021-22642744
نشانی‌ما

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

علل درد بیضه در آقایان

توسط دکترحسین کرمی ۰۷/ارد/۱۳۹۳ 514,617 بازدید

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها می باشد که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد.

 چه عواملی باعث درد بیضه می شوند؟

در حالت کلی درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه باشد.

 چه عوامل درونی باعث درد بیضه می شوند؟

۱-     ورم بیضه

۲-     ورم اپیدیدیم

۳-     تومور یا سرطان بیضه

۴-     پیچش طناب بیضه

۵-     آب دور بیضه

همه موارد بالا از عوامل شایع علل درد بیضه می باشد که به اختصار به توضیح آنها می پردازیم

 

۱-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف ۲ الی ۳ روز درد بیضه فروکش می کند.

۲- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین ۳۵-۲۰ سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زورزدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

۳- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض ۴ ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

بیضه مردان

نکات قابل توجه

۱-     هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

۲-     در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی باعث پیچش طناب بیضه می شوند؟

۱-     ضربه ۲- دوچرخه سواری ۳- اسب سواری ۴- درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

اگر یک پسر جوان درد ناگهانی بیضه پیدا کرد چه کار باید بکنیم؟

توصیه می شود در عرض ۴ ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه ۴ ساعت می باشد

۴-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

۱-     هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

۲-     در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

۵-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

بیضه مردان

چه عللی باعث هیدروسل می شوند؟

۱-  تومور بیضه

۲- ضربه به بیضه

۳- عفونت بیضه

۴-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند

راه تشخیص هیدروسل با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

 

 

علل درد بیضه در آقایان
۴.۲۵ (۸۵%) ۱۶ رای

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات

دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

21
درد بیضه

سلام خدمت اقای دکتر.
مدتی است در موقع راه رفتن احساس درد در سمت راست مثانه میکنم که بیضه سنت راست نیز با ان درد میکنه و سمت راست مثانه نزدیک کشاله رانم برامدگی داره لطفا راهنمایی فرمایید با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
22
بیضه

خسته نباشید.پشت بیضه من یک قسمت اندازه یه نخود صفت هستش.یعنی به بیضه چسبیده نیست.تو قسمت مجاری بیضه داخلش.وقتی سفت میکنم بیضمو درد خیلی کمی داره.میوام بدونم مشکل چیه مشاهده پاسخ دکتر
23
درد بیضه بعد از دوچرخه سواری

سلام آقای دکتر وقت بخیر خسته نباشید ببخشید من بعد 7 8 سال دوچرخه سواری کردم درد خیلی کمی.از بیضم.دارم!جای نگرانی هست یا حل میشه با یخ یا حوله گرم؟! مشاهده پاسخ دکتر
24
درد پاها و دست ها . درد بیضه ها درد و سوزش رگ های کنار الت. استرس از ناباروری .درد کمر .بی میلی جنسی

با سلام .
6 ماه قبل عفونت ادراری داشتم . طوری که درد ناگهانی در کلیه احساس شد و سریعا با دورژانس مراجعه و تشخیص دادند که عفونت هست.
از اون ماجرا به بعد کمی عفونت داشتم.
درد کلیه اذیتم میکرد اما با سونو و ازمایش خون معلوم میشد که سالمم.
تا اینکه درد کلیه تسکین یافت البته با هیچ دارویی جواب نداد .چون دکترا میگفت مشکلی ندارم.
من در نانوایی کارمیکنم و روزی10 ساعت سرپا هستم و در دمای نزدیک 50 درجه ایستادم 10 ساعت .
ناگهان درد و سوزش در ناحیه ی دوطرف کناری الت شروع شد
این سوزش منجر به درد بیضه سمت راست شد .
و ادامه داشت وبا انجام سونو و ادرار .در مرتبه اول سونو هیدروسل دیده شد در بیضه راست
بعدا گاهگاهی درد بیضه چپ هم شروع شد .
بیضه ها از نظر تقارن به هم ریخت.
بیضه سمت راست بالا . چپ پایین رفت .
در سونو های بعدی هیدروسل دیده نشد ولی همچنان درد وجود دارد .گاهگاهی سوزش و سوزن سوزن شدن در پایین بیضه دارم.
گاهگاهیی درد در غده های کنار بیضه که ماند ویرگول
گاهگایی که درحالت ایستاوه بیشتر میشود درد و سوزش شدید در رگ های فتق دوطرف زیر شکم.
خستگی بیش از حد که با 10 ساعت خواب هم برطرف نشده و بعد از بیدار شدن هنوز تحساس خستگی دارم.
درد پاها خصوصا ساق ها. و ران ها
درد درساعد دست و بازوها .کمر درد .
بی حالی.

جناب دکتر بنده خیلی استرس گرفتم طوری که نکنه سرطان یا چیزخطر ناک باشه .ومنی حجمش کم شده که باعث نگرانی من شده . و از همه مهمتر میل جنسی من از بین رفته و تقریبا بی حس شدم و حتی با پورونو تحریک نمیشوم .
من مجرد و 20 سال دارم
مشاهده پاسخ دکتر
25
درد بيضه

چند سال پيش ضربه اي به بيضم خورد كه بخاطر درد به پزشك مراجعه و بعد از سونوگرافي معلوم شد كه به غير از كمي تغيير سايز بيضه چپ(بزرگتر شده) مشكل خاصي نداره.پزشك معالج يك نوع شورت تجويز كرد كه گفت اينو بپوشي خوب ميشه.با اين كه الان يه سه سالي ميگذره هنوز گاهي اوقات با اين كه دردش كمه و مشكلي برام ايجاد نميكنه اما به هر حال هنوز وجود داره.ممنون ميشم راهنماييم كنيد باتشكر. مشاهده پاسخ دکتر
26
ورم کردن و بزرگ شدن بیضه سمت راست

با سلام خدمت جناب دکتر
بیضه سمت راست بنده مدتی که خیلی ورم کرده و بزرگ شده..میخواستم بپرسم آیا قابل درمان هست و اینکه برای تولید مثلم مشکلی پیش نمیاورد؟
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
27
بیضه

سلام آقای دکتر، یکماه هست که بیضه چپ همسرم درد شدیدی داره، دوشنبه پیش دکتر رفتن. و جواب سونو و آزمایش رو براتون ارسال می کنم. دکتر اولش گفت سرطان هست، بعد گفت ولی شاید چون خون جریان دارد، فرق بکند، تا یکهفته قرص افلوکیم افلوکساسین رو داده، وبعد برای ام ار ای.و گفته باید بیضه را بیرون بیارن. شوهر من خیلی ترسیده، سوال من این است، که آیا سرطان هست؟ اگربله در چه مرحله ای هست؟ و آیا بعد از خارج کردن نیاز به شیمی درمانی دارد؟ راه حل دیگه ای دارد؟خیلی ممنونم از وقت و حوصلتون. مشاهده پاسخ دکتر
28
بیضه

سلام آقای دکتر، یکماه هست که بیضه چپ همسرم درد شدیدی داره، دوشنبه پیش دکتر رفتن. و جواب سونو و آزمایش رو براتون ارسال می کنم. دکتر اولش گفت سرطان هست، بعد گفت ولی شاید چون خون جریان دارد، فرق بکند، تا یکهفته قرص افلوکیم افلوکساسین رو داده، وبعد برای ام ار ای.و گفته باید بیضه را بیرون بیارن. شوهر من خیلی ترسیده، سوال من این است، که آیا سرطان هست؟ اگربله در چه مرحله ای هست؟ و آیا بعد از خارج کردن نیاز به شیمی درمانی دارد؟ راه حل دیگه ای دارد؟خیلی ممنونم از وقت و حوصلتون. مشاهده پاسخ دکتر
29
بیضه

سلام آقای دکتر خسته نباشید.
من 14 سالمه و چند روزه متوجه شدم بیضه ی سمت چپم بزرگ تر از بیضه ی سمت راستمه و دردی هم نداره فقط یکم پایین تر از نافم کمی درد میکنه و خیلی کم احساس سنگینی میکنم میشه لطف کنید بگید از چیه؟
و طبیعیه یا نه؟
و اگر طبیعی نیست عملش سبک هست یانه؟
ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
30
التهاب ایپیدیدم

سلام من دو سالی هست ایپیدیدم دچار التهاب و این التهاب بیشتر شده و هنگام انزال دچار سفتی بیضه می شود هرچند اکنون این سفتی بیشتر از گذشته هست زیر خود بیضه یک چیزی مجزا درست شده که خیلی سفته و قابل تفکیک از بیضه قبلا یک بیضه بود و کوچک و الان دو بیضه به اندازه یک پسته که این قسمت دایم سفت مثل سنگ می باشد پزشک مراجعه کردم سونوگرافی شده و فقط گفتند چیزی نیست التهاب هست قرص بافلکن و غیره دادند اما بهبود حاصل نشده بلکه توی این دوساله سفتی بیشتر شده البته دردی ندارم بیضه ام سفت شده گویی به تخم مرغ دست می زنم مخصوصا زیر بیضه مشاهده پاسخ دکتر