021-22642744
نشانی‌ما

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

علل درد بیضه در آقایان

توسط دکترحسین کرمی ۰۷/ارد/۱۳۹۳ 513,136 بازدید

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها می باشد که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد.

 چه عواملی باعث درد بیضه می شوند؟

در حالت کلی درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه باشد.

 چه عوامل درونی باعث درد بیضه می شوند؟

۱-     ورم بیضه

۲-     ورم اپیدیدیم

۳-     تومور یا سرطان بیضه

۴-     پیچش طناب بیضه

۵-     آب دور بیضه

همه موارد بالا از عوامل شایع علل درد بیضه می باشد که به اختصار به توضیح آنها می پردازیم

 

۱-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف ۲ الی ۳ روز درد بیضه فروکش می کند.

۲- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین ۳۵-۲۰ سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زورزدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

۳- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض ۴ ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

بیضه مردان

نکات قابل توجه

۱-     هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

۲-     در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی باعث پیچش طناب بیضه می شوند؟

۱-     ضربه ۲- دوچرخه سواری ۳- اسب سواری ۴- درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

اگر یک پسر جوان درد ناگهانی بیضه پیدا کرد چه کار باید بکنیم؟

توصیه می شود در عرض ۴ ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه ۴ ساعت می باشد

۴-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

۱-     هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

۲-     در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

۵-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

بیضه مردان

چه عللی باعث هیدروسل می شوند؟

۱-  تومور بیضه

۲- ضربه به بیضه

۳- عفونت بیضه

۴-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند

راه تشخیص هیدروسل با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

 

 

علل درد بیضه در آقایان
۴.۲۷ (۸۵.۳۳%) ۱۵ رای

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات

دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

31
درد بیضه

سلام
چند وقتی هست از ناحیه بیضه درد دارم ولی چند روزی هست شدید شده .بیشتر درد مواقعی هست که میشینم
بعضی وقتا بیضه چپ و بعضی وقتا راست
دردش هم به رگ ها و قسمت پوستی زیر بیضه و رگ هایی که به سمت بالا میاد هم میخوره
یکی گفت بخاطر اینه منی دور بیضه جمع شده استمنا کن خوب میشی
استمنا کردم بعد استمنا بهتر شدم ولی فردا باز درد گرفت
طوری هست که اگه به یه سمت بخوابم درد میگیره و باید بعد نیم ساعت تغییر بدم
مشاهده پاسخ دکتر
32
سونوگرافي ديجيتال بيضه ها، واريكوسل

باسلام و وقت بخير،
چند روزي مشكل درد بيضه سمت چپ داشتم و سپس در كشاله ي ران، جواب سونوگرافي بدين شرح است :
بيضه راست داراي سايز 42*20 ميليمتر و بيضه چپ داراي سايز 42*20 ميليمتر است. اپيديم و بيضه ها داراي اكوي هموژن و نرمال هستند و فاقد ضايعه فراگير ميباشند. با مقايسه قطر و نماي شبكه pampeniform دو طرف شواهدي از واريكوسل در سمت راست رويت نشد. هيدروسل در دو طرف رويت نشد.
ديامتر وريدها در اطراف بيضه چپ :
در استراحت برابر با 2.6 ميليمتر، در والسالوا برابر با 3.3 ميليمتر و در حالت ايستاده برابر با 3.1 ميليمتر مي باشد.
مشكلم چيه و آيا نياز به جراحي دارم ؟
باتشكر از شما
مشاهده پاسخ دکتر
33
درد بیضخ

سلام اقای دکتر
چند وقت پیش من سوزشی در التم داشتم به اورولوژیست مراجعه کردم ایشان ازمایش ادرار دادن و الت و بیضه رو معاینه کردن و گفتن چیزی نیست و به دلیل عدم رابطه جنسی هست
الان چند وقته(حدود چهار روز)که کشاله رانم و گاهی زیر بیضه ام درد میکنه بطور خفیف که همه کار میتونم باهاش بکنم درضمن من تغیری در بیضه هام مشاهده نکردم و موقع معاینه خودم هم چیز غیر نرمالی پیدا نکردم فقط گاهی رگ های متصل به بیضه رو احساس میکنم میخواستم بدونم ایا چیز خطرناکی میتونه باشه؟؟
مشاهده پاسخ دکتر
34
گرماى بيضه

سلام آقاى دكتر خسته نباشيد
من يه هفته هست كه بيضه هام گرم ميشه مخصوصا كشاله هام و باعث ميشه بيضه هام خيلى آويزون بشن من خودم هم حس ميكنم بيضه هام كوچيك شدن رفتم پيش يك پزشك متخصص اورولوژ معاينه كردن و سونوگرافى نوشتن سونوگرافى هم نوشته همه چيز نرمال اندازه بيضه هام هم نرماله واريكوسل و هيدروكسل هم وجود نداره فقط يه كيست ١٣ mm در كيسه سمت چپم وجود داره كه دكتر گفتن كوچيكه و فعلا نياز نيست كارى كنيم فقط شش ماه ديگه يه سونوگرافى ديگه بگير و بيار ببينم
(خواستم از شما يه مشورت بگيرم واسه اين گرما چيكار كنم ؟؟؟
مشاهده پاسخ دکتر
35
مشكل بيضه

من چندين سال است كه كيسه بيضه سمت چپم خبزرگتر و پرتر از سمت راستم ميباشد و همچنين بعضي مواقع يه كمي درد دارم،به نظر شما مشكل چيست و چكار بايد بكنم؟
با تشكر
مشاهده پاسخ دکتر
36
هیپوسپادیازیس

عمل هیپوسپادیازیس پسر بچه ها مشاهده پاسخ دکتر
37
سفت شدن ودرد درناحیه کشاله ران چپ (محل جراحی شده)

سلام، جناب آقای دکتر کرمی، حدودآ 17 روز است که عمل جراحی واریکوسل وکیست بیضه وفتق نافی را انجام داده‌ام ولی در این مدت ، محل جراحی در کشاله ران چپم سفت شده ودراین ناحیه درد شدید ی احساس می کنم وحتی جهت بهتر شدن ناحیه روزی یکبار استحمام می نمایم ولی هنوز بهبود نیافته خواهشمند است دراین خصوص مرا راهنمایی ومشاوره فرمایید .با کمال تشکر وامتنان. مشاهده پاسخ دکتر
38
جراحی هیدروسل

با سلام و درود فراوان خدمت شما
من در کودکی عمل هیدروسل را انجام دادم و الان خارج از کشور هستم و میخواستم برای خدمت سربازی اقدام کنم آیا من با این عملی که انجام دادم می توانم از معافیت بزشکی استفاده کنم.
با تشکر.
مشاهده پاسخ دکتر
39
تومور بیضه

با سلام پسرم 17 سالشه. حدود دو ماهه که بیضه چپش شروع به بزرگ شدن کرده بدون هیچ دردی. الان بعد از سونوگرافی و ام آر آی، مشخص شده تومور با منشا اپیدیدیم داره که از طریق لنف پیشروی کرده و در ناحیه شکم نیز ( زیر خط شورت) سفتی با دست احساس میشه. ظاهرا باید فوری ویزیت و عمل بشه. لطفا راهنمایی کنید چکار کنم. سی تی اسکن هم لازمه؟ مشاهده پاسخ دکتر
40
درده بیضه وشکم درد

اینجانب ۳۳ساله که بر اسر برداشتن وسایل سنگین وحمل ان از پله دچاردرد بیضه شده ام پرحالت عادی درد کمی دار اما وقتی که میخواهم بشورمش یادست بزنم دردش شدیدمبشود وشکم درد هم میگیر علت چیست علت فتق میتواند باشد باتشکر مشاهده پاسخ دکتر