021-22642744
نشانی‌ما

دکتر حسین کرمی

تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی ایستگاه مترو قلهک ،کوچه سجاد ،ساختمان پزشکان سجاد ، پلاک 68 زنگ 4

تماس‌باما

معرفی درمانهای سنتی و داروهای شیمیائی واریکوسل

توسط دکترحسین کرمی ۰۱/اسف/۱۳۹۳ 28,976 بازدید

همچنانکه در مبحث اول ذکر کردم علت واریکوسل خرابی دریچه های وریدی لانه کبوتری است که باعث می شود به علت خراب و عدم بسته شدن دریچه ها خون برگشت پیدا نکرده و باعث گشادی رگ های بیضه می شود. ۲۵ درصد مردان در بررسی و معاینه طبیعی واریکوسل دارند. قطعی ترین و بهترین روش تشخیص واریکوسل معاینه با دست توسط جراح کلیه و مجاری ادراری می باشد.
سونوگرافی برای تشخیص واریکوس های خفیف و یا در صورت شک به واریکوسل کمک کننده است و باید به صورت کالر داپلر و رنگی انجام شود. سونوگرافی ساده کمک کننده نیست و تنها گشادی رگ را نشان می دهد.
واریکوسل شایعترین علت ناباروری مردان جوان است که خوشبختانه قابل درمان می باشد.
قطعی ترین روش درمان واریکوسل جراحی است. عمل حراحی ۶۰ درصد موثر بوده و باعث بهبودی در حرکت و تعداد و شکل اسپرم های مرد می شود.

بهترین و قطعی ترین روش جراحی واریکوسل

لاپاراسکوپی و سپس میکروسرجری می باشند. انتخاب اول و پیشنهاد اینجانب به عنوان درمان انتخاب لاپاراسکوپی واریکوسل می باشد.
دومین قدم درمان برای کسانی که حاضر به عمل نیستند درمان دارویی واریکوسل می باشدکه به توضیحات آنها می پردازم:
درمان های سنتی: بر اساس اعتقاد قدیمی و سنتی عده ای علت واریکوسل را تجمع سودا در سیاهرگ های بیضه می دانستند و راه درمان آن را رفع تجمع سودا می دانستند و در همین راستا پیشنهاد های درمانی عبارت بودند از:
– انداختن زالو : که به علت مکش خون وریدی توسط زالو این روش موثرترین و قطعی ترین روش درمان واریکوسل قلمداد می شد که به نوبت ۳-۴ جلسه انداختن زالو مکش خون وریدی جهت درمان واریکوسل استفاده می کردند.
– درمان های سنتی دارویی: که توسط طبیبان سنتی از دم کرده گل گاوزبان و خاکشیر جوشانده و سنبل به همراه ماساژ بیضه ها جهت درمان واریکوسل پیشنهاد می گردید.
– درمان های شیمیایی فعل: بر اساس پیشرفت در علم و تکنولوژی و در دسترس بودن آزمایشگاه های پیشرفته سلولی مولکولی و از طرفی روش های عکس برداری پیشرفته علت واقعی ایجاد واریکوسل و تشخیص آن مثل بیماری های دیگر امروزه به سهولت انجام می شود. به عنوان مثال آزمایشگاه های میکروسکوپی اسپرم مرد، نمونه برداری و بررسی میکروسکوپی بیضه ها و امکان اندازه گیری هورمون های مغزی تحریک کننده اسپرم سازی FSH, CH و تستوسترون و پرولاکنین و غیره کمک شایانی در رابطه با تشخیص و درمان واریکوسل کرده است.
درمان دارویی بر اساس علل ایجاد کننده ناباروری مرد می باشد.

بخوانید  آزمایش اسپرم وهرآنچه که باید در باره آن بدانید

اگر در فرد مبتلا به واریکوسل در آزمایشات اسپرم هیچ نطفه ای گزارش نشود و یا تعداد و حرکت اسپرم ها صفر باشد دو احتمال وجود دارد یا بیضه ها برای نطفه سازی کار نمی کنند و یا هورمون های تحریک کننده هیپوفیز یا FSH و LH و هورمون های هیپوتالاموس مغزی کم کار هستند.
اگر مورد اول اتفاق بیافتد ناباروری درمان ندارد و ختم بررسی و درمان اعلام می شود.
اگر هورمون های تحریک کننده کم با شند باید توسط آمپول های HMG یا HCG عمل نطفه سازی را در بیضه ها تحریک کرد.
در اغلب موارد به همراه واریکوسل نطفه وجود دارد ولی حرکت و تعداد آن ها کم می باشد که ما به همراه جراحی و یا بعد از عمل از داروهای زیر استفاده می کنیم:
۱- کلومنیس سیترات: این دارو با دوز ۵۰ میلی گرم شروع می شود. مکانیسم اثر آن افزایش تحریک ترشح هورمون FSH از هیپوفیز می باشد که جهت تحریک اسپرم سازی در مردان و از طرفی جهت تحریک تخمک گذاری در زنانی که عادت ماهانه شان مختل و نامنظم می باشد استفاده می گردد. عوارض آن تهوع، استفراغ، حساسیت پستان ها و اختلال در خلق و خو و همچنین تحریک کیست تخمدان در خانم ها است.
۲- آمپول HCG: که شامل هورمون LH و FSH بوده و لذا تزیق آنها باعث تحریک سلول های نطفه ساز جهت تولید اسپرم و تحریک تولید تستوسترون توسط هورمون LH می شود.
۳- قرص بروموکریپتین: در بعضی از افراد نابارور سطح هورمون پرولاکتین بالا است که می تواند به علت ترشح بیش از حد هورمون پرولاکتین توسط مغز باشد که باعث ناباروری می شود. قرص بروموکریپتین باعث کاهش هورمون پرولاکتین شده و به بارور شدن فرد کمک می کند. عوارض آن تهوع، استفراغ، سرگیجه و کاهش فشار خون می باشد.
۴- آمپول GNRH: در کسانی که در مغز و قسمت هیپوفیز تالاموس هورمون های تحریک کننده GNRH ترشح نمی شود و کمبود دارند از این آمپول به عنوان جایگزین تزریق و لذا باعث تحریک نطفه سازی در مرد و تخمک گذاری در زن می شود.
۵- انواع ویتامین ها: از قبیل ویتامین E و مولتی ویتامین و آسپرین نیز جهت درمان باروری استفاده می گردد.

بخوانید  عمل میکروسرجری واریکوسل

نقش رژیم غذایی در درمان واریکوسل

بعضی ها از قدیم بر این عقیده بوده و هستند که مصرف غذاهای مقوی از قبیل عسل، حبوبات مثل پسته و گردو و … و خرما و غذاهای با طبع گرم به باروری مرد کمک می کند که جایگاه این دارو ها شاید در ایجاد نعوظ قوی در مرد باشد و به بارور بودن مرد کمک کننده نیست.

در پایان جمع بندی اینکه:
۱- علت واریکوسل خرابی دریچه های وریدی بیضه می باشد
۲- قطعی ترین روش درمان واریکوسل جراحی است
۳- بهترین روش درمان: جراحی لاپاراسکوپی و میکروسرجری می باشد
۴- عمل جراحی ۶۰ درصد باعث کیفیت اسپرم می شود
۵- داروها خط دوم درمانی و در کنار جراحی مفید و کمک کننده هستند نه به تنهایی
۶- حداکثر قدرت اثر داروها در درمان واریکوسل ۵-۱۰ درصد می باشد (جراحی ۶۰درصد) یعنی جراحی ۱۰ برابر داروها در درمان موثر می باشند
۷- برای درمان ناباروری باید هم زن و هم مرد بررسی شوند و در صورت تشخیص علل زمینه ای باید همزمان آنها را نیز با درمان های دارویی اصلاح کرد
۸- داروهای ناباروری باید با تشخیص و توسط پزشک تجویز شود و از مصرف خودسرانه حتما اجتناب نمایید
۹- فیلم ها و عمل جراحی واریکوسل با میکروسرجری و باز عمل واریکوسل در سایت اینجانب و قسمت ویدئو ها مشاهده فرمائید.

در صورت داشتن واریکوسل جهت معاینه و مشاوره با شماره تلفن های ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰ و ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ تماس حاصل فرمائید.

اگر از این مطلب خوشتان آمده به آن امتیاز دهید

دکترحسین کرمی

دکتر حسین کرمی متخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری تناسلی و فلوشیپ فوق تخصصی درمان آندوسکوپی و لاپاراسکوپی بیماریهای کلیه و مجاری ادراری
مشاهده مقالات


ارسال پرسش در این باره


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
عود واریگسل

با سلام
پسری ۲۸ ساله هستم و مجرد
دو بار عمل واریگسل ی ط رفه چپ انجام دادم . از عمل دومم دو سال میگذره و بعضی اوقات احساس درد خفیف در بیضه دارم . آیا لازم هست ب پزشک مراجعه کنم یا طبیعیه ؟
مرسی از شما
مشاهده پاسخ دکتر
2
ازمایش اسپرم

سلام دکتر خسته نباشید. بنده هنگام تحرک (ورزش فوتبال) مقداری درد در بیضه خود احساس میکردم که به پزشک مراجعه کرده و واریکوسل تشخیص داده و آزمایش اسپرم نوشتند.
جواب آزمایش رو براتون ارسال کردم. میشه بفرمایین نتیجه آزمایش چطوره ؟‌
مشاهده پاسخ دکتر
3
بیماری واریکوسل

میخواستم بدونم هزینه جراحی واریکوسل چقدره و چه مدت زمان میبره
منظورم زمان بستری شدنه
مشاهده پاسخ دکتر
4
واریکوسل

باسلام اقای دکتر من تقریبا4روز هست عمل کردم ولی بیضه هام ورم کرده وبیضه چپ گاهی اوقات درد عجیبی میگیره وادرار رو حس نمیکنم به یکباره شکمم احساس سنگینی میکنه ایا ورم بیضه مشکلی پیش نمیاورد باتشکر مشاهده پاسخ دکتر
5
عمل واریکوسل

سلام.آیا fast forward motilityمن که 4% (چهار)میباشد.اگر بچه دار بشیم باعث سقط یا مشکل دیگری میشود؟بقیه موارد آزمایش اسپرم نرمال میباشند.واریکوسل گرید 1 دوطرفه دارم.واگر عمل کنم روز بعد مرخصی میتوانم تا طبقه 3 که منزل میباشد پله هارا بالا بروم؟
بسیار متشکر از سایت خوبتون.
مشاهده پاسخ دکتر
6
واریکوسل

با سلام و خسته خدمت اقای دکتر کرمی من ۲۶ سالمه و واریکوسل دارم ایا عمل واریکوسل برای من واجب است یا نه ممنونم مشاهده پاسخ دکتر
7
کمبود اسپرم و واریکوسل

با عرض سلام و خسته نباشید من ۵ سال پیش عمل واریکوسل چپ انجام دادم چون نابارور بودم الان یک بچه دارم یکسال هست که تلاش میکنیم برا بچه دوم ولی بچه دار نمی شیم آزمایش اسپرم دادم تعداد اسپرم ۱۰بود آیا امکان داره الان دچار واریکوسل راست شده باشم و باید عمل کنم لطفا راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
8
بیماری واریکوسل

سلام
من یه جوان ۱۸ ساله هستم و با و حالا متوجه این بیماری شدم و اینکه بیضه هام کمی کوچک شده.
میخواستم بدونم میتونم این عمل رو چند سال به عقی بیندازم و اگه نع که قیمت عمل و مدت زمان درمان آن چقدر است
مشاهده پاسخ دکتر
9
ضرورت عمل واریکوسل

سلام
جناب آقای دکتر کرمی
بنده از بیماران خودتون،31 ساله ، مجرد و دارای بیماری واریکوسل هستم و قصد ازدواج هم ندارم. لطفا با توجه به آزمایشات که عکسشو گذاشتم راهنمایی بفرمایید چکار کنم؟ اگه نخواهم عمل کنم در نهایت چه اتفاقی می افتد؟
مشاهده پاسخ دکتر
10
آزمایش اسپرمو گرام

سلام من به علت واریکوسل عمل انجام دکتر گفت با لوپ انجام دادم الان سه ماه ازش گذشته ولی هر گاهی درد خفیفی دارد به دکترم هم گفتم گفت هیچی نیس من ازمایشمو براوتن می فرستم و ببنید ایا خوب است خیلی نگرانم؟
ممنون از لطفتون
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 188 بعدی » همه