021-22642744
نشانی‌ما

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

علل درد بیضه در آقایان

توسط دکترحسین کرمی ۰۷/ارد/۱۳۹۳ 495,195 بازدید

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها می باشد که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد.

 چه عواملی باعث درد بیضه می شوند؟

در حالت کلی درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه باشد.

 چه عوامل درونی باعث درد بیضه می شوند؟

۱-     ورم بیضه

۲-     ورم اپیدیدیم

۳-     تومور یا سرطان بیضه

۴-     پیچش طناب بیضه

۵-     آب دور بیضه

همه موارد بالا از عوامل شایع علل درد بیضه می باشد که به اختصار به توضیح آنها می پردازیم

 

۱-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف ۲ الی ۳ روز درد بیضه فروکش می کند.

۲- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین ۳۵-۲۰ سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زورزدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

۳- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض ۴ ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

بیضه مردان

نکات قابل توجه

۱-     هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

۲-     در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی باعث پیچش طناب بیضه می شوند؟

۱-     ضربه ۲- دوچرخه سواری ۳- اسب سواری ۴- درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

اگر یک پسر جوان درد ناگهانی بیضه پیدا کرد چه کار باید بکنیم؟

توصیه می شود در عرض ۴ ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه ۴ ساعت می باشد

۴-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

۱-     هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

۲-     در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

۵-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

بیضه مردان

چه عللی باعث هیدروسل می شوند؟

۱-  تومور بیضه

۲- ضربه به بیضه

۳- عفونت بیضه

۴-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند

راه تشخیص هیدروسل با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

 

 

علل درد بیضه در آقایان
۲.۶۷ (۵۳.۳۳%) ۳ رای

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات

دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

21
بزرگی بیضه راست

سلام اقای دکتر
بنده تازه ازدواج کردم و بعد از نزدیکی مقداری خون قبل از ادرار داشتم
والان بعد گذشت 3هفته یکی از بیضه هام سمت راست کمی پایینتر و عقب رفته .بدون درد و دیگه بعد از نزدیکی هیچ خونی هم نیومده .
خواستم اگه واریکوسله بدونم در مورد بهترین روش عمل و نوع بیهوشی و هزینه و مدت زمان بستری تو بیمارستان و بعد عمل ایا میتونم کارای روزانه رو انجام بدم
مشاهده پاسخ دکتر
22
درد بیضه و بواسیر

سلام خسته نباشید اقای دکتر من ۶ ساله درد و سوزش ادار دارم که رفتم دکتر ازمایش دادم نشان داده که مثانه ضخیم شده فایده نداشت الان بهتر شده و چند روز که میرم دسشویی هنگام مزاج وروم بیضه و درد زیر شکم بهم دست میده بعد خوب میشه و دور معقد هم سفت شده سوزن سوزنی و میشه و سوزش هست که یک بار اینجوری شدم خوب شد الان دباره شروع شده دکتر هم گفت واریکوسل داری پیگیر نشدم و هنگام شسشو داخل معقد را هم با انگشت کاملان برای احتیاط شستشو میدم گاهی وقت ها هم جلق میزنم برای این که ببینم عفونتی هست که خارج بشه و لی بهتر نمیشه بد تر میشه میخام ببینم شما راهنمایی بفرمایید نگرانم ایا مشکلی هست یا نه پیگیری کنم یا نه تشکر فقط قشنگ راهنمایی شود که بدونم یک موقع چیزی نشه مشاهده پاسخ دکتر
23
بزرگی بیضه

با سلام بیضه سمت راستم بزرگ و بد شکل شده و احساس سنگینی میکنم.
درضمن سال 92 عمل واریکوسل 2 طرفه انجام دادم. تقریبا بعد از اون عمل بیضم شروع به بزرگ شدن کرد.
لطفا راهنمایی بفرمایید.
مشاهده پاسخ دکتر
24
بیضه پنهان

سلام و خسته نباشید
پسر من زمانی که بدنیا اومد یک بیضه نزول نکرده داشت که یکسالگی لاپاراسکوپی و ارکیوپکسی شد و قرار شد ۶ماه بعد دوباره جراحی شود الان ۶ماه گذشته و باید جراحی شود.اما بازهم قابل لمس نیست و دیده نمیشود به نظر شما نگرانی من بی جا هست یا باید تا الان ظاهر میشد؟ممنون از پاسخگویی تون
مشاهده پاسخ دکتر
25
جوش خونی روی بیضه

Hamed Tadlili:
سلام امروز متوجه شدم روی بیضه ام یک لکه مثل خال یا جوش دیدم که فک کنم داخل لکه ها خون است البته این لکه های بزرگ نیست در حدود 2 میلیمتر می خواستم بدونم مشکلی نداره یا باید پیش متخصص برم مرسی
مشاهده پاسخ دکتر
26
کیست بیضه

سلام دکتر من واریس در بیضه خودم دارم و یه کیست 3*4mmایا بادارو درمان میشه یا باید عمل کنم مشاهده پاسخ دکتر
27
عوارض واریکوسلdrrh1352

باسلام و خسته نباشيد
مردی 43 ساله هستم و دوفرزند دارم.در سن 23سالگی به علت تفاوت اندازه (جزئی)بیضه چپ و راست به پزشک مراجعه کردم و تشخیص واریکوسل درجه یک دادند که هیچگونه مداخله ای صورت نگرفت و بعداً ازدواج کرده وبچه دارشدم از سه سال پیش متوجه ضخیم ترشدن سیاهرگ های بالا و اطراف بیضه چپ و کاهش محسوس اندازه بیضه چپ شدم که به پزشک متخصص ارولوؤی مراجعه کردم (سال1393)که از آشنایان بود پس از معاینه و سونوگرافی نظرشان این بود که با توجه به بچه داشتن من نیاز به جراحی نیست و بیضه چپ کوچک شود اشکالی ایجاد نمی کند و به ریسک جراحی نمی ارزد.من هم تاحدودی قانع شدم ولی روند کاهش اندازه بیضه در این 2سال ادامه داشته .آقای دکتر به متخصص ارولوژی دیگری نیز دی ماه 95 مراجعه کردم ضمن تایید کوچک شدن بیضه گفتند به ریسک جراحی نمی ارزه با یک بیضه هم مشکلی نیست. باتوجه به اینکه من از نظر روحی خیلی حساس هستم و مدام در حال معاینه خودم هستم و اندازه بیضه چپ خیلی کوچکتر از راست شده (حجمش خیلی کم شده معلوم و مشخصه)خواهشمندم راهنمایی بفرمایید کاهش اندازه بیضه تا چه سن و به چه میزان ادامه خواهد داشت؟ضمناً لازم است درحال حاضر جراحی کنم؟
ازنظر روحی درگیر موضوع هستم و حالم را دگرگون کرده است هرچند از نظر جنسی مشکلی ندارم ولی نمی خواهم بیضه چپ به کلی کوچک شده واز بین برود باتشکر و احترام
مشاهده پاسخ دکتر
28
اورولوژي

كم كاري بيضه در توليد تستوسترون وكاهش ان به مقدار زير 10رسيده
درمانش به چه صورت مي باشد
در ضمن سن من 41سال
مشاهده پاسخ دکتر
29
واریکسل

Mostafa:
سلام آقای دکتر,,,بنده سی سال سن دارم دوسال پیش به دلیل واریکسل شدید سمت چپ عمل کردم و بیضه چپم کوچک شده بود,,,بعد از مدتی متوجه شدم بیضه راستم هم وریدهاش ورم کرده که به دکتر مراجعه کردم گفتن چیزی نیست,,چندین بار دیگر به دکتر مراجعه کردم ولی باز هم جوابی نگرفتم,,رفته رفته بیضه راستم هم درد و هم سوزش دارد,,,و بیضه راستم هم جمع تر شده,,نمیدانم چه مشکلی است,,متشکر میشم اگر راهنماییم کنید,,ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
30
آویزان بودن بیضه

سلام آقای دکتر ببخشید بیضه ام هام حالت آویزون داره وبعد حس میکنم بیضه هام کوچیک شده خواستم بدونم علت چی وبعد اینکه شنیدم شکوفه نخل خرما باعث بزرگ شدن بیضه میشه آیادرست یاخیر?? مشاهده پاسخ دکتر