021-22642744
نشانی‌ما

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

علل درد بیضه در آقایان

توسط دکترحسین کرمی ۰۷/ارد/۱۳۹۳ 495,179 بازدید

یکی از آزاردهنده ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه ها می باشد که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می دهد.

 چه عواملی باعث درد بیضه می شوند؟

در حالت کلی درد می تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه باشد.

 چه عوامل درونی باعث درد بیضه می شوند؟

۱-     ورم بیضه

۲-     ورم اپیدیدیم

۳-     تومور یا سرطان بیضه

۴-     پیچش طناب بیضه

۵-     آب دور بیضه

همه موارد بالا از عوامل شایع علل درد بیضه می باشد که به اختصار به توضیح آنها می پردازیم

 

۱-درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت

در این حالت خود بیضه به علت عامل ویروسی از قبیل ابتلا به ویروس اریون و یا ثانویه به تورم اپیدیدیم باعث التهاب نسج بیضه و درد شدیدی می شود که در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و قرمز و شدیداً دردناک می شود و در معاینه بیضه گرم و متورم می باشد و فرد سابقه ابتلا به اریون را در روزهای اخیر ذکر می کند.

درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت و با گذاشتن حوله سرد زیر آن و مصرف داروهای ضد التهاب ظرف ۲ الی ۳ روز درد بیضه فروکش می کند.

۲- تورم بیضه به ثانویه به تورم اپیدیدیم

اپیدیدیم یک سری لوله های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می گیرند و نطفه های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می شوند.

درد بیضه ناشی از تورم اپیدیدیمیت اغلب در مردان جوان که از نظر سکس فعال می باشند و اغلب در رده سنی بین ۳۵-۲۰ سالگی دیده می شود. علت ایجاد این بیماری اغلب تماس های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می باشد که به مرد منتقل می شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی وارد مجرای مرد و باعث التهاب و درد شدید بیضه می شود. اغلب علت شایع این عفونت سوزاک و یا کلامیدیا می باشد. در شرح حال فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه بیضه گرم و متورم و سفت و شدیداً دردناک است.

درمان ورم اپیدیدیم

استراحت و عدم زورزدن و مصرف آنتی بیوتیک های قوی با نظر پزشک، کمپرس یخ و بالا نگاه داشتن بیضه با گذاشتن حوله سرد زیر آن در موقع استراحت و مصرف داروای ضد التهاب می باشد. اغلب با دادن نمونه آزمایشگاه و کشت از مجرا علت و عامل ایجاد کننده بیماری مشخص می شود.

۳- تورشن یا پیچش طناب بیضه

درد بیضه ناشی از پیچش بیضه خطرناک ترین عامل درد بیضه می باشد. مثل شکل زیر در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که شامل رگهای بیضه است می چرخد و در نتیجه این چرخش خونرسانی به بیضه قطع می گردد و اگر در عرض ۴ ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد می شود و باید با جراحی از بدن خارج شود.شکل نمائی از چرخش بیضه را نشان میدهد.

بیضه مردان

نکات قابل توجه

۱-     هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضه ها شروع شود پیچش بیضه می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

۲-     در صورت شکایت پسر بچه ها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی باعث پیچش طناب بیضه می شوند؟

۱-     ضربه ۲- دوچرخه سواری ۳- اسب سواری ۴- درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می شود.

اگر یک پسر جوان درد ناگهانی بیضه پیدا کرد چه کار باید بکنیم؟

توصیه می شود در عرض ۴ ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.

تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه ۴ ساعت می باشد

۴-تومور بیضه

تومور بیضه یا سرطان بیضه به سفت شدگی و یا بزرگ شدن خودبخود بضه گفته می شود که اغلب با احساس سنگینی و درد بیضه و معاینه خود فرد مشخص می شود. این بیماری به علت انتشار آن به دیگر اعضای بدن جزء خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد و لذا توصیه می شود:

۱-     هر از چند گاهی بیضه های خود را معاینه کنید.

۲-     در صورت احساس بزرگی و سفت شدگی بیضه بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک با انجام معاینه و سونوگرافی بیضه و آزمایشات تست سرطان بیضه، آن را تشخیص می دهد. در صورت سرطانی شدن بیضه باید توسط جراحی بیضه برداشته شود. اگر در مراحل اولیه سرطان بیضه تشخیص داده شود چه بسا نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز نباشد. پس از برداشته شدن بیضه سرطانی آزمایش نسج شناسی روی آن انجام می شود و پس از تشخیص دقیق نسجی و نوع سرطان درمان های تکمیلی که اغلب جراحی و یا ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی است برای بیمار شروع می شود. اگر سرطان بیضه در مرحله شروع و اولیه تشخیص داده شود با درمان آن بیمار کاملاً بهبودی پیدا می کند. در خاتمه یادآوری می شود هر از چند گاهی بیضه های خود را لمس کنید و در موارد مشکوک به پزشک مراجعه نمایید.شکل زیر نمائی از سرطان بیضه می باشد .

درد بیضه

۵-هیدروسل یا آب آوردن بیضه

یکی از علل درد بیضه و بزرگ شدگی آن هیدروسل می باشد. در این بیماری بیضه به علت اختلال در تولید و جذب مایع بیضه آب در دور بیضه جمع شده و باعث بزرگی تدریجی بیضه می گردد. مثل شکل زیر:

بیضه مردان

چه عللی باعث هیدروسل می شوند؟

۱-  تومور بیضه

۲- ضربه به بیضه

۳- عفونت بیضه

۴-بعد از عمل جراحی واریکوسل از عوامل ثانویه ایجاد کننده هیدروسل می باشند

راه تشخیص هیدروسل با معاینه توسط پزشک و انجام سونوگرافی از بیضه می باشد. هیدروسل درمان دارویی ندارد و اگر ثانویه به سرطان بیضه نباشد بیماری خطرناکی نیست. تنها درمان قطعی هیدروسل عمل جراحی می باشد که این عمل به صورت سرپائی و بدون بیهوشی و بستری در بیمارستان انجام می شود. در عمل جراحی علاوه بر تخلیه کامل آب بیضه نسج اضافه نیز برداشته می شود که باعث برگشت بیضه به اندازه طبیعی می گردد و تخلیه آب بیضه با سرنگ نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه به علت عود مجدد ممکن است باعث عفونت شدید بیضه نیز گردد.

 

 

علل درد بیضه در آقایان
۲.۶۷ (۵۳.۳۳%) ۳ رای

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات

دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

11
درد بیضه

درد خفیف و احساس سنگینی بیضه دارم یک بار مراجعه به پزشک داشتم گفتن عفونت دارو خوردم خوب شدم بعد یک ماه دوباره همون درد شروع شد دوباره ب پزشک مراجعه کردم و گفتن پروستاتیت سونو بیضه گرفتم و نتیجه ی ان این بود
بیضه راست با ابعاد41×20میلیمتر و بیضه چپ 45×18میلی مت طرح اکوی هموژن و نرمال دارد
چند کیست اپی دیدیمال کوچک با حداکثر دیامتر3میلیمتر در سمت چپ مشاهده شد
اپی دیدیم راست درحد طبیعی است.مایع در ساک اسکرونال روییت نشد
در بررسی حالت ایستاده و مانور والسالوا حداکثر قطر وریدی پامپینی قرم راست13میلیمتر و چپ 14میلیمتر میباشد .
لطفا راهنماییم کنید مشکل خاصی دارم ؟
دلیل درد چیه ؟
مرسی
مشاهده پاسخ دکتر
12
دردبیضه

سلام اقای دکتر، جوانی بیست ساله هستم میخواستم بگم دو روزیه بیضه سمت چپم درد داره،درواقع هرازگاهی تیر میکشه،میخواستم مطمعن بشم ببینم واریکسول دارم یانه!؟واینو بگم این یه ماه‌اخیر رو سخت کار کردم،کارمم سنگین بوده،ممنون میشم جوابمو بدین مشاهده پاسخ دکتر
13
درد در بیضه چپ

وقت بخیر و سپاس از وقت گذاشتنتون.
3.4روزی هست گاهی به درد بیضه چپ دچار می شوم.گویی لباس زیرم داره فشار میاره به تخم چپ.با ازادتر کردن محل تخم بکمک دستم کمی اروم میشه دردم.طی 3سال اخیر بشدت سکس داشته ام و حتی گاهی روزی 4بار انزال صورت میگرفت بین من و شریک زندگیم.الان 4ماهه بیسار رابطه کم دارم.حدودا هفته ای یکبار فقط سکس دارم.27سالم می باشد.3سال پیش عمل رفع تنگه حالب مادر زادی کردم.در سن 5سالگی اریکن داشتم و درمان شدم.مادرزاوی تخم نسبتا کوچکی دارم.لباس زیر خیلی تنگ استفاده نمیکنم.اصلاح مناسبی نسبتا دارم همیشه.نسبتا سرپا زیاد می ایستم در محل کار.تایم کازی بالا حدودا روزی 12ساعت دارم..بشدت نگرانم ممنونم از راهنماییتون دکتر.باتشکر
مشاهده پاسخ دکتر
14
Malignantبیضه چپ

بیضه چپ من داخلش یک توده سفت شده و فشار میدهم بیشتر درد میکنه. سونوگرافی رفتم گفته هیدروسل یا واریکوسل نیست.
در آخر گفته ضایعات Malignat بیضه می باشد.
لطفا" من را راهنمایی بفرمایید.
مشاهده پاسخ دکتر
15
بیضه

با سلام و خسته نباشید
اقای دکتر من تقریبا یک سال و نیم هس که با الت خودم بازی میکنم و ارضا شدن خودم جلوگیری میکنم چندروز پیش یک ازمایش اسپرم و سونو از بیضه انجام دادم که براتون میفرستم
میخواستم بدونم ایا جواب این دو مشکلی ندارد؟
و همچنین این کاری که من انجام دادم برای پروستاتم مشکل نداشته
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
16
سوزش و درد ادرار به همراه درد بیضه

با سلام و عرض ادب
پسری ۶ سال و نیمه دارم که بدنبال بیماری آبله مرغان از تکرر ادرار درد بیضه شکایت می کند.دوبار سونوگرافی و آزمایش ادرار انجام شده و خداراشکر مشکلی مشاهده نشده است.روز چهارشنبه بیست و سوم فروردین اظهار درد و سوزش ادرار و نیز درد گلو و گوش نمود که پس از معاینه توسط متخصص اطفال برای ایشان فارمنتین ۴۷۵ تجویز شد.در حال حاضر دارو در حال مصرف است اما همچنان سوزش ، تکرر و درد ادرار قطع نگردیده.لطفا راهنمایی بفرمایید چه کنیم؟
مشاهده پاسخ دکتر
17
درد بيضه چپ

سلام آقاي دكتر
ديشب خونه عموم مهمون بودم و بعد چند سال با پسر عموم فوتبال بازي كردم بعد از اينكه از اونجا برگشتم خونه نصفه شب موقع خواب بيضه چپم يك دفعه تير كشيد و زود هم قطع شد و روز بعد هم دوباره بدون دليل و بر خورد ضربه همون درد با همون مدت زمان يك دفعه شروع شد
به نظر شما علت چي هست؟ آيا نگران كننده است؟
مشاهده پاسخ دکتر
18
بیضه

سلام دکتر.قسمت بیضه چپ من یه توده مانند هست که راست نیست که حدود3 سال هست.یک سال پیش واریکوسل داشتم عمل کردم.به دکترم گفتم.ولی گفت به مرور زمان از بین میره.الان شبا کلیه ام درد میگیره.وقتی روی کلیه چپ ام که درد میکنه.میخوابم.خوب میشه.دکتر نمیتونم به خاطر ساعت کاریم‌پول زیادش برم دکتر.فقط میشه بیماریمو بگید؟؟؟راه درمانی؟؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
19
ضربه به بیضه و واریکوسل

با عرض سلام و خسته نباشید.
من 16 سال سن دارم و حدود یک هفته پیش به بیضه ام لگد خورد البته شدت ضربه خیلی زیاد نبود ولی من الان پس از گذشت یک هفته بعضی وقتها احساس درد خفیف در بیضه چپم دارم و همچنین با جستجو در اینترنت و معاینه توسط خودم متوجه شدم واریکوسل هم در سمت چپ دارم .ایا به نظر شما باید به پزشک مراجعه کنم یا خیر.
مشاهده پاسخ دکتر
20
درد بیضه

سلام اقای دکتر.
بنده وقتی میل جنسی بالا میره تا زمانیکه ارضا نشم این درد ادامه داره ورگ هاش بزرگ میشه . میخواستم بدونم مشکل از چیه
مشاهده پاسخ دکتر