لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران
021-22642744
نشانی‌ما

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

آیا از تکرر ادراری رنج می برید؟

توسط دکترحسین کرمی ۲۵/ارد/۱۳۹۳ 291,078 بازدید

تکرر ادراری

امروزه بیماران زیادی در مقاطع سنی مختلف از نوجوانان تا افراد مسن اعم از مرد و زن به مطب مراجعه کرده و از تکرر ادراری شاکی هستند. این افراد اظهار می دارند که با مصرف یک استکان چای یا آب مجبورند چندین بار به دستشوئی مراجعه کنند بطوریکه رفتن از خانه به محیط بیرون و یا مسافرت بین شهری برای این افراد بسیار مشکل شده و به علت نیاز شدید به دستشوئی ترجیح می دهند که در خانه بمانند. از طرفی به علت نیاز به دستشوئی رفتن های مکرر در خواب باعث بیدار شدن های مکرر و لذا خواب این افراد را نیز تحت تأثیر قرار داده و در یک جمله زندگی را برایشان سخت کرده است.

thCAPT13Z5

تعریف تکرر ادراری چیست؟

موقعی که فرد با مصرف کم مایعات به تعداد زیاد دستشوئی می رود و در هر جلسه موقع دفع، ادرار کمتری را دفع می کند واحساس می کند که باز ادرار دارد و کامل تخلیه نشده است را از نظر عملی تکرر ادراری می گوئیم.

آیا زمانی که فرد مایعات زیاد می خورد و یا مثلاً هندوانه مصرف می کند و زود زود دستشوئی می رود مبتلا به تکرر ادراری است؟

خیر، اگر فردی مایعات زیاد بخورد معمولاً مجبور می شود که مایع مصرف شده را دفع کند و در این حالت تعداد دستشوئی رفتن زیاد می شود و هر جلسه فرد ادرار زیادی را دفع می کند که درست برعکس تکرر ادراری مرضی است که حجم ادرار دفع شده کمتر است.

thCAJLM9AT

انواع تکرر ادراری

تکرر ادراری به دو حالت حاد و مزمن تقسیم می شود.

 علتهای تکرر ادراری حاد کدامند؟

شایعترین علت تکرر ادراری حاد عفونت های مجرا و مثانه می باشد که در این حالت فرد بدون سابقه قبلی و به صورت ناگهانی دچار تکرر ادرار و اغلب سوزش ادرار می شود که این حالت بیشتردر خانم های جوان شایع می باشد و شایعترین علت آن عفونت مثانه است که با مصرف آنتی بیوتیک بلافاصله خوب می شود.

 تکرر ادراری مزمن

در این حالت افرادی را می بینیم که چندین ماه و یا چندین سال است که مبتلا به دستشوئی رفتن های مکرر هستند و این حالت از نظ روحی فرد را خسته کرده است. در شرح حال، این افراد ذکر می کنند که با مصرف کوچکترین حجم از مایع مجبورند به تعداد زیادی دستشوئی بروند. این افراد اغلب دستشوئی های مسیر رفت و آمد خود را شناسائی می کنند و در مسیر کار و یا خانه مجبورند به این دستشوئی ها بروند. این افراد ترجیح می دهند که با ماشین مسافرت های بین شهری نداشته باشند و چه بسا در صورت عدم دسترسی به دستشوئی خودشان را خیس می کنند. در مراجعه به مطب این افراد چندین نسخه و چندین مراجعه به دکتر های مختلف را دارند که نتیجه نگرفته اند و بعضی از این افراد با ترس از لاعلاج بودن آن و تبدیل به سرطان دچار استرس و نگرانی بیش از حد هستند.

بخوانید  آشنائی با بی اختیاری ادراری

سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چه عواملی باعث تکرر ادراری در یک فرد می شود که به شرح اینها می پردازیم:

۱-     عفونت ادراری:

در این حالت فرد سالم که قبلاً مشکلی نداشته و به صورت ناگهانی دچار تعییر رنگ ادراری، تکرر ادرار و سوزش ادراری می شود که اغلب رنگ ادرار این ها تغییر یافته و اغلب بدبو می شود. اگر مبتلا به این حالت شدید شد بلافاصله به دکتر مراجعه و اول آزمایش و کشت ادرار بدهید و سپس با مصرف آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک معالجتان و با مصرف مایعات فراوان مطمئن باشید که در عرض ۲-۳ روز بهتر می شوید

۲-     بزرگی پروستات:

اگر شما مردی بالای ۵۰ سال هستید و مبتلا به تکرر ادراری مزمن هستید و ادرارتان دوشاخه و قطع و وصل می شود و راحت نمی آید و قطره قطره است مبتلا به درجاتی از بزرگی پروستات هستید. توصیه می کنم حتماً به دکتر کلیه مراجعه کنید و از دکترتان بخواهید که ۱- سونوگرافی از کلیه ها و مثانه و پروستات ۲- تست سرطان پروستات یا PSA را برای شما انجام دهد. بعد از آماده شدن سونوگراف و آزمایش دکتر معالجتان جهت درمان شما یا داروهای شل کننده پروستات و یا درمان جراحی را بر اساس بزرگی پروستات، پیشنهاد خواهد داد.

چون داروهای شل کننده پروستات همزمان باعث افت فشار خون نیز می شوند توصیه می کنم که این داروها را قبل از خواب مصرف کنید اگر تست سرطان پروستات یا PSA شما روند صعودی داشته باشد و بالای ۴ باشد و ایا اگر پدر و عمو و برادرتان مبتلا به سرطان پروستات بوده است شما نیز ۴-۵ برابر افراد طبیعی در خطر این بیماری هستید پس مراجعه منظم به دکترتان را فراموش نکنید و هر از چندگاهی باید توسط پزشک معالجتان معاینه انگشتی پروستات و تست PSA را انجام دهید و در شک به سرطان پروستات باید نمونه برداری از پروستات حتماً انجام دهید.

لازم می دانم در پایان این قسمت عرض کنم که هنوز در دنیا داروئی که بتواند پروستات را کوچک بکند کشف نشده است و درمان داروئی اغلب نقش تسکینی دارد نه قطعی

بخوانید  بی اختیاری لبریزی و بی اختیاری واقعی

۳-     مثانه بیش فعال:

یکی دیگر از علل تکرر ادراری مزمن چه در آقایان و چه در خانم های جوان مثانه های بیش فعال می باشد. علائم مثانه بیش فعال عبارتند از: ۱- دستشوئی رفتن های بیش از ۸ بار در روز و ۲ بار در شب ۲- احساس عدم تخلیه کامل مثانه ۳- نیاز ناگهانی به دستشوئی رفتن به علت انقاباضات خودبخودی مثانه که اگر شدید باشد فرد لباس زیر خود را خیس می کند. مثانه بیش فعال در افرادی که مبتلا به استرس و اضطراب هستند و تحریک پذیر هستند و اغلب در مردان و زنان جوان دیده می شود. طبق آمار     میلیون نفر در دنیا مبتلا به مثانه بیش فعال هستند که آمار آن از دیابت و فشار خون نیز بالاتر می باشد. در بررسی های پزشکی: سونوگرافی و آزمایشات ادرار این افراد نرمال و طبیعی هستند. بهترین و قعطی ترین وسیله تشخیصی مثانه بیش فعال تست ارودینامیک یا نوار مثانه می باشد که هم بیماری و هم شدت بیش فعالی را مشخص می کند و بر اساس آن بیمار درمان می شود.

اگر شما علائم بیش فعالی مثانه را در خودتان می بینید توصیه می کنم که به پزشک جراحی کلیه مراجعه کنید. آزمایش ادرار و کشت ادرار و اندازه گیری قند خون شما و یک سونوگرافی، اولین قدم بررسی تشخیصی هستند اگر آنها طبیعی بودند باید تست ارودینامیک یا نوار مثانه بگیرید. درمان مثانه بیش فعال اغلب داروئی و رفتار درمانی می باشد. از درمان داروئی برای کنترل و آرام کردن مثانه استفاده می شود که باعث می شود احساس تکرر ادراری شدید کاهش می یابد و همزمان من به بیمار هایم توصیه می کنم که با تربیت مثانه با جنگ و مثابله با تکرر ادراری بروند به این معنی که با یک برنامه ماهیانه فواصل دستشوئی رفتن را زیاد بکنند. مثلاً به بیمار می گویم روز اول ۵ دقیقه و روز بعد ۷ و روز بعد ۱۰ و … در مقابل احساس تکرر ادراری مقاومت کنید که در اوایل این کار کمی آزاردهنده است ولی تدریجاً از بین می رود. هدف ما از درمان این است که فرد ۲-۳ ساعت بتواند بدون اینکه به دستشوئی برود ادرار خود را نگاه دارد.

خوشبختانه مثانه های بیش فعال اغلب با دارو و رفتار درمانی تعییر در کیفیت زندگی از قبیل شروع ورزش، کاهش استرس های روزمره زندگی و عدم فکر کردن به دستشوئی و عدم توجه به تحریک های مثانه و احساس ادراری آرام آرام از بین می روند و درمان می شوند.

بخوانید  سلسله مباحث بی اختیاری ادراری انواع و علل و روشهای تشخیص و درمان-قسمت اول

۴-     مثانه عصبی :

از علل دیگر تکرر ادراری مزمن مثانه عصبی است. تعریف مثانه عصبی: در افراد مبتلا به مثانه عصبی یک بیماری زمینه ای عبارتند از:

آسیب به نخاع، بیماری M.S، تومورهای نخاع، بیماریهای نخاعی مادرزادی از قبیل: مننگوسل، آسیب های مغزی هنگام تولد و یا بعد از آن مثلاً به علت تصادف، ضربه، تومور و بیماری پارکینسون وجود دارد که به علت بیماری زمینه ای عصب مثانه آسیب دیده و باعث می شود مثانه شدیداً تحریک پذیر شده و دچار انقباضات خودبخودی مثانه و بی اختیاری ادراری و تکرر ادراری شدید در شب و روز می شود که علت آن بالا رفتن فشار مثانه و کاهش شدید حجم مثانه می باشد. در موارد شدید اگر درمان مناسب و سریع انجام نشد فشار داخل مثانه به کلیه ها منتقل و سبب آسیب کلیه ها و نارسائی کلیه و سبب از کار افتادگی آنان می شود.

اگر شما فرک می کنید که مبتلا به مثانه عصبی هستید باید سریعاً به دکتر کلیه مراجعه کنید. بهترین و دقیق ترین وسیله تشخیص مثانه عصبی تست نوار مثانه یا ارودینامیک می باشد که به وسیله آن نوع مثانه عصبی و شدت آن از قبیل حس مثانه، حجم مثانه و شدت انقباضات مهار نشده مثانه مشخص می گردد و دکتر شما بر اساس آن و با انتخاب داروهای مناسب به تعدیل علائم بیماری مثانه عصبی کمک خواهد کرد.

درمان مثانه عصبی در موارد خفیف استفاده از داروهای شل کننده ی خروجی مثانه و آرام کننده انقباضات عضله مثانه می باشد. در موارد شدید تزریق داخل مثانه بوتاکس و همچنین بزرگ کردن مثانه با برداشتن قسمتی از روده و گذاشتن آن روی مثانه عصبی آخرین درمان مثانه های عصبی می باشد.

در بعضی از مثانه های عصبی حسن مثانه از بین می رود و حجم آن افزایش پیدا می کند و مثانه قادر به پمپاژ و یا انقباض نبوده و لذا فرد دچار بزرگی شدید مثانه، احتباس ادراری و بی اختیاری لبریزی می گردد که شایعترین علت ایجاد کننده مثانه عصبی شل بیماری دیابت کنترل نشده می باشد و لذا در اینجا لازم می دانم به بیماران دیابتی عرض کنم که جهت جلوگیری از عوارض شدید دیابت روی مثانه حتماً با مراجعه به دکتر فوق تخصص غدد، قند خون خود در کنترل نگاه دارند.

اگر از این مطلب خوشتان آمده به آن امتیاز دهید

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره


11
ادرار زیاد

سلام دکتر خسته نباشید
معذرت می خوام
آقای دکتر این متن سوال من بود
{من 21 سالمه و صبح ها ک از خواب بیدار میشم دل درد دارم و خیلی اذیتم میکنه
من به هر حالت جز رو کمر ميخوابم دل درد میگیرم چپ،راست،رو شکم،حتی وقتی میدوم و از پله بالا میرم دستشوییم ميگیره
حتی اگر پام رو بندازم رو پام،اگر یکم زاویه کمرم چپ و راست بشه دستشوییم ميگیره و ادرار دارم
خیلی هم بهم فشار مياره
اگر دستشویی نرم
بعضی وقتها احساس می کنم منی تو ادرارم هست شايدم نباشه
یکم بهتر شده نسبت به قبل اما هنوز این مشکل رو دارم
يه دکتر هم رفتم جواب نگرفتم
بهم دارو خواب آور و مسکن ميداد
گفت معدت عصبی شده}
البته تازگی احساس کردم داخل موفوعم خون بود
بهم گفتید سونو و آزمایش انجام بدم
ميخواستم بدونم چه سونو ای انجام بدم؟
سونو کامل شکم انجام بدم
یا سونو بیضه یا جای ديگه؟
با آزمایش ادرار و مدفوع یا آزمایش ديگه
ممنون ميشم اگر زودتر جواب بهم بديد
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
12
تکرر ادرار

باسلام.مردی ۳۴ساله هستم هر چند وقت یکبار دچار تکرر ادرار میشم،عمل سیستسکوپی انجام دادم،انسدادی نبود اما سایز پروستات ۳۶ بود،نوار مثانه گرفتم مشکلی نداشتم،آزمایش four glass انجام دادم هیچ عفونتی نداشتم،سونوگرافی انجام دادم کلیه و مثانه نرمال بود، شب تا صبح دستشویی نمی روم،اما در طول روز هر دو ساعت یکبار دفع ادرار دارم،قرص آکسی بوتین،تامسولیسین،ایمی پرامین،سپروفلوکساسین،فلوکستین استفاده کردم فایده ای نداشت.خیلی اذیت میشم لطفا راهنماییم کنید چکار کنم. مشاهده پاسخ دکتر
13
احساس بی اختیاری ادرار

سلام.من دختری نوزده ساله ام.مشکلم اینه که بعد از دفع ادرار و تخلیه ی مثانم از دسشویی که میام بیرون احساس میکنم یکی دو قطره از ادرارم در مجاریم باقی مونده که امکان داره هر لحظه بی اختیار خارج بشه،فقط بعد از اینکه از دسشویی میام بیرون این احساسو دارم این احساس بعد ازچن دقیقه خود به خود خوب میشه.سونوگرافی و ازماییش دادم که همگی سالم بود و در حالت طبیعی قرار داشت.سوزش و درد و تکرر ادرار و احساس پر بودن همیشگی مثانه هم ندارم مشکلم فقط بعد از تخلیه مثانمه..هیجان و استرسه زیادی هم در حالته عادی و طبیعی دارم.این اتفاق یکسال پیش هم زمانی که کنکور داشتم برام افتاد که دکترا گفتن واسه استرسه و من بعد از یکی دوهفته خوب شدم.اما امسال ترسیدم و هر چقدر بیشتر پیگیر میشم در سایتای پزشکی،بیشتر میترسم.لطفا راهنماییم کنین.ایا باید طبق گفته ی پزشکم باید ب دکتره زنان مراجعه کنم و معاینه بشم؟ مشاهده پاسخ دکتر
14
بي اختياري ادرار بعد از عمل پروستات

ضمن عرض سلام و خسته نباشيد. پدرم 84 ساله عمل پروستات همراه با سنگ مثانه انجام داده. 3 ماه از زمان عملش گذشته هنوز بي اختياري در ادرارش داره و هيچي حس نميكنه. آيا قابل درمانه؟ چند ماه ديگ طول ميكشه؟ پيشنهاد شما واسه بهبودش چيه؟ مشاهده پاسخ دکتر
15
بی اختیاری وعدم کنترل ادرار

مشکلات مثانه وعدم کنترل ادرارایمان خناریبی اختیاری های ادراری
باعرض سلام وخسته نباشیدخدمت شما پزشک محترم.بنده ۵سال پیش از ناخیه نخاع دچاراسیب شدم ودرپی این اسیب مثانه ام هم دچاراسیب شد.ودوباردچارسنگ مثانه شدم وباعمل دفع شد.من به دکترهای زیادی مراحعه کردم.وقرص هایی مثل اکسی بتنین.تولترودین وباکلوفن وبتانکول والبته گاهی اوقات دچار عفونت و سوزش ادرار میشوم وقرص های مثل افلوکساسین .تامسوور را مصرف میکنم .لازم به ذمراست بنده اوایل ار سوند داخلی وبعد بیرونی استفاده میکردم والان هم تحت نظر دکتر هستم وقرص های تامسوور وبتانکول وباکلوفن را مصرف میکنم .ولی بی اختیاری ادرار مخصوصا شب ادراری دارم وکلا معمولا باید زیاد دستشویی بروم و زود خودم را به دستشویی برسانم.وهیچ کدام از این قرص ها در بهتر شدن کنترل ادرارم موثر نیست.در سونوکرافی های جدیدی که دادم کمی رسوب در کلیه ام بود.لطفا برای بهبود وبهترشدن مثانه ام وبهترشدن کنترل ادرار قرصی معرفی بفرمایید یا بنده را راهنمایی بفرمایید ممنون میشوم.
مشاهده پاسخ دکتر
16
عرق یا ادرار ؟

سلام .خسته نباشید آقای دکتر من تنگی مجرا داشتم و عمل اینترنال انجام دادم و الان هم روزانه دارم cic میشم .قبل از عمل من صبحا بیدار میشدم احساس میکردم شورتم نم داره حتی یک بار یکی از نزدیکان گفت بوی ادرار میاد ولی از دکتر پرسیدم گفت بخاطر تنگی کمی از ادرار قبل از تنگی باقی میماندو در خواب خارج می شود .ولی بعد از عمل هم همین مشکل را دارم نمیدانم ادرار است یا عرق یا هرچیزی و باید برای درمان چیکار کنم؟
ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
17
بی اختیاری اداراری

با سلام و خسته نباشید مجدد.آقای دکتر من دچار بی اختیاری ادرار شدم بطوری که زندگی من مختل شده. هشت روز پیش شرایطم رو براتون توضیح دادم ولی متاسفانه پاسخی دریافت نکردم..لطفا کمکم کنید اصلا شرایطم خوب نیست. مشاهده پاسخ دکتر
18
بی اختیاری ادرار

باسلام و خسته نباشید مجدد.آقای دکتر من دچار بی اختیاری ادرار شدم و این موضوع باعث مختل شدن زندگی من شده..تقریبا هشت روز پیش شرایطم رو توضیح دادم ولی متاسفانه پاسخی دریافت نکردم.لطفا ی راهنمایی بکنید.شرایطم اصلا خوب نیست. مشاهده پاسخ دکتر
19
ادرار زیاد

سلام دکتر خسته نباشید
معذرت می خوام
من 21 سالمه و صبح ها ک از خواب بیدار میشم دل درد دارم و خیلی اذیتم میکنه
من به هر حالت جز رو کمر ميخوابم دل درد میگیرم چپ،راست،رو شکم،حتی وقتی میدوم و از پله بالا میرم دستشوییم ميگیره
حتی اگر پام رو بندازم رو پام،اگر یکم زاویه کمرم چپ و راست بشه دستشوییم ميگیره و ادرار دارم
خیلی هم بهم فشار مياره
اگر دستشویی نرم
بعضی وقتها احساس می کنم منی تو ادرارم هست شايدم نباشه
یکم بهتر شده نسبت به قبل اما هنوز این مشکل رو دارم
يه دکتر هم رفتم جواب نگرفتم
بهم دارو خواب آور و مسکن ميداد
گفت معدت عصبی شده
ميخوام ببینم ب نظر شما از چی ميتونه باشه؟
ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
20
عوارض لیزر و بی اختیاری ادرار

سلام آقای دکتر
خداقوت
من از سیستان مزاحم تون میشم
پدرم 82 سال سن دارند در سال 86 عمل باز انجام دادند دوباره در مرداد ماه 95 دچار بیماری سرطان پروستات شدند و عمل لیزر در مشهد انجام دادند ولی هنوز بی اختیاری ادرار دارند و با گذشت این مدت هنوز بهبود پیدا نکردند و از این بابت خیلی رنج می‌کشند
شما ما رو راهنمایی بفرمائید ک در این زمینه چه کاری انجام بدیم
اگه لازم باشه تهران هم خدمت حضرتعالی می‌رسیم
مشاهده پاسخ دکتر