کوچکترین برش در عمل لاپاراسکوپی واریکوسل

دکترحسین کرمی

دکترحسین کرمی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
در این مقاله مطالعه می‌کنید:

امروز شعار عالم جراحی، انجام عمل‌ های بزرگ از طریق شكاف‌ های كوچك است. در این راستا عمل لاپاراسكوپی واریکوسل روز به روز جایگاه خاص تری برای خود  پیدا می‌كند.

عمل لاپاراسکوپی واریکوسل توسط بسیاری از پزشکان اورولوژیست انجام می شود و در این زمینه چندین گزارش از مراکز پزشکی مختلف منتشر شده است. تحقیقات نشان می دهند که عمل بستن لاپاراسکوپی واریکوسل نسبت به روشهای رادیوگرافی (آمبولیزاسیون) و جراحی باز، بهتر و کم تهاجمی تر است.

خب ابتدا باید توضیح بدهیم كه اصلا واریكوسل چیست؟ به گشادشدگی غیر طبیعی شبكه وریدهای بیضه واریكوسل گفته می‌شود.واریكوسل در 15‌درصد مردان بالغ و در سن باروری دیده می‌شود. در 35‌ درصد مردان با ناباروری اولیه و 80درصد مردان با ناباروری ثانویه واریكوسل در معاینه مشاهده می‌شود.

علت واقعی آن نامشخص است ولی نارسا‌ بودن دریچه‌های لانه كبوتری و اثر فشاری روی ورید های بیضه را از علل ایجاد واریكوسل ذكر می‌كنند.

واریكوسل چیست؟

آیا واریکوسل علامت خاصی دارد؟

واریكوسل در بیضه چپ شایع است و ممكن است بی‌علامت یا درد بیضه با فعالیت‌های سنگین، سرپا بودن طولانی و ورم بیضه خود را نشان دهد.

شما با چه روشی واریكوسل را تشخیص می‌دهید؟

اغلب در معاینه بالینی توسط پزشك به‌صورت شبكه وریدی گشاد و درهم كه با گرفتن و فشار‌دادن، گشاد‌شده و بیشتر می‌شود. امروزه اغلب از سونوگرافی رنگی یا كالر داپلر در تأیید بیماری واریكوسل استفاده می‌شود.

با این حال واریكوسل به درمان دارویی پاسخ می‌دهد یا اینكه تنها باید به جراحی متوسل شد؟ روش‌های درمانی واریكوسل كدامند؟

ببینید، هیچ درمان دارویی‌ای برای واریكوسل وجود ندارد. با این حال تكنیك عمل‌های جراحی این بیماری عبارتند از: عمل جراحی باز و لاپاراسكوپی. عمل جراحی باز با برش در محل عبور ورید ها با دید مستقیم یا با استفاده از میكروسكوپ انجام می‌شود.

در عمل جراحی به روش لاپاراسكوپی نیز سه سوراخ نیم سانتی در ناف و كناره‌های شكم جهت عبور لوله تروكار و دوربین و وسایل‌های جراحی ایجاد می‌شود و وریدهای واریس با بزرگنمایی چندین برابر در تلویزیون‌ها مشخص و قطع می‌شوند. البته درصد موفقیت به اندازه عمل جراحی باز است ولی درد آن كمتر از عمل جراحی باز است و بیمار به‌صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری، همان شب بیمارستان را ترك می‌كند.

آیا با واریکوسل ناباروری هم 100‌درصد درمان می‌شود؟

آیا با واریکوسل ناباروری هم 100‌درصد درمان می‌شود؟

در این مورد باید بگویم عمل جراحی واریكوسل فقط در 60-50 درصد موارد باعث بهبودی كیفیت اسپرم می‌شود. بارزترین تغییرات پس از عمل هم در حركت اسپرم به وجود می‌آید كه باعث تقویت حركت اسپرم خواهد شد.

آقای دكتر، مزیت عمل لاپاراسكوپی واریکوسل نسبت به عمل جراحی باز چیست؟

در روش لاپاراسكوپی واریکوسل عمل‌های جراحی بدون شكاف بزرگ پوستی تنها با چند بخیه انجام می‌شود. علاوه بر این زیبایی پوست، درد كمتر و مدت بستری كمتر در بیمارستان و برگشتن سریع به كار و زندگی روزمره از محاسن لاپاراسكوپی نسبت به عمل جراحی باز است.

به روش انجام این عمل هم اشاره می كنید؟

ابتدا با بیهوشی عمومی یا نخاعی بسته به نوع جراحی، استفاده از سوزن مخصوص یا تروكار كه ابتدا در ناحیه ناف وارد شكم می‌شود، گاز را وارد حفره شكمی می‌كنیم و سپس با عبور دوربین به داخل شكم و بزرگ‌نمایی چند برابر آن در تلویزیون، لوله‌های تروكار بعدی بسته به نوع عمل و محل عمل گذاشته می‌شود و با عبور وسایل جراحی مخصوص لاپاراسكوپی از قبیل قیچی، كوتر، پنس و… تمام مراحل عمل جراحی به روش بسته انجام می‌شود.

سرطان پروستات

مدت زمان عمل لاپاراسكوپی چقدر است؟

بسته به نوع عمل و مهارت جراح زمان عمل، از چند دقیقه برای عمل‌های تشخیصی مانند: بیضه پایین نیامده، كیست و واریكوسل،‌ 5 تا 3 ساعت برای عمل‌های بزرگ مثل جراحی سرطان پروستات و تومورهای بیضه متغیر است.

بیمار باید پس از این عمل منتظر عوارض آن هم باشد؟

 ببینید، مثل تمام عمل‌های جراحی، لاپاراسكوپی نیز عوارض خودش را دارد كه اغلب ناچیز و قابل كنترل هستند، از جمله: آسیب به احشاء مجاور از قبیل روده، كبد و طحال كه بسیار ناچیز و با درصد پایین همراه هستند و خونریزی از رگ‌های بزرگ و تبدیل به عمل جراحی باز كه با افزایش مهارت جراح از درصد آن كاسته می‌شود.

لاپاراسکوپی

با این حال درصد موفقیت‌های عمل لاپاراسكوپی چقدر است؟

با افزایش مهارت جراح و گذراندن دوره تكمیلی آموزش لاپاراسكوپی اغلب عمل‌ها با درصد بالا و معادل عمل‌های جراحی باز انجام می‌شود.

آقای دكتر چه عمل‌های دیگری در رشته اورولوژی یا جراحی كلیه و مجاری ادراری با لاپاراسكوپی انجام می‌شود؟

خب امروزه بیش از 90درصد عمل‌های جراحی ناحیه لگن و شكم با لاپاراسكوپی قابل انجام است كه در اورولوژی شامل برداشتن كلیه‌های سرطانی، برداشتن كلیه‌هایی كه خاموش هستند، رفع محل تنگی حالب و كلیه‌ها كه یكی از شایع‌ترین ناهنجاری‌ها در كلیه‌هاست، خارج كردن سنگ‌های بزرگ حالب، كاشتن مجدد حالب‌ها در مثانه، برداشتن غده سرطانی پروستات، عمل جراحی واریكوسل كه شایع‌ترین علت ناباروری مردان است، كیست‌های بزرگ كلیه و عمل جراحی RPLND كه برای درمان سرطان بیضه انجام می‌شود.

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

5/5 - (1 امتیاز)

مشاوره پزشکی

در پایان هر مقاله برای راحتی شما عزیزان، نرم افزار پرسش و پاسخ قرار داده شده است تا به راحتی سوالات خود را با ما در میان بگذارید. از طریق این نرم افزار می توانید پرسش ها و مدارک پزشکی خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  دکتر برادر من در شرف ازدواج هست و واریکوسل دو طرفه درجه سه داره و یکی از بیضه چپش کوچیک شده والان سوالم اینه دکتر برادر من جدای از بحث بچه دار شدن میتونه رابطه زناشویی داشته باشه چون الان خودش میگه که نعوذ کامل و رابطه میتونه برقرار کنه و ما نگران اینده هستیم که دیگه حیات جنسیش پایان بیابه و حتی نتونه ارتباط جنسی داشته باشه بعدا براش مشکلی پیش نیاد الان دکتر برادر من میتونه ازدواج کنه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام من یک بار سنگین بلند کردم که باعث شد سمت چپ بدنم دردی رو احساس کنم با مراجعه به دکتر تشخیص دادن که باد فتق و واریکوسل دارم
  سمت راست باد فتق عمل کردم
  حال نظر شما رو درباره سونو و ازمایش اسپرم میخوام و اینکه ایا نباز به جراحی هست و ایا عمل واریکوسل باعث ناباروی میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)
   بیایید معاینه کنم
 • تصویر کاربر مجيد سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقاي دكتر بسيار دوست داشتني و عزيزم..
  بنده ٣4 سالمه ،،آقاي دكترمن در بيضه سمت راست واريكوسل گريد٢ وبيضه سمت چپ گريد ١طبق سونو انجام شده دارم كه دكترم گفت نيازي به عمل جراحي نداري چون آزمايش اسپرم براي بچه دار شدن انجام دادم حركت اسپرمها تا حدودي خوب بودن كه به خواست خداوند داراي فرزند شديم.نكته مهم اينجاست كه اگر از مدت يك هفته نزديكي بگذره شامل درد در بيضه ميشم كه نياز به تخليه دارم..از شما سرور عزيزم در مورد اين توضيحاتي كه دادم آيا نياز به جراحي هست يا مشكلي در آينده بوجود نمياد،،از راهنمايي كه ميكنين تشكر ميكنم،،بعدشم از تلاوت زيباي قرآن شما آقاي دكتر خيلي خيلي لذت ميبرم گوش ميدم خيلي متحير ميشم..
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   ازمایش خوب است ولذا از نظر من نیاز به اقدام خاصی نیست
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیت
  دکتر بهتون گفتم من عمل واریکوسل سمت چپم انجام الان هفت ماه هست از عملم میگذره من سه ماه بعدش ازمایش اسپرم که از27میلیون به 38میلیون تغیر کرده بوده
  از قضا من چند روز پیش توی بازی والیبال با یک پرش دوباره بیضه ام تیر کشید و الان چند روزه که درد دارم و رفتم سنو دادم دکتر سنو بهم گفتن یک ذره رگ های خراب شده هنوز هست چون دکتر معالجم کامل رگ های خراب شده رو نبسته
  حالا اقای دکتر تکلیفم چیه باید چیکار کنم لطفا راهنمایم کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   بیخودی نگران نباش سونو بعد از عمل همیشه میگوید عود کرده است
 • تصویر کاربر مجتبی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.می خواستم بپرسم من تا دو سه ماه پیش مورفولوژی اسپرمم بعد از چند دوره درمان با داروهای اچ سی جی و فرتیل آید به 6درصد رسید اما ماه پیش برای آی یو آی اقدام کردیم و نرمال مورفولوژی یک درصد بود و نتیجه نگرفتیم.چطور اینقدر مورفولوژی کم شد و راه درمان مورفولوژی چی هست.ممنون میشم جوابمو بدین.دیگه از این وضع خسته شدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   اگر با سه جلسه تی یو ای نتیجه نگیرید باید ای وی اف کنید
 • تصویر کاربر امیررضا پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. اوایل مهر ماه امسال پسر 15ساله ام را که دارای واریکوسل بیضه چپ است به همراه سونوگرافی، خدمت شما آوردم. فرموده بودید فعلا نیاز به عمل ندارد و چند ماهه دیگر دوباره معاینه کنم. هفته گذشته و پس از گذشت 4 ماه، خدمت رسیدیم و تجویز سونو گرافی مجددی نمودید(مقایسه ای) که به پیوست تقدیم می گرددند. حال با عنایت به نتیجه این دو سونوگرافی که خدمتتان ارسال می شود و فرموده بودید در صورت کوچک شدن بیضه چپ نسبت به سونوگرافی قبل، احتمالا نیاز به عمل داشته باشد، خواهشمند است بفرمایید که آیا نیاز به عمل دارد یا خیر و مراجعه بعدی ما چند ماهه دیگر باشد. متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر سجاد شنبه ۱۵ دی ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  من حدود ۸ سال پیش به دکتر مراجعه کردم گفت واریکوسل دارید با دارو رفع میشه و به من دارو داد بچه دار شدیم ولی دوباره من چند بار آزمایش میدم باز هم واریکوسل دارم و با دارو هم رفع نشد چکار کنم زیاد دارو خوردم اگه نیازه با نوبت اینترنتی ثبت نام کنم این نوبت دهی اینترنتی قابل اطمینان هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۵ دی ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر صادق یکشنبه ۹ دی ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  :
  من مجردم و 26 سالمه واریکوسل گرید یک بصورت ضعیف دارم الان آزمایش اسپرم دادم شکل اسپرم ها 5 درصد طبیعیه و.... میخواستم نظرتون را بدونم در مورد إزمایش اسپرم سونوگرافی بیضه ها وراه حل این مشکل چیه آزمایش اسپرم و سونوگرافی بیضه ها ضمیمه است در ضمن در سوال قبلی که پرسیدم گفتید اگه واریکوسل دارید باید عمل کنید دوباره با این توضیحات نظرتون را میخواستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۹ دی ۹۷( 3 سال پیش)
   بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۱ آبان ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۳۰ سالمه و مجرد و فعلا قصد ازدواج ندارم . طبق نظرپزشک واریکوسل سمت چپ دارم دوبار آزمایش اسپرم انجام دادم اولی روز سوم بعد از آخرین انزال بود که نرمال نبود اما دومی ۴ روز بعد از آخرین انزال بود که نرمال بود پزشکم میگه که ملاک آخرین آزمایش است یا میتونی هر شش ماه یه بار آزمایش بدی اگه نرمال نبود بعد عمل انجام بدی یا همین الان عمل کنی ولی میگه چون زمان ازدواج مشخص نیست و ممکنه روی اسپرم تاثیر منفی گذاشته بشه بهتره که برای پیشگیری همین الان عمل صورت بگیره نظر شما در این مورد چیه آیا باید همین الان عمل کنم یا فعلا صبر کنم با توجه به اینکه اولین آزمایش غیر نرمال و دومی نرمال بوده ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ آبان ۹۷( 3 سال پیش)
   باید اول معابنه کنم۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰ ۰۲۱۷۱۰۶۲۴۰۰
 • تصویر کاربر Mostafa جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت دکتر عزیز

  من واریکوسل سمت چپم رو یکماه پیش عمل باز انجام دادم و سمت راستم هم خفیف هست و دکتر گفت نیاز به عمل سمت راست نداری ایا ورزش بدنسازی باعث تشدید واریکوسل سمت راستم میشه یا خیر بعد هر از گاهی درد هم دارم ایا درد با دارو از بین میره . لطفاً همینجا بهم پاسخ بدید چون من امکان معاینه حضوری پیش شما رو ندارم و شهر ما تا تهران هزارو چهارصد کیلومتر فاصله داره ممنون از شما 🌹
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   از نظر من عمل دوم خرتب كننده است
درحال دریافت اطلاعات

مطالب بیشتری بخوانید

در این مقاله، پرسش و پاسخ در مورد کراتینین خون را قرار داده ایم تا به سوالات…
دترولیت دارویی است که برای درمان علائم مثانه ی بیش فعال تجویز می شود. این علائم می…
انتخاب غذا ها و نوشیدنی های مناسب به شما کمک می کنند احساس بهتری داشته باشید و…

روزای هفته

ساعت مطب

شنبه

17:00 - 21:00

یکشنبه

16:00 - 21:00

دوشنبه

17:00 - 21:00

سه شنبه

16:00 - 21:00

پرسش از دکتر