کوچکترین برش ها در جراحی های بزرگ با لاپاراسکوپی

امروز شعار عالم جراحی انجام عمل‌های بزرگ از طریق شکاف‌های کوچک است. در این راستا عمل‌های لاپاراسکوپی روز به روز جایگاه خاصتری برای خود  پیدا می‌کنند. 

 لاپاراسکوپی که برای معاینه و بررسی اعضای شکمی و لگنی و به‌ منظور تشخیص برخی بیماری‌ها به کارمی‌رود، می‌تواند برای انجام جراحی نیز کاربرد داشته باشد. در حوزه طب زنان، لاپاراسکوپی کاربرد زیادی در معاینه قسمت‌های خارجی رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها دارد و خصوصاً در موارد دردهای لگنی در جایی که با استفاده از روش‌های تصویربرداری تشخیصی (سونوگرافی و توموگرافی کامپیوتری) نتوان علت زمینه‌ای را تشخیص داد، مورد استفاده زیادی دارد.

به  عنوان نمونه تعدادی از بیماری‌های زنان که با استفاده از لاپاراسکوپی تشخیص داده می‌شوند عبارتند از: اندومتریوز، حاملگی نابجا، کیست‌های تخمدانی با بیماری‌های التهابی لگن (PID)، ناباروری و سرطان. دکتر حسین کرمی، جراح و متخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری و فلوشیپ تخصصی درمان آندوسکوپی سنگ‌ها و مجاری ادراری در مورد این روش نوین جراحی بیشتر توضیح می‌دهد:

آقای دکتر، مزیت عمل لاپاراسکوپی نسبت به عمل جراحی باز چیست؟

در روش لاپاراسکوپی عمل‌های جراحی بدون شکاف بزرگ پوستی تنها با چند بخیه انجام می‌شود. علاوه بر این زیبایی پوست، درد کمتر و مدت بستری کمتر در بیمارستان و برگشتن سریع به کار و زندگی روزمره از محاسن لاپاراسکوپی نسبت به عمل جراحی باز است.

به روش انجام این عمل هم اشاره میکنید؟

ابتدا با بیهوشی عمومی یا نخاعی بسته به نوع جراحی، استفاده از سوزن مخصوص یا تروکار که ابتدا در ناحیه ناف وارد شکم می‌شود، گاز را وارد حفره شکمی می‌کنیم و سپس با عبور دوربین به داخل شکم و بزرگ‌نمایی چند برابر آن در تلویزیون، لوله‌های تروکار بعدی بسته به نوع عمل و محل عمل گذاشته می‌شود و با عبور وسایل جراحی مخصوص لاپاراسکوپی از قبیل قیچی، کوتر، پنس و… تمام مراحل عمل جراحی به روش بسته انجام می‌شود.

سرطان پروستات

مدت زمان عمل لاپاراسکوپی چقدر است؟

بسته به نوع عمل و مهارت جراح زمان عمل، از چند دقیقه برای عمل‌های تشخیصی مانند: بیضه پایین نیامده، کیست و واریکوسل،‌ 5 تا 3 ساعت برای عمل‌های بزرگ مثل جراحی سرطان پروستات و تومورهای بیضه متغیر است.

بیمار باید پس از این عمل منتظر عوارض آن هم باشد؟

 ببینید، مثل تمام عمل‌های جراحی، لاپاراسکوپی نیز عوارض خودش را دارد که اغلب ناچیز و قابل کنترل هستند، از جمله: آسیب به احشاء مجاور از قبیل روده، کبد و طحال که بسیار ناچیز و با درصد پایین همراه هستند و خونریزی از رگ‌های بزرگ و تبدیل به عمل جراحی باز که با افزایش مهارت جراح از درصد آن کاسته می‌شود.

با این حال درصد موفقیت‌های عمل لاپاراسکوپی چقدر است؟

با افزایش مهارت جراح و گذراندن دوره تکمیلی آموزش لاپاراسکوپی اغلب عمل‌ها با درصد بالا و معادل عمل‌های جراحی باز انجام می‌شود.

آقای دکتر چه عمل‌هایی در رشته اورولوژی یا جراحی کلیه و مجاری ادراری با لاپاراسکوپی انجام می‌شود؟

خب امروزه بیش از 90درصد عمل‌های جراحی ناحیه لگن و شکم با لاپاراسکوپی قابل انجام است که در اورولوژی شامل برداشتن کلیه‌های سرطانی، برداشتن کلیه‌هایی که خاموش هستند، رفع محل تنگی حالب و کلیه‌ها که یکی از شایع‌ترین ناهنجاری‌ها در کلیه‌هاست، خارج کردن سنگ‌های بزرگ حالب، کاشتن مجدد حالب‌ها در مثانه، برداشتن غده سرطانی پروستات، عمل جراحی واریکوسل که شایع‌ترین علت ناباروری مردان است، کیست‌های بزرگ کلیه و عمل جراحی RPLND که برای درمان سرطان بیضه انجام می‌شود.

لاپاراسکوپی نفرکتومی هم در مورد کلیه‌های سرطانی کاربرد دارد؟

بله، در این روش کلیه‌های سرطانی و غیرسرطانی که کار نمی‌کنند را بدون شکاف بزرگ، درد پهلو و برداشتن دنده‌ها- که خود باعث افزایش درد پهلو و گهگاهی فتق محل عمل می‌شود، از شکافی باریک و کوچک خارج می‌کنیم. در ضمن به‌علت شکاف کوچک محل عمل، پس از جراحی بیمار درد کمتری نسبت به عمل جراحی باز داشته و سریع‌تر از بیمارستان مرخص می‌شود. بخیه‌های محل عمل 5-3 روز بعد خارج می‌شود و به بیمار توصیه می‌شود درصورت داشتن هر گونه مشکلی با محل جراحی با تیم پزشکی در ارتباط باشد.

پس کلیه‌ سرطانی در مراحل ابتدایی سرطان با روش لاپاراسکوپی کاملا قابل درمان است؟

بله چون در بسیاری از مواقع فقط قسمت سرطانی برداشته می‌شود و نیاز به برداشتن کل کلیه‌ها نیست.کلیه‌های خاموش هم که باعث فشار خون و عفونت‌های ادراری می‌شوند با این روش بدون شکاف بزرگ خارج می‌شوند.

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی واریکوسل برای چه بیماری‌هایی کاربرد دارد؟

خب ابتدا باید توضیح بدهیم که اصلا واریکوسل چیست؟ به گشادشدگی غیرطبیعی شبکه وریدهای بیضه واریکوسل گفته می‌شود.واریکوسل در 15‌درصد مردان بالغ و در سن باروری دیده می‌شود. در 35‌درصد مردان با ناباروری اولیه و 80درصد مردان با ناباروری ثانویه واریکوسل در معاینه مشاهده می‌شود.

علت ایجاد واریکوسل چیست؟

علت واقعی آن نامشخص است ولی نارسا‌بودن دریچه‌های لانه کبوتری و اثر فشاری روی وریدهای بیضه را از علل ایجاد واریکوسل ذکر می‌کنند.

و علامت وجود این مشکل؟

واریکوسل در بیضه چپ شایع است و ممکن است بی‌علامت یا درد بیضه با فعالیت‌های سنگین، سرپا بودن طولانی و ورم بیضه خود را نشان دهد.

شما با چه روشی واریکوسل را تشخیص می‌دهید؟

اغلب در معاینه بالینی توسط پزشک به‌صورت شبکه وریدی گشاد و درهم که با گرفتن و فشار‌دادن، گشاد‌شده و بیشتر می‌شود. امروزه اغلب از سونوگرافی رنگی یا کالر داپلر در تأیید بیماری واریکوسل استفاده می‌شود.

با این حال واریکوسل به درمان دارویی پاسخ می‌دهد یا اینکه تنها باید به جراحی متوسل شد؟ روش‌های درمانی واریکوسل کدامند؟

ببینید، هیچ درمان دارویی‌ای برای واریکوسل وجود ندارد. با این حال تکنیک عمل‌های جراحی این بیماری عبارتند از: عمل جراحی باز و لاپاراسکوپی. عمل جراحی باز با برش در محل عبور وریدها با دید مستقیم یا با استفاده از میکروسکوپ انجام می‌شود. در عمل جراحی به روش لاپاراسکوپی نیز سه سوراخ نیم سانتی در ناف و کناره‌های شکم جهت عبور لوله تروکار و دوربین و وسایل‌های جراحی ایجاد می‌شود و وریدهای واریس با بزرگنمایی چندین برابر در تلویزیون‌ها مشخص و قطع می‌شوند. البته درصد موفقیت به اندازه عمل جراحی باز است ولی درد آن کمتر از عمل جراحی باز است و بیمار به‌صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری، همان شب بیمارستان را ترک می‌کند.

با این روش ناباروری هم 100‌درصد درمان می‌شود؟

در این مورد باید بگویم عمل جراحی واریکوسل فقط در 60-50درصد موارد باعث بهبودی کیفیت اسپرم می‌شود. بارزترین تغییرات پس از عمل هم در حرکت اسپرم به وجود می‌آید که باعث تقویت حرکت اسپرم خواهد شد.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Hossein شنبه ۷ بهمن ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من واریکوسل دو طرفه دارم سمت چپ 3 سمت راست 2.7 هست جواب آزمایش هم خوب بود آیا نیاز به عمل جراحی دارم یانه
  1. تصویر کاربر Hossein شنبه ۷ بهمن ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام خسته نباشید من ۲۵سال دارم واریکوسل دو طرفه دارم پارسال دو بار آزمایش اسپرم دادم که هر دو بار نرمال بود الان یک سال و نیم بود که کلا درد نداشتم تازگیا درد بیضه چپم قابل تحمل نیست در حالت ایستاده درد ندارم، ولی وقتی روی صندلی یا زمین میشینم بیضه چپم درد میکنه به نظر شما عمل کنم بهتره یا باز آزمایش بدم لطفا جواب بدین ممنون
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ بهمن ۹۶( 2 سال پیش)
   باید معاینه کنم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر پیمان پنجشنبه ۳ تیر ۹۵( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من پنچ ماه قبل عمل واریکوسیل از طرف راست چپ عمل کردن از بعد عمل. قرص Eث استفاده ميكنم دوبار ازمايش اسپرم و یک بارم ازمایش خون دادم....ولی حرکات اسپرمم از صفر به بالا نمیاد پنچ ماه هم هم قرص هم خیلی امپول استفاده کردم....ماندم اقای دکتر چه کار کنم...گفتم از شما هم نظر بخواهم ببینم...نظر شما در این مورد چه هست متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ تیر ۹۵( 4 سال پیش)
   باید از ایوی اف استفاده کنید
 • تصویر کاربر هانی چهارشنبه ۱۸ فروردین ۹۵( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام مجدد
  جناب دکتر من دوباره آزمایش اسپرم دادم
  هردو آزمایش رو پیوست میکنم
  ممنون میشم منظور از این جمله رو بفرمایید
  no forward progression
  slow with substantial yaw
  metion is good but is yet slow
  exelent movment in a stright line with little yaw
  تعداد اسپرم از 18ونیم میلیون به 45 میلیون رسیده
  آیا مشکلی در آزمایش من دیده میشود؟

  اینم سوال قبلی من
  سلام جناب دکتر
  با توجه به اینکه سه روز دقیق از آخرین انزال من نگذشته بود(حدوداً 44ساعت)
  تعداد 18و نیم میلیون اسپرم نشانه ناباروری هست؟
  بقیه پارامترها مشکلی نداشتن؟
  من عکس رو ضمیمه میکنم
  ممنون میشم جواب بدین
  دکترحسین کرمی:
  نميتوان گفت
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۸ فروردین ۹۵( 4 سال پیش)
   اقدام كنيد نتيجه ميگيريد
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۹ فروردین ۹۵( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت اقای دکتر بنده 24سالمه و مجرد هستم از 14 سالگی روزی دو بار خود ارضایی دارم بعد ازمایش semen analysisانجام دادم نشون میده واریکوسل بیضه دارم حالا چند تا سوال داشتم ازتون 1- ایا خودارضایی که انجام دادم باعث واریکوسل بیضه چپم شده یا نه 2- اگر عمل واریکوسل کردم و دوباره شروع به خود ارضایی کردم ممکنه دوباره واریکوسلم عود کنه یا نه 3- التم بسیار کوچیک هستش و می خوام عملش کنم اگرامکانش هست روش های عمل بزرگ کردن را بهم بگید با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ فروردین ۹۵( 4 سال پیش)
   بايد معاينه كنم
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۲۹ فروردین ۹۵( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  لطفا آزمایش اسپرم رو ملاحضه کنید-در سونوگرافی واریکوسل و هیدروسل رد شده است
  سابقه 12 سال خودارضایی دارم-27 سالمه

  میخواستم ببینم چند درصد احتمال بارداری ممکنه؟با قرص احتمال بارداری هست؟ببخشید در استانه ازدواجم-امکان بارداری هست یا نه؟


  duration:3
  volume:4.2
  color white-grey
  ph:7.8
  viscosity:normal
  sperm count/ml:61 milion
  sperm count/total:256 milion
  motility/total:34.9
  rapid progressive /class a:5.6
  class b 16.9
  class a+b:22.5
  class c:12.4
  class d:34.9
  a+b+c:34.9
  morphology:8
  abnormal morphology:92
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ فروردین ۹۵( 4 سال پیش)
   خوب است
 • تصویر کاربر Ali یکشنبه ۲۵ بهمن ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. واریکسل نوع 3 و 2 دارم ... و میخوام قبل از مراجعه به مطبتون آزمایش اسپرم بدم و با جوابش خدمتتان برسم... من شهرستانم و هر چقدر به رویان زنگ میزنم جواب نمیدن و کسی رو هم در تهران ندارم تا برام وقت بگیر. .. آزمایشگاه دیگه ای هست که بدون نوبت بتونم آزمایش بدم... چون بعلت مشکلات کاریم فقط پنجشنبه و جمعه میتونم تهران بیام.. سنم گذشته و بچه ندارم شما رو قسم به آون قرآنی که میخوانید کمکم کنید زندگیم داره خراب میشه
  1. تصویر کاربر Ali شنبه ۲۴ بهمن ۹۴( 4 سال پیش)
   ممنون میشم جواب بدین
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ بهمن ۹۴( 4 سال پیش)
   با 02122642744 تماس
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر تاجیک یکشنبه ۲۵ بهمن ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت شما آقای دکتر .
  این جواب آزمایش اسپرم همسرم هست . ممنون میشم تفسیر بفرمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ بهمن ۹۴( 4 سال پیش)
   باز نشد
 • تصویر کاربر رها یکشنبه ۲۵ بهمن ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من شوهرم تعداد اسپرم هاش صفره آیا میشه از بیضه هاش برداشت یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ بهمن ۹۴( 4 سال پیش)
   اگر باشد
 • تصویر کاربر یاسر یکشنبه ۲۵ بهمن ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید شوهرعمه من نه ساله که ازدواج کرده ولی بچه دارنمیشه پیش دکترهای زیادی رفته گفتن نطفه اش صفره یعنی اصلا نطفه نداره ایاداخل کمرش نطفه است که ازداخل کمرش بردارن وتورحم عمم بزارن ایا راهی دیگه ای وجودداره مازاهدان هستیم اگه راهی وجودداره بیاییم خدمتتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ بهمن ۹۴( 4 سال پیش)
   باید ببینم
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱۸ بهمن ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر اینجانب به پیشنهاد دکتر متخصص زنان همسرم آزمایش اسپرم و سونو بیضه دادم که تعداد اسپرمام ۱۸/۸۷شد و باقی همش نرمال بود,در سونو بیضه متوجه شدم واریکوسل دوطرفه حاد دارم,البته اندازه بیضه هام طبیعی هستش,لطفا راهنماییم کنید که باید چه کاری انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ بهمن ۹۴( 4 سال پیش)
   باید معاینه شوید
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر