021-22642744
نشانی‌ما

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

راهنمای آموزش بیماران بزرگی خوش خیم پروستات و مراقبت های پس از درمان

توسط دکترحسین کرمی ۰۱/دی/۱۳۹۵ 12,468 بازدید
نمونه برداری از پروستات بزرگی خوش خیم پروستات

پروستات چیست و چرا بزرگ می شود؟

غده ای است که در گردن مثانه قرار می گیرد و عملکرد آن ترشح فروکتوز، پروستاکلاندین ها، مواد ضدمیکروبی و مواد دیگر از جمله ترشح مایع منی است. با بزرگ شدن و فشار به گردن مثانه، راه عبور ادرار تنگ و یا بسته شده و خروج ادرار با مشکل روبرو می شود.

بزرگی خوش خیم پروستات (هیپرپلازی خوش خیم پروستات BPH) بعد از ۵۰ سالگی بروز می کندو ۵۵-۵۰ درصد مردان دچار این مشکل می شوند.

بیشترین میزان بروز آن در سن ۸۰-۷۵ سالگی است.

علت این بیماری نامعلوم است، اما دانشمندان معتقدند که عوامل هورمونی (تغییرات هورمونی)، عدم تعادل هورمون های مردانه، عفونت های مزمن ادراری، عوامل اقتصادی، اجتماعی و اثرات نژادی در بروز آن تاثیر دارند.

پیشگیری خاصی برای این بیماری وجود ندارد. با مراجعه به موقع و گرفتن شرح حال و معاینه از طریق مقعد (رکتال)  توسط پزشک و  انجام سونوگرافی می توان به بزرگی و بیماری های دیگر پروستات پی برد و اقدام به درمان های بعدی نمود.

علائم و نشانه ها بزرگی خوش خیم پروستات

تکرر ادرار، احساس نیاز فوری به دفع ادرار، ادرار شبانه (بیش از یکبار)، احساس فشارهای شکمی، کاهش فشار جریان ادرار، بند آمدن ادرار، قطره قطره ادرار کردن پس از پایان دفع ادرار، عدم احساس تخلیه کامل ادرار، احتباس شدید ادراری، عفونت های مکرر ادرار و در صورت عدم درمان گشادشدن لگنچه های کلیه، صدمه به کار کلیه ها و عواقب بعدی نارسایی کلیه می باشد. تغییرات ساختمان مثانه و تشکیل سنگ در مثانه نیز از دیگر عوارضی است که ممکن است رخ دهد.

تشخیص بیماری بزرگی خوش خیم پروستات

اخذ شرح حال دقیق و معاینه پروستات، سونوگرافی و سیستوسکوپی، سه روش اصلی تشخیص این بیماری هستند.

بخوانید  مراقبت در منزل پس از جراحی خروج سنگ به روش بسته از مجرای ادرار TUL

درمان بزرگی خوش خیم پروستات

درمان بزرگی خوش خیم پروستات بستگی به شدت علائم و عوارض و علائم ناشی از آن، سن و شرایط عمومی بیمار دارد. ابتدا از درمان دارویی استفاده می شود. در صورت عدم بهبودی و ایجاد انسداد مسیر ادراری، بر حسب اندازه پروستات و علائم و شرایط بیمار، از دو روش رایج جراحی پروستات (پروستاتکتومی) استفاده می شود.

 • تراشیدن پروستات با ابزارهای مخصوص از طریق مجرای ادرار (TUR)
 • روش جراحی باز و درآوردن کامل پروستات (جراحی شکمی)

مراقبت های بعد از عمل در بیمارستان بزرگی خوش خیم پروستات

 • تا ۲۴ ساعت در تخت استراحت خواهید کرد و در صورت درد، به شما مسکن تزریق خواهد شد.
 • بعد از عمل، مرتب سرفه کنید و تنفس عمیق داشته باشید. در هنگام سرفه، کشیدن نفس عمیق و یا تمرینات تنفسی با دست یا با یک بالش کوچک، محل جراحی خود را حمایت کنید.
 • جهت پیشگیری از تشکیل لخته در پاها، ممکن است برای شما جوراب طبی کشی تجویز شود. ابتدا پاها را کمی (۱۵ تا ۳۰ درجه) بالا بیاورید و سپس جوراب را بپوشید. موقع پوشیدن، جوراب نباید چین و چروک داشته باشد تا فشاری به رگ های پا وارد نشود. روزی دو بار به مدت ۲۰ دقیقه آن را باز کنید و سپس مجدداً بپوشید.
 • ادرار شما برای چند روزی خونی خواهد بود که یک امر طبیعی است، لذا نگران نباشید. برای جلوگیری از لخته شدن خون (که موجب انسداد ادرار می شود)، از راه سوند فولی (سه راهه) مثانه شستشو داده می شود تا ادرار به راحتی خارج گردد. معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.
 • به محض اجازه پزشک، با کمک پرستار از تخت خارج شوید. با قدم زدن، روند بهبودی بیماری تسریع می شود و از لخته شدن خون در عروق پاها جلوگیری می شود.
 • معمولاً پس از چند روز پزشک دستور خارج نمودن سوند ادراری را می دهد، اما ممکن است در مواردی با سوند ادراری مرخص شوید.
 • هنگام راه رفتن کیسه ادرار باید پایین تر از سطح بدن باشد ولی مواظب باشید کشیده نشود و به محض اینکه دو سوم کیسه پر شد، می بایست تخلیه گردد.

آموزش مراقبت از خود در منزل بزرگی خوش خیم پروستات

 • در منزل به طور مرتب راه بروید، تحرک داشته باشید و از نشستن به مدت طولانی (بیش از ۲ ساعت ) خودداری کنید.
 • هنگام دفع زور نزنید و با رعایت رژیم غذایی نظیر سبزیجات و میوه جات و یا با مصرف ملین طبق نظر پزشک، از پیدایش یبوست جلوگیری کنید. رژیم غذایی شما معمولی خواهد بود مگر پزشکتان نظر دیگری داشته باشد.
 • مایعات زیاد بنوشید (۸ تا ۱۰ لیوان) تا ادرار رقیق شود. بعد از شروع مصرف مایعات، از آب، چای کمرنگ، آب کمپوت (سیب، گلابی، آناناس) استفاده کنید و برای مدتی از آب میوه های خام استفاده نکنید. از مصرف غذاها و نوشابه های محرک سیستم عصبی مثل کافئین (قهوه و نوشابه های حاوی کولا مثل کوکاکولا) و نوشابه های الکلی خودداری کنید.
 • مرتب با ورزش هاش پرینه مثل جمع کردن و شل کردن عضلات باسن و ایستادن و نشستن، عضلات ناحیه باسن را تقویت کنید (۱۰ بار در ساعت). هر روز دوش بگیرید و برای تسکین ناراحتی ناحیه پرینه از لگن آب گرم طبق نظر پزشک می توانید استفاده کنید.
 • هنگام ادرار کردن جریان ادرار را قطع و وصل کنید. این کار به تقویت اسنفکتر ها و کنترل ادرار کمک می کند.
 • تا مدتی ممکن است بی اختیاری داشته باشید، این امری طبیعی است بنابراین نگران نباشید. این نوع بی اختیاری مدتی طول می کشد و به مرور برطرف خواهد شد.
 • ۸ هفته بعد از جراحی مجاز به فعالیت جنسی هستید. در صورت ناتوانی جنسی از مشاوره پزشک کمک بگیرید.
 • تعویض پانسمان در منزل یا درمانگاه باید با روش استریل انجام شود.
 • داروهایی که برایتان تجویز شده را به موقع استفاده کنید و مقدار آن را کم و یا زیاد نکنید. چنانچه مصرف دارویی را فراموش کردید، اگر نزدیک به ساعت بعدی است آن را نخورید و داروی ساعت بعدی را مصرف کنید.
 • اندازه گیری درجه حرارت از راه مقعد، تنقیه، رکتال تیوب (لوله مخصوص دفع گاز از روده) و شیاف ممنوع می باشد.
 • در صورت پیدایش علائم و نشانه هایی مثل بسته شدن راه ادرار، احساس پری در مثانه، احساس نیاز به دفع ادرار، اسپاسم (گرفتگی عضلات) مثانه، نشت ادرار اطراف سوند، کاهش ادرار یا قطع ادرار در کیسه به مدت ۴ ساعت و علائم عفونت ادراری شامل تب ، لرز، گیجی و بی قراری فورا ًبه جراح خود گزارش دهید.
 • ۴ تا ۶ هفته از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و فعالت های خود را به مرور افزایش دهید.
 • از رانندگی در جاده های پر دست انداز خودداری کنید و حد مجاز رانندگی حداکثر ۲ ساعت می باشد.
 • جواب نمونه پروستات ارسالی به آزمایشگاه را بعد از ۱۴-۱۰ روز از بخش پاتولوژی دریافت و به پزشک خود نشان دهید.
 • به تاریخ ویزیت بعدی که برای شما تعیین شده توجه کنید و در آن تاریخ مراجعه نمایید.
بخوانید  مراقبت های بعد از عمل در جراحی پروستات

امتیاز شما :


دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات

دکتر حسين کرمي
مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد
بيشتر بخوانيد

ارسال پرسش در اين باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

21
گوشت اضافه

با سلام .من پسری ۱۶ ساله هستم که بر اثر خطنه اشتباه آلتم دارای گوشت اضافه است و تا نزدیکی سر آلت مو رشد میکند همچنین موقع نعوظ آلتم رو به بالا میرود و به سختی پایین میاید .میشه راهنمایی کنین باید چکار کنم مشاهده پاسخ دکتر
22
راه درمان چیست

دخترم65سن داره ومشگل شب ادراری دارد مشاهده پاسخ دکتر
23
تکرر ادرار

سلام ....هفته گدشته من در دفع ادرار متوجه شدم نمیتونم مثل همیشه بصورت کامل دفع ادرار داشته باشم و یکم اذیت شدم ولی درد و سوزشی نداشتم ...فقط اینکه مرتب حس اینو داشتم که باید به دستشویی بروم ...فردای آن روز متوجه درد خفیفی در سمت راست پهلو شدم با مادرم صحبت کردم گفتند به احتمال زیاد عفونت مثانه است و حتما به پزشک مراجعه کنم ....و تاکید کردند آب زیاد بنوشم
متاسفانه یا خوشبخانه من کلمه عفونت رو شنیدم و خودم شروع کردم هر 6 ساعت 1 بار آنتیوبیوتیک خوردن بعد از 3 روز حس کردم مشکل حل شد و دارو را قطع کردم ولی 2 روز بعد یعنی از دو شب پیش دردی در پشت کمرم حس کردم و مرتب میگفتم کمردرد دارم و دوباره دفع ادرار من با مشکل رو به رو شد
دیشب باهمسرم ابتدا بیمارستان هاشمی نژاد رفتیم گفتند شب سونوگرافی انجام نمیدهند ما رو فرستادند بیمارستان لبافی نژاد ...اونجا پزشک منو دید و گفت صبح به کلینیک بیمارستان مراجعه کنم ولی چون خودسرانه دارو مصرف کردم نمیتوانند آزمایش بگیرند
و من دیشب یک شیافت استفاده کردم تا دردم یکم آرام شود....و الان که دارم مینویسم دردی ندارم ولی مرتب به دستشویی میروم .....میشه منو راهنمایی کنید باید چه کاری انجام بدهم؟؟؟؟
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
24
فلج مثانه

با سلام و احترام
پدرم 72 سال سن و 186 سانت قد و 100 کیلوگرم وزن و کلیرانس کراتینین 25 دارند . از 31/1 /96 تا 4/2/96 به علت تکرر و سوزش ادرار و یبوست و کراتینین 3.8 و اوره 80 بستری بودند و با اوره 40 و کراتینین 3.5 ترخیص شدند. از 1/2/96 سونداژ شدند و در اولین تخلیه بعد از سونداژ بیش از 2 لیتر مایع خارج شد. نوار مثانه حس تخلیه را نشان می دهد ولی حرکت مثانه جهت تخلیه تقریبا وجود ندارد. اورولوژیست فرمودند که تا 2 هفته سوند باقی بماند شاید عملکرد مثانه که الان فلج است، برگردد.
نظر شما چیست؟
مشاهده پاسخ دکتر
25
درد بیضه

آقای دکتر سلام.در مواردی که مدت طولانی اریکشن انجام نمیشه و موضوعی باعث تحریک قوای جنسی من میشه بیضه درد شدید میگیرم (بیضه راست)و داخل شکمم درد عجیبی شکل میگیره.و تازگی با انجام اریکشنهای مکرر مابه همین درد نمایان میشه ولی با شدت خیلی کمتر.تورم بیضه ندارم مشاهده پاسخ دکتر
27
عوارض خارج كردن كليه

سلام يك پسر ١ ساله دارم كه بيماري مولتي كيستيك كليه راست از جنين همراهش بود كه وقتي بدنيا اومد مشخص شد كليه راست عملكرد ندارد پس از يك سال تحت درمان دكتر به اين نتيجه رسيد بدليل احتمال عفونت كليه راستا خارج كنه و يه كيست كوچيكم تو قسمت مثانه بچمه، به نظر شما عمل انجام بشه يا نه و عوارض اين عمل چيه؟ مشاهده پاسخ دکتر
28
خارش و درد بعد از کرایو تراپی

سلام و عرض ادب خدمت شما ، روزتون بخیر و شادی
آقای دکتر من 4 جلسه کرایو کردم و آخرین جلسه 4 روز قبل بود ، اما الان به شدت خارش و درد دارم در قسمت هایی که کرایو شده(که در جلسه های قبل همچنین مشکلی برام پیش نیومد) ، خواهشمندم راهنماییم کنید برای کمتر شدن خارش چیکار باید بکنم ؟
مشاهده پاسخ دکتر
29
پروستات

سلام می خواستم دکتر خوب تو شیراز برای پروستات معرف کنید دوتا از آنها رفتم جواب نگرفتم مشاهده پاسخ دکتر
30
کجی آلت

کجی آلت من بیش از سی درجه است و مادرزاديه، چیکار باید بکنم برا درمانش
تورو خدا تازه عقد کردم زندگیم داره از هم می پاشه بخاطرش
اگه لازمه عکسشم بفرستم
مشاهده پاسخ دکتر