علل و درمان ناتوانی جنسی مردان

زمانی که کاهش یا از بین رفتن میل جنسی در مرد دیده می شود و یا علیرغم تحریک ذهنی قدرت رسیدن به نعوظ یا سفتی کامل آلت جهت برقراری یک رابطه جنسی موفقیت آمیز وجود ندارد، فرد مبتلا به ناتوانی جنسی می باشد .

طبیعی است که با گذر زمان تغییراتی در میل جنسی و توان همه مردان ایجاد می شود که اغلب در جهت ناتوانی جنسی می باشد. ناتوانی جنسی مردان امروزه به عنوان یکی از شکایت های شایع مراجعه کننده به درمانگاه ها و مطب های ارولوژی می باشد.

در این بحث بنده با یک نگاه جامع می خواهم علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و راه های تشخیصی و درمانی آن را برای شما بیننده سایت توضیح دهم.

علل ایجاد کننده ناتوانی و یا کم توانی جنسی کدامند؟

علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و یا کم توانی جنسی به دو گروه تقسیم می شوند:

مشاوره برای درمان روانی ناتوانی جنسی

☑️ ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی

توانائی جنسی مردان ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با شرایط و حالت روحی فرد دارد. به عنوان مثال وارد شدن استرس های حاد زندگی از قبیل تالمات روحی مثلاً از دست دادن عزیزان یا شوک ناشی از شکست در کار و فعالیت های شغلی، خواب کمتر، استرس های زیاد روزمره، داشتن خلق عصبی و پرخاشگر، استراحت جسمی کمتر باعث کاهش شدید میل جنسی و از طرفی ناتوانی جنسی می شوند و از طرفی هر چه خواب خوب، آرامش ذهنی و جسمی بیشتر باشد و تغذیه مناسب و استراحت کافی باعث افزایش میل و توان جنسی خواهد شد.

☑️ ناتوانی جنسی با منشاء جسمی

توان جنسی یک مرد ارتباط مستقیمی با شرایط سلامت جسمی او دارد به هر علتی سلامت کلی بدن تضعیف گردد توان و میل جنسی نیز رو به افول خواهد رفت.

شایعترین عللی که باعث ناتوانی جنسی مردان با منشاء جسمی می شوند عبارتند از:

1- بیماری دیابت کنترل نشده

 امروزه دیابت یا مرض قند یکی از شایعترین بیماری ها در تمام دنیا است و اغلب زمانی تشخیص داده می شود که حداقل چند سال فرد قند کنترل نشده دارد و زمانی تشخیص داده می شودکه باعث آسیب های عصبی و عروقی در فرد شده است. بیماری دیابت با دو مکانیسم نروپاتی یا آسیب به عصب ها و و گرفتاری عروقی و تنگ شدن جداره عروق بدن از جمله آلت تناسیلی مرد باعث از بین رفتن تدریجی توان جنسی مرد می گردد و لذا توصیه می کنم با توجه به بی علامت بودن بیماری قند در شروع بیماری و از طرفی جهت جلوگیری از آسیب های عروقی و عصبی با چکاب منظم خون آن را به موقع تشخیص داده و دقیقاً تحت نظر بگیرید تا کمتر دچار ناتوانی جنسی گردید.

2- بیماری فشارخون

 داروهای پایین آورنده فشار خون اغلب با مکانیسم مرکزی باعث اختلال در نعوظ و ناتوانی جنسی می گردند که باید توسط متخصص قلب و عروق تنظیم گردد.

3- جراحی های وسیع لگنی

 در دو بیماری سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ و رکتوم که تحت عمل جراحی لگنی قرار می گیرند به علت آسیب به عروق و عصب آلت تناسلی باعث اختلال در نعوظ می شوند.

4- اختلالات هورمونی

یکی از عواملی که با عث ناتوانی جنسی می شود تغییرات هورمونی بدن می باشند به عنوان مثال در صورت بالارفتن هورمون پرولاکین که اغلب به علت تومور هیپوفیز قدامی ایجاد می شود باعث ناتوانی و کم توانی جنسی می گردد. مثال های دیگر تغییر در هورمون تیروئید و استروژن بدن را نیز می توان به عنوان عوامل بر هم زننده توان جنسی نام برد.

از علل دیگر ناتوانی جنسی می توان اعتیاد به الکل و مصرف زیاد سیگار و مصرف داروهای روان گردان و ضدافسردگی اشاره کرد.

علائم ناتوانی جنسی در مردان

علائم و نشانه های ناتوانی جنسی کدامند؟

در هر مرد جوان که از کاهش در میل جنسی و یا اختلال در رسیدن به نعوظ و سفتی کامل آلت تناسلی در هنگام مقاربت و یا انزال خیلی سریع قبل از مقاربت جنسی، رنج می برد باید به عنوان نشانه های ناتوانی جنسی یاد کرد.

تابلوهایی که بیماران مراجعه می کنند عبارتند از:

1- مرد جوانی که اظهار می دارد که در هنگام تحریک جنسی آلتش سفت نمی شود.

2- مرد دیگری اظهار می دارد که بلافاصله بعد از نعوظ و در حین مقاربت سفتی آلت از بین می رود.

3- مردی اظهار می دارد که علیرغم میل جنسی بالا ولی آلتش سفتی واضح جهت دخول را ندارد و آلت حالت ژله مانندی پیدا می کند.

4- مرد جوان اظهار می دارد بلافاصله بعد از نعوظ مبتلا به انزال زودرس می باشد.

تشخیص ناتوانی جنسی

امروزه روش های مختلفی برای تشخیص ناتوانی جنسی وجود دارد که به اختصار توضیح می دهم:

1- ریجی اسکن

 ریجی اسکن وسیله ای است که جهت تشخیص نعوظ شبانه و همچنین جهت افتراق علل روحی ناتوانی جنسی از علل جسمی، بسیار کمک کننده می باشد. در این تست بیمار شب در بیمارستان بستری می گردد و یک وسیله ای به آلت تناسلی وصل می شود که نعوظ شبانه فرد را ثبت و اندازه گیری می کند. اگر در یک مرد جوان که از ناتوانی جنسی شاکی است نعوظ های شبانه قوی در خواب توسط ریجی اسکن ثبت شود نشان می دهد که منشاء ناتوانی جنسی روحی و روانی است.

2- تست نعوظ

هر فردی که تست ریجی اسکن آن منفی باشد، دومین اقدام بررسی صحت عملکرد عروق آلت می باشد که توسط سونوگرافی رنگی و با تزریق پاپاورین و یا فنتولامین به داخل آلت و توسط سوزن انسولین و در یک مرکز درمانی و توسط پزشک انجام می گردد و پس از تزریق شدت و قدرت نعوظ را اندازه گیری می کنیم.

از مزایای این تست دقت بالای آن در تشخیص سالم بودن عملکرد عروق آلت تناسلی می باشد. اگر بیمار نشت وریدی و نارسائی عروقی داشته باشد در این تست کاملا مشخص می گردد.

(پاپاورین و فنتولامین باعث گشادی عروق آلت و ایجاد نعوظ بسیار قوی می کنند)

3- بررسی بیماری های دیگر

سومین وسیله تشخیصی علت ناتوانی جنسی اندازه گیری قند خون، هورمون های جنسی و تیروئید و پرولاکتین خون می باشد که حتماً در هر مرد با شکایت ناتوانی جنسی باید انجام گردد.

درمان ناتوانی جنسی

درمان ناتوانی جنسی مردان بر اساس علت ناتوانی جنسی می باشد به عنوان مثال:

1- بررسی داروهای مصرفی

اگر علت ناتوانی جنسی منشاء داروئی دارد مثلاً داروهای افسردگی، فشارخون و داروهای قلبی و عروقی و غیره باید در جهت تبدیل آنها به داروهائی که حداقل عوارض جنسی را دارند با مشورت پزشک متخصص مربوطه اقدام شود.

2- روان درمانی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی باید از نظر روان کاوی و روان درمانی از یک روانکار برجسته استمداد کرد و فرد باید کاملا یک دروه روان درمانی را طی کند.

3- مشاوره عروقی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء عروقی که دو عامل شایع آن نشت وریدی و تنگی شریان آلت هستند باید مشاوره عروقی انجام شود و در صورت امکان اگر خون رسانی به آلت به علت تنگی شریان مختل شده باید محل تنگی رفع گردد. متأسفانه درمان داروئی برای موارد بامنشاء نشت وریدی وجود ندارد و در موارد شدید آن باید عمل جراحی و تعبیه پروتز به عنوان درمان نهائی است.

درمان دارویی اختلال نعوظ

4- درمان داروئی

امروزه ویاگرا و تادلافیل و وردنافیل داروهای رایج در بازار هستند که جهت اصلاح نعوظ توسط بیماران استفاده می گردد این داروها که مهارکننده آنزیم فسفودی استراز هستند باعث گشادی رگ های آلت و خون رسانی بیشتر و باعث سفتی آلت و نعوظ قوی می شوند.

از عوارض این دارو ها می توان به گرگرفتگی، داغ شدن بدن، سردرد و اختلال در دید و دردهای عضلانی اشاره کرد.

مصرف این داروها باید حتماً تحت نظر متخصص انجام شود و در صورت داشتن بیماری های قلبی و فشار خون پایین و مصرف داروهای گشادکننده قلبی از قبیل نیتروگلیسیرین از مصرف این داروها شدیداً اجتناب نمائید جزء با نظر پزشک متخصص قلب و عروق

5- استفاده از واکیوم

واکیوم وسیله ای است که قبل از مقاربت آلت تناسلی را داخل آن قرار داده می شود و باعث مکش خون به داخل آلت می گردد که به خاطر عوارض پوستی و غیره و عدم روش درمانی مؤثر اینجانب توصیه نمی نمایم.

6- کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی

کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی امروزه به عنوان آخرین روش درمانی در ناتوانی های جنسی که به مصرف دارو جواب نداده است توصیه می شود. در این روش پروتز های قابل اتساع با پمپ و یا پلاستیکی انعطاف پذیر در داخل اجسام کاونروزا آلت کاشته می شوند و فرد موقع مقاربت و با ایجاد نعوظ مصنوعی کار خود را انجام می دهد.

از عوارض پروتز به عنوان جسم خارجی ایجاد عفونت و درد والتهاب محل مخصوصاً در بیماران دیابتی را می توان ذکر کرد.

و اما توصیه های اینجانب:

مثل مشهوری می گوید: use it or lose it . یعنی اگر استفاده نکنی آن را از دست می دهی. جهت داشتن توانایی جنسی خوب:

1- از مصرف غذاهای پرچرب و پرنمک اجتناب کنید.

2- چکاب منظم را نجام دهید.

3- ورزش روزمره در حفظ توانایی جنسی فوق العاده کمک کننده است.

4- استرس روزمره زندگی را کم کنید.

5- خواب خوب و آرامش ذهنی و استراحت جسمی از ملزومات داشتن توانائی جنسی است.

6- در صورت داشتن دیابت شدیداً آن را تحت نظر پزشک غدد کنترل نمائید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدیsh پنجشنبه ۵ آذر ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشیدخدمت اقای دکتر-
  علت زود انزالی در زمان کم(2-3 دقیقه) از چه چیزی میباشد.

  ایا مربوط به بیضه ها یا آلت میباشد.به امید خدا سال دیگه میخام ازدواج کنم میترسم.لطفا راهنماییم کنید.با تشکر فراوان(ان الله اجرکم)
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۵ آذر ۹۴( 5 سال پیش)
   مطلب سایت من در این مورد را بخوانید
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۷ آبان ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر و ممنون از ایمیل های و کانال تلگرام
  ، من پسری 28 ساله هستم یک مشگل داشتم که میخواستم راه حل ان را بدانم. من قبلا به شما ایمیل داده بودم در همین رابطه ولی به علت یک سری مشگلات نتوانستم پیگیری کنم.
  من فکر میکنم شکستگی الت دارم بخاطر اینکه خوب سفت نمیشود و خم میشود. و زیاد قدرت در الت احساس نمیکنم. درسکس هم من متوجه این امر میشوم و هم طرف مقابل. قبلا هم 2 بار ازمایش اسپرم دادم و زیاد خوب نبود. چندین بار قرص های متفاوت هم خوردم ولی انگار اثر نداشته، و این موضوع خیلی من را اذیت میکند،
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۷ آبان ۹۴( 5 سال پیش)
   با عکس بیایید ببینم
 • تصویر کاربر کیان پنجشنبه ۷ آبان ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام من یک ماه زندگی مشترکم با همسرم شروع کردم ولی هنوز نتوستم با همسرم ازدواج کنم هروقت که میخواهم عمل دخول را انجام دهم آلت تناسلیم شل می شود در صورتی که در حالت عادی عشق بازی بدون دخول آلت بسیار سفت بوده وحتی بعد از انزال هم سفت است اما هنگام دخول برای ازدواج کردن آلت شل می شود و این باعث تعجب و نگرانی من شده است لطفا من رو راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ آبان ۹۴( 5 سال پیش)
   باید بررسی شوید 02122642744
 • تصویر کاربر جواد چهارشنبه ۲۹ مهر ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید حدود یک ماه است که هنگام رابطه جنسی دچار کاهش نعوظ و شل شدن آلت میگردم و از حالته نعوظ کامل خارج میشوم ولی قادر به برقراری رابطه میباشم در صورتی که پیش از این چنین مشکلی نداشتم آیا ممکنه دچار مشکله نشته وریدی شده باشم و یا درگیریهایه ذهنی و مشغله کاری میتونه علتش باشه و یا ضعفه جسمانی به علت بیماری؟ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ مهر ۹۴( 5 سال پیش)
   باید بررسی شوید
 • تصویر کاربر منصور چهارشنبه ۲۹ مهر ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر کرمی

  بنده چهل ساله و مجرد هستم . چند سالیست که دچار عدم نعوظ و عدم تحریک توسط جنس مؤنث میباشم . با مراجعه به چندین پزشک اورولوژیست و تجویز داروهایی مانند Ovumid Clomiphene ,Tadalafil 20 , Nusel Selenium 50mcg , Tamoxifen 10 , 20 ,Erecto 100 , SX , E400 , IroVit , Sandrous , Clomipramine 10 ,Fluoxetine 20 ,Choriomon 500 i.u , Testosterone , Male Formula , Prazosin , Thioridazine 10 , متأسفانه اثری حاصل نشد . در سونوگرافی کالر داپلر از عروق آلت ِ گرفتگی در عروق یافت نشد . ولی بیضه سمت چپ مشکوک به واریکوسل میباشد . در آزمایش مقدار پرولاکتین 78.5 بدست آمد که مقدار نرمال آن بین 87 تا 392 میباشد .

  سرور گرامی جناب آقای دکتر کرمی خواهشمندم بنده را راهنمائی نمایید . از لطف و محبت شما سپاسگزارم .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۹ مهر ۹۴( 5 سال پیش)
   باید ببینم
 • تصویر کاربر فرهاد سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  الت تناسلی بنده با اینکه قدووزن بالایی دارم درحالت خوابیده بسیارکوچک است ولی درحالت نعوظ نرمال وتقریبا 14 سانت میشود که این موضوع باعث ناراحتی بنده میشود چراکه درحالت خوابیده مانند یک کودک سه ساله است لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۸ مهر ۹۴( 5 سال پیش)
   طبیعی است
 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۱۹ مهر ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 924 مشاهده پرسش
  جناب دکتر سلام
  بنده 29 سالمه ، و حدود یک سال هست درگیر این مشکلم ، رابطه سکس خیلی کم دارم ، اما در عوض خود ارضایی ام دو سه روز یه بار، یه مشکلی دارم به نعوظ کامل نمی رسم البته کامل میشه اما سفت سفت نمی شه و اخرین بار که سکس داشتم بعد از چند دقیقه حسش رفت و باعث شد نشه سکس درستی داشته باشم ، البته یه مشکل دیگم زود ارضا شدن تو رابطه بود که تا یه مقداری سفت شد بعد از چند بار دخول به سرعت ارضا شدم ، که باعث شد حس بدی داشته باشم، اقای دکتر ممکنه علتش خود ارضایی و نداشتن سکس کامل و مرتب باشه ، این مشکل باعث شده از ازدواج فراری باشم، دو بار تو فاصله 7 ماه که سکس کامل داشتم این مشکل شل بودن التم مانع از سکس شد. اقای دکتر بنده خیلی وقته ورزش نمی کنم ، ورزش چه تاثییری بر روی نعوظ کامل داره ، مرسی بابت راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۹ مهر ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام بهترین کار ترک است بقیه درست میشود
 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۱۳ مهر ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام آقای دگتر خوب هستین من سه هفته پیش اومدم پیشتون بابت جوش های ریز زیر آلتم که شما با قا طعیت کفتین اینها زیکیل نیستن من به دلیلی دردی که داشتم پیش یه متخصص دیکه رفتم ولی اون متخصص بهم کفت زیکیلن من تا حالا ررابطه جنسی نداشتم واقعا ترسیدم آقای دگتر چیکار کنم یه سوال دیکه آقای دگتر پروستاتیت خطرناگ این بلاها چی داره سرم میاد آقای دگتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۳ مهر ۹۴( 5 سال پیش)
   به حرف من اعتماد کن
 • تصویر کاربر mehrnosh شنبه ۱۱ مهر ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من 15 سالمه بهمدت 2 هفته است هرپس نتاسلی گرفتم جالا تب خال ها ریخته جاش مونده میخواستم ببینم جاش میره و یک سواب دیگه من نزد دکتر رفتم وپماد اسیگلووبر دادن با اینکه تب خال عا ریخته اما خیلی خارش داره ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ مهر ۹۴( 5 سال پیش)
   مطلب سایت من در این مورد گویا است بخوانید
 • تصویر کاربر صادق جمعه ۲۰ شهریور ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  زگیله؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ شهریور ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام شفاف نیست
درحال دریافت اطلاعات
ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر