021-22642744
نشانی‌ما

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

علل درد بیضه در آقایان

توسط دکترحسین کرمی ۰۷/ارد/۱۳۹۳ 514,616 بازدید

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها می باشد که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد.

 چه عواملی باعث درد بیضه می شوند؟

در حالت کلی درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه باشد.

 چه عوامل درونی باعث درد بیضه می شوند؟

۱-     ورم بیضه

۲-     ورم اپیدیدیم

۳-     تومور یا سرطان بیضه

۴-     پیچش طناب بیضه

۵-     آب دور بیضه

همه موارد بالا از عوامل شایع علل درد بیضه می باشد که به اختصار به توضیح آنها می پردازیم

 

۱-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف ۲ الی ۳ روز درد بیضه فروکش می کند.

۲- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین ۳۵-۲۰ سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زورزدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

۳- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض ۴ ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

بیضه مردان

نکات قابل توجه

۱-     هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

۲-     در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی باعث پیچش طناب بیضه می شوند؟

۱-     ضربه ۲- دوچرخه سواری ۳- اسب سواری ۴- درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

اگر یک پسر جوان درد ناگهانی بیضه پیدا کرد چه کار باید بکنیم؟

توصیه می شود در عرض ۴ ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه ۴ ساعت می باشد

۴-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

۱-     هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

۲-     در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

۵-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

بیضه مردان

چه عللی باعث هیدروسل می شوند؟

۱-  تومور بیضه

۲- ضربه به بیضه

۳- عفونت بیضه

۴-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند

راه تشخیص هیدروسل با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

 

 

علل درد بیضه در آقایان
۴.۲۵ (۸۵%) ۱۶ رای

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات

دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

41
عوارض بعد عمل واریکوسل

سلام آقای دکتر ، من ۸ سال قبل عمل دو طرفه واریکوسل انجام دادم ولی بعد از عمل بیضه راستم کوچک شد و بیضه چپ آب آورد و همینطور رگ های روی بیضه چپ متورم هستن و یک قسمت هنوز بعد از ۸ سال وقتی با دست فشار میدم درد میگیره . بیضه راست که کوچک شده مخصوصا بعد از دوش آب گرم که به اندازه یک بند انگشت شده ولی وقت معمولی بزرگ تره آیا کارکردش را از دست داده ؟ و یا کاری میشه کرد که بزرگ بشه ؟ و همینطور اون قسمت بیضه چپ که درد میکنه نشونه چی هست؟ از کار نیوفته؟
ممنون میشم اگه جواب بدید . به همه توصیه میکنم قبل عمل حتما از مجرب بودن دکتر مطمئن بشن که بلای من سرشون نیاد .
مشاهده پاسخ دکتر
44
درد بیضه

سلام . مرد 33 ساله و مجرد . درد در ناحیه ی بیضه ی راست و کشاله ی ران دارم . سونو انجام دادم و دکتر گفت چیزی نیست ولی دردم هنوز ادامه داره . لطفا راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
45
بالا آمدن بیضه سمت راست

سلام
بنده حدود سه ماه پیش دچار شکستگی خفیف آلت شدم که مشکل حل شد اما از همان موقع متوجه شدم که بیضه سمت راست من بالا تر و جلو تر از بیضه سمت چپ رفته همچنین یک نوار برامدگی در بالای بیضه متصل به بدن بوجود اومده که در سمت چپ این چنین نیست و صاف هست.علاوه بر این بعضی مواقع درد خفیف و نامحسوسی در بالای بیضه سمت راست در همین نواحی برامدگی فکر میکنم باشه هست.به پزشک متخصص مراجعه کردم ایشون اول با دست برسی کردن بعد هم یک سونوگرافی گرفتن و گفتن وضعیت بیضه نورماله و مشکلی نداره البته فراموش کردم برامدگی را بهشون بگم اما قاعتا باید در ازمایش متوجه میشدن شاید.
اما سوال من این هست اگه نورماله پس این برامدگی و بالا اومدن بیضه سمت راست و درد خفیف که بعضی مواقع در ناحیه بالا بیضه راست دارم از چی هست.این را بگم که چند ماهه پیش بیضه راست کمی بالاتر از بیضه دیگر است اما این اواخر که ورزشم را شروع کردم متوجه شدم که بعضی مواقع بالا و پایین بودن خیلی بیشتر از گذشته میشود.در حالت جمع بودن کیسه بیضه هم قست سمت راست بزرگ میشود.
بنده عکس بیضه در حالات مختلف و اون تناب برامده روی بیضه را قرار دادم همچنین عکس سونوگرافی را البته سونوگرافی بیضه ، پروستات و کلیه با هم انجام دادم چون کمی هم عفونت پروستات داشتم.
ممنون میشم بگید مشکل چیه
ب
مشاهده پاسخ دکتر
46
درد در کشاله ران و بیضه

باعرض سلام خدمت آقای دکتر کرمی. قبل از طرح سوال میدونم که باید حضوری به خدمت برسم ولی با توجه به اینکه اولین وقت حضوری که میتوان از طریق سایت گرفت دوماه دیگه است و بنده واقعا دارم درد تحمل میکنم ولی جسارتا وقت شما رو میگیرم و سوال خود رو مطرح میکنم.
تقریبا پارسال عمل فتق اینگوئینال لاپاراسکوپی انجام دادم. قبل از عمل بیضه سمت راست کوچکتر بود. بعد از عمل در کشاله سمت راست خود احساس سفتی کردم به دکتر جراح مراجعه کردم و فرمودن که هماتوم بوده و چیزی نیس. الان همان سفت شدگی واقعا اذیت کننده اس. با توجه به مطالب کانال ذهن بنده مشغول شده که به سرطان بیضه دچار نشده باشم. ممنون از راهنمایی شما
مشاهده پاسخ دکتر
47
بیضه

سلام من هردو بیضه هم درد میکرد رفتم دکتر رفتم سونوگرافی دکتر گفت بیضه عفونت دارد دو بارم به من امپول ودارو داد اما بازم بیضه ام درد دارد نزدیکی که میکنم درداش زیادتر میشود مشاهده پاسخ دکتر
48
درد بیضه

سلام و وقت بخیر خدمت آقای دکتر سوالم اینه که من رد طول وقت زیادی رو صرف مطالعه میکنم وناچار ساعات زیادی از شبانه روز را پشت میز می نشینم ولی چند وقتی میشه که هنگام نشستن بیضه سمت چپم درد میگیره و نمی توانم برروی صندلی بشینم ودرد بیضه ها هنگام خوابیدن و یا ایستادن ویا به صورت راحت ب رروی زمین نشستن کاملا قطع میشود اگر منو راهنمایی کنید ممنون میشم مشاهده پاسخ دکتر
49
بیضه یک طرفه

من سی سالمه بخاطر اینکه یه دونه بیضه دارم خجالت می کشم ازدواج کنم بخاطر همین خیلی اذیت می شم،چیکار کنم جراحی کنم،چند وقت طول میکشه،هزینش چقدره مشاهده پاسخ دکتر
50
تعویض جای بیضه ها

سلام و عرض ادب. من پسر22ساله ای هستم. در کودکی گاهی اوقات جای بیضه هام را عوض میکردم، ضرری داشته است؟ مشاهده پاسخ دکتر