021-22642744
نشانی‌ما

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

علل درد بیضه در آقایان

توسط دکترحسین کرمی ۰۷/ارد/۱۳۹۳ 475,687 بازدید

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها می باشد که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد.

 چه عواملی باعث درد بیضه می شوند؟

در حالت کلی درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه باشد.

 چه عوامل درونی باعث درد بیضه می شوند؟

۱-     ورم بیضه

۲-     ورم اپیدیدیم

۳-     تومور یا سرطان بیضه

۴-     پیچش طناب بیضه

۵-     آب دور بیضه

همه موارد بالا از عوامل شایع علل درد بیضه می باشد که به اختصار به توضیح آنها می پردازیم

 

۱-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف ۲ الی ۳ روز درد بیضه فروکش می کند.

۲- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین ۳۵-۲۰ سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زورزدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

۳- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض ۴ ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

بیضه مردان

نکات قابل توجه

۱-     هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

۲-     در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی باعث پیچش طناب بیضه می شوند؟

۱-     ضربه ۲- دوچرخه سواری ۳- اسب سواری ۴- درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

اگر یک پسر جوان درد ناگهانی بیضه پیدا کرد چه کار باید بکنیم؟

توصیه می شود در عرض ۴ ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه ۴ ساعت می باشد

۴-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

۱-     هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

۲-     در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

۵-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

بیضه مردان

چه عللی باعث هیدروسل می شوند؟

۱-  تومور بیضه

۲- ضربه به بیضه

۳- عفونت بیضه

۴-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند

راه تشخیص هیدروسل با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

 

 

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات

دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

2171
با سلام و خسته نباشيد

سلام آقاي دكتر خيلي ممنون كه به سؤالات پاسخ مي دهيد انشاالله موفق باشيد.
آقاي دكتر بيضه چپ من درد ميكنه حدود يك سال ميشه درد ميكنه و همچنين فتخ هم داره، اوايل دردش هميشگي نبود مثلا يك هفته درد داشت،دو روز دردي حس نميشد يا سه هفته درد داشت چند روز ديگه درد نداشت،درد در حالت نشسته روي صندلي يا مبل جوري كه پاهام خم خورده باشه فقط حس ميشد، در حالت ايستاده و خوابيده حس نميشد،بعد از يك ماه به پزشك مراجعه كردم و معاينه شدم گفت هيچ مشكلي نداري،ولي درد همچنان ادامه داشت و تغييري نكرد و بعد از چند ماه كشاله رانم هم دچار درد شد ولي هميشگي نه گاهي اوقات.
ولي الان پشت رانم هم درد ميكنه جوري كه فشارش ميدم دردش مثل يك خط ميمونه كه از باسنم تا پشت زانوم جايي كه خم ميخوره ادامه داره اين درد ٣ يا ٤ ماه ميشه كه پيدا شده.
ولي الان حدود ٢ ماه ميشه كه بيضه راستم هم گاهي اوقات هفته ايي يك بار درد ميگيره و هم چنين. كشاله راست رانم وجالب اينجاست زماني كه بيضه راستم درد ميگيره در بيضه چپ دردي حس نميشه يا اينكه دردش خيلي كم ميشه و الان درد نسبت به اوايل افزايش پيدا كرده و همچنين در حالت ايستاده و خوابيده درد گاهي وقتا حس ميشه در بيضه و در كشاله ران و پشت ران بيشتر حس ميشه نسبت به خوده بيضه، صبرم تموم شد و نگران بودم هميشه، همين ٣ هفته پيش به پزشك دوباره مراجعه كردم گفتم اگه مشكلي نيست چرا درد ميكنه همون روز سونوگرافي و ٢ نمونه آزمايش خون و آزمايش ادرار دادم و فشار خون و معاينه تب ويك چيزي مثل گيره لباس به سر انگشتم زده بود كه فكر كنم مربوط به ضربان قلب بود ولي خب مطمئن نيستم ببخشيد من خارج از ايران در اروپاه زندگي ميكنم نفهميدم چي بود و به دكتر هم نتونستم خوب توضيح بدم زبان خوب ياد ندارم و همچنين خوده دكتر هم با دست بيضه رو معاينه كرد،من در بخش اورژانسي رفته بودم چون شب قبلش خيلي درد كشيدم خلاصه همون جا منتظر جواب منتظر ماندم و بعد دوباره گفتن هيچ چيز خاصي ديده نشده و مشكلي نداري و يه قرصي به نام voltaren retard 75mg برام نوشت گفت اگه خوب نشدي دوباره به پزشك مراجعه كن قرص را استفاده كردم ولي تاثيري نداشت الان دوباره درخواست وقت پزشك كردم براي ٢ هفته ديگه وقت دادن.
آقاي دكتر لطفا كمكم كنيد اين درد از چي ميتونه باشه؟
اين آزمايشاتي كه دادم براي تشخيص هر نوع بيماري بيضه كافي بوده؟
آيا اين درد براي اسپرم سازي يا باروري مشكلي ايجاد نكرده بنظرتون توي اين يك سال؟
اين قرص اگه توي ايران هست براي چه چيزي مصرف ميشه و كارايش چيه؟
آيا آزمايش اسپرم هم لازمه بدم؟
همين امشب دراز كشيدم كشاله ران راستم داره درد ميكنه از ١٠ نمره ٧ نمره دردشه ولي بيضه ها نه ولي ميشه گفت بيضه چپ در حالت نشسته هميشه درد ميكنه از ١٠ نمره بين ٦ تا ٨ گاهي ٨ گاهي ٦
آقاي دكتر خيلي ببخشيد كه متنم خيلي طولاني شد به كمكتون هر چه سريعتر نياز دارم آرزوي موفقعيت براي شما دارم.
مشاهده پاسخ دکتر
2172
درد بیضه

با سلام
در مدت یک ماه سه دفعه ( با فاصله چند روز ) در بیضه سمت راستم دردی خیف را احساس می کنم ( و بعد از چند روز درد از بین می رود ) قابل به ذکر است که در ایم مدت همسر بنده به عفونت مجری ادار مبتلا بودند و تحت نظر پزشک داروهای مخصوص را مصرف می کردند و ضمنا به نعداد دفعات زیاد در همین مدت رابطه جنسی برقرار شده است ،چار باید بکم و ضمنا خطر که ندارد ؟
مشاهده پاسخ دکتر
2173
سرطان بیضه

باسلام ودرود فراوان.می خواستم درمورد سرطان بیضه بدانم.باتشکر مشاهده پاسخ دکتر
2174
بالا رفتن بیضه

سلام خسته نباشید .
من پسری 25 ساله هستم از زمانی که به بلوغ رسیدم این مشکل را دارم ، موقع نزدیکی و حس میل جنسی زیاد که بعد از راست شدن آلت تناسلی و نزدیک شدن به حالت ارضاء بیضه هام به سمت بالا میره . بعد از ارضاء به حالت معمولی و داخل کیسه برمیگرده ، بالا رفتن بیضه هام طوریه که حتی میتونم با انگشتام بیضه هامو به سمت پایین بیارم یا حتی موقع ارضاء شدن میتونم با انگشتام از بالا رفتن بیضه هام ممانعت کنم ، فقط موقع ارضاء این عمل کشویی بیضه هام صورت میگیره و در حالت معمولی حتی وقتی که آلت تناسلیم سفته بیضه هام داخل کیسه هست ، لطفا در این زمینه راهنماییم کنید ، آیا مشکل من هاد هستش ؟ چه راههایی برای رفع این مشکل پیشنهاد میکنید ؟ ممنونم از توجه شما
مشاهده پاسخ دکتر
2175
بیضه

با سلام آقای دکتر،من حدود یک سال پیش عمل هیدروسل شدید راست انجام دادم و بیضه هام سالم بود،اما حالا احساس میکنم همان بیضه کمی بزرگتر شده و هنگامی هم ک لمسش میکنم احساس میکنم توده هایی روی سطح آن وجود داره ابتدا به سرطان بیضه مشکوک شدم ولی با توجه به اینکه توده های سرطان بیضه با لمس کردن و دست دادن بهش هیچگونه دردی ندارد وقتی که من به آنها دست میزنم یا لمس میکنم درد میکند،آیا میدانید علت آن چیست؟خواهش میکنم راهنماییم کنید از نظر روحی بشدت داغونم با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
2176
پزشکی

سلام من پسر8سالهای دارم که در حین فوتبال شکایت از درد در ناحیه کشاله ران داشت اما بعد از یک هفته می گوید درد در ناحیه بیضه دارد ولی شدید نیست لطفا راهنمایی بفرمایید مشاهده پاسخ دکتر
2177
درمان کانسر بیضه

با سلام و خسته نباشید.بنده برای نان سمینوم بیضه که محدود به بیضه و تومور مارکرها کمی بالا،زیر 50بود،و سی تی موردی نداشت.دو سیکل بب دریافت کردم.با توجه به مرحله اول بیماری خواستم بدانم درمان لازم بود یا فقط پیگیری کافی بود.نگرانی من از عوارض داروهاست.متشکر از لطف شما مشاهده پاسخ دکتر
2178
نازایی

با سلام من 5 سال پیش ازدواج کردهام دو سال بعد از ازدواج خانمم حامله شد و در 3 ماهگی جنین سقط شد و عمل کورتاژ گردید و بعد دکتر 6ماه مارو از نزدیکی برحذر کرد الان خانمم دیگه حامله نمی شود دوران پریود خانمم خیلی منظم یک روز این ور و آن ور نمی شود
آزمایش و سونوگرافی از لوله ها و تخمکها انجام شد جواب همه خوب است و الن من در حدود 10 ماهه است قرض کلومفین و ترینتال و قرض ویتامین مصرف می کنم و لازم بذکر است که خانمم نزدیک 6 یا 7 بار آمپول h ترزیق شده است هر کجا میرویم می گویند مشکلی ندارین بچه دار می شوید من هم آزمایش اسپرم دادم دکتر گفته است خیلی خوبه سرعت اسپرمها ولی کمی ضعیف هستند الن دکتر در صورت امکان ما رو راهنمایی بفرمایید با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
2179
درد بیضه سمت راست

با سلام
درد بیضه سمت راست دارم 6 سالی هست ،موجبش هم از پوشیدن لباس تنگ شروع شد ،بیضه راست کمی بالاتر قرار دارد بعد از نزدیکی دردی ندارم فقط یبوست می شوم،این درد همیشگی نیست و مقدار آن هم خیلی کم هست
مشاهده پاسخ دکتر
2180
واریکوسل

با سلام حدود 6 سال قبل عمل جراحی واریکوسل داشتم در سمت چپ بیضه امام هم اکنون غده ای در بالای بیضه چپ می آید و بدون درد است. درخواست راهنمایی و یا حداقل رژیم غذایی مناسبی را پیشنهاد دهید. متشکریم مشاهده پاسخ دکتر