سرطان پروستات در کمین مردان بالای ۵۰ سال

امروزه یکی از موذی ترین، بی علامت ترین و شایعترین سرطانهای مردان بالای 50 سال، سرطان پروستات می باشد. با توجه به شیوع بالای سرطان پروستات در مردان بالای 50 سال و افراد با سابقه ارثی سرطان پروستات در پدر و عمو و برادر که در خطر بالای این سرطان هستند به نکات مهم و کلیدی آن که سوال خیلی از شما بینندگان عزیز سایت می باشد می پردازم.

علل ایجاد کننده سرطان پروستات چیست؟

مثل سرطان های دیگر علت اصلی سرطان پروستات مشخص نیست ولی مواردی را که در ذیل عرض می کنم از عوامل شناخته شده در ایجاد سرطان پروستات هستند:

1- سن

سرطان پروستات اغلب در سنین بالای 50 سال ایجاد می شود و با افزایش سن به درصد شیوع آن افزوده می شود. در سال 2014 در کشور آمریکا 233000 مورد جدید کشف شده که در 29 هزار مورد منجر به مرگ شده است.

80 درصد مردان مبتلا بالای 65 سال سن دارند و تنها در یک درصد موارد در سن کمتر از 50 سال دیده می شود. کسانی که سابقه ارثی سرطان در پدر و عمو و برادرشان را دارند اغلب در سنین پایین مبتلا به این بیماری می شوند.

2- تغذیه

مصرف چربی زیاد، گوشت سرخ شده در حرارت بالا اصولاً باعث تشدید سرطان پروستات می شوند در حالیکه در مصرف سبزیجات، گوجه فرنگی و سویا نقش بازدارنده گی می توانند داشته باشند.

3- مصرف داروها

 مصرف بعضی از داروها از جمله داروهای هورمونی ناندرلون و تستوسترون که اغلب در باشگاه های بدنسازی استفاده می شود، باعث تحریک و افزایش سرطان پروستات می شود.

در حالیکه مصرف آسپرین و داروهای کاهش دهنده کلسترول و تری گلیسرید و ضدالتهاب ها در بعضی مقالات از عوامل کاهش دهنده سرطان پروستات ذکر شده اند.

4- میوه جات

 در بعضی مطالعات مصرف گوجه فرنگی و سبزیجات بخصوص بروکلی cauliflower و cabbage باعث کاهش شانس ابتلا به سرطان پروستات ذکر شده اند.

علائم و نشانه های سرطان پروستات کدامند؟

سرطان پروستات در بسیاری از موارد کاملاً بی علامت بوده و در چکاب و بررسی توسط پزشک تشخیص داده می شود. در بعضی از افراد که به خاطر اختلال تخلیه ادراری از قبیل روان نیامدن ادرار، قطره قطره شدن، بند آمدن ادرار و یا درد استخوانی و ضعف و کم خونی و یا کم کاری کلیه مراجعه می کنند پزشک مربوطه در بررسی متوجه تشخیص سرطان پروستات می شود.

و لذا: عدم وجود علامت های ادراری دلیل بر نبودن سرطان پروستات در مردان بالای 50 سال نمی باشد و باید چکاب و بررسی شوند.

 

چگونه مطمئن شویم که سرطان پروستات نداریم یا روش های تشخیص سرطان پروستات چیست؟

هر مردی بالای 50 سال باید از نظر سرطان پروستات بررسی شود. امروزه توصیه می شود مخصوصاً کسانی که سابقه خانوادگی سرطان پروستات آنها مثبت است چرا که این افراد 5 برابر نسبت به افراد دیگر در خطر سرطان پروستات هستند و باید دقیقاً بررسی شوند.
امروزه روش های تشخیصی سرطان پروستات عبارتند از:

1- معاینه انگشتی

عکس بزرگی پروستات

 در این روش در اطاق معاینه پزشک این معاینه را از طریق عبور انگشت از مقعد و لمس پروستات انجام می دهد. هر گونه سفت شدن پروستات در معاینه بالینی قویاً شک به سرطان پروستات را مطرح می کند.

2- آزمایش PSA

PSA ماده ای است که از غده پروستات ترشح می شود. در سه مورد: 1- سرطان پروستات 2- تورم پروستات 3- بزرگی خوش خیم پروستات، PSA خون به درجاتی بالا می رود.

در مقایسه با موارد ذکر شده در سرطان پروستات PSA روند صعودی مداوم پیدا می کند و اغلب این سیر صعودی ادامه داشته و ارتباط مستقیمی با شدت سرطان پروستات دارد و هر مردی که در بررسی های انجام شده PSA بالارونده ای داشته باشد باید از نظر سرطان پروستات و با انجام نمونه برداری از پروستات بررسی شود.

مطالعات مختلفی که انجام شده:

15 درصد مردانی که PSA زیر 4 دارند و 25 درصد مردانی که PSA آنها بین 4-10 است دارای سرطان پروستات هستند. همچنین نکته ای قبلاً ذکر کردم بزرگی خوش خیم پروستات نیز باعث افزایش PSA خون می گردد و ارتباط نزدیکی با اندازه پروستات دارد. هر چه پروستات بزرگتر PSA بالاتر.

PSA به صورت ترکیبی و همچنین آزاد در جریان خون وجود دارد هر چه PSA آزاد کمتر باشد شانس سرطان پروستات بالا می باشد.

اگر PSA خون بالا باشد و معاینه انگشتی مشکوک، قدم بعدی و تشخیص نهائی چیست؟

در این موارد قطعی ترین روش تشخیص انجام نمونه برداری از پروستات و از طریق مقعد و به کمک سونوگرافی می باشد.

روش انجام بیوپسی پروستات: اینجانب به بیمارانم توصیه می کنم که

1- حداقل سه روز قبل از نمونه برداری آنتی بیوتیک کامل استفاده کنند.

2- شب قبل از مایعات استفاده کنند.

3- صبح و ظهر از شیاف پاک کننده مقعد استفاده کنند و جهت انجام نمونه برداری به مطب مراجعه نمایند.

در شروع نمونه برداری دوباره آنتی بیوتیک عضلانی جهت جلوگیری از عفونت احتمالی تجویز می گردد. در مرحله بعد و جهت کاهش و از بین بردن درد با چند سی سی گزیلوکائین مثل کشیدن دندان ناحیه را بی حس می کنم و سپس با عبور پروب سونوگرافی (که در شکل می بینید) به مقعد، محل پروستات را مشخص و سپس با استفاده از سون اتوماتیک تعداد 12 قطعه از پروستات و جاهای مشکوک را برداشته و به آزمایشگاه جهت تشخیص نسجی می فرستیم. جواب آزمایش حدوداً یک هفته طول می کشد. من تلفن شخصی خود را در اختیار بیماران نمونه برداری شده قرار می دهم و به آنها توصیه می کنم که در صورت عارضه بعد از عمل بلافاصله با اینجانب تماس بگیرند.

عوارض نمونه برداری پروستات چیست؟

1- وجود خون در ادرار و مدفوع ساعاتی پس از بیوپسی اتفاق می افتد که طبیعی است.

2- احتباس ادرای که در موارد کمی اتفاق می افتد و باید با سوند تخلیه شود.

3- تب و لرز و بی حالی و افت فشار خون از عوارض بسیار جدی و خطرناک احتمالی نمونه برداری می باشد که نشان دهنده وارد شدن عفونت به خون است و باید به صورت جدی درمان شود چرا که تعلیل در درمان خطر مرگ و میر دارد و لذا توصیه می کنم اگر پس از نمونه برداری پروستات دچار تب و لرز و بی حالی شدید باید به اولین مرکز درمان مراجعه و باید بستری و آنتی بیوتیک تزریقی دریافت نمائید.

نمونه برداری از پروستات اغلب به صورت سرپائی انجام می شود و عوارض آن در صورت مصرف آنتی بیوتیک قبل از عمل نادر و کمتر از یک درصد موارد فوق اتفاق می افتد.

نتیجه نمونه برداری از حالات زیر خارج نیست.

1- بیماری خوش خیم پروستات که نیاز به درمان دیگری ندارد.

2- سرطان پروستات

 بر اساس آزمایش سرطان پروستات به سه نوع کم خطر، متوسط و پر خطر تقسیم می شود.
که بر اساس سن بیمار و شرایط بدنی بیمار و اینکه سرطان به استخوان ها و غده های لنفی منتشر شده باشد تصمیمات درمانی اتخاذ می گردد.

در سرطان های غیر منتشر شده درمان طلائی سرطان پروستات جراحی رادیکال و برداشتن غده پروستات با اجزاء آن می باشد. اینجانب این عمل را بدون بیهوشی و با بی حسی کمری و با یک شب بستری در بیمارستان انجام می دهم. طول مدت عمل حدود یک ساعت می باشد و فردای عمل بیمار با سوند از بیمارستان مرخص می شود و به بیمار توصیه می کنم جهت خارج کردن سوند سه هفته بعد مراجعه نماید. داشتن سوند فولی به مدت سه هفته برای ترمیم کامل محل جراحی ضروری است. قبل از عمل بررسی های لازم از قبیل چکاب خون و تست قلب انجام می شود. توصیه می شود اگر داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین، پلاویکس و کومادین مصرف می کنید یک هفته قبل از عمل با نظر دکتر قلب و عروقتان داروها را قطع نمائید.

عوارض درمان جراحی

درمان جراحی طلائی ترین روش درمان سرطان پروستات می باشد. به خاطر برداشتن کل پروستات در سرطان دو عارضه ناتوانی جنسی و بی اختیاری احتمالی ادراری از عوارض احتمالی هستند که مهارت جراح هنگام جراحی و درجه شدت سرطان پروستات و عدم چسبندگی آن احتمال وقوع دو عارضه را شدیداً پایین می آورد.
به علت ماهیت سرطان پروستات که رشد کندی دارد اگر به موقع تشخیص و درمان بشود بیمار به خاطر سرطان نخواهد مرد و عمر طبیعی خود را خواهد داشت.
در ادامه بحث درباره درمان های غیر جراحی سرطان پیشرفته پروستات صحبت خواهم کرد.

و اما توصیه های اینجانب

1- هر مرد بالای 50 سال حداقل سالیانه باید از نظر سرطان پروستات با معاینه و آزمایش PSA بررسی شود.

2- اگر سابقه سرطان پروستات در پدر و برادر و عمو را دارید از بالای 40 سالگی باید تحت نظر پزشک کلیه ومجاری ادراری باشید.

3- هر آزمایش PSA که مقدار آن حالت صعودی داشته باشد باید از نظر سرطان پروستات بررسی شود.

4- با مراجعه به موقع به دکتر و تشخیص به موقع و زودرس سرطان، شما می توانید عمر طبیعی خود را با درمان جراحی آن حفظ کنید.

5- از مصرف زیاد غذای چرب، گوشت سرخ کرده اجتناب و در عوض از سبزیجات و گوجه فرنگی و بروکلی و غیره بیشتر استفاده نمائید.

در صورت داشتن مشکل پروستات با شماره 02122642744 جهت نوبت دهی تماس حاصل فرمائید.

جراحی پروستات بزرگ  به روش باز توسط دکتر کرمی

 

 

با آرزوی سلامتی شما
دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

2.3 (45%) 4 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمود دوشنبه ۲۵ بهمن ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  Masoud Ajdari: سلام خسته نباشید من جوانی 28 ساله هستم طی سالهای زیاد از آغتز بلوغ استمنا انجام داده ام هرازگاهی احساس میکنم که داخل مقعد و پروستاتم در حالت برانگیخته هستند گاهی هم بعد از استمنا دچار مشکل ادرار میشوم میخواستم بدانم که با ترک استمنا این عوارض برطرف میشوند یا نه؟؟؟ و اینکه در آستانه ازدواج هستم و این مشکلات در زندگی جنسی هم دامنگیر میشوند یا نه؟؟؟ در حالت عادی مشکلی ندارم ولی گاهی بدون تحریک نیز احساس برانگیختگی سوراخ مقعد و داخل مقعد رو دارم مثل اینکه در حالت تحریک باشم سوزش ادرار هم گاهی بعد از استمنا پیش میاد و معمولا نیست. آیا در سکس مشکل خواهم داشت؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۵ بهمن ۹۵( 2 سال پیش)
   همه اينها عوارض اسمنا وبا قطع خوب ميشويد
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۰ آذر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترالت من قبل از نزدیکی با همسرم در حد مطلوب سفت نمیشود راستش دکتر رفتم و همکارتان برام سی تی انژوگرافی تجویز کرد رفتم ونتجیه آن گفته شده رگ منتهی به آلت ایراد پیدا کرده و مانع سفتی آلت میشود. قرص تقویتی از جمله مولتی ویتامین و یا تادافیل هم خوردم گفتن شاید ضعف جسمی داشته باشم ولی افاقه نکرده من چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۰ آذر ۹۵( 2 سال پیش)
   بياوريد ببينم
 • تصویر کاربر همشهری شنبه ۶ آذر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما استاد ارجمند
  راستش من از نحوه عمل جراحی شما خیلی ترسیدم که با دست و خیلی تهاجمی اقدام به کندن پروستات میکنید.
  من 64 سال سن دارم و تقریبا 20 روزی هست که داخل مجرای ادرارم سوزش دارد، تکرر ادرار دارم و معمولا خروج ادرارم کم می باشد. به دکتر مراجعه کردم با انجام سونوگرافی مشخص شد حجم پروستات 45 سی سی بزرگتر از حالت معمول است. آیا با این وضعیت نیاز به عمل جراحی هست؟ درمان دارویی جواب می دهد؟ چه پیگیری هایی نیاز دارم؟
  ممنون از همکاری شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ آذر ۹۵( 2 سال پیش)
   همه جاي دنيا تكنيك همان است درمان قطعي عمل است دارو مسكن
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۸ آبان ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلا م و خسته نباشید خدمت دکتر
  بنده 45 سال سن دارم و اخیرا با سونوگرافی که انجام دادم حجم پروستات 40 سی سی است و هیچ گونه مشکلی ندارم آیا بالا بودن حجم پروستات مشکلی ایجاد می کند؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ آبان ۹۵( 2 سال پیش)
   نه
 • تصویر کاربر سادات یکشنبه ۲۵ مهر ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  پدرمرعمل پروستات باز داشته
  پروستات خوش خيم
  پروستات برداشته شده
  هم اكنوت بعد از هفت ماه هنوز همراه با ادرار خون ريزي هم دارد
  با تشكر از وقت شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۵ مهر ۹۵( 3 سال پیش)
   بايد بررسي شود با سيستوسكوپي
 • تصویر کاربر meysam. شنبه ۶ شهریور ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام دکتر. گرامی دکتر من پسر مجرد 21 ساله هستم زمان ارضاع اسپریم من لخته لخته و سفت کمی زرد رنگ هست دکتر لطفا راهنماییم کنید ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۶ شهریور ۹۵( 3 سال پیش)
   ازمايش دهيد
 • تصویر کاربر صالح سه شنبه ۲ شهریور ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  م م۴۰*۴۲*۴۳باحجم سی سی۳۹بزرگترازنرمال به نفع bphاندازه گیری شده.مایع آزاد درفضایی شکم والگن رویت نشد.نتیجه سونو
  ۴۹سال ازعسلویه لطفا راهنمایی بفرمایید.خداوند اجرتان بدهدمتشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ شهریور ۹۵( 3 سال پیش)
   در سن شما مهم نيست
 • تصویر کاربر داریوش جمعه ۸ مرداد ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  هردوفتقم پاره است بعلت کولیت عصبی ویبوست عملم نکردن گفتند خطر دارد لطفاً کمکم کنید سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۸ مرداد ۹۵( 3 سال پیش)
   بايد معاينه كنم
 • تصویر کاربر قدمی پنجشنبه ۳ تیر ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پدرم 67 سال سن دارند.سه ماه پیش عمل پروستات لیزری داشته اند. در طول این سه ماه که عمل کرده اند فقط در حالت استراحت درد احساس نمیکنند ولی هر گاه بایستند و یا پیاده روی داشته باشند در قسمت کشاله ران سمت راست احساس درد دارند . آیا این امر طبیعی است و یا اینکه پیگیری خاصی باید صورت پذیرد . باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ تیر ۹۵( 3 سال پیش)
   طبیعی است
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۲۴ اردیبهشت ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر میخواستم بپرسم وقتی ازمایش psa رو 21 نشون بده نشانه چی هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۴ اردیبهشت ۹۵( 3 سال پیش)
   فيلم نمونه برداري پروستات من را ببينيد در سايتم
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر