021-22642744
نشانی‌ما

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

علل درد بیضه در آقایان

توسط دکترحسین کرمی ۰۷/ارد/۱۳۹۳ 495,192 بازدید

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها می باشد که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد.

 چه عواملی باعث درد بیضه می شوند؟

در حالت کلی درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه باشد.

 چه عوامل درونی باعث درد بیضه می شوند؟

۱-     ورم بیضه

۲-     ورم اپیدیدیم

۳-     تومور یا سرطان بیضه

۴-     پیچش طناب بیضه

۵-     آب دور بیضه

همه موارد بالا از عوامل شایع علل درد بیضه می باشد که به اختصار به توضیح آنها می پردازیم

 

۱-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف ۲ الی ۳ روز درد بیضه فروکش می کند.

۲- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین ۳۵-۲۰ سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زورزدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

۳- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض ۴ ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

بیضه مردان

نکات قابل توجه

۱-     هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

۲-     در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی باعث پیچش طناب بیضه می شوند؟

۱-     ضربه ۲- دوچرخه سواری ۳- اسب سواری ۴- درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

اگر یک پسر جوان درد ناگهانی بیضه پیدا کرد چه کار باید بکنیم؟

توصیه می شود در عرض ۴ ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه ۴ ساعت می باشد

۴-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

۱-     هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

۲-     در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

۵-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

بیضه مردان

چه عللی باعث هیدروسل می شوند؟

۱-  تومور بیضه

۲- ضربه به بیضه

۳- عفونت بیضه

۴-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند

راه تشخیص هیدروسل با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

 

 

علل درد بیضه در آقایان
۲.۶۷ (۵۳.۳۳%) ۳ رای

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات

دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

41
درد خفیف در بیضه

با سلام و خسته نباشید محضر آقای دکتر.
بنده یه مدتی است که درد خفیف در ناحیه زیر شکم و کمی به سمت پهلو ها داشتم.گاها این درد از پایین بیضه هام خصوصا بیضه راست شروع میشه و به پایین شکم و کمی متمایل به پهلوها میزنه خصوصا هنگام خواب.سونوگرافی شکم انجام دادم مشکلی در کلیه نبود.فقط تو سونوگرافی حجم پروستات را 29سی سی است.(کمی بزرگتر از حد طبیعی).ازمایش پی اس ا هم دادم که توتال هشتاد و شش صدم و فری پانزده صدم. تکرار ادرار ندارم اما احساس میکنم حجم ادرارم کم شده.گاهی احساس درد در ناحیه کشاله ران میکنم و گاهی به ساق و ران ساق پام خصوصا ران چپم میزنه.دردها خفیف است.هنگام راه رفتن دردی ندارم.سوالی که از محضرتان دارم ایا با توجه به اینکه سنم 33 و متاهل هستم پروستات مشکلی که نداره؟ دوم هم اینکه درد خفیف از بیضه ها که به پایین شکم میزنه مشکل ساز که نیست.لازم به ذکر است در خانواده هیچ فردی مشکل پروستات نداشته و نداره.عکس و ازمایشات را ضمیمه کردم.اگه امکانش هست راهنمایی کنید.
مشاهده پاسخ دکتر
42
درد مجرای اپیدیدیم

سلام آقای دکتر من نوزده سالمه دردی خفیفی در بیضه هام دارم این درد با راه رفتن بیشتر احساس میشه و هم چنین با شل کیسه بیضه دردش بیشتر میشود با دست زدن بیضه دردی احساس نمیشه ولی
رگ های اطرافآن احساس میشه. درد آن هم به گونه ای است انگار دارن موتون میکشن و درد هنگام نشتن کاهش میابد و سونو هم رفتم گفته کیست کوچک اپیدیدمی دارم ودردش هم دوره ای است
مشاهده پاسخ دکتر
43
بیضه

Mohammad:
با سلام دکتر من بیضه ام ضربه دیده بود دکتر رفتم گفت مشکلی نیست گاهی اوقات آویزان میشود ودر سرما جمع میشود و دستشویی بزرگ هم دارم جمع میشود؟؟؟؟؟؟ میخواستم ببینم مشکلی نداره
مشاهده پاسخ دکتر
44
بیضه

سی ونه سال دارم متاهل و دوفرزند دارم
چند روزه که درد در بیضه هام دارم که به کشاله ران و پشتم تا کلیه میزنه
عوارض دیگری ندارم نه تغییر در اندازه یا ترشح
موقع ادرار هم درد ندارم
میخواستم بدونم این درد مهمه و برای چیه
ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
45
هیدروسل

نوزاد 7 ماهه دارم هیدروسل ارتباطی تشخیص داده شده است آیا احتیاج به جراحی است؟ مشاهده پاسخ دکتر
46
درد بیضه

سلام اقای دکتر من تقریبا یه ماه پیش به خاطر درد پهلو هام به دکتر مراجعه کردم دکتر بعد معاینه گفت که چیزی نیست برام سونوگرافی نوشت که من نرفتم تا دو روز پیش که از بیضه سمت راستم احساس درد شدیدی بهم دست داد که الانم گرفتارشم رفتم سونوگرافی نتیجه سنو این بود که بیضه ها سالم و نرمالن ولی عفونت مثانه دارم پس اگه بیضه ها سالمن درد ناشی از چیه بیضه سمت راستم درد میکنه و اویزون شده درضمن خون در ادرارم بعد درد بیضه ام مشاهده شد ممنون میشم به سوالم جواب بدین مشاهده پاسخ دکتر
47
ضربه به بيضه

به علت ضربه لگد به بيضه دچار درد شديد و خونريزى كوچك در إدرار شده ام مشاهده پاسخ دکتر
48
نعوظ و واریکسل

با سلام جناب دکتر.... بنده حدود4 ماه پیش متوجه شدم که الت تناسلیم مثل قبل نعوظ پیدا نمیکنه و با پیگیریهای که انجام دادم و مراجعه به دکتر متوجه شدم که بنده واریکوسل دارم.... و دلیل نعوظ نشدن رو که پرسیدم گفتم مربوط به استرس و ناراحتی و این چیزها هست ولی تو این پنج ماه هیچ تغییری دیده نشده و نعوظ کامل انجام نمیشه... میخواستم منو راهنمایی کنید که دلیل اینکه یک دفعه این مشکل واسم پیش اومده چی هست؟؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
49
درد بیضه راست و واریکوسل بیضه چپ

سلام من 34ساله مجردم درد بیضه راست داشتم رفتم پیش متخصص اورولوژی با معاینه و لمس کردن بیضه هام گفتن بیضه راست کیست کوچکی داری وچپ واریکوسل بعد با سونوگرافی که انجام دادم دکتر سونو گفتن بیضه حالت طبیعی دارن هیدروسل ندارن بیضه راست کیست ندارد ولی چپ با فشار شکمی واریکوسل 5میلیمتر داری آیا واریکوسل 5میلیمتر در چه گریدی هست و چرا نظر دکتر با سونو متفاوت بود و آیا نیاز به جراحی میباشد. مشاهده پاسخ دکتر
50
درد بیضه راست و واریکوسل بیضه چپ

سلام من بیست روز پیش بیضه راستم یهویی درد گرفت بعد رفتم متخصص اورولوژی با معاینه ای که از بیضه هام کردن گفتن بیضه راست یه کیست کوچک داری و چپ هم واریکوسل که با سونوگرافی که انجام دادم گفتن بیضه راست سالمه مشکلی نداره ولی بیضه چپ واریکوسل با فشار شکمی 5 میلیمتر داری اگه دکتر با لمس میگه کیست راست داری پس چرا توی سونو مشاهده نشد و آیا واریکوسل با 5 میلیمتر در چه گریدی هست و نیاز به جراحی هست در ضمن من 34 سالمه مجردم ممنون اگه جواب بدید. مشاهده پاسخ دکتر