سرطان پروستات در کمین مردان بالای ۵۰ سال

امروزه یکی از موذی ترین، بی علامت ترین و شایعترین سرطانهای مردان بالای 50 سال، سرطان پروستات می باشد. با توجه به شیوع بالای سرطان پروستات در مردان بالای 50 سال و افراد با سابقه ارثی سرطان پروستات در پدر و عمو و برادر که در خطر بالای این سرطان هستند به نکات مهم و کلیدی آن که سوال خیلی از شما بینندگان عزیز سایت می باشد می پردازم.

علل ایجاد کننده سرطان پروستات چیست؟

مثل سرطان های دیگر علت اصلی سرطان پروستات مشخص نیست ولی مواردی را که در ذیل عرض می کنم از عوامل شناخته شده در ایجاد سرطان پروستات هستند:

1- سن

سرطان پروستات اغلب در سنین بالای 50 سال ایجاد می شود و با افزایش سن به درصد شیوع آن افزوده می شود. در سال 2014 در کشور آمریکا 233000 مورد جدید کشف شده که در 29 هزار مورد منجر به مرگ شده است.

80 درصد مردان مبتلا بالای 65 سال سن دارند و تنها در یک درصد موارد در سن کمتر از 50 سال دیده می شود. کسانی که سابقه ارثی سرطان در پدر و عمو و برادرشان را دارند اغلب در سنین پایین مبتلا به این بیماری می شوند.

2- تغذیه

مصرف چربی زیاد، گوشت سرخ شده در حرارت بالا اصولاً باعث تشدید سرطان پروستات می شوند در حالیکه در مصرف سبزیجات، گوجه فرنگی و سویا نقش بازدارنده گی می توانند داشته باشند.

3- مصرف داروها

 مصرف بعضی از داروها از جمله داروهای هورمونی ناندرلون و تستوسترون که اغلب در باشگاه های بدنسازی استفاده می شود، باعث تحریک و افزایش سرطان پروستات می شود.

در حالیکه مصرف آسپرین و داروهای کاهش دهنده کلسترول و تری گلیسرید و ضدالتهاب ها در بعضی مقالات از عوامل کاهش دهنده سرطان پروستات ذکر شده اند.

4- میوه جات

 در بعضی مطالعات مصرف گوجه فرنگی و سبزیجات بخصوص بروکلی cauliflower و cabbage باعث کاهش شانس ابتلا به سرطان پروستات ذکر شده اند.

علائم و نشانه های سرطان پروستات کدامند؟

سرطان پروستات در بسیاری از موارد کاملاً بی علامت بوده و در چکاب و بررسی توسط پزشک تشخیص داده می شود. در بعضی از افراد که به خاطر اختلال تخلیه ادراری از قبیل روان نیامدن ادرار، قطره قطره شدن، بند آمدن ادرار و یا درد استخوانی و ضعف و کم خونی و یا کم کاری کلیه مراجعه می کنند پزشک مربوطه در بررسی متوجه تشخیص سرطان پروستات می شود.

و لذا: عدم وجود علامت های ادراری دلیل بر نبودن سرطان پروستات در مردان بالای 50 سال نمی باشد و باید چکاب و بررسی شوند.

 

چگونه مطمئن شویم که سرطان پروستات نداریم یا روش های تشخیص سرطان پروستات چیست؟

هر مردی بالای 50 سال باید از نظر سرطان پروستات بررسی شود. امروزه توصیه می شود مخصوصاً کسانی که سابقه خانوادگی سرطان پروستات آنها مثبت است چرا که این افراد 5 برابر نسبت به افراد دیگر در خطر سرطان پروستات هستند و باید دقیقاً بررسی شوند.
امروزه روش های تشخیصی سرطان پروستات عبارتند از:

1- معاینه انگشتی

عکس بزرگی پروستات

 در این روش در اطاق معاینه پزشک این معاینه را از طریق عبور انگشت از مقعد و لمس پروستات انجام می دهد. هر گونه سفت شدن پروستات در معاینه بالینی قویاً شک به سرطان پروستات را مطرح می کند.

2- آزمایش PSA

PSA ماده ای است که از غده پروستات ترشح می شود. در سه مورد: 1- سرطان پروستات 2- تورم پروستات 3- بزرگی خوش خیم پروستات، PSA خون به درجاتی بالا می رود.

در مقایسه با موارد ذکر شده در سرطان پروستات PSA روند صعودی مداوم پیدا می کند و اغلب این سیر صعودی ادامه داشته و ارتباط مستقیمی با شدت سرطان پروستات دارد و هر مردی که در بررسی های انجام شده PSA بالارونده ای داشته باشد باید از نظر سرطان پروستات و با انجام نمونه برداری از پروستات بررسی شود.

مطالعات مختلفی که انجام شده:

15 درصد مردانی که PSA زیر 4 دارند و 25 درصد مردانی که PSA آنها بین 4-10 است دارای سرطان پروستات هستند. همچنین نکته ای قبلاً ذکر کردم بزرگی خوش خیم پروستات نیز باعث افزایش PSA خون می گردد و ارتباط نزدیکی با اندازه پروستات دارد. هر چه پروستات بزرگتر PSA بالاتر.

PSA به صورت ترکیبی و همچنین آزاد در جریان خون وجود دارد هر چه PSA آزاد کمتر باشد شانس سرطان پروستات بالا می باشد.

اگر PSA خون بالا باشد و معاینه انگشتی مشکوک، قدم بعدی و تشخیص نهائی چیست؟

در این موارد قطعی ترین روش تشخیص انجام نمونه برداری از پروستات و از طریق مقعد و به کمک سونوگرافی می باشد.

روش انجام بیوپسی پروستات: اینجانب به بیمارانم توصیه می کنم که

1- حداقل سه روز قبل از نمونه برداری آنتی بیوتیک کامل استفاده کنند.

2- شب قبل از مایعات استفاده کنند.

3- صبح و ظهر از شیاف پاک کننده مقعد استفاده کنند و جهت انجام نمونه برداری به مطب مراجعه نمایند.

در شروع نمونه برداری دوباره آنتی بیوتیک عضلانی جهت جلوگیری از عفونت احتمالی تجویز می گردد. در مرحله بعد و جهت کاهش و از بین بردن درد با چند سی سی گزیلوکائین مثل کشیدن دندان ناحیه را بی حس می کنم و سپس با عبور پروب سونوگرافی (که در شکل می بینید) به مقعد، محل پروستات را مشخص و سپس با استفاده از سون اتوماتیک تعداد 12 قطعه از پروستات و جاهای مشکوک را برداشته و به آزمایشگاه جهت تشخیص نسجی می فرستیم. جواب آزمایش حدوداً یک هفته طول می کشد. من تلفن شخصی خود را در اختیار بیماران نمونه برداری شده قرار می دهم و به آنها توصیه می کنم که در صورت عارضه بعد از عمل بلافاصله با اینجانب تماس بگیرند.

عوارض نمونه برداری پروستات چیست؟

1- وجود خون در ادرار و مدفوع ساعاتی پس از بیوپسی اتفاق می افتد که طبیعی است.

2- احتباس ادرای که در موارد کمی اتفاق می افتد و باید با سوند تخلیه شود.

3- تب و لرز و بی حالی و افت فشار خون از عوارض بسیار جدی و خطرناک احتمالی نمونه برداری می باشد که نشان دهنده وارد شدن عفونت به خون است و باید به صورت جدی درمان شود چرا که تعلیل در درمان خطر مرگ و میر دارد و لذا توصیه می کنم اگر پس از نمونه برداری پروستات دچار تب و لرز و بی حالی شدید باید به اولین مرکز درمان مراجعه و باید بستری و آنتی بیوتیک تزریقی دریافت نمائید.

نمونه برداری از پروستات اغلب به صورت سرپائی انجام می شود و عوارض آن در صورت مصرف آنتی بیوتیک قبل از عمل نادر و کمتر از یک درصد موارد فوق اتفاق می افتد.

نتیجه نمونه برداری از حالات زیر خارج نیست.

1- بیماری خوش خیم پروستات که نیاز به درمان دیگری ندارد.

2- سرطان پروستات

 بر اساس آزمایش سرطان پروستات به سه نوع کم خطر، متوسط و پر خطر تقسیم می شود.
که بر اساس سن بیمار و شرایط بدنی بیمار و اینکه سرطان به استخوان ها و غده های لنفی منتشر شده باشد تصمیمات درمانی اتخاذ می گردد.

در سرطان های غیر منتشر شده درمان طلائی سرطان پروستات جراحی رادیکال و برداشتن غده پروستات با اجزاء آن می باشد. اینجانب این عمل را بدون بیهوشی و با بی حسی کمری و با یک شب بستری در بیمارستان انجام می دهم. طول مدت عمل حدود یک ساعت می باشد و فردای عمل بیمار با سوند از بیمارستان مرخص می شود و به بیمار توصیه می کنم جهت خارج کردن سوند سه هفته بعد مراجعه نماید. داشتن سوند فولی به مدت سه هفته برای ترمیم کامل محل جراحی ضروری است. قبل از عمل بررسی های لازم از قبیل چکاب خون و تست قلب انجام می شود. توصیه می شود اگر داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین، پلاویکس و کومادین مصرف می کنید یک هفته قبل از عمل با نظر دکتر قلب و عروقتان داروها را قطع نمائید.

عوارض درمان جراحی

درمان جراحی طلائی ترین روش درمان سرطان پروستات می باشد. به خاطر برداشتن کل پروستات در سرطان دو عارضه ناتوانی جنسی و بی اختیاری احتمالی ادراری از عوارض احتمالی هستند که مهارت جراح هنگام جراحی و درجه شدت سرطان پروستات و عدم چسبندگی آن احتمال وقوع دو عارضه را شدیداً پایین می آورد.
به علت ماهیت سرطان پروستات که رشد کندی دارد اگر به موقع تشخیص و درمان بشود بیمار به خاطر سرطان نخواهد مرد و عمر طبیعی خود را خواهد داشت.
در ادامه بحث درباره درمان های غیر جراحی سرطان پیشرفته پروستات صحبت خواهم کرد.

و اما توصیه های اینجانب

1- هر مرد بالای 50 سال حداقل سالیانه باید از نظر سرطان پروستات با معاینه و آزمایش PSA بررسی شود.

2- اگر سابقه سرطان پروستات در پدر و برادر و عمو را دارید از بالای 40 سالگی باید تحت نظر پزشک کلیه ومجاری ادراری باشید.

3- هر آزمایش PSA که مقدار آن حالت صعودی داشته باشد باید از نظر سرطان پروستات بررسی شود.

4- با مراجعه به موقع به دکتر و تشخیص به موقع و زودرس سرطان، شما می توانید عمر طبیعی خود را با درمان جراحی آن حفظ کنید.

5- از مصرف زیاد غذای چرب، گوشت سرخ کرده اجتناب و در عوض از سبزیجات و گوجه فرنگی و بروکلی و غیره بیشتر استفاده نمائید.

در صورت داشتن مشکل پروستات با شماره 02122642744 جهت نوبت دهی تماس حاصل فرمائید.

جراحی پروستات بزرگ  به روش باز توسط دکتر کرمی

 

 

با آرزوی سلامتی شما
دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

2.3 (45%) 4 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر خزایی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  نتیجه ی Pet Scan پدرم نشون میده که سلولهای PSMA علاوه بر پروستات، در غدد لنفاوی دور پروستات هم دیده شدند.
  درمان استاندارد در این حالت چی هست؟
  ایشون 69 سالشونه و قدرت بدنی بسیار خوبی دارند.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   02122642744 بیایید حضوری صحبت کنیم بفرمایید جهت وقت عمل به ذمنشی02122642744

  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   02122642744 بیایید حضوری صحبت کنیم بفرمایید جهت وقت عمل به ذمنشی02122642744

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رسول چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید و تشکر وقدردانی بابت تمامی زحمات جنابعلی. آقای دکتر من نوار عصبیم رو به دکتر بیمارستان نشون دادم که ایشون این آزمایشها رو دوباره از من خواستن که متن نسخه رو براتون ارسال میکنم . لطفا به من بفرمایین که به این آزمایشها نیازی هست یا نه؟ ودر ضمن ایشون متاسفانه هیچ دست خطی به من ندادن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر میلاد سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  اقای دکتر بنده 21 سالم هست برای چکاپ کامل به پزشک داخلی مراجعه کرده بودم...یه آزمایش کامل برام نوشتن...فقط بهم گفتن کبدم چرب شده و روی بدنم کم هست...و مشکل دیگه ای ندارم...(من متاسفانه خودارضایی هم اکثر اوقات داشتم و یه جایی خونده بودم که بر اثر خودارضایی مقدار زیادی روی از بدن خارج میشه و به دکتر هم نگفتم خودارضایی میکنم) دکتر داروهای کبدی رو برام تجویز کردن و یه داروی دیگه به نام سیپروفلوکساسین 250 بهم دادن( بنظرم دکتر خودشون متوجه شدن خودارضایی داشتم)
  داخل سایت ها دیدم که سیپروفلوکساسین برای پروستات تجویز میشه...آیا من مشکل پروستاتی میتونم داشته باشم؟ سیپروفلوکساسین هم کامل مصرف کردم
  سوزش ادرار یه موقع دارم یه موقع ندارم اما سوزش خیلی خفیف هست و موقع دستشویی رفتن بعد از تخلیه یکم آخر چکه چکه میشه که حس میکنم یکم ادرار دیگه دارم که با یه فشار یه مقدار ادرار دیگه خارج میشه و در نهایت تخلیه کامل...به نظرتون مشکلی دارم آقای دکتر؟(توضیح بیشتر لطفا)ممنون
  خیلی هم مشتاق دیدار هستم سال 96 برام عمل واریکوسل کردید خواستم مطب خدمت برسم ولی گفتم اینجا سوال کنم اگر مشکلی بود خدمت برسم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش)
   از نظر من شما نیاز به درمان خاصی ندارید
 • تصویر کاربر لیلا یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. خسته نباشید. پدرم عمل رادیکال پروستاتکتومی داشتن و بعد از عمل دکتر براشون رادیوتراپی نوشتن. دکتر مخصوص رادیوتراپی گفتن که باید در حین انجام رادیوتراپی آمپول هورمونی مصرف کنن به مدت دو سال. الان هفده باره که این آمپول رو زدن. دکتری که ایشون رو عمل کرده بودن گفتن که باید تا 6 ماه آمپول مصرف کرد اما گفت نظر دکتر رادیوتراپی ارجحیت داره و اگه گفتن دو سال پس همون دو سال رو باید بزنه. میخواستم بدونم شما این مسئله رو تایید میکنید یا خیر؟
  در حال حاضر میزان پی اس ای ایشون دو هزارم هستش.

  خیلی ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش)
   بله علمی است
 • تصویر کاربر کریمیان چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر جان سلام و عرض ادب. خود دکتر صوفی مجید پور پدرم رو عمل کردند و حتی دوبار دیگر هم تنگی کردن مثانه رو تراش دادند که آخرین بار بعد از یک ماه سوند رد نمیشود .حالا ایا بیماری پدرم درمان میشود ? اگر صلاح میدانید برای ادامه درمان خدمت شما برسیم؟ سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حشین شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر کرمی بزرگوار، بنده ده روز قبل توسط جنابعالی عمل تی یو آر پی داشته ام. ضمن سپاس و قدر دانی از شما ، آیا خون آلود و کدر بودن و سوزش هنگام دفع ادرار ده روز بعد از عمل تی یو آر پی طبیعی میباشد؟ لطفا بفرمایید چند روز بعد از عمل این عوارض ادامه خواهد داشت و اگر عیر طبیعی است چه پیشنهاد میفرمایید. سفلکسیم چهارصد را تجویز کرده بودید. با احترام
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش)
   طبیعی است اب زیاد میل کنید ارام برطرف میشود
  2. تصویر کاربر حشین جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش)
   سپاسگزارم.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۲ دی ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  هزینه عمل لیزر یا تراش یاعمل باز بادفترچه روستایی چنده
  1. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 5 ماه پیش)
   سلام دکتر جان هزینه عمل پرستات چه قدره
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 5 ماه پیش)
   با همان دفترچه است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سعيد سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدر بنده مشکلات تکرر ادرار داشت و ارمایش psa داد که شده 807 صدم شده بعد دکتر گفت نمونه برداری کنید که ما نمونه برداری کردیم الان عکس جوابش براتون میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 7 ماه پیش)
 • تصویر کاربر پیام شنبه ۱۳ مرداد ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر من 34سال سن دارم حدود سه ماهه قبل آزمایش کلی خون و ادرار دادم و در ادرار مقداری خون پیدا شده بود با نظر پزشک سونوگرافی انجام دادم و اندازه پروستات 36ccبود ولی اعلایم بزرگی پروستات در من وجود نداشت بعد سه ماه دوباره سونوگرافی تکرار کردم و باز هم همان اندازه بود لطفا راهنمایی کنین
  من جواب ازمایش و سونوگرافی برای شما ارسال میکنم ممنون میشم منو راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ مرداد ۹۷( 10 ماه پیش)
   در سن شما درمان نميخواهد
 • تصویر کاربر مجیدیوسفی سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  دکتر کرمی عزیز پدر بنده در سال 1379 با PSA بالا(40) توسط دکتر سیم فروش توتال پروستاتکتومی شد و تا به سال 1396 دو بار رادیو تراپی و دو سری تزریق آمپول انجام شده و معمولا PSA ایشون به طور میانگین بین یک و دو بوده است. در اواخر سال 1396 این عدد به دو و نیم رسید که دکتر تحت معالج به ایشون قرص بیکالوتامید دادن و بعد از دو ماه مصرف روزانه( روزی 3 عدد) مجددا آزمایش دادن و PSA به عدد یک دهم رسید. بعد از آن دکتر به ایشون فرمودند که 2 سال باید این قرص را روزی سه بار مصرف کنید. حال سوال بنده این است که با وجود آزمایشات اسکن استخوان و ام آر آی ( برای بار دوم و به تازگی و کمتر از دو ماه است) و نتایج منفی آن( بدون متاستاز) و با توجه به عوارض متعدد این قرص، آیا خوردن 2 سال قرص بیکالوتامید و به صورت سه بار در روز لازمه و آیا ممکنه کمتر بشه مصرفش کرد یا به صورت محدود و دوره ای مصرف کرد؟
  با تشکر فراوان.
  ممنون می شم اگه پاسخ را به ایمیل بنده ارسال بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   قطع کنید عود میکند
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر