته شد درباره کوچک بودن آلت تناسلی خود نگران هستند. در یک مرد بالغ وقتی که اندازه آلت کمتر از 5/2 اینچ باشد به آن میکروپنیس گفته می شود. این اندازه برای شیرخوار کمتر از ۰/۷۵ اینچ است.

آیا میکروپینس درمان دارد؟

علت میکروپنیس به عدم توانایی رشد کردن آلت در سه ماه دوم و سوم حاملگی می باشد و علت آن کم بودن هورمون تستوسترون در دوز خیلی کم و یا عدم جواب به تستوسترون می باشد. از نظر شیوع یک در 200 مورد تولد دیده می شود و بهترین زمان درمان قبل از بلوغ می باشد. تزریق هورمون تستوسترون بهترین درمان برای افزایش طول آلت تناسلی قبل از بلوغ می باشد که باعث افزایش طول آلت تناسلی می گردد.

توجه: بعد از بلوغ تزریق تستوسترون هیچ اثری روی افزایش طول آلت تناسلی ندارد.

پس برای بزرگ کردن طول الت تناسلی و افزایش قطر آن چه روش هایی وجود دارد؟

بزرگ کردن الت

دومین تکنیک: جراحی فالوپلاستی قبل از بلوغ است که به علت عوارض آن توصیه نمی گردد.

در صورت شک به کوچکی آلت تناسلی جهت نوبت دهی با شماره 22642744 تماس بگیرید.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان لاپاراسکوپی

هر آنچه که درباره اندازه آلت تناسلی مردان باید بدانید
4.4 (88.48%) 66 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اکبر سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۰۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. کوتاهی آلت و ارضای همسر اینده. 25ساله
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۲۳:۰۳( 5 روز پیش)
   راهي براي بزرگ كردن الت وجود ندارد
 • تصویر کاربر فردین دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۴۳( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشیدمحضرگرامی آقای دکترکرمی.آیاروش علمی وثابت شده ای جهت افزایش طول وقطرآلت تناسلی وجوددارد؟اگرجواب مثبت است آن روش چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۵۷( 5 روز پیش)
   نه جواب قطعا منفي است
 • تصویر کاربر محمدرسول چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۲۳:۰۴( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام . من ۲۷ سالمه . واندازه طول آلت من در حالت نعوذ یا راست ۱۴ سانت و قطر آلت ۱۱ سانت میباشد . آیا اندازه آلت من طبیعی میباشد یا خیر کوچک است . و این که آیا این نوع سایز آلت برای باداری و رساندن زن به ارگاسم و ارضا کردن او کافی است یا خیر کوچک است . ممنو میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ۰۷:۵۹( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر محمدی چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۲۵( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام جوانی 22 ساله هستم به تازگی متوجه شدم که قطر الت تناسلیم از سر ختنه گاه تا بیخ الت یه سایز و از بیخ الت به بعد دارای قطری بزرگتراست ایا مشکلی در التم وجود داره یا این حالت طبیعی هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۲۲:۲۶( 2 هفته پیش)
   از نظر من طبيعي است
 • تصویر کاربر Iman سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۶:۲۲( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من از اندازه الت خودم راضيم اما قطر الت بنده خيلي باريك هستش ميخواستم عمل كنم .. شما ميتونين انجام بديد.. هزينه مهم نيست أصلا فقط اين موضوع اعتماد به نفس منو پايين اوورد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ۰۷:۴۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ۰۰:۳۱( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من پسرم ۱۰ سالشه آلت تناسلیش نسبت به سنش کوچکه می خواستم راهنمایی بفرمایید آیا هورمون رشد میتونه کمک کنه یا حتما باید تستوسترون استفاده کنه.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ۰۷:۱۴( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۴۶( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام جوانی 22 ساله هستم به تازگی متوجه شدم که قطر الت تناسلیم از سر ختنه گاه تا بیخ الت یه سایز و از بیخ الت به بعد دارای قطری بزرگت است ایا مشکلی در التم وجود داره یا این حالت طبیعی هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۰۷:۵۲( 2 هفته پیش)
   بايد ببينم
 • تصویر کاربر سجاد یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۱۳( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر کرمی
  من ۲۱سالمه و می خواستم در مورد طبیعی بودن طول و محیط(دورالت) التم با شما مشورت کنم؛
  طول التم در حالت نعوذ کامل ۱۵سانت.
  محیط التم (دور الت)در قسمت میانی در حالت نعوذ کامل ۱۰سانت است.
  در مورد طول نگرانی ندارم اما محیط و کلفتیش بنظرتون آقای دکتر کم نیست و بعدا مشکل ساز نمیشه؟
  ممنونم از صبر و حوصلتون
  1. تصویر کاربر سجاد چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ ۲۲:۵۶( 4 هفته پیش)
   آقای دکتر با سلام باید چکار بکنم دقیقا؟
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۱۱( 2 هفته پیش)
   سلام بالای ۹ سانت طبیعی است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ۱۲:۱۲( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر کرمی
  سوال:اندازه ی الت در یک کودک ۱۳ساله تقریبا چقدر باید باشه؟چون در اینترنت خوندم که ۹/۳سانتی متر تو حالت کشیده با دست باید باشه ؛
  برادر من ۱۳سالشه و اندازه التش تو حالت کشیده با دست بهم گفت که (۵)سانتیمتره میخواستم بدونم آیا طبیعیه یا باید به متخصص مراجعه کنیم؟
  ممنون از صبر و حوصلتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ۰۷:۵۳( 2 هفته پیش)
   نرمال است نگران نباشيد
 • تصویر کاربر بهنام یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ۱۹:۳۴( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  32 ساله هستم
  طول آلت 13 سانت
  ورزشکار هستم ولی از بعد از اتمام دوره بلوغ تقریبا طول آلتم همین مقدار مونده ...
  میتونم سوماتروپین به آلت تزریق کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۱۲( 2 ماه پیش)
   راه بزرگ كردني وجود ندارد
پرسش از دکتر