غده پروستات و سوالات شایع درباره ی بزرگی آن

بعضی از مواقع پروستات بیش از اندازه عادی رشد می کند . این رشد اضافی به طور ناگهانی اتفاق نمی افتد بلکه به تدریج و با گذشت زمان به وجود می آید که به آن بزرگی غده پروستات گفته می شود.

غده پروستات چیست؟

پروستات غده ای به وزن تقریبی 20گرم که در زیر مثانه مردان قرار د ارد . این غده ، دور تا دور مجرای ادرار را مانند حلقه یک انگشتر فرا گرفته و در باروری مردها دخالت دارد .

آیا اندازه غده پروستات در طول زندگی ثابت می ماند؟

خیر، از زمان تولد تا هنگام بلوغ، اندازه پروستات تغییر زیادی نمی کند. اما هنگام بلوغ، غده پروستات به سرعت دچار افزایش اندازه و وزن می شود که این افزایش سریع ، تا حدود 30 سالگی ادامه می یابد . از این پس پروستات با سرعت کمتری همچنانن به رشد خود ادامه می دهد .

منظور از بزرگی غده پروستات چیست؟

بعضی از مواقع پروستات بیش از اندازه عادی رشد می کند . این رشد اضافی به طور ناگهانی اتفاق نمی افتد بلکه به تدریج و با گذشت زمان به وجود می آید . با توجه به اینکه این غده ، دور تا دور قسمتی از مجرای ادرار مردان را مانند یک حلقه در برگرفته است ، می توان پیش بینی کرد که بزرگ شدن آن ، باعث وارد آمدن فشار بر روی مجرای ادرار می شود و آن را کوچکتر و باریکتر می کند تا جایی که مجرای ادرار به طور کامل بسته می شود . پزشکان این بیماری را هیپرپلازی خوش خیم پروستات می نامند که در میان مردان ، به بزرگی پروستات معروف است .

غده پروستات

علت بزرگ شدن غده پروستات چیست؟

علت های گوناگونی برای این بیماری وجود دارد که از آن میان ، تغییرات هورمونی و افزایش سن بسیار مهم هستند . هر چه سن مردها بالاتر رود احتمال پیدایش بزرگی پروستات ، بیشتر می شود . هورمونهای جنسی مردانه نیز به نوعی در پیداشی این بیماری نقش دارند .

آیا این بیماری ، یک نوع سرطان است؟

خیر . بزرگ شدن غده پروستات سرطان نیست . این بیماری ، درون خود غده محدود می ماند و اعضای دیگر بدن را درگیر نمی کند . به همین دلیل ، پزشکان اصطلاحاً آن را خوش خیم می نامند یعنی داراری عاقبت خوش .

آیا این بیماری به کلیه ها آسیب می رساند؟

اگر بزرگی پروستات به مدت طولانی وجود داشته باشد و مجرای ادراری را تقریباً بسته باشد ، به طوری که بیمار نتواند ادرار را به طور کامل تخلیه کند ، ممکن است باعث ورم کلیه ها شود . ورم کلیه در درازمدت می تواند باعث نارسا شدن آن شود .

علائم بزرگی غده پروستات چیست؟

اولین و شایعترین نشانه این بیماری ، کاهش فشار و قطر ادرار است . بیمار به تدریج احساس می کند که ادرارش باریک شده و فشار همیشگی را ندارد . درنگ یا تاخیر در آغاز نمودن جریان ادرار نیز نشانه دیگر این بیماری است به طوری که بیمار باید چند دقیقه بنشیند تا اولین قطرات ادرار خارج شود . قطع و وصل شدن جریان ادرار ، قطره قطره آمدن آن و سوزش مجرا نیز ممکن است دیده شود . از علائم مهم دیگر ، تکرر ادرار و خصوصاً شب ادراری است به طوری که بیمار شبها چندین بار برای ادرار کردن از خواب بیدار می شود . در مراحل پیشرفته بیماری که پروستات خیلی بزرگ شده است ، جریان ادرار به طور کامل قطع می شود و بیمار اصلاً نمی تواند ادرار کند .

درمان بزرگی غده پروستات

آیا آزمایش یا عکس خاصی برای پی بردن به بزرگی غده پروستات وجود دارد ؟

آزمایش خاصی برای بزرگی پروستات وجود ندارد اما سونوگرافی بسیار کمک کننده است . به وسیله سونوگرافی می توان ابعاد پروستات را اندازه گیری نمود ، اگر هم کلیه ها ورم کرده باشند در سونوگرافی مشخص می شود . قبل از انجام سونوگرافی ، باید بیمار چند لیوان آب بنوشد تا مثانه پر باشد . پس از سونوگرافی ، از بیمار خواسته می شود که ادرار کند . در حال عادی نباید پس از ادرار کردن ، مقدار زیادی ادرار در مثانه باقی بماند . اما کسانی که مبتلا به بزرگی پروستات هستند ممکن است پس از ادرار کردن ، مقدار زیادی ادرار در مثانه شان باقی بماند .

آیا بیماران مبتلا به بزرگی پروستات باید سوند داشته باشند ؟

معمولاً نه . می دانیم سوند لوله ای است پلاستیکی که درون مجرا ادرار قرار داده می شود تا ادرار از طریق آن تخلیه شود . اگر بیمار خیلی دیر مراجعه نکرده باشد معمولاً خودش قادر به ادرار کردن هست و نیازی به سوند ندارد . اما اگر خیلی دیر مراجعه کند پروستات آن قدر بزرگ می شود که راه خروج ادرار را به طور کامل می بندد . در این صورت باید برای بیمار سوند گذاشته شود تا سر فرصت درمان گردد.

آیا همه بیماران دچار بزرگی پروستات باید درمان شوند ؟

خیر . قبلاً گفته شد که بیماری بزرگی غده پروستات به طور ناگهانی به وجود نمی آید بلکه به تدریج علائم آن آشکار می شود و بیماری پیشرفت می کند . بسیاری از مردان میانسال و سالخورده ، دارای بعضی از علائم خفیف این بیماری هستند و همه آنها نباید لزوماً درمان شوند . اوایل می توان تحت نظر پزشک ، با بیماری مدارا کرد و آن را تحمل نمود ولی زمانی که علائم بیماری ، بسیار آزار دهنده و مشکل زا شد ( خصوصاً در مورد شب ادراری که خواب و استراحت کامل را از بیمار سلب می کند ) باید اقدام به درمان کرد .

آیا درمان بیماری بزرگی پروستات فقط جراحی است ؟

خیر . اوایل که غده پروستات خیلی بزرگ نشده و مشکلات جدی برای بیمار ایجاد نکرده است ، می توان از دارو استفاده کرد تا علائمی مثل سوزش و تکرر ادرار کاهش یابد . باید توجه داشت که دارو نمی تواند درمان قطعی این بیماری باشد و فقط باعث تسکین بیمار می شود تا وقتی که او برای عملک جراحی آماده شود . البته بعضی از بیماران به علت بدی حال عمومی و ابتلا به بیماری های دیگر مثل بیماری های قلبی و تنفسی ، هیچگاه نمی توانند تحت عمل جراحی قرار بگیرند . در این دسته افراد باید برای همیشه از دارو استفاده کرد تا بیمار مقداری تسکین یابد . در موارد نادر نیز باید بیمار همیشه از سوند استفاده کند .

بهترین درمان بزرگی پروستات چیست ؟

روش های مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد. در سالهای قبل، غده پروستات را طی یک عمل جراحی باز، از بدن خارج می کرند. در حال حاضر بهترین روش درمان بزرگی پروستات ، تراشیدن آن است که بدون نیاز به عمل جراحی باز و بخیه زدن انجام می شود. این کار شبیه آندوسکوپی دستگاه گوارش است به این شکل که لوله ای را وارد مجرای ادرار می کنند و پروستات را از طریق این لوله می بینند. همه این کارها از داخل مجرای ادرار انجام میشود و به همین دلیل ، نیازی به باز کردن پوست و عضلات و ایجاد زخم ، بخیه زدن و …. نیست.

غده پروستات

آیا می توان بزرگی پروستات را به وسیله لیزر درمان کرد ؟

بله ، لیزر در اینجا نیز کاربرد دارد و می توان بزرگی غده پروستات را به وسیله آن درمان کرد . اما باید توجه داشت که کاربرد لیزر محدود است و همیشه قابل استفاده نیست . فقط پروستات هایی را می توان به وسیله لیزر درمان کرد که خیلی بزرگ نباشند . روش بخار درمانی نیز برای درمان بزرگی پروستات ، ارائه شده که هنوز نتایج قطعی آن مشخص نیست و کاربرد روزمرده پیدا نکرده است .

آیا بیهوشی عمومی برای عمل پروستات لازم است ؟

خیر ، معمولاً نیاز به بیهوشی عمومی نیست و بی حسی از کمر به پایین کفایت می کند . در طی عمل تراشیدن غده پروستات ، بیمار بدون آنکه درد داشته باشد ، بیدار است و می تواند با اطرافیان خود حرف بزند .

آیا بعد از عمل تراشیدن پروستات ، بیمار باید سوند داشته باشد ؟

بله ، طبیعی است که بعد از تراشیدن غده پروستات خونریزی از این ناحیه شروع شود. بنابراین برای بیمار سوند گذاشته می شود و شستشوی دائم مثانه خصوصاً در 24 ساعت اول بعد از عمل، بسیار مهم است و باید به دقت انجام شود تا لخته خون تشکیل نگردد و راه خروج ادرار را نبندد. خونریزی بیمار به تدریج در طی روزهای بعد از عمل، کم می شود و چند روز بعد، می توان سوند بیمار را خارج کرد. توجه داشته باشیم که خونریزی خفیف گاهگاهی، بعد از عمل تراشیدن پروستات، کاملاً طبیعی است و تا چند هفته بعد از عمل هم ممکن است دیده شود .

آیا بعد از عمل جراحی ، ممکن است بیماری عود کند ؟

بله،در موارد کمی ممکن است چند سال بعد از عمل جراحی، بقایای غده پروستات به رشد خود ادامه دهند و این غده دوباره به اندازه ای بزرگ شود که بر مجرای ادرار فشار بیاورد و علائم بیماری بزرگی پروستات،دوباره نمایان شود. البته باید توجه داشت که در اغلب موارد ، غده پروستات کمتر از آن رشد می کند که این بیماری عود کند و بیماران برای همیشه بهبود می یابند .

آیا بعد از عمل جراحی ، علائم بیماری بلافاصله از بین می رود ؟

خیر، معمولاً تا چند هفته بعد از عمل، بیماران کمی سوزش ادرار، تکرر ادرار و شب ادراری خواهند داشت که البته نسبت به زمان قبل از عمل، بهتر شده است. حتی تا چند هفته بعد، ممکن است مقداری خون در ادرار بیمار دیده شود که کاملاً طبیعی است. معمولاً همه این علائم، به تدریج و به آهستگی برطرف می شوند.

غده پروستات

آیا بعد از عمل تراشیدن غده پروستات ، ممکن است باز هم فشار ادرار کم شود ؟

بله . یکی از عوارض این عمل ، تنگی مجرا ادرار است که البته خیلی شایع نیست و در تعداد کمی از بیماران به وجود می آید . در این حالت ، بیمار بعد از عمل به تدریج بهبود می یابد و علائم بیماری برطرف می شود . اما بعد از چند ماه یا چند سال احساس می کند که فشار و قطر ادرارش کم شده است . این مسئله می تواند ناشی از تنگ شدن قسمتی ا زمجرای ادرار یا نوک آن باشد که به سادگی قابل درمان است .

آیا بعد از عمل جراحی ، بیمار بارور می ماند ؟

معمولاً خی ، از آنجا که در زمان تراشیدن غده پروستات ، دستکاری هایی در آن ناحیه صورت می گیرد ، ممکن است روند طبیعی فعالیت دستگاه تولید مثل تغییراتی بکند که به نابارور شدن آن بیانجامد. البته باید توجه داشت که اغلب بیماران ، اگر چه قدرت باروری و تولید مثل خود را پس از عمل جراحی از دست می دهند ولی قادر هستند فعالیت جنسی طبیعی خود را همانند قبل از عمل، داشته باشند .

آیا بعد از مرخص شدن از بیمارستان، نیازی به مراجعه مجدد به پزشک وجود دارد ؟

بله. مانند همه عمل های جراحی دیگر ، بیمار باید تحت نظر پزشک معالج قرار داشته باشند تا از نظر امکان بروز عوارض یا عود بیماری ، به طور منظم کنترل شود . البته در صورتی که بیمار هیچگونه مشکلی نداشته باشد ،می توان به تدریج فواصل مراجعه به پزشک را طولانی تر کرد .

بیمار محترم :

هدف ما به حداکثر رساندن توانایی و افزایش آگاهی شما برای مراقبت از خود می باشد . همکاری در درمان به شما کمک می کند تا حد امکان از زندگی سالمی برخوردار باشید .

غده پروستات و سوالات شایع درباره ی بزرگی آن
4.8 (95%) 8 رای

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حبیب یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۳۲( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.... جناب دکترباعرض ادب و خسته نباشی... به من گفتن خوردن گوجه خام برای جلوگیری از بزرگ شدن و بیرون رویهای شبانه خوب است وبنده مدتیست این کارو انجام می‌دهم. آیا این موضوع راشما تایید میکنیدلطفاجواب دهید. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۳۲( 3 هفته پیش)
   نه علمي نيست
 • تصویر کاربر پوریا یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۲۳( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر تکرر ادرار داشتم آمدم خدمت شما سونوگرافی و غیره انجام دادم تشخیص تخلیه کامل مثانه انجام نمیشد مطب شما تست نوار مثانه انجام دادم که گفتید مشکلی نیس و قرص وزیکر دادید تاثیری نداشته راه حل می فرمایین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۲۳( 3 هفته پیش)
   بياييد ببينم
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۰۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده دو ساله فیناستراید 5میخورم و آزمایش پی آس ای همیشه حدود 5یا6میباشد حالا اگر پروستات بنده حین مصرف این قرص بدخیم شود باز جواب آزمایش بنده همینطور میماند یا بالاتر می‌رود تا زود بتوانم درمان کنم. تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۰۷( 3 هفته پیش)
   بله ابايد به ٢ ضرب كنيد بالا است
 • تصویر کاربر حمید شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۲۶( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت شما ،
  جناب دکتر بنده 30 سال سن دارم و مجرد هستم. 5 سال پیش من استروئید مصرف میکردم و بعد از یک دوره کوتاه مدت در اسپرمم خون مشاهده کردم. بعد از معاینه پزشک تشخیص دادن که اندازه پروستات بزرگ شده با مصرف دارو بعد از مدتی اندازه آن به حالت اول برگشت ولی از آن زمان تا به حال بعد از انزال و انجام فعالیت های ورزشی مثل دوچرخه سواری و یا کوهنوردی و یا تحت استرس قرار گرفتن درد در ناحیه پرینه و پروستات حس میکنم.مداوم پیش دکترهای مختلف رفتم الان هم آلمان هستم و دانشجو هستم. اینجا هم پیش دکتر های مختلف رفتم با انجام سونوگرافی و آزمایش ادرار همه چیز رو نرمال تشخیص دادن. میخواستم علت بیماری و نام بیماری و درمانش رو از شما بپرسم.
  در ضمن صحبت های شما را از اینستاگرام دنبال میکنم.
  پیشاپیش سپاس از راهنمایی های شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۲۶( 2 ماه پیش)
   خون در مني در سما علتش تورم پروستات است ونياز به درمان ندارد
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۳۱( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من از پنج سال پیش که آزمایش psaکرده‌ام از توتال 4ودرصد 15شروع شده ‌اکنون در سن 55سالگی جدیدا psaنزدیک9و فری .3ونسبت حدود 4درصد شده پیشنهاد بیوبسی شده وامروز بیوبسی گرفتم که عدد Gleason 4+4وگرید 4وperineural invasion identified هستش واز 12نمونه 10نمونه خوش خیم و2نمونهadenocarcnoma یکی 50درصد و1.3سانت ‌دیگری 10درصد ودودهم GSهردو 4+4=8می باشدبا توجه به سن بنده55سال چه پیشنهادی دارید بنده در مشهد سکونت دارم با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۳۱( 3 ماه پیش)
   سریعا تماس02171062300 02122642744
 • تصویر کاربر شکور چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۷ ۱۵:۴۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر. شکور روغنی از اردبیل مزاحمتان شدم .حدود 16 روز قبل بیوپسی پروستات در بیمارستان خاتم الانبیا انجام دادم بعد 10روز هیچ گونه درد و خون ریزی نداشتم .حدود 6کیلومتر پیاده روی کردم .بعد از آن در موقع ادرار مایع قهوه ای رنگ غلیظی بعد از آن ادرار طبیعی شد.2روز بعد آن یبوست خیلی خفیفی داشتم که دوباره مایع قهوه ای رنک غلیظ اول ادرارم بود . آیا این طبیعی است یا مشکلی وجود دارد. قبل از بیوپسی psa6بود و جواب بیوپسی هم طبیعی بود.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۷ ۱۵:۴۹( 4 ماه پیش)
   اين طبيعي است جاي نگراني نيست
 • تصویر کاربر عنایت شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۲۶( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده 31 سال سن دارم تقریا از اسفند ماه رفتم دکتر بخاطر درد کلیه اینا سونو گرافی گرفتم کلیه ها مشکلی نداشت فقط دکتر بهم گفت که پروستاتت بزرگ شده قرص امونیک بهم داد واسه 6 ماه من وقتی که قرصا رو استفاده کردم بد تر شدم بعد ده روز دیگه قرصا رو استفاده نکردم رفتم پیش دکتر اورولوژی بهم گفت که التهاب پروستات داشتی نباید اون قرص میخوردی بعد بهم قرص افلوکساسین داد بهتر نشدم دوباره رفتم اورولوژی قرص لیوفلوکساسین 750 بهم داد از وقتی که استفاده کردم بهتر شدم ولی هنوز هم یه کم احساس سوزش و درد دارم آیا نیازی هست برم دکتر بالاتری مراجعه کنم من خودم ساکن چابهار از استان بلوچستان هستم لطفا مرا راهنمایی کنید تا ازاین درد و سوزش راحت باشم در ضمن من کارمند هستم وقتی که رو صندلی میشینم درد و سوزش بیشتر میشه ممنون میشم اگه کمکم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۲۶( 5 ماه پیش)
   از نظر من این موضوع را پیگیری نکنید که از هیچ دکتر نتیجه نمیگیرید اهمیت ندهید
 • تصویر کاربر حجت شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۱۴( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ۲۶ سال سن دارم حدود س ساله تکرر ادرار دارم دکتر رفتم گفتن تورم پروستات داری و یه حالت سنگینی روی بیضه هام هست اقای دکتر زندگی کردن برام مشکل شده لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۱۴( 5 ماه پیش)
   از نظر من تسخیص غلط است این موضوع را پی کیری نکنید در سن سما بیماری پروستات نیست
 • تصویر کاربر سید یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۹:۰۵( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  اینجانب ۳۶ ساله دچار عفونت اداری و کاهش فشار ادرار و درد موقع تخلیه ادرار شدم که آزمایش ادرار حاکی از عفونت ادراری و نتایج سونوگرافی پروستات با ابعاد بزرگتر از حد طبیعی ۳۴.۹cm3 می باشد و مثانه بعد از تخلیه ۱۸۸m باقی مانده داشته و تخلیه نشد و دکتر ۳۰ عدد کپسول تاموسین هرشب موقع خواب و قرص سیپروکینول۵۰۰ هر ۱۲ ساعت ۱ عدد که بعد از ۱۲ روز مصرف دچار انزال خشک شده ام و تخلیه ادرارم بکندی صورت می گیرد و نتیجه آزمایش psa1.76می باشد خواهشمند است راهنمایی بفرمائید.
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۹:۰۵( 6 ماه پیش)
   باید از نظر تنگی مجرا سیستوسکوپی کنید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربر محمودصالحي سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۰:۵۶( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  نزديك به يكسال هست كه تكرر ادرار دارم يعني مواقعي هر دوساعت يك بار ادرار دارم و كامل ادرار خالي مي شود. برخي از شبها هنگام خواب درد شديدي در كشاله ران و بين بيضه ها و ران حس مي كنم كه اخيرا از بين رفته. بعد از هر بار مقاربت تعدد ادرار بيشتر مي شود. پس از مدتي اوضاع بهتر مي شود. ولي كلا به طور معمول هر روز 6 تا 7 بار ادرار دارم. وضعيت جسماني خوبي دارم و ورزش مداوم مي كنم. سابقه پروستات در خانواده درجه يك وجود دارد. اوايل يك بار سونوگرافي كردم گفت مشكلي در پروستات نداريد. به نظر شما بايد براي درمان جدي تر اقدام كنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۰:۵۶( 6 ماه پیش)
   باید تست ترودینامیک بگیرید۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ تماس
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر