021-22642744
نشانی‌ما

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

علل درد بیضه در آقایان

توسط دکترحسین کرمی ۰۷/ارد/۱۳۹۳ 514,614 بازدید

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها می باشد که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد.

 چه عواملی باعث درد بیضه می شوند؟

در حالت کلی درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه باشد.

 چه عوامل درونی باعث درد بیضه می شوند؟

۱-     ورم بیضه

۲-     ورم اپیدیدیم

۳-     تومور یا سرطان بیضه

۴-     پیچش طناب بیضه

۵-     آب دور بیضه

همه موارد بالا از عوامل شایع علل درد بیضه می باشد که به اختصار به توضیح آنها می پردازیم

 

۱-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف ۲ الی ۳ روز درد بیضه فروکش می کند.

۲- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین ۳۵-۲۰ سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زورزدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

۳- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض ۴ ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

بیضه مردان

نکات قابل توجه

۱-     هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

۲-     در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی باعث پیچش طناب بیضه می شوند؟

۱-     ضربه ۲- دوچرخه سواری ۳- اسب سواری ۴- درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

اگر یک پسر جوان درد ناگهانی بیضه پیدا کرد چه کار باید بکنیم؟

توصیه می شود در عرض ۴ ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه ۴ ساعت می باشد

۴-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

۱-     هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

۲-     در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

۵-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

بیضه مردان

چه عللی باعث هیدروسل می شوند؟

۱-  تومور بیضه

۲- ضربه به بیضه

۳- عفونت بیضه

۴-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند

راه تشخیص هیدروسل با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

 

 

علل درد بیضه در آقایان
۴.۲۵ (۸۵%) ۱۶ رای

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات

دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

2171
اختلال در حرکت بیضه

سلام دکتر کرمی، من مدتیست احساس میکنم حرکت بیضه سمت راستم غیر عادیه ، بیضه سمت چپ حرکت مداوم دورانی داره ولی بیضه سمت راستم خیلی کم حرکت میکنه و دورانی هم نیست فقط کمی تکون میخوره و کمی بالا و پایین میره و اکثرا در جای خود با حفظ حالت و موقعیت مکانی ثابت میمونه ، آیا این چیزها طبیعیه یا مشکلی وجود داره؟ لطفا راهنمایی بفرمایید ، از اینکه وقتتونو میگیرم معذرت میخوام ولی اصلا روم نمیشه حضوری راجع به این مسائل صحبت کنم. مشاهده پاسخ دکتر
2172
درد بیضه

با عرض سلام خدمت جناب اقای دکتر
اینجانب چند سالی است که گرفتار پروستاتیت مزمن هستم و36 سال سن دارم اخیراً یک ماه است که درد بیضه دارم بعضی اوقات از بین می رود و بعضی اوقات بر میگردد سونوگرافی انجام دادم چیزی نشان نمی داد این درد بعضی اوقات در سمت چپ بیشتر می شود بعضی اوقات سمت راست و در کل بیشتر قسمت پشت بیضه هااست و احساس می کنم بعضی اوقات تورم در سمت چپ است . ممکن است از پروستاتی مزمن باشد و یا ممکن است فتق داشته باشم دکتر ارولوژی هم مرا معاینه کردند .اگر لطف بفرمایید راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
2173
كوچك شدن بيضه و سنگ كليه

سلام و خسته نباشين
چندي پيش سنگ كليه در سمت چپ خود داشتم
حدود ١٨ ميل كه بايد سنگ شكن شم ولي
بيضه سمت چپ من كوچك شده
أيا داشتن سنگ بيضه را كوچك مي كند
يامن واريكوسل دارم
ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
2174
بیضه

سلام آقای دکتر من دیشب این سوال رو ازتون پرسیدم:

ابعاد و اکوپاترن بیضه و اپیدیدیم راست طبیعی است .
ضایعه فضاگیر در آن دیده نمیشود.
اتساع در شبکه وریدی(با انجام مانور والسلوا و در حالت ایستاده)یا مایع در ساک اسکروتال وجود ندارد.
تصویر یک بافت(باقیمانده اپیدیدیم_بیضه چپ..؟)به ابعاد تقریبیmm 7*3 در فضای اسکروتال چپ مشهود است.


و شما هم در جواب این سوالم این جواب رو دادید:

در اپيديديم چيز خطرناك نداريم نگران نباش


حالا چیزی که برام سوال پیش اومده این هستش که من در سن 1 سالگی بعلت اینکه بیضه سمت چپم د شکمم بوده آقای دکتر سیاوش فلاحتکار مرا عمل کرد اما الآن که 21 سال دارم برایم سونو و آزمایش نوشت که هر دوی آنها را برای شما فرستادم حالا میخواهم ببینم که مشکلی در جواب آزمایش و سونوگرافی من وجود داره و اگه وجود داره چه مشکلی هستش؟؟؟(با تشکر)
این هم جواب آزمایشم:

volume:2
appearace:milky
viscosity:normal
ph:8
liquefaction time:30
sperm count:54
motility 1/2 hrs:60
grade III:32
grade IV:20
W.B.C:0_1
R.B.C:1_2
normal form:80
مشاهده پاسخ دکتر
2175
سونوگرافیِ اسکروتال

با عرض سلام و خسته نباشید این جواب سونوگرافیِ اسکروتال من هستش میخواستم ازتون بپرسم جوابش چیه؟

ابعاد و اکوپاترن بیضه و اپیدیدیم راست طبیعی است .
ضایعه فضاگیر در آن دیده نمیشود.
اتساع در شبکه وریدی(با انجام مانور والسلوا و در حالت ایستاده)یا مایع در ساک اسکروتال وجود ندارد.
تصویر یک بافت(باقیمانده اپیدیدیم_بیضه چپ..؟)به ابعاد تقریبیmm 7*3 در فضای اسکروتال چپ مشهود است.
مشاهده پاسخ دکتر
2176
درد بیضه

جوانی هستم 28 ساله مجرد سه ماه پیش برای دفع مدفوع خیلی زور زدم بعد از آن دچار درد در بیضه چپم شدم که دوبار سونوگرافی کردم بار اول نتیجه سونوگرافی همه چیز سالم بود در بار دوم سونوگرافی یه واریکوسل خفیف نوع یک تشخیص داده شد.آزمایش پروستات و تستسترون هم دادم که اونا هم خوب بودند به سه پزشک ارولوژیست مراجعه کردم که همه آنها میگن بعد از معاینه بیضت هیچ مشکلی نداره چیزی نیست وپزشک آخری بهم ناپروکسن250 داد که تاثیری نداره آخه آقای دکتر اگه چیزی نیس چرا من سه ماه درد دارم و خوب نمی شم به ویژه موقعه ایی که رو صندلی می نشینم درد دارم تو رو خدا چی کار کنم این درد باعث شده نتونم مثه گذشته خوب کار کنم نگرانم مشاهده پاسخ دکتر
2177
درد بیضه

ba salam khedmate shoma man yek soal dashtam man chand roze ke paine beyze chapam yekam dard mikone albate bazi mogheha man khodam barresi kardam mahal dard chizi mesle saratan ya tode vojod nadare . lotfan rahnamai konid mamnon مشاهده پاسخ دکتر
2178
توده اى بالاى بيضه

سلام خسته نباشيد اقاى دكتر
من اقايى ١٩ ساله هستم كه متوجه يك توده بالاى بيضه سمت چپم شده ام البته خيلى وقت است ولى جون اصلا دردى نداشته تا الان به اون توجه نكردم الان خيلى نگران شدم
نمي دونم چيكار كنم... :-(
مشاهده پاسخ دکتر
2179
بیضه

سلام اقای دکتر دو ماه است که درد رو در بیضه سمت چپ احساس می کنم وقتی بیضه سمت چپ رو لمس می کنم یه چیزه کوچکی کنارش است می خواستم ببینم چیه ایا درد به اون ربطی داره؟ ممنون مشاهده پاسخ دکتر
2180
بیضه بچه

با سلام خدمت قای دکتر کرمی اقای دکتر من خیلی نگرانم لطفا تورخدا منو درست وکامل راهنمایی کنید.من پسر7ساله دارم که سال قبل متوجه شدیم بیضه چپ سرجایش نیست وبعداز عمل جراحی در شهرساری بیضه را پایین کشیدن البته گفتند فقط جنبه زیبایی دارد و از کارافتاده است امسال باز احساس کردم بیضه چپ نیست اما بعد از پیگیری بیضه را تقریبا اطراف پیدا کردن بادست قابل لمس است اما این بار بیضه راست بالا رفته البته بازهم با دست قابل لمس است اما داخل کیسه نیست و گاهی دو یاسه سانت بالا هست گاهی خیلی کم داخل کیسه گتهی هم که بیشتر بالامیرود بعضی ازهمکاران جراحی را توصیه میکنند وبرخی هکپم میگویند مشکلی نیست شرمنده از طولانی شدن سوال لطفا لطفا لطفا راهنمایی کنید نگران خواهش میکنم پدر بچه با جراحی مخالفه من موندمون نگرانی مشاهده پاسخ دکتر