021-22642744
نشانی‌ما

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

علل درد بیضه در آقایان

توسط دکترحسین کرمی ۰۷/ارد/۱۳۹۳ 530,296 بازدید

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها می باشد که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد.

 چه عواملی باعث درد بیضه می شوند؟

در حالت کلی درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه باشد.

 چه عوامل درونی باعث درد بیضه می شوند؟

۱-     ورم بیضه

۲-     ورم اپیدیدیم

۳-     تومور یا سرطان بیضه

۴-     پیچش طناب بیضه

۵-     آب دور بیضه

همه موارد بالا از عوامل شایع علل درد بیضه می باشد که به اختصار به توضیح آنها می پردازیم

 

۱-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف ۲ الی ۳ روز درد بیضه فروکش می کند.

۲- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین ۳۵-۲۰ سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زورزدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

۳- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض ۴ ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

بیضه مردان

نکات قابل توجه

۱-     هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

۲-     در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی باعث پیچش طناب بیضه می شوند؟

۱-     ضربه ۲- دوچرخه سواری ۳- اسب سواری ۴- درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

اگر یک پسر جوان درد ناگهانی بیضه پیدا کرد چه کار باید بکنیم؟

توصیه می شود در عرض ۴ ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه ۴ ساعت می باشد

۴-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

۱-     هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

۲-     در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

۵-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

بیضه مردان

چه عللی باعث هیدروسل می شوند؟

۱-  تومور بیضه

۲- ضربه به بیضه

۳- عفونت بیضه

۴-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند

راه تشخیص هیدروسل با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

 

 

علل درد بیضه در آقایان
۴.۳۲ (۸۶.۴۵%) ۳۱ رای

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات

دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

11
واریکوسل

سلام خسنه نباشید
میخواستم بدونم قیمت عمل واریکوسل چقدر ؟
سوال بعدی
بیضه های من بالا وای میستن
و پوست پایین اویزون میشه
این همون واریگوسل؟
مشاهده پاسخ دکتر
12
بيضه

با سلام به آقاي دكتر اندازه ي يكي از بيضه هام خيلي كوچك تر از بيضه ي ديگرمه اصلا انگار رشدي تابه حال نكرده سنم 23 ساله بيضه راستم خيلي كوچكه تا الان ولي مشگلي نداشتم ازلحاظ دردو... ولي واس ازدواج ميدونم حتما بع مشگل ميخورم خواستم بدونم مشگل من چيه آقاي دكتر? الان بايد مشگل چيكار كنم? مشاهده پاسخ دکتر
13
دکتر بالای بیضه سمت راست من یه توده ایجاد شده نمیدونم چیه کمکم کنید من 19 سال دارم نمیتونم به خوانوادم بگم

سلام دکتر نمیدونم امروز متوجه شدم بالای بیضه سمت راست یه توده کوچیکی درست شده نمیدونم چیه وباید چکار کنم اگه میشه کمکم کنید نمی تونم به خوانوادم بگم احتمالش هست در اینده دچار مشکل بشم ؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
14
بیضه

با عرض سلام و خسته نباشید.جناب اقای دکتر حسین کرمی حدودا ۳هفته ای است که بیضه سمت راستم درد میکند و خیلی کم هم تورم دارد مخصوصا صبحها که ادرارمیکنم ودرحین کار.زیراکارمن روی صندلی جلوی کامپیوتر است و۸ساعت بصورت نوشته کارمیکنم درضمن هر وقت که ادرار را نگه میدارم هم دردش بیشتر می‌شود هم سوزش دارد عنایت بفرمایید راهنمایی کنید باتشکر فراوان مشاهده پاسخ دکتر
15
واریکوسل

با عرض سلام وخسته نباشيد دكتر عزيز

ان شاء الله كه هميشه موفق و مويد باشيد

آقا دكتر من واريكوسل دارم و وقتي فوتبال بازي مي كنم يا اينكه دوچرخه سواری می کنم احساس درد در بیضه و بعضی وقتها زیر بیضه و این درد طولانی نیست
چکار باید بکنم کمکم کنید
❤️
مشاهده پاسخ دکتر
16
کیست چرکی

سلام.
یک کیست کوچک چرکی در داخل کیسه بیضه دارم که بعضی وقتها به اندازه یک گردو بزرگ میشه و با استفاده از پماد اکتیول و زحمت بسیار آن را تخلیه می کنم.
الان مدت یک ماه است که هر روز نسبت به تخلیه این کیست اقدام میکنم و اگر یکی دو روز این کار رو نکنم دوباره بزرگ و دردناک میشه.
آیا باید جراحی کنم تا توده کیستی داخل بیضه خارج بشه؟یا راه دیگری دارم؟
ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
17
سلام خسته نباشید.

سلام آقای دکتر. من مدتی میشه که کمرم و کشاله های ران پام درد میکنه. فروردین ماه پیش ارولوژیست رفتم , سونوگرافی بیضه انجام دادن و معلوم شد که بیضه سمت چپم واریکوسل گرید 3 داره. ولی یه روز داخل حمام با برسی خودم یک نقطه سفت انگار حس کردم فورا پیش دکتر رفتم معاینه بالینی انجام دادن گفتن من چیزی احساس نمیکنم برام سونوگرافی نوشتن که همان روز انجام دادم اونم چیزی پیدا نکردن ولی من نگرانیم از خطای سونوگرافی است. به این دلیل که در سونوگرافی قبلی واریکوسل نوشته بودن ولی در این جدیده نوشته بودن واریکوس رویت نشد می ترسم اگر چیزیم داخل بیضه بوده باشه تشخیص نداده باشن که دکتر برای من آزمایش خون hdl به گمونم نوشته بودن که انجام دادم. البته بعد از اون روز هربار بررسی کردم دیگه اون نقطه سفت رو پیدا نکردم. علاعم کلی من : درد در ناحیه بیضه , زیر شکم , کمر و پایین کمر , کشاله ران , کم شدن مایع منی و از بین رفتن حالت جهشی آن و اگر ربطی به موضوع داشته باشد تنگی نفس. به نظر شما من مشکوک به سرطان بیضه هستم؟ 27 سال دارم مشاهده پاسخ دکتر
18
بیضه

سلام اقای دکتر من 15 سال دارم و چند روزه متوجه چیز چربی مانند مایل به سفت در کیسه بیضه شدم کهاندازش حدود 2 3 سانته و به بیضه ها هم متصل نیست بیضه ها هم یکمی سفت شده قبلش هم متاسفانه خودارضایی میکردم . ایا این ربطی به خود ارضایی داره و چیه این چیز داخل کیسه بیضه؟ مشاهده پاسخ دکتر
19
بیضه

سلام آقای دکتر
خسته نباشید
بنده پارسال در قسمت بیضه ی سمت راست درد خفیفی داشتم که این درد با لمس کردن آن یکم بیشتر میشد در صورتی ک با همان لمس کردن و فشار اندک برروی بیضه ی چپم،احساس دردی نداشتم،ب پزشک مراجعه کردم سونوگرافی گرفتم،تشخیص دکتر سلامت بنده بود،الان نیز همان درد رو دارم لطفا راهنمایی کنید
ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
20
رسوب کلسیم در بیضه

سلام
4 ماه قبل رابطه جنسی داشتم
و بیماری جنسی گرفتم
حال پس از گذشت 4 ماه با مراجعات مکرر و دوره های مختلف انتی بیوتیک سونو گرافی بیضه انجام دادم
رسوب منظم و زیاد کلسیم داشتم
همچنان درد در بیضه چپ و پای چپم حس میکنم
من به مشکل مزمن مبتلا شدم ؟ یا خطر دایمی منو تهدید میکنه یا فقط یه بیماری ساده و قابل درمانه؟ ممنونم
مشاهده پاسخ دکتر