021-22642744
نشانی‌ما

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

معرفی درمانهای سنتی و داروهای شیمیائی واریکوسل

توسط دکترحسین کرمی ۰۱/اسف/۱۳۹۳ 24,753 بازدید
thCA420O4L

همچنانکه در مبحث اول ذکر کردم علت واریکوسل خرابی دریچه های وریدی لانه کبوتری است که باعث می شود به علت خراب و عدم بسته شدن دریچه ها خون برگشت پیدا نکرده و باعث گشادی رگ های بیضه می شود. ۲۵ درصد مردان در بررسی و معاینه طبیعی واریکوسل دارند. قطعی ترین و بهترین روش تشخیص واریکوسل معاینه با دست توسط جراح کلیه و مجاری ادراری می باشد.
سونوگرافی برای تشخیص واریکوس های خفیف و یا در صورت شک به واریکوسل کمک کننده است و باید به صورت کالر داپلر و رنگی انجام شود. سونوگرافی ساده کمک کننده نیست و تنها گشادی رگ را نشان می دهد.
واریکوسل شایعترین علت ناباروری مردان جوان است که خوشبختانه قابل درمان می باشد.
قطعی ترین روش درمان واریکوسل جراحی است. عمل حراحی ۶۰ درصد موثر بوده و باعث بهبودی در حرکت و تعداد و شکل اسپرم های مرد می شود.

بهترین و قطعی ترین روش جراحی واریکوسل

لاپاراسکوپی و سپس میکروسرجری می باشند. انتخاب اول و پیشنهاد اینجانب به عنوان درمان انتخاب لاپاراسکوپی واریکوسل می باشد.
دومین قدم درمان برای کسانی که حاضر به عمل نیستند درمان دارویی واریکوسل می باشدکه به توضیحات آنها می پردازم:
درمان های سنتی: بر اساس اعتقاد قدیمی و سنتی عده ای علت واریکوسل را تجمع سودا در سیاهرگ های بیضه می دانستند و راه درمان آن را رفع تجمع سودا می دانستند و در همین راستا پیشنهاد های درمانی عبارت بودند از:
– انداختن زالو : که به علت مکش خون وریدی توسط زالو این روش موثرترین و قطعی ترین روش درمان واریکوسل قلمداد می شد که به نوبت ۳-۴ جلسه انداختن زالو مکش خون وریدی جهت درمان واریکوسل استفاده می کردند.
– درمان های سنتی دارویی: که توسط طبیبان سنتی از دم کرده گل گاوزبان و خاکشیر جوشانده و سنبل به همراه ماساژ بیضه ها جهت درمان واریکوسل پیشنهاد می گردید.
– درمان های شیمیایی فعل: بر اساس پیشرفت در علم و تکنولوژی و در دسترس بودن آزمایشگاه های پیشرفته سلولی مولکولی و از طرفی روش های عکس برداری پیشرفته علت واقعی ایجاد واریکوسل و تشخیص آن مثل بیماری های دیگر امروزه به سهولت انجام می شود. به عنوان مثال آزمایشگاه های میکروسکوپی اسپرم مرد، نمونه برداری و بررسی میکروسکوپی بیضه ها و امکان اندازه گیری هورمون های مغزی تحریک کننده اسپرم سازی FSH, CH و تستوسترون و پرولاکنین و غیره کمک شایانی در رابطه با تشخیص و درمان واریکوسل کرده است.
درمان دارویی بر اساس علل ایجاد کننده ناباروری مرد می باشد.

بخوانید  علل درد بیضه در آقایان

اگر در فرد مبتلا به واریکوسل در آزمایشات اسپرم هیچ نطفه ای گزارش نشود و یا تعداد و حرکت اسپرم ها صفر باشد دو احتمال وجود دارد یا بیضه ها برای نطفه سازی کار نمی کنند و یا هورمون های تحریک کننده هیپوفیز یا FSH و LH و هورمون های هیپوتالاموس مغزی کم کار هستند.
اگر مورد اول اتفاق بیافتد ناباروری درمان ندارد و ختم بررسی و درمان اعلام می شود.
اگر هورمون های تحریک کننده کم با شند باید توسط آمپول های HMG یا HCG عمل نطفه سازی را در بیضه ها تحریک کرد.
در اغلب موارد به همراه واریکوسل نطفه وجود دارد ولی حرکت و تعداد آن ها کم می باشد که ما به همراه جراحی و یا بعد از عمل از داروهای زیر استفاده می کنیم:
۱- کلومنیس سیترات: این دارو با دوز ۵۰ میلی گرم شروع می شود. مکانیسم اثر آن افزایش تحریک ترشح هورمون FSH از هیپوفیز می باشد که جهت تحریک اسپرم سازی در مردان و از طرفی جهت تحریک تخمک گذاری در زنانی که عادت ماهانه شان مختل و نامنظم می باشد استفاده می گردد. عوارض آن تهوع، استفراغ، حساسیت پستان ها و اختلال در خلق و خو و همچنین تحریک کیست تخمدان در خانم ها است.
۲- آمپول HCG: که شامل هورمون LH و FSH بوده و لذا تزیق آنها باعث تحریک سلول های نطفه ساز جهت تولید اسپرم و تحریک تولید تستوسترون توسط هورمون LH می شود.
۳- قرص بروموکریپتین: در بعضی از افراد نابارور سطح هورمون پرولاکتین بالا است که می تواند به علت ترشح بیش از حد هورمون پرولاکتین توسط مغز باشد که باعث ناباروری می شود. قرص بروموکریپتین باعث کاهش هورمون پرولاکتین شده و به بارور شدن فرد کمک می کند. عوارض آن تهوع، استفراغ، سرگیجه و کاهش فشار خون می باشد.
۴- آمپول GNRH: در کسانی که در مغز و قسمت هیپوفیز تالاموس هورمون های تحریک کننده GNRH ترشح نمی شود و کمبود دارند از این آمپول به عنوان جایگزین تزریق و لذا باعث تحریک نطفه سازی در مرد و تخمک گذاری در زن می شود.
۵- انواع ویتامین ها: از قبیل ویتامین E و مولتی ویتامین و آسپرین نیز جهت درمان باروری استفاده می گردد.

بخوانید  بهترین وسیله تشخیص واریکوسل چیست؟

نقش رژیم غذایی در درمان واریکوسل

بعضی ها از قدیم بر این عقیده بوده و هستند که مصرف غذاهای مقوی از قبیل عسل، حبوبات مثل پسته و گردو و … و خرما و غذاهای با طبع گرم به باروری مرد کمک می کند که جایگاه این دارو ها شاید در ایجاد نعوظ قوی در مرد باشد و به بارور بودن مرد کمک کننده نیست.

در پایان جمع بندی اینکه:
۱- علت واریکوسل خرابی دریچه های وریدی بیضه می باشد
۲- قطعی ترین روش درمان واریکوسل جراحی است
۳- بهترین روش درمان: جراحی لاپاراسکوپی و میکروسرجری می باشد
۴- عمل جراحی ۶۰ درصد باعث کیفیت اسپرم می شود
۵- داروها خط دوم درمانی و در کنار جراحی مفید و کمک کننده هستند نه به تنهایی
۶- حداکثر قدرت اثر داروها در درمان واریکوسل ۵-۱۰ درصد می باشد (جراحی ۶۰درصد) یعنی جراحی ۱۰ برابر داروها در درمان موثر می باشند
۷- برای درمان ناباروری باید هم زن و هم مرد بررسی شوند و در صورت تشخیص علل زمینه ای باید همزمان آنها را نیز با درمان های دارویی اصلاح کرد
۸- داروهای ناباروری باید با تشخیص و توسط پزشک تجویز شود و از مصرف خودسرانه حتما اجتناب نمایید
۹- فیلم ها و عمل جراحی واریکوسل با میکروسرجری و باز عمل واریکوسل در سایت اینجانب و قسمت ویدئو ها مشاهده فرمائید.

در صورت داشتن واریکوسل جهت معاینه و مشاوره با شماره تلفن های ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰ و ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ تماس حاصل فرمائید.

اگر از این مطلب خوشتان آمده به آن امتیاز دهید

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.


1
نوع عمل

سلام اقای دکتر ببخشید من هفته قبل عمل واریکوسل دو طرفه به جهت کمی تعداد اسپرم انجام دادم که این عمل از دوطرف بصورت عمودی انجام شده ولی خیلی از دوستان من سوال کردم پارگی عمل بصورت افقی بوده ایا این موضوع تاثیری دارد؟تشکر مشاهده پاسخ دکتر
2
واریکوسل

سلام ایا بعد از عمل کش امدگی کیسه بیضه برطرف میشه . ممنون مشاهده پاسخ دکتر
3
مشکلات بدنسازی

با سلام
بنده سه یا چهار ماهی میشود که بدنسازی کار میکنم و در این مدتی که رشد داشته ام متوجه شده ام سینه راستم کمتر از سینه چپم رشد میکند. در ضمن بنده مشکوک به اینم که بیماری واریکوسل بیضه داشته باشم.
میخواستم بدونم که این دو مورد میتوانند به هم ربط داشته باشن ؟
(بنده تا حدود زیادی مطمئنم که به خاطر اشتباه زدن حرکات بدنسازی نمیتواند باشد و تا حد زیادی مطمئنم که حرکات را درست میزنم)
میبخشید طولانی شد. نمیدانستم سوالم را کجا باید مطرح کنم.
مشاهده پاسخ دکتر
4
واریکوسل

سلام اقای دکتر .بنده جوانی 30ساله هستم متاهل 5سال پیش متوجه شدم واریکوسل دارم که عمل کردم بعدازعمل بچه دارشدم وخداروشکرعمل خوب بود تااینکه بعد ازدوسال رفتم پیش دکتروگفت واریکوسلت عودکرده الان درمانده هستم میخوام برابچه اقدام کنم که فقط 7ملیون قدرت اسپرم هست راه حلی داره ایا عمل دوباره بایدبکنم یادارواصلا راهی داره .ممنون میشم جواب بدین مرسی مشاهده پاسخ دکتر
5
واریکوسل

سلام آقای دکتر
من مراجعه کردم به مطب شما و گفتم چند سال پيش واريگوسل عمل کردم و العان یه موقع هاي متورم و درد ميکنه
و شما گفتيد آزمایش اسپرم بدم
میشه جواب ازمايش منو ببینید و نطرتون بدید .خواهشا .لطف میکنید
مشاهده پاسخ دکتر
6
سوال

سلام اقای دکتر خسته نباشید، من قبلا خودارضایی میکرد ولی الان 4 ماهه ترک کردم و واریکوسل خفیف دارم. در این مدت فقط یک بار محتلم شدم در خواب.ولی اکثرا بعد از ادرار و کمی فشار مایع سفید رنگی از من خارج میشود. میخواستم بدونم که آیا این عدم محتلکم نشدن اثر بدی بر روی اسپرم ها ندارد و بیضه ها کم کار نمیشوند؟ در ضمن اگر بخوام برم بیرون برای آزمایش مجبور میکنن که خود ارضایی کنم چون مجردم ومن نمیخام این کارو انجام بدم
ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
7
درمان واریگوسل

سلام من واریگوسل دارم البته از قبل از ازدواج داشتم الان هم دارای یک فرزند میباشم .مشکل من در خفیفیاست که همیشه دارم آیا باید عمل جراحی انجام دهم یا درمان دارویی دارد .عمل در مطب انجام میشود یا خیر هزینه عمل چقدر است مشاهده پاسخ دکتر
8
درمان واریکوسل

با سلام بنده ۲۶ سالمه مادر زادی دچار واریکوسل شدم بیضه چپ من کاملا بالا میباشد فقط میتوان لمسش کرد من باید چه بکنم مشاهده پاسخ دکتر
9
واریکوسل

سلام اقای دکتر ببخشید دوباره مزاحم میشم اقای دکتر من شنیدم عمل واریکوسل بیشتر باعث بهبود تعداد اسپرم میشود.باتوجه باینکه مشکل شوهرمن حرکت که 0 است و مورفولوژی نرمال4 درصد است ایا این گفته صحت داردیاخیر چون همسر من از نظر تعداد مشکلی ندارد ایا عمل روی شکل و حرکت تاثیر خوبی میگذارد؟ممنون از پاسخگویی تان مشاهده پاسخ دکتر
10
ازدواج

باسلام ودرود فراوان.ایا در صورت داشتن واریکسل که موجب ضعیف شدن اسپرم شده ونیاز به عمل جراحی دارد ایا باید این موضوع در هنگام خواستگاری به خانواده دختر گفته شود با لزومی ندارد اقای دکتر در صورت نگفتن گناه مرتکب شدیم مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 174 بعدی » همه