سرطان پروستات در کمین مردان بالای ۵۰ سال

امروزه یکی از موذی ترین، بی علامت ترین و شایعترین سرطانهای مردان بالای 50 سال، سرطان پروستات می باشد. با توجه به شیوع بالای سرطان پروستات در مردان بالای 50 سال و افراد با سابقه ارثی سرطان پروستات در پدر و عمو و برادر که در خطر بالای این سرطان هستند به نکات مهم و کلیدی آن که سوال خیلی از شما بینندگان عزیز سایت می باشد می پردازم.

علل ایجاد کننده سرطان پروستات چیست؟

مثل سرطان های دیگر علت اصلی سرطان پروستات مشخص نیست ولی مواردی را که در ذیل عرض می کنم از عوامل شناخته شده در ایجاد سرطان پروستات هستند:

1- سن

سرطان پروستات اغلب در سنین بالای 50 سال ایجاد می شود و با افزایش سن به درصد شیوع آن افزوده می شود. در سال 2014 در کشور آمریکا 233000 مورد جدید کشف شده که در 29 هزار مورد منجر به مرگ شده است.

80 درصد مردان مبتلا بالای 65 سال سن دارند و تنها در یک درصد موارد در سن کمتر از 50 سال دیده می شود. کسانی که سابقه ارثی سرطان در پدر و عمو و برادرشان را دارند اغلب در سنین پایین مبتلا به این بیماری می شوند.

2- تغذیه

مصرف چربی زیاد، گوشت سرخ شده در حرارت بالا اصولاً باعث تشدید سرطان پروستات می شوند در حالیکه در مصرف سبزیجات، گوجه فرنگی و سویا نقش بازدارنده گی می توانند داشته باشند.

3- مصرف داروها

 مصرف بعضی از داروها از جمله داروهای هورمونی ناندرلون و تستوسترون که اغلب در باشگاه های بدنسازی استفاده می شود، باعث تحریک و افزایش سرطان پروستات می شود.

در حالیکه مصرف آسپرین و داروهای کاهش دهنده کلسترول و تری گلیسرید و ضدالتهاب ها در بعضی مقالات از عوامل کاهش دهنده سرطان پروستات ذکر شده اند.

4- میوه جات

 در بعضی مطالعات مصرف گوجه فرنگی و سبزیجات بخصوص بروکلی cauliflower و cabbage باعث کاهش شانس ابتلا به سرطان پروستات ذکر شده اند.

علائم و نشانه های سرطان پروستات کدامند؟

سرطان پروستات در بسیاری از موارد کاملاً بی علامت بوده و در چکاب و بررسی توسط پزشک تشخیص داده می شود. در بعضی از افراد که به خاطر اختلال تخلیه ادراری از قبیل روان نیامدن ادرار، قطره قطره شدن، بند آمدن ادرار و یا درد استخوانی و ضعف و کم خونی و یا کم کاری کلیه مراجعه می کنند پزشک مربوطه در بررسی متوجه تشخیص سرطان پروستات می شود.

و لذا: عدم وجود علامت های ادراری دلیل بر نبودن سرطان پروستات در مردان بالای 50 سال نمی باشد و باید چکاب و بررسی شوند.

 

چگونه مطمئن شویم که سرطان پروستات نداریم یا روش های تشخیص سرطان پروستات چیست؟

هر مردی بالای 50 سال باید از نظر سرطان پروستات بررسی شود. امروزه توصیه می شود مخصوصاً کسانی که سابقه خانوادگی سرطان پروستات آنها مثبت است چرا که این افراد 5 برابر نسبت به افراد دیگر در خطر سرطان پروستات هستند و باید دقیقاً بررسی شوند.
امروزه روش های تشخیصی سرطان پروستات عبارتند از:

1- معاینه انگشتی

عکس بزرگی پروستات

 در این روش در اطاق معاینه پزشک این معاینه را از طریق عبور انگشت از مقعد و لمس پروستات انجام می دهد. هر گونه سفت شدن پروستات در معاینه بالینی قویاً شک به سرطان پروستات را مطرح می کند.

2- آزمایش PSA

PSA ماده ای است که از غده پروستات ترشح می شود. در سه مورد: 1- سرطان پروستات 2- تورم پروستات 3- بزرگی خوش خیم پروستات، PSA خون به درجاتی بالا می رود.

در مقایسه با موارد ذکر شده در سرطان پروستات PSA روند صعودی مداوم پیدا می کند و اغلب این سیر صعودی ادامه داشته و ارتباط مستقیمی با شدت سرطان پروستات دارد و هر مردی که در بررسی های انجام شده PSA بالارونده ای داشته باشد باید از نظر سرطان پروستات و با انجام نمونه برداری از پروستات بررسی شود.

مطالعات مختلفی که انجام شده:

15 درصد مردانی که PSA زیر 4 دارند و 25 درصد مردانی که PSA آنها بین 4-10 است دارای سرطان پروستات هستند. همچنین نکته ای قبلاً ذکر کردم بزرگی خوش خیم پروستات نیز باعث افزایش PSA خون می گردد و ارتباط نزدیکی با اندازه پروستات دارد. هر چه پروستات بزرگتر PSA بالاتر.

PSA به صورت ترکیبی و همچنین آزاد در جریان خون وجود دارد هر چه PSA آزاد کمتر باشد شانس سرطان پروستات بالا می باشد.

اگر PSA خون بالا باشد و معاینه انگشتی مشکوک، قدم بعدی و تشخیص نهائی چیست؟

در این موارد قطعی ترین روش تشخیص انجام نمونه برداری از پروستات و از طریق مقعد و به کمک سونوگرافی می باشد.

روش انجام بیوپسی پروستات: اینجانب به بیمارانم توصیه می کنم که

1- حداقل سه روز قبل از نمونه برداری آنتی بیوتیک کامل استفاده کنند.

2- شب قبل از مایعات استفاده کنند.

3- صبح و ظهر از شیاف پاک کننده مقعد استفاده کنند و جهت انجام نمونه برداری به مطب مراجعه نمایند.

در شروع نمونه برداری دوباره آنتی بیوتیک عضلانی جهت جلوگیری از عفونت احتمالی تجویز می گردد. در مرحله بعد و جهت کاهش و از بین بردن درد با چند سی سی گزیلوکائین مثل کشیدن دندان ناحیه را بی حس می کنم و سپس با عبور پروب سونوگرافی (که در شکل می بینید) به مقعد، محل پروستات را مشخص و سپس با استفاده از سون اتوماتیک تعداد 12 قطعه از پروستات و جاهای مشکوک را برداشته و به آزمایشگاه جهت تشخیص نسجی می فرستیم. جواب آزمایش حدوداً یک هفته طول می کشد. من تلفن شخصی خود را در اختیار بیماران نمونه برداری شده قرار می دهم و به آنها توصیه می کنم که در صورت عارضه بعد از عمل بلافاصله با اینجانب تماس بگیرند.

عوارض نمونه برداری پروستات چیست؟

1- وجود خون در ادرار و مدفوع ساعاتی پس از بیوپسی اتفاق می افتد که طبیعی است.

2- احتباس ادرای که در موارد کمی اتفاق می افتد و باید با سوند تخلیه شود.

3- تب و لرز و بی حالی و افت فشار خون از عوارض بسیار جدی و خطرناک احتمالی نمونه برداری می باشد که نشان دهنده وارد شدن عفونت به خون است و باید به صورت جدی درمان شود چرا که تعلیل در درمان خطر مرگ و میر دارد و لذا توصیه می کنم اگر پس از نمونه برداری پروستات دچار تب و لرز و بی حالی شدید باید به اولین مرکز درمان مراجعه و باید بستری و آنتی بیوتیک تزریقی دریافت نمائید.

نمونه برداری از پروستات اغلب به صورت سرپائی انجام می شود و عوارض آن در صورت مصرف آنتی بیوتیک قبل از عمل نادر و کمتر از یک درصد موارد فوق اتفاق می افتد.

نتیجه نمونه برداری از حالات زیر خارج نیست.

1- بیماری خوش خیم پروستات که نیاز به درمان دیگری ندارد.

2- سرطان پروستات

 بر اساس آزمایش سرطان پروستات به سه نوع کم خطر، متوسط و پر خطر تقسیم می شود.
که بر اساس سن بیمار و شرایط بدنی بیمار و اینکه سرطان به استخوان ها و غده های لنفی منتشر شده باشد تصمیمات درمانی اتخاذ می گردد.

در سرطان های غیر منتشر شده درمان طلائی سرطان پروستات جراحی رادیکال و برداشتن غده پروستات با اجزاء آن می باشد. اینجانب این عمل را بدون بیهوشی و با بی حسی کمری و با یک شب بستری در بیمارستان انجام می دهم. طول مدت عمل حدود یک ساعت می باشد و فردای عمل بیمار با سوند از بیمارستان مرخص می شود و به بیمار توصیه می کنم جهت خارج کردن سوند سه هفته بعد مراجعه نماید. داشتن سوند فولی به مدت سه هفته برای ترمیم کامل محل جراحی ضروری است. قبل از عمل بررسی های لازم از قبیل چکاب خون و تست قلب انجام می شود. توصیه می شود اگر داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین، پلاویکس و کومادین مصرف می کنید یک هفته قبل از عمل با نظر دکتر قلب و عروقتان داروها را قطع نمائید.

عوارض درمان جراحی

درمان جراحی طلائی ترین روش درمان سرطان پروستات می باشد. به خاطر برداشتن کل پروستات در سرطان دو عارضه ناتوانی جنسی و بی اختیاری احتمالی ادراری از عوارض احتمالی هستند که مهارت جراح هنگام جراحی و درجه شدت سرطان پروستات و عدم چسبندگی آن احتمال وقوع دو عارضه را شدیداً پایین می آورد.
به علت ماهیت سرطان پروستات که رشد کندی دارد اگر به موقع تشخیص و درمان بشود بیمار به خاطر سرطان نخواهد مرد و عمر طبیعی خود را خواهد داشت.
در ادامه بحث درباره درمان های غیر جراحی سرطان پیشرفته پروستات صحبت خواهم کرد.

و اما توصیه های اینجانب

1- هر مرد بالای 50 سال حداقل سالیانه باید از نظر سرطان پروستات با معاینه و آزمایش PSA بررسی شود.

2- اگر سابقه سرطان پروستات در پدر و برادر و عمو را دارید از بالای 40 سالگی باید تحت نظر پزشک کلیه ومجاری ادراری باشید.

3- هر آزمایش PSA که مقدار آن حالت صعودی داشته باشد باید از نظر سرطان پروستات بررسی شود.

4- با مراجعه به موقع به دکتر و تشخیص به موقع و زودرس سرطان، شما می توانید عمر طبیعی خود را با درمان جراحی آن حفظ کنید.

5- از مصرف زیاد غذای چرب، گوشت سرخ کرده اجتناب و در عوض از سبزیجات و گوجه فرنگی و بروکلی و غیره بیشتر استفاده نمائید.

در صورت داشتن مشکل پروستات با شماره 02122642744 جهت نوبت دهی تماس حاصل فرمائید.

جراحی پروستات بزرگ  به روش باز توسط دکتر کرمی

 

 

با آرزوی سلامتی شما
دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

سرطان پروستات در کمین مردان بالای ۵۰ سال
2.3 (45%) 4 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حشین شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دکتر کرمی بزرگوار، بنده ده روز قبل توسط جنابعالی عمل تی یو آر پی داشته ام. ضمن سپاس و قدر دانی از شما ، آیا خون آلود و کدر بودن و سوزش هنگام دفع ادرار ده روز بعد از عمل تی یو آر پی طبیعی میباشد؟ لطفا بفرمایید چند روز بعد از عمل این عوارض ادامه خواهد داشت و اگر عیر طبیعی است چه پیشنهاد میفرمایید. سفلکسیم چهارصد را تجویز کرده بودید. با احترام
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش)
   طبیعی است اب زیاد میل کنید ارام برطرف میشود
  2. تصویر کاربر حشین جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش)
   سپاسگزارم.
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  هزینه عمل لیزر یا تراش یاعمل باز بادفترچه روستایی چنده
  1. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام دکتر جان هزینه عمل پرستات چه قدره
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 ماه پیش)
   با همان دفترچه است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سعيد سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدر بنده مشکلات تکرر ادرار داشت و ارمایش psa داد که شده 807 صدم شده بعد دکتر گفت نمونه برداری کنید که ما نمونه برداری کردیم الان عکس جوابش براتون میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر پیام شنبه ۱۳ مرداد ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر من 34سال سن دارم حدود سه ماهه قبل آزمایش کلی خون و ادرار دادم و در ادرار مقداری خون پیدا شده بود با نظر پزشک سونوگرافی انجام دادم و اندازه پروستات 36ccبود ولی اعلایم بزرگی پروستات در من وجود نداشت بعد سه ماه دوباره سونوگرافی تکرار کردم و باز هم همان اندازه بود لطفا راهنمایی کنین
  من جواب ازمایش و سونوگرافی برای شما ارسال میکنم ممنون میشم منو راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ مرداد ۹۷( 6 ماه پیش)
   در سن شما درمان نميخواهد
 • تصویر کاربر مجیدیوسفی سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  دکتر کرمی عزیز پدر بنده در سال 1379 با PSA بالا(40) توسط دکتر سیم فروش توتال پروستاتکتومی شد و تا به سال 1396 دو بار رادیو تراپی و دو سری تزریق آمپول انجام شده و معمولا PSA ایشون به طور میانگین بین یک و دو بوده است. در اواخر سال 1396 این عدد به دو و نیم رسید که دکتر تحت معالج به ایشون قرص بیکالوتامید دادن و بعد از دو ماه مصرف روزانه( روزی 3 عدد) مجددا آزمایش دادن و PSA به عدد یک دهم رسید. بعد از آن دکتر به ایشون فرمودند که 2 سال باید این قرص را روزی سه بار مصرف کنید. حال سوال بنده این است که با وجود آزمایشات اسکن استخوان و ام آر آی ( برای بار دوم و به تازگی و کمتر از دو ماه است) و نتایج منفی آن( بدون متاستاز) و با توجه به عوارض متعدد این قرص، آیا خوردن 2 سال قرص بیکالوتامید و به صورت سه بار در روز لازمه و آیا ممکنه کمتر بشه مصرفش کرد یا به صورت محدود و دوره ای مصرف کرد؟
  با تشکر فراوان.
  ممنون می شم اگه پاسخ را به ایمیل بنده ارسال بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۷( 9 ماه پیش)
   قطع کنید عود میکند
 • تصویر کاربر سیدحسین سه شنبه ۲۱ فروردین ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سن 50 سال است و آزمایش که دادم اول اندازه psa 5.95 بوده است و با استفاده از دارو بعد از 20 روز 5.30 است و در حال حاضر مشکل خالصی ندارم و دارو هایی که این سری دارم استفاده می کنم پروستات باریج و افلوکساسین300 است می خواهم بدونم موققعیت من خطرناک است با اینکه با دارو می تونم مشکل خود را حل کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون می شم
  در ضمن زمینه ارثی ندارم
  عفونت اداری داشتم با خوردن سفیکسیم دو دوره خوب شدم و دیگه ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ فروردین ۹۷( 10 ماه پیش)
   با توجه به سن بالا است بياييد صحبت كنيم٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠
 • تصویر کاربر سیروس جمعه ۳ فروردین ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  پدر بنده 64سال دارند در طول بیست روز دو بار با لیزر عمل کردنند بار اول عملشان موفق نبود اصلا نمی توانستند ادرار بکنند اما بار دوم خوب بود الان مشکل ادرار ندارند اما کمی سوزش وبی حس شدن لگن وپاها را دارند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۳ فروردین ۹۷( 11 ماه پیش)
   با سلام وتبریک سال نو وپوزش از تاخیر در جواب به علت مسافرت سوزش طبیعی است با مصرف اب خوب میشود
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۷ اسفند ۹۶( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من جوانی 30 ساله هستم مبتلا به پروستاتیت مزمن و ادرار دوشاخه که معمولا بعد از احتلام یا تخلیه درد شدیدی در ناحیه پرینه و اطراف آلت و مقعد دارم ولی بعد از چند روز تقریبا تا حدود 80 درصد آرام می شود سایز پروستات 17 هستش و داروهای افلوکساسین و سیپروفلوکساسین رو استفاده کردم الان می خواستم ببینم که من می تونم ازدواج کنم و تو زندگی جنسی آینده ام به مشکل بر نمی خورم
  مایه منی هم تقریبا حالت جهندگی ندارد و موقع خروج بسیار دردآور است
  با تشکر می خواستم ببینم که خودارضایی چه تاثیری بر ابتلا و درمان پروستاتیت دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ اسفند ۹۶( 11 ماه پیش)
   ارتباطی بین خود ارضایی وپروستاتیت نیست مشکل شما بیشتر تلقین وعصبی است بیخیال شوید
 • تصویر کاربر وحید پنجشنبه ۱۷ اسفند ۹۶( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدر من درسن 50سالگی پروستات عمل کرده و الان درسن86سالگی دوباره پروستات ش دوباره خیلی بزرگ شده و فشار خون هم دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۷ اسفند ۹۶( 11 ماه پیش)
   در این سن درمان دارویی بهتر است نیاز به عمل مجدد نیست
 • تصویر کاربر پروستات یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  پروستات 28×35×40 میباشد سوزش ادرار و قطره قطره شدن ادرار هم دارم چکار باید انجام دهم تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   داروي پروستات با نظر دكتر اوولوژيست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر