سرطان پروستات در کمین مردان بالای ۵۰ سال

امروزه یکی از موذی ترین، بی علامت ترین و شایعترین سرطانهای مردان بالای 50 سال، سرطان پروستات می باشد. با توجه به شیوع بالای سرطان پروستات در مردان بالای 50 سال و افراد با سابقه ارثی سرطان پروستات در پدر و عمو و برادر که در خطر بالای این سرطان هستند به نکات مهم و کلیدی آن که سوال خیلی از شما بینندگان عزیز سایت می باشد می پردازم.

علل ایجاد کننده سرطان پروستات چیست؟

مثل سرطان های دیگر علت اصلی سرطان پروستات مشخص نیست ولی مواردی را که در ذیل عرض می کنم از عوامل شناخته شده در ایجاد سرطان پروستات هستند:

1- سن

سرطان پروستات اغلب در سنین بالای 50 سال ایجاد می شود و با افزایش سن به درصد شیوع آن افزوده می شود. در سال 2014 در کشور آمریکا 233000 مورد جدید کشف شده که در 29 هزار مورد منجر به مرگ شده است.

80 درصد مردان مبتلا بالای 65 سال سن دارند و تنها در یک درصد موارد در سن کمتر از 50 سال دیده می شود. کسانی که سابقه ارثی سرطان در پدر و عمو و برادرشان را دارند اغلب در سنین پایین مبتلا به این بیماری می شوند.

2- تغذیه

مصرف چربی زیاد، گوشت سرخ شده در حرارت بالا اصولاً باعث تشدید سرطان پروستات می شوند در حالیکه در مصرف سبزیجات، گوجه فرنگی و سویا نقش بازدارنده گی می توانند داشته باشند.

3- مصرف داروها

 مصرف بعضی از داروها از جمله داروهای هورمونی ناندرلون و تستوسترون که اغلب در باشگاه های بدنسازی استفاده می شود، باعث تحریک و افزایش سرطان پروستات می شود.

در حالیکه مصرف آسپرین و داروهای کاهش دهنده کلسترول و تری گلیسرید و ضدالتهاب ها در بعضی مقالات از عوامل کاهش دهنده سرطان پروستات ذکر شده اند.

4- میوه جات

 در بعضی مطالعات مصرف گوجه فرنگی و سبزیجات بخصوص بروکلی cauliflower و cabbage باعث کاهش شانس ابتلا به سرطان پروستات ذکر شده اند.

علائم و نشانه های سرطان پروستات کدامند؟

سرطان پروستات در بسیاری از موارد کاملاً بی علامت بوده و در چکاب و بررسی توسط پزشک تشخیص داده می شود. در بعضی از افراد که به خاطر اختلال تخلیه ادراری از قبیل روان نیامدن ادرار، قطره قطره شدن، بند آمدن ادرار و یا درد استخوانی و ضعف و کم خونی و یا کم کاری کلیه مراجعه می کنند پزشک مربوطه در بررسی متوجه تشخیص سرطان پروستات می شود.

و لذا: عدم وجود علامت های ادراری دلیل بر نبودن سرطان پروستات در مردان بالای 50 سال نمی باشد و باید چکاب و بررسی شوند.

 

چگونه مطمئن شویم که سرطان پروستات نداریم یا روش های تشخیص سرطان پروستات چیست؟

هر مردی بالای 50 سال باید از نظر سرطان پروستات بررسی شود. امروزه توصیه می شود مخصوصاً کسانی که سابقه خانوادگی سرطان پروستات آنها مثبت است چرا که این افراد 5 برابر نسبت به افراد دیگر در خطر سرطان پروستات هستند و باید دقیقاً بررسی شوند.
امروزه روش های تشخیصی سرطان پروستات عبارتند از:

1- معاینه انگشتی

عکس بزرگی پروستات

 در این روش در اطاق معاینه پزشک این معاینه را از طریق عبور انگشت از مقعد و لمس پروستات انجام می دهد. هر گونه سفت شدن پروستات در معاینه بالینی قویاً شک به سرطان پروستات را مطرح می کند.

2- آزمایش PSA

PSA ماده ای است که از غده پروستات ترشح می شود. در سه مورد: 1- سرطان پروستات 2- تورم پروستات 3- بزرگی خوش خیم پروستات، PSA خون به درجاتی بالا می رود.

در مقایسه با موارد ذکر شده در سرطان پروستات PSA روند صعودی مداوم پیدا می کند و اغلب این سیر صعودی ادامه داشته و ارتباط مستقیمی با شدت سرطان پروستات دارد و هر مردی که در بررسی های انجام شده PSA بالارونده ای داشته باشد باید از نظر سرطان پروستات و با انجام نمونه برداری از پروستات بررسی شود.

مطالعات مختلفی که انجام شده:

15 درصد مردانی که PSA زیر 4 دارند و 25 درصد مردانی که PSA آنها بین 4-10 است دارای سرطان پروستات هستند. همچنین نکته ای قبلاً ذکر کردم بزرگی خوش خیم پروستات نیز باعث افزایش PSA خون می گردد و ارتباط نزدیکی با اندازه پروستات دارد. هر چه پروستات بزرگتر PSA بالاتر.

PSA به صورت ترکیبی و همچنین آزاد در جریان خون وجود دارد هر چه PSA آزاد کمتر باشد شانس سرطان پروستات بالا می باشد.

اگر PSA خون بالا باشد و معاینه انگشتی مشکوک، قدم بعدی و تشخیص نهائی چیست؟

در این موارد قطعی ترین روش تشخیص انجام نمونه برداری از پروستات و از طریق مقعد و به کمک سونوگرافی می باشد.

روش انجام بیوپسی پروستات: اینجانب به بیمارانم توصیه می کنم که

1- حداقل سه روز قبل از نمونه برداری آنتی بیوتیک کامل استفاده کنند.

2- شب قبل از مایعات استفاده کنند.

3- صبح و ظهر از شیاف پاک کننده مقعد استفاده کنند و جهت انجام نمونه برداری به مطب مراجعه نمایند.

در شروع نمونه برداری دوباره آنتی بیوتیک عضلانی جهت جلوگیری از عفونت احتمالی تجویز می گردد. در مرحله بعد و جهت کاهش و از بین بردن درد با چند سی سی گزیلوکائین مثل کشیدن دندان ناحیه را بی حس می کنم و سپس با عبور پروب سونوگرافی (که در شکل می بینید) به مقعد، محل پروستات را مشخص و سپس با استفاده از سون اتوماتیک تعداد 12 قطعه از پروستات و جاهای مشکوک را برداشته و به آزمایشگاه جهت تشخیص نسجی می فرستیم. جواب آزمایش حدوداً یک هفته طول می کشد. من تلفن شخصی خود را در اختیار بیماران نمونه برداری شده قرار می دهم و به آنها توصیه می کنم که در صورت عارضه بعد از عمل بلافاصله با اینجانب تماس بگیرند.

عوارض نمونه برداری پروستات چیست؟

1- وجود خون در ادرار و مدفوع ساعاتی پس از بیوپسی اتفاق می افتد که طبیعی است.

2- احتباس ادرای که در موارد کمی اتفاق می افتد و باید با سوند تخلیه شود.

3- تب و لرز و بی حالی و افت فشار خون از عوارض بسیار جدی و خطرناک احتمالی نمونه برداری می باشد که نشان دهنده وارد شدن عفونت به خون است و باید به صورت جدی درمان شود چرا که تعلیل در درمان خطر مرگ و میر دارد و لذا توصیه می کنم اگر پس از نمونه برداری پروستات دچار تب و لرز و بی حالی شدید باید به اولین مرکز درمان مراجعه و باید بستری و آنتی بیوتیک تزریقی دریافت نمائید.

نمونه برداری از پروستات اغلب به صورت سرپائی انجام می شود و عوارض آن در صورت مصرف آنتی بیوتیک قبل از عمل نادر و کمتر از یک درصد موارد فوق اتفاق می افتد.

نتیجه نمونه برداری از حالات زیر خارج نیست.

1- بیماری خوش خیم پروستات که نیاز به درمان دیگری ندارد.

2- سرطان پروستات

 بر اساس آزمایش سرطان پروستات به سه نوع کم خطر، متوسط و پر خطر تقسیم می شود.
که بر اساس سن بیمار و شرایط بدنی بیمار و اینکه سرطان به استخوان ها و غده های لنفی منتشر شده باشد تصمیمات درمانی اتخاذ می گردد.

در سرطان های غیر منتشر شده درمان طلائی سرطان پروستات جراحی رادیکال و برداشتن غده پروستات با اجزاء آن می باشد. اینجانب این عمل را بدون بیهوشی و با بی حسی کمری و با یک شب بستری در بیمارستان انجام می دهم. طول مدت عمل حدود یک ساعت می باشد و فردای عمل بیمار با سوند از بیمارستان مرخص می شود و به بیمار توصیه می کنم جهت خارج کردن سوند سه هفته بعد مراجعه نماید. داشتن سوند فولی به مدت سه هفته برای ترمیم کامل محل جراحی ضروری است. قبل از عمل بررسی های لازم از قبیل چکاب خون و تست قلب انجام می شود. توصیه می شود اگر داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین، پلاویکس و کومادین مصرف می کنید یک هفته قبل از عمل با نظر دکتر قلب و عروقتان داروها را قطع نمائید.

عوارض درمان جراحی

درمان جراحی طلائی ترین روش درمان سرطان پروستات می باشد. به خاطر برداشتن کل پروستات در سرطان دو عارضه ناتوانی جنسی و بی اختیاری احتمالی ادراری از عوارض احتمالی هستند که مهارت جراح هنگام جراحی و درجه شدت سرطان پروستات و عدم چسبندگی آن احتمال وقوع دو عارضه را شدیداً پایین می آورد.
به علت ماهیت سرطان پروستات که رشد کندی دارد اگر به موقع تشخیص و درمان بشود بیمار به خاطر سرطان نخواهد مرد و عمر طبیعی خود را خواهد داشت.
در ادامه بحث درباره درمان های غیر جراحی سرطان پیشرفته پروستات صحبت خواهم کرد.

و اما توصیه های اینجانب

1- هر مرد بالای 50 سال حداقل سالیانه باید از نظر سرطان پروستات با معاینه و آزمایش PSA بررسی شود.

2- اگر سابقه سرطان پروستات در پدر و برادر و عمو را دارید از بالای 40 سالگی باید تحت نظر پزشک کلیه ومجاری ادراری باشید.

3- هر آزمایش PSA که مقدار آن حالت صعودی داشته باشد باید از نظر سرطان پروستات بررسی شود.

4- با مراجعه به موقع به دکتر و تشخیص به موقع و زودرس سرطان، شما می توانید عمر طبیعی خود را با درمان جراحی آن حفظ کنید.

5- از مصرف زیاد غذای چرب، گوشت سرخ کرده اجتناب و در عوض از سبزیجات و گوجه فرنگی و بروکلی و غیره بیشتر استفاده نمائید.

در صورت داشتن مشکل پروستات با شماره 02122642744 جهت نوبت دهی تماس حاصل فرمائید.

جراحی پروستات بزرگ  به روش باز توسط دکتر کرمی

 

 

با آرزوی سلامتی شما
دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

2.3 (45%) 4 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  من 39 سال سن دارم .
  آقای دکتر سونگرافی شکم انجام دادم و بابت پروستات این موارد گفته شده است.
  پروستات با اکوژنیسته افزایش یافته به ابعاد 33mm×38mm×30 mm و حجم تقریبی 20CC.
  تصویر لایه کلسیفیه در در ناحیه سانترال پروستات مشاهده شده است.
  حدود پروستات صاف و منظم می باشد.

  جواب متن بالا بود.
  ممنون می شم که بررسی و اطلاع بدید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)
   در سن شما اینها اصلا مهم نیستند ودرمان نمیخواهد
 • تصویر کاربر حسن شنبه ۱۶ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ،، من چند روز پیش دوباره سوال کردم و عکس سونوگرافیم رو براتون فرستادم ولی توی سوال نگفتم که پروستاتم 28 سی سی بزرگ شده فک کردم عکس رو نگاه میکنین، و 28 سالمه و مشکل تکرر ادرار وحشتناک دارم ادرارم چند شاخه و بریده بریده و اخرم قطره قطره میاد ، واقعا زندگیم رو مختل کرده ، توی جواب سوال قبل گفتین باید نوار عصب مثانه بگیرم ولی من احساس میکنم مشکل تکرر من از بزرگی پروستات و باتوجه به اینکه بزرگی پروستات درمانی داروبی نداره به نظر شما عمل جراحی بسته میتونه من رو کمک کنه ؟؟ و اینکه با عمل جراحی درست مشپکلم حل میشه، نظر شما چیه لطفا راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۴ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
   اگر تکرر شدید باشد مال عصب مثانه میباشد
  2. تصویر کاربر حسن دوشنبه ۴ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
   اقای دکتر من توی سایت خودتون خوندم که این علاعمی که من دارم نشانه بزرگی پروستاته و گفتین که درمان طلایی بزرگی پروستات جراحی به روش بسته است ، حالا سوال من اینه که من نوار عصب مثانه بگیرم مشکلم حل میشه یا این بیماری به صورت مزمن تا اخر عمر با من هست ، و اینکه عمل جراحی با توجه به سن من که ۲۸ سالمه برای من توصیه میشه ؟؟ و عمل جراحی ضرر داره یا نه ؟؟
  3. تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
   دکتر لطفا جواب بده
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
  5. تصویر کاربر حسن سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
   ممنون اقای دکتر، خوب چکار کنم تکرر خوب بشه ، ایا واقعا این بیماری تکرر درمان میشه با نوار مثانه، یعنی بزرگی پروستات باعث مسدود شدن مجاری ادرار من نشده ؟؟ ، و من چکار کنم که پروستاتم بزرگتر نشه ،؟؟
  6. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
  7. تصویر کاربر حسن جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام اقای دکتر ممنون با حوصله به همه جواب میدبن اما من هنوز واقعا جوابمو نگرفتم متاسفانه
  8. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
   باید دو کار انجام دهید سیستویکوپی وتست نوار مثانه لطفا به علت کثرت سوالها ادامه ندهید
  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربر ساسان سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  دکتر بنده ۳۴ ساله هستم ،از ۸ماهگی بارداری خانمم به توصیه پزشکشان نزدیکی نداشتیم که دراین مدت ۲بار خودارضایی داشتم و در بار آخر دچار سوزش مجاری ادراری و درد در ناحیه زیر شکم شدم با مراجعه به پزشک ایشان قرصهای فیناستراید و کتوتیفن و پروستاباریج‌ را برای من تجویز کرد و همزمان سونوگرافی و آزمایش ادرار که در نتیجه سونوگرافی اندازه پروستات ۲۷ بود و آزمایش ادرار فاقد باکتری ،که پس از مصرف دارو بهبود پیدا کردم. بعد از ۲ماه از زایمان خانمم و نزدیکی دوباره همان شرایط برایم پیش آمده (در این مدت به هیچ وجه انزال نداشتم )لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)
   اب زیاد ورزش واهمیت ندهید مهم نیست
 • تصویر کاربر یدالله سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر بنده چند وقتیه که پروستات دارم و دکتر هم تو همدان رفتم بهم قرص دادن وقتی هر شب یه دونه از قرصها رو میخورم حالم خوبه و قطر پروستات کم میشه ولی وقتی نمیخورم بازم یه خورده بزرگ میشه و شبها اذیتم میکنه و پاهام درد میکنه . گفتم ببینیم راه حلش چیه چه مشکلی هست ممنون میشم راهنمایی کنید .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)
   از نظر من دارو نمیخواهد اب گرم بشینید خوب میشود
  2. تصویر کاربر یدالله یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)
   چه مدت نیاز به نشستن تو اب گرم دارد ؟؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)
   هر شب نیم ساعت
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Fatemeh جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاى دكتر
  من نامزدم امروز سونو از كليه و مثانه و پروستاتش سونوگرافى انجام داده كليه و مثانش طبيعى بود طبق نوشته (به فارسى) در سونوگرافى اما ابعاد پروستات رو متوجه نشدم كه مشكل داره يا نه يكم نگران شدم ممنون ميشم جواب بديد واينكه ٢١ سالش هست
  ميشه لطف كنيد جواب سونوگرافى رو بهم بگيد جيه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر محمداصغریان دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پدر من مشکل بزرگی پروستات و نیز فتق اینگوینال دارند وسن ایشان 80 سال است. سوال اینکه درصورت نیاز به جراحی آیا برای ایشان امکان جراحی به روش لاپاروسکوپی وجود دارد یا خیر؟ ممنون از لطف شما.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)
   اگر اجازه قلب داشته باشید باید عمل کنید
 • تصویر کاربر منصور شنبه ۵ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پدرم سال ۹۶ ب دلیل سرطان پروستات جراحی کردن و پروستات رو کامل در اوردن همه چیز خوب بود تا اینکه بعد عید( سال ۹۸) ازمایش پی اس ا انجام دادن ۸۶/. شد،که پدرم ۳۶ جلسه رادیو تراپی شدن که ازمایش پی اس ا بعد رادیوتراپی شد ۵۷/.ایا جای نگرانی هست ؟ایا سلول سرطانی با رادیوتراپی از بین رفت
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر بهروز دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما اقای دکتر من ۴۳ ساله هستم که پرستات من دچار التهاب شده و روزانه وشبا نه به طور مردد منو به دستشویی میکشونه و دچار سوزش شدید ادرا و سوزش منی درد مقعد ودرد بعضه و یبوثت شده ام لطفا راهنمایی بفرمایید من ساکن زنجان هستم اگر شما بفرمایید ازمایشاتی که لازم هست من تهیه کرده خدمت برسم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)
   از نظر من نیاز به درمان ندارد اب زیاد بخورید
 • تصویر کاربر مجیدجعفری یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  بنده 33 ساله هستم
  حدود نه ماه پیش با علائم پروستاتیت با PSA=9.14 کشت ادرار منفی 9 سی سی ادرار مانده در مثانه به پزشک مراجعه کردم که حدودا دو ماه تاوانکس و تلترودین استفاده کردم عدد PSA بعد از دو ماه 1.14 و علائم از بین رفت ولی هیچوقت آدم سابق نبودم چون حد تحمل نگهداری ادراری ام پایین آمد
  الان مجددا تکرر ادرارم بیشتر شده در ضمن بنده خودم آزمایشگاهی میباشم
  قابل ذکر است بعد از دو ماه به پزشک مراجع کردم پزشک فرمودن پروستات بنده تحریکات دارد
  در حال حاضر جناب دکتر من باید چیکار کنم چون تکرر ادار دارم حدودا دو سه ساعت یکبار باید دستشو برم؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید جناب دکتر🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر فرهاد یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. وقت بخیر آقای دکتر. پدر من با سن 59 سال از 2 سال پیش تقریبا هر 5 ماه یکبار احتباس ادرار شدید داشتن که با مراجعه به مرکز درمانی به وسیله سوند مشکلش برطرف میشد. تا ماه قبل که همین مشکل ایجاد شد و مرکز درمانی نتونستن سوند را وصل کنن و با استفاده از آمپول از مثانه ادرار خارج شد. پزشک مربوطه تشخیص دادن که مجاری ادرار را عمل کنن اما دکتر حتی سونوگرافی هم انجام ندادن که باعث تعجب بنده شد.بعد از عمل مجاری ادرار همانجا سوند قرار داده شد پزشک معالج تشخیص دادن که بعد از یک هفته سوند برداشته بشه اما با برداشتن سوند مشکل احتباس ادرار تکرار شد مجدد به وسیله گاید سوند وصل شد. بعد آزمایش psa انجام شد که نتیجه psa total=30 شد پزشک معالج گفتن دو هفته دیگه psa تکرار بشه و این دفعه نتیجه psa total= 11.95 شد , psa free 34 . نتیجه سونگرافی هم اندازه پروستات 157cc قرص های مصرفی هم 1. فینوپروست 2. افلوکینول 3. امنیک. جناب دکتر کرمی با توجه به دستکاری مجاری ادرار و احتباس ادرار و سوند گذاری ممکنه میزان psa بالا رفته باشه چون دو هفته بعد میزان psa کاهش یافت. پزشک معالج مجدد گفتن برای سومین بار دو هفته دیگه psa تکرار بشه. سوند هم الان حدود 20 روزه که وصله تا چند روز سوند وصل باشه مشکلی نداره؟ دکتر شما صلاح به چه کاری می دونید چه کاری انجام بدیم. ممنونم از پاسخگویی های بزرگوارانه شما.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر