لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران
021-22642744
نشانی‌ما

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

علل درد بیضه در آقایان

توسط دکترحسین کرمی ۰۷/ارد/۱۳۹۳ 424,040 بازدید

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها می باشد که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد.

 چه عواملی باعث درد بیضه می شوند؟

در حالت کلی درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه باشد.

 چه عوامل درونی باعث درد بیضه می شوند؟

۱-     ورم بیضه

۲-     ورم اپیدیدیم

۳-     تومور یا سرطان بیضه

۴-     پیچش طناب بیضه

۵-     آب دور بیضه

همه موارد بالا از عوامل شایع علل درد بیضه می باشد که به اختصار به توضیح آنها می پردازیم

 

۱-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف ۲ الی ۳ روز درد بیضه فروکش می کند.

۲- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین ۳۵-۲۰ سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زورزدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

۳- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض ۴ ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

بیضه مردان

نکات قابل توجه

۱-     هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

۲-     در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی باعث پیچش طناب بیضه می شوند؟

۱-     ضربه ۲- دوچرخه سواری ۳- اسب سواری ۴- درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

اگر یک پسر جوان درد ناگهانی بیضه پیدا کرد چه کار باید بکنیم؟

توصیه می شود در عرض ۴ ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه ۴ ساعت می باشد

۴-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

۱-     هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

۲-     در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

۵-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

بیضه مردان

چه عللی باعث هیدروسل می شوند؟

۱-  تومور بیضه

۲- ضربه به بیضه

۳- عفونت بیضه

۴-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند

راه تشخیص هیدروسل با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

 

 

اگر از این مطلب خوشتان آمده به آن امتیاز دهید

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره


2171
کوچک شدن بیضه

ضمن عرض سلان و خسته نباشی.خدمت شما عرض کنم که من برج5ساله92یک عمل بیضه داشتم.طبق سونوگرافی و آزمایشات انجام شده دکتر تشخیص داد که رگهایی در بیضه ایجاد شده که باعث درد فراوان برایم شده بود.قبل از عمل بیضه ها به طرز ناباوری کوچک شدن.بعلت دردی که داشتم به پزشک مراجعه کردم.الان تقریبا حدود یکسال از این عمل میگذره ولی سایز بیضه ها که تغییری نداشته حس میکنم اندازه آلت تناسلی هم کوچک شده.در ضمن از مشکل جنسی هن رنج میبرم.میل جنسیه خودم رو کلا از دست دادم.پرولاکتین خونم بالاست.میخاستم ببینم این پروسه ربطی بهم دارن؟؟و چطور باید بیضه ها به اندازه قبلیه خود برگرده.در ضمن از آلات تناسلیم بعد از عمل ترشحات سفیدی دارم.آزمایش دادم ولی گفتم چیزی نیست.ممنون میشم راهنمایی کنید. مشاهده پاسخ دکتر
2172
جوش بر روی بیضه

باسلام
حدود2سالی است برروی بیضه ام در حدود5جوش سفید رنگ زده است و اطلاعاتی که از اینترنت گرفتم خیلی نگران نشدم ولی یک هفته ای است برروی آلتم جوشی سفید زده و من را نگران کرده.لطفا راهنمایی کنید.البته خارش هم دارم
باتشکر
مشاهده پاسخ دکتر
2173
اپیدیدیم

با عرض سلام ایا اپیدیدیم عمل جراحی هم میشود و با سونو گرافی قابل تشخیص است ؟ مشاهده پاسخ دکتر
2174
بیضه

سلام آقای دکتر با تشکر از راهنماییتون من همون 18 ساله هستم که در مورد بزرگی بیضه سمت راست از شما سوال پرسیده بودم آقای دکتر رنگ پوست بیضه من هیچ تغییری نکرده و مدت زیادی که اینجوری هست و هیچ گونه درد و ناراحتی نداره به نظر شما ایا ممکنه که پیچیدگی رگ های بیضه باشه ؟اگه باشه یعنی من بیضه سمت راستمو از دیست دادم و در ضمن ایا بزرگی بیضه سبب ناباروری میشه ؟
خوتهشا راهنمایی کنید؟
مشاهده پاسخ دکتر
2175
بیضه

با سلام و خسته نباشید
دردی که هنگام تحریک جنسی در بیضه و زیر شکم شروع میشود و موجب بزرگ شدن مجاری بالای بیضه میشود و بعد از انزال این درد از بین میرود آیا عادی است یا باید بررسی شود و میخواستم بدانم درد واریکوسل چگونه است؟
با تشکر و آرزوی سلامتی برای شما
مشاهده پاسخ دکتر
2176
بی اختیاری ادار

با سلا م

حدود دو هفته پیش بیضه هایم ضربه خورده و دچار بی اختیاری ادرار شدم
البته اگه دیر دستشویی برم و ادرارم رو بیش از حد نگه دارم دیگه اختیار از دستم خارج میشه
لطفا راهنمایی کنید
هیچ علامت درد و ورو و تیرگی و .. ندارم
مشاهده پاسخ دکتر
2177
تورم بیضه

سلام آقای دکتر،شوهرم چند ماه پیش یکی از بیضه هاش تورم و درد پیدا کرد،دکتر براش cebex و doxycycline تجویز کرد مشکلش حل شد ولی دوباره بعد از چند ماه دوباره یکی از بیضه هاش درد و تورم داره،میخواستم ببینم دوباره همون دا روها رو مصرف کنه؟مشکلش خطرناک نیست؟ مشاهده پاسخ دکتر
2178
درد خفیف بیضه

با سلام من 46 سالمه و مدت 4 ماه است درد خفیفی در بیضه سمت راست احساس می کنم دکتر مراجعه کردم و در سونوگرافی نوشته است تصویر ناحیه هیپواکوی کوچک و در حد 5 میلیمتر در مجاورت بیضه راست با منشاء اپیدیدیم رویت شد . مشاهده پاسخ دکتر
2179
بیضه

ایا خود ارضایی باعث کوچگ شدن بیضه می شود .ایا ود ارضایی باعث سرطان پروستاد میشود ایا راهی هست که بهد خود ارضایی مانع پروستادو سوا دیگر من این است که الت من سرش برزگ تراز پایینشه .ایا میشود که یکسان بشود مشاهده پاسخ دکتر
2180
تورم بیضه

سلام. خسته نباشید. چند ماهی بیضه سمت راست همسرم متورم شده و درد دارد. و هر چقدر اصرار میکنم به پزشک مراجعه کند نمیرود. خیلی نگرانم علتش پیچش یا جمع شدن اب میتواند باشد ؟؟ باید سریعا به پزشک برود؟؟؟ مشاهده پاسخ دکتر