کوچکترین برش ها در جراحی های بزرگ با لاپاراسکوپی

امروز شعار عالم جراحی انجام عمل‌های بزرگ از طریق شکاف‌های کوچک است. در این راستا عمل‌های لاپاراسکوپی روز به روز جایگاه خاصتری برای خود  پیدا می‌کنند. 

 لاپاراسکوپی که برای معاینه و بررسی اعضای شکمی و لگنی و به‌ منظور تشخیص برخی بیماری‌ها به کارمی‌رود، می‌تواند برای انجام جراحی نیز کاربرد داشته باشد. در حوزه طب زنان، لاپاراسکوپی کاربرد زیادی در معاینه قسمت‌های خارجی رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها دارد و خصوصاً در موارد دردهای لگنی در جایی که با استفاده از روش‌های تصویربرداری تشخیصی (سونوگرافی و توموگرافی کامپیوتری) نتوان علت زمینه‌ای را تشخیص داد، مورد استفاده زیادی دارد.

به  عنوان نمونه تعدادی از بیماری‌های زنان که با استفاده از لاپاراسکوپی تشخیص داده می‌شوند عبارتند از: اندومتریوز، حاملگی نابجا، کیست‌های تخمدانی با بیماری‌های التهابی لگن (PID)، ناباروری و سرطان. دکتر حسین کرمی، جراح و متخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری و فلوشیپ تخصصی درمان آندوسکوپی سنگ‌ها و مجاری ادراری در مورد این روش نوین جراحی بیشتر توضیح می‌دهد:

آقای دکتر، مزیت عمل لاپاراسکوپی نسبت به عمل جراحی باز چیست؟

در روش لاپاراسکوپی عمل‌های جراحی بدون شکاف بزرگ پوستی تنها با چند بخیه انجام می‌شود. علاوه بر این زیبایی پوست، درد کمتر و مدت بستری کمتر در بیمارستان و برگشتن سریع به کار و زندگی روزمره از محاسن لاپاراسکوپی نسبت به عمل جراحی باز است.

به روش انجام این عمل هم اشاره میکنید؟

ابتدا با بیهوشی عمومی یا نخاعی بسته به نوع جراحی، استفاده از سوزن مخصوص یا تروکار که ابتدا در ناحیه ناف وارد شکم می‌شود، گاز را وارد حفره شکمی می‌کنیم و سپس با عبور دوربین به داخل شکم و بزرگ‌نمایی چند برابر آن در تلویزیون، لوله‌های تروکار بعدی بسته به نوع عمل و محل عمل گذاشته می‌شود و با عبور وسایل جراحی مخصوص لاپاراسکوپی از قبیل قیچی، کوتر، پنس و… تمام مراحل عمل جراحی به روش بسته انجام می‌شود.

سرطان پروستات

مدت زمان عمل لاپاراسکوپی چقدر است؟

بسته به نوع عمل و مهارت جراح زمان عمل، از چند دقیقه برای عمل‌های تشخیصی مانند: بیضه پایین نیامده، کیست و واریکوسل،‌ 5 تا 3 ساعت برای عمل‌های بزرگ مثل جراحی سرطان پروستات و تومورهای بیضه متغیر است.

بیمار باید پس از این عمل منتظر عوارض آن هم باشد؟

 ببینید، مثل تمام عمل‌های جراحی، لاپاراسکوپی نیز عوارض خودش را دارد که اغلب ناچیز و قابل کنترل هستند، از جمله: آسیب به احشاء مجاور از قبیل روده، کبد و طحال که بسیار ناچیز و با درصد پایین همراه هستند و خونریزی از رگ‌های بزرگ و تبدیل به عمل جراحی باز که با افزایش مهارت جراح از درصد آن کاسته می‌شود.

با این حال درصد موفقیت‌های عمل لاپاراسکوپی چقدر است؟

با افزایش مهارت جراح و گذراندن دوره تکمیلی آموزش لاپاراسکوپی اغلب عمل‌ها با درصد بالا و معادل عمل‌های جراحی باز انجام می‌شود.

آقای دکتر چه عمل‌هایی در رشته اورولوژی یا جراحی کلیه و مجاری ادراری با لاپاراسکوپی انجام می‌شود؟

خب امروزه بیش از 90درصد عمل‌های جراحی ناحیه لگن و شکم با لاپاراسکوپی قابل انجام است که در اورولوژی شامل برداشتن کلیه‌های سرطانی، برداشتن کلیه‌هایی که خاموش هستند، رفع محل تنگی حالب و کلیه‌ها که یکی از شایع‌ترین ناهنجاری‌ها در کلیه‌هاست، خارج کردن سنگ‌های بزرگ حالب، کاشتن مجدد حالب‌ها در مثانه، برداشتن غده سرطانی پروستات، عمل جراحی واریکوسل که شایع‌ترین علت ناباروری مردان است، کیست‌های بزرگ کلیه و عمل جراحی RPLND که برای درمان سرطان بیضه انجام می‌شود.

لاپاراسکوپی نفرکتومی هم در مورد کلیه‌های سرطانی کاربرد دارد؟

بله، در این روش کلیه‌های سرطانی و غیرسرطانی که کار نمی‌کنند را بدون شکاف بزرگ، درد پهلو و برداشتن دنده‌ها- که خود باعث افزایش درد پهلو و گهگاهی فتق محل عمل می‌شود، از شکافی باریک و کوچک خارج می‌کنیم. در ضمن به‌علت شکاف کوچک محل عمل، پس از جراحی بیمار درد کمتری نسبت به عمل جراحی باز داشته و سریع‌تر از بیمارستان مرخص می‌شود. بخیه‌های محل عمل 5-3 روز بعد خارج می‌شود و به بیمار توصیه می‌شود درصورت داشتن هر گونه مشکلی با محل جراحی با تیم پزشکی در ارتباط باشد.

پس کلیه‌ سرطانی در مراحل ابتدایی سرطان با روش لاپاراسکوپی کاملا قابل درمان است؟

بله چون در بسیاری از مواقع فقط قسمت سرطانی برداشته می‌شود و نیاز به برداشتن کل کلیه‌ها نیست.کلیه‌های خاموش هم که باعث فشار خون و عفونت‌های ادراری می‌شوند با این روش بدون شکاف بزرگ خارج می‌شوند.

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی واریکوسل برای چه بیماری‌هایی کاربرد دارد؟

خب ابتدا باید توضیح بدهیم که اصلا واریکوسل چیست؟ به گشادشدگی غیرطبیعی شبکه وریدهای بیضه واریکوسل گفته می‌شود.واریکوسل در 15‌درصد مردان بالغ و در سن باروری دیده می‌شود. در 35‌درصد مردان با ناباروری اولیه و 80درصد مردان با ناباروری ثانویه واریکوسل در معاینه مشاهده می‌شود.

علت ایجاد واریکوسل چیست؟

علت واقعی آن نامشخص است ولی نارسا‌بودن دریچه‌های لانه کبوتری و اثر فشاری روی وریدهای بیضه را از علل ایجاد واریکوسل ذکر می‌کنند.

و علامت وجود این مشکل؟

واریکوسل در بیضه چپ شایع است و ممکن است بی‌علامت یا درد بیضه با فعالیت‌های سنگین، سرپا بودن طولانی و ورم بیضه خود را نشان دهد.

شما با چه روشی واریکوسل را تشخیص می‌دهید؟

اغلب در معاینه بالینی توسط پزشک به‌صورت شبکه وریدی گشاد و درهم که با گرفتن و فشار‌دادن، گشاد‌شده و بیشتر می‌شود. امروزه اغلب از سونوگرافی رنگی یا کالر داپلر در تأیید بیماری واریکوسل استفاده می‌شود.

با این حال واریکوسل به درمان دارویی پاسخ می‌دهد یا اینکه تنها باید به جراحی متوسل شد؟ روش‌های درمانی واریکوسل کدامند؟

ببینید، هیچ درمان دارویی‌ای برای واریکوسل وجود ندارد. با این حال تکنیک عمل‌های جراحی این بیماری عبارتند از: عمل جراحی باز و لاپاراسکوپی. عمل جراحی باز با برش در محل عبور وریدها با دید مستقیم یا با استفاده از میکروسکوپ انجام می‌شود. در عمل جراحی به روش لاپاراسکوپی نیز سه سوراخ نیم سانتی در ناف و کناره‌های شکم جهت عبور لوله تروکار و دوربین و وسایل‌های جراحی ایجاد می‌شود و وریدهای واریس با بزرگنمایی چندین برابر در تلویزیون‌ها مشخص و قطع می‌شوند. البته درصد موفقیت به اندازه عمل جراحی باز است ولی درد آن کمتر از عمل جراحی باز است و بیمار به‌صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری، همان شب بیمارستان را ترک می‌کند.

با این روش ناباروری هم 100‌درصد درمان می‌شود؟

در این مورد باید بگویم عمل جراحی واریکوسل فقط در 60-50درصد موارد باعث بهبودی کیفیت اسپرم می‌شود. بارزترین تغییرات پس از عمل هم در حرکت اسپرم به وجود می‌آید که باعث تقویت حرکت اسپرم خواهد شد.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی  

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن ارولوژی اروپا ، امریکا و آسیا

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر قادر دوشنبه ۱۱ دی ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  برادر بنده چند سالی هست که واریکوسل داشته درجه 3 روی هر دو بیضه ش ولی به هیچ کس نگفته الان متوجه شدم که به خاطر این نمیره دکتر که نمی تونه خودشو خالی کنه یا همون نمیتونه جلق بزنه و میگه که اصلا حسی ندارم ونمیتونم آزمایش اسپرم بدمچند بارم دردش شدید گرفته بردیمش بیمارستان ولی هر دکتری رفته برای عمل گفتن که آزمایش اسپرم باید بدی. قبلا یبار کمرش عمل شده میگه بعد از عمل اینطوری بی هوس شدم.
  میخواستم بدونم به عمل قبلیش میتونه مرتبط باشه ؟ و آیا لازمه آزمایش اسپرم بده ؟ و در کل چیکار میتونیم یراش بکنیم اگه لطف کنید پاسخ بدید ممنون میشم اگرم لازم هستش حضوری بیارم خدمتتون در ضمن خودش میگه بواسیر هم داره😐 فقط کمک کنید ممنون یادم رفت بگم ما شهرستان هستیم اردبیل
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۰ دی ۹۶( 3 سال پیش)
   سونوگرافی بیضه وارمایش اسپرم دهید بفرستید بلینم
  2. تصویر کاربر قادر یکشنبه ۱۰ دی ۹۶( 3 سال پیش)
   مسخره کردی ؟ اصلا خوندی سوالو؟ من چی میگم شما چی میگی
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۱ دی ۹۶( 3 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر جوادگنجی سه شنبه ۵ دی ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  ناباروری مردان واریکوسل عمل کردم 12 پیش هنوز ضعیف است
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ دی ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر علي دوشنبه ۲۷ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  باسلام
  اقاي دكترمن٢٢سالمه ومجردم واريكوسل چپ گريد٣داشتم وراست ١سمت چپو6ماه پيش عمل كردم ازمايش اسپرمم همه نرمال بودوهيچ مشكلي نداشت ميخواستم بدونم سمت راست روي اسپرمم دراينده مشكلي ايجاد ميكنه؟؟؟براي بچه دار شدن؟؟ميتونم ورزش كنم؟؟قبلابدنسازي كارميكردم
  ممنونم🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر علي دوشنبه ۲۷ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   اقاي دكتر ميتونم ورزش كنم؟؟
   گريد راست بالاتر نميره؟؟
  3. تصویر کاربر علي دوشنبه ۲۷ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   اگه ميشه كامل توجواب بدين ممنونم❤️❤️
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   بله ورزش محدودیت ندارد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۸ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  ببخشيد ميخواستم ببينم نتيجه سونوگرافي بيضه من چطور است ك به اين قرار است ابعاد بيضه راست(٣١*١٨)وچپ(٢٩*١65).اكوژنيسته بيضه ها يكنواخت وفاقد ضايعه فراگير هردو اپيديديم. ابعادو شكل طبيعي ديلاتاسيون وريدي در حد١٨هر دو طرف ديده شده و سول بعديم هم اينه ك در كل ي مشكل ديگه هم دارم ك من تمام دوران بلوغ رو با موفقيت گذروندم از سير تا پياز ولي فقط مني نداشتم ك مراجعه ب دكتر كردمو بعد از كلي ازمايشو سونو فهميدم ك تنها مشكلي ك دارم اينه ك كسيه هاي مني مادر زادي كوچيكه و مقدار مايع مني هم كمه شايدم هم وجود نداشته باشه كيسه ها درمانشو ميخواستم بپرسم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   اگر کوچک است راه درمان وبزرگ کردن ندارد
 • تصویر کاربر جعفر چهارشنبه ۸ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با سلام
  همسر بنده پارسال باروری خارج رحم داشته و لوله فالوپ سمت راستشون را از دست داده اند .از طرفی هم بنده واریکسول نوع 1 داشتم ،طبق نظر پزشک همسرم ازمایش اسپرم دادم ،و نتیجه ان چندان مناسب نبود ،ایشون گفتند سه ماه اقدام کنید در صورت بار دار نشدن و بدتر شدن ازمایش اسپرم عمل واریکوسل انجام شود ... لطف بفرمایید بنده را راهنمایی کنید
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۸ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر حمیدرضا شنبه ۶ آبان ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  آقای دکتر بنده 2 سال پیش آزمایش اسپرموگرام دادم که درصد اسپرم های متحرک نوع اول 11 درصد بود 2 ماه بعد از عمل 24 درصد شد, حالا بعد از 2 سال که آزمایش دادم دوباره نتیجه بدین شرح است :
  Volume: 3/5 ml
  Color : grey
  Viscosity : normal
  Liquifaction time : 20
  Ph: 8
  Rapid progressive (class A):10.1
  Progressive (class B):26.8
  Non progressive :53.3
  Immotile(classD):9.8
  Ejaculate sperm count :137 million
  Normal morphology : 54
  میخواستم بدونم الآن این آزمایش نتیجش چطوره ؟!
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۳۰ مهر ۹۶( 3 سال پیش)
   كلا خوب است از نظر حركت پائين ميباشد
  2. تصویر کاربر حمیدرضا یکشنبه ۳۰ مهر ۹۶( 3 سال پیش)
   اقای دکتر من باید تحت درمان دارویی قرار بگیرم یا به طور طبیعی میتوانم بچه دار شم
   ایا بعدا به مرور زمان تحرک پایین تر می اید
  3. تصویر کاربر حمیدرضا یکشنبه ۳۰ مهر ۹۶( 3 سال پیش)
   من الان 22 سالم هست بابت این موضوع خیلی نگرانم به نظر شما چی کار باید کرد
  4. تصویر کاربر حمیدرضا یکشنبه ۳۰ مهر ۹۶( 3 سال پیش)
   ایا ممکن هست به مرور زمان تحرک بالا برود
  5. تصویر کاربر حمیدرضا چهارشنبه ۳ آبان ۹۶( 3 سال پیش)
   اقای دکتر میشه جوابمو بدید
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۵ آبان ۹۶( 3 سال پیش)
   شما بايد ١٨ ماه اقدام كنيد تا مشخص شود فعلا صبر كنيد
  7. تصویر کاربر حمیدرضا جمعه ۵ آبان ۹۶( 3 سال پیش)
   آقای دکتر من فقط میخوام بدونم با توجه به این آزمایش از نظر باروری سالم هستم یا نه ؟ میدونم قطعی نمیشه گفت فقط تشخیص احتمالی شما بر اساس این أزمایش رو میخوام بدونم
   با سپاس
  8. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ آبان ۹۶( 3 سال پیش)
   بله خوب است
  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربر مجتبی شنبه ۲۹ مهر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید : پسرم 15 سالشه سه روز پیش عمل وایکوسلکتومی انجام داده چند روزه حالت تهو و کمردرد داره لطفاً راهنمایی بفرمائیدبا سلام و خسته نباشید : پسرم 15 سالشه سه روز پیش عمل وایکوسلکتومی انجام داده چند روزه حالت تهو و کمردرد داره لطفاً راهنمایی بفرمائید .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۹ مهر ۹۶( 3 سال پیش)
   در عرض هفته از بين ميرود
 • تصویر کاربر سالار پنجشنبه ۶ مهر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده 25 سالمه 7 ساله پیش عمل واریکوسل انجام دادم و موفقیت آمیز بود الانم هیچ مشکلی هم ندارم و تنها چیزی که همیشه برام قابل سواله بنده دو ساله بدنسازی کار میکنم آیا ورزش باعث دوباره عودش میشه یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۶ مهر ۹۶( 3 سال پیش)
   نه نگران نباشيد
 • تصویر کاربر منصوره یکشنبه ۲ مهر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر وقتتون بخير
  همسر من وايكوسل داره گريد ١به ٢ و يكسال و نيم پيش آزمايش اسپرم دادن كه جوابش رو براتون مي فرستم وقتي جواب رو گرفتن ديگه پيش دكترشون نرفتن
  ما فرزند نداريم و من خودم تمام آزمايش هاي قبل از بارداري رو دادم و مشكلي ندارم الان كه مي خوايم براي بچه دار شدن اقدام بكنيم چون من ديدم ايشون دكتر نميرن جواب آزمايش رو به دكتر زنان خودم نشون دادم و ايشونم گفتن به مدت يكماه شوهرتون قرص فرتيلايد رو بخوره بعد به مدت سه ماه اقدام كنيد اگر بچه دار نشديد ديگه بايد درمان هاي يعدي رو شروع كرد.
  حالا سوال هاي من اينه كه با توجه به اين اسپرموگرام مشكل همسر من چي هست ؟ آيا اين قرص فرتيلايد كمك كننده هست ؟ و اينكه روزي چند عدد و چه موقع مصرف كنن؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱ مهر ۹۶( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر منصوره شنبه ۱ مهر ۹۶( 3 سال پیش)
   ممنونم ازتون دكتر
   دكتر واريكوسل كه عرض كردم كه دارن اما يعني امكان نداره با توجه به اينكه ما تا به حال اقدام براي بارداري نكرديم ، طبيعي اقدام كنيم و بچه دار بشيم ؟
  3. تصویر کاربر منصوره شنبه ۱ مهر ۹۶( 3 سال پیش)
   دكتر يعني خوردن كپسول فرتيل آيد براي مردان تأثيري رو حركت اسپرم نداره كه بعد از خوردن اون بتونيم بصورت طبيعي اقدام كنيم ؟ مي خوام بدونم شانسي داريم ؟
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲ مهر ۹۶( 3 سال پیش)
   حركت اسپرم ضعيف است بايد از نظر واريكوسل معاينه كنم٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ تماس
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محمدرضایی شنبه ۷ مرداد ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  باسلام
  پسری17 ساله هستم
  در بیضه سمت چپ درد دارم در قسمت تقریبا پایین بیضه سمت چپ 2مویرگ سیاه را مشاهده می کنم
  که متورم نیستند و در هنگام زور زدن کمی برجسته می شوند مویرگ های کوچیک هستند در نشست و برخواستنن درد بیشتر نمی شود
  وفکر می کنم درد در سمت چپ کمر دارم
  بسیار می ترسم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۷ مرداد ۹۶( 3 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر