غده پروستات و سوالات شایع درباره ی بزرگی آن

بعضی از مواقع پروستات بیش از اندازه عادی رشد می کند . این رشد اضافی به طور ناگهانی اتفاق نمی افتد بلکه به تدریج و با گذشت زمان به وجود می آید که به آن بزرگی غده پروستات گفته می شود.

فهرست موضوعات

غده پروستات چیست؟

پروستات غده ای به وزن تقریبی 20گرم که در زیر مثانه مردان قرار د ارد . این غده ، دور تا دور مجرای ادرار را مانند حلقه یک انگشتر فرا گرفته و در باروری مردها دخالت دارد .

آیا اندازه غده پروستات در طول زندگی ثابت می ماند؟

خیر، از زمان تولد تا هنگام بلوغ، اندازه پروستات تغییر زیادی نمی کند. اما هنگام بلوغ، غده پروستات به سرعت دچار افزایش اندازه و وزن می شود که این افزایش سریع ، تا حدود 30 سالگی ادامه می یابد . از این پس پروستات با سرعت کمتری همچنانن به رشد خود ادامه می دهد .

منظور از بزرگی غده پروستات چیست؟

بعضی از مواقع پروستات بیش از اندازه عادی رشد می کند . این رشد اضافی به طور ناگهانی اتفاق نمی افتد بلکه به تدریج و با گذشت زمان به وجود می آید . با توجه به اینکه این غده ، دور تا دور قسمتی از مجرای ادرار مردان را مانند یک حلقه در برگرفته است ، می توان پیش بینی کرد که بزرگ شدن آن ، باعث وارد آمدن فشار بر روی مجرای ادرار می شود و آن را کوچکتر و باریکتر می کند تا جایی که مجرای ادرار به طور کامل بسته می شود . پزشکان این بیماری را هیپرپلازی خوش خیم پروستات می نامند که در میان مردان ، به بزرگی پروستات معروف است .

غده پروستات

علت بزرگ شدن غده پروستات چیست؟

علت های گوناگونی برای این بیماری وجود دارد که از آن میان ، تغییرات هورمونی و افزایش سن بسیار مهم هستند . هر چه سن مردها بالاتر رود احتمال پیدایش بزرگی پروستات ، بیشتر می شود . هورمونهای جنسی مردانه نیز به نوعی در پیداشی این بیماری نقش دارند .

آیا این بیماری ، یک نوع سرطان است؟

خیر . بزرگ شدن غده پروستات سرطان نیست . این بیماری ، درون خود غده محدود می ماند و اعضای دیگر بدن را درگیر نمی کند . به همین دلیل ، پزشکان اصطلاحاً آن را خوش خیم می نامند یعنی داراری عاقبت خوش .

آیا این بیماری به کلیه ها آسیب می رساند؟

اگر بزرگی پروستات به مدت طولانی وجود داشته باشد و مجرای ادراری را تقریباً بسته باشد ، به طوری که بیمار نتواند ادرار را به طور کامل تخلیه کند ، ممکن است باعث ورم کلیه ها شود . ورم کلیه در درازمدت می تواند باعث نارسا شدن آن شود .

علائم بزرگی غده پروستات چیست؟

اولین و شایعترین نشانه این بیماری ، کاهش فشار و قطر ادرار است . بیمار به تدریج احساس می کند که ادرارش باریک شده و فشار همیشگی را ندارد . درنگ یا تاخیر در آغاز نمودن جریان ادرار نیز نشانه دیگر این بیماری است به طوری که بیمار باید چند دقیقه بنشیند تا اولین قطرات ادرار خارج شود . قطع و وصل شدن جریان ادرار ، قطره قطره آمدن آن و سوزش مجرا نیز ممکن است دیده شود . از علائم مهم دیگر ، تکرر ادرار و خصوصاً شب ادراری است به طوری که بیمار شبها چندین بار برای ادرار کردن از خواب بیدار می شود . در مراحل پیشرفته بیماری که پروستات خیلی بزرگ شده است ، جریان ادرار به طور کامل قطع می شود و بیمار اصلاً نمی تواند ادرار کند .

درمان بزرگی غده پروستات

آیا آزمایش یا عکس خاصی برای پی بردن به بزرگی غده پروستات وجود دارد ؟

آزمایش خاصی برای بزرگی پروستات وجود ندارد اما سونوگرافی بسیار کمک کننده است . به وسیله سونوگرافی می توان ابعاد پروستات را اندازه گیری نمود ، اگر هم کلیه ها ورم کرده باشند در سونوگرافی مشخص می شود . قبل از انجام سونوگرافی ، باید بیمار چند لیوان آب بنوشد تا مثانه پر باشد . پس از سونوگرافی ، از بیمار خواسته می شود که ادرار کند . در حال عادی نباید پس از ادرار کردن ، مقدار زیادی ادرار در مثانه باقی بماند . اما کسانی که مبتلا به بزرگی پروستات هستند ممکن است پس از ادرار کردن ، مقدار زیادی ادرار در مثانه شان باقی بماند .

آیا بیماران مبتلا به بزرگی پروستات باید سوند داشته باشند ؟

معمولاً نه . می دانیم سوند لوله ای است پلاستیکی که درون مجرا ادرار قرار داده می شود تا ادرار از طریق آن تخلیه شود . اگر بیمار خیلی دیر مراجعه نکرده باشد معمولاً خودش قادر به ادرار کردن هست و نیازی به سوند ندارد . اما اگر خیلی دیر مراجعه کند پروستات آن قدر بزرگ می شود که راه خروج ادرار را به طور کامل می بندد . در این صورت باید برای بیمار سوند گذاشته شود تا سر فرصت درمان گردد.

آیا همه بیماران دچار بزرگی پروستات باید درمان شوند ؟

خیر . قبلاً گفته شد که بیماری بزرگی غده پروستات به طور ناگهانی به وجود نمی آید بلکه به تدریج علائم آن آشکار می شود و بیماری پیشرفت می کند . بسیاری از مردان میانسال و سالخورده ، دارای بعضی از علائم خفیف این بیماری هستند و همه آنها نباید لزوماً درمان شوند . اوایل می توان تحت نظر پزشک ، با بیماری مدارا کرد و آن را تحمل نمود ولی زمانی که علائم بیماری ، بسیار آزار دهنده و مشکل زا شد ( خصوصاً در مورد شب ادراری که خواب و استراحت کامل را از بیمار سلب می کند ) باید اقدام به درمان کرد .

آیا درمان بیماری بزرگی پروستات فقط جراحی است ؟

خیر . اوایل که غده پروستات خیلی بزرگ نشده و مشکلات جدی برای بیمار ایجاد نکرده است ، می توان از دارو استفاده کرد تا علائمی مثل سوزش و تکرر ادرار کاهش یابد . باید توجه داشت که دارو نمی تواند درمان قطعی این بیماری باشد و فقط باعث تسکین بیمار می شود تا وقتی که او برای عملک جراحی آماده شود . البته بعضی از بیماران به علت بدی حال عمومی و ابتلا به بیماری های دیگر مثل بیماری های قلبی و تنفسی ، هیچگاه نمی توانند تحت عمل جراحی قرار بگیرند . در این دسته افراد باید برای همیشه از دارو استفاده کرد تا بیمار مقداری تسکین یابد . در موارد نادر نیز باید بیمار همیشه از سوند استفاده کند .

بهترین درمان بزرگی پروستات چیست ؟

روش های مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد. در سالهای قبل، غده پروستات را طی یک عمل جراحی باز، از بدن خارج می کرند. در حال حاضر بهترین روش درمان بزرگی پروستات ، تراشیدن آن است که بدون نیاز به عمل جراحی باز و بخیه زدن انجام می شود. این کار شبیه آندوسکوپی دستگاه گوارش است به این شکل که لوله ای را وارد مجرای ادرار می کنند و پروستات را از طریق این لوله می بینند. همه این کارها از داخل مجرای ادرار انجام میشود و به همین دلیل ، نیازی به باز کردن پوست و عضلات و ایجاد زخم ، بخیه زدن و …. نیست.

غده پروستات

آیا می توان بزرگی پروستات را به وسیله لیزر درمان کرد ؟

بله ، لیزر در اینجا نیز کاربرد دارد و می توان بزرگی غده پروستات را به وسیله آن درمان کرد . اما باید توجه داشت که کاربرد لیزر محدود است و همیشه قابل استفاده نیست . فقط پروستات هایی را می توان به وسیله لیزر درمان کرد که خیلی بزرگ نباشند . روش بخار درمانی نیز برای درمان بزرگی پروستات ، ارائه شده که هنوز نتایج قطعی آن مشخص نیست و کاربرد روزمرده پیدا نکرده است .

آیا بیهوشی عمومی برای عمل پروستات لازم است ؟

خیر ، معمولاً نیاز به بیهوشی عمومی نیست و بی حسی از کمر به پایین کفایت می کند . در طی عمل تراشیدن غده پروستات ، بیمار بدون آنکه درد داشته باشد ، بیدار است و می تواند با اطرافیان خود حرف بزند .

آیا بعد از عمل تراشیدن پروستات ، بیمار باید سوند داشته باشد ؟

بله ، طبیعی است که بعد از تراشیدن غده پروستات خونریزی از این ناحیه شروع شود. بنابراین برای بیمار سوند گذاشته می شود و شستشوی دائم مثانه خصوصاً در 24 ساعت اول بعد از عمل، بسیار مهم است و باید به دقت انجام شود تا لخته خون تشکیل نگردد و راه خروج ادرار را نبندد. خونریزی بیمار به تدریج در طی روزهای بعد از عمل، کم می شود و چند روز بعد، می توان سوند بیمار را خارج کرد. توجه داشته باشیم که خونریزی خفیف گاهگاهی، بعد از عمل تراشیدن پروستات، کاملاً طبیعی است و تا چند هفته بعد از عمل هم ممکن است دیده شود .

آیا بعد از عمل جراحی ، ممکن است بیماری عود کند ؟

بله،در موارد کمی ممکن است چند سال بعد از عمل جراحی، بقایای غده پروستات به رشد خود ادامه دهند و این غده دوباره به اندازه ای بزرگ شود که بر مجرای ادرار فشار بیاورد و علائم بیماری بزرگی پروستات،دوباره نمایان شود. البته باید توجه داشت که در اغلب موارد ، غده پروستات کمتر از آن رشد می کند که این بیماری عود کند و بیماران برای همیشه بهبود می یابند .

آیا بعد از عمل جراحی ، علائم بیماری بلافاصله از بین می رود ؟

خیر، معمولاً تا چند هفته بعد از عمل، بیماران کمی سوزش ادرار، تکرر ادرار و شب ادراری خواهند داشت که البته نسبت به زمان قبل از عمل، بهتر شده است. حتی تا چند هفته بعد، ممکن است مقداری خون در ادرار بیمار دیده شود که کاملاً طبیعی است. معمولاً همه این علائم، به تدریج و به آهستگی برطرف می شوند.

غده پروستات

آیا بعد از عمل تراشیدن غده پروستات ، ممکن است باز هم فشار ادرار کم شود ؟

بله . یکی از عوارض این عمل ، تنگی مجرا ادرار است که البته خیلی شایع نیست و در تعداد کمی از بیماران به وجود می آید . در این حالت ، بیمار بعد از عمل به تدریج بهبود می یابد و علائم بیماری برطرف می شود . اما بعد از چند ماه یا چند سال احساس می کند که فشار و قطر ادرارش کم شده است . این مسئله می تواند ناشی از تنگ شدن قسمتی ا زمجرای ادرار یا نوک آن باشد که به سادگی قابل درمان است .

آیا بعد از عمل جراحی ، بیمار بارور می ماند ؟

معمولاً خی ، از آنجا که در زمان تراشیدن غده پروستات ، دستکاری هایی در آن ناحیه صورت می گیرد ، ممکن است روند طبیعی فعالیت دستگاه تولید مثل تغییراتی بکند که به نابارور شدن آن بیانجامد. البته باید توجه داشت که اغلب بیماران ، اگر چه قدرت باروری و تولید مثل خود را پس از عمل جراحی از دست می دهند ولی قادر هستند فعالیت جنسی طبیعی خود را همانند قبل از عمل، داشته باشند .

آیا بعد از مرخص شدن از بیمارستان، نیازی به مراجعه مجدد به پزشک وجود دارد ؟

بله. مانند همه عمل های جراحی دیگر ، بیمار باید تحت نظر پزشک معالج قرار داشته باشند تا از نظر امکان بروز عوارض یا عود بیماری ، به طور منظم کنترل شود . البته در صورتی که بیمار هیچگونه مشکلی نداشته باشد ،می توان به تدریج فواصل مراجعه به پزشک را طولانی تر کرد .

بیمار محترم :

هدف ما به حداکثر رساندن توانایی و افزایش آگاهی شما برای مراقبت از خود می باشد . همکاری در درمان به شما کمک می کند تا حد امکان از زندگی سالمی برخوردار باشید .

4.7 (94%) 10 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میری سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام. از سال 96 متوجه افزایش PSA شدم. میزان PSA به ترتیب زمانی به شرح زیر است:
  1- تیر 1396: 4.8
  2- مرداد 1396: 4.39
  3- مهر 1396: 3.39
  4- اسفند 1396: 3.95
  5- تیر 1397: 4.47
  6- آبان 1397: 5.16
  7- فروردین 1398: 6.3
  8- تیر 1398: 6
  ضمنا دو بار MRI نیز داده شد که در هر دو MRI PI-RADS برابر با 2 در نظر گرفته شد. سونوگرافی هم داده شد که تصویر آن برای شما ارسال می شود. در ضمن در تیر 98 در نهایت بیوپسی انجام شد که جواب آن هم در قالب تصویر ارسال می شود. در بیوپسی از 13 نمونه کرفته شده از پروستات 2 نمونه درگیر با تومور تشخیص داده شد و Gleason Grade برابر با 3+3 یعنی 6 تشخیص داده شد. از بیوپسی بازخوانی صورت گرفت که در بیوپسی دوم از 13 نمونه فقط 1 نمونه درگیر تومور تشخیص داده شد ولی این بار Gleason Grade برابر با 7 یعنی 3 پلاس 4 تشخیص داده شد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر F چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر همسر من با درد شدید وناگهانی درناحیه بیضه ها وپهلوی چپ و خون در ادرار سونو کردن ویک کیست ب اندازه 12×10 در پروستات وجود داره وسایز پروستات19هست ابا خطرناکه وجای نگرانی وجود داره چیکار باید کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  پدر من 75 سال سن دارن متاسفانه با psa بالای 100 بیوپسی پروستات دادند که گلسیون 3+4 نشان داد و نتیجه ام ار آی این بود که به غددلنفاوی سرایت کرده است اسکن استخوان سالم است شما چه درمانی را پیشنهادی میدهید.خواهشمندم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   در این مرحله درمان رادیو تراپی وهورمون درمانی است
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام اقاي دكتر،در سونوگرافي كيست پروستات و كيست بيضه ديده شده هيچگونه درد يا علايم ندارم در ازمايش اسپرم حركت اسپرم هايم كند شده لطفا اعلام نظر بفرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر کرمی،بنده 45 سال سن دارم و مدتیست که مشکل کاهش فشار ادرار و تکرر ادرار در طول شبانه روز دارم و هچنین سوزش، نتیجه سونوگرافی پروستات بزرگتر از اندازه طبیعی و حجم تقریبی 45 سی سی،آزمایش خون free psa ./50،و total psa 2/32 ،با دیدن جواب سونو و آزمایش خون دکتر کپسول پروستاباریج و قرص تاموسیلین تجویز کردن که بعداز چنددوره مصرف تغییر چندانی مشاهده نگردید،دوسال پیش هم مجرای ادراری مورد بررسی قرار گرفت که طبق گفته دکتر مشکلی مشاهده نگردید،جدیدا چون خیلی اذیت میشدم و از داروها هم نتیجه ای نگرفتم به داروی گیاهی و عرقیجات رو آوردم،آیا داروهامو مصرف کنم یا کلا چیزی استفاده نکنم؟با تشکر از لطف شما بزرگوار
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربر سلام یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من 54 سال دارم وچندی است درد شدیدی درمقعد،بیضه وآلت تناسلی دارم بطوری که بهنگام ادراربشدت احساس درد وسوزش دارم وبخوصوص در ناحیه مقعددرد همراه با سوزش شدید است ودرفاصله مقعد تا بیضه ها این درد محسوس هست وبه پاها هم سرایت می کند
  در ضمن سالهاست در دوطرف کشاله ران تورم بصورت واریسی دارم ودرمواقع درد آن نواحی هم شدیدا دردناک وملتهب می شود
  ممنون می شوم راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   درمان این دردها نشستن در اب گرم وبیخایلی وورزش ونرمش است

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر بنده ۳۵سال دارم حدودا یک سال پیش مبتلا به تکرر ادرار وسوزش آلت وگاهادرد بیضه شدم بعداز مصرف سیپروفلاکسین خوب شدم و تقریبا تمامی علایم بنده حذف شد توی سو نو گرافی یکسال پیش پروستات هیتروژن و مخاط مثآنه درشت اعلام شد وازمایش پی اس ای مشکلی نداشت وبعد یک ماه مصرف داروهایی چون تاوانکس وسیپروفلاکسن به توصیه شما مقدار ادرار باقی مانده تقریبا صفر شد و خوب شدم تا اواخر که بنده بعد از ادرار که گاها با تاخیر شروع میشود ماده لژ مانند از من بعد ازاینکه ادرار تمام میشود خارج میشود و یک مقداری هم شبها سوزش و تکررخیلی کمی دارم خواستم بدانم با وجود اینکه درد ندارم و فشار ادرار خوب ولی گاها ۲ شاخه است مشکوک به بیماری پروستات یا سوزاک یا کامیلایا هستم و چه دارویی مصرف کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   اگر شک دارید ازمایش وکشت دهید

 • تصویر کاربر سید جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خداقوت. آقای دکتر پدر بنده مرداد96 عمل رادیکال پروستات انجام دادن بعد از مراجعه هرماهه شما تجوی یک ساله آمپول هورمونی که اسمشو فراموش کردمسوالم اینه الان دوازده تا را زدن اسفند 97 که اومدن پیشتون شما گفتید دفعه بعد که اومدن نیم ساعت یه آزمایش غیر از psa را باید انجان بده اقای دکتر چه آزمایشی باید انجام بدن؟ psa ایشون الان یک دهم هست. چون خرداد بعد از ماه رمضان خدمتتون میرسیم و شهرستانیم میتونن یکی دیگه از آمپولها را این ماه بزنن .که میشه سیزدهمی.ممنون میشم اگه جوابو کتبی بدید .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
   بزنید بیایید ببینم با مدارک
  2. تصویر کاربر سید چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
   این دفعه که بیان چه آزمایشی دارن گفتید نیم ساعت کار داره اصلا تو دفترچه هم قید نگردید.
  3. تصویر کاربر سید چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
   حتی آزمایش psa این دفعه در دفترچه ننوشتید انجام بده . اگه نیاز خواهد بود قبلش برن انجام بده چون از شهرستان میان خیلی معطل نشند. ممنون
  4. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر احسان جمعه ۷ دی ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مدتها به دلیل افسردگی و گوشه نشینی بدون فعالیتی، به طور افراطی و چندیدن بار در هفته خودارضایی با استفاده کرم و ژلها داشتم و البته رابطه جنسی بدون کاندوم هم چند بار داشتم و بعضا هم پیش آمده که انزال را موقع رابطه و یا خود ارضایی به تاخیر انداختم
  اول مهرماه به دلیل احتباس ادرار بعد انزال، تکرر ادرار و بریده بریده، احساس عدم تخلیه، ادرار دوشاخه، و شب بیدار شدن به پزشک مراجعه کردم و نسخه ارسال شده پیوستی را داد.
  اکنون بعد از گذشت سه ماه علایم تبدیل به شکل زیر شده:
  ۱_بعد از انزال احتباس ادرار ندارم و فقط دوشاخه میشود
  ۲_مشکلات تکرر و دفع ادرار از بین رفته
  ۳_گاهی اوقات احساس گرفتگی و ناخوشایند در ناحیه مقعد دارم
  ۴_همیشه قبل از ادرار باید روده خالی و اجابت مزاج انجام بشه و گرنه ادرار نمیاد
  ۵_بعد اجابت مزاج ادرار دوشاخه میشود
  ۶_به ندرت در خواب با احساس ادرار زیاد داشتن بلند شدم ولی در واقع تنها مدفوع بوده که بهم احساس ادرار داشتن داده
  ۷_درصورتی که مدت دوهفته انزال نداشته باشم بعضا احساس ناخوشایند و تحریک آمیزی در ناحیه پروستات دارم که باید انزال انجام بشه و با خارج شدن منی این مشکل برطرف میشه
  آقای دکتر وضعیت پروستات من حاد؟ ویا مزمن؟ و یا بزرگی خوشیم دارم؟
  و اینکه تاالان سه ماه سه‌بسته تامسولوسین 0.4 مصرف کردم و از الان به بعد چه قرصی مصرف کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۷ دی ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام از نظر من همه مشكلات شما روحي ورواني تست و بهتر است تمام داروخا قطع وورزش ونشاط وفراموشي اي داستان را توصيه ميكنم
 • تصویر کاربر عبدالا شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب و خدا قوت
  بنده 34 سال سن دارم و مجرد هستم
  مدت دو ساله که دچار تکرر ادرار هستم و مثانه ام کاملا تخلیه نمیشه و ادرارم باریک و دوشاخه میشه شبها باید دو بار بیدار شم واسه تخلیه ادرار

  ولی سوزش ادرار یا درد لگن اصلا ندارم و در ارضا شدن مشکلی ندارم
  دوهفته قرص سیپروفلوکساسین 500 مصرف کردم و همچنین قرص ترازوسین 2
  ولی هنوز تکرر ادرار دارم و مثانه ام کاملا تخلیه نمیشه و بعد ادرار کردن به فاصله چند دقیقه دوباره احساس دفع ادرار دارم
  ضمنا پدر بنده 64 ساله هستن و پروستات دارن و امنیک مصرف میکنن
  با توجه به تصاویر سونو و آزمایش ها و اینکه نمیتونم بیام تهران خدمت شما لطفا کمکم کنید چه دارویی مصرف کنم
  پیشاپیش کمال تشکر رو از شما دارم و اینکه گاهی ادرارم دیر شروع میشه و با فشار اوردن باید شروع کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 9 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 9 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر