021-22642744
نشانی‌ما

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

علل درد بیضه در آقایان

توسط دکترحسین کرمی ۰۷/ارد/۱۳۹۳ 495,194 بازدید

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها می باشد که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد.

 چه عواملی باعث درد بیضه می شوند؟

در حالت کلی درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه باشد.

 چه عوامل درونی باعث درد بیضه می شوند؟

۱-     ورم بیضه

۲-     ورم اپیدیدیم

۳-     تومور یا سرطان بیضه

۴-     پیچش طناب بیضه

۵-     آب دور بیضه

همه موارد بالا از عوامل شایع علل درد بیضه می باشد که به اختصار به توضیح آنها می پردازیم

 

۱-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف ۲ الی ۳ روز درد بیضه فروکش می کند.

۲- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین ۳۵-۲۰ سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زورزدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

۳- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض ۴ ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

بیضه مردان

نکات قابل توجه

۱-     هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

۲-     در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی باعث پیچش طناب بیضه می شوند؟

۱-     ضربه ۲- دوچرخه سواری ۳- اسب سواری ۴- درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

اگر یک پسر جوان درد ناگهانی بیضه پیدا کرد چه کار باید بکنیم؟

توصیه می شود در عرض ۴ ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه ۴ ساعت می باشد

۴-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

۱-     هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

۲-     در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

۵-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

بیضه مردان

چه عللی باعث هیدروسل می شوند؟

۱-  تومور بیضه

۲- ضربه به بیضه

۳- عفونت بیضه

۴-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند

راه تشخیص هیدروسل با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

 

 

علل درد بیضه در آقایان
۲.۶۷ (۵۳.۳۳%) ۳ رای

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات

دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

2171
سوال: عوارض عمل واریکوسل

درود
آقای دکترمن جوانی 21ساله و مجرد هستم که سه ماه پیش(مرداد 93) به علت کشیدگی بیضه سمت چپ عمل واریکوسل انجام دادم. (همراه با سونوگرافی و آزمایش اسپرم)
سوال: ایا با وجود عدم بیماری ناباروری و این عمل بنده امکان عقیم شدن وجود دارد؟
آیا موتورسواری برای من زیان اور است؟ (هنگام موتور سواری دردی ندارم)
از چه زمانی انجام کارهای سخت و سنگین برای من مضر نمیباشد؟
مشاهده پاسخ دکتر
2172
تورم بیضه سمت راست و ناحیه کنار آلت رو ی مثانه

با سلام خدمت اقای دکتر
من از 4 شنبه هفته گذشته بمدت 3تا2 روز خونریزی بصورت لخته خونی و تب و لرز و ادار با سوزش و رنگ مایل به قرمزی و همراه با بو داشتم که با نسخه خودم آب زیاد مصرف کردم و هندوانه زیاد مصرف کردم که بهتر بشم اما اینطور نشد . روز جمعه هنگام استحمام که الت و بیضه هام رو میشستم دردی در ناحیه بیضه احساس کردم و بعد از چند ساعت بیضه ام متورم شد و در شدیدی بیضه سمت راستم رو هنگامی که رو به یک طرف میخوابیدم بیضه ام فرا میگرفت حتی به عصب کمر میزد نمیتونستم راه برم و دولا دولا و بایستی دیوار رو میگرفتم تا راه برم و این در رو مثانه سمت راست مثانه بسیار شدید بود تا اینکه شنبه شبش تب و لرز شدیدی داشتم و همراه با تب و زردی پوست بود و بیضه ام گرم و سفت بود و روز یکشنبه صبح قرص آموکسی کلاو 625 مصرف کردم و قرص گیاهی مدرک .... البته با مصرف این داروها و خوابیدن بمدت 5/30 در عصر دردم کمتر شد اما بزرکی بیضه کم نشد .. البته پوست بیضه در قسمت راست موقع معاینه خودم سفتر از چپ است و مواقعی که که بیضه سمت چپ کوچک میشه در اثر سرما بیضه ئسمت راست سفتی خودش رو داره ... الان هم موقع نوشتن این سوال تب دارم و سرم هم درد کرفته و اگه زیاد راه برم حالت بدی دارم ...
البته حمام اب گرم هم گرفته چند بار ... برای کم شدن درد بیضه کهع میزد به کمرم از ژلوفن ساعت 7 صبح استفاده کردم و دردم ساکت شده تا الان که ساعت 12:10 است ... البته هنگام خواب بصورتی که پاهام رو طوری قرار میدادم مانند ^ که دردم کمتر بشه و هنگامی که به دردم و مشکلم فکر نمیکردم دردم ساکت میشه
سوالم اینکه تشخیص شما چیه و ایا من عقیم شدم و بیضه ام به حالت طبیعی برمیگرده.. توده سفت انتهای بیضه ام چیه ؟؟/ ایا اینها میتونه در آثر عفونت مثانه و مجاری اداری ام باشه که بیضه ام رو درگیر کرده ؟؟؟/ تو رو خدا جئاب بدین از نگرانی و استرس دارم میمیرم ... من باید چکار کنم از شما عاجزانه درخواست دارم که بنده را راهنمایی فرمایید
بی نهایت از شما سپاسگذارم
مشاهده پاسخ دکتر
2173
عفونت دستگاه تناسلی

با سلام خدمت دکتر عزیز بنده قبل از ادرار بعضی وقتا یکی دو قطره عفونت مشاهده میکنم البته بعد از اینکه لباس زیرمو عوض میکنم بعد از یک روز بوی عفونت احساس میشه.البته من به دکتر مراجعه کردم که بعد از آزمایش و سونوگرافی گفت که اسپرم هام نیز تنبل هستن.باتشکر مشاهده پاسخ دکتر
2174
saratan beize

ba arze salam.bande ghasde ezdevaj ba shakhsio daram k 2 sale pish b saratan beize dochar shodan .dar marahele avaliye bimarishun tashkhis dade shode va parto darmani va shimi darmani anjam nadadan.mikhasam bedunan ehtemale bargashte saratan dar ishun cheghadre?va aya in amal ru barvarishun tasir dare? مشاهده پاسخ دکتر
2175
بیضه

سلام خسته نباشید من دو پسر دارم که در مورد هر دو سوال دارم.پسر دوم من زمستان 92 عمل فتخ انجام داد ولی بعد از مدتی متوجه شدیم که فقط یک بیضه دارد و به سه دکتر هم مراجعه کرده ایم و گفتند یا مادرزادی است یا حین عمل شده. حالا سوال من این است که چگونه می توانم از میزان اندازه و رشد این بیضه اش مطمئن شوم پسر اولم به علت درد بیضه ها به دو دکتر مراجعه کردیم و گفتند واریکوسل دارد حالا نگرانی مناز عقیم شدن بچه هایم است اگر ممکن است بهترین دکتر ارولوزی که در ارومیه یا تبریز می شناسید معرفی کنید خدا خیرتان بدهد متشکرم مشاهده پاسخ دکتر
2176
سوال

سلام اقای دکتر خسته نباشید من قبلا خود ارضایی زیاد میکردم ولی الان یه ماهه تو ترکم وبیضه ام گاهی درد میکنه آیا ترکم رو ادامه بدم؟؟؟؟ رو نطفه تاثیری نمیذاره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
2177
هیدروسیل بیضه

سلام آقای دکتر من 16 سالمه و بیضه راستم باد کرده البته خود بیضه اندازه اش بزرگ نشده اون لایه جلوییش اب جمع شده و مثل بادکنکه قطرشم 2 سانتیمتر خیلی ناراحتم چی کار کنم اگه بشه نمیخوام به عمل برم ویه سالی میشه اینطوریه اندازه اش هم تو این یه سال تفاوت چندانی نکرده
آقای دکتر هیدروسیل موجب ناباروری میشه؟
اگه عمل نکنم بزرگ میشه؟
آیا ایم امکان وجود دارد که خودش درست بشه؟
به رگ های یبضه آسیب میرسونه؟
خیلی ممنون منتظر جواب شما هستم و اینم یگین که مگران باشم یا نه؟
مشاهده پاسخ دکتر
2178
درد بیضه سمت راست

با سلام
مدتی است که پس از ایستادن به مدت بیست دقیقه و بیشتر، درد خفیفی در بیضه سمت راست حس میکنم.
نشانه ای در بیضه هام مشاهده نکردم و فقط درد دارم که این درد به داخل ران پام هم سرایت میکند.
این درد چیست؟ آیا خطرناک است؟
مشاهده پاسخ دکتر
2179
قرمز شدن پوست کیسه بیضه

با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
جوانی 30 ساله با قد 182 و وزن 95 هستم
بنده حدودا 1 ماهه که برای ورزش، هرشب 6 کیلومتر پیاده روی میکنم و به علت عرق کردن و شاید علت های دیگر ، قسمتی از کیسه بیضه هایم قرمز شده و مویرگهای ان قسمت ها پرخون شده اند و دارای سوزش هستند مثل حالت عرق سوز
عکسش رو هم براتو فرستادم
هم روی قسمت چپ و هم روی قسمت راست مثل هم هستن
ضمنا بیضه هام هیچ مشکلی ندارن و هیچ دردی هم ندارن
برای درمان چکار کنم؟؟

ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
2180
درد بیضه در اثر ارضا نشدن هنگام نزدیکی با همسر...

سلام.من موقع نزدیکی کردن با همسرم ,همسرم ارضا میشه ولی من نمیتونم ارضا شم (اب منی ازم خارج نمیشه)و بعد از نیم ساعت از نزدیکی درد عجیبی در بیضه هام احساس میکنم که نمیتونم بهشون دست بزنم.مجبور خود ارضای کنم که این اب منی خارج بشه و موقع خارج شدن درد زیادی دارم .وقتی خارج شد کم کم این درد اروم میشه.اوایل نزدیکی من زود انزال بودم الان برعکسه. که درد در بیضه هام احساس میکنم .و بیضه هام کمی بزرگ میشن.لطفا منو راهنمایی کنید.با تشکر مشاهده پاسخ دکتر