علل و درمان ناتوانی جنسی مردان

زمانی که کاهش یا از بین رفتن میل جنسی در مرد دیده می شود و یا علیرغم تحریک ذهنی قدرت رسیدن به نعوظ یا سفتی کامل آلت جهت برقراری یک رابطه جنسی موفقیت آمیز وجود ندارد، فرد مبتلا به ناتوانی جنسی می باشد .

طبیعی است که با گذر زمان تغییراتی در میل جنسی و توان همه مردان ایجاد می شود که اغلب در جهت ناتوانی جنسی می باشد. ناتوانی جنسی مردان امروزه به عنوان یکی از شکایت های شایع مراجعه کننده به درمانگاه ها و مطب های ارولوژی می باشد.

در این بحث بنده با یک نگاه جامع می خواهم علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و راه های تشخیصی و درمانی آن را برای شما بیننده سایت توضیح دهم.

علل ایجاد کننده ناتوانی و یا کم توانی جنسی کدامند؟

علل ایجاد کننده ناتوانی جنسی و یا کم توانی جنسی به دو گروه تقسیم می شوند:

مشاوره برای درمان روانی ناتوانی جنسی

☑️ ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی

توانائی جنسی مردان ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با شرایط و حالت روحی فرد دارد. به عنوان مثال وارد شدن استرس های حاد زندگی از قبیل تالمات روحی مثلاً از دست دادن عزیزان یا شوک ناشی از شکست در کار و فعالیت های شغلی، خواب کمتر، استرس های زیاد روزمره، داشتن خلق عصبی و پرخاشگر، استراحت جسمی کمتر باعث کاهش شدید میل جنسی و از طرفی ناتوانی جنسی می شوند و از طرفی هر چه خواب خوب، آرامش ذهنی و جسمی بیشتر باشد و تغذیه مناسب و استراحت کافی باعث افزایش میل و توان جنسی خواهد شد.

☑️ ناتوانی جنسی با منشاء جسمی

توان جنسی یک مرد ارتباط مستقیمی با شرایط سلامت جسمی او دارد به هر علتی سلامت کلی بدن تضعیف گردد توان و میل جنسی نیز رو به افول خواهد رفت.

شایعترین عللی که باعث ناتوانی جنسی مردان با منشاء جسمی می شوند عبارتند از:

1- بیماری دیابت کنترل نشده

 امروزه دیابت یا مرض قند یکی از شایعترین بیماری ها در تمام دنیا است و اغلب زمانی تشخیص داده می شود که حداقل چند سال فرد قند کنترل نشده دارد و زمانی تشخیص داده می شودکه باعث آسیب های عصبی و عروقی در فرد شده است. بیماری دیابت با دو مکانیسم نروپاتی یا آسیب به عصب ها و و گرفتاری عروقی و تنگ شدن جداره عروق بدن از جمله آلت تناسیلی مرد باعث از بین رفتن تدریجی توان جنسی مرد می گردد و لذا توصیه می کنم با توجه به بی علامت بودن بیماری قند در شروع بیماری و از طرفی جهت جلوگیری از آسیب های عروقی و عصبی با چکاب منظم خون آن را به موقع تشخیص داده و دقیقاً تحت نظر بگیرید تا کمتر دچار ناتوانی جنسی گردید.

2- بیماری فشارخون

 داروهای پایین آورنده فشار خون اغلب با مکانیسم مرکزی باعث اختلال در نعوظ و ناتوانی جنسی می گردند که باید توسط متخصص قلب و عروق تنظیم گردد.

3- جراحی های وسیع لگنی

 در دو بیماری سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ و رکتوم که تحت عمل جراحی لگنی قرار می گیرند به علت آسیب به عروق و عصب آلت تناسلی باعث اختلال در نعوظ می شوند.

4- اختلالات هورمونی

یکی از عواملی که با عث ناتوانی جنسی می شود تغییرات هورمونی بدن می باشند به عنوان مثال در صورت بالارفتن هورمون پرولاکین که اغلب به علت تومور هیپوفیز قدامی ایجاد می شود باعث ناتوانی و کم توانی جنسی می گردد. مثال های دیگر تغییر در هورمون تیروئید و استروژن بدن را نیز می توان به عنوان عوامل بر هم زننده توان جنسی نام برد.

از علل دیگر ناتوانی جنسی می توان اعتیاد به الکل و مصرف زیاد سیگار و مصرف داروهای روان گردان و ضدافسردگی اشاره کرد.

علائم ناتوانی جنسی در مردان

علائم و نشانه های ناتوانی جنسی کدامند؟

در هر مرد جوان که از کاهش در میل جنسی و یا اختلال در رسیدن به نعوظ و سفتی کامل آلت تناسلی در هنگام مقاربت و یا انزال خیلی سریع قبل از مقاربت جنسی، رنج می برد باید به عنوان نشانه های ناتوانی جنسی یاد کرد.

تابلوهایی که بیماران مراجعه می کنند عبارتند از:

1- مرد جوانی که اظهار می دارد که در هنگام تحریک جنسی آلتش سفت نمی شود.

2- مرد دیگری اظهار می دارد که بلافاصله بعد از نعوظ و در حین مقاربت سفتی آلت از بین می رود.

3- مردی اظهار می دارد که علیرغم میل جنسی بالا ولی آلتش سفتی واضح جهت دخول را ندارد و آلت حالت ژله مانندی پیدا می کند.

4- مرد جوان اظهار می دارد بلافاصله بعد از نعوظ مبتلا به انزال زودرس می باشد.

تشخیص ناتوانی جنسی

امروزه روش های مختلفی برای تشخیص ناتوانی جنسی وجود دارد که به اختصار توضیح می دهم:

1- ریجی اسکن

 ریجی اسکن وسیله ای است که جهت تشخیص نعوظ شبانه و همچنین جهت افتراق علل روحی ناتوانی جنسی از علل جسمی، بسیار کمک کننده می باشد. در این تست بیمار شب در بیمارستان بستری می گردد و یک وسیله ای به آلت تناسلی وصل می شود که نعوظ شبانه فرد را ثبت و اندازه گیری می کند. اگر در یک مرد جوان که از ناتوانی جنسی شاکی است نعوظ های شبانه قوی در خواب توسط ریجی اسکن ثبت شود نشان می دهد که منشاء ناتوانی جنسی روحی و روانی است.

2- تست نعوظ

هر فردی که تست ریجی اسکن آن منفی باشد، دومین اقدام بررسی صحت عملکرد عروق آلت می باشد که توسط سونوگرافی رنگی و با تزریق پاپاورین و یا فنتولامین به داخل آلت و توسط سوزن انسولین و در یک مرکز درمانی و توسط پزشک انجام می گردد و پس از تزریق شدت و قدرت نعوظ را اندازه گیری می کنیم.

از مزایای این تست دقت بالای آن در تشخیص سالم بودن عملکرد عروق آلت تناسلی می باشد. اگر بیمار نشت وریدی و نارسائی عروقی داشته باشد در این تست کاملا مشخص می گردد.

(پاپاورین و فنتولامین باعث گشادی عروق آلت و ایجاد نعوظ بسیار قوی می کنند)

3- بررسی بیماری های دیگر

سومین وسیله تشخیصی علت ناتوانی جنسی اندازه گیری قند خون، هورمون های جنسی و تیروئید و پرولاکتین خون می باشد که حتماً در هر مرد با شکایت ناتوانی جنسی باید انجام گردد.

درمان ناتوانی جنسی

درمان ناتوانی جنسی مردان بر اساس علت ناتوانی جنسی می باشد به عنوان مثال:

1- بررسی داروهای مصرفی

اگر علت ناتوانی جنسی منشاء داروئی دارد مثلاً داروهای افسردگی، فشارخون و داروهای قلبی و عروقی و غیره باید در جهت تبدیل آنها به داروهائی که حداقل عوارض جنسی را دارند با مشورت پزشک متخصص مربوطه اقدام شود.

2- روان درمانی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء روحی و روانی باید از نظر روان کاوی و روان درمانی از یک روانکار برجسته استمداد کرد و فرد باید کاملا یک دروه روان درمانی را طی کند.

3- مشاوره عروقی

در موارد ناتوانی جنسی با منشاء عروقی که دو عامل شایع آن نشت وریدی و تنگی شریان آلت هستند باید مشاوره عروقی انجام شود و در صورت امکان اگر خون رسانی به آلت به علت تنگی شریان مختل شده باید محل تنگی رفع گردد. متأسفانه درمان داروئی برای موارد بامنشاء نشت وریدی وجود ندارد و در موارد شدید آن باید عمل جراحی و تعبیه پروتز به عنوان درمان نهائی است.

درمان دارویی اختلال نعوظ

4- درمان داروئی

امروزه ویاگرا و تادلافیل و وردنافیل داروهای رایج در بازار هستند که جهت اصلاح نعوظ توسط بیماران استفاده می گردد این داروها که مهارکننده آنزیم فسفودی استراز هستند باعث گشادی رگ های آلت و خون رسانی بیشتر و باعث سفتی آلت و نعوظ قوی می شوند.

از عوارض این دارو ها می توان به گرگرفتگی، داغ شدن بدن، سردرد و اختلال در دید و دردهای عضلانی اشاره کرد.

مصرف این داروها باید حتماً تحت نظر متخصص انجام شود و در صورت داشتن بیماری های قلبی و فشار خون پایین و مصرف داروهای گشادکننده قلبی از قبیل نیتروگلیسیرین از مصرف این داروها شدیداً اجتناب نمائید جزء با نظر پزشک متخصص قلب و عروق

5- استفاده از واکیوم

واکیوم وسیله ای است که قبل از مقاربت آلت تناسلی را داخل آن قرار داده می شود و باعث مکش خون به داخل آلت می گردد که به خاطر عوارض پوستی و غیره و عدم روش درمانی مؤثر اینجانب توصیه نمی نمایم.

6- کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی

کاشت پروتز در داخل آلت تناسلی امروزه به عنوان آخرین روش درمانی در ناتوانی های جنسی که به مصرف دارو جواب نداده است توصیه می شود. در این روش پروتز های قابل اتساع با پمپ و یا پلاستیکی انعطاف پذیر در داخل اجسام کاونروزا آلت کاشته می شوند و فرد موقع مقاربت و با ایجاد نعوظ مصنوعی کار خود را انجام می دهد.

از عوارض پروتز به عنوان جسم خارجی ایجاد عفونت و درد والتهاب محل مخصوصاً در بیماران دیابتی را می توان ذکر کرد.

و اما توصیه های اینجانب:

مثل مشهوری می گوید: use it or lose it . یعنی اگر استفاده نکنی آن را از دست می دهی. جهت داشتن توانایی جنسی خوب:

1- از مصرف غذاهای پرچرب و پرنمک اجتناب کنید.

2- چکاب منظم را نجام دهید.

3- ورزش روزمره در حفظ توانایی جنسی فوق العاده کمک کننده است.

4- استرس روزمره زندگی را کم کنید.

5- خواب خوب و آرامش ذهنی و استراحت جسمی از ملزومات داشتن توانائی جنسی است.

6- در صورت داشتن دیابت شدیداً آن را تحت نظر پزشک غدد کنترل نمائید.

 

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی

 

4.5 (90%) 18 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اشکان جمعه ۲۶ تیر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من سوالم را براتون مطرح کرده بودم چند بار آخرین بار گفتین مطالب جدید را بخونین من خوندم ولی من الان در زیادی دارم به کشاله های ران و پای چپم هم درد میکند درست وسط دو تا پایم زیر بیضه درد میکند چکار کنم آقای دکتر راهنماییم کنین؟ باتشکر ازشما.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۶ تیر ۹۴( 4 سال پیش)
   این دردها عصبی ومهم نیستند
 • تصویر کاربر عماد چهارشنبه ۲۴ تیر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب آقای دکتر کرمی
  طاعات و عبادات شما قبول حق تعالی
  من 23 سال سن دارم 6 الی 7 سال شایدم کمتر دقیق زمان عفونت در کلیه سمت چپم گذشته و همچنان درد در کلیه ی سمت چپم احساس میکنم. موقعی که کلیه ام درد گرفت به دکتر مراجعه کردم و انجام سونگرافی و ازمایش ادرار مشخص شد که عفونت در کلیه سمت چت و داخل هر دو بیضه وجود داره و با دارو تا حدود خیلی زیادی برطرف شده اما همچنان درد داخل کلیه ام احساس میکنم اون موقع که دارو مصرف کردم بیضه هام کاملا عفونتش برطرف شده حال باز احساس میکنم وقتی یه ضربه اروم یا فشار اروم روی بیضه سمت چپم میارم یه کوچولو تیر میکشه میترسم مخصوصا درد بیضه چپم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ تیر ۹۴( 4 سال پیش)
   سونو بکنید
 • تصویر کاربر کاوه چهارشنبه ۲۴ تیر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر
  من به یک بی میلی جنسی رسیدم
  البته این بی میلی بیشتر برای همسرم است مشکل اصلی من نعوض و شل بودنه یه دوره بصورت مقطعی قرص وگادول استفاده کرده تاثیرش بد نبود ولی بعضی وقتا سردرد داشتم در هنگام مقاربت هم بعضی مواقع در آخر کار دچار شل شدگی آلت می شدم .اگر قرص یا کپسول خاصی پیشنهاد می کنید لطفا راهنمایی کیند
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ تیر ۹۴( 4 سال پیش)
   باید بررسی شوید
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۳ تیر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشی اقای دکتر من ۲۶سلام پسرم مجردم تاحالا پیش جنس مخالف نرفتم نعوظ صبح گاهی بعضی موقع ها دارم وبعضی موقعها ندارم حالا الت من سف نیست شل فکر میکنم.نمیتونم دخول انجام دهم حالا بفرماید چه داروی مصرف کنم ک التم سفت بشه ی بار قرص ویتامینe400مصرف کردم ولی فرقی نکرد حال شما رهنمایی کنید میخوام ازدواج کنم خیلی دل واپسم ک نتونم ازدواج کنم کمک کن اقای دکتر توروخدا
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ تیر ۹۴( 4 سال پیش)
   نگران نباش
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۱ تیر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر لازمه من به متخصص غدد هم مراجعه کنم تا از لحاظ غددی و به خصوص غده هیپوفیز چک شوم و اینکه سیگنال های عصبی آلتم انگار عمل نمیکنه بررسی شوم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۱ تیر ۹۴( 4 سال پیش)
   بله
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۰ خرداد ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام دکتر دکتر من عدم نعوظ دارم البته دستگاهم میاد بالا نصفه ولی سفت ومحکم نیست ..دومشکل دارم استرسیم و استمناع به مدت چن سال انجام میدادم الان استمناع انجام نمیدهم به مدت 60روزه بنظر شما مشکل من با چ داروهایی حل می شود ....سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۸ خرداد ۹۴( 4 سال پیش)
   با مراجعه به دکتر
  2. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۸ خرداد ۹۴( 4 سال پیش)
   اقای دکتر مشخصه ادم با ایمانی هستین ک اینق به مردم کمک میکنید ...اگه بتونید در جواب تون توضیح بیشتری بدین ممنون میشم.....مشک عدم نعوظ 100 درصد قابل درمان هست ؟
  3. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۰ خرداد ۹۴( 4 سال پیش)
   اگر پنچری نباشد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۵ خرداد ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  دکتر مدتیست زیر پوست آلت تناسلی بنده نزدیک به ختنه گاه برآمدگی به اندازه 2 تا 3 سانت ادامه دار دیده می شود شبیه رگی است که احساس میکنم مسدود است. در هنگام نعوظ بیشتر است و بسیار سفت کمی هم احساس سوزش دارد. اما در حالت عادی هم هست ولی نرم تر و بدون درد. لطفا در صورت امکان راهنمایی ام کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۵ خرداد ۹۴( 4 سال پیش)
   با معاينه مشخص ميشود
 • تصویر کاربر وحید شنبه ۱۶ خرداد ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  چند وقته روی آلت و اطراف آن تعدادی زگیل دیده میشود 1-علت آن چیست؟ 2-راه رفع آن چیست؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۶ خرداد ۹۴( 4 سال پیش)
   عكسش را بفرستيد
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۴ خرداد ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مجدد
  آقای دکتر من خود ارضایی تا حدود پنج شش سال پیش زیاد داشتم ولی دیگه ندارم یعنی نعوذ به اون صورت ندارم به نظرتون چیکارکنم و منظورتون از درمان چیه ؟ و کی پیگیرش باشم ایا به فکر ازدواج باشم یا اول درمان؟
  ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۴ خرداد ۹۴( 4 سال پیش)
   باید بررسی شوید
 • تصویر کاربر جعفر سه شنبه ۵ خرداد ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،میخواستم بپرسم مصرف تریاک در چه مقدار باعث کاهش هورمن مردانه میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ خرداد ۹۴( 4 سال پیش)
   کلا مضر است دوز ندارد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر